Wojna domowa na Ukrainie 11.06.2016r.- 476 dzień od nowego rozejmu.


 

„Niestety istnieje możliwość, iż rządzące PiS i jej przywódca Jarosław Kaczyński zepsują własną prezentację. Zamiast podkreślać determinację NATO do sprostania wyzwaniu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, szczyt może zostać wykolejony sporną debatą na temat innego zagrożenia – dla demokracji i rządów prawa w Polsce” – taką tezę postawiono w komentarzu redakcyjnym  amerykańskiej gazety „Washington Post”.

Dziennik podkreśla, że „Kaczyński i jego ugrupowanie są sami sobie winni”. „WP” przypomina o sporach wokół rządowych zmian w prawie, szczególnie dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. „Celem wydaje się być pchnięcie Polski na tą samą quasi-autorytarną drogę wyznaczoną przez Viktora Orbana na Węgrzech, który ograniczył media, a także obywatelskie i religijne wolności, okazując swoje lekceważenie dla liberalnej demokracji” – zaznacza amerykański dziennik.

„WP” przypomina, że spór o Trybunał Konstytucyjny został też przeniesiony na forum Komisji Europejskiej, która na początku czerwca wysłała polskim władzom opinię będącą elementem wszczętej przez KE w styczniu wobec Polski procedury ochrony praworządności.

W tym momencie należy się zatrzymać przed dalszym wgłębianiem się w treść komentarza „WP”.

Otóż, Polska podąża autorytarną drogą pod rządami prawych i sprawiedliwych „patriotów”-i tu nie ma żadnych wątpliwości, ale jednocześnie nie jest to ta sama droga jaką wytyczył sobie węgierski premier- Viktor Orban. Szczególnie ten problem jest widoczny w odniesieniu do polityki zagranicznej, a w niej stosunku do relacji z Rosją, sankcji czy też polityki NATO.

Tak więc zrównanie obu sytuacji ze sobą jest bardzo daleko idącym uproszczeniem.

No, ale podążmy dalej za tokiem myślenia przedstawionym w komentarzu redakcyjnym „WP”.

A więc, w dalszej części komentarza pojawiła się teza, że „niezależnie, czy działania KE (sprawie łamania przez rząd PiS zasad demokratycznej praworządności w Polscedopisek mój) pójdą dalej, zachowanie Polski może zniechęcić niektóre państwa NATO do udzielenia jej poparcia lub włączenia się w realizację planu wysłania na terytorium kraju oddziałów i sprzętu, aby odstraszyć Rosję”.

Problem polega na tym, że to administracja amerykańska była do tej pory głównym promotorem wysłania dodatkowych sił wojsk międzynarodowych NATO na wschodnią flankę.

Dlatego też „WP” pozwolił sobie na zwrócenie uwagi, że „prezydent Obama powinien być przygotowany na siłowe i publiczne przeciwstawienie się rządom PiS w związku z naruszaniem przez nie demokracji, jeżeli nie poprawią swoich błędów przed jego przyjazdem do Warszawy. Kaczyński musi zrozumieć, że jego polityka może zrujnować stosunki z USA – a tym samym podważyć polskie bezpieczeństwo”

Wniosek z tego jest prosty- o czym już ja sam wielokrotnie przestrzegałem, że polityka PiS (a szczególnie jej prezesa, który sprawuje nad partią rządy dyktatorskie i ten sam styl przy pomocy swego ugrupowania chce narzucić całemu krajowi) pomimo deklarowanego „patriotyzmu” prowadzi Polskę do zguby. Nie jest to dobra polityka i nigdy taką nie była.
Zaś zapędy autorytarne tego ugrupowania odbiją się wcześniej czy też później na jakości funkcjonowania państwa, a tym samym na warunkach życia jego obywateli.
Ten sam problem odnosi się również do relacji z NATO i stosunków z innymi najważniejszymi graczami UE, bo jak wiadomo deklarowany sukces jaki miały być osobiste dobre relacje prezydentów Obamy i Dudy okazały się mitem i to samo grozi nam jeśli chodzi o poważne traktowanie jako partnera przez europejskich członków NATO, a bez tego Polska nie może czuć się bezpieczna będąc osamotniona w rozwiązywaniu swoich problemów.
washingtonpost.com/opinions/poland-tests-the-rule-of-law

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym z winy ukraińskich żołnierzy sił ATO nastąpił wzrost eskalacji konfliktu zbrojnego w Donbasie.

Najbardziej napięta sytuacja utrzymuje się w rejonie Gorłówki i północnych obrzeży Doniecka.

