Wojna domowa na Ukrainie 28.08.2016r.- 550 dzień od nowego rozejmu.


 

Punkt kontrolny Jasinowata obecnie.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski w wywiadzie dla agencji informacyjnej „DPA” skrytykował niemiecką politykę zagraniczną za jej egoizm:

„Często obserwujemy zamiar realizacji wyłącznie własnych celów”

Dodał, że rozumie tą postawę, bo „każdy kraj ma do tego prawo, ale czasami w niektórych sytuacjach oczekiwalibyśmy pewnej gotowości do kompromisu”.

Jako przykład takiej egoistycznej postawy Niemiec podał plany budowy Gazociągu Północnego „Nord Stream”.

Otóż wg. Witolda Waszczykowskiego „projekt ten nie opiera się na kalkulacjach gospodarczych, lecz politycznych”, co ma „szkodzić europejskiej solidarności”.

Szef polskiej dyplomacji skrytykował też postawę Niemiec co do kwestii wzmocnienia flanki wschodniej międzynarodowymi siłami NATO. Powołał się tu na wypowiedź ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który przed ćwiczeniami NATO „Anakonda-2016” w lipcu br.powiedział o niepotrzebnym „pobrzękiwaniu szabelką”.

Następnie, w tym samym wywiadzie, zaprzeczył sam sobie stwierdzając, że w przypadku kryzysu emigracyjnego, solidarnego rozdzielenia uchodźców we wszystkich krajach UE, Polska tego nie może zaakceptować.

A więc jak to jest z tą europejską solidarnością i egoizmem Niemiec?

Po pierwsze myli się Witold Waszczykowski mówiąc, że przedsięwzięcie gospodarcze jakim jest nowa nitka gazowa „Nord Stream” jest projektem politycznym.

Bo właśnie tu rząd niemiecki nie jest inicjatorem, ani pomysłodawcą, czy też stroną tego projektu, który realizuje międzynarodowe konsorcjum firm z branży energetycznej i surowcowej UE i Wielkiej Brytanii. Jak więc można mówić w tym przypadku o jakimś upolitycznieniu tego bezpośredniego połączenia gazowego Rosji z Zachodem.

Natomiast Polska, której Rosjanie proponowali współudział w budowie nowego połączenia gazowego, które miało przebiegać przez nasze terytorium, stanowczo odmówili. Czy więc w świetle tego, że polski rząd czerpałby zyski z tranzytu rosyjskiego gazu przez nasze terytorium, to jednak odmówił jego budowy, a zamiast tego zrealizował bardzo kosztowny projekt gazoportu, do którego będą kierowane dostawy skroplonego gazu- dużo droższego niż rosyjski, opiera się o jakieś przesłanki stricte gospodarcze, czy też wyłącznie polityczne?

Jak z tego jasno widać- kierując się wyłącznie swoją ślepą antyrosyjską postawą, polskie władze odmówiły korzystnego dla kraju projektu biznesowego, a zamiast tego wydały kolosalne pieniądze z kieszeni podatników na realizację poronionego pomysłu jakim jest gazoport, za co my wszyscy będziemy płacić ze swoich kieszeni przez dziesięciolecia.

W ten sposób polskie władze pokazały wprost, że postępują nieracjonalnie i nie są wzt. wiarygodnym partnerem dla liczących się krajów w Europie.

Nawet w obliczu tego, że usiłują one sklecić, przejąć kontrolę i wykorzystywać do własnej polityki (i znów się kłania egoizm w polskiej polityce zagranicznej, którego wg. Waszykowskiego nie ma) inicjatywę krajów „Grupy Wyszehradzkiej”, co jest działaniem stojącym w poprzek eurointegracji i wspólnemu działaniu przy zacieśnianiu kontaktów politycznych i gospodarczych z Rosją i Wschodem Europy.

