Wojna domowa na Ukrainie 27.08.2016r.- 549 dzień od nowego zawieszenia broni.


Wschodnie obrzeża miejscowości Awdiejewka po przedwczorajszych nocnych walkach.

„Donbas uzbrojony po zęby. Samych czołgów jest 20 razy więcej niż w 2014 roku”– policzyli dziennikarze polskiej stacji telewizji komercyjnej „TVN-24”

O tym, jak zwiększyła się obecność rosyjskiego sprzętu wojskowego w Donbasie, poinformować miał redakcję „Ukraińskiej Prawdy” – skąd je też powtórzono w programie informacyjnym telewizji „TVN-24”- urząd Iwanny Kłympusz-Cyncadze, wicepremier ds. europejskiej i euroatlantyckiej integracji:

I tak, wg. Iwanny Kłumpusz-Cyncadze, od rozpoczęcia konfliktu na wschodzie Ukrainy w lecie 2014 roku, liczba opancerzonych wozów bojowych wzrosła w Donbasie z 124 do 1260. Wielozadaniowych systemów rakietowych było 110 – dziś jest 1060. Liczba dział przeciwlotniczych wzrosła z 50 do 470.

Natomiast ukraiński wywiad wojskowy podał, że ciężkie uzbrojenie dla separatystów dostarczają Rosjanie, twierdząc, że broń i amunicja trafia na teren Donbasu w ciężarówkach, które przekraczają granice na przejściach kontrolowanych przez separatystów, a także koleją.

Ukraiński wywiad wojskowy podejrzewa, że przy wykorzystaniu transportów humanitarnych z Rosji dla mieszkańców Donbasu, może być także dostarczane ciężkie uzbrojenie dla rebeliantów.

 

Oczywiście pomijając tu absurdalność podanych przez wywiad wojskowy danych, które następnie zostały rozpropagowane przez ukraińskie i polskojęzyczne media, o liczbie ciężkiego uzbrojenia jakie ma się znajdować w rękach rebeliantów, to jak zwykle nie przedstawiono na ich poparcie żadnych dowodów a tylko gołe liczby.

Tak więc, przypuszczam że, analizując straty łączne swojej techniki podczas prowadzenia przez ukraińskie formacje zbrojne działań w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie- od ich początku do dnia dzisiejszego, uznano że ona w całości musiała trafić w ręce rebeliantów.

Zastanawiające przy tym jest, skąd ukraiński wywiad wojskowy, wziął te wartości początkowe sprzętu jaki niby miałby się znajdować w rękach buntowników, a więc 30 czołgów, 124 opancerzone wozy bojowe, 110 sztuk ciężkiej artylerii i wyrzutni „Grad” oraz 50 systemów rakietowych obrony przeciwlotniczej.

Otóż, jak sądzić można, ta ilość sprzętu wpadła w ręce powstańców w początkowej fazie wprowadzania ukraińskich wojsk do Donbasu, gdy wielu z żołnierzy biorących udział w operacji ATO zdezerterowało wraz z bronią, często przechodząc na ich stronę. Wtedy też masowo następowała dezercja całych ukraińskich oddziałów, które idąc w rozsypkę porzucały niepotrzebny im sprzęt.

Tak więc dzięki temu możemy się dowiedzieć jak duża skala była wtedy dezercji i przechodzenia na stronę powstańców ukraińskich żołnierzy z regularnych sił zbrojnych.

Z tej to przyczyny władze w Kijowie zmuszone zostały do podjęcia- nie licząc się z konsekwencjami- decyzji o dopuszczeniu w rejon walk spontanicznie organizowanych formacji ochotniczych, które w większości zasilił element kryminalny i tzw, ukraińscy patrioci ze skrajnie nacjonalistycznych organizacji paramilitarnych. To one wzięły na siebie cały ciężar walk, pomimo braku odpowiedniego przygotowania i wyekwipowania ich do działań prowadzonych w warunkach wojny  domowej. Doprowadziło to do różnych sytuacji patologicznych, gdy mianujący się na stopnie wyższych oficerów ludzie, nie mający żadnego pojęcia o dowodzeniu i taktyce- przejęli dowództwo nad tymi uzbrojonymi grupami. To członkowie tych grup w większości odpowiadają za ostrzał celów cywilnych, liczne zbrodnie wojenne, gwałty i grabieże. Oni też sami najczęściej stawali się ofiarami walk czy też nie bojowymi, np. ze względu na złe warunki zakwaterowania, umundurowania, wyżywienia i brak odpowiedniej opieki medycznej. Swoją rolę odegrały również samobójcze ataki na linie sił powstańczych, straty niebojowe oraz nieumiejętne obchodzenie się z bronią, ładunkami wybuchowymi, czy też ich zły stan techniczny.

