Wojna domowa na Ukrainie 23.06.2016r.- 488 dzień od nowego rozejmu.


Donieck obecnie.

W wywiadzie dla niemieckiego „Bilda” głównodowodzący sił zbrojnych USA w Europie gen. Ben Hodges ostrzega przed militarną potęgą Rosji: „Rosja jest jedynym zagrożeniem i jest w stanie zniszczyć cały kraj”.

W tym samym wywiadzie gen.Ben Hodges najlepszą obroną przed atakiem Rosji, jest prowadzenie ćwiczeń i pokazanie w ten sposób, że NATO jest przygotowane na odparcie ewentualnej agresji. Ostrzegł również jednocześnie o możliwościach prowadzenia przez Rosję wojny cybernetycznej.

Aby zaś usprawnić przemieszczanie się sprzętu i oddziałów wojsk sojuszniczych zaproponował utworzenie czegoś na kształt strefy Schengen, która gwarantowałby swobodne przemieszczanie się wojsk NATO.

Co ciekawe ten sam amerykański generał w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Die Zeit”, że w przypadku wybuchu wojny kraje NATO nie zdołałyby obronić krajów bałtyckich:

„Rosja byłaby w stanie szybciej podbić kraje bałtyckie, jeszcze zanim my byśmy tam dotarli, aby je bronić”– powiedział w wywiadzie dla  „Die Zeit” gen. Hodges.

Jak sądzi gen. Ben Hodges- tym samym przychylając się do opinii innych ekspertów ds. wojskowości, ze rosyjskie wojska mogą w ciągu 36-60 godzin zająć stolice krajów bałtyckich.

Tym samym amerykański generał potwierdził również to, o czym ja tu piszę od kilku miesięcy, że tzw. szpica NATO jest tylko iluzją, bo praktyczny czas reakcji tej formacji wojskowej wynosi od 10 do 14 dni, a zajęcie przez Rosjan stolic krajów bałtyckich tylko 1,5 do 2,5 dnia.

Tak więc szpica NATO, albo by po dotarciu na front wschodni napotkałaby bardzo dobrze umocnione tam pozycje obronne wojsk rosyjskich, albo też utworzyłaby bez wchodzenia w bezpośredni kontakt bojowy, linie umocnień np. na Odrze, zabezpieczając w ten sposób integralność terytorialną dla państw członkowskich „starej UE”.

Tak więc, pamiętne słowa ministra MON Antoniego Macierewicza wypowiedziane na zakończenie w Polsce wojskowych ćwiczeń NATO „Anakonda-16”, że „wreszcie jesteśmy bezpieczni” i jeszcze o tym, iż „NATO nie pozwoli nikomu naruszyć naszych granic”– są po prostu słowami na wyrost, jeśli nawet nie wierutnym kłamstwem (temu tematowi też już kilka dni wcześniej poświęciłem co najmniej jeden wpis).

Te przepojone euforią, samozadowoleniem i pewnością siebie słowa oparte były na bardo pozytywnej ocenie- wg. Antoniego Macierewicza- zakończonych właśnie ćwiczeń „Anakonda-16”.

To te ćwiczenia właśnie miały dowieść, że „Polska jest bezpieczna” i „nie musi obawiać się o swoje granice”.

W rzeczywistości zaś, ćwiczenia te dowiodły zupełnie czegoś przeciwnego, a więc że wojska NATO nie są w stanie w odpowiednim czasie przerzucić swoich sił na flankę wschodnią.

Potwierdził to również wspomniany wyżej amerykański generał, oceniając że poza licznymi brakami jakie wyszły podczas ćwiczeń „jednym z głównych problemów współpracy oddziałów wewnątrz NATO jest brak możliwości szybkiego przetransportowania ciężkiego sprzętu z zachodniej do wschodniej Europy”.

Tak więc wiarygodność ministra Antoniego Macierewicza oraz przy tej okazji prezydenta Andrzeja Dudy, który jest totalnym laikiem w dziedzinie wojskowości zadany w ten sposób na opinię swych doradców z BBN i oczywiście ministra MON, spadła do zera.

