Wojna domowa na Ukrainie 9.07.2016r.- 504 dzień od nowego rozejmu.


Warszawa nocą.

I Warszawa w dzień.

Rozpoczął się wczoraj, oceniany na przełomowy, szczyt NATO w Warszawie.

Miejscem szczytu jest Stadion PGE Narodowy, natomiast przywódcy delegacji spotkali się w Pałacu Prezydenckim w tej samej sali, w której w 1955 roku podpisano utworzenie Układu Warszawskiego.

Natomiast szefowie dyplomacji krajów zaproszonych na szczyt spotkali się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, zaś szefowie ministerstw obrony w Pałacu Prymasowskim gdzie prym wiódł Antoni Macierewicz.

Koszt organizacji szczytu ma wynosić ponoć 160 mln złotych.

I co Warszawiakom za tą kwotę oferowano?

A więc po pierwsze zakazy zatrzymywania się na wielu ulicach dzielnic Pragi-Południe, Śródmieścia, Ochoty i Woli. Oznacza to, że mieszkańcy tych stref są zmuszeni do znalezienia dla swoich wysłużonych autek z importu inne miejsca postoju.

Zakazy zatrzymywania się oznaczono tabliczkami informującymi o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Zakaz dotyczą także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników; dodatkowo obowiązując także na ulicach poprzecznych w odległości do 50 m od skrzyżowań ulic. Pierwsze zakazy zatrzymywania się zaczęły obowiązywać już od 6 lipca, godz. 22

Znaki zakazu ustawiono na Pradze-Południe w okolicy Stadionu Narodowego, m.in. na ul. Wał Miedzeszyński, Jakubowskiej, Sokolej, Zamoyskiego.

W Śródmieściu zakaz obowiązuje m.in. na pl. Teatralnym, w Alejach Jerozolimskich, na ul. Podwale, Boleść, Senatorskiej, Wierzbowej, R. Traugutta, Emilii Plater, Konopnickiej, Prusa, Śliskiej, Sosnowej, Nowogrodzkiej, Poznańskiej, Wspólnej, Hożej, Chałubińskiego, Kruczej, Królewskiej, Grzybowskiej.

Również na Ochocie kierowcy mają problem z zaparkowaniem pod swoimi domami samochodów w rejonach gdzie  zakaz będzie obowiązywał, a więc na ul. Tarczyńskiej, Dalekiej, A. Krzyckiego, Raszyńskiej, Żwirki i Wigury, a na Woli m.in. na ul. Wroniej, Łuckiej, Ciepłej, Grzybowskiej, al. Jana Pawła II.

Po drugie wyłączenie ulic z całkowitej możliwości ruchu.

I tak najwięcej wyłączeń ulic z ruchu znajduje się w pobliżu Stadionu PGE Narodowy, ale także w ścisłym centrum miasta i w okolicy Starego Miasta. Wyłączone z ruchu są również m.in. Aleje Jerozolimskie (od ul. Chałubińskiego) i most Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, Zamoyskiego, Wał Miedzeszyński, ulice: Królewska, Senatorska, Podwale, Miodowa, Emilii Plater, Poznańska. 

Zamknięta jest także nadwiślańska plaża na wschodnim brzegu rzeki, pomiędzy mostem Poniatowskiego i Świętokrzyskim. Ograniczenia dotyczą również pieszych, gdyż całkowicie zamknięte są: al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, most i al. Poniatowskiego.

W piątek, 8 lipca niedostępny był Plac Zamkowy. Droga z Lotniska im. „Chopina”, czyli ul. Żwirki i Wigury oraz ul. Grzybowska nie zostały zamknięte dla ruchu, ale- także na ulicach poprzecznych – w czasie przejazdu kolumn z zagranicznymi gośćmi  policja wstrzymywała tam każdorazowo ruch samochodowy.

Po trzecie nastąpiły zmiany w komunikacji miejskiej, które są na tyle duże, że jedynym najpewniejszym środkiem komunikacji jest obecnie metro, gdzie jedynym ograniczeniem w funkcjonowaniu polega na wyłączeniu stacji „Stadion Narodowy”, bo tam pociągi nie będą się zatrzymywały.

