Wojna domowa na Ukrainie 21.07.2016r.- 516 dzień od nowego rozejmu.


Ćwiczenia wojskowe „Sea Breeze 2016” w Odessie.

„Jesteśmy gotowi do wspólnej poważnej pracy w kwestiach bezpieczeństwa wojskowo-politycznego na obszarze euroatlantyckim i w Europie, do łączenia naszych interesów w poszukiwaniu odpowiedzi na realne, a nie sztucznie tworzone zagrożenia”– powiedział kilka dni temu szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Za wspólne dla świata zagrożenie uznał on przede wszystkim terroryzm i „wszystko co się wiąże ze wspieraniem działalności terrorystycznej”.

Dodał, że „współpracy w kwestiach walki z terroryzmem i w innych sferach nie sprzyja bez wątpienia, wzmacnianie aktywności NATO na naszych granicach i przemieszczanie infrastruktury NATO ku terytorium Federacji Rosyjskiej”.

Podkreślił, że na niedawnym posiedzeniu Rady NATO-Rosja strona rosyjska potwierdziła „gotowość do wznowienia dialogu między wojskowymi na zasadzie równoprawności” co wg. Siergieja Ławrowa nie wyklucza priorytetowego zadania jakim jest obrona własnych interesów i bezpieczeństwa swoich obywateli.

Taka jest odpowiedź rosyjska na ustalenia przyjęte przez kraje NATO na po ostatnim szczycie sojuszu w Warszawie.

Przypomnę teraz pokrótce jakie to były ustalenia.

A więc najważniejsze z nich to było podjęcie decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Do Polski, Litwy, Łotwy i Estonii przybędą cztery grupy batalionowe sił NATO. Każda z grup ma liczyć około 1000 żołnierzy. Będzie to stała obecność rotacyjna. Wojskowi będą wymieniać się co 6 do 9 miesięcy. Dowództwo grupy czterech batalionów, czyli brygady, znajdować będzie się w Polsce. W Polsce stacjonować będą Amerykanie, na Litwie Niemcy, Łotwie Kanadyjczycy, a w Estonii Brytyjczycy.

Co więcej, rząd amerykański zadeklarował przysłanie w przyszłym roku do Europy ciężkiej brygady liczącej 5 tys. żołnierzy. Jej dowództwo również ma znajdować się w Polsce.

Liderzy NATO podczas warszawskiego szczytu zajęli się także sprawą powiększenia Sojuszu. Ukraina otrzymała rozszerzony status partnera Sojuszu z perspektywą na członkostwo, gdy sytuacja w tym państwie się ustabilizuje oraz wypleniona zostanie korupcja. Potwierdzono także chęć przyjęcia Czarnogóry oraz wyrażono poparcie dla akcesu Gruzji do NATO

Ponadto wszystkie kraje NATO zobowiązały się do zwiększenia zdolności obronnych poprzez m.in. utrzymanie ustalonego przed dwoma laty poziomu wydatków na obronność. W roku 2016, mają one być o 3 proc. wyższe aniżeli w 2015, który był pierwszym, gdy łączne wydatki wszystkich członków NATO na utrzymanie wojsk wzrosły.

W celu ograniczenia negatywnego wpływu kryzysu migracyjnego na bezpieczeństwo Europy, NATO zdecydowało się przekształcić misję Active Endavour na Morzu Śródziemnym w misję Sea Guardian. Ponadto NATO podpisało deklarację o wzmocnieniu współpracy z Unią Europejską, której celem jest zwiększenie zdolności Zachodu do odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe.

NATO zauważyło także nowy obszar operacyjny – cyberprzestrzeń. To nawiązanie do raportu przygotowanego przez NATO Strategic Communications Centre of Excellence, w którym stwierdzono, że m.in. media społecznościowe też są narzędziami walki hybrydowej. Sekretarz generalny NATO poinformował, ze podczas szczytu uznano wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej

Przywódcy państw NATO podczas warszawskiego szczytu zdecydowali, że misja Resolute Support w Afganistanie zostanie przedłużona poza rok 2016, a program finansowania sił zbrojnych i bezpieczeństwa tego kraju kwotą 1 mld dolarów rocznie przez NATO i państwa członkowskiego potrwa przynajmniej do 2020 roku. Wojskowi z państw Sojuszu, którzy stacjonować będą w azjatyckim kraju będą odpowiedzialni przede wszystkim za szkolenie żołnierzy i funkcjonariuszy afgańskich.