Nie byłoby to tak groźne jak z pozoru się wydaje, gdyby nie specjalnie ostatnio dobrana i ubezwłasnowolniona przez aparat partyjno-cywilny kadra dowódcza polskich sił zbrojnych,  nie podzielała fałszywej opinii wypracowanej przez ministra Macierewicza i liderów PiS .

A może minister Macierewicz nie sam dopracował się takich optymistycznych i fałszywych wniosków, tylko jest to stanowisko jego doradców i wyższych dowódców wojskowych w tym Sztabu Generalnego?

Jeśli tak by było, to jest jeszcze gorzej niż myślimy, bo dowodzi to, że polskie siły zbrojne i ich zdolność obronna jest zwykła fikcją propagandową, podobnie jak to miało miejsce 77 lat temu, za co Naród polski zapłacił wtedy najwyższą cenę krwi, na skalę niespotykaną wcześniej w naszej historii.

Czyżby mianujący się polskim patriotą Antoni Macierewicz, wraz z innymi „patriotami” ze środowiska obecnie rządzącego obozy politycznego skupionego wokół PiS z jego prezesem na czele, chcą pobić ten tragiczny dla Polaków rekord?

Jeśli taki jest ich cel to śmiało prostą drogą ku niemu dążą, zamierzając w ten sposób dokonać absolutnej dekomunizacji Polski, czyli usuwając ją z map świata.

http://www.bild.de/politik/ausland/nato/interview-mit-dem-oberbefehlshaber-der-us-army-europa-46308708.bild.html

http://www.zeit.de/politik/ausland/2016-06/anakonda-nato-russland-militaer

http://www.baltictimes.com/us_commander__nato_couldn_t_stop_russian_attack_on_baltics/

http://www.dw.com/pl/gen-hodges-potrzebna-jest-wojskowa-strefa-schengen/a-19348157

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczorajszy dzień pod kątem natężenia walk i ostrzału prowadzonego na terytorium niezależnych republik donbaskich, był podobny do dwóch ostatnich, czyli charakteryzował się średnim stanem ich natężenia.

I tak, w dniu wczorajszym- a głównie w godzinach nocnych pomiędzy 21:00 a 02:40- ukraińskie wojsko ostrzeliwało przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm rejon zachodnich i północnych obrzeży Doniecka, w tym lotniska i dzielnica Piotrowska , miejscowość Saprtakus zachodnie przedmieścia Jasinowatej i znajdującego się tam  punkt kontrolny na drodze Donieck-Gorłówka, północne i zachodnie obrzeża Gorłówki, gdzie ostrzelano wieś Aleksandrowkę i kopalnie „Gagarina” oraz „Abakamowa”.

Poza tym pod ogniem ukraińskich żołnierzy znalazły się miejscowości Komiternowo, Saszanka, Mineralnoje i Wasilewka.

W sumie na odcinku frontu donieckiego spadło łącznie około 274 pocisków moździerzowych.

Walki toczyły się w rejonie Awdiejewki, gdzie przybrały tam w pewnym momencie bardzo dużego natężenia, na obrzeżach Doniecka w okolicy Krasnogorowki, Jasiniowatej i tamtejszego drogowego punktu kontrolnego, gdzie podczas walk w użyciu były moździerze kaliber 120 mm, w rejonie Żowanki na północ od Gorłówki oraz na północnym-zachodzie od tego miasta w rejonie miejscowości Dzierżyńsk, gdzie stanowiska obronne sił powstańczych ostrzeliwane były przy użyciu moździerzy, granatników i czołgu, w okolicy Debalczewa orazTalakiwki i Wodjannoje gdzie ukraińskie wojsko prowadziło ostrzał przy użyciu haubic kaliber 152 mm.

Ponadto uaktywnił się front ługański, gdzie w dniu wczorajszym w nocy około godziny 22:55, ukraińskie wojsko przy użyciu ciężkiej artylerii przeprowadziło ostrzał rejonu miejscowości Nowozwanowki koło Popasnej.

