Wojna domowa na Ukrainie 11.07.2016r.- 506 dzień od nowego rozejmu.


Monachium- nieznani sprawcy sprofanowali nagrobek Stefana Bandery.

„Od zimnej wojny NATO przechodzi teraz do przygotowań do gorącej wojny”– ocenił wynik zakończonego szczytu NATO w Warszawie pierwszy, i za razem ostatni, prezydent ZSRR- Michaił Gorbaczow.

Zdaniem Gorbaczowa aktualna retoryka jaką się posługują uczestnicy szczytu NATO w Warszawie przypomina „wypowiedzenie wojny Rosji”.

Nie jest to nastrajająca optymistycznie konstatacja. Bo jeśli już nawet Michaił Gorbaczow dochodzi do takich wniosków, to znaczy, że jest bardzo źle. Świat prostą drogą zaczął dążyć do wojny, która będzie miała miejsce na wschodniej flance NATO- w tym więc i na terenie Polski, która obecnie zajmuje coraz bardziej anty rosyjskie i wrogie Rosji pozycje stając się tym samym liderem tej nowej krucjaty skierowanej przeciwko niej. Czyli będziemy mieli kolejną próbę podbicia i zniewolenia tego kraju, z których jak dotychczas wszystkie poprzednie kończyły się rozbiciem wrogich armii.

Ze swej strony NATO uważa, co zostało zawarte w komunikacie końcowym szczytu sojuszu w Warszawie, w którym jego sygnatariusze podkreślili, że to agresywne działania Rosji na Ukrainie zmuszają Sojusz do zareagowania i są źródłem niestabilności regionu. Rosja stanowi niebezpieczeństwo dla wolnej i pokojowo nastawionej Europy. Jednocześnie podkreśla się, że NATO pozostaje otwarte na regularny dialog.

Między innymi temat rozlokowania 4 tyś. żołnierzy NATO w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii, ma być tematem środowego (3.07.16r) spotkania rady NATO-Rosja w Brukseli:

” To szansa, by otwarcie wyjaśnić decyzje z Warszawy i podjąć poważny i trwały dialog z Rosją” – powiedział Steinmeier agencji DPA.

Ten dialog zaś jest ważny wg. państw NATO między innymi ze względu na wspólne interesy przy zwalczaniu międzynarodowego terroryzmu. Dlatego też na szczycie w Warszawie szefowie państw i rządów 28 członków NATO zgodzili się na użycie natowskich samolotów zwiadowczych typu AWACS w ramach wsparcia dla koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim.

Pomimo to nawet w mediach amerykańskich zaczynają pojawiać się wątpliwości, czy w związku z przemieszczaniem sił NATO na Wschód, nie doprowadzi do dalszego wzrostu napięcia, a nawet do bezpośredniej konfrontacji z Rosją.

I tak w amerykańskim dzienniku „Wall Street Journal” („WSJ”), podkreślono mocno, że sojusz powinien tak rozlokować cztery bataliony i nimi dowodzić, żeby uniknąć niezamierzonej konfrontacji zbrojnej z Rosją.

Oczywiście rada ta jest bardzo prosta, ale czy wykonalna?

Niestety widać, choćby na tym przykładzie, jak nieodpowiedzialne decyzje podejmuje sojusz NATO, który najpierw wyciąga pistolet, a później ma obawy  żeby on tylko nie wystrzelił, bo zacznie się regularna jatka.

Dlatego też, jak informuje „WSJ”, nowy dowódca sojuszniczych sił w Europie, amerykański gen. Curtis Scaparrotti dostał zadanie takiego opracowania planów wojskowych dotyczących czterech batalionów w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie, by zapewnić, że ta dyslokacja wojsk NATO „nie zaowocuje niezamierzoną konfrontacją z Rosją”.

W tym kontekście „WSJ” przypomina incydenty, do jakich dochodziło ostatnio w rejonie Morza Bałtyckiego między rosyjskim lotnictwem a amerykańskimi okrętami i samolotami, które na szczęście nie zakończyły się wymianą ognia.

W związku z tym jedną z kluczowych kwestii dla dowództwa NATO będzie rozwiązanie problemu podległości tych wielonarodowych batalionów.

Powołując się na gen. Scaparrottiego „WSJ” pisze, że wyznaczy on strukturę dowodzenia zdolną do szybkiego reagowania i łatwego przejścia od ćwiczeń do reagowania kryzysowego.

„Generał powiedział, że to oznacza utrzymanie ich pod dowództwem NATO, ale także integrację z dowódcami z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, które goszczą te jednostki” – pisze „WSJ”.