I tak, ukraińscy żołnierze w godzinach 22:00 do 02:00 przeprowadzili intensywny ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm w rejonie miejscowości Aleksandrowka i Trudowska na północnych obrzeżach Doniecka oraz w rejonie Gorłówki w Zajcewie, Szirokoj Bałki Batmanowki oraz kopalń „Izotowa” i „Gagarina” gdzie została uszkodzona przebiegająca tam magistrala gazowa pozbawiając znaczną liczbę gospodarstw domowych dostępu do gazu oraz  kopalnia „Oktriabska”.

W Zajcewie w wyniku ostatniego ostrzału zostało uszkodzonych około 20 budynków mieszkalnych powodując, że miejscowość w chwili obecnej nie nadaje do życia, podobnie jak wcześniej zniszczona miejscowość Szirokino czy też Żabunka i Piaski.

Poza tym w godzinach od 00:00 do 02:00 ukraińskie wojsko do ostrzału w wymienionych wyżej okolicach armat 122 mm i haubic 152 mm.

Walki sprowokowane ostrzałem moździerzowym od strony ukraińskich pozycji prowadzone były w rejonie miejscowości Piasków, Awdiejewki, Jakowlewki, Nowogorodska, Staromichajłowki, gdzie został uszkodzony jeden dom, Komiternowo, tu zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne  i Krasnogorowki oraz Majorska.

W wyniku nocnego ostrzału w rejonie Gorłówki, na chwilę obecną wiadomo już jest o uszkodzeniu przez pociski wystrzelone z pozycji ukraińskich sześciu domów jednorodzinnych przy ulicy Kirowa nr. 12, Czkałowa nr. 71. Giercziena nr. 29, 27 i 44 oraz Galilieja nr. 17. Jak na razie nie ma zgłoszeń o ofiarach wśród ludności cywilnej.

Wcześniej, bo około godziny 11:30 ukraińska artyleria przy użyciu armat 122 mm i haubic 152 mm przeprowadziła średnio intensywny ostrzał strefy przemysłowej miasta Jasinowata w pobliżu znajdującego się tam punktu kontrolnego przy strategicznej drodze Donieck-Gorłówka.

W tym samym czasie ostrzelano także wieś Żabiczewo, obrzeża Spartakusa, północne obrzeża Doniecka wraz z terenem lotniska oraz Krutają Bałkę koło Jasinowatej.

Ostrzał prowadzony był z kierunku miejscowości Piaski, Opytnoje, Kamienki i szybu wentylacyjnego kopalni „Butowka”.

Jak podaje strona ukraińska, podczas nocnych walk na wschodnim przedpolu Makiejewki miało zginąć jeden cywil, a dwóch innych zostało rannych.

Na koniec film pokazujący przebieg walk pod Piaskami:

***

Wiceminister ukraińskiego MSZ Siergiej Kiślica zwrócił uwagę na to, że Rada Bezpieczeństwa ONZ wykazuje wyjątkową bezczynność w kwestii rozmieszczenia uzbrojonych misji OBWE w Donbasie, które to mają według Kiślicy zapewnić bezpieczeństwo cywilom i przyczynić się do powstrzymania przemocy.

Tak więc Kiślica ma pretensję o to, że RB ONZ nie wykonuje tego czego oczekują władze ukraińskie, natomiast w sprawie powstrzymania przemocy, która mu tak bardzo na sercu leży, wystarczy, że żołnierze formacji zbrojnych ATO przestaną wreszcie strzelać do ludności cywilnej Donbasu traktując ją jak terrorystów, czy też nawet ludzi niższej kategorii.

 

Na koniec kilka zdjęć:

Niepokoje we Lwowie.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

125 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.06.2016r.- 476 dzień od nowego rozejmu.

 1. I „hit” na wieczór, czyli Nadiucha „Impostor” Sawczenko znowu w akcji! Tym razem zaproponowała Rosji i Ukrainy, by stały się „dobrymi sąsiadami”, bo braćmi być już nie moga ze względu na przelana krew…
  http://riafan.ru/529005-savchenko-predlozhila-rossii-i-ukraine-byt-dobrymi-sosedyami
  Ps. Ciekawe co Nadiucha bierze, bo trzeba by wzmóc kontrole granicy żeby tego nie szmuglowali do Polski…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Rosjanie to mają chyba dobre metody resocjalizacji w więzieniach, bo taka przemiana, to albo cud , albo jakaś prowokacja z jej strony. Jutro Niemcy grają z upadłą na Euro, jak Poroch pojedzie na mecz, to może Nadia jakiś mały przewrocik zorganizuje. No i jeszcze ta parada w majtkach w Kijowie, ciekawy dzień się zapowiada.

   Polubione przez 1 osoba

  • Rosjanie nie chcieli tego meczu przegrać i nie przegrali, to dobry wynik. Zresztą po meczu, to Anglicy schodzili smutni, a Rosjanie w świetnych nastrojach . 🙂

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.