Wojna domowa na Ukrainie 13.07.2016r.- 508 dzień od nowego rozejmu.


USS „Mount Whitney”– okręt flagowy VI Floty Stanów Zjednoczonych zawinął do portu wojennego w Gdyni. Czyżby szykowano kolejną prowokację tak jak to miało miejsce przy wcześniejszej wizycie amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS „Donald Cook”?

A ten okręt z „przyjacielską” wizytą zawitał do portu w Gdańsku 25 sierpnia 1939 roku.

Cztery dni od zakończonego szczytu NATO w Warszawie, odbędzie się dziś zapowiadane już wcześniej spotkanie w Brukseli Rady NATO-Rosja.

Dzisiejsze spotkanie jest już czwartym z kolei, ale prawdopodobnie zakończy się tak jak poprzednie- czyli nie przyniesie żadnych wymiernych efektów.

Przypomnę, że w marcu 2014 roku, w odpowiedzi na referendum na Krymie, NATO zerwało współpracę z Rosją, ale nadal kanały rozmów były w tym czasie otwarte. Ostatnie posiedzenie tego typu zwołano w kwietniu, ale jak wiadomo nie rozładowało ona napięcia, co skutkowało kilkoma prowokacjami militarnymi na Bałtyku i zestrzeleniem rosyjskiego bombowca SU-25 przez turecki samolot nad Syrią.

Tym razem tematem rozmów mają być kryzys ukraiński, konieczność wdrażania porozumień podpisanych w Mińsku oraz problem aktywności wojskowej Rosji wokół terytoriów państw należących do sojuszu północnoatlantyckiego i zmniejszeniem ryzyka wybuchu przypadkowego konfliktu w konfrontacji pomiędzy oddziałami sił NATO a rosyjskimi.

Jak zapowiadał wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg tematem ma być również sytuacja bezpieczeństwa w Afganistanie.

„Nasza praktyczna współpraca z Rosją pozostaje zawieszona, ale utrzymujemy otwarte kanały politycznego dialogu” – podkreślił 6 lipca Stoltenberg, zapowiadając spotkanie.

Formalnie, przynajmniej ze strony NATO nie mają być omawiane decyzje, które zapadły na szczycie organizacji w Warszawie. Moskwa krytycznie odnosi się do rozmieszczenia żołnierzy Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich.

„Oczywiście na spotkaniu mogą być poruszane różne tematy” – powiedziało Polskiej Agencji Prasowej źródło w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

Mimo to strona natowska jest przede wszystkim zainteresowana rozmowami na temat Ukrainy i brakiem wdrażania- jak to określa propaganda zachodnia- przez Rosję porozumień mińskich. Tym samym przyznając, że konflikt w Donbasie uważają za konflikt rosyjsko-ukraiński, a nie konflikt władz centralnych w Kijowie ze zbuntowaną ludności rosyjskojęzyczną żyjącą na wschodnie Ukrainy. Dlatego też nacisk nie idzie w kierunku władz niezależnych republik DNR i ŁRL, tylko jest z ich pominięciem, skierowany bezpośrednio na Rosję.

Jeśli tak szefostwo NATO uważa, to w takim razie odpowiedzialność za wdrażanie planu pokojowego podpisanej umowy w Mińsku, powinna spoczywać bezpośrednio na dwóch antagonistach, czyli USA i Rosji, bo reszta jest ich tylko pośrednikami. Czyli nie obciążać odpowiedzialnością wyłącznie Rosję, a Stany Zjednoczone w tym samym czasie będą się chować za plecami NATO i UE.

Natomiast rosyjskie stanowisko, co do tematu poruszanych w dniu dzisiejszym na Radzie NATO-Rosja problemów, jest takie, że najbardziej Rosję interesuje temat decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie, które dowodzą koncentrowaniu swoich wysiłków na „powstrzymywaniu nieistniejącego zagrożenia ze Wschodu”. Rosjanie zapowiedzieli już, że podczas środowego spotkania w Brukseli będą oczekiwać „szczegółowych wyjaśnień przedstawicieli Sojuszu o natowskich wzmocnieniach na wszystkich azymutach”. Czyli, że podejdą do problemu aktywności NATO skierowanej przeciwko Rosji kompleksowo, nie ograniczając się tylko do zagrożeń ze strony flanki wschodniej. A więc na obszarze Bliskiego Wschodu, w basenie Morza Śródziemnego, Bałtyku i Morza Czarnego, na Ukrainie i w rejonie Kaukazu oraz poruszony zostanie problem przystąpienia do NATO Finlandii co jest kolejnym złamaniem umowy NATO-Rosja podpisanej w 1997 roku w Paryżu.

