Wojna domowa na Ukrainie 5.08.2016r.- 531 dzień od nowego rozejmu.


Gorłówka- skutki ukraińskiego ostrzału.

„Utwierdzanie przez stronę rosyjską sowieckiej wersji historii nie znajduje u Polaków zrozumienia i jedynie oddala perspektywę zbudowania dobrych i partnerskich relacji z Rosją, które chcemy niezmiennie opierać na szacunku i prawdzie”– tymi słowy szef Biura Prasowego MSZ Rafał Sobczak odniósł się do wprowadzenia do obiegu przez rosyjski bank centralny kolekcji monet ze stolicami wyzwolonych przez Armię Czerwoną krajów.

Przypomnę, że seria 5-rublowych monet zatytułowana „Miasta – stolice państw wyzwolonych przez wojska radzieckie od najeźdźców niemiecko-faszystowskich” weszła do obiegu w Rosji 1 sierpnia. Na monetach znalazły się Belgrad, Berlin, Bratysława, Budapeszt, Bukareszt, Mińsk, Kijów, Kiszyniów, Warszawa, Wiedeń, Wilno, Praga, Ryga i Tallin. Na każdej monecie figuruje oficjalna data tego, co określono jako wyzwolenie, i charakterystyczne obiekty w tych miastach.

Wcześniej na rosyjską kolekcję monet zareagowały z oburzeniem resorty dyplomacji Łotwy i Litwy. A więc krajów będących w czołówce krucjaty antyrosyjskiej.

Natomiast szef Biura Prasowego polskiego MSZ uzasadnił swoją postawę tym, że

„wybijanie kolejnych monet, które tę prawdę przedstawiają w krzywym zwierciadle historii w żaden sposób temu nie sprzyja, a przede wszystkim tej historii nie zmieni (…)

Dobrze znamy historię II wojny światowej, zwłaszcza wydarzenia, które miały miejsce na terytorium Polski i bezpośrednio wpływały na losy Polaków. Pamiętamy bohaterską obronę Warszawy i Westerplatte, okres okupacji hitlerowskiej i sowieckiej ziem II RP, rok 1940 i Zbrodnię Katyńską. Pamiętamy też Powstanie Warszawskie, którego 72. rocznicę wybuchu, obchodziliśmy uroczyście kilka dni temu. Pamiętamy dwa miesiące zaciekłych walk oddziałów AK i mieszkańców o wyzwolenie naszej stolicy, którym przyglądała się z prawego brzegu Wisły Armia Czerwona”

No i wszystko jest jasne.

Poza tym, że w innym przypadku, jakim jest złożony w ukraińskiej Wierchownej Radzie „Projektu uchwały o upamiętnieniu ofiar ludobójstwa, dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951” już w szefie Biura Prasowego polskiego resortu spraw zagranicznych nie nudził żadnego oburzenia, a tylko go „zdumiało”:
„Odnotowaliśmy zarejestrowanie w Radzie Najwyższej Ukrainy w dniu 3 sierpnia projektu uchwały, której nazwa budzi nasze zdumienie (…) Tekst projektu uchwały nie został jednak opublikowany na stronie ukraińskiego parlamentu, w związku z tym jest za wcześnie, aby odnosić się do treści zawartych w tym projekcie” 

Natomiast mnie bardzo „zdumiała” postawa wysokiego przedstawiciela polskiego MSZ, który gromy ciska z błahego powodu wypuszczenia przez rosyjski bank kolekcji monet, zaś skandaliczna sprawa mega oszustwa historycznego jakie ma miejsce na Ukrainie- jakby nie było państwa uznawanego przez obecną klasę polityczną za przyjazne, jest lekceważona i zbywana za pomocą zdawkowych słów.

No, ale nie ma co się dziwić, jeśli polskie władze nie niepokoi odradzający się tam banderyzm i uhonorowanie formacji zbrojnych i ich członków, którzy brali udział w zbrodniach przeciwko ludności polskiej, którzy walczyli z Polską i którzy stworzyli ideologię skrajnego nacjonalizmu ukraińskiego.

Tylko, że taka postawa świadczy o braku elementarnych zasad obiektywizmu oraz właśnie bardzo szczególnego podejścia do historii narodu polskiego, które cechuje się silnym zabarwieniem politycznym.