To na ostatnim spotkaniu szefów rządów państw „Grupy Wyszehrackiej”, niemiecka „kanclerz przekonała się, że Unia Europejska nie jest żadną wspólnotą wartości, tylko rządzonym przez narodowe interesy sojuszem z rozsądku. W kwestii polityki migracyjnej Merkel jest odizolowana i działa jako petent. Teraz znowu. Jej wschodnioeuropejscy koledzy wolą mówić o – wspólnych – chociażby programach walki z bezrobociem. Oczywiście korzystają na tym zjadacze najlepszych kąsków. Ale o kwotach uchodźców nie chcą słyszeć. Czeski premier Sobotka wyprasza sobie jakiejkolwiek ingerencji w tej kwestii, a Orban zapowiada budowę nowego ogrodzenia. To z kolei jest tak dalekie od rozwiązania problemu jak ogólnikowe »damy radę« Merkel. Uchodźcy dalej będą przybywać do Europy. Przez Morze Śródziemne, w tym roku było ich 94 tys., z tego ponad 3 tys. utonęło. Granice są zamknięte, ale wszystkie inne kwestie – otwarte”– jak napisano kilka dni temu na łamach gazety „Hessische Niedersaechsische Allgemeine“

Jak widać postawa polskiego rządu jest na tyle czytelna i jednoznaczna, że już dokonuje się wobec Polski na Zachodzie przewartościowania postaw. Co w świetle tego, że to my jesteśmy petentami UE, będąc wśród ich członków jednym z najbiedniejszych krajów, korzystamy najwięcej z pomocy unijnej. I ta pomoc jest obecnie wykorzystywana przez nasz rząd jako trampolina do prowadzenie swojej własnej- wbrew interesowi innych krajów unijnych- polityki wschodniej, usiłując nieporadnie odegrać rolę lokalnego mocarstwa.

Do takiej postawy- obecnie rządzących Polską środowisk politycznych, przyczynia się przede wszystkim prowadzona wobec Polski amerykańska polityka, która traktuje nasz kraj jako prywatny swój folwark, a władze tego kraju są jego zarządcami.

Oczywiście poprzednia ekipa polityczna była nie lepsza, bo wtedy kraj był traktowany jako folwark UE, a przede wszystkim jako pachołek Niemiec.

Tylko, że należałoby się zastanowić tu: jaka postawa była bardziej opłacalna dla Polski i jej obywateli, czy ta proamerykańska czy też ta prounijna i proniemiecka?

Otóż ze strony Ameryki nie dostaliśmy dotychczas nic, poza „wolnością” stając się przy tym jej bazą wypadową do ewentualnego ataku i szachowania Rosji. Natomiast UE i Niemcy dali nam tak dużo, że widać to gdzie byśmy się nie obejrzeli.

Oczywiście całkowicie spolegliwa polityka wobec UE, czy też Niemiec nie zawsze jest korzystna dla Polski, ale to w jaki sposób nasz kraj traktują Stany Zjednoczone, to już jest zbrodnią. Nie dość tego, usiłują one swoją starą metodą zrobić tu dobry geszeft, nie patrząc się na to, że w ten sposób często odbierają biednym ludziom chleb od ust.

Co zaś w tym jest najgorsze, dzieje się to świadomie  przy czynnym zaangażowaniu liderów obecnej rządzącej w Polsce opcji politycznej, która jednocześnie ciągle deklaruje swój głęboki patriotyzm i troskę o biednych ludzi.

Bo jak to jest, chciałbym zapytać na koniec, że z jednej strony rozdaje się po 500 zł na utrzymanie dzieci, co wynika z tego, iż prowadzona polityka nie sprzyja rozwojowi gospodarczemu, a więc dla tego są tak wielkie obszary biedy w Polsce. Z drugiej zaś drugiej strony, lekką ręką chce wydawać na zbrojenia i utrzymanie wojska wiele dziesiątek miliardów euro rocznie, co nie przyczyni się do poprawy warunków życia dla obywateli tego kraju.