A więc dziś po takiej informacji „analitycznej” ukraińskiego wywiadu wojskowego, możemy się pośrednio dowiedzieć, jak wyglądało prowadzenie operacji ATO od jej początku, aż do dnia dzisiejszego.

To też tłumaczy, dlaczego strona ukraińska mając niesamowitą przewagę nad garstką zdeterminowanych powstańców, przegrała tą wojnę. Tak więc tłumaczenie swojej klęski jakimiś mitycznymi rosyjskimi wojskami, które jakoby dokonały inwazję na Ukrainę, mają tylko na celu ukrycie skali swojej klęski i poniesionych w Donbasie ofiar w sile żywej. Bo jak sądzę, gdyby ludność Ukrainy dowiedziała się prawdy, co tam w Donbasie się działo- i co się dzieje nadal, tylko już w dużo mniejszej skali- to dni junty kijowskiej byłyby policzone.

http://www.pravda.com.ua/

http://www.tvn24.pl/donbas-rebelianci-sie-zbroja,671357,s.html

http://fakty.interia.pl/raporty/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-rebelianci-w-donbasie-sie-zbroja-samych-czolgow-jest-20-razy,nId,2259082

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym miał miejsce dalszy wzrost napięcia wzdłuż całej linii frontu w Donbasie wywołane działaniami zbrojnymi, prowokacjami i ostrzałem celów cywilnych przez ukraińskie oddziały zbrojne biorące tam udział w operacji ATO.

I tak w wyniku ostrzelania Zajcewa przez ukraińskie wojsko przy użyciu artylerii ciężkiej, czołgów i moździerzy został tam ranny odłamkiem pocisku moździerzowego 55-letni mężczyzna.

Poza tym ostrzał prowadzony był na zachodnich i północnych obrzeżach Doniecka w dzielnicach Piotrowskiej- w tym przy użyciu artylerii kaliber 152 mm, w Marince gdzie został ranny jeden cywil, w rejonie pomiędzy Awdiejewką a dzielnicą przemysłową w Jasinowatej oraz na odcinku frontu południowego w okolicy Szirokina, gdzie został zabity przez snajpera żołnierz z ukraińskich formacji ochotniczych:

https://web.facebook.com/aratta.uda/posts/769156886521131:0

W wyniku tego ostrzału w Makiejewce przy ulicy Obruczewa uszkodzony został dom wielorodzinny i przebiegająca koło niego linia gazowa:

Natomiast w Doniecku zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne i budynek przedszkola publicznego nr. 127.

Łącznie podczas ostrzału, który trwał od godziny 20:00 do 01:30 na teren kontrolowany przez powstańców spadło 130 pocisków kaliber 152 i 122 mm- w tym około 100 kaliber 152 mm oraz prawie 336 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm.

Walki- w tym bardzo intensywne- toczyły się w nocy, w rejonie Zajcewa, Marinki, donieckiego lotniska, ze szczególnym nasileniem, w rejonie Piasków, Opytnoje i Awdiejewki oraz na froncie południowym na wschód od Szirokina.

Natomiast na odcinku frontu ługańskiego, ukraińskie wojsko prowadziło ostrzał przy użyciu moździerzy i ciężkiej broni maszynowej okolic mostu na drodze Ługańsk- Stanica Ługańska oraz toczyły się walki wokół punktu kontrolnego nr. 29 w rejonie miejscowości Krimskoje-Nowotoszewka.

Dziś nad ranem na ulicy Kurpina w dzielnicy Kirowskiej w Doniecku miał miejsce kolejny zamach terrorystyczny, który polegał na umieszczeniu a następnie zdetonowaniu materiału wybuchowego umieszczonego przy oknie pierwszego piętra budynku rekrutacji ochotników. Na szczęście eksplozja nastąpiła w czasie gdy w biurze nikt nie przebywał, więc poza stratami materialnymi nie ma ofiar wśród ludzi.

Przypomnę, że przedwczoraj miał miejsce w centrum Doniecka przy ulicy 50-lecia ZSRR (koło szkoły nr. 9) miał miejsce inny incydent, gdy nie rozpoznany dotychczas mężczyzna  kryjąc się za pobliskimi zaroślami usiłował manipulować przy ręcznej wyrzutni rakiet РПО „Шмель”. Wtedy to nastąpiła eksplozja rozrywając ofiarę na strzępy:

Jak powiedział, podczas konferencji poświęconej temu tragicznemu incydentowi szef rządu DRL Aleksander Zacharczenko, kilka dni wcześniej znaleziono zamontowany ładunek wybuchowy koło domu jednego z wicepremierów DRL:

Na koniec jeszcze raport dobowy dotyczący sytuacji militarnej na linii frontu w Donbasie sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego operacji ATO:

***

Jak poinformowała wczoraj przedstawicielka DRL na rozmowy w podgrupie politycznej pertraktacji mińskich, p.o. ministra Spraw Zagranicznych DRL  Natalia Nikonorowa, że nadal prace nad zmianami konstytucji i dotyczące wyborów samorządowych są sabotowane przez Kijów. Jak dodała:

„Odnosi się wrażenie, że Kijów czeka na nowe instrukcje od swoich partnerów, przed ich przekazaniem grając na zwłokę”.

