Wojna domowa na Ukrainie 15.07.2016r.- 510 dzień od nowego rozejmu.


John Kerry i Victoria Nuland w Moskwie.

Pięć dni od zakończenia szczytu NATO w Warszawie i dzień po spotkaniu Rady NATO-Rosja w Brukseli, do Moskwy przyleciał amerykański Sekretarz Stanu John Kerry wraz z asystentką ds. Europy i Azji Victorią Nuland.

Celem wizyty amerykańskiego Sekretarza Stanu Johna Kerry’ego w Moskwie było spotkanie z prezydentem Rosji Władymirem Putinem podczas którego omawiano problemy związane głównie z konfliktem syryjskim, walki z Państwem Islamskim oraz sytuacji na południowym-wschodzie Ukrainy, ale również poruszano na wniosek Kerry’go inne potencjalne problemy, na rozwiązaniu których, wg. niego, „można by było osiągnąć poważny postęp”.

John Kerry zapewnił również, że USA i Rosja mogą wspólnie podjąć działania korzystne dla świata.

Ze swej strony rosyjski prezydent Władymir Putin zapewnił, że również szczerze dąży do współpracy i „do osiągnięcia rezultatów”.

Proszę zwrócić uwagę na lakoniczność informacji jakie przedostały się za pośrednictwem mediów do świadomości opinii publicznej na temat efektów tego spotkania.

Przypomnę, że jest to już czwarta wizyta Johna Kerry’ego w Rosji w tym roku i zapewne tak jak wcześniejsze nie doprowadzi do żadnego przełomu w relacjach dwustronnych obu tych krajów.

Czemu więc mają służyć te spotkania i nad aktywność wobec Rosji dyplomacji amerykańskiej?

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że żadna z poprzednich wizyt nie wniosła nic nowego w sprawie rozładowania napięcia w stosunkach z Rosją.

Bo właśnie w tym roku, gdy John Kerry tak często odwiedzał Rosję, miały również miejsce liczne prowokacje militarne pomiędzy siłami zbrojnymi obu tych krajów, wzrosła bardzo aktywność amerykańskiej marynarki wojennej we wschodniej części Morza Bałtyckiego i na Morzu Czarnym, przeprowadzono największe w historii paktu NATO, i w historii Polski po zmianie systemowej, ćwiczenia wojskowe „Anakonda-16” oraz prowokacyjnie rozmieszczono w wyniku zabiegów dyplomatycznych i nacisków cztery bataliony w krajach flanki wschodniej NATO, zaś wcześnie przedłużono sankcje gospodarcze nałożone na Rosję pod pretekstem aneksji Krymu i udziałowi w wojnie w Donbasie..

Oczywiście w tym samym czasie, pomimo składanych deklaracji, administracja amerykańska nie zrobiła nic, aby zmusić swoich protegowanych w Kijowie do przerwania ostrzału i wycofania sprzętu, broni i żołnierzy z Donbasu oraz wdrażania warunków porozumienia pokojowego podpisanego w lutym zeszłego roku w Mińsku.

Już choćby z tego, można przyjąć, że ta nad aktywność amerykańskiej dyplomacji, jak na razie, ma wyłącznie na celu uśpienie czujności Rosji i jednocześnie przeforsowanie korzystnych wyłącznie dla siebie rozwiązań. Jak na razie, więc obecne ekipa rządowa Stanów Zjednoczonych, nie myśli nawet o zawarciu jakiegokolwiek kompromisu, uznając, że tylko bezwolne zgodzenie się z jej racjami jest jedynym możliwym do przyjęcia rozwiązaniem.

Tym się właśnie objawia ta wielkomocarstwowa amerykańska buta, która chce narzucić światu swój punkt widzenia, nie licząc się z interesem słabszych i mniejszych krajów.

Tak działo się dokąd i Rosja jak i Chiny nie powiedziały, że mają dość tego amerykańskiego szarogęszenia się po świecie, a języczkiem u wagi, który wywołał odruch sprzeciwu, była najpierw sprawa Iranu, usiłowanie obalenia przez koalicję państw tzw. „przyjaciół Syrii” rządów Asada i przewrót na szczytach władzy dokonany w Kijowie dwa lata temu, co w efekcie doprowadziło do eskalacji napięcia na zachodnich granicach Rosji i wojnie gospodarczej jaką z nią zaczęto prowadzić.

Znamienne jest , że w relacjach z tej wizyty Kerry’ego w Moskwie przedostało się do mediów tak mało informacji, a jeśli to tylko zdawkowe oraz brak relacji ze strony Rosyjskiej, co dowodzić może, że efekty tej wizyty są dokładnie takie same jak przedwczorajszego spotkania Rady NATO-Rosja w Brukseli, a więc zakończyły się fiaskiem. No może nie kompletnym fiaskiem, ale nie można na ich podstawie wyciągać wniosku, że nastąpiło choćby jakiekolwiek ocieplenie stosunków w relacjach dwustronnych.

