Wojna domowa na Ukrainie 8.07.2016r- 503 dzień od nowego rozejmu.


John Kerry w Kijowie.

Wczoraj kanclerz Niemiec przedstawiła w Bundestagu stanowisko rządu w sprawie strategii NATO.

Jak powiedziała strategia ta jest reakcją na działania Rosji, która naruszyła cudze terytorium i prawo międzynarodowe. „To głęboko zaniepokoiło naszych partnerów na Wschodzie. Potrzebują oni ze strony Sojuszu jednoznacznej gwarancji”– oświadczyła niemiecka kanclerz.

Odniosła się również do tego dlaczego niemiecki rząd aprobuje porozumienie o wzmocnieniu obecności sił NATO w Europie Wschodniej:

„To ważne, ponieważ stwierdziliśmy w Sojuszu, że nie wystarczy zdolność do szybkiego przenoszenia wojsk. Konieczna jest także bardziej znacząca obecność na miejscu”.

Jak podkreśliła przy tym, solidarność sojuszników, zapisana w art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, jest podstawą bezpieczeństwa państw Europy Wschodniej, dlatego też „ta solidarność musi być i będzie widoczna i wiarygodna”.

Angela Merkel w swoim wystąpieniu podkreśliła, że przekaz Zachodu skierowany do Rosji jest podwójny: poza zabezpieczeniem Europy Wschodniej, które jest „środkiem obronnym” wobec tego, co już robi Rosja, NATO kieruje ofertę dialogu. Tylko od Moskwy zależy, czy ją przyjmie – jeśli tak, musi zrealizować porozumienia z Mińska ws. Ukrainy. Według niemieckiej kanclerz „te dwa przekazy się nie wykluczają. Nie. One są ze sobą związane”.

Czyli wg. Angeli Merkel wysyłanie wojsk NATO pod rosyjską granicę nie jest aktem wrogości tylko „środkiem obronnym” w obliczu którego Rosja powinna prowadzić dialog pokojowy narzucony jej na warunkach NATO. Może z jej punktu widzenia nie jest sprzeczność, ale obiektywnie rzecz biorąc, obie te sprawy sobie zaprzeczają.

W związku z powyższym na zapowiadanym już spotkaniu w dniu 13 lipca Rady NATO-Rosja, na pewno nie dojdzie do żadnego przełomu. A więc będzie to kolejne tego typu spotkanie mające udowodnić dobrą wolę NATO i chęć nawiązania pokojowego dialogu.

A oznacza to de facto dalsze wzmocnienie napięcia w stosunkach z Rosją i braku nadziei na ich poprawę  w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

I na tym właśnie polega wymiar historyczny szczytu NATO w Warszawie, na którym zostanie podjęta dalekosiężna strategia odstraszania i obrony, które mają być skierowane wobec Rosji, ale także odpowiadać na wyzwania związane z zagrożeniami pochodzącymi z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, takich jak: terroryzm, brak stabilności politycznej i będący ich wynikiem kryzys uchodźczy- co potwierdził w wywiadzie dla niemieckiej „Deutsche Welle” były asystent Sekretarza Generalnego NATO generał Heinrich Brauss.

Problem polega tylko na tym, że te wszystkie negatywne zjawiska, na które ma być podczas szczytu NATO w Warszawie znalezione panaceum, spowodowane są działaniami jednego z najważniejszych członków tego paktu, którym są Stany Zjednoczone.

Oczywiście najważniejsi gracze w NATO, w tym Niemcy, czynnie uczestniczyli.

Tak więc na destabilizację jaką wywołała amerykańska operacja na BW i w Północnej Afryce, którą znamy pod nazwą „Arabska Wiosna”, a która to dziś odbija się czkawką w postaci hord uchodźców zalewających Europę Zachodnią. Jak i też na zdestabilizowanie Ukrainy w wyniku przeprowadzonego tam przy czynnym udziale Stanów Zjednoczonych, ma być tylko jedna odpowiedź dalsza destabilizacja i wzrost napięcia w stosunkach międzynarodowych, aż do wybuchu wojny światowej włącznie.

I to jest ten brak logiki, polegający na tym, że za własne błędy oskarża się innych, i nie dość tego wykazuje agresywne zamiary.

Czy wzt. jest to wynikiem głupoty, czy też jakiś głęboko przemyślany plan i strategia?

