Wojna domowa na Ukrainie 20.07.2016r.- 515 dzień od nowego rozejmu.


Chyba tych panów nie muszę przedstawiać?

Deja vu.

Niemalże dokładnie dwa lata temu, gdy ukraińskie władze przygotowywały grunt propagandowy przed rozpoczęciem pacyfikacji ludności rosyjskojęzycznej Donbasu, którą nazwano oficjalnie operacją antyterrorystyczną (ATO), ukazały się w polskojęzycznych mediach informacje pod alarmistycznym tytułem „Ukraina. 7 żołnierzy zabitych w ciągu ostatniej doby”.

Jednolitość powielanej treści tej informacji wskazuje, że było jej jedno źródło tj. pochodziła ona od ukraińskich służb dezinformacji, stworzonych w tym celu przy dowództwie operacji ATO i przekazana polskim mediom za pośrednictwem „PAP”:

http://wyborcza.pl/1,91446,16312850,Ukraina__7_zolnierzy_zabitych_w_ciagu_ostatniej_doby.html,

http://wpolityce.pl/swiat/204702-ukraina-7-zolnierzy-zabitych-w-ciagu-ostatniej-doby

Tą samą metodę dezinformacji stosowano jeszcze kilkakrotnie jak np. w 30 października 2014 roku (np. http://www.newsweek.pl/swiat/siedmiu-zolnierzy-zginelo-na-wschodzie-ukrainy-newsweek-pl,artykuly,350799,1.html,  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Mimo-rozejmu-siedmiu-zolnierzy-zginelo-na-wschodzie-Ukrainy,wid,16997701wiadomosc.html?ticaid=117660) czy też 29. września 2014 roku (np. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16720,  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1245165,Dziewieciu-zolnierzy-Ukrainy-zabitych-podczas-rozejmu-w-Donbasie) oraz w dniu wczorajszym:

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-siedmiu-zabitych-zolnierzy/w14svp

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/961197,ukraina-w-ciagu-doby-w-donbasie-zabito-siedmiu-zolnierzy.html

http://www.superstacja.tv/wiadomosc/2016-07-19/znow-goraco-w-donbasie-zginelo-7-ukrainskich-zolnierzy/

https://www.wprost.pl/swiat/10015804/700-rosyjskich-czolgow-i-zabici-Ukraincy-Ofensywa-separatystow-w-Donbasie.html

https://web.facebook.com/studiowschod/posts/563278257185080?_rdr

Co mają ze sobą wspólnego te pisane w różnym czasie- bardzo podobne w stylu i liczbie poległych ukraińskich żołnierzy- informacje?

Otóż wspólne w nich jest to, że ukazywały się one na kilka dni przed podejmowaniem przez ukraińskie wojsko kolejnych faz pacyfikacji i wzmożonego ostrzału celów cywilnych. Celem zaś tego typu informacji ma być uzasadnienie w oczach polskiej opinii publicznej podejmowanie akcji pacyfikacyjnej wobec ludności cywilnej zamieszkującej Donbas przez prorządowe siły zbrojne.

Co ciekawe, w mediach zachodnich ten temat nie istnieje, i żadne tego typu informacje się tam nie pojawiają. Więc dlaczego akurat wybrano nasz kraj do przeprowadzenia tej masowej dezinformacji?

Chodzi tu przede wszystkim o wzbudzenie nastrojów antyrosyjskich, gdyż prawdopodobnie nasz kraj (tak samo jak Ukraina) został wybrany, z uwagi na łatwość wzbudzenia histerii antyrosyjskiej, do odegrania roli głównego gracza w wojnie amerykańsko-rosyjskiej. Dowodzić tego może obecnie prowadzona polityka NATO, polegająca na przesuwani sił i wojska w pobliże zachodnich granic Rosji, w czym nasz kraj wiedzie aktywną rolę.

Jednocześnie, w związku z dużą niechęcią społeczeństwa polskiego wobec południowo-wschodnich przyjaciół, relacje z wojny Kijowa z rosyjskojęzyczną częścią własnego społeczeństwa przedstawia się jako „ruską agresję”. Co ma na celu wzbudzenie odruchu współczucia wobec Ukraińców i tym samym przekierowanie  niechęci do nich , na Rosję przez wzbudzenie nienawiści do tego kraju, a szczególnie jego przywódcy.