Tym bardziej, że była to tylko wizyta robocza, w całej serii odwiedzin amerykańskiego Sekretarza Stanu, w Paryżu, Moskwie, Luksemburgu, Brukseli i w Londynie.

http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2016/07/259541.htm

http://www.reuters.com/article/us-usa-russia-idUSKCN0ZT2QZ

http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-usa-idUSKCN0ZU25O

http://tass.ru/en/world/888270

http://www.wsj.com/articles/kerry-to-discuss-closer-coordination-on-syria-in-moscow-1468501285

http://abcnews.go.com/International/john-kerry-moscow-chance-attempt-find-syria-solution/story?id=40585665

http://english.alarabiya.net/en/News/middle-east/2016/07/14/US-to-offer-Russia-anti-terror-pact-in-Syria.html

https://www.theguardian.com/world/video/2014/feb/07/eu-us-diplomat-victoria-nuland-phonecall-leaked-video

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo spotkania amerykańskiego Sekretarza Stanu Johna Kerry’ego z rosyjskim prezydentem Władymirem Putinem, m.in. i w sprawie konfliktu na Ukrainie oraz braku postępów we wdrażaniu mińskiej umowy pokojowej, a także spotkania się w Mińsku grupy kontaktowej ds. realizacji tejże umowy- w Donbasie w dniu wczorajszym i w nocy było bardzo niespokojnie. Wygląda na to, że ta wojna z winy reżymu kijowskiego ma się ciągle tlić i gorzeć jak ropiejąca rana.

I tak, w godzinach od 20:40 do 02:40, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał wsi Zajcewo i Michajłowki pod Gorłówką, Stromichajłowki na zachodnich obrzeżach Doniecka, okolic serwisu „Volvo-Centrum”, obrzeży Dokuczajewska, Jasinowatej, Wasilewki, Sachanki, Lenińska i Komiternowa na odcinku frontu południowego.

Łącznie w wymienionych wyżej miejscowościach spadło około 208 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm. Do ostrzału celów cywilnych ukraińscy  żołnierze używali opancerzonych wozów bojowych, granatników RPG i ręcznej broni maszynowej.

W wyniku tego ostrzału w godzinach popołudniowych została uszkodzona trafiona prze odłamek pocisku artyleryjskiego karetka pogotowia jadąca w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku w celu udzielenia pomocy rannej kobiecie.

Poza tym jeden cywil (79-letni mężczyzna) został ranny  przy ulicy Łaczisa nr. 14.w Zajcewie.

Natomiast w donieckiej dzielnicy Piotrowska został uszkodzony dom jednorodzinny mieszczący się przy ulicy Prochodzkiej nr. 35, w którym zawalił się dach.

Ukraińscy żołnierze wznowili również ostrzał terenu znajdującego się pod kontrolą władz ŁRL, gdzie w ciągu ostatniej doby 12 razy złamano warunki zawieszenia broni. Ostrzelane tam zostały okolice mostu przez rzekę Sewiernyj Doniec na trasie łączącej Ługańsk ze Stanicą Ługańską,  rejon wsi Kalinowo, Nowoaleksandrowki, Nowozwanowki i Troczkoje oraz Kalinowki.

Ostrzał prowadzony była przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, moździerzy kaliber 82 mm, ręcznych granatników, automatycznych wyrzutni granatów i broni maszynynowej.

I jeszcze dzisiejszy komunikat o sytuacji militarnej na froncie podany przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego operację ATO w Donbasie:

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Komiternowa:

I film dokumentujący skutki ostrzału kopalni „Trudowska” w Doniecku:

***

Wczoraj poza wizytą amerykańskiego Sekretarza Stanu w Moskwie miało miejsce również spotkanie grup kontaktowych w ramach wdrażania umowy pokojowej w Mińsku. Efekt tego spotkania jak dotychczas nie jest znany.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- trwa akcja budowy domów dla rodzin pozbawionych dachu nad głową na skutek ukraińskiego ostrzału.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

126 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.07.2016r.- 510 dzień od nowego rozejmu.

