Wojna domowa na Ukrainie 29.08.2016r.- 551 dzień od nowego rozejmu.


Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier domaga się gruntownej reformy europejskiej kontroli zbrojeń. „Bezpieczeństwo Europy jest zagrożone” – napisał w artykule pt. „Kontrolą zbrojeń zyskać zaufanie“ opublikowanym w zeszły piątek na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ)

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier ostrzega w swoim tekście przed „groźną spiralą zbrojeń” i apeluje o rozpoczęcie „nowej kontroli zbrojeń”.

W związku z tym określił on pięć punktów, które musiałaby obejmować nowa kontrola zbrojeń: zdefiniowane musiałyby być regionalne górne limity broni i wojsk, i transparentne metody kontroli, zwłaszcza we wrażliwych obszarach takich jak region bałtycki; uwzględnione musiałyby zostać nowe zdolności militarne i strategie np. w odniesieniu do tzw. wojny hybrydowej. Kolejnym punktem byłaby konieczność uwzględnienia nowych systemów broni, w tym dronów. Wreszcie niezbędne jest zapewnienie skutecznych metod kontroli, na przykład przez OBWE, co musiałoby funkcjonować także na obszarach o kontrowersyjnym statusie terytorialnym

W związku z przytoczonym tekstem Franka-Waltera Steinmeiera, opublikowanym na łamach pisma „FAZ”, od razu ciśnie się pytanie: czemu i komu ta propozycja „nowej kontroli zbrojeń” ma służyć?

Kolejnym problemem jest to, czy Rosja się na to zgodzi, jeśli już dziewięć lat temu (w listopadzie 2007 roku) wycofała się ona z traktatu kontroli zbrojeń „CFE” (Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie)?

Przypomnę, że traktat ten- podpisany w 1990 roku pomiędzy państwami należącymi do Układu Warszawskiego z NATO, wyznaczał limit rozmieszczenia broni konwencjonalnej w Europie.

Dalsze podejmowane próby zawarcia podobnych umów zawsze kończyły się fiaskiem.

Przyczyną zaś zawieszenia w lipcu 2007 roku uczestnictwa Rosji w „CFE” było „zaistnienie wyjątkowych okoliczności naruszających bezpieczeństwo Federacji Rosyjskiej i wymagającymi podjęcia nie cierpiących zwłoki kroków”, co w praktyce oznaczało, że była to odpowiedź Rosji na plan rozmieszczenia w Czechach i Polsce elementów tarczy antyrakietowej oraz przystąpienia krajów przybałtyckich do sojuszu NATO. A to było zerwaniem- również  przez Zachód, kolejnej umowy: Rosja-NATO,  podpisanej w Paryżu w 1997 roku, gdzie kraje członkowskie NATO zobowiązywały się do nie rozszerzania paktu o kraje wchodzące wcześniej w skład ZSRR.

W tych okolicznościach, podając jako przyczynę- obawę o swoje bezpieczeństwo, Rosja zawiesiła dalszy udział w „CFE”.

A więc, co dziś się zmieniło takiego, że niemiecki minister spraw zagranicznych nagle uważa, że ze względu na na wzrost napięcia w stosunkach z Rosją należałoby wznowić działanie kontroli zbrojeń?

Otóż nic, i dlatego można przyjąć, że jest to kolejny wybieg propagandowy, który z jednej strony ma pokazać zatroskanie szefa niemieckiego MSZ o wzroście napięcia w stosunkach z Rosją, a z drugiej ma uderzyć w nią, jaką tą, która odmawia wprowadzenia kontroli zbrojeń broni konwencjonalnej, a więc przyczynia się w ten sposób do wzrostu napięcia międzynarodowego w Europie.

Rosja oczywiście nie może podjąć w tym kierunku żadnych działań, dokąd będzie istniała przyczyna jej poczucia zagrożenia, a więc przesuwanie ku granicom flanki wschodniej NATO sprzętu i wojska oraz budowa tam infrastruktury militarnej, w tym elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Oczywiście pomijając tu problem Ukrainy, który dla Rosji w tej chwili stanowi najważniejsze wyzwanie, bo otwarty konflikt militarny przesunięto bezpośrednio pod jej zachodnie granice, zaś rząd Ukrainy deklaruje otwarcie swoją skrajnie antyrosyjską postawę.

Czy w tej sytuacji Rosja może się zgodzić na wznowienie kontroli zbrojeń?

Aby do tego doszło NATO i USA musiały by powrócić do stanu wyjściowego, czyli sprzed 2007 rokiem.