Tak więc pouczanie innych, o tym że manipulują w swoim interesie historią, jest w tym wypadku całkowicie nie na miejscu i kolejny już raz (i zapewne nie ostatni) kompromituje w oczach świata, jak i również Polaków, władze naszego kraju.

Jakże cynicznie więc brzmią słowa wypowiedziane wobec ostatniej antypolskiej hucpy na Ukrainie słowa przedstawiciela polskiego MSZ, twierdzącego, że:

„Niezmiennie uznajemy, że drogę do zrozumienia i budowania dobrej atmosfery naszych stosunków bilateralnych winien torować otwarty i oparty na prawdzie historycznej dialog”

Dodał przy tym, że projekt jest „incydentalnym wydarzeniem i inicjatywą jednego posła”.

Tylko gdzie jest na Ukrainie oburzenie tym „incydentalnym wydarzeniem”, czy przetoczyła się w tamtejszych mediach jakaś fala krytyki, czy potępienia takie postawy?

Niestety nie, i jest to bardzo znamienne, tak jak i również znamiennym jest zlekceważenie tego skandalu przez polską dyplomację, która powinna przede wszystkim walczyć o interes naszej ojczyzny i jej obywateli.

W efekcie takiej postawy, dochodzi właśnie do takich sytuacji jak ukraiński projekt uchwały o zbrodni ludobójstwa jakoby dokonanego  przez „państwo polskie”, w którym znajdują się takie kwiatki jak to, że „Ukraińcy walczyli o wolność na swojej własnej ziemi, Polacy zaś walczyli o cudzą własność” lub też odniesienie się do jakoby mającej miejsce „polonizacji, kolonizacji, pacyfikacji i fizycznym wyniszczaniu Ukraińców”, a także o „okrutnych masowych zabójstwach ukraińskich cywilów zamieszkujących Galicję Wschodnią, Wołyń i Zakerzonie” (chodzi tu o ziemie leżące na zachód od tzw. linii Curzona- dopisek mój ), które to zjawiska autor projektu uchwały uznaje za „treść realnej, antyukraińskiej” polityki państwowej Polski.

Tak więc pomijając fakt, oskarżenia o zbrodnie ludobójstwa jakich miało się dopuścić na Ukraińcach państwo polskie, poruszona tam również została kwestia roszczeń terytorialnych jakie ma wobec Polski Ukraina, a dotyczące tzw. Zakerzonii, gdzie to „Ukraińcy walczyli o wolność na swojej własnej ziemi, zaś Polacy walczyli o cudzą własność”.

Czyli w ten sposób w uchwale tej pokazano stosunek ukraiński do kwestii ziem, które wg. nich im się należą.

Oczywiście na to nie było żadnej reakcji ani jednego polityka, ani jednego przedstawiciela władz polskich oraz też polskiego MSZ, za to niewinna kolekcja monet wybitych w Rosji, wzbudziła u nich wściekłość graniczącą z szaleństwem:

Poniżej w linkach do obejrzenia cała kolekcja:

http://meshok-monet.net/catalog/Monety-Rossii-5-rublej-2016-Goroda-stolicy-gosudarstv-osvobozhdennye-sovetskimi-vojskami-ot-nemecko-fashistskih-zahvatchikov

http://www.cbr.ru/press/pr.aspx?file=01082016_160357coins.htm

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal ukraińskie wojsko kontynuowało akcję pacyfikacyjną w Donbasie pod pretekstem prowadzonej tam operacji antyterrorystycznej.

I tak podczas przedwczorajszego ostrzału zginęli od pocisku artyleryjskiego, który upadł w Doniecku na ulicy Krasnej Zwiezdy,  powstaniec i 48-letnia kobieta.

Natomiast w wyniku nocnego ostrzału, około północy, prowadzonego przy użyciu haubic kaliber 152 mm, jeden z pocisków spadł na teren zakładu kolonii karnej znajdującego się pod miejscowością Jelienowka. W wyniku tego dwóch więźniów zostało rannych. A poza tym jeszcze jeden pocisk spadł na teren samej miejscowości Jelienowka trafiając w budynek wielorodzinny znajdujący się przy ulicy Nowosielowa nr. 6. W sumie na Jelienowkę spadło 8 pocisków kaliber 152 mm, na szczęście nie powodując ofiar wśród ludności cywilnej.