Pierwsze autobusy i tramwaje zmieniły trasy już 7 lipca rano. Jednak największe zmiany obowiązują od piątku do sobotę, 8 i 9 lipca.

Autobusy kursujące ze wschodu na zachód  objeżdżają wyłączone rejony kierując się ulicami: al. Waszyngtona – Saska – Zwycięzców – Wał Miedzeszyński – most Łazienkowski – al. Armii Ludowej oraz ulicami: Targowa – ks. Kłopotowskiego (powrót: Okrzei) – Wybrzeże Szczecińskie – most Świętokrzyski – Zajęcza – Dobra (powrót: Tamka) – Tamka – Kruczkowskiego – Książęca – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie lub od ul. Tamka: Tamka – Kopernika – Świętokrzyska. 

Na kierunku południe – północ autobusy  jeżdżą obecnie ulicami: Wał Miedzeszyński – Zwycięzców – Saska – al. Waszyngtona – Grenadierów (powrót: Międzyborska) – Grochowska – Targowa; Czerniakowska – Solec – Wioślarska – Wybrzeże Kościuszkowskie – Wybrzeże Gdańskie; Al. Niepodległości – Chałubińskiego – al. Jana Pawła II; Waryńskiego – pl. Konstytucji – Marszałkowska – pl. Bankowy. 

Zaś jeśli chodzi o tramwaje, to kierowane są one przez most Gdański najbliższymi przejezdnymi trasami tramwajowymi po obu stronach Wisły.

Kolejnym ograniczeniu jakiemu muszą się poddać mieszkańcy Stolicy jest „Zakaz przewozu towarów niebezpiecznych”, co w tym przypadku nie oznacza tylko bomb, materiałów wybuchowych, broni itp. tylko również gazu, benzyny, ropy naftowej oraz wszystkiego innego, co zostanie arbitralnie ocenione przy kontroli drogowej przez policję jako „towar niebezpieczny”.

Zakaz obowiązuje od 7 do 9 lipca, przede wszystkim w okolicach stadionu PGE Narodowy, Teatru Wielkiego, Zamku Królewskiego, Traktu Królewskiego i Alei Jerozolimskich. Nie będzie można transportować m.in. materiałów wybuchowych, zapalnych i samozapalnych, trujących, promieniotwórczych oraz żrących. Za złamanie tego zakazu grozi grzywna.

Zaś najważniejszym ograniczeniem, jakim podlegać będą Warszawiacy są- w związku z wprowadzonymi ograniczeniami, wyłączeniami i utrudnieniami w możliwości poruszania się- utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, bo jak np. dostarczony zostanie towar do sklepu, gdy dojazd, czy też zatrzymanie się przed nim będzie niemożliwe? Gdzie będzie można np. zatankować paliwo, gdy stacje benzynowe same zostaną pozbawione możliwości uzupełnienia zapasów?

Żeby jeszcze było śmieszniej, z okazji szczytu NATO usunięto m.in. wielkie formaty reklamowe, które zainstalowane są na budynkach w centrum Warszawy.

Warszawą bez reklam zachwyca się dziś stowarzyszenie „Miasto Jest Nasze”, które wrzuciło na swój profil na Twitterze wymowne zdjęcie „przed i po”. Efekt szczytu NATO jest naprawdę niesamowity.

https://twitter.com/MiastoJestNasze/status/751325488795254784/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw

Pomijając już „efekt szczytu NATO” w Warszawie jest pytanie: kto i w jaki sposób firmom działającym w strefie „O” zrekompensuje utracone zyski, z 2 do 4-ro dniowego praktycznego ich paraliżu, które w przypadku handlu, gastronomii i małej gastronomi są najważniejszymi dniami w tygodniu, kiedy to odnotowuje się najwyższe obroty?

Tak więc te wyliczone pobieżnie 160 mln złotych jakie wydarto z naszych kieszeni, to tylko część kosztów, bo resztę poniosą dodatkowo indywidualnie Warszawiacy, szczególnie ci, którzy mieszkają, pracują i mają swoje biznesy w strefach wyłączonych z ruchu i pozbawionych możliwości zatrzymywania się samochodów. I tyle wynoszą koszty społeczne szczytu szczytów, które płacą mieszkańcy wielomilionowego miasta. Jak to mówią, gdzie „demokracja rządzi, tam wióry lecą”.

