Wojna domowa na Ukrainie 17.07.2016r.-512 dzień od nowego rozejmu.


W Doniecku otworzono pierwszy bar szybkiej obsługi „DonMak”.

Według Massimo Franco- publicysty włoskiej gazety „Corriere Della Sera”- szczyt NATO w Warszawie był „pośmiertnym przedłużeniem zimnej wojny”.

Autor komentarza zatytułowanegoGli errori sul confine del mare” („Błędy na granicy morskiej”), który został zamieszczony na początku tego tygodnia (11.07.2017r.) w gazecie „Corriere della Sera”, bardzo negatywnie ocenia wynik spotkania na szczycie NATO w Warszawie.

Według niego zlekceważono tam bardzo poważną sytuację jaka ma ostatnio miejsce na Morzu Śródziemnym, które nota bene w artykule nazwał „Mare Mortuum” („Morze Martwe”) ze względu na tragedię tonących tam masowo uchodźców. Te zlekceważenie problemów nielegalnej emigracji z państw basenu Morza Śródziemnego doprowadziło do tego, że wielu spośród 20 tysięcy zagranicznych bojowników Państwa Islamskiego, przedostaje się wraz z kolejnymi falami uchodźców do Europy, stanowiąc tam potencjalne bardzo poważne niebezpieczeństwo.

Autor artykułu przywołuje opinię podsekretarza włoskich służb specjalnych Marco Minnitiego, który stwierdził, że Państwo Islamskie to największa zagraniczna „Legia Cudzoziemska” w dziejach świata. Dlatego też jak pisze dalej Massimo Franco „aby ją pokonać, potrzeba koordynacji, która nie może pozwolić sobie na różnice między Wschodem z Zachodem”, bo problem islamskiego terroryzmu dotyczy obu tych części świata.

Ten problem zrozumiała już Rosja, która była już sceną brutalnych zamachów terrorystycznych i wojny domowej toczącej się na jej peryferiach w Czeczenii. Na co reakcją była bezwzględnie prowadzona walka z tym zagrożeniem, co ostatnio ma miejsce w Syrii, gdzie rosyjskie lotnictwo bojowe wspomaga czynnie syryjskie wojska rządowe w walce z Państwem Islamskim i innymi organizacjami zbrojnymi radykalistów religijnych, którzy tam przybyli z całego niemal świata.

Tak więc, jak zauważa Massimo Franco, wśród entuzjazmu po rozszerzeniu NATO i UE na wschód oraz „starych i nowych antyrosyjskich bodźców (płynących z) Polski i krajów bałtyckich”, na Starym Kontynencie doszło do zmiany kursu. Jego geopolityczne centrum przesunęło się na północ i wschód, zaś basen Morza Śródziemnego został „zdeklasowany” do rangi peryferii i uznany za nieważny.

I właśnie tym brakiem równowagi powinien był zająć się szczyt NATO w Warszawie, tymczasem okazał się on odległy od wyzwań, jakie stoją przed Europą – zauważa autor artykułu. Jego zdaniem morskie granice Europy należy uznać za sprawę priorytetową, bo – jak wskazał – „Państwo Islamskie zmusza do uznania błędów Zachodu i sprzeczności w wielu krajach arabskich”, a także ponownego skierowania uwagi na ten właśnie region.

Autor komentarza zamieszczonego w „Corriere della Sera” przedstawia oczywiście problematykę NATO z punktu widzenia mieszkańca kraju leżącego w centralnej części Morza Śródziemnego, który jednocześnie dzieli tylko 100 km od afrykańskiego wybrzeża. Co oczywiście wykorzystują uciekinierzy z Czarnego Lądu przepływając ten stosunkowo krótki odcinek na wyspę Lampedusę. A na ile jest to poważny problem wskazują miejscowi hotelarze, którzy już od 2011 roku z powodu masowego napływu imigrantów z Afryki Północnej ponoszą straty porównywalne do klęski żywiołowej.

Przypomnę w tym miejscu, że w 2011 raku zaczęła się właśnie operacja amerykańska wspierana przez niektóre europejskie kraje NATO (w tym oczywiście Włochy), „Arabska Wiosna”.

