Wojna domowa na Ukrainie 20.08.2016r.- 542 dzień od nowego rozejmu.


 

Marinka dzisiejszej nocy.

„Jedyne czego brakuje (Ukrainie), to broń”– powiedział w wywiadzie dla niemieckiego radia „Deutschlandfunk” ukraiński ambasador w Berlinie Andrij Melnik.

Prowadząca z Melnikiem wywiad, z okazji 25 rocznicy uzyskania przez Ukrainę niepodległości, Sabine Adler, stwierdziła na to, że „jedynej rzeczy jaką Ukraina ma w nadmiarze, to właśnie jest broń”.

Dodała w swoim komentarzu, że domagając się broni jednocześnie nie panuje nad tym co się z nią dzieje, a Zachód obecnie będąc szczególnie wyczulonym na problem terroryzmu obawia się, że znaczna część jej trafiła i trafi do krajów UE.

Ambasado Mielik potwierdził te obawy dodając, że są pewne trudności ze względu na długość linii frontu w Donbasie, która wynosi około 400 km i jest przez to „czarną dziurą na Wschodzie”. Jednak pomimo to, w tym roku udało się przechwycić  na granicy 600 sztuk broni w porównaniu z 900 sztuk z całym rokiem ubiegłym. prowadzona ma też być w tym zakresie ścisła współpraca z pogranicznikami z Polski i Rumunii.

Przyjmując więc, że podane przez ukraińskiego ambasadora liczby są wiarygodne, to w praktyce można założyć, iż jest to tylko około 10% broni jaką udało się przechwycić, a więc pozostałe 9000 tysięcy trafiło tylko w tym roku na Zachód, w tym do Polski i Rumunii.

Dodał, że Ukrainie nie chodzi o broń ofensywną tylko o systemy lokalizacji prowadzonego ostrzału artyleryjskiego, czy też samochody przystosowane do wywożenia rannych żołnierzy. Pierwsza z wymienionych broni defensywnych ma ograniczyć straty wśród żołnierzy ukraińskich, gdyż miejsce, z którego prowadzony jest przez separatystów ostrzał artyleryjski będzie natychmiast wykrywane i likwidowane.

Jeśli zaś chodzi o samochody sanitarne, to uzasadnił to wielką liczbą rannych żołnierzy ukraińskich, ujawniając przy okazji tegoroczne straty wśród żołnierzy ATO. A więc wg. ukraińskiego ambasadora tylko w tym roku miało zginąć w walkach około 300 ukraińskich żołnierzy, a ponad 1000 odnieść rany. Na ile te dane są wiarygodne, nie wiadomo. Ale potwierdzają się oni mniej więcej z bilansem przedstawionym przez stronę przeciwną, która określiła za pierwsze półrocze liczbę zabitych żołnierzy na około 500 i około 1500 rannych.

Redaktorka prowadząca wywiad zapytała również o powód obecnej eskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy i czy Europa musi się obawiać nowej eskalacji konfliktu, przypominając, że w przeddzień 25 rocznicy uzyskania przez Ukrainę niepodległości prezydent Petro Poroszenko przestrzegł o możliwości wprowadzenia stanu wojennego.

Według ambasadora Melnika, wywołał go przede wszystkim demonstracja siły na Krymie, gdzie ściągnięto nowe posiłki wojskowe, prowadzone są na dużą skalę ćwiczenia i ostatnia prowokacja polegająca na zatrzymaniu domniemanych ukraińskich sabotażystów oraz wzmożone działania wojenne podejmowane ostatnio w okupowanym Donbasie. W odpowiedzi na to prezydent Poroszenko nie miał innego wyjścia jak postawić wojsko w stan najwyższej gotowości i to jest właśnie „taki stan wojenny”.

Sabine Adler odniosła się również do wszechogarniającej Ukrainę korupcji, stwierdzając, że na czele państwa stoi tam jeden z głównych oligarchów, a sama walka z korupcją prowadzona jest faktycznie „na pół gwizdka”, bo tak naprawdę nikomu nie zależy aby ją zlikwidować, konsekwencją tego są m.in. cofnięcie obiecanej pomocy finansowej z UE oraz wstrzymanie jej przez MFW oraz przedłużające się pertraktacje o wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla Ukraińców.

