Wojna domowa na Ukrainie 3.08.2016r.- 529 dzień od nowego rozejmu.


Gorłówka kilka dni temu (28.07.2016r.)

„Próbowałam wiele metod walki o tych ludzi. Teraz będę walczyła o nich tak, jak walczyłam o siebie. Głodówka będzie trwała aż do osiągnięcia pozytywnych wyników”– tym oświadczeniem Nadieżda Sawczenko zapowiedziała rozpoczęcie kolejnego protestu głodowego, tym razem pierwszego od czasu uwolnienia jej z rosyjskiego więzienia.

Przypomnę, że 35-letnia porucznik lotnictwa została w marcu tego roku skazana w Rosji na 22 lat więzienia za współudział w zamordowaniu dwóch rosyjskich dziennikarzy frontowych.

W trakcie procesu sądowego jak i następnie pobytu w więzieniu podejmowała wielokrotnie głodówkę protestując w ten sposób przeciwko jej uwięzieniu.

W dniu 25 maja na prośbę rodzin zabitych dziennikarzy została zwolniona z więzienia po wymianie jej za dwóch Rosjan Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa, skazanych przez ukraiński sąd za udział w walkach po stronie separatystów donbaskich.

Obecnie jest ona z ramienia partii „Batkiwszczyzna”, byłej premier Julii Tymoszenko, deputowaną Wierchownej Rady.

Po powrocie z rosyjskiego więzienia od razu zajęła się bardzo aktywnie działalnością polityczną zaskakując wszystkich swoimi czasami bardzo kontrowersyjnymi pomysłami.

W czasie Szczytu NATO w Warszawie była specjalnym gościem  forum ekspertów, gdzie również spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Tam też powiedziała, że:

” Świat powinien cieszyć się harmonią i temu służy sojusz NATO, który nie może pozwalać na szaleństwa wojenne w Europie”.

Nic tylko przyklasnąć tym słowom, tylko że do NATO ostatnio pełni rolę agresora, który wprowadzając destabilizację doprowadza do różnych zaburzeń wewnętrznych w wielu krajach Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, czy obecnie na Ukrainie i swoich wschodnich i południowych rubieżach.

Jak więc jej słowa można brać na poważnie jeśli są one zwykłą propagandą po d publiczkę, która chce właśnie słyszeć to co ona mówi.

Innym jej pomysłem jest deklaracja, że dla dobra swej ojczyzny gotowa jest objąć urząd prezydenta:

„Jeśli uważacie, że potrzebujecie mnie na stanowisku prezydenta, to będę prezydentem. Pytacie mnie, czy mam zamiar powrócić do armii, czy iść do polityki? Bardzo lubię swoją pracę, lubię latanie i chcę latać. Ale będę robiła to, co jest dobre dla Ukrainy. Jest mi obojętne, w jaki sposób będę jej broniła. Jeśli trzeba, to pójdę na front. Jeśli zrozumiem, że więcej zdziałam tutaj, pozostanę tutaj. Nie mam innego życia, moje życie to Ukraina”

Sawczenko pozująca na ukraińską wersję Joanny d’Arc twierdzi, że „wyszła za mąż za wojsko i Ukrainę”.

Natomiast jeden z jej kolegów, pilot z 3 Pułku Lotniczego w Brodach, skomentował jej charakter w następujący sposób: „Ja ją bardzo dobrze znam, to ‚Pulia’, w sumie dobra baba, ale pierdolnięta”. 🙂

„Pulia” po ukraińsku znaczy tyle co po polsku „kula”.

To przezwisko wzięło się stąd, że ona denerwowała swoich kolegów pilotów, nadgorliwością i niezdrową ambicją, krytykanctwem i pyskowaniem.

Po powrocie na Ukrainę z rosyjskiego więzienia, zapytana co chciałby powiedzieć prezydentowi Rosji, oświadczyła, że marzy o tym, żeby „odczepił się od Ukrainy”:

„Odczep się od Ukrainy. Odczep się od każdego kraju, do którego się przyczepiłeś. Zostaw sobie swoje carstwo, ale nie morduj własnych ludzi, nie znęcaj się nad Rosjanami. Dwa razy żyć nie będziesz. Zdechniesz tak czy inaczej i my wszyscy także umrzemy. Żyj godnie, jak człowiek, i pozwól żyć innym” – powiedziała.