Tam też w ciągu nocy toczyły się walki z atakującymi wojskami ukraińskimi.

Walki toczyły się również w rejonie Zajcewa, na linii miejscowości Łozowoje-Światłodarsk, na zachodnich obrzeżach Doniecka w okolicach miejscowości Marinka oraz w rejonie frontu południowego w okolicy Szirokina, Komiternowa i Wodjannoje.

***

Na koniec kilka zdjęć:

Gorłówka- skutki ukraińskiego ostrzału.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

Pozdrawiam.

Reklamy

92 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.08.2016r.- 531 dzień od nowego rozejmu.

 1. Koniec z zawodowa armią na Ukrainie?
  W przypadku dalszego pogorszenia się sytuacji w Donbasie wznowiony zostanie pobór do armii (ogłoszona kolejna fala mobilizacji) przekazał Turczynow.
  http://www.unian.info/war/1454848-mobilization-to-be-announced-immediately-if-situation-deteriorates-in-donbas-turchynov.html
  Komentarz: To te kolejki na granicy z Polską , rzeczywiście mogą być spowodowane strachem przed kolejną „mogilizacją”.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Kradną drewno, bursztyn, węgiel oraz piasek z rzek. W obwodzie dniepropietrowskim SBU zlikwidowała nielegalne wydobycie piasku rzecznego na skale przemysłową. Jak się okazało nielegalną „odkrywkę” zorganizowali właściciele okolicznych cegielni, którzy w ten sposób pozyskiwali surowiec do produkcji cegieł;
  http://korrespondent.net/city/dnepropetrovsk/3727734-na-dnepropetrovschyne-prykryly-nelehalnuui-dobychu-peska#4
  Tego jeszcze nie było MAFIA CEGLARZY…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W wywiadzie udzielonym ukraińskiej stacji 112.ua deputowany Rady Najwyższej Ukrainy (od 29:35 minuty) Jewgienij Murajew stwierdził ze przez 2 lata konfliktu na Donbasie Ukraina nie potrafiła przedstawić żadnych wiarygodnych dowodów na to że uczestniczą w nim regularne siły rosyjskie. Murajew poinformował także że korzystając ze swoich uprawnień ukraińskiego parlamentarzysty miesiąc wcześniej wysłał do SBU i Ministerstwa Obrony oficjalną prośbę o przedstawienie informacji, jakie rosyjskie jednostki wojskowe uczestnicza w konflikcie na Donbasie, jednak do tej pory nie otrzymał odpowiedzi…
  >https://www.youtube.com/watch?v=RZK64LDIKF4

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Kolejna „dziura budżetowa”, tym razem w budżecie „Ministerstwa Obrony Ukrainy. Jego szef Połtorak ostrzegł że w budżecie „niezwyciężonej armii kijowskiej” może zabraknąć 13,5 miliarda hrywien. Dodał także że na chwilę obecną Ukraina przeznacza na „wydatki obronne” 2% PKB, a w państwach gdzie trwaja „działania wojenne” przeznacza sie od 4 do 30 %…
  http://news.liga.net/news/politics/11991607-armiya_riskuet_nedopoluchit_13_5_mlrd_grn_poltorak.htm
  „Apetyt” Połtorakowi jak widać dopisuje…

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Ukraiński ekonomista Aleksandr Ochrimienko o kolejnym „sukcesie” ukraińskich „reform gospodarczych”, czyli o spadku cen na odzież i obuwie, a za to wzroście sprzedaży w tzw. szmateksach, czyli pogarszajacej się w dalszym ciągu sytuacji finansowej zwykłych Ukraińców;
  http://www.politnavigator.net/noshenoe-shmote-prishlo-na-vyruchku-ukrainskojj-statistike-i-stremitelno-nishhayushhemu-naseleniyu.html
  Jak skomentował z sarkazmem ekonomista „W końcu, osiągnęliśmy wielki sukces”…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Koniec mitu o „rosyjskich agentach’ odpowiedzialnych (według ukraińskich euromajdaniarzy i „naszych” rusofobicznych matołów) za to co się stało w Domu Związkowym w Odessie w maju 2014 roku? Sąd w Odessie uniewinnił z zarzutów udziału w „zamieszkach w Odessie w maju 2014 roku” obywatela Rosji Jewgienija Mefiodowa. Mefiodow musi jednak pozostać w areszcie do 25 sierpnia, gdyż ciąży na nim jeszcze jeden zarzut. Dla przypomnienia, 27 maja tego roku zamieniono mu pobyt w areszcie śledczym na areszt domowy. Przeciwko decyzjom sądu jak zwykle protestują „szczere ukraińskie patrioty”, m.in. z tzw. euromajdanu;
  http://timer-odessa.net/news/primorskiy_sud_postanovil_osvobodit_iz_pod_straji_kulikovtsa_rossiyanina_577.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Takie OT, ale jak przeczytałem, to „szlag mnie trafia”