A tego jak wiadomo nie da się już w żaden sposób, przez prowadzenie przez Zachód polityki faktów dokonanych.

W świetle tego, Rosja nie ma innego wyjścia, jak dbając o własne bezpieczeństwo, robi wszystko co można, w tym modernizuje i szkoli swoje wojska.

Dowodem zaś, na to jakie są prawdziwe intencje Zachodu pod kierunkiem Stanów Zjednoczonych, jest sytuacja na Bliskim i Środkowym Wschodzie oraz w Północnej Afryce, gdzie pod pretekstem zagrożenia terrorystycznego, czy też braku poszanowania przestrzegania przez władze krajów z tego regionu, obalono w nich legalne władze, przejmując samemu nad nimi kontrolę. Doprowadziło to tam do chaosu, jeszcze większego terroru, bezprawia i niespotykaną, w dotychczas skali- masowy exodus ludności tubylczej, uciekającej przez konsekwencjami wojny, prześladowaniami, głodem i brakiem podstawowych warunków do prowadzenia normalnego życia.

Niestety, ale takie są skutki prowadzenie przez światowego hegemona- przy pomocy zagorzałych sojuszników i zachodnich partnerów z NATO- jego polityki międzynarodowej, co czego aby nie dopuścić u siebie Rosja musiała podjąć stosowne działania.

Tak więc propozycje niemieckiego ministra  Franka-Waltera Steinmeiera, są tylko rzucaniem słów na wiatr.

http://www.faz.net/aktuell/politik/kritik-an-russland-steinmeier-schlaegt-neustart-der-ruestungskontrolle-vor-14406245.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_o_konwencjonalnych_si%C5%82ach_zbrojnych_w_Europie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczyt_NATO_w_Pary%C5%BCu_1997

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym pomimo obchodów przez mieszkańców Doniecka kolejnej rocznicy założenia miasta ukraińskie wojsko nie zaprzestało intensywnego jego ostrzału oraz na innych newralgicznych odcinkach frontu.

I tak, od wczesnych godzin nocnych (od około 20:15) ukraińscy żołnierze intensywnie ostrzeliwali przy użyciu ciężkiej artylerii kalibru 122 mm i czołgu rejon wsi Jelenowki, następnie godzinę później rejonu miejscowości Jasinowata, w tym okolice punktu kontrolnego na grodze łączącej Donieck z Gorłówką oraz dzielnicę Nikitowską w Gorłówce.

Łącznie spadło tam 68 pocisków artyleryjskich kaliber 122 mm i pięć pocisków wystrzelonych przez czołgi.

Poza tym, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm ostrzeliwane były okolice miasta Dokuczajewsk oraz wsie Aleksandrowka i Trudowskije na zachodnich obrzeżach Doniecka, dzielnica Piotrowska i na południowym odcinku frontu: Sachanka, Leninskoje i Komiternowo.

W wyniku wczorajszego ostrzału uszkodzonych zostało sześć budynków mieszkalnych, w tym:  jeden dom prywatny przy ulicy Artemowskiej w dzielnicy Nikitowka w Gorłówce, trzy domy przy ulicy Gogola na obrzeżach Jasinowatej i dwa kolejne domy na ulicach Andrusowa i Pawłowskiej w dzielnicy Piotrowskiej Doniecka.

Poza tym w Jasinowatej, Mineralnoje i Gorłówce, w wyniku ukraińskiego ostrzału zostały ranne trzy osoby cywilne: mężczyźni w wieku 76, 52 i 46 lat.

Natomiast na  ługańskim odcinku frontu, w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze siedem razy przeprowadzili ostrzał w kierunku pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.

I tak, ostrzelane zostały przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, okolice miejscowości Łogwinowa i Kalinowki.

Natomiast przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów okolice miejscowości Żełtoje.

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa dokumentująca skutki ukraińskiego ostrzału dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku:

***

„W naszym Dniu Niepodległości w Doniecku podniesiono niebiesko-żółtą flagę i zagrano ukraiński hymn. To wydarzenie jest symboliczne, przypominając rosyjskim najemnikom, że Donbas był, jest i pozostanie ukraiński. W dniu święta miasta, droga drużyno z Doniecka jesteśmy z wami”– napisał na swojej stronie w Instagram ukraiński prezydent Petro Poroszenko.

Wzt. bardzo interesujące jest, w jakiej tak naprawdę rzeczywistości żyje Petro Poroszenko? Może jest to świat równoległy do naszego?

Na koniec kilka zdjęć:

Ukraina zmierza do Europy, już nie tylko tylko po trupach rosyjskojęzycznych separatystów, ale i cyganów. Kiedy zakończy się to szaleństwo?