Na koniec tego wątku film o pozycjach w rejonie lotniska donieckiego ukraińskiego batalionu organizacji „Prawy Sektor”, z których ostrzeliwany jest Donieck:

***

Komunika biura prasowego  asystentki Sekretarza Stanu USA ds. Europy i Euroazji Victorii Nuland dotyczący wczorajszej wizyty w Kijowie:

Przedstawiciel ukraińskiego MSW Siergiej Jarowy, że ukraińskie władze przyjęłyby z zadowoleniem obecność uzbrojonych oddziałów „międzynarodowej misji policyjnej” w kontrolowanej przez separatystów części Donbasu. Szczególnie ważna ta obecność jest w okresie poprzedzającym i w czasie trwania wyborów samorządowych:

„Uważamy, że jest to ważne z punktu widzenia gwarancji dla przeprowadzenia demokratycznych wyborów, utrzymania prawa i porządku w procesie wyborczym. Pozwoli to nie tylko zapewnić pełnię praw społeczności lokalnej i samorządom terytorialnym, ale również pokoju i stabilności w regionie”– powiedział przedstawiciel ukraińskiego MSW.

Rosja pomna sankcji jakie przyjęła w odpowiedzi na wypowiedzianą jej wojnę ekonomiczną przez Zachód, usilnie dba o wypełnianie ich postanowień. Tym razem ofiarą stało się 20 ton ukraińskich pomidorów, które po skonfiskowaniu na terenie FR zostały komisyjnie zniszczone.

Przypomnę, że kilak dni temu w podobny sposób potraktowane zostało 40 ton słoniny z Polski, przyłapanej w transporcie na terenie Rosji:

Na koniec kilka zdjęć:

Doniecki Państwowy Akademicki Teatr i Opera- koncert z okazji 75 rocznicy rozpoczęcia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej poświęcony jej ofiarom.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

102 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.06.2016r.- 488 dzień od nowego rozejmu.

 1. Narodowy Bank Ukrainy opublikował dlaczego realny wzrost PKB w pierwszym kwartale roku wyniósł tylko 0.1% ( w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 roku).
  Powodem były min. sankcje gospodarcze FR, zła pogoda, trendy światowe (ale te w niedalekim czasie mają się poprawić) itd itp.
  http://www.bank.gov.ua/control/en/publish/article;jsessionid=7A92810345D78E533EE2FF651F0ED2F1?art_id=32893173&cat_id=76291
  Komentarz: wzrost PKB 0,1% -przecież tyle wynosi błąd statystyczny. A rosnąca inflacja i opłaty sprawią, że poziom życia szarych obywateli Ukrainy jeszcze spadnie.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Od początku 2016 roku w strefie operacji antyterrorystycznej zginęło 623 żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy.
  O czym oświadczył minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak w kwaterze głównej NATO, poinformowało biuro prasowe ministerstwa.
  „Wojna nadal odbiera życie najlepszych synów narodu ukraińskiego. W tym roku nasze straty bojowe wyniosły 623 ukraińskich żołnierzy. To jest prawdziwe oblicze polityki rosyjskiej w sprawie pokojowego uregulowania konfliktu w Donbasie” – powiedział minister. http://zik.ua/pl/news/2016/06/15/od_pocztku_roku_na_ukrainie_zgino_623_wojskowych_708602
  Komentarz: Jakiś czas temu minister podawał, że straty NIE BOJOWE są zbliżone do tych bojowych ( 75%) trochę matematyki i wychodzi ,że w ciągu pół roku zginęło ponad 1000 żołnierzy UA.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Uwaga! Mem!
  .http://cs633419.vk.me/v633419067/3704f/KmqStAzMU0g.jpg

  Interesująca analiza
  .http://vz.ru/opinions/2016/6/23/817578.html

  Timoszenko: „Rosja nie powinna mieć szans by przeżyć”
  https://www.ridus.ru/news/224526

