Wojna domowa na Ukrainie 19.08.2016r.- 541 dzień od nowego rozejmu.


 

W rozmowie z dziennikarzem brytyjskiej gazety „Financial Times” były ukraiński premier Arsenij Jaceniuk odniósł się do opinii republikańskiego kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który kilka tygodni temu powiedział, że w przypadku dojścia do władzy rozpatrzy kwestię przynależności Krymu do Rosji.

Oceniając te słowa, Jaceniuk powiedział, że „Trump przekroczył granicę” zapominając o tym, że światowy hegemon ma do tego prawo, bo to on ustala granice.

Niejako z wczoraj wypowiedzianym ostrzeżeniem przez ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenki pod adresem Rosji, że „nie wyklucza ogłoszenia stanu wojennego”, wpisują się również słowa Jaceniuka dla wspomnianego pisma „Financial Times”, gdzie zaapelował on do przywódców „wolnego świata” aby  NATO udostępniło wreszcie Ukrainie broń defensywną.

Starania władz Ukrainy o to, aby przyjaciele z NATO udostępnili im tą broń, trwają praktycznie od początku prowadzonej przez ukraińskie siły zbrojne akcji pacyfikacyjnej wobec rosyjskojęzycznej ludności Donbasu. Jednak cały czas kraje należące do NATO odmawiają oficjalnie takiej pomocy, twierdząc, że doprowadziłoby to do jeszcze większej eskalacji konfliktu na południowo-wschodnich rubieżach Ukrainy i na granicy z Krymem.

Po prostu Zachód obawia się nieodpowiedzialności obecnych władz ukraińskich, która może nawet doprowadzić do otwartego konfliktu z Rosją, a który to konflikt wiadomo do czego by doprowadził.

Jaceniuk odniósł się tam również do problemu dalszego utrzymania sankcji nałożonych jeszcze w 2014 roku sankcji wobec Rosji.

Otóż obawiając się, że sankcje te zostaną cofnięte lub ograniczone, domaga się dalszego ich utrzymania uzasadniając to tym, że „będzie to zdrada podstaw UE i wolnego świata”. Po takim nieumiejętnie zawoalowanym szantażyku, Jaceniuk trzeźwo ocenił, że z punktu widzenia interesów europejskich dalsze przedłużanie sankcji wobec Rosji „może być trudne”.

I tu ma rację, z tym że tak jak poprzednio o losie sankcji decydowały Stany Zjednoczone, tak i teraz, bez ich woli nic w tym kierunku nie zostanie zrobione. Dlatego też gdyby na prezydenta USA został wybrany Donald Trump, to losy tych sankcji zostałyby przesądzony.

Oczywiście problem nie dotyczyłby Polski i Ukrainy, bo ich agresywna i przepełniona złą wolą postawa wobec Rosji będzie na długie dziesięciolecia rzutowała na ich stosunki z tym krajem. Oczywiście z ich też stratą, więc nie pozostanie im nic innego jak tylko zacieśnić współpracę między sobą na zasadzie, że ślepy będzie prowadził chromego 🙂

Dodam, że w innej informacji z Ukrainy ten sam „Financial Times” wyraził opinię odnosząc się do groźby ukraińskiego prezydenta o tym, iż nie wyklucza on wprowadzenia na Ukrainie stanu wojennego, że obecna eskalacja konfliktu w Donbasie, w tym również na granicy z Krymem , jest pokazem siły mającym wymusić ustępstwa przed wrześniowym szczytem grupy państw G20. Między innymi w ten sposób też Kreml chce wywrzeć presję na złagodzenie sankcji.

Wnioski przedstawione przez „FT” są na tyle absurdalne, że jak wspomniałem wyżej, wyborcy USA mogą doprowadzić do wywrócenia do góry nogami dotychczasowej agresywnej polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych, a więc również pozostawić Ukrainę samą sobie z jej poważnymi problemami, uznania Krymu i wycofania się definitywnego z sankcji. Natomiast w relacjach z Rosją i Chinami nastąpiłoby odprężenia i odtworzenie partnerskich relacji.

