Wojna domowa na Ukrainie 21.06.2016r.- 486 dzień od nowego rozejmu.


Droga z Ługańska do Stanicy Ługańskiej- w głębi widać niedawno umieszczony tam nielegalny ukraiński punkt kontrolny.

Lider PO Grzegorz Schetyna domaga się odwołania ze stanowiska ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza.

Przy okazji ćwiczeń wojskowych Anakonda-16 i zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie widoczna była wzmożona nad aktywności promującego siebie ministra Macierewicz przy okazji z jego ust padło wiele ostrych słów pod adresem Rosji i jątrzących jeszcze bardziej i tak już trudne stosunki z tym krajem tez i fałszywych oskarżeń.

W świetle tego decyzja lidera PO, domagającego się odwołania Antoniego Macierewicza nie powinna dziwić.

A jak uzasadnia swoją decyzję Grzegorz Schetyna?

Otóż według niego:

„Sytuacja jest szczególnie trudna w tych ostatnich dniach. Wiemy, że jest szczyt NATO. To jest ważny czas, ważny moment dla Polski. Ale problemy, które ma minister Macierewicz powodują nową sytuację. Nie dziwimy się, że premier Szydło zaprzeczała sugestiom, pytaniom dziennikarzy, że chce powołać Antoniego Macierewicza na stanowisko szefa MON. Wtedy zaprzeczała, później się to dokonało. Ciekawi nas, kto wpłynął na tę decyzję, że Macierewicz został szefem MON. Dziś ta sytuacja komplikuj przygotowania do szczytu NATO. Dlatego w imieniu klubu PO chcę powiedzieć, że złożymy wniosek o odwołanie ministra Macierewicza, i to jeszcze dziś”- powiedział lider PO na wczorajszej konferencji prasowej w Sejmie.

Po tym wyjaśnieniu złożonym przez Schetynę trudno się zorientować jaki to istotny powód jest, że PO zdecydowała się złożyć wniosek w Sejmie o odwołanie ze stanowiska ministra Macierewicza.

Jak sądzić można są bardzo poważne powody, dla których należało to już kilka miesięcy temu zrobić, o czym pisałem już kilkakrotnie w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Ale okazuje się, że to nie one są tym istotną przyczyną próby odwołania z funkcji szefa MON Antoniego Macierewicza.

A więc, liderowi PO- jak i zresztą innym posłom z tej partii- nie przeszkadza to, że pan Macierewicz swoją agresywną postawą jeszcze bardziej popsuł stosunki z naszym największym sąsiadem, że doprowadził do eskalacji napięcia w tych stosunkach i zamienił Polskę w strefę frontową wprowadzając tu obce wojska. Nie ważne też są „reformy” w polskich siłach zbrojnych zaserwowane ostatnio przez ministra Macierewicza polegające na zwiększeniu kosztów osobowych i wzt. automatycznym  zmniejszeniu tym sposobem środków niezbędnych na modernizację i dozbrojenie.

Nie wywołuje też u lidera PO oburzenia marnotrawienie i tak skromnych środków na poronione pomysły, typu Obrona Terytorialna, czy też koszty związane z promocją ćwiczeń Anakonda-16.

Nie ma również mowy o żadnych nadużyciach, ustawionych przetargach i nieuzasadnionym szastaniu pieniędzmi, choćby na pensje i fundusz reprezentacyjny doradców szefa MON.

Tak więc te różne szkody jakie powoduje minister Macierewicz nie bulwersują PO, zaś jakiś tekst z GW jest dla nich na tyle istotny, że staje się on pretekstem do wszczęcia kolejnej chucpy.

Taka postawa obecnej opozycji dowodzi tego, że nie ma ona żadnych merytorycznych zastrzeżeń do szkodzących Polsce i obronności kraju oraz jego wizerunkowi za granicą- a szczególnie wśród europejskich sojuszników NATO-działań podejmowanych przez ministra Macierewicza, do eskalowania napięcia w stosunkach ze wschodnim sąsiadem i marnotrawieniem skromnych środków na modernizację polskich sił zbrojnych. A więc wynika z tego, że opozycja akceptuje to co robi minister MON jak i cały rząd PiS w dziedzinie stosunków międzynarodowych, naszej pozycji, bezpieczeństwa i wizerunku Polski.

Czy więc choćby w tej konkretnej dziedzinie działania rządu ma jakieś znaczenie, na którą z partii oddadzą swój głos ich wyborcy?