W tym kontekście warto zastanowić się, jeśli faktycznie nie istnieje zagrożenie dla Polski- tak samo zresztą jak i wobec Ukrainy- rosyjską agresją militarną, to w jakim celu pod jej pretekstem rozwija się w Polsce paramilitarne oddziały wojskowe (piąty rodzaj sił zbrojnych- jak to określił szef MON Antoni Macierewicz), zbroi się za ciężkie pieniądze polską armię  oraz ściąga na terytorium naszego kraju obce siły zbrojne?

Jeśli nie mają one służyć do obrony, bo Polski nie ma zamiaru nikt atakować, to mogą być wyłącznie wykorzystane do ataku.

Wynika z tego, że z obszaru państw flanki wschodniej oraz basenu Morza Bałtyckiego i Śródziemnego, amerykańscy stratedzy przygotowują zawczasu atak wyprzedzający na Rosję.

Jeśli zaś do tego by doszło, to w drugim ruchu na kraje i terytoria strefy buforowej zostaną skierowane rakiety z bronią termojądrową, zamieniając ją w pas ziemi skażonej na tyle skutecznie, że uniemożliwiającej dalsze poprowadzenia z jej kierunku jakichkolwiek działań odwetowych.

Tak więc Polska w planach amerykańskich ma odgrywać (i praktycznie już zaczyna odgrywać) rolę dokładnie taką samą jak Korea Południowa, która jest miejscem przeznaczonym na przeprowadzenie na jej terytorium wojny zastępczej. Jak takie wojny wyglądają można się przekonać np. w odniesieniu do Syrii, z tą tylko różnicą, że z dużym prawdopodobieństwem w użyciu będzie broń atomowa.

Do tak czarnego scenariusza może oczywiście nigdy nie dojść, bo wszystko zależy od tego co się stanie w USA i jakie siły będą tam rządzić. Jeśli nastąpiłoby odprężenie, które jest obecnie najbardziej prawdopodobne, to Polska (ale również i inne kraje flanki wschodniej, które odegrały aktywną rolę głównych rusofobów) pozostanie z ręką w nocniku, czyli bez żadnego parasola ochronnego jak i z utraconą swoją pozycją na arenie międzynarodowej jako państwo nieprzewidywalne i nieodpowiedzialne- podobnie jak już obecnie jest traktowana Ukraina. Z którą właśnie w tym temacie mamy bardzo dużo wspólnego.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał celów cywilnych i pozycji sił powstańczych oraz podejmowali różne działania militarne na skalę nie widzianą tam od wielu miesięcy, a być może nawet od początku tego roku.

Nie wiadomo czym ta nagła aktywność jest spowodowana, ale jako że w naszych mediach zaczęły się pojawiać alarmistyczne informacje o ginących masowo ukraińskich żołnierzach, można przypuszczać, że jest to przygotowanie do rozpoczęcia kolejnej ofensywy, która będzie miała na celu odzyskanie dostępu do granic państwowych, a w drugiej fazie do zmuszenia dowództwa wojskowego i władz cywilnych zbuntowanych republik do poddania się.

Czy ten misterny plan powiedzie się i jakie są prawdziwe intencje ukraińskiego dowództwa wojskowego operacji ATO dowiemy się niebawem.

Oby tylko Kijów nie był zmuszony podjąć w wyniku tego rozmów „Mińsk-3″ i błagać o rozejm, bo jedno jak i drugie tym razem może nie nastąpić.

Ale powracając do dnia wczorajszego. Otóż ukraińskie wojsko skoncentrowało swoje ataki w rejonie Doniecka i Gorłówki, ale również podejmowało je na linii styku granic DRL z ŁRL, w rejonie Łozowa i Kalinówki, w okolicy punktu kontrolnego na drodze Ługańsk-Stanica Ługańska i na południowym odcinku frontu w rejonie miejscowości Szirokino, Komiternowo oraz Okriabr na wschód od Mariupola oraz Nowotroczkoje i Dokuczajewsk.

