Wojna domowa na Ukrainie 12.08.2016r.- 538 dzień od nowego rozejmu.


Jewgienij Panow- jeden z zatrzymanych po wtargnięciu na terytorium Krymu ukraiński sabotażysta, który wg. władz ukraińskich został porwany przez Rosjan na terenie Ukrainy. (Więcej informacji na ten temat w filmie zamieszczonym w kąciku filmowym).

W polskojęzycznych mediach od wczoraj trwa psychoza wojenna, która zdominowała tegoroczny sezon ogórkowy.

Chodzi oczywiście o incydent, do którego dopuściły się ukraińskie władze wysyłając pod koniec zeszłego tygodnia na Krym dwie grupy sabotażowo-dywersyjne, które zostały rozbite podczas próby nielegalnego przekraczania granicy. W efekcie, przy próbie zatrzymania ukraińskich sabotażystów zgiął  żołnierz i funkcjonariusz FSB, zaś dziesięciu innych odniosło rany.

Niemal natychmiast władze Rosji podjęły działania dyplomatyczne mające na celu nie dopuszczenie do kolejnych tego typu prowokacji, m.in. prezydent Władymir Putin zwrócił się do amerykańskiego rządu oraz liderów państw UE, aby wpłynęli na swego protegowanego.

Oczywiście apel ten nie spowodował żadnego odzewu.

Natomiast na Ukrainie prezydent Petro Poroszenko dolewając niejako oliwy zarządził najwyższy stopień gotowości bojowej wszystkich ukraińskich sił rozlokowanych przy granicy z Krymem oraz wzdłuż linii styku na froncie w Donbasie.

„Odbyłem spotkanie z kierownictwem siłowych struktur i MSZ. Poleciłem zwiększenie gotowości bojowej wszystkich pododdziałów w rejonach granicy administracyjnej z Autonomiczną Republiką Krymu i na całej linii walk w Donbasie” – napisał Poroszenko na Twitterze.
Prezydent Ukrainy zalecił też  ministrowi spraw zagranicznych podjęcie rozmów telefonicznych z przywódcami Niemiec, Francji i Rosji, a także z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.
Planowana jest także organizacja rozmów w formacie normandzkim pomiędzy liderami Ukrainy, Francji i Niemiec, jak również konsultacje z liderami USA i UE. O rozwoju wypadków zostały także poinformowane przedstawicielstwa OBWE i ONZ.
Natomiast rzecznik ukraińskiego sztabu generalnego Władysław Sełezniow oświadczył, że Ukraina dysponuje wystarczającym potencjałem militarnym, żeby się obronić, i monitoruje sytuację wokół Krymu. W rozmowie z agencją Reutera powiedział także, że Ukraina w środę rozpoczęła w południowej części kraju zaplanowane ćwiczenia wojskowe.

Rozpoczęto też niespodziewanie ćwiczenia lądowania samolotów ukraińskiego lotnictwa bojowego na drodze szybkiego ruchu Kijów-Czop. Innego wytłumaczenia dla tych ćwiczeń nie ma jak tylko przeprowadzona bardzo nieprofesjonalnie demonstracja siły:

