Wojna domowa na Ukrainie 9.08.2016r.- 535 dzień od nowego rozejmu.


Nadieżda Szawczenko, ukraińska bohaterka rozpoczęła wczoraj wraz z matkami bojców ATO protest pod budynkiem administracji prezydenckiej, przeciwko kontynuowaniu wojny w Donbasie.

Kijów chce spotkania na szczycie.

Czy oznacza to, że będzie przełom w sprawie wojny w Donbasie?

Na propozycję Kijowa, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, zaproponował możliwość takiego spotkania przy okazji wrześniowego szczytu (w dniach 4-5 września) grupy państw G20 w Hangczou w Chinach.

Ławrow powiedział dziennikarzom podczas pobytu w Baku, że z inicjatywą spotkania liderów czterech krajów wystąpił Kijów i że Moskwa jest na nie gotowa.

Bardzo interesujące jest dlaczego władze w Kijowie, tak nagle zapragnęły rozmów w formacie normandzkiej czwórki, jeśli proces pokojowy zawarty w protokole mińskim można realizować na zasadzie kontaktów dwustronnych z przedstawicielami władz zbuntowanych republik donieckich?

Jak wiadomo z przyczyn leżących po stronie Kijowa, wdrażanie procesu pokojowego już od wielu miesięcy, a w zasadzie już od prawie roku, utknęły w martwym punkcie.

Z tego punktu widzenia jest bardzo ciekawe to, w jakim celu Kijów domaga się nowego spotkania na szczycie przywódców krajów normandzkiej czwórki i co ma nowego do zaproponowania.

Jak wiadomo, dalsze przedłużanie wojny w Donbasie, w obliczu spodziewanego krachu ukraińskiej gospodarki oraz braku sukcesów- pomimo ciągle podejmowanych wysiłków- na froncie, ewidentnie nie powinno leżeć w interesie Ukrainy.

Tym bardziej, że coraz bardziej dają o sobie znać nastroje antyrządowe, ludzi niezadowolonych z pogarszających się warunków życia i ciągłych ofiar wojny.

Może więc, znając już stosunek przyszłego rządu amerykańskiego do kwestii ukraińskiej, obecnie rządząca tam ekipa uznała, że czas zaczął działać na ich niekorzyść i należy jak najszybciej zacząć porządkować sprawy wewnętrzne ratując w ten sposób swoją skórę.

Tylko, że jednocześnie zdają sobie one sprawę- i z tego właśnie wynika problem obstrukcji w dalszym realizowaniu scenariusza pokojowego w Donbasie, że realizacja umowy podpisanej w Mińsku, oznacza w rzeczywistości utratę tego jakże cennego regionu. Dlatego też, jako ostatniej deski ratunku, może władze z Kijowa zaproponują jakiś układ, w imię którego będzie możliwy kompromis zawarty wobec Donbasu na ich warunkach.

Jakie więc są te warunki na podstawie których rządy w Kijowie zgodziłyby się na zakończenie tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie?

A więc po pierwsze: wybory przeprowadzone zgodnie z prawem obowiązującym na Ukrainie, czyli pod kontrolą ukraińskiej komisji wyborczej, z udziałem partii działających na Ukrainie, które powinny odbyć się pod nadzorem międzynarodowych obserwatorów zgodnie ze standardami OBWE. Po drugie: rozbrojenie formacji zbrojnych jakie działają w Donbasie i ukaranie organizatorów i przywódców rewolty zbrojnej, po trzecie zaś: przywrócenie działania centralnych organów władzy państwowej i kontroli nad granicą z FR.

Czy Rosja zgodzi się na takie warunki? Oczywiście, że nie, ale nawet jeśli uznałaby, że mimo wszystko opłaca się poświęcić ludzi żyjących w Donbasie dla swoich celów geostrategicznych, to nie zgodzą się z tym władze separatystycznych republik, gdyż ich siły zbrojne i niezależność od władzy w Kijowie gwarantuje im poczucie bezpieczeństwa oraz umożliwia samorealizację swoich potrzeb.

Tak więc oczekiwanie, że taka propozycja przyniesie jakiś skutek, jest bujaniem w obłokach, bo Kijów może tylko albo pokonać powstańców, albo też przystać na ich warunki i żadne siły zewnętrzne nie są w stanie zmienić tego stanu rzeczy.