  Będzie dekomunizacja Powązek? „To miejsce dla bohaterów, a nie zdrajców i zaprzańców”
  http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/warszawa-dekomunizacja-powazek-chca-tego-kombatanci/t6weg2

  Widać, że jesteśmy „katolickim” państwem,, bo mszczenie się na pochowanych zmarłych był w pewnych latach historii „specjalnością” papieży.

  I kilka komentarzy:

  ~sarmata : Karwa, coś dziwnego się dzieje, i więcej czasu upływa od końca wojny tym więcej kombatantów, organizacji kombatantów! A ci którzy szli od Lenino do Berlina, to nie oni wyzwalali Polskę? Oni nie walczyli, tak cisza zapadła a to oni właśnie zdobyli Berlin, zawiesili polską flagę, nie Amerykanie czy inny Anglicy!? Te jełopy myślą ze uda im się napisać nową historię? Jak można robić takie rzeczy, za grosz szacunku dla zmarłych! Kto karwa podpuszcza tych starych dziadów że myślą o takich rzeczach? zwiń

  ~oldeagle : Brama cmentarza powinna być granicą dla polityków i politykierów wszelakich. Zmieniajcie nazwy ulic, zwalajcie pomniki ale ci co spoczywają w ziemi niech mają spokój wieczny. To jak ich będziemy pamiętać niech zweryfikuje historia. Nawet neandertalczycy mieli szacunek dla swoich zmarłych. PIS szanuje tylko „swoich”. Jeszcze trochę a uruchomią kopalnię trupów a zamkną kopalnie węgla. Tylko pamiętajcie pisowskie trupojady, za jakiś czas wasze trupy mogą być bezczeszczone, bo to wy zaczniecie nową tradycję. Dobra zmiana? zwiń

  ~Normalna : A ja uważam, że dekomunizacja powinna się zacząć od zwrotu zagrabionych majątków ludziom uczciwie przez lata na nie pracującym a danych „biernym ale wiernym”, jest tyle domów, areałów i cennych zabytków wręczonych wątpliwym. Cmentarz to miejsce gdzie ma każdy prawo leżeć w spokoju ateista obok katolika itp. Takich katolików jak w Polsce nigdzie nie ma na kuli ziemskiej! Wstyd na cały świat! Matoły! Może specjalne cmentarze otworzyć dla pierwszego i drugiego sortu! zwiń

  Polubione przez 2 ludzi

 8. A to o rzetelności polskich medamatołów.
  Z dzisiejszego Łoneta

  Mołdawia zaniepokojona manewrami rosyjskich wojsk w Naddniestrzu
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/moldawia-zaniepokojona-manewrami-rosyjskich-wojsk-w-naddniestrzu/kbnblh

  I tylko jeden komentarz:

  ~abc : „Wspólne ćwiczenia antyterrorystyczne wojsk rosyjskich i oddziałów Naddniestrza, ….trwały od 26 lipca do 3 sierpnia. Odbywały się zarówno w dzień, jak i w warunkach nocnych. ”
  Dzisiaj jest 5 sierpnia.
  Więc czym Mołdawia jest zaniepokojona ? Już KONIEC, po ćwiczeniach. Można wyjść z szafy.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Kolejna wojna na szczycie w Kijowie. Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko został oskarżony o „sabotowanie dochodzenia prowadzonego w sprawie sędziego-łapówkarza z Charkowa” przez jednego z prokuratorów Naczelnego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy. Prokurator oskarzył Łucenkę o to ze to na jego polecenie zostało zamknięte dochodzenie przeciwko sędziemu- łapówkarzowi;
  http://korrespondent.net/ukraine/3727798-lutsenko-obvynyly-v-sabotazhe-nakazanyia-sudy-vziatochnyka
  Wcześniej miało dojść do próby „przeszukania” siedziby Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy przez funkcjonariuszy Prokuratury Generalnej Ukrainy. Oficjalnie miało to nastąpić ze względu na podejrzenie że w budynku znajduje się nielegalny podsłuch, jednak funkcjonariusze Biura Antykorupcyjnego mieli sie temu nie podporządkować. Z kolei Prokuratura Generalna miała poinformować że do przeszukania jednak doszło;
  https://russian.rt.com/article/315443-delo-o-propavshih-obyskah-kak-possorilis-antikorrupcionnoe