 

W dniu 1 września w czeskiej Ostrawie zostanie otworzone pierwsze w kraju należącym do UE biuro przedstawicielstwa DRL.

Biuro to będzie zajmować się koordynowaniem współpracy i ochroną praw i interesów mieszkańców Donbasu przebywających w krajach UE oraz będzie tam prowadzony ośrodek informacyjny, który będzie zapoznawał obywateli Czech z obiektywnym przebiegiem wydarzeń w regionie Donbasu, jego kulturą, pochodzeniem etnicznym, nauką i innymi sferami życia publicznego Donbasu.

Impreza otwarcie biura przedstawicielstwa DRL w Czechach będzie miało miejsce dnia 1 września o godzinie 13:00 w sali konferencyjnej „Hlubina” mieszczącej się w hotelu „Mercury” ulica Českobratrská 18/1742, 702-00 Ostrava, Czechy.

Zapraszani są szczególnie gorąco mieszkańcy z pobliskiego Śląska, ale i z innych części Polski.

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

86 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.08.2016r.- 549 dzień od nowego zawieszenia broni.

 1. Na tym świecie dzieją się rzeczy tak niebywałe, że aż nie śniły się filozofom.

  Otóż ktoś wpisał w przeglądarce takie hasło: „рошен конфеты в коробках” i co najdziwniejsze ona skierowała tą osobę na mój blog 🙂

  Pozdrawiam pożyczając udanego weekendu 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

  • A może to tak działa że cokolwiek sie wpisze to i tak przekierowuje na „AdNovum”?
   W końcu tu poszukuje się prawdy i odpowiedzi na różne pytania – więc prawie wszystko na Adnovum mozna znaleźć 😀

   Polubione przez 7 ludzi

 2. Witam i z tradycyjnym podziekowaniem kilka linków zapodaję…

  Nowoswietlowka: pomnik dla poległych czołgistów
  http://novorossia.today/136980-2/

  http://novorossia.today/zawieszenie-broni-kontynuowane-130-pociskow-artyleryjskich-336-mozdzierzowych/
  Zawieszenie broni jest kontynuowane: 130 pocisków artyleryjskich i 336 moździerzowych

  Репортаж от журналистов
  «Занимательная передача о ПВО Ополчения, с помощью которого воины Новороссии освобождали Украину от авиации. Ополченцы рассказывают и демонстрируют оружие, кроме этого есть комментарии военных экспертов и военкоров Донбасса».
  .https://youtu.be/tIIenhrdV8c

  memy wodno – wiezdiechodowe
  .https://pp.vk.me/c626823/v626823157/b649/97nFe4JaiyY.jpg
  .https://pp.vk.me/c631422/v631422037/45730/-BNuDpDcvCM.jpg

  W LNR znaleziono kolejną skrytkę z bronią dywersantów
  http://www.novorosinform.org/news/59557

  Mem kubańsko-rakietowy
  .https://pp.vk.me/c626130/v626130226/25321/guVbiWVbd8M.jpg

  Juz było o tym, że 100 km od Kijowa ma powstać mogilnik na odpady radioaktywne. Amerykanie daja na to ukraińcom kredyt w wysokości 260 mln usd
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_49149%2Fall
  .https://youtu.be/QsFYlobwwHY

  Właściciel ukrainców umywa ręce
  .https://youtu.be/PnKFtzJBMCU
  http://whoswhos.org/161251-prigovor-hozyaina-ssha-umyivayut-ruki-i-predrekayut-ukraine-krah-video/

  Donbas z Teksasem. Chyba nie było?
  .https://youtu.be/SYfiQP5bhMk

  Donieck w ogniu
  .https://youtu.be/tWzGGvFFiWc

  Putin – człowiekiem roku na monecie z Kamerunu
  .https://pp.vk.me/c604823/v604823238/258f/YYEeingJmCs.jpg

  Polecam gorąco doskonałą opowieść satyryczną o tym jak Szojgu i generalicja rosyjska wybrała się do Kijowa by sie poddać. Ze strachu Merkelowa otruła Poroszenkę a potem sama zazyła cyjanek. Nie pluć na klawiature i monitor!
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_49141%2Fall