Jednocześnie jest to próbka talentu i stylu oratorskiego ukraińskiej bohaterki narodowej.

To są dopiero kilku miesięczne jej osiągnięcia na arenie politycznej po powrocie na Ukrainę. Ciekawe do czego ona dojdzie w następnych miesiącach i czy za roku nie będą już jej mieli wszyscy dość, tak jak koledzy z wojska i władze rosyjskiego więzienia.

http://wp.tv/i,nadia-sawczenko-niczego-sie-nie-boje-bo-nie-mam-nic-do-stracenia,mid,1958074,cid,8052,klip.html?ticaid=5177b0

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadija_Sawczenko

http://wpolityce.pl/forum/swiat/4-dyskusje-pod-publikacjami-dzialu-swiat/tematy/292385-sawczenko-oglosila-glodowke-chce-uwolnienia-jencow-przetrzymywanych-w-rosji-teraz-bede-walczyla-o-nich-tak-jak-walczylam-o-siebie-komentarze-publikacji?strona=2

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A więc w ogarniętej wojną domową części Donbasu, w dniu wczorajszym walki i ostrzał stały się bardziej intensywne i dokuczliwe, szczególnie dla ludności cywilnej.

I tak, w godzinach nocnych, pomiędzy 23:00, a 02:30, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm dość intensywny ostrzał w rejonie dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku, Staromichaiłowki- leżącej na zachodnich obrzeżach Doniecka, wsi Mineralnoje i dzielnicy przemysłowej w Jasinowatej. Łącznie w podanym wyżej czasie spadło tam 32 pociski kalibru 152 mm i 92 pociski kaliber 122 mm oraz łącznie około 346 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm.

Ponadto ostrzelany również został rejon miejscowości Zajcewo koło Gorłowki, wsi Trudowskaja, Aleksandrowki oraz na południowej części frontu: Leninsk i Komiternowo na wschód od Mariupola.

W wyniku tego ostrzału w miejscowości Zajcewo zapalił się dom przy ulicy Rewolucjonnej nr. 154. Niestety pożaru nie udało się ugasić i dom ten spłonął całkowicie. Tam też odłamkiem pocisku moździerzowego został ranny 32-letni mężczyzna.

Natomiast w rejonie dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, w wyniku uszkodzenia 6 stacji transformatorowej pozbawionych zostało dopływu energii elektrycznej 886 budynków mieszkalnych, w tym bloków wielorodzinnych.

Jak widać zaczyna znowu w Donbasie robić się gorąco, dlatego też po żniwach, których zakończenie przewiduje się do końca tego tygodnia, może nastąpić radykalna zmiana na froncie i dotychczasowa bezkarność prowokujących powstańców przez ukraińskich żołnierzy może tym razem skończyć się zdecydowaną odpowiedzią. Przypomnę, że docelowo władze zbuntowanych republik chcą odzyskać kontrolę nad całością terytorium Donbasu.

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z ostrzelanej przez ukraińskich żołnierzy Jasinowatej:

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Ostrzelany przez ukraińskich żołnierzy Stachanow.

Kolejny cyrk w Kijowie, tym razem przy udziale członków nacjonalistycznych formacji zbrojnych „Tornado”, „Ajdar” i Donbass”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

92 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.08.2016r.- 529 dzień od nowego rozejmu.

  • Pół godziny temu miałem telefon od Teściów, że Ukrainka, która u nich sprząta od kilkunastu lat, a miała dzisiaj przyjść, dzwoniła, że stoją na granicy już dwa dni i noc. Mają nadzieję, że dzisiaj uda im się przekroczyć.