Czy to jest racjonalna i odpowiedzialna polityka?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Podczas ostrzału przez ukraińskich żołnierzy Zajcewa zostały tam ranne trzy osoby cywilne, w tym dwóch mężczyzn, wśród których 31-letni mężczyzna, który został ranny w głowę odłamkiem pocisku moździerzowego przy ulicy Kondratenki oraz przy ulicy Poletowa nr. 35 została ranna  odłamkiem moździerza w klatkę piersiową 66-letnia kobieta. Stan kobiety i jednego z mężczyzn jest stabilny, natomiast wspomnianego wyżej 31-letniego  mężczyzny- krytyczny.

Poza tym w Doniecku w dzielnicy Kujbyszewskiej została ranna przy ulicy Prawowej nr. 80 53-letnia kobieta i jeszcze w dzielnicy Piotrowskiej dwóch cywilów.

Jak dotychczas naliczono sześć osób cywilnych rannych w tym jedna w bardzo ciężkim stanie.

Nie są to jedyne skutki nocnego ostrzału przez ukraińskich „patriotów” terenu DRL, bo poza tym co najmniej 23 budynki zostały uszkodzone w Zajcewie i na obrzeżach donieckiej dzielnicach Piotrowskiej i Kujbyszewskiej oraz w Aleksandrowce i wsi Mandrikin na zachodnich przedmieściach Doniecka. Poza zniszczeniem lub uszkodzeniem domów mieszkalnych, ostrzelane zostały również budynki użyteczności publicznej, jak np. szkoła nr. 50 znajdująca się przy ulicy Wachruszewa nr. 84 w dzielnicy Kujbyszewskiej oraz instalacje i obiekty infrastruktury komunalnej.

Poza tym, w rejonie punktu kontrolnego koło Jasinowatej toczyły się walki i trwał tam ostrzał z broni ciężkiej od strony pozycji ukraińskich. Intensywne walki, wspomagane ostrzałem artyleryjskim toczyły się  również w Marince i o słabszym natężeniu w okolicach Szirokino- na południowym odcinku frontu.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, wczorajszej nocy ukraińscy żołnierze 10 razy naruszyli reżym zawieszenia broni.

W tym prowadząc wielokrotnie ostrzał z kierunku przedmieść miejscowości Swietłodarska i Ługańskoje przy użyciu haubic 152 mm i moździerzy kaliber 82 na obrzeża Łozowoje.

W rejonie Pierwomajska ukraińscy żołnierze prowadzili w nocy ostrzał z opancerzonych wozów bojowych i broni maszynowej, ze strony Stanicy Ługańskiej ostrzelane zostały przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm okolice mostu na drodze Ługańsk-Stanica Ługańska oraz okolice miejscowości Kalinowo.

Poniżej raport za ostatnią dobę z sytuacji na froncie w Donbasie przekazany przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa operacji ATO:

Na koniec tego wątku jeszcze dwa filmy dokumentujące skutki przedwczorajszego ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy Makiejewki:

***

W związku przypadającym właśnie dniem górnika, przywódca DRL Aleksander Zacharczenko złożył wszystkim górnikom życzenia oraz podziękował im za ich trud.

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Makiejewka- skutki przedwczorajszego ostrzału przez ukraińską artylerię.

Wczoraj w Doniecku z okazji Dnia Miasta i Dnia Górnika w parku kutych figur udzielono uroczyście ślubu trzem parom nowożeńców.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

86 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.08.2016r.- 550 dzień od nowego rozejmu.