Dlatego też liderzy krajów UE- nękanych między bardzo poważnie skutkami agresywnej polityki międzynarodowej prowadzonej już od ponad dekady przez poprzednie ekipy rządowe Stanów Zjednoczonych- z zapartym tchem obserwują sytuację wyborczą w USA, oczekując- pomimo deklaratywnej krytyki Donalda Trumpa, że to właśnie on je wygra odmieniając zdecydowanie politykę tego kraju.

Tak więc liczenie- tak jak poprzednio, że eskalacja konfliktu w Donbasie i prowokowanie Rosji na Krymie przyniesie skutek w postaci dalszego podtrzymania sankcji, jest w obecnej sytuacji tylko chorą i oderwaną od realiów tego świata mrzonką.

Po prostu, taktyka kijowskiej junty już się zużyła i na nikim  nie wywiera większego wrażenia. No oczywiście poza „liberalnymi” zachodnimi mediami, politykami obecnie rządzącej- pro-ukraińskiej i skrajnie anty rosyjskiej, ekipy politycznej w Polsce oraz kijowską juntą.

Dlatego też głównym celem ewentualnego wprowadzenia przez ukraińskie władze stanu wojennego może być strach przed skutkami niekontrolowanego wybuchu niezadowolenia społecznego i bunt wywodzących się z organizacji „Prawy Sektor”, i innych o podobnych skrajnie nacjonalistycznej korzeniach, oddziałów ochotniczych, w tym wcielonych w strukturę MSWiAU.

http://www.ft.com/cms/s/0/766b1148-6482-11e6-8310-ecf0bddad227.html?siteedition=intl#axzz4HlARROje

***

Na tym kończąc ten przydługi wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal ukraińskie wojsko podejmowało nieskuteczne próby przerwania powstańczych linii  obronnych w kilku miejscach frontu donieckiego. Jednocześnie od strony ukraińskiej prowadzony był ostrzał pozycji obronnych sił powstańczych i celów cywilnych znajdujących się na terenie niezależnej republiki donieckiej.

I tak, wczoraj w godzinach nocnych, z krótkimi przerwami, ukraińscy żołnierze przy użyciu rakiet „Grad”, czołgów, ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kalibrze 120 i 82 mm i broni lekkiej, prowadzili ostrzał w rejonie następujących miejscowości: dzielnic donieckich- Abakumowa, Piotrowskiej i przedmieść w Staromichajłowce, Trudowskim i Aleksandrowce, Zajcewa koło Gorłówki, przedmieść Jasinowatej, Nowej Mariewki oraz Białej Kamienki  koło Telmanowa, Jelenowki koło Dokuczajewska i Sachanki, Leninska oraz Komiternowa na wschód od Mariupola.

Łącznie na teren kontrolowany przez siły zbrojne wojsk republikańskich spadło 73 pociski kaliber 152 i 122 mm oraz 137 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm.

Walki toczyły się w rejonie Marinki, Wołnowachy oraz w rejonie mostu koło Stanicy Ługańskiej.

Wczoraj też o godzinie 10:40 koło wsi Rajskoje w obwodzie drużowskim (ok. 50 km na północ od Doniecka) ukraiński helikopter wojskowy po wleceniu w stado ptaków był zmuszony do awaryjnego lądowania, podczas którego uszkodził przebiegającą w pobliżu linię energetyczną. W wyniku tego miejscowość Rajskoje na prawie dobę została pozbawiona dopływu energii elektrycznej.