Oczywiście, że nie. I to nie tylko jeśli chodzi o wyborców PiS i PO, czyli partii, które zdominowały obecny parlament, ale także „Nowoczesnej”, „Kukiza”, PSL i SLD, a więc niemalże całej sceny politycznej ukształtowanej w Polsce po 1989 roku.

No może tylko poza tym, co ostatnio mocno zbulwersowało „opozycję”, to to, że „nie było debaty przed decyzją o wysłaniu polskich żołnierzy do Kuwejtu i Iraku dla wsparcia koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim”– na co zwrócił uwagę były szef MON Tomasz Siemoniak.

Tak więc i nawet w tej skandalicznej decyzji szefa MON Antoniego Macierewicza, o wysłaniu polskich żołnierzy na Bliski Wschód, nie podlega krytyce to, że w ten sposób Macierewicz po raz kolejny pokazał, że swój resort traktuje jak prywatny folwark, zaś polskie siły zbrojne stają się kartą przetargową w jakiś międzynarodowych, niezrozumiałych konszachtach, tylko to że „nie było na ten temat debaty”.

A przecież nie jest tu problemem brak „debaty” tylko, tylko to że w niewiadomym celu i roli jaką tam mają pełnić, wysyłani są kolejny raz polscy żołnierze by uczestniczyć w działaniach wojennych za granicą.

Czy kogoś interesuje to jaką ewentualnie cenę można zapłacić za taką spolegliwą wobec hegemona postawę?

Jeśli żadnego polityka to nie bulwersuje, to niech może przejmą się tym problemem ci, którzy mogą zacząć ginąć w zamachach organizowanych przez islamskich fanatyków religijnych na terenie naszego kraju. A może tym sposobem politycy chcą dorównać innym stolicom zachodniej Europy, które tak jak obecnie społeczeństwo Francja cy też Belgii żyje w ciągłym strachu i niepewności, czy gdzieś nagle obok nie wybuchnie jakaś bomba. Jeśli taki mają plan dzisiejsi władcy Polski, to wszystko jest na jak najlepszej drodze- no i oczywiście wiodące media jakie będą miały newsy.

Kuriozum w tym wszystkim jest odpowiedź udzielona przez rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza na działania PO wobec próby odwołania ministra Macierewicza, który ogłosił, że jest to „działalność na szkodę bezpieczeństwa państwa polskiego”.

A więc, nawet taka niezdarna próba, jakiej się dopuściło PO, odwołania Antoniego Macierewicza ze stanowiska ministra MON, ma być „szkodliwa dla bezpieczeństwa państwa”. Czyli jak z tego można zrozumieć bezpieczeństwo Polski zależy wyłącznie od tego, że na fotelu ministra MON będzie zasiadał Antoni Macierewicz. Jeśli tak, to powinien on już swój urząd pełnić aż do do końca swojego życia, które powinno być jednocześnie- ze zrozumiałych względów- bardzo długie.

Tym również sposobem rzecznik MON wykazał się rzadko spotykaną obłudą i cynizmem twierdząc, że jego szef gwarantuje Polsce bezpieczeństwo, bo jak sądzę jest zgoła odwrotnie- jego działania są bardzo szkodliwe dla zachowania bezpieczeństwa państwa i jego obywateli.

To tyle w tym temacie, natomiast jeśli chodzi o dowody na to jaka jest postawa ministra Macierewicza wobec resortu, na którego czele stoi, to warto jeszcze przeczytać ten tekst:

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,543823,po-pis-wykorzystuje-wojsko-do-uprawiania-polityki-pis-odpiera-zarzuty-.html

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W Donbasie ukraińskie wojsko nadal podejmuje wrogie działania wobec zbuntowanych republik, ale w dniu wczorajszym ich intensywność osłabła.

I tak, ukraińscy żołnierze, w godzinach od 20:00 do 03:30, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz sporadycznie czołgu, ostrzeliwały rejon miejscowości znajdujące się na północnych i zachodnich obrzeżach Doniecka, a więc Staromichajłowki i Aleksandrowki, oraz Spartakusa. Na południe od Doniecka, Dokuczajewsk, komiternowo i Sachankę.

Łącznie podczas tego ostrzału na terytorium kontrolowanym przez powstańców spadło około 138 pocisków.