 1. Służba prasowa rządu rosyjskiego poinformowała ze premierzy Rosji Dmitrij Miedwiediew i Holandii Mark Rutte wezwali do otwartego miedzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy, „Boeing MD-17” i dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Rosją, a UE. Do spotkania doszło podczas szczytu ASEM, czyli spotkania liderów państw UE oraz Azji, które odbywa się w tym roku w Mongolii;
  http://www.interfax.ru/russia/518744

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Nadiucha ‚Impostor”Sawczenko znowu w akcji, tym razem stwierdziła że na Ukrainie PILNIE trzeba przeprowadzić w sprawie decentralizacji lub federalizacji. Co ciekawe powołała się przy tym na postulaty kijowskiego Majdanu (tzw. rewolucji godności), które próbuje zdobyć Donbas (!). Zaproponowała także przeprowadzenie referendum w sprawie zmiany systemu prezydenckiego na parlamentarny (czyli znacznego ograniczenia władzy prezydenta);
  http://nahnews.org/857420-savchenko-potrebovala-provesti-referendum-o-federalizacii/

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Spokojnej nocy państwu życzę , udanej soboty. Oby tylko z powodu tego zamachu stanu w Turcji kolejni ludzie nie zaczęli ginąć w tym pięknym mieście.

  Dobranoc

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Pewien paradoks na dobranoc. Dla wszystkich zaglądających tu historyków. Ilu z nas, zwłaszcza tych, którzy mają jakieś ulubione epoki nie marzyło od czasu do czasu by być naocznym świadkiem fascynujących go wydarzeń. Ja chciałem zobaczyć oblężenie Syrakuz przez Marcellusa i działanie machin obronnych konstrukcji Archimedesa.
  Teraz historia daje niepowtarzalną szansę uczestnictwa i jakoś nie odczuwam z tego powodu ekscytacji 😦
  Jednej nocy masakra, kolejnej Coup d’État! Wydarzenia zdają się nabierać zawrotnego tempa! Strach się kłaść do łóżka, żeby nie przespać własnego udziału w przedstawieniu!

  Dobranoc

  Polubione przez 7 ludzi

  • Powybierałem co lepsze kawałki z forum pod „zajawką” Sakera:

   „someone in the military with grey wolves tendencies decided that he wasn’t taking his ottoman responsibility seriously enough.”

   ” Erdogan makes meager attempt at mending fences with Russia, shortly after a coup takes place. Turkish media blames US-based Gulen (read Washington). If this is a US-backed action, things could get much worse.” – czyli zgodnie z opinią części tu komentujących (moim skromnym zdaniem również).

   „state tv off air,
   airports cancel flights,
   tanks deployed near airport
   army blocks bosphorous strainght
   greek army put on full alert…..
   UN confirms coup attempt,
   on line social media blocked”

   „I wonder if this was decided at the NATO summit – they took a long time to come out in support of the ‘democratic’ government.” !!!! Obawiam się, że to kolejny kraj na celowniku DEMOKRATORÓW metodą na Saddama czy Kaddafiego. Obym się mylił

   i jeszcze raz:
   However, recently Erdogan apologized to Russia and opened ties with Russia and Syria again. This was probably what triggered Western support for a military coup that will maintain Western military power in Turkey.

   „Coup leader rumoured to be General Hulusi Akar.
   According to the Land Forces website, Akar graduated from military academy as an infantry officer in 1972. He served as a commander in Bosnia in 1997 and 1998, for which he was awarded the U.S. Order of Merit, before returned to Turkey to command the Internal Security Brigade.”

   Jeśli te wszystkie komentarza są zgodne z rzeczywistością, to pokazuje skalę determinacji Imperium. Myślę, że USA – ktokolwiek by tam nie decydował o polityce – nie raz w ciagu ostatnich lat udowodniło, że nie cofnie się przed, żadną zbrodnią. Opracowawszy doskonałą taktykę promocji tych zbrodniczych działań, zwaną R2P (https://en.wikipedia.org/wiki/Responsibility_to_protect) nie zawachają się przed niczym dla zabezpieczenia własnych interesów. Nawet demolką sojusznika.

   Jeszcze tylko jedna refleksja na temat R2P. Amerykanie i NATO dokonując interwencji pod tym szczytnym hasłem, realizują jedno podstawowych z niezbywalnych praw człowieka. PRAWO DO ŚMIERCI!

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Czytałem ten artykuł kilka razy!
  http://espreso.tv/article/2016/07/14/scho_oznachaye_zvt_z_kanadoyu
  Szumnie zapowiadana i podpisana umowa o wolnym handlu między Kanadą i Ukraina jest zdecydowanie politycznym sukcesem.
  Natomiast ekonomicznym sukcesem już jest bardzo wątpliwym.
  Reasumując: nawet ukraińscy ekonomiści twierdza, że dzięki tej umowie nie tyle liczą na zyski bezpośrednie co na inwestowanie kapitału diaspory ukraińskiej w Ukrainie.
  PS Największe jaja są z tym, że Ukraińskie kury w pław przez wielką kałużę miałyby większy zysk ze swoich jaj niż ich hodowcy!

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.