„Z uwagi na środowisko, w jakim się znajdujemy, kluczowym czynnikiem jest czas” – powiedział gen. Scaparrotti, podkreślając, że struktura dowodzenia musi być dostosowana zarówno do czasów pokoju, jak i być gotowa na prowokacje, a także konflikt.

Dowódca sojuszniczych sił w Europie poinformował także, że decyzja o tym, gdzie dokładnie bataliony zostaną rozlokowane , zapadnie dopiero po konsultacji władz Polski, Litwy, Łotwy i Estonii z USA, Wielką Brytanią, Niemcami i Kanadą, czyli z państwami, które dostarczą do batalionów najwięcej żołnierzy i obejmą ich dowództwo.

„WSJ” pisze, że strona polska naciska na umieszczenie liczącego tysiąc żołnierzy batalionu amerykańskiego w Polsce w rejonie przesmyku suwalskiego:

„NATO i USA określiły przesmyk suwalski jako obszar o kluczowym znaczeniu strategicznym, który musi pozostać otwarty w przypadku rosnących napięć z Rosją, ale który też może być łatwo odcięty przez rosyjskie wojska rakietowe” – pisze „WSJ”.

Gen. Scapparotti podkreślił znaczenie odpowiedniej lokalizacji batalionów, ale zaznaczył, że „nie mogą zostać one zamknięte w garnizonach”:

„Chcemy być pewni, że będą to siły gotowe do użycia, co oznacza, że muszą ćwiczyć. Mają być w gotowości bojowej, ponieważ stanowi to część siły odstraszania” – powiedział gen. Scapparotti.

Podkreślił rolę wymiany informacji z Rosją:

„To pomoże nawzajem lepiej rozumieć swoje intencje, a co więcej, zapobiegnie temu, że się przeliczymy albo dojdzie do incydentu w rejonach, gdzie nasze wojska będą w pobliżu”.

Jak widać amerykańskie dowództwo NATO w Europie, chce rozwiązać kwadraturę koła, co jak dotąd jeszcze nikomu się nie udało.

Niestety, wojska amerykańskie i innych krajów NATO zostały wysłane w pobliże granic zachodnich FR, łamiąc tym samym podpisany w Paryżu w 1997 roku „Akt Stanowiący o podstawach wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa”, co przez Rosję odczytane zostało jako przejście z etapu „zimnej wojny” w fazę „gorącą”. Teraz tylko trzeba czekać na jakiś pretekst żeby się ona rozpoczęła, tak jak to np. miało miejsce w dniu 31 sierpnia 1939 roku w Gliwicach: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prowokacja_gliwicka.

Tak więc mając na uwadze nasze dobro i dobro naszej Ojczyzny- obudźmy się bo żyjemy obecnie na beczce prochu, w której odpalono już lont.

Później może być za późno.

http://www.wsj.com/articles/nato-to-tread-fine-line-on-russia-following-summit-1468147958

https://pl.wikipedia.org/wiki/Michai%C5%82_Gorbaczow

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczyt_NATO_w_Pary%C5%BCu_1997

http://rusnext.ru/news/1468165519

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Jednak dyrektywy jakie przywiózł ze sobą ukraiński prezydent Petro Poroszenko co co konfliktu na południowo-wschodnich terenach Ukrainy, są niewesołe na co dowodem jest gwałtowny wzrost eskalacji działań militarnych podejmowanych przez ukraińskie siły zbrojne w Donbasie.

I tak, w godzinach od 19:30 do 03:00, ukraińskie wojsko prowadziło ostrzał terenów zamieszkałych w rejonie następujących miejscowości: zachodnich obrzeży Doniecka, czyli okolic wsi Trudowska, okolic lotniska i północnych przedmieść w od strony Awdiejewki i Spartakusa, rejonu Gorłówki, a tam Zajcewa, Ozierjanowki, Szirokoj i Żeleznoj Bałki oraz kopalni im. Gagarina. Poza tym ostrzelane też zostały Komiternowo, Sachanka i Leninskoje w obwodzie nowoazowskim- w części frontu południowego.

W wyniku tego ostrzału około godziny 22:45 zapalił się w miejscowości Sachanka prywatny dom przy ulicy Gawrilenki nr. 11 oraz w we wsi Nowa Tawria koło Komiternowa, również został uszkodzony prywatny dom.

Ostrzał w.w miejscowości prowadzony był przy użyciu moździerzy ciężkiej artylerii, opancerzonych wozów bojowych, czołgów, RPG, automatycznych wyrzutki granatów oraz ręcznej broni maszynowej z kierunku: Marinki, Szirokina, Wodjanoje, Awdiejewki, Opytnoje, Artiemowa, Talakowki, Wiernotoreczkoje, Kamienki i Żowanki.