  Wezwany do Kijowa jako oskarżony Głaziew odpisuje ukraińcom. Super!
  http://www.glazev.ru/econom_polit/495/
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_49119%2Fall

  Spojrzenie z Ukriany na rosyjskie zapasy złota
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_49138%2Fall
  .https://pp.vk.me/c630621/v630621338/4fcee/e8hfI-hLlEI.jpg
  https://cont.ws/post/356425

  Plus to tez doskonałe
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_49089%2Fall

  Podarunek Nazarbajewa dla Obamy. Szutnik! 🙂
  Назарбаев подарил Обаме картину „Взрыв”.
  Мужику 76 лет, а как троллит-то:)
  .https://pp.vk.me/c626223/v626223946/2602b/c8VwSIO6C9k.jpg

  O ukraińskiej propagandzie
  http://rusvesna.su/recent_opinions/1472165141

  Rózne reakcje ludzi na ostrzał Donbasu
  .https://youtu.be/QNs5P923JWg

  Bardzo ciekawe:
  КОГДА ДВА НЕ СВЯЗАННЫХ СОБЫТИЯ СОЕДИНЯЮТСЯ ВОЕДИНО…
  http://amdn.news/koghda-dva-nie-sviazannykh-sobytiia-soiediniaiutsia-voiedino

  O tym, że Arabia sponsoruje budowę „ukraińskich Iskanderów”
  http://novorusmir.ru/archives/15930

  Ukraiński raper – dobre!
  .https://youtu.be/re55tOnT0uw
  Tytuł „Biomasa” – to o ukraińcach

  Banderowskie ścierwa objawiły się w Sanoku!
  .https://pp.vk.me/c631918/v631918243/48f49/0UoGpPQEfd8.jpg

  ukraińcy po raz pierwszy uzyli dostarczoną przez USA broń ofensywną!
  Bez kropki!

  http://news-front.info/2016/08/26/ukraina-vpervye-primenila-letalnoe-oruzhie-peredannoe-zapadom/

  Rosyjski uczony o tym, że należy natychmiast rozpocząć debanderyzacje ukrainy
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_49024%2Fall

  Polubione przez 2 ludzi

  • Rosyjski uczony o tym, że należy natychmiast rozpocząć debanderyzacje Ukrainy
   https://vk.com/brusek?w=wall274493429_49024%2Fall
   Obawiam się ,że sprawy mogły już zajść za daleko, co prawda tylko 6% obywateli tego kraju za najwybitniejszą postać w dziejach Ukrainy podają Banderę (Szuchewycza 2%), ale wśród młodzieży i dzieci ten odsetek jest jeszcze wyższy.
   Za kilka lat te „maluchy” podrosną i się zacznie w końcu KTOŚ MUSI być winny temu, że Ukraina to kraj-kolonia z której ściąga się tylko nieprzerobione towary.
   Ciekawe tylko kto będzie głównym wrogiem-Polacy, Rosjanie czy Żydzi, a może jakaś inna mniejszość etniczna, religijna lub polityczna?

   Polubione przez 4 ludzi

   • „Ciekawe tylko kto będzie głównym wrogiem-Polacy, Rosjanie czy Żydzi, a może jakaś inna mniejszość etniczna, religijna lub polityczna?”- oni nie mają ściśle określonego pojęcia, kto jest ich wrogiem.

    Traktując to doraźnie i koniunkturalnie, w zależności od potrzeb. Z tym, że Polaków i Polskę- a przy okazji żydów- najczęściej wybierali jako obiekt napaści, co wynika z tego, że jesteśmy najsłabszym elementem w tej układance.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 3. OT, kandydaci „prodemokratyczni” w wyborach na Białorusi, wspomagani przez tzw. TV Biełsat z Agnieszką Romaszewska – Guzy na czele, za pieniądze polskich podatników…
  >https://www.youtube.com/watch?v=CCSpVjJ7HYE
  >https://www.youtube.com/watch?v=QrZEIXzrYQg
  Komentarz pod jednym z filmików;
  „На Украине – тоже смеялись…
  А теперь – пол-страны таких идиотов. А во власти – на 99%..”