Na Bliskim Wschodzie największym wyzwaniem pozostaje zwalczenie Państwa Islamskiego. W tym celu NATO zdecydowało o wysłaniu misji do Iraku i Jordanii, które szkolić będą wojska rządowe Bagdadu. Ponadto w Tunezji powstanie centrum wywiadowcze, które ma pomagać w zwalczaniu rodzących się sił ekstremistycznych.

Liderzy państw zrzeszonych w NATO zgodzili się także na wsparcie międzynarodowej koalicji walczącej z tzw. Daesh poprzez wysłaniec samolotów wczesnego ostrzegania AWACS.

Jak z powyższego wynika, na szczycie NATO w Warszawie przede wszystkim koncentrowano się na flance wschodniej oraz zwiększenia wydatków na zbrojenia przez poszczególne kraje członkowskie. Ponadto dostrzeżono problem mediów społecznościowych, które wg. NATO, są one również narzędziami prowadzonej wojny hybrydowej. No i na koniec zadeklarowano także sprawę powiększenia sojuszu o kolejne kraje, którymi mają być Gruzja i Ukraina.

Reszta zaś decyzji, a więc walki z Państwem Islamskim i ekstremizmem muzułmańskim, czy też przywrócenie spokoju i doprowadzenie do normalizacji w Iraku i Afganistanie są tylko czczymi deklaracjami, bo jak wiadomo ta walka prowadzona pod przywództwem Stanów Zjednoczonych trwa już dobre piętnaście lat i końca jej nie widać, a co gorsza powstają jednocześnie coraz nowsze ogniska zagrożeń, które jak np. w Libii, Egipcie czy Syrii, są spowodowane przez te kraje, które teraz mają nas przed tym chronić, a więc przez USA i pozostałych członków NATO.

A wiec konkretne decyzje podjęte wobec krajów flanki wschodniej oraz dalszego rozszerzania NATO na Wschód, są złamaniem porozumienia podpisanego w 1997 roku w Paryżu pomiędzy NATO a Rosją o nie rozmieszczaniu wojsk i infrastruktury państw sojuszu w byłych krajach demokracji ludowej.

Dlatego też szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow miał prawo powiedzieć, że pomimo gotowości Rosji do dialogu z NATO i wspólnej walce z terroryzmem islamskim, sojusz pod pretekstem urojonego zagrożenia rosyjskiego wzmacnia swoje siły w pobliżu granic FR. Co Rosja odczytuje jako swoje realne zagrożenie, i żadne deklaracje ze strony liderów NATO, że są to tylko działania odstraszające, nie przekonują jej.

W związku z tym aby móc wspólnie walczyć z realnymi zagrożeniami, jakimi bez wątpienia są działania podejmowane przez islamskich fanatyków religijnych, należy zaprzestać wrogich działań militarnych wobec wykreowanego propagandowo zagrożenia rosyjskiego.

Tak więc wspólną płaszczyzną współpracy może być walka z rzeczywistymi zagrożeniami, ale pod warunkiem, że NATO przestanie zagrażać Rosji i jej interesom strategicznym.

Siergiej Ławrow ostrzegł również, że Rosja zawsze, bez względu na sytuację zewnętrzną, zawsze zdoła obronić swoje interesy i zapewnić bezpieczeństwo swoich obywateli.

Dał tym samym jasny sygnał, że każda wroga wobec Rosji inicjatywa, napotka stosowną odpowiedź mającą na celu zapewnienie Rosji, i jej obywatelom, bezpieczeństwo. A więc liczenie na to, że się Rosję pokona, jest niebezpieczną grą wzmagającą tylko napięcie międzynarodowe i hamujące wzajemną współpracę na gruncie przeciwdziałania realnym zagrożeniom.

Tak więc Zachodowi nie pozostaje obecnie nic innego jak tylko przewartościowanie swojego stosunku do Rosji i podjęcie szczerego dialogu i wzajemnej współpracy.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym ostrzał celów cywilnych i prowokacje militarne ze strony ukraińskich wojsk lekko zelżały.

