Wojna domowa na Ukrainie 19.07.2016r.- 514 dzień od nowego rozejmu.


Donieck po przedwczorajszym ostrzelaniu przez ukraińską artylerię.

Wczoraj na Ukrainie i Morzu Czarnym rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe „Sea Breeze 2016”

18 lipca w obwodach odesskim i mikołajewskim oraz na Morzu Czarnym rozpoczęły się ćwiczenia „Sea Breeze 2016”. Głównym tematem tegorocznej edycji manewrów będą działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w regionie objętym kryzysem.

W manewrach bierze udział 25 okrętów Sił Morskich Ukrainy, a także USA, Turcji i Rumunii, jak również siły lotnicze i oddziały lądowe. Poza wspomnianymi wyżej krajami w ćwiczeniach uczestniczą przedstawiciele sił zbrojnych Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Gruzji, Włoch, Hiszpanii, Litwy, Mołdawii, Norwegii, Polski, Szwecji i Finlandii.

W tegorocznym programie znajdują się m.in. działania pododdziałów specjalnych i piechoty morskiej, a także operacje w ramach batalionowych grup taktycznych, w tym z zakresu obrony przeciwdesantowej, realizacji i osłony własnych operacji desantowych. Większość działań ma być realizowana w ramach wielonarodowych formacji prowadzących działania zgodnie z procedurami i standardami NATO.

Manewry „Sea Breeze-16” są jednym z kluczowych przedsięwzięć operacyjnych NATO w drugiej połowie 2016 roku. Głównym zadaniem ćwiczeń jest przygotowanie skoordynowanych mechanizmów, do zapewnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego.

Tymczasem (jak poinformował portal niezależna.pl) „prokremlowskie media rozpoczęły kampanię, dyskredytującą ćwiczenia Sojuszu i państw partnerskich. W mediach w Rosji można znaleźć m.in. informacje, że uczestnicy manewrów narzekają na przygotowania ze strony ukraińskiej, która miała zaniedbać sprawy techniczne jednego ze swoich okrętów, uczestniczącego w operacji. Nic takiego nie miało jednak miejsca”.

Ten wtręt „niezależnej.pl” dotyczył oczywiście tej informacji:

http://pl.sputniknews.com/swiat/20160718/3507441/Cwiczenia-NATO-Ukraina-morski-etap.html

Która okazała się prawdziwa, gdyż wspomniane okręty w tym polska fregata „Kościuszko”, dopiero wczoraj w godzinach popołudniowych wpłynęły na wody Bosforu. Natomiast ukraiński okręt flagowy jak stał w porcie tak i nadal tam stoi, ze względu na brak pieniędzy na remont jego silnika.

A oto zdjęcia dokumentujące ten fakt:

Halifax class @RCN_MRC frigate HMCS Charlottetown transits Bosphorus towards Black Sea

Polish Navy O.H.Perry Cls Frigate ORP Gen. T. Kościuszko 273 (Ex-USS Wadsworth FFG-9) on the Bosphorus

Natomiast jeśli chodzi o wojska tureckie, to pomimo zeszłotygodniowego puczu, podobno przybyło ono na ćwiczenia zgodnie z wcześniejszym planem. Zawiodła za to strona amerykańska i polska, których okręty mające brać udział w ćwiczeniach dopiero wczoraj przepłynęły cieśninę Bosfor. Prawdopodobną przyczyną zwłoki, było oczekiwanie na ustabilizowanie się sytuacji wewnętrznej w Turcji po nieudanym tam puczu wojskowym.

Przewodniczący komitetu Dumy państwowej ds. obrony, były dowódca rosyjskiej floty czarnomorskiej- admirał Władimir Komojedow ostrzegł o gotowości sił zbrojnych Rosji do odpowiedzi na każdą prowokację, do której może dojść podczas ćwiczeń  „Sea Breeze 2016” w pobliżu rosyjskich granic. W ten sposób skomentował on rozpoczęcie  wspólnych ćwiczeń wojskowych floty Ukrainy, USA i innych krajów NATO  w akwenie morza Czarnego, pisze rosyjska agencja „TASS”.

„Można nie wątpić, że siły Zbrojne Rosji szczegółowo będą monitorować sytuację w regionie i  natychmiast zareagują na wszelkie prowokacje przy wykorzystaniu wszystkich środków będących w ich dyspozycji”– ostrzegł rosyjski deputowany.

Przypomniał, że „akwen — strefa odpowiedzialności rosyjskiej floty czarnomorskiej, jak  i wszystkie ćwiczenia wojskowe, które odbywają się w pobliżu granic federacji rosyjskiej, bez udziału strony rosyjskiej, powinny być traktowane jako potencjalne zagrożenie”.

Jego zdaniem, stany zjednoczone i Ukraina prowadząc te manewry od 1997 roku „są już od tego momentu na wspólnej antyrosyjskiej drodze”– podkreślił admirał.

Przypomnę, że w grudniu 2015 roku prezydent Piotr Poroszenko zatwierdził plan tolerancji dla pobytu obcych wojsk na terytorium Ukrainy w 2016 roku. Zgodnie z tym dokumentem, na „Sea Breeze 2016” dopuszcza się obecność do dwóch tysięcy żołnierzy NATO ze sprzętem, w tym 15 statków i pięciu okrętów podwodnych, w nieprzekraczalnym terminie do 25 dni.