I właśnie masowa migracja, która trwa do dziś i nawet obecnie przybiera coraz bardziej masowy charakter (ok. 2 mln uchodźców przebywa obecnie w obozach przejściowych w Turcji i kilkadziesiąt tysięcy na greckich wyspach lub też koczuje nielegalnie usiłując przedostać się do krajów docelowych swojej wędrówki) obejmuje swym zasięgiem głównie kraje z basenu Morza Śródziemnego z obszarów objętych destabilizacją po tzw. „Arabskim Przebudzeniu”, a więc pogrążoną bardzo poważnym kryzysie ekonomicznym Grecję, Włochy i Hiszpanię. Dalej te fale rozchodzą się do krajów leżących bardziej na północ.

I to jest ten prawdziwy, a nie urojony problem z jakim musi się obecnie borykać Europa, a który powinien być natychmiast rozwiązany. Tym oczywiście szczyt NATO w Warszawie się nie zajmował, albo zajmował tylko powierzchownie, pozorując jakieś działania.

Zamiast tego koncentrowano się nad propagandowym i urojonym zagrożeniem jaki ma stanowić rosyjska agresja i jej mocarstwowa  polityka. W efekcie zadecydowano tam na dalszym przemieszczaniu sił zbrojnych i infrastruktury oraz sprzętu NATO na Wschód, aż pod same granice z Rosją. Która to oczytała jako „wypowiedzenie jej wojny”.

Tym samym stworzono następne ognisko zapalne, którego konsekwencje będą nieobliczalne i nieprzewidywalne, tak jak to co się dzieje do dziś po otwarciu arabskiej Puszki Pandory w 2011 roku, czego pierwszymi ofiarami stały się Włochy i Hiszpania.

Natomiast warszawska chucpa NATO dotyczy krajów leżących na wschodnich granicach NATO, w tym Polski, i one to będą pierwszymi ofiarami takiej polityki.

To właśnie należy sobie bardzo poważnie wziąć do serca, bo później już nie będzie odwrotu z tej jednokierunkowej uliczki.

http://www.corriere.it/opinioni/16_luglio_12/errori-confine-mare-faae592c-47a1-11e6-af4e-15bff4e09cf7.shtml?refresh_ce-cp

https://pl.wikipedia.org/wiki/Corriere_della_Sera

http://turystyka.wp.pl/kat,1036545,title,Lampedusa-europejski-raj-celem-dla-uchodzcow-z-Afryki,wid,17478723,wiadomosc.html?ticaid=117619

https://pl.wikipedia.org/wiki/Arabska_wiosna

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nada sytuacja militarna na froncie w Donbasie była bardzo napięta, co jest wynikiem coraz większej liczby prowokacji jakich dopuszcza się ukraińskie wojsko, rozszerzeniem ich zasięgu na całą długość linii frontu i częściej prowadzonym ostrzałem na cele cywilne.

W wyniku tego, w dniu wczorajszym podczas ostrzeliwania przez ukraińskich żołnierzy osiedla Trudowskiego na zachodnich obrzeżach Doniecka zostały ranne dwie kobiety: jedna 62-letnia około 22:40 i druga 57-letnia około godziny 23:40. Ogień w wyniku zostały poszkodowane te dwie mieszkanki osiedla Trudowskiego prowadzony był z kierunku zajmowanej przez ukraińskie wojsko miejscowości Marinka.

Ponadto, w wyniku ostrzału prowadzonego około godziny 21:30 przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm w rejonie miejscowości Komiternowo, został ranny odłamkiem 16-letni chłopiec. W rejonie tym ostrzelane przy użyciu tej samej broni wsie Wodjanoje i Talakowka oraz Leninskoje, Sachanka, Dzierżyńskoje i Nowa Mariewka, natomiast w rejonie Szirokina i Sartany w nocy toczyły się walki i dochodziło do wymiany ognia.