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińskie państwowe służby leśne znalazły sposób na dziki i niekontrolowany wyrąb lasów. Ogłosiły ze to…”wycinka sanitarna spowodowana złym stanem zdrowotnym drzew, co spowodowane jest tym że lasy zostały nasadzone sztucznie i zbyt jednorodnie”…
  http://znaj.ua/ru/news/regions/58831/derzhlisagentstvo-shvaliv-obgruntovanu-san-virubku-lisiv.html
  I znowu to nie my winni! To one są winne, te drzewa…

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Z Mariupola wycofywane są oddziały Sonderkommando „Azow” (Pułk MSW Ukrainy). Dowództwo ukraińskiej Gwardii Narodowej poinformowało że Sonderkommando ‚Azov” ma „wzmocnić obronę wybrzeża Morza Azowskiego”, z kolei w sieci pojawiły się informacje że „oddział specjalny” tej „jednostki’ został przerzucony do obwodu zaporoskiego. W samy Sonderkommando ‚Azov” pojawiły się głosy, że wycofuja ich z pozycji, by nie przeszkadzali w ich przekazywaniu („separatystom”)…
  http://korrespondent.net/ukraine/3737152-v-natshvardyy-obiasnyly-otvod-azova-yz-maryupolia

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zarejestrowała ponad 1,04 mln przesiedleńców z Krymu i Donbasu – czytamy w komunikacie służby prasowej PSUSN.
  Przy okazji wyszło na jaw ,że 300 tysięcy osób nie mogło potwierdzić swego statusu uchodźcy.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/7434-zarejestrowano-ponad-1-04-mln-przesiedlencow-z-donbasu-i-krymu.html
  Komentarz: 300 tysięcy na tyle może wynosić schemat korupcyjny na Ukrainie. Kilkakrotnie dziennikarze informowali o oligarchach i grupach przestępczych, które wykorzystywały „martwe dusze” do pobierania świadczeń dla przesiedleńców.

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Na granicy polsko-ukraińskiej wciąż są kolejki pojazdów.

  W związku z tym problemem wypowiedział się ambasador Ukrainy w Polsce
  W celu zminimalizowania kolejek na granicy ukraińsko-polskiej, należy zwiększyć ilość przejść granicznych i poprawić infrastrukturę istniejących, uważa ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/7432-deszczycia-nalega-na-zwiekszenie-ilosci-przejsc-granicznych-miedzy-polska-a-ukraina.html
  Komentarz: Domyślnie to Polska według ambasadora powinna owe przejścia wybudować.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. I kolejna złota myśl ambasadora 🙂

  Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia w jednym z ukraińskich kanałów telewizyjnych powiedział o sytuacji migracji pracowniczej Ukraińców na terytorium Polski, przekazuje uapress.info.
  Według Deszczyci, na dzień dzisiejszy w sąsiednim kraju pracuje około miliona Ukraińców. Dzięki temu wskaźniki ekonomiczne Polski rosną.
  http://wschodnik.pl/polska/item/7427-dzieki-ukrainskim-migrantom-gospodarka-polski-rosnie-ambasador.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Władze obwodu winnickiego wysłały dzieci uczestników ATO na 10-dniowe wakacje w Polsce (Świętokrzyskie).
  Poinformowała o tym dyrektor Departamentu Polityki Społecznej i Młodzieżowej Winnickiej Obwodowej Administracji Państwowej, Natalia Zabołotna, przekazuje Ukrinform.
  Wydatki na noclegi, wyżywienie i organizację czasu wolnego dzieci wzięła na siebie strona polska.
  http://wschodnik.pl/spoleczenstwo/item/7457-dzieci-zolnierzy-ato-pojechaly-na-wakacje-do-polski.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy opublikowało zaktualizowaną prognozę podstawowych wskaźników makroekonomicznych na lata 2016-2018.
  Zgodnie z nimi, na koniec 2016 roku przewiduje się kurs 27 hrywien za dolara, na koniec 2017 r. – 28,9 hrywny za dolara, a na koniec 2018 r. – 29 hrywien za dolara.
  http://wschodnik.pl/biznes/item/7451-ukrainskie-ministerstwo-przewiduje-kurs-34-hrywny-za-dolara.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. CYTUJE: (…) „strona ukraińska mając niesamowitą przewagę nad garstką zdeterminowanych powstańców, przegrała tą wojnę. Tak więc tłumaczenie swojej klęski jakimiś mitycznymi rosyjskimi wojskami, które jakoby dokonały inwazję na Ukrainę, mają tylko na celu ukrycie skali swojej klęski i poniesionych w Donbasie ofiar w sile żywej. Bo jak sądzę, gdyby ludność Ukrainy dowiedziała się prawdy, co tak w Donbasie się działo- i co się dzieje nadal, tylko już w dużo mniejszej skali- to dni junty kijowskiej byłyby policzone.”
  ———————————————//////——————————————————-
  PRZYPOMNĘ… Ukraińskie Dien Bien Phu – trzy tysiące Ukraińców zabitych pod Debalcewem… Pod Debalcewem doszło do przetrącenia kręgosłupa „ukraińskiej armii”. Z punktu widzenia sztuki wojennej nic nie stoi obecnie na przeszkodzie, aby armie separatystów zaczęły się posuwać w kierunku Charkowa, a następnie na Kijów. Tymczasem KIJOWSKI BANDYTA Poroszenko oznajmił, że jakieś 80 procent jego oddziałów opuściło kocioł debalcewski w ramach uporządkowanego odwrotu. Z bronią i sztandarami. Straty w ludziach podobno są przy tym minimalne; zaledwie kilkunastu ukraińskich żołnierzy. Czyżby doszło do szczególnie ciężkiego przypadku utraty kontaktu z rzeczywistością? ===== Dzisiaj separatyści na Ukrainie mają więcej czołgów niż Francja, Włochy i Niemcy razem wzięte. Jak podają media,premier Ługańskiej Republiki Ludowej – Igor Płotnickij zagroził, że jeśli Ukraina nie będzie przestrzegała postanowień konferencji pokojowej Mińsk-2, to może dojść do kolejnych „kotłów” jak ten pod Debalcewem, z tym, że już pod Charkowem, Kijowem, a nawet pod Lwowem. Wiele wskazuje na to, że mogą to być rzeczywiste groźby, bo separatyści mają już, dzięki Rosjanom, siły i środki potrzebne do przeprowadzenia takiej kampanii. PS. Wprawdzie Ukraina w granicach sprzed konfliktu z Rosją była uznawana za państwo i nikt nie podważał jej terytorialnego kształtu, niemniej jednak lukę w sformalizowaniu stanu faktycznego z pewnością wykorzysta Władimir Putin. Zresztą Kreml już odniósł pierwsze zwycięstwo: 7 kwietnia 2014 roku ósmy Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon wygłosił oświadczenie, które zostało zakazane do dystrybucji w ukraińskich mediach i Internecie, a w którym stwierdził, że ONZ nie może uznać działania Federacji Rosyjskiej względem Ukrainy jako naruszenia prawa, ponieważ zgodnie z dokumentami terytorium Ukrainy jest okręgiem administracyjnym ZSRS, nie jest zatem suwerennym państwem. Swoiste kuriozum stanowi fakt, iż – zdaniem ekspertów – Rosja może teraz złożyć oświadczenie o przynależności terytorium ukraińskiego do państwa rosyjskiego, zastrzegając, iż wszystko, co dzieje się w tym regionie stanowi wewnętrzną sprawę Rosji. Oznacza to, iż z punktu widzenia prawa międzynarodowego wybory z dnia 25 maja są nieważne. Kreml najwyraźniej jednak nie zamierza wykorzystywać w ten sposób sytuacji. Podobną zresztą inercję zachowują Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Być może wszystkie państwa bezpośrednio zaangażowane w konflikt stwierdziły, że metoda faktów dokonanych może jedynie zaognić i tak napiętą sytuację oraz uniemożliwić realizację celów, jakie stawiają sobie poszczególne strony.
  === Nie jest jednak wykluczone, że koniec końców Zachód odda Rosji terytorium Ukrainy, jeżeli na horyzoncie pojawi się widmo zysku. W końcu nie raz tak robił a przez kolejne wieki w prowadzonej przez niego polityce niewiele się zmieniło.===
  PS…
  W momencie obalenia prezydenta Janukowycza i zainstalowania oligarchiczno – banderowskiej junty państwo ukraińskie przestało istnieć. Przestało istnieć w takiej formie politycznej i administracyjnej jaką znamy od dwudziestu lat. Nikt i nic nie jest w stanie tego przywrócić. Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Marionetkowy rząd w Kijowie nie ma sił, żeby opanować tę sytuację. Nie ma pieniędzy ani środków siłowych. Propaganda podbija cały czas bębenek zagrożenia ze strony Rosji, która ponoć na nic innego nie czeka, jak tylko, żeby wpuścić swoje hordy na teren wschodniej Ukrainy i rezać. Takie brednie mogą mówić jedynie „politycy” którzy robią to za okreslone korzyści (i tych jestem w stanie zrozumieć) albo ci, którzy są zwykłymi kretynami i o polityce, zwłaszcza wykraczającej poza gminne koterie nie wiedzą nic. Ale ci powinni raczej zmienić zawód i znależć sobie zajęcie na miarę swoich możliwości intelektualnych. Czy Rosja może militarnie interweniować na Ukrainie? Oczywiście, że może! Ma po temu siły, środki i doskonały pretekst w postaci rosyjskojezycznej mniejszości (która tak na prawdę jest większością) na wschodniej Ukrainie. Ale Rosja tego nie zrobi.Bo po prostu nie musi. Jedynym przypadkiem, w którym Putin nie miałby wyjscia byłoby masowe zabijanie przez kijowską juntę Rosjan na wschodniej Ukrainie. A na to marionetki z Kijowa nie mają środków ani determinacj. Wiedzą bowiem doskonale, że są zwykłą bandą uzurpatorów osadzonych na urzędach przez usrael, CIA, Unię i kogo tam jeszcze. To jasne, że Rosja podlewa kontrolnie oliwy do ognia. Byliby głupi, gdyby w takiej sytuacji tego nie robili.
  ===== Rosja tę bitwę już wygrała i teraz może spokojnie siąść na brzegu rzeki i oczekiwać płynącego trupa nieprzyjaciela. ===== .