Jak sądzę, konsekwencja z jaką jest on już od ponad 37 lat wcielany w życie, raczej świadczy, że są to działania świadomie podejmowane, których ostatecznym celem jest zdominowanie świata przez jedno imperium. Reszta jest tylko grą pionków na globalnej szachownicy, w śród którym prezes z jego ministrem obrony są tylko mało znaczącymi pionkami.

http://www.dw.com/pl/genera%C5%82-nato-szczyt-w-warszawie-b%C4%99dzie-wydarzeniem-historycznym/a-19386389

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo wizyty amerykańskiego Sekretarza Stanu Johna Kerry’ego w Kijowie, któremu tak bardzo na sersu leży zakończenie procesu pokojowego rozpoczętego porozumieniem podpisanym w Mińsku, nadal ukraińskie wojska w Donbasie prowadziły ostrzał celów cywilnych, prowokowały do walk i same prowadziły intensywne walki.

I tak, w ciągu nocy ukraińska artyleria wystrzeliła w kierunku terenu kontrolowanego przez DRL około 160 pocisków. Poza tym do walki i ostrzału były w użyciu opancerzone wozy bojowe, moździerze, granatniki RPG i ręczna broń maszynowa.

Ostrzał rozpoczął się około godziny 19:00 w rejonie północno-zachodnich i zachodnich obrzeży Doniecka, w tym w okolicy „Volvo-Center” oraz wsi Aleksandrowka, Trudowska i dzielnicy Piortowskiej, gdzie w wyniku bezpośredniego trafienia pociskiem moździerzowym zapalił się budynek gospodarczy w prywatnym obejściu.

Poza tym ostrzeliwana był przez ukraińskich żołnierzy część przemysłowa miejscowości Jasinowata, Zajcewo koło Gorłówki, Dokuczajewsk i Sachanka koło Komiternowa na południowym odcinku frontu donieckiego.

Nadal też toczyły się walki w rejonie Zajcewo-Majorsk, wokół punktu kontrolnego Jasinowata na drodze Donieck-Gorłówka, na wschodnim przedpolu Awdiejewki, w rejonie donieckiego lotniska oraz na zachodnich obrzeżach Doniecka na odcinku miejscowości Trudowska-Aleksandrówka.

Na koniec tego wątku film dokumentujący nocny ostrzał osiedla Trudowskiego pod Donieckiem:

 

***

Wczoraj z roboczą wizytą przybył do Kijowa na zaproszenie szefa ukraińskiej dyplomacji Sekretarz Stanu USA John Kerry. Już w pierwszym dniu wizyty na spotkaniu z prezydentem Petro Poroszenko amerykański Sekretarz Stanu obiecał dostarczyć pomoc humanitarną dla ludności cywilnej Donbasu w wysokości 135 mln dolarów.

 

Na koniec kilka zdjęć:

Wizyta amerykańskiego Sekretarza Stanu Johna Kerry’ego w Kijowie.

Rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomacji, Maria Zacharowa z wizytą w ośrodku „Artek” na Krymie.

Więcej informacji o tej wizycie w linku poniżej:

https://web.facebook.com/maria.zakharova.167?_rdr

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

Pozdrawiam.

Reklamy

110 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.07.2016r- 503 dzień od nowego rozejmu.

  1. Pułkownik SBU, nagrodzony państwową nagrodą ‚Zasłużony Prawnik Ukrainy” Oleg Żiwotow, w wywiadzie udzielonym przez siebie ukraińskiemu portalowi „gordonua” oskarżył obecny parlament ukraiński że pod pozorem „obrony kraju przed agresją Putina” uchwalił ustawę dzięki której ukraińskie służby bezpieczeństwa (Gwardia Narodowa, policja) znajda sie poza jakąkolwiek kontrola prawną. Według niego ustawa ta sankcjonuje bezprawie tzw. siłowików w majestacie prawa, i jest o wiele bardziej represyjna niż przyjęte niedawno w Rosji „dyktatorskie prawo Putina’;
    http://gordonua.com/publications/polkovnik-sbu-zhivotov-pod-kriki-putin-pridet-rada-prinyala-zakony-po-kotorym-silovikov-razgonyayushchih-protest-teper-nevozmozhno-privlech-k-otvetstvennosti-139541.html

    Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.