Na te zarzuty ambasador Melnik odpowiedział, że Petro Poroszenko nie jest oligarchą tylko biznesmenem, o czym ludzie którzy oddali na niego głos w wyborach zdawali sobie sprawę i to tolerowali, więc jak można w świetle tego zarzucać mu, że postępuje niewłaściwie.

W tym miejscu Andrij Melnik zapomniał o tym, że i owszem- wyborcy oddali swoje głosy na Poroszenkę, ale dlatego że obiecał on wyzbycie się swojego majątku, czego do tej pory nie zrobił, i nie dość tego, znacznie go w ciągu dwóch lat swoich rządów znacznie powiększył. Ponadto obiecał deoligarchizację ukraińskiej gospodarki i polityki.

Natomiast jeśli chodzi o sprawę niedostosowania się pod względem prawnym do wymaganych przez UE procedur kontroli ludzi podróżujących w ramach ruchu bezwizowego oraz braku sukcesów w walce z korupcją, ambasador Melnik rzucił te niepowodzenia na karb niemożności przezwyciężenia wszystkich związanych z tym trudności.

Nie potrafi on przy tym zrozumieć, że UE takie wytłumaczenie nie zadowala i w żaden sposób nie usprawiedliwia obecnych władz, bo UE wymaga realizacji tego co uważa za istotne, a w innym przypadku przestaje traktować petenta jak wiarygodnego partnera. Na takim właśnie etapie znalazła się Ukraina, tracąc jednocześnie zaufanie przez swojego głównego sojusznika jakim są Stany Zjednoczone i powoli również jego krajów wasalnych z flanki wschodniej.

http://www.deutschlandfunk.de/ukraine-krise-botschafter-bittet-deutschland-um-waffen.694.de.html?dram:article_id=363457

***

Na tym kończąc ten przydługi wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal strona ukraińska wykazywała się podwyższoną aktywnością wzdłuż całej długości linii frontu.

I tak, od późnych godzin wieczornych do godziny 01:00 w nocy, ukraińskie wojsko przy użyciu haubic kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, granatników i broni ręcznej przeprowadziło intensywny ostrzał w rejonie następujących miejscowości: wsi Trudowska na zachodnich obrzeżach Doniecka, Jelienowki koło Dokuczajewska, dzielnicy przemysłowej na zachodnich obrzeżach Jasinowatej oraz Komiternowa i Sachanki koło Nowoazowska w części południowej frontu donieckiego.

Łącznie w tym czasie na ostrzeliwany teren spadło około 266 pocisków, w tym 100 kalibru 122 mm i 166 kalibru 120 i 82 mm.

W wyniku tego ostrzału tuż nad ranem (około 05:20) w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku został lekko rany odłamkami moździerzowymi cywil oraz zniszczona została instalacja doprowadzająca gaz znajdująca się przy ulicy Porucznika Nikolienki. nr. 25.

Ponadto walki toczyły się przez całą noc w rejonie Marinki oraz Krynicznej i Torecka.

Na koniec dwie krótkie relacje filmowe dokumentujące skutki ukraińskiego ostrzału rakietowego przeprowadzonego wczoraj w rejonie miejscowości Pierwomajskoje koło Telmanowa:

***

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

90 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.08.2016r.- 542 dzień od nowego rozejmu.