Poza ostrzałem celów cywilnych ukraińskie wojsko przeprowadziło również ataki na pozycje obronne sił powstańczych, głównie w rejonie Awdiejewka- dzielnica przemysłowa Jasinowatej, Spratakusa, Dzierżyńska-Głubokaja, Zajcewa, Komiternowa, Wasilewki, Makijewki, Marinki, Szirokina i na linii miejscowści Komiternowo-Leninskoje.

Na koniec tego wątku jeszcze kilka filmów dokumentujących skutki wczorajszego ostrzału przedmieść Gorłówki oraz jeden film z Sachanki:

I jeszcze  film dokumentujący nocne walki pod Donieckiem:

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Skutki wczorajszego ostrzału przez ukraińskich żołnierzy Gorłówki.

Konotopa w obwodzie sumskim- spadł z platformy samobieżny opancerzony pojazd rakietowej obrony przeciwlotniczej 9К35 Stieła-10″ (oznaczenie NATO SA-13 „Gopher”).

https://en.wikipedia.org/wiki/9K35_Strela-10

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Cytat z polskojęzycznej prasy ogłupiającej Polaków:

„Wizycie Obamy towarzyszyła licząca ok. 100 osób demonstracja przed ambasadą USA w Madrycie”.

http://wpolityce.pl/swiat/300168-barack-obama-w-madrycie-spotkal-sie-z-krolem-i-zapewnil-premiera-o-gotowosci-do-wspolpracy

Ja osobiście naliczyłem co najmniej kilkaset osób do 1000.

***

Pozdrawiam.

Reklamy

143 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.07.2016r.- 506 dzień od nowego rozejmu.

 1. Głos zabrał „najbardziej aryjski z aryjczyków” na Ukrainie (choć z wyglądu przypomina skrzyżowanie Czukcza z Samojedem), twórca, herszt i „kurator” Sonderkommando ‚Azov”, obecnie deputowany rady Najwyższej Ukrainy Andrij Biłecki, swego czasu popularyzator „idei”, że tylko „Narodowy socjalizm może zaprowadzić Złoty Wiek na Ukrainie’. „Sonnderfuhrer” Biłeckij wyraził zaniepokojenie tym że władze w Kijowie budują sobie „flotylle rzecznych kutrów” za 100 milionów hrywien, zamiast inwestować te pieniądze w siły prokijowskie na Donbasie. Określił takie działanie jako kolejny przejaw korupcji polegającej na wyciąganiu pieniędzy z budżetu państwa;
  http://antikor.com.ua/articles/112896-biletskij_na_fronte_dyry_a_vlastj_stroit_rechnye_katera_i_shtab_flota_za_100_millionov

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Desant z Izraela? Podobno w okolicach Troicka „niezwyciężona armia kijowska” powstrzymała „szaleńczy” atak „grupy dywersantów” dowodzonej przez „rosyjskich komandirów”. Dwóch miało dostać się do niewoli, a jeden z nich, niejaki Natan (!!!) Leonidowicz zginać. Podobno rzeczony Natan to obywatel Rosji z Omska…
  http://112.ua/ato/v-doneckoy-obl-sily-ato-otbili-ataku-drg-i-zaderzhali-rossiyskih-voennyh-324048.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. Lotnisku w Winnicy zezwolono na wwóz narkotyków i materiałów jądrowych (!!!) na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy (!!!) Cytat „Правительство разрешило вывозить через аэропорт Винницы наркотики и ядерные материалы…решение было принято для уменьшения логистических затрат при поставке товаров, необходимых для обеспечения потребностей Вооруженных Сил Украины”…
  http://strana.ua/news/22147-pravitelstvo-razreshilo-vyvozit-cherez-aeroport-vinnicy-narkotiki-i-yadernye-materialy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Witam i mowię „dobranoc” dwoma linkami…

  jeden interesujący od Cassada:
  Проблема Светлодарска
  O Siwtłodarsku
  http://colonelcassad.livejournal.com/2840003.html
  Интересный материал поднимающий проблему оставления Светлодарска летом 2014 года. Тогда больше обсуждалась тема оставления Дебальцево, а сдача Светлодарска осталась в тени.

  Pragnę tez zwrócić Państwa uwagę na podwójny wywiad Fursowa ze specjalistą od zdjęć satelitarnych (w pierwszej części). Nie tylko o MH17 mówią…
  .https://youtu.be/ZmOIYgRn8Vw

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.