I tak w rejonie Gorłówki ostrzał, ze strony ukraińskiej przy użyciu artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz czołgów, wozów pancernych i różnego rodzaju broni lekkiej, rozpoczął się około północy i trwał do wczesnych godzin rannych. Głównym miejscem ostrzału i walk był rejon osiedla Miczurina, Gołma, kopalni 6/6, Zajcewa oraz Dzierżyńska i Majorska.

Bardzo intensywne walki toczyły się w trójkącie miejscowości Awdiejweka-Jasionwata-Spartakus oraz na północnych obrzeżach Doniecka, gdzie ukraińska artyleria ciężka dokonała również ostrzału celów cywilnych.

Ukraiński ostrzał prowadzony był też na zachodnich obrzeżach Doniecka, m.in. w rejonie donieckiego lotniska, wokół serwisu „Volvo-Centrum”, Marinki, Trudowskiego i Żabiczewa, ale nie już tak intensywny.

Ponadto około godziny 01:30 ukraińskie wojsko przeprowadziło przy użyciu haubic samobieżnych kaliber 152 mm, kwadrans trwający ostrzał miejscowości Makiejewka. Ostrzał ten był na tyle intensywny, że w ciągu tak krótkiego czasu spadło tam około 38 pocisków.

W rezultacie wczorajszego ostrzału co najmniej 26 domów jednorodzinnych zostało uszkodzonych w rejonie obrzeży Doniecka, Gorłówki i Jasinowatej, natomiast w Zajcewie dodatkowo około 20 domów.

Ilość zniszczonych domów może jeszcze wzrosnąć bo trwa szacowanie strat. Są również zabici i ranni cywile, w tym dzieci, ale jak na razie nie znana jest dokładna liczba ofiar.

Na koniec jeszcze relacja z ostatniej doby sporządzona przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego operacji ATO w Donbasie:

I jeszcze mapa ostatniej aktywności militarnej w Donbasie sporządzona przez służby ukraińskiego MON:

 

***

Dziś rano zginął w Kijowie w wyniku zamachu bombowego dziennikarz Paweł Szeremed. Nie wiadomo jak na razie jaki był powód tego zamachu. Sprawa jest aktualnie wyjaśniana i prowadzone jest dochodzenie:

Na koniec kilka zdjęć:

Ulica Signalnaja nr. 38 w dzielnicy Kujbyszewskiej Doniecka, po wczorajszym ostrzelaniu przez ukraińskich żołnierzy.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

144 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.07.2016r.- 515 dzień od nowego rozejmu.

 1. Rosja, spichlerzem świata. Agencja prasowa Bloomberg informuje że Rosja stała się liderem na światowym rynku zbóż, wypierając z pierwszego miejsca USA. Według Bloomberga na korzyść Rosji zadziałały m.in. powodzie we Francji, przez które ten kraj musiał zmniejszyć swój eksport zbóż (m.in. wycofać się z umów z Egiptem, które przejęła Rosja) oraz słaby rubel;
  http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-07-19/russia-dominates-wheat-market-as-soggy-fields-push-out-france

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W czerwcu tego roku w ośrodku szkolenia wojskowego „Desna” pod Czernichowem doszło do masowego zatrucia przebywających tam kursantów. jak poinformowało badające sprawę Ministerstwo Obrony Ukrainy do zatrucia doszło z powodu skandalicznych warunków w jakich „przechowywano” tam żywność, w szczególności mięso. Między innymi mięso trzymano w temperaturze 39 stopni Celsjusza (!) co spowodowało pojawienie się w nim grzybów oraz bakterii E.coli, czyli zaczęło gnić…
  http://korrespondent.net/ukraine/3720351-pod-chernyhovom-soldat-kormyly-miasom-so-stafylakokkom-y-plesenui