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

138 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.08.2016r.- 551 dzień od nowego rozejmu.

 1. Mie wiem czy to nie fake…
  Podobno byłego Prezydenta Ukrainy Juszczenko, widziano handlującego na pchlim targu – taką informację przekazała w sobotę znana ukraińska strona społecznościowa „Nasz Kijów” (via Facebook). Jak dowiadujemy się, były prezydent Ukrainy sprzedawał tam… wyszywanki – tradycyjne, bogato zdobione haftami koszule.
  http://xportal.pl/?p=26662

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ambasador Ukrainy w Polsce znów wsławił się retoryką i finezją…

  „W Polsce bardzo aktywnie pracują rosyjskie specsłużby, które podburzają do ochłodzenia między dwoma krajami. Przebiega to szczególnie w internecie. Pojawia się bardzo dużo komentarzy nieznanych autorów, którzy prowokują do konfrontacji, tworzą napięcie. Jest to w interesie trzeciej strony” – powiedział Deszczyca.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ambasador-ukrainy-w-rp-rosyjskie-specluzby-napuszczaja-polakow-na-ukraincow

  Polubione przez 6 ludzi

   • Ten Dreszczyca to co to za ambasador który nie wie, że w internecie niema anonimowości ! Oj gryzie ich po piętach polski patriotyzm i pamięć doskonała , nawet po 70-ciu latach , czego nawet ich naczalstwo z Kanady nie przewidziało ! No i w końcu już oficjalnie wiemy ,ze odpowiednie służby doskonale kontrolują nasze społecznościowe fora . pozdrawiam .

    Polubione przez 2 ludzi

  • Komentarze pod artykułem bezcenne !!
   Nie dziwi fakt braku reakcji MSZ na ten wywiad ; udawajmy dalej że się nic nie stalo…w ramach „dobrej zmiany”.
   Podobnie jak na wywiad z Szuchewyczem dla GW – co mnie osobiście nie zdziwiło ; bo jaka inna szmatogazeta by to opublikowała ?
   Duda niczym Castro a MSZ niczym…no właśnie ?

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Przeskakuję zobaczyć co na Bliskim Wschodzie – ale jeszcze kilka linków:
  .https://pp.vk.me/c626916/v626916086/1bec5/Gmc3aJBi0bg.jpg
  Fotka z lat 90-tych. Saszko Biłyj i szef kijowskiej mafii Rybałko wraz z ochroną czyli braćmi Kłyczko

  Do Swiatłodarska w celu likwidacji parszywosekciarzy skierowano specgrupe wojska kijowskiego
  http://www.novorosinform.org/news/59675

  Wojsko kijowskie robi sobie z mieszkańców ziem okupowanych zwyczajnych niewolników
  http://www.novorosinform.org/news/59673

  W przededniu oddania Polsce Zachodniej Krainy Kijów likwiduje parszywosekciarzy
  http://sergs-inf.livejournal.com/1634670.html?utm_source=vksharing&utm_medium=social
  + .https://youtu.be/9XbQufD9PHI

  MON Krainy zaprzecza informacjom o nowej fali mobilizacji. Ale wszyscy zgodnie twierdzą że po cichu się właśnie zaczęła
  https://russian.rt.com/article/318630

  WSU – pierwsza w świecie armia. W mordowaniu!
  ,https://youtu.be/5otoZrfgswc

  Władze Polski się tłumaczą w sprawie MRG
  https://russian.rt.com/article/318616

  Uwaga! Mem!
  .https://pp.vk.me/c626818/v626818925/28216/IJGhfI6glxw.jpg
  Dzięki Majdanowi u wielu Europejczyków biją ukraińskie serca i pracują ukraińskie nerki

  Jakiś politolog z Polski twierdzi że Sawczenko to agent Putina!
  https://inforeactor.ru/38917-polskii-politolog-savchenko-agent-kremlya

  Pan Zacharczenko został generał-majorem! Gratulacje!
  .https://youtu.be/Qx2PYb1XRmo

  Obama kazał by Uniwersytet Katolicki na UPAdlinie zorganizował nowe pokolenie faszystów
  .https://youtu.be/grcQdaL7pSc
  W linku linki dodatkowe
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_49324%2Fall