 1. Okazuje się ze zatrzymany na Krymie ukraiński dywersant Jewgienij „Zenia’ Panow, którego strona ukraińska przedstawiała jako ‚zwykłego ukraińskiego patriotę, ochotnika w walce z rosyjska inwazją” oraz „zwykłego kierowce z Energodaru w obwodzie zaporoskim” w 2015 roku uczestniczył w spotkaniu oficerów ukraińskich sił specjalnych z szefem Sztabu Generalnego Ukrainy Mużenka. Zdjęcia z tego spotkania opublikował właśnie Mużenko na swojej stronie;
  https://ruposters.ru/news/19-08-2016/krymskiy-diversant-genshtab

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Kolejne obiecanki czołowych ukraińskich polityków

  Ukraina otrzyma ruch bezwizowy z krajami UE jeszcze w tym roku. Prawdopodobieństwo takiego rozwoju wydarzeń wynosi 99,9 procent.
  O czym podczas dzisiejszej wizyty we Lwowie oświadczył minister sprawiedliwości Ukrainy Paweł Petrenko.
  Minister w szczególności akcentował, że barierę, która mogłaby uniemożliwić Ukraińcom uzyskać prawo podróżować po Europie bez krótkoterminowych wiz – nieudane uruchomienie systemu e-deklarowania już usunięto.
  http://zik.ua/pl/news/2016/08/19/minister_sprawiedliwoci_wizy_dla_ukraicw_zostan_zniesione_jeszcze_tej_791682

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Na Ukrainie wciąż żyją niepoprawni optymiści…

  Ukraina spodziewa się wygrać procedurę arbitrażu z Gazpromem i wyegzekwować 50 mld dolarów.
  O czym w wywiadzie dla telewizji 5 kanału opowiedział prezes zarządu narodowej spółki Naftogaz Ukrainy Andrij Kobolew.
  „We wrześniu br. Instytut Arbitrażowy przy Sztokholmskiej Izbie Handlowej rozpatrzy ukraiński pozew do Rosji ws. kontraktu kupna-sprzedaży gazu. Po czym, w ciągu pół roku, po zakończeniu wszystkich procedur, otrzymamy wyrok”, – zaznaczył on.
  http://zik.ua/pl/news/2016/08/19/roszczenia_ukrainy_wobec_gazpromu_wynosz_50_mld_dolarw_791872
  komentarz: Z tego co mi wiadomo GAZPROM opłaca najlepszych prawników tak by ŻADNA z umów nie mogła być zakwestionowana przez sąd. Podobne roszczenia do Gazpromu miała Polska i sprawę przegrała.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Kto kogo „bombarduje” za pomocą ‚dronów”. Siły zbrojne Republiki Ługańskiej poinformowały o przechwyceniu „drona” ukraińskich sił bezpieczeństwa z podwieszonym do niego dwukilogramowym ładunkiem wybuchowym. Według przedstawicieli ministerstwa obrony Republiki po przeprowadzonych „badaniach trajektorii lotu” „dron” miał najprawdopodobniej być wykorzystany do ataku na cele cywilne w Ługańsku, dokąd leciał;
  http://ria.ru/world/20160820/1474861872.html#ixzz4HtePMARi

  Polubione przez 2 ludzi

 5. „Turecka dyplomacja”, czyli jak „siedzieć okrakiem na barykadzie”. Premier Turcji nie wykluczył ze jeżeli Rosja zwróci się do Ankary z taką prośbą, to Turcja umożliwi rosyjskiemu lotnictwu korzystanie z bazy wojskowej w Incirlik, choć jak na razie takiej prośby nie otrzymano;
  http://ria.ru/world/20160820/1474876957.html
  Jednocześnie ‚sułtan” Erdogan miał zapewnić Kijów o niezmienności stanowiska Turcji w sprawie wsparcia niepodległości oraz terytorialnej integralności Ukrainy w ramach jej uznanych międzynarodowo granic. Zapewnił także Turcja nie uznaje „okupacji Krymu” i nadal będzie wspierac Tatarów Krymskich, tylko „zapomniał” dodać, czy tych „opozycyjnych wobec Moskwy”, czy tych „promoskiewskich” z Półwyspu Krymskiego…
  http://antikor.com.ua/articles/119810-v_turtsii_skazali_chto_dumajut_ob_okkupatsii_kryma

