Wojna domowa na Ukrainie 28.07.2016r.- 523 dzień od nowego rozejmu.


Tak Kijów powitał pokojową pielgrzymkę wiernych kościoła prawosławnego obrządku moskiewskiego.

Donald Trump dał jasno do zrozumienia wczoraj, na konferencji prasowej zorganizowanej na Florydzie, że gdyby został prezydentem to rozważyłby zniesienie sankcji wprowadzonych przeciwko Rosji oraz problem, czy Rosja miała prawo zająć w 2014 roku Krym stanowiący wtedy część Ukrainy.

Ma stanowić to, według demokratów i sprzyjającym im wiodącym amerykańskim mediom, kolejny dowód na to, że popiera go Moskwa, która może w ten sposób wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Natomiast pierwszym dowodem na wtrącanie się w wewnętrzne sprawy USA przez Moskwę, stanowić ma tzw. afera mailowa.

Afera ta polega na tym, że Hilary Clinton została oskarżona o to, iż w czasie gdy była Sekretarzem Stanu (2009-2013r.) używała do korespondencji swojego prywatnego serwera clintonemail.com do kontaktów służbowych. Maile te uznała ona za prywatne i odmówiła wzt. wydania ich organom prowadzącym dochodzenie w tej sprawie. Następnie skasowała je, przekazując z nich tylko około 30 tys. maili.

Maile te zostały zbadane przez FBI pod kątem, czy są wśród nich tematy dotyczące informacji niejawnych.

Okazało się, że z ogólnej liczby 30 tys. maili, jakie Clinton przekazała do dyspozycji Departamentu Stanu, około dwóch tysięcy zaklasyfikowano po fakcie jako poufne, 65 jako tajne, a 22 jako ściśle tajne.

Tak więc dowodem na to, że Rosja może się mieszać w wewnętrzne sprawy USA, jest to, że na wczorajszej konferencji na Florydzie republikański kandydat na fotel prezydenta, zachęcał Rosję do odzyskania skasowanych maili: „Rosjo, jeśli mnie słuchasz, mam nadzieję, że jesteś w stanie znaleźć 33 tys. maili, nasza prasa byłaby za nie wdzięczna”.

Po przedwczorajszym zasugerowaniu przez prezydenta Baracka Obamę, że Donald Trump korzysta w czasie swojej kampanii prezydenckiej z pomocy Rosji, jak na rozkaz tym tematem zajęły się amerykańskie wiodące media analizując sprawę na wszelkie możliwe sposoby. I formułując już pierwsze domysły i oskarżenia.

Natomiast Donald Trump odniósł się również do osoby urzędującego prezydenta określając go „największym ignorantem w dziejach prezydentury USA”.

Zdanie amerykańskiego prezydenta podziela również amerykańska małżonka naszego byłego szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego, Anne Applebaum, uważającej, że „Rosja robi wszystko, co może,  aby Trump wygrał wybory”.

Uważa ona także, bez żadnych wątpliwości, że za ostatnią aferą ujawniającą treść e-maili wierchuszki Partii Demokratycznej, które zostały ujawnione przez portal WikiLiks, stoją rosyjskie służby, no bo kto inny miałby być tym zainteresowany? Przypomnę, że podobnie Rosja była oskarżana o opublikowanie danych dotyczących kont w tzw. rajach podatkowych przedstawicieli zachodniego establishmentu politycznego- oczywiście i wtedy nikt nie podał żadnych dowodów, opierając się tylko na insynuacjach i przypuszczeniach.

No, ale powracając do artykułu Anne Applebaun, otóż wysuwa ona śmiałą tezę, że Rosja popierając Trumpa chce osiągnąć istotne dla niej cele strategiczne, którymi są: „ograniczenie wspomagania NATO, zaprzestanie propagowania demokracji, nieudzielanie pomocy Ukrainie – są właśnie tym, czego chce Rosja. Podstawowymi celami polityki zagranicznej Rosji są: osłabienie Unii Europejskiej, zmiękczenie NATO i znalezienie w Europie bezpiecznego schronienia dla rosyjskich pieniędzy pochodzących z korupcji. Prezydent Trump umożliwiłby to wszystko”

Dowodem na to mają być „udokumentowane jego (tj. Trumpadopisek mój) głębokie powiązania biznesowe z Rosją”.