Możliwe więc, że Kijów odstąpi od tych nierealistycznych mrzonek i będzie usiłował w taki sposób zrealizować swoją politykę w odniesieniu do Donbasu, że zostanie ona rozłożona w dość długim odcinku czasu. Zaś pierwsza konkretna propozycja możliwe, że będzie dotyczyła właśnie rozpoczęcia tego procesu.

Co to może oznaczać zapewne dowiemy się na początku września po spotkaniu wielkiej czwórki- czyli przywódców krajów formatu normandzkiego w chińskim Hangczou.

Dodam tylko, że propozycja złożona przez stronę ukraińską w prośbie o to spotkanie, musi być na tyle interesująca dla strony rosyjskiej, że zgodziła się na nie. I to już wiele znaczy.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na wstępie relacji chciałbym uzupełnić informacje dotyczące niedzieli, otóż w czasie ukraińskiego ostrzału zginął jeden z powstańców, a dwóch zostało rannych. Poza tym w wyniku ostrzału prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy zostało uszkodzonych 11 domów, w tym w Trudowskiej 7- dwa przy ulicy Biezliesnej nr. 3 i 12 i Urożajnej nr. 8, 8a, 14, 23 i 31 oraz w Jasinowatej kolejne trzy domy, mieszczące się przy ulicy Wagnera i Pawła Ticziny oraz jeden w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku przy ulicy Ticzina.

Natomiast jeśli chodzi o wczorajszy dzień, to ukraińskie wojsko kontynuowało nadal ostrzał przy użyciu broni ciężkiej terenu znajdującego się pod kontrolą władz DRL. Jeśli zaś chodzi o natężenie walk, to zaczęło ono maleć.

I tak, około godziny 20:30 ukraińskie wojsko rozpoczęło ostrzał przy użyciu haubic 122 mm obrzeży miejscowości Jasinowata, następnie przy użyciu haubic 152 mm, od godziny 23:30, ukraińskie wojsko przeprowadziło ostrzał wsi Staromichajłowki, gdzie w wyniku tego została uszkodzona główna linia energetyczna co spowodowało brak dopływu prądu do około 500 domów, tam też uszkodzony został w wyniku trafienia pociskiem artyleryjskim dom jednorodzinny przy ulicy Żukowskiego nr. 37. Łącznie spadło tam podczas ukraińskiego ostrzału około 117 pocisków z broni ciężkiej.

Ponadto, ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, przeprowadziło w nocy ostrzał Aleksandrówki i Trudowskiego, Pantelejmowki i Zajcewa, Krugłej Bałki, Wasilewki- koło Jasinowatej oraz na południowym odcinku frontu w: Sachance, Leninsku i Komiternowie. W Komiternowie w wyniku trwającego łącznie siedem i pół godziny  ostrzału (od 20:00 do 03:30) zostały uszkodzone trzy domy jednorodzinne mieszczące się przy ulicy Kirowa nr. 34, 35 i 45 oraz zapalił się dach budynku wielorodzinnego. Tam też w wyniku ostrzału został ranny 59-letni cywil, który obecnie ze stwierdzonymi ranami od odłamków pocisków moździerzowych przebywa na leczeniu w szpitalu miejskim w Nowoazowsku.

Poza tym walki toczyły się w rejonie Swietłodarska, Jasinowatej, Krasnogorowki oraz MArinki, Wodjannoje i Pawłopola.

***

Dziś rano ranny w zamachu szef rządu ŁRL Igor Płotnicki przekazał mieszkańcom republiki swój apel.

A w nim, dziękując za wsparcie w tych trudnych chwilach, oskarżył o zamach na jego życie „wrogów Donbasu” czyli juntę z Kijowa. Zapewnił również, że jest wierny przysiędze jaką złożył wobec mieszkańców Donbasu i żeby nie dali się zwieść wrogiej propagandzie na temat jego złego stanu zdrowia.

Rolnicy z DRL zbiorą w tym roku z powierzchni około 150 hektarów len, który ma być wysłany do Rosji. Donbaski len wykorzystywany jest tam szeroko jako artykuł spożywczy i w przemyśle farmaceutycznym. Wydajność w tym roku ma być wyjątkowo wysoka i wynosić około 15 kwintali z hektara. W późniejszym terminie zbiorów planuje się wysłanie do Rosji dużej partii słoneczników.