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Takie OT. Może było, może nie… Na mnie zrobił ten film wrażenie.
  Piszemy tutaj często że upadlincy byli pijani , naćpani itd. a okazuje się że to znana od wieków taktyka wojenna wspierana przez Rządy… co nie znaczy że usprawiedliwiam 🙂
  Tak czy inaczej polecam 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Ciąg dalszy wychodzenia na światło dzienne na Ukrainie, sprawy bezprawnych działań (mordów, tortur, porwań, nielegalnych więzień itp.) jakich dopuściły sie siły prokijowskie podczas tzw. operacji ATO na Donbasie. Sąd miejski w Kramatorsku (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) uznał za bezprawną, decyzje Prokuratury Generalnej Ukrainy, która odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie „bezprawnych działań” do jakich doszło w tzw. strefie ATO o czym poinformowała m.in. specjalna komisja ONZ i nakazał organom prokuratury wszczęcie dochodzenia. Sprawę do sądu w Kramatorsku zgłosił ukraiński adwokat Rinat Kuzmin;
  http://korrespondent.net/ukraine/3737952-sud-obiazal-rassledovat-ubyistva-y-pytky-v-zone-ato-advokat

  Polubione przez 5 ludzi

 6. O przetasowaniach na ‚dworze” „generalissimusa” Poroszenki. ze stanowiska szefa administracji Prezydenta został zwolniony Borys Łożkin (oligarcha medialny), który jak sie okazuje „wskoczył” od razu na stanowisko szefa Narodowej Rady Inwestycyjnej Ukrainy (i to dzięki minowaniu przez swojego byłego szefa, czyli Poroszenke). Łożkin nie próżnuje i już zaprosił do współpracy, ‚wybitnych światowych inwestorów” z niejakim „filantropem’ Sorosem na czele…
  http://economics.unian.net/finance/1492174-lojkin-priglasil-v-natsinvestsovet-sorosa-finansist-pochti-soglasilsya.html
  http://www.thepeoplesvoice.org/TPV3/media/blogs/blog/38/soros-syria38.jpg?mtime=1334053687

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Temat na czasie na Ukrainie, czyli w związku z podwyżkami opłat coraz więcej obywateli stara się o przyznanie im zniżek oraz zapomóg socjalnych. W Sumach wybuchł skandal po tym jak okazalo się że połowie z mieszkańców którzy wystąpili do miasta o przyznanie im zapomóg, przyznano je w…”rozmiarze zerowym”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=3fPvNiDt_kg
  Ps. Chcieli no to dostali, a że nic, to już inna sprawa…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Na dobranoc skrót tłumaczenia wiersza, który opublikował internauta w komentarzu na jednym z rosyjskojęzycznych portali. Nie podał nazwiska autora.

  „Żegnaj „jeszcze nieumarła Ukraino” – państwo bez honoru, bez mózgu. Z odwiecznym poszukiwaniem wrogów. Z tępą nienawiścią i złością do każdego, kto lepszy i mądrzejszy. Żyj z faszystami. Zabierz z sobą noże, widły, Majdan, bohaterów w trumnach. Idź do Europy, do d…py. Po prostu odejdź. A Noworosji nie ruszaj.”

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Z życia „rosyjskich opozycjonistów”, czyli tzw. liberastów. W Rosji szykuje się sojusz „rosyjskich liberałów”, z tzw. partii PARNAS Michaiła Kasjanowa (przezwanej złośliwie PORNOS) oraz równie ‚rosyjskich nacjonalistów” skupionych wokół niejakiego Aleksandra Biełowa;
  http://peremogi.livejournal.com/21704216.html
  Plus „njus” powiązany. 2,5 roku „Walhalli” zarobił „rosyjski aryjczyk” z miasta Kirow, który na Donbasie „walczył z reżimem Putina” w szeregach Sonderkommando „Azov”, co ciekawe w aktach sądowych znalazła się adnotacja ze na Ukrainę pojechał w „lutym 2015 roku gdy miał trudności finansowe”…
  http://newsday24.org/39917-rossiyanin-voevavshiy-vazove-poluchil-tyuremnyy-srok-novosti-segodnya-29082016.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Awantura w Dnieprze (dawniej Dniepropietrowsk) podczas mityngu poświęconego pamięci „bojcom ATO”, którzy zginęli w tzw. kotle iłowajskim. Wystepujący jak przedstawiciel władz miejskich, zastępca przewodniczącego rady miejskiej stwierdził ze w trakcie walk w tzw. kotle iłowajskim śmierć poniosło 272 „bojców ATO”. Na to oburzyli sie uczestniczący w mityngu „weterani ATO” m.in. z tzw. batalionów ochotniczych „Dniepr 1”, którzy oburzeni zakrzyczeli go stwierdzając że ofiar po stronie ukraińskiej było TYSIĄCE…
  http://dv-gazeta.info/dneprnews/na-mitinge-pamyati-zhertv-ilovayskoy-tragedii-v-dnepre-edva-li-ne-razgorelsya-skandal.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Na dobranoc….