Summa summarum, nie należy się spodziewać, że spotkanie NATO-Rosja zakończy się jakimś przełomem w stosunkach wrogich stron, ale jednocześnie obecność amerykańskiego flagowego okrętu dowodzenia, który zawiną na czas brukselskich rozmów do Gdyni, jest jakimś sygnałem, do czego to wszystko zmierza.

http://fakty.interia.pl/swiat/news-przelom-w-stosunkach-nato-rosja-narada-w-brukseli,nId,2235410

http://web.archive.org/web/19980130072914/http://www.nato.int/docu/basictxt/fndact-b.htm

https://pl.wikipedia.org/wiki/USS_Mount_Whitney_(LCC-20)

http://www.rp.pl/Sluzby-mundurowe/160719771-Okret-USS-Mount-Whitney-w-porcie-w-Gdyni.html

http://niezalezna.pl/83209-okret-usa-wplynal-do-gdyni

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019379,title,Amerykanski-niszczyciel-USS-Donald-Cook-w-Gdyni,wid,18257607,wiadomosc.html?ticaid=1175b6

http://www.port.gdynia.pl/pl/wydarzenia/aktualnosci/536-amerykanski-niszczyciel-uss-donald-cook-w-porcie-gdynia

http://www.dw.com/pl/pentagon-rosyjska-prowokacja-na-ba%C5%82tyku/a-19185990

https://pl.wikipedia.org/wiki/SMS_Schleswig-Holstein_(1908)

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym militarne prowokacje i ostrzał z broni ciężkiej ze strony ukraińskich sił zbrojnych nieznacznie zmalały, co nie znaczy, że zapanował pokój i nastąpiło odprężenie. Nic z tych rzeczy, bo nadal ukraińscy żołnierze prowadzili z kierunku Żowanki przy użyciu granatników RPG, automatycznych wyrzutni granatów oraz broni maszynowej ostrzał Zajcewa leżącego na północnych obrzeżach Gorłówki.

Tam też ostrzelane zostało przy użyciu moździerzy i RPG osiedle Golm.

Następnie od późnych godzin nocnych tj. po godzinie 23:20 ukraińskie wojsko rozpoczęło ostrzał z broni ciężkiej obrzeży dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, gdzie pociski spadały głównie na teren kopalni „Trudowska”. Tam też, około godziny 00:20,  w wyniku tego ostrzału odłamkiem z pocisku moździerzowego kaliber 120 mm została ranna 58 letnia kobieta.

Ponadto został tam uszkodzony budynek zakładu produkcyjnego znajdującego się przy ulicy Alejtskiej i zniszczona linia przesyłowa gazu przy ulicy Rydzkiej oraz rejon wsi Aleksandrówka i Staromichajłowki, którą ostrzelano z armat kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm.

Ostrzał w tym rejonie trwał do rana w dniu dzisiejszym.

Ostrzelany również został rejon  strefy przemysłowej w Jasinowatej, gdzie równocześnie toczyły się walki na odcinku Awdiejewka- punkt kontrolny Jasinowata.

Walki połączone  z użyciem broni ciężkiej trwały także w rejonie na północ od byłego kotła debalczewskiego, gdzie ukraińskie wojsko dokonywało ataków i ostrzału z kierunku miejscowości Ługańskoje w stronę Kalinówki.

Nadal też ukraińscy żołnierze prowadzili w nocy sporadyczny ostrzał wsi Sachanka i obrzeży Komiternowa na południowym odcinku frontu donieckiego na wschód od Mariupola.

Na koniec tego wątku jeszcze dwa filmy dokumentujące nocy ostrzał przedmieść Doniecka:

I jeden z porannego ostrzału w rejonie Marinki i Krasnogorowki:

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Pokojowa pielgrzymka wyznawców kościoła prawosławnego obrządku moskiewskiego na Ukrainie.

A to jest odpowiedź na pielgrzymkę w intencji pokoju wyznawców kościoła prawosławnego obrządku moskiewskiego zorganizowana przez ukraińskich aktywistów skrajnie nacjonalistycznej organizacji „Prawy Sektor”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

108 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.07.2016r.- 508 dzień od nowego rozejmu.