Na koniec tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe dokumentujące skutki ukraińskiego ostrzału wczorajszej nocy północnych przedmieść Gorłówki:

***

Wczoraj w pod lwowskich Brodach w siedzibie 16 brygady ATO, ukraiński prezydent podzielił się swymi obawami, że w wyniku nasilenia się działań wojennych w Donbasie Rosja może dokonać ataku we wszystkich kierunkach:

„Prawdopodobieństwo eskalacji konfliktu na pełną skalę w wyniku rosyjskiej inwazji na wszystkich kierunkach, absolutnie jest możliwa, jednak nasze siły zbrojne są gotowe do odparcia wroga-… i na wschodzie, gdzie wróg okupuje Zagłębie Donieckie oraz wzdłuż granicy administracyjnej Krymu”.

Nie wypada Poroszence życzyć nic innego jak aby wreszcie wytrzeźwiał, dla swojego dobra, Ukrainy i światowego pokoju.

Szef rządu ŁRL Igor Płotnicki powrócił dziś do pełnienia swoich obowiązków.

Przypomnę, że na początku tego miesiąca dokonano zamachu na życie Igora Płotnickiego, w wyniku czego zginęły dwie osoby, kilka innych zostało rannych, w tym bardzo ciężko sam Igor Płotnicki:

Jeszcze dwa dni temu polskojęzyczne media- powołując się na jakieś ukraińskie portale- podawały informację, jakoby organizator zamachu na Igora Płotnickiego został brutalnie zamordowany.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/zamach-na-plotnickiego-organizator-zamachu-zamordowany,668810.html

To same zakłamane medium podało, że Płotnicki „przeżył zamach i zniknął”.

Tego typu informacje są kolejnym, z licznej liczby, dowodem na to, jak rzetelne i wiarygodne są polskojęzyczne media:

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/zamach-na-plotnickiego-przezyl-i-zniknal,668744.html

Jednak, jak z powyższego widać, Igor Płotnicki zdrowy powrócił do swojej pracy, zaś sprawa domniemanego organizatora zamachu na jego życie, którym jakoby ma być Mikołaj Minin ps. „Kola”, też niebawem zostanie wyjaśniona.

Larisa Poljakowa minister Nauki DRL poinformowała wczoraj, że w tym roku akademickim 3000 studentów wyższych szkół republikańskich dostało rosyjskie dyplomy ich ukończenia.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck wczoraj- pełniąca obowiązki ministra Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej DRL Larissa Tołstykina złożyła życzenia urodzinowe Andrejowi Łakomowi, który w sierpniu 2015 roku w wyniku ostrzału artyleryjskiego prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy w ramach operacji ATO, został bardzo poważnie ranny i utracił lewą rękę.

Wczoraj w Doniecku w bibliotece naukowej im. N. K. Krupskiej otwarto wystawę obrazów Jeleny Matwiewoj i Jeleny Trunowoj pt. „Znane miejsca i twarze”.

Stachanow- skutki wczorajszego nocnego ostrzału przez „patriotów” z ukraińskich sił zbrojnych i formacji ochotniczych.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

123 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.08.2016r.- 541 dzień od nowego rozejmu.

 1. WItam z wieczora i dając zbiorowego lajka wszystkim chciałbym zrócić uwagę na dwie rzeczy.

  Na rozdwojenie jaźni niemieckich polityków o czym pisze Obserwator:
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=42840

  Dodam że Merkelowa chyba dziś czy wczoraj powiedziała / niestety, nie mam linka pod ręką/ że ona chce jak najszybciej przywrócić stan stosunków z FR „sprzed sankcji” ale nie może!

  Druga ciekawa sprawa, która łączy się z tym co napisał Krakauer:
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=42845
  Jest wspomniana przeze mnie w liknku z wczoraj informacja o spotkaniu WWP – Nazarbajew. Otóż, inaczej niz to jest przyjete w dyplomacji, WWP nie wystapił na wspólnej konferencji z Nazarbajewem. Wystapił sam N. ale bardzo krótko. Powiedział że Poroszenko go prosił o wstawienie do Putina / widać faktycznie WWP telefonów od Poroszenki nie odbiera/ oraz że Poroch by chciał bardzo dostosować się do Mińska-2 „ale nie możę”. Oczywiście przyczyn jest wiele – np. Wierchowna się nie zgodzi itd…

  O czym to świadczy – że ani Niemcy ani Poroszenka nie rządzą ale wykonują proste rozkazy.