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Oficjalny komunikat Departamentu Informacji i Prasy rosyjskiego MSZ w związku ze śmiercią dziennikarza Pawła Szeremeta na Ukrainie, wydany w związku z pojawiającymi się w Kijowie insynuacjami na temat „rosyjskiego śladu”;
  http://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/2360976
  Cytat „Niestety, przenosiny na Ukrainę okazały się dla niego śmiertelne. P. Szeremet stał się kolejną ofiarą systemu, który funkcjonuje dzisiaj w tym kraju. Obecny rząd ukraiński otrzymuje wsparcie od swoich patronów euroatlantyckich za rzekomy postęp reform demokratycznych, a nie udało się jej zapewnić mu bezpieczeństwa…Strona rosyjska wielokrotnie zwracała uwagę świata na systematyczne naruszanie przez Ukrainę swoich zobowiązań w zakresie wolności wypowiedzi i ochrony praw człowieka. Wzywamy wyspecjalizowane międzynarodowe struktury i organizacje praw człowieka, aby wykorzystały wszystkie swoje wpływy na oficjalny Kijow w celu zapewnienia, że ​​Ukraina będzie przestrzegać podstawowych zasad prawa międzynarodowego, aby zapewnić bezpieczeństwo dziennikarzom”

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Nie mogę się przebić na Syrię, więc wrzucam tu.
  Irańczycy twierdzą, że rosyjski wywiad poinformował Erdogana o planowanym puczu. Rosjanie przekazali ponoć informacje o helikopterach lecących do hotelu gdzie przebywał prezydent, przechwycone kodowane informacje puczystów. Dane przekazano o godz. 16.00 15 lipca.
  http://rusvesna.su/news/1469037783

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Ja jestem w stanie postawić pewnie kontrowersyjną – dla wielu z państwa tezę – a mianowicie, że Erdogan nie miał nic wspólnego z zestrzeleniem Sucho – ja rosyjskich sił powietrznych. Rozkaz zestrzelenie wydał premier Turcji , bez wcześniejszej konsultacji z Prezydentem Erdoganem, namówiony przez USA, lekceważąc przy tym zalecenia Erdogana, która nakazywały mu tak prowadzić sprawy syryjskie , by nie zaogniać stosunki z Rosją. Za co po jakimś czasie zapłacił utrata stanowiska ,zresztą dymisja ta była krytykowana w amerykańskiej prasie.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Znów muszę tu wrzutkę zrobić, sorki, jakieś problemy mam z forum o Syrii.
  Skur…ny które zamordowały chłopaka nazwali kaźń ekscesem, błędem i jednostkowym przypadkiem, który nie oddaje ich sensu walki. A tak naprawdę jest winna międzynarodowa społeczność, która jest nieczuła na zbrodnie wojsk rządowych, które to okrążając skur…ów w Aleppo negatywnie wpłynęła na ich stan psychiczny, stąd takie „incydenty”.
  http://rusvesna.su/news/1468970707

  Polubione przez 5 ludzi

 7. I na dobranoc takie OT
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/pis-wycofujemy-projekt-podwyzki-wynagrodzen-dla-czlonkow-rzadu/1yflcc
  Posłowie powinni zarabiać maksimum 3000 zł brutto. Jak im mało, to mogą zatrudnić się w Lidlu lub Biedronce za 3500zł brutto (takie plakaty wiszą u mnie na osiedlu).

  A tak dla przypomnienia.
  Za wrażej komuny posłowie nie otrzymywali pensji tylko diety za czas, w którym brali udział w obradach sejmu. Ale komuna była rozrzutna.

  Dobranoc Państwu

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Głos w sprawie zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta zabrał były szef Biura Wywiadu Kryminalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, honorowy członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. pułkownik policji Walerij Kur który wezwąl obywateli do szykowania się do „wojny z przestępczością”. Według niego zabójstwo dziennikarza związane jest ze wzmocnieniem pozycji przestępczości zorganizowanej na Ukrainie. Ostrzegł także że wkrótce nastąpi wzmożenia działań przestępczych, do których obecny system sądowniczy oraz słuzby policyjne nie są w ogóle przygotowane. Stwierdził także że przeraża go niektórzy politycy tłumaczą zabójstwo Szeremeta w możliwie najprostszy sposób, czyli motywowane pobudkami politycznymi, tłumacząc w ten sposób swoją bezczynność i nieudolność;
  http://gordonua.com/news/localnews/kriminolog-kur-o-gibeli-sheremeta-grazhdane-ukrainy-prigotovtes-k-voyne-nachinaetsya-bespredel-141543.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.