 1. Polscy politycy uwięzieni w hotelu w Odessie, zostali uwolnieni. Janusz Niedźwiecki udzielił wywiadu portalowi ВЗГЛЯД. Powiedział, że policja nie reagowała, ograniczyła się do roli obserwatora.
  Polski konsul w Odessie, który przybył do hotelu narzekał, że nie są respektowane prawa Polaków. Napastnicy wyjaśnili mu, że jest na Ukrainie, gdzie obowiązują prawa narodu ukraińskiego.

  Nacjonalistyczna organizacja na swojej stronie Facebooka poinformowała, że jednym z polskich delegatów jest Janusz Niedźwiecki – członek partii Zmiana, której lider Mateusz Piskorski był obserwatorem referendum na Krymie, itd.
  Współpraca wywiadów Polski i Ukrainy?

  http://vz.ru/society/2016/7/13/821289.html

  O sprawie poinformowały nawet ścieki. Wg wp.pl J. Niedźwiecki nie jest członkiem Zmiany.
  „Szef biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak poinformował po południu, że w związku z doniesieniami płynącymi z Odessy polskie służby dyplomatyczno-konsularne na bieżąco monitorowały sytuację, były w kontakcie z polskimi obywatelami oraz miejscowymi służbami. – Sytuacja, do jakiej doszło w hotelu, została wyjaśniona – zapewnił.
  Sobczak podkreślił, że wizyta senatorów w Odessie miała charakter prywatny. ”

  „Wcisła pytany, dlaczego skorzystali z zaproszenia organizacji matek ofiar zamieszek z 2 maja odparł: „Przyjęliśmy zaproszenie tak, jak przyjmuje się zaproszenie każdego, kto uważa, że prawa człowieka są łamane. Bez przyjmowania jakiejkolwiek tezy. Jesteśmy gotowi do spotkań ze wszystkimi. Robimy to z szacunku do praw człowieka, a nie dla załatwiania interesów jednej lub drugiej opcji politycznej”.

  Natomiast o wydarzeniach 2 maja w Odessie polskojęzyczny portal pisze w tonie, że Ziemia jest płaska.

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Senatorowie-Jerzy-Wcisla-i-Jan-Rulewski-przetrzymywani-w-hotelu-przez-Automajdan,wid,18420816,wiadomosc.html?ticaid=1175c3

  Polubione przez 4 ludzi

  • Pod informacją wp.pl najwyżej oceniany komentarz ze znajomym nickiem:

   moherow berecik 4 godziny i 27 minut temu

   „Nie czujecie się bezpiecznie ?????? Toż to te same faszystowskie bojówki z ajdara i innych bandyckich batalionów ukropow. Toz to przyjaciele…… Jedną z ajdara przyjmowaliscie w sejmie i na szczycie NATO ….. Nasz prezydent w rączkę banderówę całował…żenada”

   Polubione przez 4 ludzi

  • Nie przeszedł mój dopisek – sądzę, że dlatego iż podałam nick osoby zbanowanej i jej, a raczej jego komentarz Jest to najwyżej oceniony komentarz na wp.pl pod wiadomością o zniewolonych Polakach w Odessie. Autora komentarza pamiętamy sympatycznie a jednocześnie niesympatycznie.

   Tekst komentarza:
   „Nie czujecie się bezpiecznie ?????? Toż to te same faszystowskie bojówki z ajdara i innych bandyckich batalionów ukropow. Toz to przyjaciele…… Jedną z ajdara przyjmowaliscie w sejmie i na szczycie NATO ….. Nasz prezydent w rączkę banderówę całował…żenada”

   Polubione przez 2 ludzi

  • Ale i tak NIKT nie napisał jasno i dobitnie, że delegacja Denatu (zniekształcenie umyślne) podkuliła ogon pod siebie, z hotelu się zmyła, a z grupą, na spotkanie z którą się umówiła, pożegnała się „po angielsku”, choć nie dżentelmeńsko.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. W Kirowohradzie , miejscowi „ukraińscy patrioci” przy wsparciu „weteranów ATO” zorganizowali akcję bojkotu biur turystycznych i korzystających z ich usług mieszkańców miasta, które organizują wycieczki na „okupowany” Krym;
  http://dostyp.com.ua/novini/dushievno-poghovorili-kirovoghrads-ki-aktivisti-vimaghali-pripiniti-turistichnu-pidtrimku-krimu-zablokuvavshi-vidpravliennia-avtobusu-fotorieportazh
  Jak widać zwykli ludzie mają w…głębokim poważaniu „patriotyczną hucpę” co wywołuje wściekłość „aktywistów”…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Hierojom Sława