  A teraz najlepsze w tym pakiecie a może nawet w całym dniu!
  U’Kraina zamierza podać do sądu Rosję za sytuację na Donbasie!
  Teraz już wiecie wszystko o upadlińcach!
  https://life.ru/t/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/423698/ukraina_podast_v_sud_na_rossiiu_iz-za_situatsii_v_donbassie

  Aha – to nie wszystko! W USA tamtejszy sąd przyznał jednemu obywatelowi-obywatelce że jest „trzecią płcią”. Trzecia płeć nazywa się „my” – tak się odróżna – bo nazwisko ma inne…
  http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201606231806-mi6z.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Dobranoc państwu , jutro mam ważny dzień, wiec muszę się wyspać, a przy 28 stopniach w pokoju , proces zasypiania może potrwać dłużej niż zwykle.

  🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dobranoc!

  ????
  http://ria.ru/world/20160623/1450428579.html
  Украина избрана председателем Европейской организации по безопасности аэронавигации (Eurocontrol), сообщает пресс-служба министерства инфраструктуры Украины.

  Mem:
  .http://cs633124.vk.me/v633124104/3713e/QWUd8LjcS9k.jpg

  O czeskich skarbach OT
  http://tn.nova.cz/clanek/skryte-bohatstvi-pod-ceskem-lezi-poklad-za-tri-biliony-korun.html

  Mem!
  .http://cs622017.vk.me/v622017710/29ee6/WTBpGHKXywM.jpg

  Polubione przez 1 osoba

 6. Dzień jak co dzien w Kijowie, czyli handlujący na jednym z rynków warzywami zablokowali jedną z ulic w proteście przeciwko likwidacji ich straganów;
  http://espreso.tv/news/2016/06/23/u_kyyevi_prodavci_na_znak_protestu_perekryly_dorogu
  Zastrajkowali także kierowcy zajmujący się przewozami osób (tzw. marszrutek) w proteście przeciwko bezsilności władz Kijowa w stosunku do „kierowców niekoncesjonowanych” zajmujących się przewozem osób nielegalnie i nie płacących podatków;
  http://kiev-ukr.segodnya.ua/ktransport/-v-kieve-vzbuntovalis-voditeli-marshrutok-727038.html
  W dalszym ciągu trwa protest głodowy górników domagających się (jak zwykle) wypłaty zaległych pensji;
  https://rg.ru/2016/06/23/ukrainskie-shahtery-nachali-golodat-na-glazah-u-poroshenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Wygląda na to, że mordowanie zaczyna znów być cool i trendy. Tak się zastanawiam, czy prawa człowieka to od zawsze był pic na wodę fotomontaż, czy zachodni europejczycy w jakimś momencie zbelzebubieli, a jeśli tak – to kiedy? A może i coś jest w tym, że II WWŚ przeżyły tylko najbardziej bezwzględne egzemplarze?
   Jednocześnie pada mit o etnicznej jednorodności powojennej Polski – przynajmniej kilkanaście, o ile nie kilkadziesiąt procent, to ludność o korzeniach ukraińskich.

   Polubione przez 6 ludzi

    • Absolutnie, Panie Mania. Co ciekawe, pan Smoleńskiem Paweł toczka w toczkę powtarza argumenty, jakimi karmiono nas w PRL-owskim liceum, żeby jakoś, no, wytłumaczyć, dlaczego bratni naród ukraiński musiał być tłuczony przez bohaterskiego Generała, co kulom się nie kłaniał. Była to tak karkołomna konstrukcja myślowa, że na odległość zajeżdżała spalenizną. No i ten „bratni naród ukraiński” jako slogan funkcjonuje do dziś.

     Polubione przez 4 ludzi

 7. ,,Hodges ostrzega przed militarną potęgą Rosji: „Rosja jest jedynym zagrożeniem i jest w stanie zniszczyć cały kraj” – TEN USRAELSKI IMBECYŁ W SWOIM OKU KŁODY DREWNA NIE ZAUWAŻA A W CZYIMŚ WIDZI PAPROSZEK…
  Usrael jeśli już opuszczają jakieś okupowane terytorium, to tylko po uprzednim przemienieniu go w pustynię…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.