  Лука, азъ есмь твой Отче!

  Przekopuję się przez kilka lat wpisów na jednym blogu, tworząc indeks ciekawostek nam napotkanych…

  Dla Warszawiaków cymesik!
  O Wirsawii – ukochanej Dawida biblijnego (Wiemy skąd nazwa Warszawa?). Plus o liczeniu lat od potopu
  http://kadykchanskiy.livejournal.com/180774.html

  Prawdopodobnie zmarł prezydent Uzbekistanu Islam Karimow. Pełnił te funkcję od 1991 roku.
  .https://pp.vk.me/c543101/v543101379/22922/wbNEMxE7Fws.jpg

  Mem o obietnicach
  .https://pp.vk.me/c626124/v626124343/26eb9/bGuwfTHdoXY.jpg

  Nie wiem czy był ten film z Jasiniowatej?
  .https://youtu.be/cvtxVCcISi4
  http://news-front.info/2016/08/29/ukrainskie-siloviki-nakanune-bila-po-zhilomu-massivu-yasinovatoj-ranena-zhenshhina/

  Aha – nikt nie linkowal doskonałego Krakauera!
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=42995
  Nie można mieć żadnych złudzeń jeżeli chodzi o Ukrainę

  Suwenir z ROsji
  .https://pp.vk.me/c626417/v626417155/25cfc/87yM8Fl-JWk.jpg

  Aha – jeszcze jedno – rosyjskich paraolimpijczyków nie dopuszczą do kolejnej olimpiady!
  https://russian.rt.com/article/318678

  We Lwowie pogrzeby tych co chcieli do ATO
  http://www.politnavigator.net/vo-lvove-sploshnye-pokhorony-s-donbassa-privezli-novye-groby-bojjcov-ato-i-volonterov.html

  Cymesik!
  Немецкий унтер-офицер для украинцев – ПАПОЧКА!
  https://cont.ws/post/357985

  Ukraińskość w całej okazałości
  .https://pp.vk.me/c604631/v604631755/3ff2/Slkq3JYLu8s.jpg

  Ciekawe
  https://arhano.ru/articles/polsha-ukraina-i-rossiya-kuda-podatsya-shchirym-ukraincam
  https://vk.com/feed?w=wall-97934757_131531
  Польша, Украина и Россия, куда податься щирым украинцам?

  W tiurmach ukainców może się znajdować kilkuset Rosjan
  .https://youtu.be/_QuRpx9Ud7I

  DObranoc!

  PS
  Как избежать взлома вашей странички в „В контакте” сотрудниками СБУ, если вы живёте в ДНР – руководство к действию

  Распространяйте!

  .https://www.youtube.com/watch?v=MQiuP9K23Uw

  Polubione przez 2 ludzi

 12. PS
  Dodatki bo mi uciekną

  Новостёб от TeleTrade: Украина выращивает зерно для американских солдат!

  А Россия тем временем соберет в этом году рекордный урожай зерновых — 115 млн тонн! Бонус — история от Стиллавина, как братва помогала колхозникам гречу собирать, — смотрите в очередном выпуске Новостёба.

  .https://www.youtube.com/watch?v=1XnvN5murio

  Тысячи людей приняли участие в акции в поддержку временно отстраненного президента Бразилии Дилмы Русеф. Манифестации проходили в тот момент, когда Русеф выступала с речью в свою защиту перед Сенатом.
  https://vk.com/feed?z=video-40316705_456242454%2F968759471d791c2c94%2Fpl_post_-40316705_14028203

  Wybuchowy koniec
  29 августа 1949 года прошло первое в СССР испытание ядерного оружия. Опытный взрыв, мощностью 22 килотонны в тротиловом эквиваленте, прошел на Семипалатинском полигоне. Семь лет назад Генеральная Ассамблея ООН объявила 29 августа Международным днем действий против ядерных испытаний.
  .https://youtu.be/4gpe41SACcc

  Plus
  Вот так коренные украинцы готовились к параду вышиванок на День независимости (Одесса-2016)
  Таки арийцы)))) Ведь петька всех неРАБОВ в котлах сварил!
  .https://pp.vk.me/c637121/v637121710/8b10/BPG8-ew_YRo.jpg

  and…
  .https://pp.vk.me/c630726/v630726140/4dd9b/dugGDcsr5Co.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.