Zeszłoroczne ćwiczenia  „Sea Breeze 2015” odbyły się na Ukrainie od 31 sierpnia do 12 września. W tamtych ćwiczeniach wzięły udział wojska z 12 krajów. Natomiast tegoroczne ćwiczenia, w których biorą udział również polskie jednostki pływające, potrwają do 30 lipca br.

http://zik.ua/pl/news/2016/07/18/na_morzu_czarnym_startoway_ukraiskoamerykaskie_wiczenia_sea_breeze_2016_717365

http://niezalezna.pl/83483-manewry-sea-breeze-16-rozpoczete

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym natężenie działań militarnych prowadzonych przez ukraińskie siły zbrojne w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej nieznacznie osłabło.

Na początku uzupełnię jeszcze informacje dotyczące skutków przedwczorajszego ostrzału przez ukraińskich żołnierzy celów cywilnych w pobliżu linii frontu.

Otóż, jak się okazało wczoraj we wczesnych godzinach popołudniowych, gdy spłynęły wszystkie dane na temat strat: trzy osoby cywilne zostały ranne w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, oraz dodatkowo uszkodzono trzy domy jednorodzinne, natomiast w Zajcewie zostało uszkodzonych cztery domy. Łącznie na teren DRL spadło przedwczoraj około 711 pocisków artyleryjskich.

Jeśli zaś chodzi o wczorajszy dzień i noc, to najcięższy ostrzał prowadzony ze strony ukraińskiej miał miejsce w okolicach Gorłówki.

I tak, około godziny 21:50 przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm,  oraz sporadycznie czołgów oraz innej broni ręcznej, ukraińskie wojsko prowadziło ostrzał celów cywilnych i pozycji sił powstańczych, prowokując je tym samym do odpowiedzi ogniem, w rejonie Zajcewa, Szirokoj Błaki, Krasnego Partizana, Panteliejemowki oraz Nowogorodska i Światłodarska.

Ostrzał z broni ciężkiej od strony ukraińskich pozycji i ciężkie walki toczyły się również w rejonie punktu kontrolnego Jasinowata, na wschodnich przedmieściach Awdiejewki (tu nocne walki miały bardzo intensywny przebieg oraz na północnych i zachodnich obrzeżach Doniecka, a głównie w rejonie Staromichajłowki- osiedla w dzielnicy donieckiej Kirowskiej, gdzie ukraińscy żołnierze prowadzili także ostrzał bronią ciężką kaliber 122 mm, z której trzy krotnie został ostrzelany rejon zamieszały.

Poza tym, nadal do starć i ostrzału ze strony ukraińskiej dochodziło w rejonie osiedla Trudowskiego na obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, w okolicy wsi Wasilewki i Żabiczewa, Dokuczajewska oraz w rejonie Sachanki na południowym odcinku frontu na wschód od Mariupola.

Do incydentów dochodziło również na odcinku frontu ługańskiego, gdzie w dniu wczorajszym władze ŁRL zmuszone były zamknąć przejście graniczne na drodze prowadzącej do Stanicy Ługańskiej, z powodu tego, że z powodu wysokich upałów i pożarów nimi wywołanych zaczęły wybuchać miny na polu minowym założonym przez ukraińskich żołnierzy w pobliżu ich punktu kontrolnego przy drodze Ługańsk-Stanica Ługańska oraz na otaczającym punkty ogniowe ukraińskich wojsk. Przejście to zamknięto na czas nieokreślony, czyli do momentu, kiedy sytuacja tam się nie wyklaruje.

Na koniec tego wątku jeszcze film z przyfrontowych obrzeży Gorłówki:

I film z dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, gdzie pokazano skutki wczorajszego ukraińskiego ostrzału:

***

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

 

 

Pozdrawiam.

Reklamy

67 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.07.2016r.- 514 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dzień jak co dzień, w Krzywym Rogu rozkradziono 1,5 km rurociągu wykonanego z rury stalowej o średnicy 600 mm. Wezwani na miejsce policjanci zdołali zatrzymać złodziej, ale ci bezczelnie wytłumaczyli się że „rozbiórkę” wykonują „zgodnie z prawem na podstawie umowy z 2006 roku”. Na pytanie dlaczego robią to w środku nocy, odpowiedzieli że „w dzien nie mają czasu’. Jednak przybyły na miejsce pracownik wodociągów miejskich stwierdził ze „prace” wykonywane są nielegalnie i bez żadnego pozwolenia;
  http://kr24.com.ua/news/v-krivom-roge-neizvestnye-popytalis-polakomitsja-trubami-krivbassvodokanala

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Dobrą nowiną” podzielił się Zorian Szkirjak, doradca szefa MSW Ukrainy Awakowa, który w wywiadzie udzielonym ukraińskiemu portalowi 112.ua stwierdził m.in że „Problem alkoholizmu w ukraińskiej armii wciąż istnieje, ale juz w znacznie mniejszej skali’…
  http://dnr-news.com/dnr/34156-shkiryak-problema-alkogolizma-v-vsu-esche-suschestvuet-no-v-znachitelno-menshih-masshtabah.html
  Ps. Komentarz pod artykułem, „Вместо двух литров в день выпивают полтора?” (Zamiast 2 litrów na dzień, piją teraz 1,5 litra?)…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Sprawy napadu pod Zaporożem, na inkasentów którzy przewozili gotówkę ciąg dalszy. Według ukraińskich portali całą „operacją”, w której wzięło udział kilku członków Sonderkommando „Azov” , miało kierować dowództwo tej jednostki (!!) , o czym mieli poinformować dziennikarzy śledczy. Dla przypomnienia, Sonderkommando „Azov” to oficjalnie Pułk MSW Ukrainy, wchodzący w skład ukraińskiej Gwardii Narodowej;
  http://roadcontrol.org.ua/node/3053

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.