 1. O leczeniu Ukraińskich dzieci w Polsce
  Kolejna odsłona tragedii Ukrainy. W tym kraju ze względów FINANSOWYCH nie można leczyć ciężko chorych dzieci. Brak środków sprawia, że leczenie ogranicza się do podstawowych zabiegów często niewystarczających do opóźnienia lub zlikwidowania źródła choroby.
  Taka sytuacja miała również miejsce z Mariną-chorą na białaczkę 8-latka z Ukrainy. Szczęściem dla niej pomoc znalazła w Polsce. Dzięki temu, ze jej ojciec znalazł legalne zatrudnienie w naszym kraju dziewczynka mogła skorzystać z państwowego ubezpieczenia i jej leczenie sfinansuje państwo.
  Marina jest jednym z wielu przykładów, gdy rodzice z Ukrainy PRZYWOŻĄ do naszego kraju dzieci by tu je leczyć ,szczepić lub przebadać.
  Na Ukrainie w wyniku załamania się finansów państwa ( za coś trzeba finansować tę wojnę pardon akcję antyterrorystyczną w Donbasie) nie ma szczepionek na gruźlicę dla dzieci ( Ukraina jest uznana za kraj dotknięty epidemią tej choroby). Właściwie brakuje środków na …wszystko od aspiryny zaczynając a kończąc na lekach dla osób dotkniętymi rzadkimi schorzeniami genetycznymi.
  I tylko szkoda, ze za to, ze polski podatnik sfinansuje drogie leczenie i rechabilitację dziewczynki to na Ukrainie jak tylko dziecko wróci do siebie to z elementarza i słów bnauczycielki dowie się ,że bohaterami Ukrainy jest UPA, a Polacy to naród morderców i zdrajców ( tego uczą dzieci i młodzież na Ukrainie) 😦
  http://przyszloscdladzieci.org/376904,Ciezko-chora-dziewczynka-znalazla-ratunek-w-Olsztynie.html#axzz4Ief4326S

  Polubione przez 2 ludzi

 2. „Komsomolskaja Prawda” opublikowała fragment książki napisanej przez Nadieżdę Sawczenko w areszcie tymczasowym w obwodzie rostowskim.
  Warto przeczytać artykuł choćby dla kilku wstawek takich jak:

  …Nawiasem mówiąc, zwierzętami powstańcy nie byli. Też są ludźmi, też Ukraińcy! Po prawdzie, to chętniej z połową w nich poszłabym w bój ramię w ramię, niż z połową naszych. I nie są naszymi wrogami, a przeciwnikami, a to ogromna różnica… Być może, ktoś jest na nich bardzo zły, nie będę się spierać. Każdy z nas ma swoją prawdę.

  http://pl.sputniknews.com/swiat/20160828/3781633/wiezienne-memuary-nadiezdy-sawczenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Święto” w „wyzwolonym” Swiatogorsku (obwód doniecki pod kontrola Kijowa). Na pogrzeb „przestępczego autorytetu” (tzw. wora w zakonie) miało zjechać się…300 jego „kolegów po fachu”. Pojawiła się jednak tylko połowa z nich. Do akcji wkroczyły ukraińskie służby bezpieczeństwa i policja, które aresztowały 106 „żałobników” i zarekwirowały posiadane przez nich broń oraz narkotyki;
  http://korrespondent.net/ukraine/3737542-u-zaderzhannykh-avtorytetov-nashly-oruzhye-y-narkotyky

  Polubione przez 3 ludzi

 4. WItam z wieczora kilkoma linkami:

  Żali się jeden ukrainiec, że od dwóch lat nie może się doczekać kiedy Rosja sie rozwali…
  .https://pp.vk.me/c630316/v630316051/572d8/h6ZPmXOXys4.jpg

  В радиэфире радио „Свобода” приуроченному к 25-летию независимости Украины (Нового Израиля), славяне прорвавшиеся в эфир ввели в ступор ведущих сообщив, что их герб это хазарская тамга, которую хазары ставили как клеймо на скот в те древние времена.
  Эфир уже удалён с официального канала и уже запрещён в оккупированной Украине , но союзники до удаления успели его скачать и скинуть нашей редакции.
  .https://www.youtube.com/watch?v=jmjQARHTpqM

  Ciekawe czy ukraińcy też będą burzyc te pomniki?