No, ale cóż, trzeba znieść jakoś te niedogodności, aby prezydencka „bestia” mogła bezpiecznie i bez problemów poruszać się po ulicach polskiej Stolicy, a prezydent Andrzej Duda mógł powiedzieć te oto znamienite słowa:

„Jestem dumny, że Warszawa – miasto symbolizujące żywotność i kreatywność polskiego narodu jest gospodarzem szczytu w ważnym momencie dla Sojuszu. Od zakończenia zimnej wojny przeszliśmy długą drogę, zapewniając pokój i stabilność w ramach naszej transatlantyckiej wspólnoty”.

Na marginesie dodam, że prezydent Stanów Zjednoczonych, wg. oczywiście polskich mediów publicznych, nie miał nic ciekawego do powiedzenia, bo najsmaczniejsze kęski zostały po prostu przez ich redakcje ocenzurowane:

https://twitter.com/beata_tadla/status/751398540883165184/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw

https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_Warszawski

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo rozpoczętego wczoraj szczytu NATO w Warszawie nadal trwał w Donbasie ostrzał celów cywilnych przez rządowe siły zbrojne, które również przeprowadziły kilka nieudanych ataków na linie obronne sił powstańczych.

Łącznie wieczorem i w nocy ukraińscy żołnierze wystrzelili w stronę pozycji sil powstańczych i na tereny mieszkalne około 142 pociski ciężkiej artylerii.

W okresie od godziny 19:00 do 01:00 ukraińscy żołnierze przy użyciu m.in. moździerzy kaliber 120 i 82 mm przeprowadzili ostrzał osiedla Trudowskiego na zachodnich obrzeżach Doniecka, Zajcewa na północ od Gorłówki oraz Spartakusa, strefy przemysłowej w miejscowości Jasinowata, Dokuczajewska i Sachanki, Komiternowa, Leninska, Sosnowskiego, które to miejscowości znajdują się na wschód od Mariupola.

Poza walki toczyły się, od godziny 20:50 do świtu, w trójkącie Awdiejewka, Opytnoje, Putiłowka, gdzie ukraińskie wojsko przy wsparciu ognia z moździerzy prowadził ataki na linie obrony sił powstańczych.

Walczono też w okolicy donieckiego lotniska oraz na obrzeżu dzielnicy Piotrowskiej, gdzie około 10 ukraińskich żołnierzy przy wsparciu ognia z moździerzy, automatycznych granatników, RPG oraz ręcznej broni maszynowej usiłowali sforsować znajdującą się tam (w rejonie osiedla Trudowskiego) obronę miasta. Atak ten załamał się około 300 metrów od linii powstańczych linii obronnych Marinka-Trudowskie-Zielony Gaj.

Około godziny 20:40 walki rozpoczęły się także w części przemysłowej Awdiejewki, gdzie prowadzono bardzo silny ostrzał z moździerzy, granatników ręcznych i automatycznych, działek przeciwlotniczych i ręcznej broni maszynowej.

Poza tym walczono w rejonie na północnych obrzeżach Gorłówki (pomiędzy Majorskiem a Zajcewem i w samym Zajcewie), Szerokoj Bałki, Świetłodarska i Uglegorska.

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Fotki z Warszawy w przeddzień szczytowania.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

***

Pozdrawiam.

Reklamy

131 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.07.2016r.- 504 dzień od nowego rozejmu.

  1. Ciekawe, co zostałoby z bombastycznego przemówienia Pana Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy, gdyby dozbrojeni przez nas Ukraińcy sięgnęli mniej lub bardziej zbrojnie po Przemyśl. Co wtedy ze słynnym art. 5, i czy byłyby lament o integralności terytoriów i nienaruszaniu granic? Hihihihi!
    W związku z tym myślę, że Przemyśl oddamy całkiem pokojowo, np. jako prezent na urodziny Pana Prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, howgh.

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.