  Senatorowie Rulewski i Wcisła przez kilka godzin blokowani w hotelu w Odessie
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/senatorowie-rulewski-i-wcisla-przez-kilka-godzin-blokowani-w-hotelu-w-odessie/sc4r0n

  I jak zawsze komentarze (są jeszcze w Polsce ludzie, którzy nie dają się zmanipulować)

  ~Smutny człowiek : Czegoś tak ohydnego jeszcze w polskiej prasie nie przeczytałem. Z tego tekstu wynika, że palenie żywych ludzi to są „zamieszki”. Poza tym wynika też, że to te ofiary, które później zostały spalone, napadły na zwolenników Majdanu, podczas gdy z informacji zawartycyh w prasie niemieckiej i angielskiej (trzeba uczyć sie jężyków, panowie „redaktorzy”) i opublikowanych 3, 4 i 5. maja 2014 wynika, że to nie były żadne „zamieszki”, tylko normalny napad „Prawego Sektora” na pokojową manifestację. To samo opisywali w internecie polscy świadkowie mieszkający w Odessie. Czy wy, „redaktory”, już tak zeszliście na psy, że kiedy Por5oszenko zdejmie spodnie i wystawi na was gołą upę, napiszecie, że pozował do Playboya? Takie pisanie pod ukraińskie dyktando było dotychczas możliwe tylko przed 1956 rokiem, ale okazuje się, że nie tylko. zwiń

  Gregoson : Panie (Pani) ,,do” autorze lub autorko tego artykułu
  Czyżby sumienie nie pozwalało podpisać się imieniem i nazwiskiem pod tym stekiem kłamstw o tragicznych wydarzeniach w Odessie?
  Myślisz ,,do”, że nikt nie pamięta co się wtedy wydarzyło? Myślisz, że z YouTube usunięto filmy pokazujące Ukraińców palących namioty modlących się innych obywateli Ukrainy? Myślisz, że nikt nie pamięta zdjęć ukraińskich nastolatek napełniających butelki benzyną i kilku napakowanych bandytów strzelających do ludzi, którzy próbowali wydostać się z płonącego budynku związkowego w Odessie? Dorobiliście teraz prorosyjskich demonstrantów w kaskach?
  Do dzisiaj stoi mi przed oczami obraz uduszonej kablami od telefonów kobiety w ciąży leżącej na biurku, zmasakrowanych ciał, które po oblaniu benzyną zostały spalone przez ukraińskich zwyrodnialców. Ile ci trzeba było zapłacić ,,do” żeby tak się zeszmacić? Ile? zwiń

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Spokojnej nocy państwu życzę, udanego czwartku. 🙂

  Dobranoc 🙂

  Wszystkim Francuskim obywatelom z okazji Francuskiego Święta Narodowego 14 Lipca , życzę wszelkiej pomyślności . 🙂 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Podczas spotkania trójstronnej grupy kontaktowej w białoruskim Mińsku, przedstawiciel Republiki Donieckiej Denis Puszlin przekazał OBWE dokumenty zabitego podczas ataku „niezwyciężonej armii kijowskiej” „ukraińskiego patrioty”, banderowca z „Prawego Sektora”, „śpiewaka operowego” Wasilija Slipaka. Dokumenty miały znajdować się w porzuconej podczas panicznego odwrotu po nieudanym ataku kamizelce kuloodpornej należacej do Slipaka;
  http://lastnews.com.ua/novosti-ukraini/543582-pushilin-v-minske-otdal-dokumenty-pogibshego-v-ato-slipaka.html
  Przypominam że SZTAB GENERALNY UKRAINY ZAPRZECZAŁ ŻE W OKOLICACH ŁOGWINOWA (gdzie zginał Slipak) MIAŁO DOJŚĆ DO JAKIEGOKOLWIEK NATARCIA WOJSK UKRAIŃSKICH…
  I jeszcze jedna zła dla Kijowa wiadomość z Białorusi. „Backa” Łukaszenko nakazał wstrzymać, „do odwołania”, dostawy paliwa na Ukrainę. Wstrzymanie dostaw dla Ukrainy ma mieć związek z rozmowami rosyjsko-białoruskimi w sprawie cen pali i spłaty długu Białorusi wobec Rosji. Podsumowując, Rosjanie nie życzą sobie dalszego utrzymywanie świniołaków z tego co dostarczają Białorusi…
  http://korrespondent.net/business/economics/3716647-belarus-pryostanovyla-postavky-toplyva-v-ukraynu-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „Euraści” znowu w akcji, czyli UE jest gotowa do dyskusji z Rosją o gazociągu „Nord Stream 2”, ale przy jednoczesnym utrzymaniu tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę;
  https://rns.online/energy/ES-gotov-obsuzhdat-s-Rossiei-Severnii-potok-2-pri-sohranenii-tranzita-gaza-cherez-Ukrainu-2016-07-13/
  Czegoś tu nie rozumiem, to Niemcy wstrzymały budowę gazociągu, bo jeżeli nie, to brukselscy euraści co najwyżej mogą sobie po.ierdziec w zajmowane przez siebie stołki…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Niezupełnie- chodzi o tak zwane „dotrzymanie słowa”. Niemcy chcą Nord Stream II, chcą się bogacić z Rosjanami, ale zależy im na dobrej opinii w UE. Dlatego proszą Gazprom, by przez Ukrainę szedł gaz i gaz będzie płynął, ale w porównaniu z obecnym poziomem przesyłu będzie to tylko jakieś 15% do 40%.
   Przy tak niskim poziomie tranzytu, koszta związane z utrzymaniem infrastruktury będą wyższe niż zyski i same władze w Kijowie w końcu zerwą kontrakt gazowy.