  Niemcy nakręcili film o Iłowajsku!
  http://www.milkavkaz.net/2016/08/smertelnaya-lovushka-ilovajsk.html
  .https://youtu.be/ggwsWYx5Ulg

  Podobno w LNR rozszyfrowali kody sterowania ukraińskimi dronami! Będzie zabawa!
  http://3mv.ru/60366-v-lnr-zayavili-chto-rasshifrovali-kody-upravleniya-bespilotnikami-silovikov.html

  Czy ktoś wiedział że w roku 1943 Armia Czerwona wyzwoliła Nowy Jork? Ja też nie! Do dzisiaj! Tylko że chodzi o dzielnicę DOniecka który wtedy nazywał się Stalino
  http://kadykchanskiy.livejournal.com/301384.html
  .http://img-fotki.yandex.ru/get/6805/1118136.7b/0_cb6d3_4e3cdd44_orig

  Czy Rosja juz dogadała się z USA i Amerykanie opuszczają ukraińców tak jak Kurdów w Syrii?
  https://cont.ws/post/357100

  Czy ukraińcy maja nam oddać „haliczynę”?
  http://odnarodyna.org/node/37227
  .https://pp.vk.me/c636831/v636831086/21743/2JItTQtcRNQ.jpg

  Ilu było „ukraińców” w 1925 roku?
  Принудительная подписка на украинские газеты – 1925 год
  Желающих добровольно читать газеты на непонятном языке немного, что понятно – даже по официальным данным „украинцев” в Одессе – 2.9%, в Днепропетровске – 4.7%, в Киеве – 13%, на что указывает этот же автор в статье об извращениях при украинизации в 1926 году.
  .https://pp.vk.me/c636823/v636823064/2077b/Zrr90Y5KQho.jpg

  Film z Odessy
  .https://youtu.be/ODlzept_n34

  Dłoń i kopyta – tyle zostało z pomnika Budionnego i jego armii
  .https://pp.vk.me/c604528/v604528342/243ee/s22A-I2YB74.jpg
  .https://youtu.be/jgB_smfirPg

  Żegnam nutą muzyczną: „Wszystko w naszych rękach” – grupa Alisa
  .https://youtu.be/tnkpBNn2fhY

  Dobranoc!

  PS
  Było! Ale warto przypomnieć!
  .https://youtu.be/irvvxSaNa-k

  Polubione przez 1 osoba

 5. Dlaczego w Kijowie samobójstwo popełnił „niezależny rosyjski dziennikarz” Aleksander Szczetinin, który nie zgadzając się z polityką Kremla, wybrał „wolność” na Ukrainie. Jego znajomy zdradza że Szczetinin nie miał juz po prostu pieniędzy i to pomimo że sprzedał swój samochód oraz swoje mieszkanie;
  http://strana.ua/articles/interview/29226-shetinin-byl-v-depressii-iz-za-finansovyh-problem-s-ego-izdaniem-istochnik.html
  Ps. Pozostała mu już tylko „wolność” wyboru jak ze sobą skończyć…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraiński portal ostrzega przed plagą…fałszywych policjantów, ktorzy maja „masowo” pojawiać się na drogach Ukrainy. „Łżepolicjanci” (jak ich nazywają) dysponują podrobionymi dokumentami, umundurowaniem oraz dokonują „kontroli” kierowców. „Oryginalna” ukraińska policja jak zwykle bezradna…
  http://strana.ua/news/29220-v-zaporozhskoj-oblasti-dtp-nachal-oformlyat-lzhe-police1skij.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Na dobranoc z Łoneta.
  Kto i jak może się upaść na trupie.
  „Polacy piastują prestiżowe stanowiska na Ukrainie. Zobacz kto ”
  http://biznes.onet.pl/wiadomosci/swiat/balcerowicz-balczun-miller-obejmuja-stanowiska-na-ukrainie/tdcckw

  I jeden komentarz:

  ~miro : To już wiecie ciemnoto po co tak się POlacy pchali na majdan? Nie po to, żeby pomagać Ukrainie, tylko po to, żeby wsadzić tam tyłki na ciepłe posady. A ciemny lud ukraiński ginął na Majdanie, a teraz ginie w Donbasie przy poklasku ciemnego ludu polskiego. Tymczasem oligarchia i polscy układowicze się bogacą, plując w twarz zwykłym ludziom, zresztą to nic nowego.

  Życzę Państwu dobrej nocy a jutro znowu poniedziałek :(.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.