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Okazuje się, że na wakacje do gorących Emiratów Arabskich jeżdżą nie tylko bogaci Rosjanie ale również Ukraińcy. Przypowieść zatytułowana jest „Jak Ruscy Ukraińców z morza wyganiali”. Otóż wygonili ich śpiewając głośno „Wstawaj strana ogromnaja…”, a że było ich dużo i śpiewali wszyscy i bardzo głośno – ukropy jak niepyszne zmyły się z plaży (a przy okazji również Niemcy i Anglicy). Ot taka nauczka dla wszystkich , którym się marzy rozwalenie Rosji od środka.
  .http://novostino.ru/news/4/4492074-full.html?utm_medium=cpc&utm_source=MarketGid&utm_campaign=novostino.ru_news_other&utm_term=1261924&utm_content=4495307

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Na dobranoc, słowa ukraińskiego polityka, często przedstawianego ostatnio jako przykład możliwości uregulowania stosunków ukrainsko – polskich, czyli Symona Wasylowycza Petlury (prezydent tzw. Ukraińskiej Republiki Ludowej w latach 1919–1926 , od 1921 roku na uchodźstwie), “Гірше ніж москальські воші можуть бути тільки українські гниди” (GORSZE OD MOSKIEWSKICH WSZY MOGĄ BYĆ TYLKO UKRAIŃSKIE GNIDY)…

  Polubione przez 1 osoba

 12. Dzień dobry.

  Nawiążę do wstępu Szefa a konkretnie do ukraińskich roszczeń terytorialnych wobec Polski.

  1.Ogłoszenie ukraińskiego IPN na oficjalnej stronie. Mianowicie ogłasza się, że na początku sierpnia coroczny międzynarodowy obóz naukowy „Wyrij” wyruszy na ekspedycję z Lwowa „na etniczne ukraińskie ziemie, które teraz należą do Rzeczpospolitej Polskiej”.
  Ubiegłoroczny uczestnik obozu mówi, że każdy będzie mógł zobaczyć jak wielką tragedią były przymusowe przesiedlenia. Mówi o tym również komendantka tegorocznego obozu. Część uczestników to potomkowie byłych mieszkańców tych terenów. W planach ekspedycji są m.in. „spotkania z tamtejszymi Ukraińcami – autochtonami, lekcje, dyskusje i szkolenia na temat historii, kultury i geografii etnicznych ziem ukraińskich poza obecnymi granicami Ukrainy”.
  Obóz organizowany jest po raz siódmy a wśród organizatorów ukraińska diaspora w Kanadzie.

  http://memory.gov.ua/announce/8-19-serpnya-ekspeditsiya-mizhnarodnogo-naukovo-poshukovogo-ta-osvitnogo-taboru-virii
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukrainski-ipn-promuje-ekspedycje-na-etniczne-ziemie-ukrainskie-w-polsce

  2. Członek partii „Swoboda” Aleksiej Kurennoj oświadczył, że może w ciągu kilku dni przygotować projekt uchwały Wierchownej Rady dotyczący bezprawnego posiadania przez Polskę jej południowo-wschodnich terytoriów. Jeśli Rada przyjmie ten projekt, to – jak twierdzi – Ukraina może domagać się zwrotu tych terytoriów. Kurennoj już 6 lat zbiera dowody, że Zakerzonie powinno należeć do Ukrainy. Głównym jego argumentem jest wysiedlenie etnicznych Ukraińców z tego regionu przy końcu lat 40. ubiegłego wieku.

  http://ria.ru/accents/20160804/1473584974.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.