https://www.youtube.com/watch?v=Eo-yXZ4a3R4

Wczoraj też przez ukraińskie media przetoczyła się fala histerii propagandowej, chyba mająca na celu przygotowanie tamtejszego społeczeństwa do wojny.
I tak, np. w polsko-ukraińskim portalu „PolUkr” ukazał się materiał, w którym przeprowadzono rozmowy z ukraińskimi ekspertami na temat tego, „czy Rosja jest gotowa do zmasowanej inwazji na Ukrainę i od czego to zależy, czy do niej dojdzie?”.
I tak, Oleg Żdanow, ekspert wojskowy, powiedział, że:
„Można przypuszczać, że Rosja mogłaby zdecydować się na dużą operację ofensywną przeciwko Ukrainie. Jednak byłoby to działanie samobójcze. Co do liczebności wojsk, jakie Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą, mamy przewagę, zarówno pod względem liczby żołnierzy jak i sprzętu. A nie prowadzi się operacji zaczepnych bez przewagi liczebnej i jakościowej (…) Co do możliwych rosyjskich uderzeń na Donbasie, to na dzień dzisiejszy jedynym faktycznym osiągnięciem porozumienia Mińsk-2 stało się to, że ustabilizowała się linia rozgraniczenia wojsk (…) Właśnie dlatego Rosja nadal kontynuuje ostrzały bez przekraczania linii rozgraniczenia. Liczba i skala ostrzałów będzie wzrastać. Rosjanie będą próbować uczynić jak najwięcej szkód do Dnia Niezależności Ukrainy (24 sierpnia – przyp. polukr.net). A im większe straty po stronie ukraińskiej, tym większe szanse na ustępstwa przy okazji rozmów. To szantaż przy pomocy wojny.”
Natomiast Konstantyn Maszowets, ekspert z Centrum badań wojskowo-politycznych „Informacyjny Opór”, jest zadania, że:
„W najbliższym czasie rosyjska ofensywa  jest mało realną. Rosja jest na wstępnym etapie przygotowań do takich działań, dopiero rozpoczęła formowanie grup uderzeniowych przy naszych granicach. Jedyne zgrupowanie, jakie jest gotowe – to grupa na Krymie, oddziały na okupowanej części Donbasu, a także kilka grup na granicy z Ukrainą w okolicach Charkowa i Sum (…) Rosyjskie natarcie jest niemożliwe nawet nie ze względu na brak możliwości wojskowych, ale wobec potencjalnych konsekwencji polityczno-gospodarczych (…) Jednak Ukraina także zwiększa swój potencjał wojskowy. To może odebrać Putinowi nadzieję na sukces w realizacji wariantu siłowego. Jednak w wypadku wojny z Rosją możemy liczyć tylko na siebie”.
Z kolei Wałentyn Badrak, szef Centrum Badań nad Armią, Konwersją i Uzbrojeniem uważa, że:
„Ofensywa rosyjskie armii przeciwko Ukrainie jest możliwa. Rosja jest dzisiaj w pełni gotowa do wojny. Czy dojdzie do ataku – to zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od stanowiska liderów krajów zachodnich (…) Możliwe są również prowokacje Rosji wobec krajów bałtyckich i Polski. Ale nie po to, by zająć terytorium tych krajów, ale by nadać wiadomość: „nie mieszajcie się w działania na Ukrainie, bo będziemy walczyć także z wami”. To tradycyjna dla Putina retoryka szantażu. Możliwe są w tym wypadku działania grup dywersyjnych w tych krajach czy inne metody wojny hybrydowej, dobrze opracowane przez Rosję”.
Zdaniem zaś Oleksija Arestowicza, eksperta wojskowego:
„Jest wiele oznak możliwej rosyjskiej ofensywy. Sposób myślenia Kremla: pod pozorem ćwiczeń Kaukaz-2016, które ruszają 15 sierpnia, stworzymy ugrupowanie uderzeniowe na granicy z Ukrainą. Równocześnie zaktywizowali działania na Donbasie, by zyskać wstępną przewagę, zdemoralizować naszych żołnierzy i zmotywować własnych, a także wyczerpać nasze siły (…) Wprowadzenie do działań sił rosyjskich jest możliwe w wypadku wyczerpania naszych własnych zasobów i rezerw i w sytuacji, gdy Kreml będzie uważał, że ma dobre perspektywy na sukces interwencji. Dla tego celu Ukraina powinna być nieprzygotowana do odparcia ataku, przeprowadzenia mobilizacji, a Zachód – do reakcji na uderzenie (…) Wiele też będzie zależeć od możliwości szybkiego przeprowadzenia mobilizacji – sam pobiegnę do komisariatu wojskowego na pierwsze wezwanie. Tego też życzę wszystkim, dla których ‚wolna Ukraina’ to nie tylko puste słowa. Trzeba być gotowym. Sława Ukrainie!”
Inny ekspert, szef Rady Koordynacyjnej „Ligi Obywatelskiej Ukraina-NATO”– Serhij Dżerdż, powiedział, co następuje:
„Zagrożenie dużą ofensywą ze strony Rosji istnieje i w ostatnim czasie wzrosło. Wskazuje na to zwiększenie liczebności rosyjskich wojsk wzdłuż granicy z Ukrainą, zwiększenie intensywności ostrzałów na Donbasie, a także zwiększenie liczebności rosyjskich żołnierzy na obszarach okupowanych, przerzut czołgów i artylerii z Rosji. Oprócz tego Rosjanie zwiększyli liczebność wojsk na Krymie, wzmocnili obronę przeciwlotniczą i zwiększyli liczebność formacji ofensywnych na Półwyspie. Trwają również manewry i ćwiczenia w Naddniestrzu oraz na Kaukazie. Równocześnie Rosja nasila działalność wywiadowczą i dywersyjną na Ukrainie i w krajach NATO w regionie.
Wśród ostatnich metod, tzw. wojny hybrydowej, które zastosowali Rosjanie są np. działania takie jak wyjazd francuskich deputowanych na Krym, głosowanie w jednej z prowincji Włoch ws. żądania zdjęcia sankcji z Rosji, a także wpływ na polskich polityków wobec głosowania ws. Wołynia. Widać więc, że sytuacja się pogarsza
Rosyjskie prowokacje wobec Polski i krajów bałtyckich również nie są wykluczone. Możliwe, że nie będą to działania realizowane wprost: mogą to być protesty mniejszości rosyjskiej w Estonii. Rosja może również zająć jedną z wysp na Morzu Bałtyckim i w ten sposób sprawdzić gotowość NATO do odpowiedzi na podobne działania.”
Podsumowując głosy tych ekspertów, można wyciągnąć następujący wniosek: wojna będzie albo jej nie będzie, a gdyby nawet do niej doszło to siły zbrojne Ukrainy stawią zacięty opór, nie zostaną tak łatwo pokonane, co Rosja musi brać pod uwagę, zaś społeczność międzynarodowa jak monolity, zajmie jednolite stanowisko potępiające jednoznacznie działania Rosji.
Zdaniem niektórych z przytoczonych przez portal „PolUkr” wypowiedzi ekspertów, przebija się również temat zagrożenia rosyjskiego wobec Polski i krajów bałtyckich. Jak sądzić można ma to na celu przez wywołanie strachu danie paliwa propagandowego dla rządzących w tych krajach podgrzewając psychozę antyrosyjską i uzyskując bezwzględne poparcie dla działań junty z Kijowa.
A czy wojna będzie, czy też do niej nie dojdzie to uważam, że- opierając się na dotychczasowych zdroworozsądkowym podejściu do zagadnień polityki zagranicznej przez prezydenta Rosji i jego ekipy politycznej- do żadnej wojny nie dojdzie. Ale pod jednym warunkiem, że na Rosję nie nastąpi żadna zewnętrzna agresja, co przy postawie obecnych sił politycznych dominujących na Ukrainie oraz sygnałów i nacisków napływających za oceanu, jest możliwe.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal utrzymywał się podwyższony stan napięcia militarnego.