   Polubione przez 2 ludzi

 7. Próbowałem znaleźć na szkopskim Łonecie link do tekstu o tej wypowiedzi rozrywkowego Antoniego, który oskarżył ZSRR o inspirację rzezi wołyńskiej. W końcu znalazłem – w dziale zagranicznym:
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/moskwa-chce-wyjasnien-w-sprawie-wypowiedzi-polskiego-ministra/k7czmq
  Bezcenne komentarze 😀 😀 :D:


  mak.marek : Szanowna Pani Premier Szydło!
  Czy jako szef Rządu RP jest Pani odpowiedzialna za to co polscy ministrowie głoszą wszem i wobec?
  Czy jest Pani tylko milczącym pionkiem w tym teatrzyku politycznym?
  A może, jeśli Pani milczy w tak istotnych kwestiach, to podziela Pani nagłaśniane przez Pani ministrów szalone tezy nie mające nic wspólnego z rzeczywistością!
  Było by niezmiernie pożądane, żeby się Pani wreszcie określiła i jako szef polskiego rządu wzięła na siebie odpowiedzialność za wszystkie wypowiedzi swoich ministrów! A tym bardziej te które zaprzeczają zdrowemu rozsądkowi i godzą w polską rację stanu i nasze stosunki dobrosąsiedzkie poprzez miotanie kuriozalnych oskarżeń pod adresem Rosji.
  Mamy prawo oczekiwać na Pani jasne stanowisko w tej sprawie”

  „~polesia : Szanowny panie ministrze Macierewicz, chcę stanowczo oświadczyć że to nie Rosja ani Rosjanie pozbawili życia w bestialski sposób moich przodków tylko zwykli ukraincy-cywile i wątpię aby ktoś z Rosji miał jakikolwiek wpływ na ich poczynania poza nimi samymi i ich faszystowskimi wodzami. Więc bardzo proszę nie wypowiadać się w ten pokrętny i bolesny dla nas Polaków, dla mnie i mojej rodziny sposób. Nie życzę sobie aby pamięć po wymordowanych Polakach była publicznie szargana, zakłamywana i to na forum międzynarodowym .”
  i najlepszy:
  „Ewa do mak.marek: Ewa
  Pani Premier Szydlo!
  W każdym normalnym kraju wypowiedz ministra musi być skonsultowana z Premierem rządu.Jest oczywiste,ze wypowiedz pana Macierowicza która jest historycznym kłamstwem,dyskwalifikuje go w sprawowaniu obecnej pozycji we władzach Polski.Tak może się wypowiadać tylko agent obcego wywiadu wydelegowany do podżegania do wojny
  polsko-rosyjskiej.Ma Pani dwa wyjścia: albo powtórzyc za agentem Macierowiczem kłamstwo historyczne i tez wpisać się na listę agentów obcego państwa,albo tez skorygować wypowiedź Pani ministra, usunać go w trybie natychmiastowym z zajmowanego stanowiska i przeprosić w imieniu Rządu Polskiego naród rosyjski.Jest jeszcze jedno wyjście, może powinna Pani podać się do dymisji , jeśli Towarzysz Kaczyński nie zezwoli Pani na usuniecie ze swego Rzaądu agenta obcego wywiadu.”

  Niestety, Pani Ewo, śmieć z broszką jest absolwentką kursów CIA prowadzonych dla yankeskich płatnych pachołków z licznych krajów świata i poza agenturalną robotą nic innego nie potrafi.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.