  Namiestnik Krainy podobno obiecał ukrom w ciągu kilku dni dostawę broni „ofensywenj”. Cokolwiek to znaczy….
  .http://spb.riss.ru/news/4773/

  Ale…
  .http://sharij.net/61733

  A teraz kilka linków których chyba nie było lub nie zauwazyłem…

  Materiały archiwalne – filmy z „rosyjskiej wiosny” – Charków 2014
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_48474%2Fall

  plus o kotle iłowajskim
  .https://youtu.be/N7MYdJPVmLI

  Rosjanie przerzucają „technikę” na Krym
  .https://youtu.be/q0rW6www3vk

  Зря ров копали: Армия РФ показала, как преодолеет “Стену” Яценюка
  .https://youtu.be/WYknhuOkrnw

  ukraińcy też ściagają technikę „pod Krym”
  .https://youtu.be/PMFksPrdhnw

  А помните недавно бывший главарь ОПГ СБУ Наливайченко заявлял:
  „СБУ не надо выдумывать ничего лишнего – важно взять за основу традиции и подходы к работе СБ ОУН-УПА”
  Вот Инструкция службы безопасности ОУН „Борьба и деятельность ОУН в час войны” и что же в ней написано?
  А написано в ней об органе „который может силой заставить непокорных выполнить постановления новой власти и без остатка им покориться”.
  В прошлый раз не удалось, да и в этот раз кроме большой крови не вышло ничего.
  .https://pp.vk.me/c626527/v626527750/1dde7/cUL1mFfzoC4.jpg

  Podano datę kolejnych informacji ze śledztwa w sprawie MH17. 28 września. Proszę skorelować z datami podanymi przez Krakaurea.
  https://russian.rt.com/article/317302

  Podobno całe dowództwo parszywosekciarzy rozbiło się w wypadku
  http://rusvesna.su/news/1471521038

  Poroszenka twierdzi że za kilka tygodni ukrów wpuszczą do Jewropy
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_48448%2Fall
  .https://pp.vk.me/c630923/v630923763/46b7b/cyZFaTHl1uU.jpg

  hehehehe
  .https://pp.vk.me/c630227/v630227338/49e0e/8AqaNs46xCQ.jpg

  .https://pp.vk.me/c625222/v625222421/4c243/ZqLBceN3AH4.jpg

  ukry liczą że jeszcze jedno pokolenie i uda się wygrać z wszystkimi tworząc banderowskie społeczeństwo
  http://nahnews.org/895351-kevorkyan-eshhe-odno-pokolenie-nacionalistov-i-kievskij-rezhim-pobedit/?utm_source=amaidan&utm_medium=vk&utm_campaign=amaidan&utm_content=895351-kevorkyan-eshhe-odno-pokolenie-nacionalistov-i-kievskij-rezhim-pobedit/

  Było? Było!
  https://vk.com/brusek?z=video133257397_456262398%2Ff605bd28d9bea71ee2%2Fpl_wall_274493429

  Редко цитирую здесь укро сми но тут особый случай

  19.08.16. Сообщение от журналистов.

  «Подконтрольный нам Донбасс наденет “колорадские ленты, если придут кацапские враги” – украинский исполнитель. Жители подконтрольной Киеву части Донбасса с радостью будут встречать российские войска. Об этом на брифинге в Киеве заявил украинский исполнитель Сергей Фафура, автор пропагандистского клипа “Бандера”, известный также покраской своих усов в желто-синий цвет. По его словам, Донбасс сегодня – это “определенной мерой Содом и Гоморра”.