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Кульминация Байк-Шоу 2016 „Пятая Империя – Ковчег Спасения” / tłum. własne kulminacja Байк-Шоу 2016 ” V Imperium – Arka Zbawienia”/

  wspaniałe widowisko historyczno-artystyczne, aschetologiczny przekaz i zarazem przesłanie dla świata . Symbolika mówi sama za siebie . Upadająca na początku statua wolności – symbol USA /z prawej na dole /

  http://r-scale-ac.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/3/9/39671ad8a60b5b883e32122eaa482bf7.jpg?type=1&srcmode=4&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=640&srch=2000&dstw=640&dsth=2000&quality=80

  i wznosząca na końcu filmu statua mężczyzny i kołchoźnej kobiety -symbol Rosji

  ukazujący się herb Rosji

  w którym w środku jest Świętosław na koniu gromiący Chazara

  https://forumemjot.wordpress.com/2014/03/26/miecz-ksiecia-swiatoslawa-i-chazaria-historia-rusi-kijowskiej/

  Świętosław jest w herbie Moskwy

  http://vignette1.wikia.nocookie.net/bezsensopedia/images/e/e3/Herb_Moskwy.png/revision/latest?cb=20111112131057&path-prefix=pl

  Pomnik Wielkiego Księcia Kijowskiego Światosława w malowniczym zakątku okręgu biełgorodskiego blisko chołkinskiego monasteru.

  źródło : http://slavs.org.ua/vyacheslav-mikhailovich-klykov-pamyatniki-knyazyu-svyatoslavu

  Aleksander Załdostanow „Chirurg” -szef Nocnych Wilków w roli narratora w tym filmie też jest swoistym symbolem.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Artykuł o tworzeniu połaczeń gazowych pomiędzy Ukrainą a Polską.
  Z treści wynika, że plany zostały ukończone i rozpoczyna się realizacja przedsięwzięcia (skąd weźmie na to środki nasz rząd tego nie wiem).
  CYTAT Z ARTYKUŁU:

  „Podczas narady wiceprezes oraz główny inżynier otwartej spółki akcyjnej „Ukrtransgaz” Ihor Burak zaprezentował projekt linii międzysystemowej, informuje „Słowo i Diło”, powołując się na służbę prasową operatora systemu transportu gazu Ukrainy, publicznej spółki akcyjnej „Ukrtranshaz”.
  „Budowa osobnego nowego gazociągu lub zwiększenie zdolności transportowej systemu transportu gazu Ukrainy na granicy ukraińsko-polskiej jest integralną częścią dowolnych, nawet hipotetycznych wariantów organizacji dostaw gazu z terytorium Polski”, – powiedział Burak.”
  http://wschodnik.pl/biznes/item/7369-we-lwowie-powiedziano-jak-zostana-polaczone-systemy-transportu-gazu-ukrainy-i-polski.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. No I się doczekaliśmy …..
  Niemiecki rząd zachęci obywateli do robienia zapasów na wypadek kryzysu
  • Do rządowego projektu dotarł „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”
  • To będzie pierwszy taki przypadek od końca zimnej wojny
  • Zapasy żywności i wody pitnej mają pozwolić przetrwać przez 10 dni w przypadku poważnego kryzysu
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Niemiecki-rzad-zacheci-obywateli-do-robienia-zapasow-na-wypadek-kryzysu,wid,18473606,wiadomosc.html?ticaid=117962