Około godziny 01:00 została ostrzelana z haubic kaliber 152 mm miejscowość Staromichajłowka, gdzie w sumie spadło 9 takich pocisków. Ostrzelane również zostały okolice Zajcewa, gdzie w wyniku ostrzału został zniszczony jedne budynek prywatny, kolejne trzy uszkodzone od odłamków i Jasinowatej. Oprócz ciężkiej artylerii do ostrzału tej miejscowości używano moździerzy kaliber 120 i 82 mm.

Od kilku dni uaktywnił się również odcinek frontu ługańskiego, gdzie do incydentów zbrojnych dochodzi obecnie na całej jego długości.

I tak w rejonie Kalinowki, z kierunku Nowozwanowki ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm i automatycznych wyrzutni granatów pięć razy przeprowadzili tam ostrzał.

Z kierunku miejscowości Stary Ajdar z broni maszynowej ostrzelany został rejon wsi Rajewki.

Do walk dochodziło też w rejonie Szczastie i Stanicy Ługańskiej.

W rejonie miejscowości Pierwomajsk, ukraińskie wojsko ostrzeliwało przy użyciu moździerzy 82 mm pozycje obronne sił Milicji Ludowej DRL.

W wyniku zorganizowanej przez powstańców zasadzki w rejonie wsi Marinka na zachodnich obrzeżach Doniecka, wzięto do niewoli jednego ukraińskiego żołnierza.

Poza tym, jak poinformował wczoraj przedstawiciel Sztabu Generalnego sił zbrojnych DRL Edward Basurin, w rejonie miejscowości Awdiejewka w wyniku wejścia na minę zginął jeden ukraiński żołnierz, a drugi został ranny. Dodatkowo w wyniku trafienia pociskiem moździerzowym w czasie prowokacyjnego ostrzału prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy na własne pozycje, zostało rannych w okopie trzech bojców. Obecnie prowadzone jest w tej sprawie postępowanie wyjaśniające przez Prokuraturę Wojskową.

Ukraińskim żołnierzom z 90 batalionu 81 brygady zmechanizowanej, którzy zakończyli już służbę w rejonie strefy ATO, nie wypłacono należnych im dodatków. Podejrzewa się, że pieniądze te zostały zdefraudowane.

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z ostrzeliwanego przez ukraińskich żołnierzy Zajcewa:

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- otwarto wczoraj pierwszy bar sieci „DonMak”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

104 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.07.2016r.-512 dzień od nowego rozejmu.

 1. O wolności słowa na Ukrainie słow parę. Ukraiński bloger i „wolontariusz ATO” Denis Piatigorec, poskarżył się że wraz z innymi ukrainskimi blogerami (w liczbie 20) zamieścił na oficjalnej stronie Prezydenta Ukrainy petycję w sprawie odwołania Poroszenki z urzędu. Jak się jednak okazało minęły już cztery dni, a petycja w „cudowny” sposób ciągle się nie pojawia…
  http://replyua.net/news/sobytia/34315-blogery-podali-peticiyu-ob-otstavke-poroshenka.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Eliot Higgins z „Bellingcat”, czyli o „Człowieku, który przyłapał Putina” w sprawie tragedii malezyjskiego Boeniga nad Donbasem, jak swego czasu wypisywała ‚G.wno warta”;
  https://thetruthspeaker.co/2016/02/28/eliot-higgins-of-bellingcat-who-is-he-everything-you-need-to-know/
  I tekst ukraińskiego blogera (opozycyjnego wobec Kijowa) Aleksandra Rogersa w którym zarzuca on Higginsowi że jego „walka o prawdę” ogranicza się tylko do ataków na rząd w Damaszku, czy Rosję, natomiast pomija milczeniem takie „prawdy”, jak na przykład opublikowany ostatnio ‚Raport Chilcota” dotyczący oszukania opinii publicznej Wlk. Brytanii przez własny rząd;
  http://jpgazeta.ru/troll-iz-bellingket-i-pechenki-gosdepa/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Haniebna’ zdrada pracowników podkijowskiego lotniska Borispol. Zwrócili się oni z oficjalną prośba do ministra infrastruktury by nie nadawał lotnisku „nowej patriotycznej nazwy”, a pozostawił je tak jak teraz, czyli bez nazwy. Jak zauważyli pracownicy, lotnisko powinno skupić sie na „pracy w dążeniu do doskonałości”, a „zmiana nazwy nie wpłynie na jakośc usług i przepustowość portu lotniczego”. Dla przypomnienia lotnisko ma zostać nazwane na cześć hetmana Iwana Mazepy;
  https://www.rbc.ua/styler/zhizn/kollektiv-borispolya-prosit-menyat-nazvanie-1468597871.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Na dobranoc trochę muzyki – mam nadzieję zaskoczyć „Dinozaura”….
  .https://youtu.be/fr6N8eEup0I

  Plus dodatki….