Poza tym toczyły się sporadycznie walki i dochodziło do wymiany ognia w rejonie Gorłówki, okolic donieckiego lotniska, na linii miejscowości Starmichajłowka-Krasnogorowka oraz w rejonie na wschód i północny-wschód od Mariupola.

W wyniku ostrzału i walk jakie toczyły się wczorajszej nocy w rejonie miejscowości Krasnogorowka zostały ranne dwie kobiety.

Czterech bojców ze skrajnie nacjonalistycznej paramilitarnej organizacji „Prawy Sektor” zginęło w okolicy Butowki po najechani samochodem na minę.

W wyniku wczorajszych walk w rejonie miejscowości Wierchnotoreczkoje zginęło 2 ukraińskich żołnierzy:

Na koniec tego wątku jeszcze dwa filmy dokumentujące ostrzał przez ukraińskich żołnierzy dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku i Gorłowki:

***

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, po raz kolejny zażądał od Rosji wdrażania realizacji umowy podpisanej w Mińsku. Jednocześnie zaznaczył, że sankcje zostaną utrzymane dokąd Rosja nic w sprawie realizacji tej umowy będzie zachowywała bierną pozycję. Zastrzegł przy tym, że USA i Rosja powinny kontynuować wzajemną współpracę, w tych dziedzinach, które są korzystne dla obu krajów.

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

120 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.06.2016r.- 486 dzień od nowego rozejmu.

 1. Do dyskusji o „sankcjach”
  .http://cs630521.vk.me/v630521710/3b998/ipH3Ll4D-rk.jpg
  +
  .http://cs631721.vk.me/v631721237/22a16/xgV5afjPFGg.jpg

  Komentarz mówi o tym że na UPAdlinie otwarto za ostatnie 2,5 roku mniej fabryk niż w FR otwiera się za tydzień…

  И это всего лишь малая часть новостей о достижения Российской промышленности и производства.

  А в Украине наверное за 2.5 года меньше открыли заводов и фабрик, чем в России за 1 неделю!
  Но зато в Украине у власти шестерки запада, которые удачно убивают экономику Украины! А лохам втюхивают страшилки про злого Путина, и раздают флажки, чтобы они скакали и не обращали внимания на тот пиздец, который уже скоро ждет украинцев!

  Plus

  За 15 лет это Порт стал гигантом. Вот что Путин строит по всей России, а вот порошенко всего лишь обещает реформы и в этот момент продает заводы последние, которые остались после распада СССР!

  Теперь понятно почему Путин так не нравится западу. Он ведь полностью делает Россию независимую от запада, а ведь сша больше нравится Россия эпохи 90-х, когда она была просто сырьевым придатком!
  .https://youtu.be/_UcHQZkwhWE

  Plus dla miłośników WWP
  НАТО и США в панике….
  Владимир Путин под музыку за штурвалом Ту-160 испытал ракету…
  .https://youtu.be/K5bkqxfRAtI

  +
  CNN: Понятно, почему Владимир Путин популярен в России
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_42781%2Fall
  Dziennikarze zachodni sa zachwyceni angielskim którym WWP posługuje się swobodnie i „bez akcentu”

  Polubione przez 4 ludzi

  • Dowcipów i złośliwości pod adresem rosyjskiej druzyny nie brakuje!
   Mnie się podobało nawołanie by piłkarzy z DOnbasu wysłać a nie tych dorobkiewiczów…

   po za tym, ktoś przytomnie zauwazył, że aktualnie Rosja jest mistrzem świata w piłce kopanej!

   W dwóch podkategoriach: – piłki plazowej oraz granej przez niepełnosprawnych

   Tych tez niektórzy chcą wysyłać na kolejne zawody zamiast „Miszczów”

   Polubione przez 3 ludzi

   • Nie ma się co pastwić nad Rosjanami bo zagrali jak umieli, to raczej ich kibicom uderzyła „sodówa do głów” bo zapomnieli jakie Rosja miała trudności by wyjść z grupy eliminacyjnej. Kiedy Leonid Słucki ją przejmował to zajmowała 4 miejsce w grupie (!) i to jemu właśnie Rosjanie zawdzięczają że w ogóle weszli do ME. No ale teraz „publika” urządzi sobie „lincz” bo potrzebny jest „kozioł ofiarny”…
    Ps. A przegrać z tak grającą Walią to żaden wstyd, bop jak ten zespól będzie dalej tak grał to kto wie czy nie zobaczymy ich w finale…

    Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.