I tak do najbardziej intensywnego ostrzału doszło w rejonie zachodnich obrzeży Doniecka, gdzie w wyniku tego zginął w dzielnicy Piotrowskiej przy ulicy Piotrowskiej nr. 296 78-letni mężczyzna oraz w rejonie wsi Trudowskiej a także  w rejonie północnych obrzeży Gorłówki, a więc Zajcewa kopalni „im. Izotowa”,  Jasinowatej, w okolicy Dokuczajewska- wsie Jasnoje i Stiła, wieś Sosnowskoje koło Telmanowa  oraz w rejonie Szirokina, wschodnich obrzeży Mariupola, Talakowki, Wodjanoje, Sachanki, Leninska i Komiternowa- na południowym odcinku frontu.

Łącznie podczas tych ostrzałów prowadzonych przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, zostało wystrzelonych 171 pocisków, które raziły cele na terenie kontrolowanym przez władze DRL. W tym 139 pocisków moździerzowych i 29 pocisków artyleryjskich.

W wyniku ostrzału w rejonie Doniecka, uszkodzona została rura doprowadzająca gaz we wsi Trudowski oraz wodociąg w dzielnicy Piotrowskiej. Tam też zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne i szkoła oraz przerwana została linia energetyczna odcinając dopływ prądu do dwudziestu domów. Obecnie trwa usuwanie szkód w mieniu komunalnym.

 

***

Doradca Ministra Spraw Wewnętrznych Zorian Szkiriak przewiduje w najbliższej przyszłości możliwość wznowienia działań wojennych w Donbasie i na południu Ukrainy, szczególnie na granicy z Krymem. Wg. niego Ukraina jest gotowa do odparcia ataku agresora:

 

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w Kijowie funkcjonariusze ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa zatrzymali czterech domniemanych terrorystów z Państwa Islamskiego udających się z Syrii i Iraku do Europy Zachodniej.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