   Polubione przez 4 ludzi

 1. Rosjanie naśmiewają się z próby zmiany historii przez banderowców (jest to odpowiedź na znalezione dokumenty w Polsce). W skrócie: jak głosi najnowsza legenda, czujni ukruińscy esbecy zatrzymali dwóch osobników, którzy szczęśliwym trafem wykopali bańkę z 4 tysiącami dokumentów band upa z lat 1945-47. Zawierają rewelacje, do dzisiaj nie znane historykom oraz prostym ludziom, a to, że upa to w zasadzie byli społecznicy – zajmowała się pracą społeczną, społeczno-polityczną, wychowawczą i uświadamiającą, są nawet materiały o wychowaniu dzieci, odezwy do nauczycieli, lekarzy, studentów. Rosjanie złośliwie i w sposób nieuprawniony piszą, że gdyby mieli więcej czasu (SBU), to na pewno odnaleziono by prace naukowe banderowców z tamtego okresu. Dla zachowania równowagi, dokumenty zawierają elementy antyradzieckie. Niestety, jest i kropla goryczy – materiałów dot. przyjaźni polsko-banderowskiej owa bańka nie zawierała:
  http://politikus.ru/events/81762-sbu-perepisala-istoriyu-nazlo-polyakam.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. W Winnicy protest ‚weteranów ATO’ pod budynkiem adminstracji obwodowej. „Heroje” domagały się wydania im obiecanych za „zaszczytną służbę ku chwale samostijnej’ działek gruntu. Urzędnicy z kolei tłumaczą się że przeznaczone do rozdania ziemia jest w tej chwili „dzierżawiona” i najpierw należy „negocjować z dzierżawcami jej zwrot”;
  http://gazeta.ua/articles/regions/_uchasniki-ato-dobivayutsya-zemli-na-mitingu/715032

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Zadziwiający „njus” od ‚Siostry Miłosierdzia ATO” która „zajmuje” sie zwożonymi do szpitali w Charkowie ‚bojcami ATO” rannymi na Donbasie. Oprócz ‚standardowych” informacji na temat „kontuzjowanych” i dowiezionych bojców (w liczbie 54), pojawiły sie także prośby o dostarczenie…pokarmu dla rybek oraz papug…
  >http://s8.hostingkartinok.com/uploads/images/2016/08/2010ac0915cdf3803f348d5e3219f0e4.jpg

  Polubione przez 2 ludzi

 4. USAmany dobiją ukraiński ‚Jużmasz”? Amerykańska korporacja ‚Boenig” wygrała sprawę jaką wytoczyła rosyjskiej korporacji ‚Energia” oraz ukraińskiemu „Jużmaszowi” w lutym 2013 roku o zrekompensowanie strat jakie poniosła w związku z zarzuconym w 2009 roku projektem ‚Sea Launch”. Sąd zasądził od rosyjskiej ‚Energii” na rzecz ‚Boeniga” 223 milionów dolarów, a od strony ukraińskiej łącznie 133 mln dolarów. Dla ukraińskich przedsiębiorstw, które nie stać nawet na opłaty za media, ta decyzja może być przysłowiowym ‚gwoździem do trumny”;
  http://strana.ua/news/25724-dnepropetrovskomu-yuzhmashu-grozit-bankrotstvo-iz-za-iska-amerikancev.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Oligarcha z Dniepropietrowska Kołomojski znowu wkracza do akcji. W sieci pojawił się zapas rozmowy telefonicznej, jaka miał odbyć Kołomojski z Prokuratorem Generalnym Ukrainy Łucenką, a która miała dotyczyć miedzy innymi kwestii finansowania ugrupowania Łucenki „Blok Poroszenki” (a przy okazji zmiany jego nazwy);
  http://nr2.com.ua/News/politics_and_society/Lucenko-skazal-Kolomoyskomu-chto-hochet-smenit-nazvanie-BPP-AUDIO-122546.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Dobry wieczór.

  Agencja TASS opublikowała na swojej stronie bardzo dobre własne opracowanie pt. „Ukraina: historia euroazjatyckiego rozłamu.” Rozdziały opracowania: prehistoria, chronologia, następstwa, inicjatywy światowe, wychodzenie z kryzysu.
  Opracowanie zawiera wiele linków do szczegółowych informacji zawartych w artykułach agencji. Jest chyba jeszcze nie ukończone, gdyż ostatni rozdział kończy się na 2014 r.

  http://tass.ru/ukraina/predystoriya/

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.