Oczywiście, poza samym stwierdzeniem nie przedstawiła ona żadnych dowodów, czy też odsyłaczy, które to potwierdzą. W tym wypadku wystarczyć ma samo jej słowo.

Anne Applebaun kończy swój tekst bardzo ciekawą konkluzją, cytuję:

„Oczywiście, Hillary Clinton i tak może wygrać. Ale skoro będzie się zwracać znacznie więcej uwagi na Debbie Wasserman-Schultz niż na Władymira Putina, nie wydaje się, żeby ten przeciek miał jakiekolwiek wady”. 

Sam Donald Trump, zaprzeczył żeby miał coś wspólnego z Rosją.

Ja natomiast kończę ten wątek bez żadnych konkluzji, bo fakty niech mówią same za siebie.

Dodam tylko, że udowodnione i nie budzące żadnych wątpliwości mieszanie się przez USA w wewnętrzne sprawy wielu krajów, w tym np. Rosji, Ukrainy, czy też Polski, nie jest czymś nagannym.

Tylko dla czego?

Czy ktoś umie w tym temacie udzielić jakiejś sensownej odpowiedzi?

http://www.theatlantic.com/news/archive/2016/07/trump-crimea/493280/

http://www.bbc.com/news/election-us-2016-36862749

http://time.com/4426818/donald-trump-julian-assange-vladimir-putin/

http://www.politico.eu/article/donald-trump-to-look-at-recognizing-crimea-as-russian-territory-lifting-sanctions-putin/

http://wyborcza.pl/1,75968,20462070,anne-applebaum-rosja-robi-wszystko-co-moze-zeby-trump-wygral.html

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1648441,Donald-Trump-nie-mam-nic-wspolnego-z-Rosja

***

Po powyższej dygresji, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym działania militarne podejmowane przez ukraińskie wojsko nieznacznie zmalały, ale nadal stan napięcia po obu stronach linii frontu utrzymuje się.

I tak, w godzinach popołudniowych ukraińskie wojsko ostrzeliwując z moździerzy okolice punktu kontrolnego Jasinowata, uszkodzili również przebiegający w pobliżu znajdującej się tam Stacji Pomp, wodociąg. W wyniku tego wodą nie zostało zasilonych aż pięć stacji jej uzdatniania: w Doniecku, Krasnoarmiejsku, Wielikoanadolsku, Mariupol 1 i Mariupol 2, z których rozprowadzona jest ona na wiele miejscowości poczynając od Jasinowatej a kończąc na Mariupolu.

Na szczęście uszkodzenia nie były na tyle istotne, aby wstrzymać dopływ wody, a jedynie spadło jej ciśnienie.

Ostrzał w tym samym rejonie oraz w strefie przemysłowej miejscowości Jasinowata został powtórzony z kierunku Awdiejewki, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, jeszcze kilkakrotnie w nocy.

Po za tym walki toczyły się w rejonie Zajcewa, Awdiejewki, Ługańskoje, północnych obrzeży Doniecka, na wschód od Mariupola oraz na odcinku frontu ługańskiego.

Poniżej jeszcze zamieszczam raport z frontu za ostatnią dobę sporządzony przez służby prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie operację pacyfikacyjną pod nazwą operacji antyterrorystycznej:

***

W odpowiedzi na pokojową pielgrzymkę wiernych kościoła prawosławnego obrządku moskiewskiego, ukraiński prezydent Petro Poroszenko zaapelował do hierarchów kościoła obrządku bizantyjskiego o uznanie i doprowadzenie do zjednoczenia kościołów prawosławnych na Ukrainie.

Podobno już w tej sprawie prowadzone są jakieś rozmowy z patriarchą Konstantynopola, Bartłomieja.

Z tą samą prośbą wystąpiła Rada Najwyższa kościoła bizantyjsko-ukraińskiego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_katolicki_obrz%C4%85dku_bizantyjsko-ukrai%C5%84skiego

Na koniec kilka zdjęć:

Kijów- pokojowa pielgrzymka wyznawców kościoła prawosławnego obrządku moskiewskiego.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

Pozdrawiam.

 

Ps.

Jako, że jutro cały dzień będę poza zasięgiem, kolejna relacja nie ukarze się.

Mam nadzieję, jeśli wszystko pójdzie dobrze zamieścić następną w sobotę 30 lipca.