W Odessie w sobotę w nocy jadący na rowerze młody mężczyzna wyrwał z rąk nastolatki telefon komórkowy.

W zasadzie nic w tym nie byłoby dziwnego, poza tym, że sprawcą kradzieży okazał się po zatrzymaniu policję 22-letni, będący dodatkowo pod wpływem alkoholu, policjant. Policjant ten oczywiście dyscyplinarnie został zwolniony ze służby.

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

 

 

***

Pozdrawiam.

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy

108 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.08.2016r.- 535 dzień od nowego rozejmu.

 1. Eurowizja jednak na Ukrainie?
  Gabinet Ministrów Ukrainy wydzielił Państwowemu Komitetowi Telewizji i Radiofonii 450 milionów hrywien z funduszu rezerwowego na przedsięwzięcia związane z przeprowadzeniem międzynarodowego konkursu „Eurowizja 2017”.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/7203-na-eurowizje-przeznaczono-450-milionow-z-budzetu.html
  Z ciekawostek koszt Eurowizji w Austrii to 12 mln euro, czyli po dzisiejszym kursie około 360 mln hrywien ( uwzględnili inflację?)
  http://dziennik-eurowizyjny.blog.pl/2014/08/08/eurowizja-2015-w-wiedniu-z-archiwum-jesc-holandia/

  Polubione przez 2 ludzi

 2. W pierwszym kwartale 2016 roku ponad 2/3 wszystkich dostaw jogurtu na ukraiński rynek pochodziło z Polski (77%).
  http://wschodnik.pl/biznes/item/7204-polska-glownym-dostawca-jogurtu-na-ukraine.html

  I w temacie porównanie rolnictwa Ukrainy i Polski. Co ciekawe Ukraina przy całym swym potencjale w kategoriach zysku jest słabsza od Polski.
  http://wschodnik.pl/biznes/item/7206-efektywnosc-rolnictwa-ukrainy-i-polski-analiza.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Nie wiem, która to 3 prawd.
   Mój Teść jest emerytowanym profesorem SGGW AR. Często u niego spotykałem się i dyskutowałem z jego znajomymi z uczelni – profesorami różnych specjalności.
   Zapadła mi w pamięci dyskusja o potencjale agralnym Ukrainy. Nikt nie negował, a wręcz przeciwnie, wszyscy byli zachwyceni wspaniałymi tamtejszymi ziemiami. Jeden z dyskutantów zauważył, na co wszyscy się zgodzili, że może być najlepsza jakościowo ziemia, ale żeby przynosiła płony, trzeba pracować.

   I tu stary dowcip z radia Erewań.

   – Czy to prawda, że na Ukrainie kukurydza rośnie jak słupy telegraficzne?
   – Prawda, a czasem nawet rzadziej.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Było o tym wspominane teraz na forum
  Zdaniem specjalnego przedstawiciela Departamentu Stanu USA Amosa Hochsteina, w przypadku realizacji przez Rosję projektu Nord Stream II, gospodarka Ukrainy upadnie.
  http://wschodnik.pl/polityka/item/7209-niepokojaca-prognoza-gospodarcza-dla-ukrainy.html
  P.S o jaka grafikę chodzi? wie ktoś może ?
  cytat:Agencja informacyjna „RIA Novosti” opublikowała karykaturę w związku z wnioskiem Hochsteina, na której wyśmiano Ukrainę i Polskę.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W nawiązaniu do art wstępnego, Objawiam: Wojna w Donbasie skończy się kiedy Niemcy, Francja i Rosja wyskoczą z określonej liczby miliardów dolarów – w gotówce lub surowcach, właśnie z tego prozaicznego powodu Poroszenko chce się spotykać z formacie normandzkim. Nasi lokalni kacykowie dają dziubka Poroszence jak nie przymierzając Breżniewowi, a ten ich zdradza z Niemcami, Francuzami i Rosjanami. To z kim teraz to międzymorze będziemy budować? A mówiło się i ostrzegało – żadnych poufałości z Ukraińcami bo z nożem w plecach się skończy. No ale to można mówić
  Spóźnione te objawiania ale takie życie…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.