145 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.08.2016r.- 538 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Według wskaźnika absolutnego poziom biednych stanowi 8% populacji, czyli tych, których dochody są poniżej zatwierdzonego minimum socjalnego (1227 hrywien [ok. 190 zł – przyp. red.]). Jeśli brać faktyczne minimum egzystencji, to będzie to 59%”, – powiedziała pierwszy zastępca ministra polityki społecznej Olha Krentowśka na antenie Espreso.TV.
  http://wschodnik.pl/spoleczenstwo/item/7231-24-ukrainskiej-to-biedni.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji ‚Blok Poroszenki” Aleksandr Bryginec ostrzegł na swojej stronie w sieci, że może dojść do wojny z Rosją i Ukraińcy powinni się teraz zdecydować czy uciekać za granice, czy pozostać, a ci co chcą uciec powinni to zrobić teraz bo potem będa „kolejki na granicach”…
  http://antifashist.com/item/u-poroshenko-prizvali-ukraincev-bezhat-iz-strany-poka-na-granicah-net-ocheredej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Balczun stara się o środki na koleje Ukraińskie. W ciągu kilku lat chce zdobyć 1 mld $ na unowocześnienie taboru.
  Jak sam prezes Ukrzaliznyci twierdzi inwestycje są koniecznością, gdyż:
  „Zapotrzebowanie na inwestycje w tabor towarowy to projekt na wiele lat. Nasze marzenia oscylują wokół 9-10 mld dolarów. Jednak tego nie da się zrobić w ciągu roku. To pokazuje, jakie potrzeby inwestycyjne w tabor istnieją na ten moment”, – podkreślił.
  […] „około 88% lokomotyw dotarło już do końcowego okresu eksploatacji, 3,1 tysiąca km torów wymaga remontu i modernizacji, a ponad 7 tysięcy – stałej obsługi technicznej.”
  http://wschodnik.pl/biznes/item/7257-koleje-ukrainskie-chca-przyciagnac-miliard-dolarow-inwestycji-w-ciagu-2-3-lat.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Uwaga! Mem!
  .http://cs7011.vk.me/v7011946/3611a/V8h4DCkIcak.jpg
  Piotr Aleksiejewicz Walcman już w ciagu doby zmienił 30 raz numer telefonu, ale jak tylko dodzwoni się do Kremla wciąż nikt nie odbiera…

  Inna wersja
  .http://cs630523.vk.me/v630523905/45b1d/-xRD9QUVSjU.jpg
  Jak się juz Poroszenka dodzwania to słyszy w słuchawce komunikat: „nie masz środków na wykonanie rozmowy. Proszę przelać 3 miliardy dla Rosji”

  Inny mem
  .http://cs631828.vk.me/v631828359/12cb2/2VzImAhWcdE.jpg
  Krzyzowcy nieśli „wiarę”
  Napoleon „kulturę”
  Hitler „czystość rasy”
  A USA „demokrację”…

  Mem ogólnoukraiński
  .http://cs635100.vk.me/v635100742/6cfa/Y-HOPmLj-_I.jpg

  mem o chochłach i Krymie
  .http://cs635100.vk.me/v635100616/d0fa/wDIjJgYfG-I.jpg

  Mem „ku pamięci”
  .http://cs636127.vk.me/v636127287/1e1ed/2-ImpZ3naLQ.jpg

  Przypomnienie historii
  2014 год. РУССКАЯ ВЕСНА в Одессе! Марш 23 марта: „ОДИН ЗА ВСЕХ И ВСЕ ЗА ОДНОГО!” (материалы из архива 2014 года. Вспомним, как это было.)
  http://vk.com/brusek?z=video-120466297_456239098%2F7ce1686e59157d9f3c%2Fpl_post_-120466297_494

  OT
  Na Ziemi Franciszka Józefa odkryto hitlerowskie artefakty
  http://tsargrad.tv/news/2016/08/12/rossijskie-uchenye-nashli-na-zemle-franca-iosifa-okolo-500-nacistskih-artefaktov

  OT turystyczne o pieknym „Zakarpaciu”
  http://ua-reporter.com/novosti/202057?_utl_t=vk

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Jakoś nam umknęło, że Fidel obchodzi urodziny!
  Sto lat Commandante!
  Революционер-долгожитель Фидель Кастро отмечает 90-летие

  Фиделю Кастро исполнилось 90 лет. 10 лет назад он передал бразды правления своему брату Раулю, но по-прежнему сохраняет политический вес.

  Герой для одних, диктатор для других, Фидель Кастро уже более полувека является важным участником мировой истории.

  1 января 1959 г., находясь во главе повстанческой армии, он сверг диктаторский режим Фульхенсио Батисты и встал во главе Кубы.

  .https://www.youtube.com/watch?v=D1LaRk3QbIE

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Nadal trwa śledztwo w sprawie terrorystów ukraińskich
  http://vk.com/feed?w=wall132772710_43701
  http://www.ntv.ru/novosti/1650720/
  Sypią, chłopcy sypia aż miło!

  http://antifashist.com/item/v-rf-soobshhili-chto-organizatorom-diversii-v-krymu-byl-sotrudnik-gur-serdyuk.html#ixzz4H90bR2TT
  В РФ сообщили, что организатором диверсии в Крыму был сотрудник ГУР Минобороны Украины Сердюк

  Чистосердечное признание: задержанные в Крыму диверсанты сдали украинские явки и пароли

  После задержания украинских диверсантов в Крыму специалистам ФСБ удалось разгромить агентурную сеть, которую Киев пытался выстроить на полуострове. Следователи, которые допрашивают подозреваемых, составили общую картину того, как украинские власти намеревались дестабилизировать российский регион.
  .https://www.youtube.com/watch?v=X7krGHEp6Es

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Żegnam się z Państwem niewątpliwym hitem dnia, który zapewne Szef jutro zacytuje z uwagi na jego znaczenie w kruchym balansie Wschód – Zachód!