Reklamy

158 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.07.2016r.- 523 dzień od nowego rozejmu.

 1. Takie coś z Onetu

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-eksplozja-na-poligonie/2eb7ge

  Oczywiście najlepsze są komentarze:

  ~deuterix : Na Ukrainie ???!!! Nie ma Ukrainy. Jest jakiś śmieszny bantustanik, pozbawiony Krymu i terytoriów separatystów, rządzony przez uzurpatorska juntę, która przejęła władzę na skutek zamachu stanu i morduje swoich obywateli. Na wszystkim trzymają łapę oligarchowie, więc Unia nie da nawet 1 Euro, aby nabijać kieszeń Kołomojskim, Poroszenkom i innym Tymoszenkom. Akurat Niemiaszki nie są takie głupie i dokładnie liczą swoja kasę ! Szydło dorzuci z Polskiej – a my weźmiemy na to kredyt, no i będziemy mieli emerytury w wieku 77 lat zwiń

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Wszyscy seputowani Rady Najwyższej Ukrainy Partii Radykalnej Ołeha Laszki zostali wezwani na przesłuchanie do prokuratory generalnej Ukrainy. Na decyzję prokuratury poskarżył się „tęczowy lider” Partii Radykalnej Laszko, kóry stwierdził ze jeszcze nigdy w historii palamentaryzmu ukraińskiego nie doszło do sytuacji by na przesłuchanie, „prawie codziennie”, wzywano wszystkich deputowanych partii opozycyjnej;
  http://www.unian.ua/politics/1443708-usyu-fraktsiyu-radikalnoji-partiji-viklikali-na-dopit-do-gpu-lyashko-dokument.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Zdrada! Unia Europejska ma zamiar w przyszłym roku znieść sankcje na Rosję w jednym z sektorów gospodarczych w którym one wobec Rosji obowiązują. Według anonimowych źródeł w UE utrzymanie jedności w sprawie sankcji wobec Rosji staje się coraz trudniejsze i co chwila próbuje sie z tego wyłamać któryś z krajów członkowskich;
  http://www.unian.ua/politics/1443928-v-es-dopustili-znyattya-sanktsiy-z-rosiji-v-odnomu-iz-sektoriv-nastupnogo-roku.html
  http://www.reuters.com/article/us-russia-sanctions-putin-idUSKCN1091NT

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Taki mały przykład jak to Polacy gnębią Ukraińców 🙂

  W Polsce będzie odpoczywać 40 dzieci zabitych i rannych uczestników ATO z obwodu winnickiego.
  Poinformował o tym przewodniczący Winnickiej Obwodowej Administracji Państwowej Wałerij Korowyj – przekazuje UNIAN.
  „Osiągnąłem porozumienie z marszałkiem województwa świętokrzyskiego, Adamem Jarubasem, że przyjmie 40 dzieci zabitych i rannych żołnierzy ATO na wypoczynek zdrowotny. Dlatego proszę odpowiednie służby o szybkie włączenie się w pracę i w maksymalnie krótkim czasie zebranie całego pakietu niezbędnych dokumentów, aby pobyt dzieci odbył się na wysokim poziomie”, – zaznaczył głowa obwodu Wałerij Korowyj.
  http://wschodnik.pl/spoleczenstwo/item/7049-dzieci-zabitych-i-rannych-uczestnikow-ato-beda-odpoczywac-w-polsce.html

  Z Ukrainy przyjechało do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży ok. 6 tys. młodych obrządku greckokatolickiego i rzymskokatolickiego.
  Na etapie tworzenia grup pojawiła się bariera finansowa, która dla wielu osób wydawała się nie do przekroczenia.
  Dużą pomocą okazała się organizowana w Polsce akcja „Bilet dla Brata” – projekt polskich wolontariuszy ŚDM, którego zadaniem było udzielenie pomocy młodym pielgrzymom pragnącym przyjechać na Światowe Dni Młodzieży do Polski z Europy Wschodniej i Zakaukazia (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu).
  W ramach akcji zebrano około 1,7 mln zł. Zgłosiło się 121 grup (łącznie4 364 osoby). Organizatorzy akcji opłacili pobyt w Krakowie dla 2 673 osób (61,3% wszystkich potrzebujących).
  Jak informują na stronie akcji, ponad 60% osób objętych projektem „Bilet dla Brata” pochodzi z Ukrainy.
  http://kresy24.pl/lwow-w-krakowie-krakow-we-lwowie/