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Szef „Ukrzaliznyci” Wojciech Balczun poskarżył się na ukraińską korupcję. Urzędnik przyznał, że nie spodziewał się, że łapówki na Ukrainie osiągają takie rozmiary. W wywiadzie dla „5 kanału” powiedział, że firma traci miliardy hrywien z powodu schematów korupcyjnych.
  Jak powiedział szef kolei ukrainskich:
  „Domyślałem się, że to problem, ale nie przypuszczałem, że jest to aż tak poważny. Praktycznie od samego początku widzę tylko schematy, które sprzyjają korupcji. Bardzo niejasne procedury. Bardzo często wybieramy najdroższą i najniższej jakości ofertę w naszych przetargach. I problem nie w tym, czy stosujemy ProZorro, czy nie, dlatego stosujemy” – zaznaczył Balczun.
  http://wschodnik.pl/biznes/item/7368-szef-kolei-ukrainskich-ukrzaliznycia-okreslil-ze-korupcja-na-ukrainie-siega-miliardow.html
  W linku filmik z wywiadem, niestety słowa Bulczana z polskiego sa tłumaczone na ukraiński :c
  Z tego co zaobserwowałem widac ,że Polak (?) ma dosyć, jest zmęczony krajem i bardzo zawiedziony. Z jednej strony wytyka sie prezesowi, że nie ma ,aż tak dobrych wyników z drugiej zaś… przeszkadza i nie zwalcza korupcji. Na uwagę zasługuje fakt ,ze Balczun NIE MÓGŁ powstrzymac niektórych transakcji, które były ewidentnym oszustwem ( ceny wyższe od rynkowych o około 20%).
  Pomimo tego, szef kolei chyba nie zamierza spasować i poddać się …

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Sukces Sawczenki?

  Lider nieuznawanej przez Ukrainę Ługańskiej Republiki Ludowej Igor Płotnicki odniósł się do publicznych deklaracji Nadii Sawczenko, która chciała negocjować z separatystami ws. zwolnienia jeńców wojennych. „Jesteśmy gotowi oddać jeńców wojennych Sawczenko. Jeśli Kijów ją wyznaczy, będziemy z nią rozmawiać”.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/liderzy-separatystow-jestesmy-gotowi-rozmawiac-z-sawczenko-nt-wymiany-jencow

  Polubione przez 2 ludzi

  • Pod jednym warunkiem, że Kijów najpierw wykaże dobrą wolę i zwolni WSZYSTKICH jeńców i więźniów wziętych do niewoli i aresztowanych w strefie ATO, a to może być nawet powyżej tysiąca ludzi.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 11. Wieczysław Abroskin komendant policji Ukrainskiej stwierdziił ,że cerkiew prawosławna (moskiewska) współpracuje z separatystami w indoktrynozowaniu dzieci. Według w/w Pana jest to przykład zazombiania dzieci i społeczeństwa na Donbasie.
  http://zik.ua/en/news/2016/08/20/donbas_rebels_sending_children_for_military_training_in_russia_794162
  Komentarz: Już nie chce mi się wyszukiwac linków z „patriotycznych zabaw” które organizował AZOV, OUN i inne pro-banderowskie organizacje na Ukrainie. Gdzie dzieci były szkolone w strzelaniu i walce z „moskiewskim najeżdzcą”.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. (…) Ukrainie nie chodzi o broń ofensywną tylko o systemy lokalizacji prowadzonego ostrzału artyleryjskiego, czy też samochody przystosowane do wywożenia rannych żołnierzy. Pierwsza z wymienionych broni defensywnych ma ograniczyć straty wśród żołnierzy ukraińskich, gdyż miejsce, z którego prowadzony jest przez separatystów ostrzał artyleryjski będzie natychmiast wykrywane i likwidowane.

  Jeśli zaś chodzi o samochody sanitarne, to uzasadnił to wielką liczbą rannych żołnierzy ukraińskich, ujawniając przy okazji tegoroczne straty wśród żołnierzy ATO. A więc wg. ukraińskiego ambasadora tylko w tym roku miało zginąć w walkach około 300 ukraińskich żołnierzy, a ponad 1000 odnieść rany. Na ile te dane są wiarygodne, nie wiadomo. Ale potwierdzają się oni mniej więcej z bilansem przedstawionym przez stronę przeciwną, która określiła za pierwsze półrocze liczbę zabitych żołnierzy na około 500 i około 1500 rannych.

  — \\\\\ —Zgadzacie się ze mną, że szaleńca z brzytwą lub pistoletem należy jak najszybciej wyeliminować?
  Chyba że jesteście zdania iż należy mu pomóc, naostrzyć brzytwę i zmienić magazynek na pełen nabojów? — ///// —

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.