  “И если там останется хотя бы 10 праведников, украинцев, переживающих за Украину и нацию, мы должны бороться за этих праведников. Я про это сказал, поскольку даже местные жители говорят, что есть реальная опасность. Если, скажем образно, туда придет кацапский враг, то большинство из них с радостью может достать колорадские ленты и встречать. Но есть другое святое писание нашего пророка Шеченко “Боритесь – поборете”. Поэтому мы боремся и поборем”, – утверждает Фафура».
  .https://youtu.be/F9Pqd9LwOBU

  Memy!
  .https://pp.vk.me/c626617/v626617449/216ca/fje721E7PJ8.jpg
  .https://pp.vk.me/c626617/v626617449/216d2/jWbCAq-wGXk.jpg
  .https://pp.vk.me/c637721/v637721450/69d1/MZ-9QQX3SV4.jpg
  .https://pp.vk.me/c7004/v7004937/28c78/oUBw4h0fzSE.jpg

  Przypomnienie!
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_48428%2Fall
  .https://pp.vk.me/c630626/v630626466/4ecbd/fg5CniwYmi8.jpg
  .https://pp.vk.me/c630626/v630626466/4ecc4/gP-1BhsDWJ8.jpg
  .https://pp.vk.me/c630626/v630626466/4eccb/5eUmENuAb_Y.jpg
  .https://pp.vk.me/c630626/v630626466/4ecd2/P4WH4k7r3HE.jpg

  Kroniki chocholstwa-i liberastwa w Rosji
  Parnas żąda wprowadzenia wojsk ONZ na Krym!
  .https://youtu.be/YepOyGt-ec4

  A ukry zabroniły Parnasowi / liberastom/ agitacji na Krymie!
  .https://pp.vk.me/c630626/v630626466/4ec7e/TJIQ0LfMUFs.jpg
  В этой новости прекрасно все

  Paranoja sięga zenitu!

  Czy ukraińcy nie zechcą wysadzić zapory?
  http://john-connor85.livejournal.com/167251.html

  DOradca Poroszenki chce zminic hasła z nienawiści do WWP na nienawiść do Rosjan wszystkich
  http://antifashist.com/item/sovetnik-poroshenko-hvatit-pet-putin-la-lo-lo-nenavidet-nado-rossiyu-i-russkih.html

  Lwowski sąd
  .https://youtu.be/4ILN3dZhubs
  .https://youtu.be/oSldUrwuBhM
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_48415%2Fall
  http://news-front.info/2016/08/18/novosti-ukrainy-v-sude-lvova-proizoshla-draka-vo-vremya-apellyacii-arestovannogo-oun-ovca/

  Dobranoc!

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Na dobranoc tego co chyba nie pokazała nasza tv?
  https://vk.com/feed?z=video-57744837_456239060%2F55660e80daf91413c7%2Fpl_post_-22292037_778600
  Рио-2016. Группы, произвольная программа, ФИНАЛ. „Мольба”

  Plus o Porochu co zamierza wprowadzić stan wojenny
  http://svpressa.ru/politic/article/154756/

  Kino nocne
  .https://youtu.be/MnFNx9XhAls
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_48485%2Fall
  Film pokazany w Norymberdze dokazujący jak Niemcy Polaków w Katyniu mordowali
  Уникальный документальный фильм «Трагедия в Катынском лесу» о расстреле немецкими войсками польских военнопленных осенью 1941 года был снят в СССР в 1944 году. Демонстрировался на Нюрнбергском процессе в качестве обвинительного документа о страшных зверствах немецких фашистов в катынском лесу. „

  Polubione przez 1 osoba

 3. В ДОНБАССЕ ДЕТОНИРУЮТ СКЛАДЫ ВСУ

  Денис Синенков – командующий оперативным командованием ВС ДНР – о взрывах на артиллерийских складах украинских оккупантов, о применении ВСУ БПЛА с самодельной маркировкой НАТО на линии разграничения.
  .https://youtu.be/vsh_ZbzgLUw

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.