  Polubione przez 1 osoba

 5. Cyrku z „dopingiem rosyjskich sportowców”, ciąg dalszy. Z raportu WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) miało „cudownie” zniknąć 8 stron ‚dodatku” przedstawionego przez byłego dyrektor laboratorium antydopingowego w Moskwie Grigorija Rodczenkowa, który podał się do dymisji pod koniec 2015 roku. W załączonym piśmie Rodczenkow miał przedstawić swój punkt widzenia na raport WADA dotyczący „dopingu rosyjskich sportowców”. Dlaczego pismo usunięto WADA nie wytłumaczyło…
  https://lenta.ru/news/2016/07/29/wada/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Czegoś nie rozumiem. Czy IAAF ostatecznie nie wykluczył wszystkich lekkoatletów FR z udziału w olimpiadzie? Skąd ten młociarz?

   Swoją drogą, co to będzie za dziadostwo 😦
   Zwłaszcza w kobiecej tyczce, zapowiada się „pasjonująca” rywalizacja.

   Mam nadzieję, że gdy WADA i IAAF zostaną podane do amerykańskich sądów a Isinbajewa wynajmie absurdalnie drogich, koszernych adwokatów z NYC, to się skończy ta komedia.
   Odszkodowania idące w miliony zielonych papierków od cukierka skutecznie schłodzą kilka gorących głów.

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Analizy i Zarządzania Polityką Rusłan Bortnik stwierdził że „Los Ukrainy decyduje się teraz pod syryjskim Aleppo gdzie następuje teraz przełom”. Według Bortnika sytuacja na Ukrainie w dużej mierze zależy od tego co dzieję się na „syryjskim froncie” i jeżeli tam nastąpią jakiekolwiek zmiany, podobne zmiany będa następowały na Ukrainie (czyli przewaga sił prorosyjskich lub prozachodnich). Stwierdził także że jakichkolwiek zmian w sytuacji na Donbasie można spodziewać się także w drugiej połowie sierpnia, kiedy w Radzie Najwyższej Ukrainy może dojść do ponownego głosowania nad przyznaniem ‚osobnego statusu Donbasowi”;
  http://www.politnavigator.net/sudba-ukrainy-segodnya-reshaetsya-v-aleppo-kievskijj-politolog.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Przepiękne wykonanie i wspaniała oprawa tej pieśni, Panie Dino. To było pewnie wykonywane w ichniej Operze? Nie znam się na Chinach, że wstydem przyznaję.
   To ja podrzucę link o tym, jak doszło do powstania tej pieśni i co musiało się wydarzyć, abyśmy dziś mogli jej słuchać przez internet w wykonaniu chóru chińskiej armii w pięknym gmachu opery czy czegoś takiego. Tak mnie Pan do refleksji nastroił przy sobocie, Panie Dino 🙂

   .http://youtu.be/X_-eI8kRuvw

   Polubione przez 4 ludzi

 7. Artykuł z defence24 o tworzeniu Sił Operacji Specjalnych Ukrainy.
  najważniejsze cytaty:
  „Ustawa daje Siłom Operacji Specjalnym Ukrainy liczne narzędzia do realizacji wymienionych działań, jednak dokładny zakres kompetencji i środków, a nawet liczebność tej formacji, są objęte tajemnicą. Już obecnie wiadomo, że siły specjalne będą miały prawo użycia broni i sprzętu wojskowego na terenie kraju oraz poza jego granicami również w czasie pokoju. Daje to dostęp do środków, z których nie mogą korzystać inne formacje mundurowe.
  Dokładna liczebność, budżet oraz uzbrojenie i wyposażenie nowej formacji pozostają tajemnicą. Kwestie te mają zostać ujęte w formie tajnych dekretów prezydenckich – dla zachowania tajemnicy. Regulacje w tym zakresie, jak również w kwestii uprawnień, mają być w pełni zgodne ze standardami NATO i UE. Rekrutacja przebiegać ma na podstawie kontraktu, jak i poboru. Finansowanie będzie realizowane z budżetu Ministerstwa Obrony, któremu Siły Operacji Specjalnych podlegają.”
  http://www.defence24.pl/421317,ukrainskie-sily-operacji-specjalnych-kijow-laczy-resortowy-specnaz

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.