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Tak propagandówka z Łoneta.
  Henzel i wszystko jasne.
  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/na-linii-frontu-postulat-ws-poprawy-relacji-zachodu-i-rosji-konsekwencje-dla/xkq3tp

  I oczywiście to co najlepsze, czyli komentarze:P

  ~qed : Ameryka nie dopuści do deeskalacji Panie Henzel bo skutki finasowe reformy ubezpieczeń klasy średniej w USA wprowadzone przez Obamę sa gigantyczne. Przecież ustepujący prezydent wszedł w konflikt z oligarchami przemysłu wojennego i finasjsery, którzy postawili go pod ściana żądając zrekompensowania kierunku przepływu publicznych pieniędzy z armii na obywateli. Efekt widzimy jaki jest. Sa rozpętywane konflikty oraz rozkręcono histerie wojenna przed ruskimi aby zastraszyć społeczeństwa i w ten sposób doprowadzić do tego aby obywatele sami dopominali się o zakup broni a jednocześnie aby jakiekolwiek głosy rozsądku w mediach były hejtowane. Niech Pan napisze ile wydał Yemen na amerykańska broń, ile wydała Ukraina itd. W Polsce zostało jeszcze do wydania 120 mld. Myśli Pan że niezastraszeni ludzie chcieliby wydac te pieniądze na amerykańska broń a nie na NAUKĘ, EDUKACJĘ i SŁUŻBĘ ZDROWIA?

  ~zyga : Przemek, albo ty nic nie rozumiesz, albo ci placa za propagande. Najprawdopodobniej i jedno i drugie, co czyni cie wynajetym propagandzista. To bylo dobre 10 lat temu. Nikt juz w te bzdury o ekspansji Rosji i szlachetnosci Zachodu nie wierzy. To nie Rosjanie buduja bazy wokol EU czy USA. Akurat jest na odwrot. Wiec kto szykuje sie na kogo? Przemek wymysl cos lepszego niz zalosne cytaty drugiego jak ty propagandzisty. Rozumiem ze musisz zarabiac pieniadze ale sa lepsze metody niz robienie z siebie kretyna. Skonczysz jak LW schetyna czy rzeplinski. Bez odrobiny szacunku i honoru.

  ~fessta : henzel pisze” Wystarczy przypomnieć, że wojna w Osetii Południowej w 2008 roku wybuchła po szczycie NATO w Bukareszcie; w jego trakcie nie zgodzono się na objęcie Gruzji planem MAP, służącym przygotowaniu danego kraju do członkostwa w Sojuszu.”…a teraz proponuje przeczytac na wikipedii kto rozpoczal wojenke w osetii….cos pohenzlowal henzel,jak zwykle zreszta…

  ~janek : Piszemy NATO ale wiadomo że chodzi o USA. Warto przypomnieć Kubę i instalowanie się tam ZSRR ze swymi , też pokojowymi rakietami, a wtedy przypomnimy co się stało. Warto myśleć i sięgać pamięcią wstecz i odwrotnie.

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Takie OT z Łonetu
  http://biznes.onet.pl/wiadomosci/swiat/lot-chce-czesciej-latac-nad-syberia/4n6886

  Linkuję, bo spodobał mi się jeden z komentarzy:

  ~Toni 80 do ~Antyfan: A po co LOT chce latać nad Syberią? Do Gruzji i na Ukrainę nie wystarczy? Przecież Polska ma tylko jeden pomysł na politykę wobec Rosji, sankcje. A skoro prowadzi się taka politykę, to trudno oczekiwać ze sąsiad nie chce widzieć tam LOT-u. Rosja nie mogła dogadać się w sprawie tranzytu gazu, to nas po prostu ominęła. W czym problem, niech LOT lata do Pekinu przez Montevideo i Nowy Jork. Za daleko? Nie opłaca się? Gazu z Ameryki i Kataru też się nie opłaca sprowadzać, a jednak chcemy to robić, bo podobno warto zapłacić dużo więcej i nie mieć z ruskimi nic wspólnego. Jeżeli decydenci LOT-u mają z tym problem, to niech poczytają fora, niezależność kosztuje. A dosia, troper, kar czy stary grzyb (przepraszam gorąco tych których pominąłem), bardzo chętnie przepłacą lecąc do Pekinu, byle tylko, nawet z góry, nie oglądać tej wrednej Syberii.