  Poroszenko przekazał ongiś armii moździerze po pół miliona za sztukę – które okazuje się że są niesprawne! Na szczęście!
  http://eastdiary.livejournal.com/110899.html

  Ku pamięci – Kerry w trakcie majdanu…
  „Госсекретарь Д.Керри отрицает причастность США к майдану на Украине и госперевороту в Турции и, что вообще всё это фотошоп и происки агентов Кремля”
  .http://cs626429.vk.me/v626429330/1fe60/E5JwTPejGOA.jpg
  .http://cs626429.vk.me/v626429330/1fe58/hL-t4j3HTKM.jpg
  .http://cs626429.vk.me/v626429330/1fe50/YsYzn7ZqfPA.jpg
  .http://cs626429.vk.me/v626429330/1fe48/GHFrZEZd7bY.jpg
  .http://cs626429.vk.me/v626429330/1fe40/UphwkVQYePk.jpg
  .http://cs626429.vk.me/v626429330/1fe38/IPBxDTTCN08.jpg
  .http://cs626429.vk.me/v626429330/1fe30/ZL_049fRRc8.jpg

  Do DNR przyjechali turyści z Finlandii
  http://news-front.info/2016/07/17/v-doneckuyu-narodnuyu-respubliku-pribyli-turisty-iz-finlyandii/

  Z kart historii
  Украинская газета „Вильнэ слово” за 16 июля 1941 г. Радостно сообщает о новой Европе и о том, что немцы уже у Киева
  .http://cs633824.vk.me/v633824528/35dc2/7wDIthXntfw.jpg
  .http://cs633824.vk.me/v633824528/35dc9/WnGQEAeQqr0.jpg

  Sankcje…
  Крупнейший в мире производитель титана ВСМПО-АВИСМА и ведущий французский производитель двигателей Safran на авиасалоне в Фарнборо подписали долгосрочные соглашения на поставку титанового проката.
  «ВСМПО-АВИСМА придает большое значение сотрудничеству с Safran. Подписанные в среду соглашения наглядно свидетельствуют о готовности наших компаний продолжать взаимовыгодное партнерство и развивать обмен идеями и информацией в перспективных направлениях работы», – прокомментировал подписание генеральный директор корпорации Михаил Воеводин: http://rostec.ru/news/4518582.

  National Oilwell Varco też inwestuje!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_45559%2Fall

  OT (????)
  Co robić jak do ciebie strzelają?
  .http://cs636831.vk.me/v636831137/182e2/47RKDSjFb08.jpg
  .http://cs636831.vk.me/v636831649/24063/AzPLb643mp0.jpg
  .http://cs636831.vk.me/v636831196/161fc/E5XlyITcm5A.jpg

  Film

  ВОЛЫНЬ-43: ДОКУМЕНТАЛЬНЫЙ ФИЛЬМ
  В 1943 году вдалеке от линии фронта развернулась одна из самых крупных тыловых трагедий Второй мировой войны. На Волыни поляков, евреев, русских, армян рубили топорами, сжигали заживо, зверски пытали. Делали это не немецкие подразделения, а отряды Организации украинских националистов (ОУН) и УПА и их главари Степан Бандера и Роман Шухевич. Сегодня они настоящие герои для украинских националистов.

  +
  .https://youtu.be/tCwAPCM6JeI
  Бои под Светлодарском все ожесточенней, районы позиций ВСУ охвачены огнем и дымом

  DObranoc!
  😀
  .http://cs635105.vk.me/v635105952/661c/GD-6fBQtw8k.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.