Wojna domowa na Ukrainie 31.07.2016r.- 526 dzień od nowego rozejmu.


Ćwiczenia wojskowe „Sea Breeze2016” na Morzu Czarnym.

„2017: wojna z Rosją”– pod takim tytułem wydał książkę z zakresu politycal-fiction, były Naczelny Dowódca Sojuszniczych Sił Europy (SHAPE) gen. Richard Shirreff.

Jak z tytułu tej książki wynika, amerykański generał przewiduje, że wojna z Rosją może już wybuchnąć w przyszłym roku.

Podobne tezy, ale bez wskazania konkretnej daty- używając tylko określenia, że Rosja może zaatakować Polskę, „z dnia na dzień”, a więc w każdej chwili, zamieścił gen. Shirreff wraz z Maciejem Olex-Szczytowskim w raporcie pt. „Arming for deterrence. How Poland and NATO should counter a resurgent Russia”, który to raport został opublikowany w amerykańskim think-tanku „Atlantic Council”.

Najciekawsze w tym tekście, jest ukazanie roli Polski w przewidywanym konflikcie z Rosją.

Otóż autorzy raportu są zdania, że „Rosja jest przygotowana i będzie chciała zagrozić, a nawet użyć swego potencjału militarnego, aby wykazać słabość Zachodu”.

Działania militarne Rosji nie będą otwartym atakiem na któregokolwiek członka NATO, tylko będą miały charakter „wojny hybrydowej, która polegać będzie na stopniowej i całkowitej destabilizacji destabilizacji regionu przez prowadzenie propagandy informacyjnej oraz przy pomocy ataków hakerskich na wrażliwą infrastrukturę.

„Rosyjskiej inwazji nie można przewidzieć, może jednak do niej dojść, ponieważ NATO może być zajęte rozwiązywaniem kolejnych kryzysów, albo też będzie to reakcja na błędne postrzeganie działań NATO”– takie wnioski przedstawiają autorzy raportu.

W takiej sytuacji ważna staje się rola Polski, która ma maksymalnie opóźnić działania Rosji oraz sprawić aby inwazja ugrzęzła i nie wyrządziła niedopuszczalnych szkód. Celem oddziałów NATO w Polsce nie jest wygranie wojny, bo siły te są za małe, ale umożliwienie tego aby reszta członków miała w tym czasie możliwość przegrupowania się i wzmocnienia flanki wschodniej.

Dlatego też, konkludują autorzy raportu, „Polska  powinna mieć prawo do odwetu (..) Polska nie może stać się ofiarą szantażu nuklearnego. W odpowiedzi na rosyjską doktrynę nuklearną zastrzega sobie prawo do ataku na rosyjskie cele konwencjonalne, w tym w obwodzie kaliningradzkim”.

W związku z tym, Polska mogłaby przeprowadzić atak z użyciem dalekosiężnych amerykańskich rakiet „JASSM”. Jak stwierdzają autorzy dalej w raporcie, „Potrzebne jest udokumentowane stwierdzenie, że Polska będzie gotowa niezwłocznie i jednostronnie przyjść z pomocą krajom bałtyckim (i Rumunii), jeśli zostaną one zaatakowane w jakikolwiek sposób”.

Poza rakietami „JASSM”, Polska powinna zostać przyłączona do grupy państw posiadających taktyczną broń jądrową, co umożliwiłoby polskim samolotom F-16 dokonanie ataku tym rodzajem broni.

Tym bardziej,  że- jak uważają autorzy raportu, Rosja może użyć swojej broni atomowej jako środka odstraszającego, aby zapobiec wybuchowi wojny na pełną skalę.

Czytając te wynaturzenia zawarte w raporcie zamieszczonym na łamach amerykańskiego think-tanku „Atlantic Council”, chciałoby się zapytać: jak możliwe jest, że jeden z jego autorów pełnił w latach 2011-2014 funkcję  Naczelnego Dowódcy Sojuszniczych Sił Europy?

Przecież te jego wizje są dokładnie tym samym co opisał w swojej, wspomnianej wyżej, książce z zakresu political-fiction, a która to książka została wydana w tym roku.