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Jak wygląda dbałość o zachowanie ‚standardów sanitarno-epidemiologicznych” na Ukrainie. Obwód mikołajowski, w jednej z miejscowości prowadzona byla „hodowla” (sic!) świń rasy wietnamskiej, padłe zwierzęta właściciele „hodowli’ wyrzucał gdzie popadnie w tym do przepływających w pobliżu rzek;
  http://izvestia.nikolaev.ua/news/%D0%B4%D0%BE%D1%85%D0%BB%D1%8B%D0%B5-%D0%B2%D1%8C%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5-%D1%81%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%8C%D0%B8-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%8E%D1%82-%D0%B2-%D1%82/
  Ce Europa, przyjąć ich jak najszybciej do UE!

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Ukraina nie może znaleźć swojego byłego ambasadora w Mińsku. Równiez władze Białorusi nie wiedzą co obecnie dzieje się z byłym Ambasadorem Ukrainy w ich kraju, zwolnionym ze swojej funkcji w maju 2015 roku, po tym jak został oskarżony o że pełniąc stanowisko ministra obrony Ukrainy naraził jej budżet na straty w wysokości 42 mln hrywien;
  http://www.politnavigator.net/ukraina-ne-mozhet-najjti-svoego-ehks-posla-v-minske-belorusy-govoryat-on-poteryalsya.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Przypomniało mi się coś z naszego grajdołka. Kilka lat temu zmienił się dostawca energii elektrycznej i zmieniły się terminy płatności. Zamiast 25 w miesiące nieparzyste, miałem płacić 10 w miesiące parzyste. Oczywiście nie zwróciłem na to uwagi, zapomniałem (niepotrzebne skreśl 🙂 ).
   W ostatniej chwili zorientowałem się i zrealizowałem przelew.
   Tak czy inaczej następnego dnia wyłączono mi „prąd”. Dzwonię do dostawcy i mówię, że płatności dokonałem wczoraj.
   A panienka mówi. to proszę mi przesłać potwierdzenie przelewu.
   Pytam, jak mam to zrobić jak nie mam „prądu”.
   Panienka na to: Ja nie wiem, ale proszę mi przesłać potwierdzenie.

   🙂

   Polubione przez 2 ludzi

 16. Płoną…pociągi na Ukrainie. Wybuchł pożar w zatloczonym pociągu elektrycznym kursującym na trasie Charków – Kramatorsk, na szczęście obyło się bez ofiar;
  http://kharkovchane.ru/2016/08/27/bitkom-nabityj-elektropoezd-gorel-v-xarkovskoj-oblasti/
  Palił się także skład kursujący na trasie Lwów – Chodorów;
  >https://www.youtube.com/watch?v=VfWrekjYuGQ
  Do sylwestra jeszcze daleko, ale prezes Balczun jak widać zadbał już o fajerwerki 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Kolejni „heroje ATO „zaginieni” podczas tzw. operacji ATO na Donbasie „odnalezieni”? W miejscowości Jagodzin pod Kijowem odnaleziono przypadkowo na „podziemną kostnicę’ (sic!) pełną plastikowych worków zapełnionych ludzkimi szczątkami. Podobno worki były opisane, dzięki czemu ustalono ze prawdopodobnie były to pozostałości po operacjach i amputacjach;
  https://tsn.ua/ukrayina/v-yagotini-vipadkovo-natrapili-na-pidpilniy-morg-735125.html?action=sort&sort=first&slice=0&limit=20

  Polubione przez 2 ludzi

 18. „Słynny wolontariusz ATO” z obwodu czernichowskiego, zajmujący się od ponad 2 lat organizowaniem pomocy dla „niezwyciężonej armii kijowskiej” będąc pod wpływem alkoholu (1,6 alkoholu we krwi) kierując samochodem potracił trójkę dzieci, w wyniku czego 6 – letni chłopiec zmarł, a jego 4 -letnia siostra i 13 – letni brat w ciężkim stanie trafili do szpitala;
  >https://www.youtube.com/watch?v=64GZsKW-Rlc

  Polubione przez 3 ludzi

 19. W trakcie przeszukania przeprowadzonego w domu rektora Narodowego Uniwersytetu Lotniczego Ukrainy, zatrzymanego podczas brania łapówki w wysokości 170 tys. euro, znaleziono m.in. około 5 mln hrywien (1, 5 mln hrywien, 50 tys. dolarów, 70 tys, euro, 3 tys funtów, a także mniejsze sumy w innych walutach) oraz 9 sztabek złota o wadze od 2 do 20 gramów;
  https://russian.rt.com/article/318369-na-ukraine-u-byvshego-io-rektora-aviacionnogo

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.