  Otóż do tej pory Łotwa nie miała swojego lotnictwa. Ale od dzisiaj się to zmieniło i na wyposażeniu Armii Powietrznej Łotwy znalazł się bojowy AN-2!
  Strach się bać!
  https://cont.ws/post/343562

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Jeszcze mapka:
  .http://cs631628.vk.me/v631628128/4543f/QOwwCWeT-2o.jpg

  I skrót dnia
  http://cigr.net/glavnoe/26639-lenta-voennyh-sobytiy-v-novorossii-za-12082016.html

  Amerykanie pohamowują Poroszenkę:
  Байден призвал Порошенко избегать напряжённости с Россией
  ➡ Читать далее: https://russian.rt.com/article/316448

  A to mi sie podoba tak ogólnie:
  .http://cs629513.vk.me/v629513272/3ef29/IhYDw_dLH_I.jpg

  SBU znalazła schowek w Piaskach. Ale nie wiadomo czy na broni były odciski Putina
  http://vk.com/feed?w=wall219718347_48532

  Plus
  В руки ополченцев попало трофейное видео, на котором боевики „Правого сектора” спят в „отжатом” у мирных граждан домостроении под Широкино.
  .https://youtu.be/_PP8tahJVjU

  Dobranoc…

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Witam z rana informacjami o ukraińskiej kolei.
  Medialne ataki na polskiego prezesa prawdopodobnie są wynikiem działań Balczuna.
  Ten człowiek chyba nie rozumie realiów kraju do którego przyjechał, o zgrozo nie bierze wziątek, ponadto sam dymisjonuje osoby oskarżone o łapówkarstwo. W ciągu ostatnich paru miesięcy zrobił dużo , jak na Ukrainę BARDZO DUŻO.
  PO pierwsze remont 990 km szyn.
  Po drugie znalazł pierwszych inwestorów ,którzy zgodziliby się pożyczyć pieniądze na tabor kolejowy, względnie poczekać na $$$.
  Po trzecie kazał wszcząć postępowanie wobec 400 „znajomym królika” (po to zrobiono audyt), czyli łapówkarzy.
  Po czwarte chce wyrównać taryfy dla oligarchów na transport towarów (oszczędności i mniejsza korupcja).
  Po piąte dla szeregowych pracowników zorganizował 25% podwyżki płacy.
  I pomimo (a może właśnie dlatego) wyszedł po pierwszym półroczu na plus. Firma zanotowała zyski w wysokości 1,5 mld hrywien.
  Niestety PR w ministerstwach ma słabe, bardzo możliwe, że albo go zdymisjonują, albo będzie miał wypadek, jest zbyt dobry i uczciwy, a takich ludzie oligarchowie nie lubią.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/w-polskich-rekach-ukrainskie-koleje-ruszyly-w-dobra-strone/
  http://biz.liga.net/all/transport/stati/3444805-dorozhnaya-karta-balchuna-kak-izmenitsya-ukrzaliznytsya.htm
  Jeszcze mały komentarz: Powątpiewałem w zdolności Pana Wojciecha Balczuna, jednak z pierwszych wyników jakie podano do wiadomości muszę stwierdzić, że jest szansa dla ukraińskiej kolei. Głównymi problemami jest -brak środków na inwestycje/remonty i korupcja. O ile z korupcją (przynajmniej teoretycznie) Balczun może sobie poradzić to brak $$$$ jest po prostu straszliwy i grozi kompletnym zawaleniem się projektu realizacji odbudowy ukraińskiej kolei.
  Zysk firmy w I półroczu to tylko 1,5 mld hrywien, gdy tymczasem na pilna naprawę samego taboru kolejowego potrzeba 250-300 mld hrywien. Jedynym sposobem jest znalezienie inwestorów z zagranicy, ale na Ukrainie ze względu na ryzyko inwestycji nikt nie chce inwestować.
  Możliwe, że jedynym graczem będzie Polska , chodzi tu o projekt stworzenia połączenia z Ukrainą z wykorzystaniem linii kiolejowej nr 65 popularnie zwanej LHS.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_kolejowa_nr_65

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.