Otóż, sprawą podstawową, jakiej nie poruszyli autorzy w swoim „raporcie”, jest kwestia tego, w jakim celu niby Rosja miałaby dokonać ataku na jakikolwiek kraj członkowski NATO?

Czy uważają oni, że Rosją rządzą szaleńcy, gotowi rzucić się z motyką na słońce?

Jeśli można mówić tu o szaleńcach, to w pierwszym rządzie są nimi ci, którzy głoszą takie bzdury, jak i ci, którzy w nie wierzą oraz również ci, którzy uważają, że Rosję można bezkarnie drażnić, prowokować i wygrać z nią wojnę.

Szaleństwo te jest o tyle niebezpieczne, bo może narazić w przypadku jego realizacji na szwank życie milionów ludzi i zniszczenie jednego, bądź wielu krajów.

Z analizy „raportu” wyraźnie widać jakie są intencje jego autorów. Otóż, chodzi im o to aby dozbroić Polskę, nawet przekazując jej taktyczną broń jądrową z prawem jej użycia oraz przekierowania amerykańskiego konfliktu z Rosją na teren Polski i ewentualnie krajów byłej Pribałtyki a także Rumunii.

Jeśli do tego dodamy baseny Morza Bałtyckiego i Czarnego oraz obszar Zakaukazia i Ukrainy, to teatr wojny prowadzonej na tym rozległym terytorium jest właściwym miejscem do przeprowadzenie wyczerpującej konfrontacji militarnej z Rosją.

Autorzy przewidują przy tym użycie również broni atomowej i rakiet dalekiego zasięgu.

Nie poruszyli oni, w tym kontekście, jakie straty w ludności i mieniu poniosą kraje na terenie których ma się toczyć wojna amerykańsko-rosyjska i jak długo ona może trwać.

Przypomnę, że wojna w Korei trwała trzy lata i kosztowała życie ponad 1 mln ludzi po stronie koreańskiej i niemalże pół miliona żołnierzy sił koalicji zachodniej.

Natomiast wojna w Wietnamie trwała 18 lat i kosztowała życie od 600 tys. do ponad 1 miliona Wietnamczyków oraz prawie 60 tys. żołnierzy amerykańskich.

Proszę zwrócić uwagę, że nadal trwa wojna w Iraku i Afganistanie oraz w Syrii i w Donbasie.

Tak właśnie wyglądają koszty prowadzenia przez światowego hegemona jego polityki mocarstwowej mającej na celu utrzymanie jego dominującej pozycji.

Dlatego też powinno dziwić, szczególnie w Europie, a już wyjątkowo w Polsce, która doświadczona była tragicznie skutkami wszystkich wielkich konfliktów Zachodu z Rosją, że znajdują się takie osoby, które wysługując się swoim zagranicznym mocodawcą szykują tu kolejną traumę.

Dziwić też powinno i to, że ludzie żyjący w kraju tak okrutnie doświadczonego przez los, siedzą cicho, nie protestują, a co gorsza wybierają do władzy swoich katów.

Ten brak refleksji i głupota są zadziwiające i jednocześnie przerażające.

http://www.atlanticcouncil.org/publications/reports/arming-for-deterrence

http://www.paulcraigroberts.org/2016/07/25/the-atlantic-council-the-marketing-arm-of-the-militarysecurity-complex-paul-craig-roberts/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_korea%C5%84ska

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_wietnamska

http://www.schillerinstitute.org/strategic/2014/0303-hzl-china.html

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A w Donbasie nadal trwa operacja antyterrorystyczna prowadzona przez rządowe siły zbrojne z jego mieszkańcami.

W dni wczorajszym było podobnie jak w ciągu mijającego tygodnia, tj. po reprymendzie jaką otrzymał na jego początku ukraiński prezydent w czasie rozmowy telefonicznej z Angelą Merkel i François’em Hollande, na linii frontu trochę się uspokoiło, ale cały czas dochodzi tam do ostrzału ze strony pozycji ukraińskich i prowokowane są walki.