Widocznie wyczerpali swoje siły po przedwczorajszych intensywnych działaniach na froncie i muszą złapać drugi oddech?

Do incydentów zbrojnych doszło w godzinach od późnego wieczora do mniej więcej północy (pomiędzy godzinami 19:30, a 00:30), w rejonie Gorłówki-Zajcewo, Doniecka, a tam Staromichajłowki, Trudowskiej, Spartakusa, Awdiejewki, Mineralnoje i Jasinowatej oraz na południowym odcinku frontu, w rejonie Komiternowa i Nowoazowska. Do ostrzału celów cywilnych, pozycji obronnych sił powstańczych i walki strona ukraińska używała moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzone wozy bojowe, granatniki i ręcznych karabinów maszynowych.

Łącznie na teren DRL spadło około 201 pocisków moździerzowych, ale tym razem nie czyniąc znaczących szkód w mieniu oraz wśród ludności cywilnej.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego operację ATO w Donbasie:

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Mieszkańcy DRL  protestowali wczoraj w Szachtiersku przeciwko obecności uzbrojonej misji OBWE na terenie republiki.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

 

 

Reklamy

138 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.07.2016r.- 516 dzień od nowego rozejmu.

 1. Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na Ukrainie poinformowała o wykryciu ‚znacznych luk” w ramach regulacji ukraińskiej Narodowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, które prowadziły do naruszenia obowiązującego prawa. Według Misji MSW przyczyniło sie to m.in do braku przejrzystości oraz popełniania szeregu „wykroczeń” na rynku finansowym, w tym drukowania i wypuszczania na rynki „fikcyjnych” (czyli bezwartosciowych) papierów wartościowych. Dla przypomnienia, równocześnie toczą się rozmowy w sprawie udzielenia Ukrainie przez MFW „pomocy finansowej” w wysokości 1 miliarda dolarów…;
  http://ria.ru/economy/20160721/1472543218.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Deputowany rady najwyższej Ukrainy z frakcji Partia Radykalna (Ołeha Laszki) Andriej Artiemenko ostrzegł ze w związku z ciągłymi awariami w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej (m.in. ostatnim „niegroźnym” wyciekiem) sytuacja stale się pogarsza i może zakończyć się „DRUGIM CZARNOBYLEM”…
  http://gordonua.com/news/localnews/nardep-artemenko-o-situacii-na-hmelnickoy-aes-vse-idet-k-tomu-chto-budet-vtoroy-chernobyl-141738.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejny „ukraiński grenadier”, tym razem w miejscowości Szostka (obwód sumski) 30-letni „weteran ATO” po rodzinnej kłótni wyjął zawleczkę z granatu i groził że się wysadzi. Przybyli na miejsce policjanci zdołali mu to jednak wyperswadować, a po 2 godzinach udało sie go rozbroić i zatrzymać;
  http://nnovosti.info/stories/na_sumschini_bojets_ato_namagavsja_pidirvati_bojovu_granatu_u_bagatopoverhivtsi-3086.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. OT, czyli rosyjscy „staroobrzędowcy” (starowiercy) zwani przez Cerkiew „oficjalną” „raskolnikami” (rozłamowcami), a którzy przed prześladowaniami i dyskryminacją schronili się w najbardziej niedostępne oraz dzikie tereny syberyjskiej tajgi, mają zająć się szkoleniem rosyjskich sił specjalnych (tzw. specnazu);
  https://defence.ru/boevaia-gotovnost/sibirskie-staroveri-nachali-uchit-boicov-specnaza-vizhivaniiu-v-gornoi-taige/
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Staroobrz%C4%99dowcy

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dzień jak co dzień, czyli chciano wysadzić mieszkańca obwodu kijowskiego, będącego równocześnie „wolontariuszem ATO”. Mężczyzna zeznał że na noc zaparkował swojego Citroena Berlingo przed swoim domem, a gdy nad ranem chciał do niego wsiąść zaniepokoiła go odchylona opona na jednym z kół. Gdy się schylił by ją poprawić spostrzegł że wciśnieto tam granat typu RGD-5;
  http://korrespondent.net/city/kiev/3720941-na-kyevschyne-khotely-vzorvat-avtomobyl-volontera#2

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.