I tak, po wczorajszym ostrzale przedmieść Gorłówki w rejonie miejscowości Żowanka na ulicy Osipowa nr. 58 został ranny odłamkiem pocisku moździerzowego przebywający na posesji swojego domu starszy mężczyzna.

Po za tym w tym samym rejonie ukraińskie wojsko ostrzelało miejscowość Szirokaja Bałka, północne obrzeża Doniecka, w tym dzielnicę przemysłową w Jasinowatej, tamtejszy punkt kontrolny na drodze Donieck-Gorłówka, rejon zachodnich przedmieść Spartakusa, Żabiankę, okolice lotniska, dzielnicę Piotrowską i przy użyciu armat 122 mm dzielnicę Kuijbyszewską, osiedle Trudowskie i wieś Staromichajłowkę oraz na południowym odcinku frontu, Sachankę, Komiternowo i Nowoazowsk.

Łącznie wystrzelono w kierunku pozycji sił powstańczych i na cele cywilne około 605 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm.

Poza tym toczyły się nocne walki w rejonie miejscowości Piaski, na wschodnich przedmieściach Awdiejewki oraz na zachodnich i północnych obrzeżach Doniecka.

Na odcinku ługańskim frontu, ukraińscy żołnierze łącznie 16 razy przeprowadzili ostrzał w kierunku terenu kontrolowanego przez siły zbrojne ŁRL. W tym 11 razu ostrzelano okolice wsi Kalikowo oraz teren koło wsi Łogwinowa. Ostrzał prowadzono przy użyciu granatników RPG oraz automatycznych wyrzutki granatów i różnego rodzaju broni ręcznej.

Poniżej codzienny raport dobowy ukraińskiej służby prasowej dowództwa wojskowego prowadzącego operację ATO dotyczący sytuacji na froncie w Donbasie:

Na koniec tego wątku jeszcze jeden film dokumentujący ostrzał przez ukraińskich żołnierzy osiedla Gorniak na obrzeżach Doniecka:

***

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

 

 

 

 

Reklamy

74 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.07.2016r.- 526 dzień od nowego rozejmu.

 1. To już nie jest tajemnica 🙂

  Ukraińskie media podają, ze narkotyki wóda i zwykłe łamanie procedur zbierają równie śmiertelne żniwo wśród Ukraińskiej Armii jak separatyści…
  Najciekawsze fragment:
  The Prosecutor said, the number of losses Ukraine takes outside of combat estimates in „thousands”.[…]
  In May, 2016 Mykhailo Koval, the First Deputy Secretary of the National Security and Defense Council, said that Russia-backed militants killed 10,000 Ukrainians and injured more than 20,000 over the past two years.
  W wolnym tłumaczeniu: Straty spowodowane działaniami niebojowymi liczone są w tysiącach. W maju 2016 roku Myhaił Koval stwierdził, ze wspierani przez Rosję separatysci zabili 10 tysięcy i zranili 20 000 żołnierzy ukraińskich.

  http://uatoday.tv/news/alcohol-narcotics-and-negligence-kill-ukrainian-soldiers-no-worse-than-russian-army-707006.html

  Polubione przez 1 osoba

 2. Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił skargę trzech mieszkańców Donbasu, którzy domagali się od Ukrainy zrekompensowania strat, zniszczonych miejsc zamieszkania, co stało się udziałem działań wojennych prowadzonych przez Ukrainę w ramach tzw. „Operacji Antyterrorystycznej”.
  Chodzi o skargi mieszkańców Jasinowatej i Triezbinki, którzy w pełni udokumentowali zniszczenia, jednak Trybunał stwierdził, że wnioski są słabo uzasadnione.+
  Obecnie Trybunał zajmuje się trzema tysiącami takich skarg.
  http://novorossia.today/trybunal-praw-czlowieka-odrzucil-skargi-mieszkancow-donbasu/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Radocha z SAMOZAGŁADY. Rosyjskie zakłady „Aviacor” z Samary zakończyły produkcję, na licencji, ukraińskiego samolotu An-140. Jak poinformował dyrektor generalny zakładów produkcje wstrzymano ze względu na sytuację w jakiej znalazła się Ukraina i kłopoty z dostawami części od 34 UKRAIŃSKICH ZAKŁADÓW – DOSTAWCÓW;
  http://ria.ru/economy/20150731/1155886003.html
  A ukraińskie mediamatoły mają z tego powodu radochę, „bo sankcje przeciwko Rosji pracują”…
  http://replyua.net/news/putin/35545-sankcyi-pracyuyut-rosya-ne-bude-blshe-vipuskati-ani.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • linkowałem, że zakazano działalności ponad 200 firm ,które handlowały z separatystami. Według „Kijowa” to nic ,że ludzie stracą pracę, PKB się skurczy, a kraj nie zarobi- w końcu sankcje działają. Ciekawe tylko, czy zakażą działalności państwowym zakładom energetycznym, ciepłowniom- w końcu węgiel ,który używają jest z od separatystów…

   Polubione przez 3 ludzi

   • „Oficjalny’ Kijów zakazuje, a nieoficjalnie handlowanie w tę i we w tę trwa w najlepsze, co nie powinno dziwić zważywszy na pajęczynę wzajemnych powiązań (elektrownia – kopalnia, huta – koksownia). Dlatego tez najbardziej zaciekłe walki trwają o tzw. blokposty i węzły komunikacyjne…

    Polubione przez 2 ludzi

 4. Banderowska partia „Swoboda” chce w jednej z miejscowości obwodu lwowskiego postawić „pomnik ofiar terroru AK”. Jak poinformował jeden z członków banderowskiej „Swobody’ (który oczywiście dowiedział się o tym „przypadkowo”) ma to być „oddolna inicjatywa okolicznych mieszkańców”…
  http://www.polukr.net/uk/blog/2016/07/na-lvivshhini-bude-pam-yatnik-zhertvam-armiyi-krajovoyi/
  Ps. Prawie jak w „Misiu”, „Przechodził tamtędy…Z kamieniarzami?”…

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Będzie nowa ‚operacja ATO”? Ukraińscy prawnicy skomentowali uchwalone w wielu obwodach przez miejscowe samorządy „moratoria” na podwyżki (mediów, gazu, komunalne itp) i stwierdzili ze są one „uchwalone bezprawnie, gdyż jedyne prerogatywy do tego posiada Sad Konstytucyjny Ukrainy”. Dla przypomnienia takie „moratoria’ uchwalono m.in. w Kijowie, Żytomierzu, Dnieprze, Odessie, Równem;
  http://www.nikpravda.com.ua/mestnye-moratorii-na-rost-tarifov-zhkh-nezakonny/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Problem z autorami takimi jak Swetoniusz czy Plutarch z Cheronei jest taki, że wyciąganie uniwersalnych wniosków na podstawie ich pisaniny, bez solidnej krytyki źródła można porównać do wyciągania wniosków z artykułu Henzla z onetu, bez konfrontacji z komentarzami na forum pod tymże artykułem 😀

   Polubione przez 5 ludzi

 6. Na dobranoc – nie wiem czy było?

  Artylerzysta armii banderowskiej czyli ukraińskie ścierwo w ludzkiej skórze mówi że owszem strzela do Donbasu ale nie wie gdzie i nie chce wiedzieć bo chce sypiać spokojnie

  Откровение артиллериста ВСУ: Стреляю по Донбассу, но не хочу знать куда оно летит – хочу спать спокойно.

  Łącząc oba wątki… Majdan w Aleppo? Terroryści palą opony by chronic się /w ich mniemaniu/ od bombardowań
  http://rusvesna.su/news/1469990037
  .https://youtu.be/-ijx2ASAD-I

  Niemcy zauważają, że Europa Wschodnia wyposaża dajesz w broń a jednocześnie nie chce przyjmować kolonistów. „bez dostaw tej broni nie byłoby uciekinierów”
  http://rusvesna.su/news/1469988529

  Nasi dzielni lotnicy na swych srebrnych F-16 sprowadzili na ziemię w celu wylądowania i aresztowania pilota przez policję małego rosyjskiego samolotu
  http://rusvesna.su/news/1469994256

  Zachodni socjolog o sprawach dopingowych
  http://rusvesna.su/news/1469991061

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.