Wojna domowa na Ukrainie 30.08.2016r.- 552 dzień od nowego rozejmu.


Lwów- napad przy użyciu karabinów maszynowych i ręcznych wyrzutni granatów, na samochód firmy ochroniarskiej przewożącej gotówkę. 3 osoby zabite.

W ciągu kilku ostatnich dni- tym razem udzielając wywiadu dla kanału telewizyjnego „ARD”, szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier odniósł się do bezpieczeństwa europejskiego w kontekście współpracy z Rosją.

We wczorajszym wywiadzie dla „ARD” minister Frank-Walter Steinmeier zaznaczył, że trwałe bezpieczeństwo w Europie zapanuje tylko wtedy, gdy będzie to „wspólne bezpieczeństwo”:

„Dlatego powtarzam: oczywiście musimy się chronić, także za pomocą środków militarnych, ale to nie daje jeszcze żadnej gwarancji; musimy starać się o wciągnięcie także trudnych partnerów, do których należy Rosja (…) Rozmowy z Rosją są trudne, lecz błędnym byłby wniosek, że należy zrezygnować ze starań, by dogadać się z trudnym partnerem”– powiedział Steinmeier.

Pytany przez redaktora prowadzącego program o dalszy los sankcji wprowadzonych wobec Rosji, odpowiedział, że jego celem jest jeszcze w tym roku pozytywnych wyników we wdrażaniu porozumień mińskich, a więc zarówno: amnestii, zawieszenia broni, wprowadzenie specjalnego statusu dla Donbasu i ordynacji wyborczej:
„Jeżeli dojdzie do istotnego postępu, to wówczas nikt nie będzie się sprzeciwiał ustępstwom po stronie sankcji. Jeżeli postępu nie będzie, to nie będzie powodu, by łagodzić sankcje. To nie jest ugodowa strategia rokowań, lecz rozsądna oferta pod adresem i Rosji i Ukrainy”

Nie wiem, jak szef niemieckiego MSZ wyobraża sobie nagle przyspieszenie we wdrażaniu porozumienia mińskiego, ale tak jak nie udało się osiągnąć pokoju w Donbasie po podpisaniu pierwszej umowy w Mińsku na jesieni 2014 roku, która to została zawarta tylko po to aby uniemożliwić ostateczne dokonanie masakry ukraińskich sił zbrojnych biorących udział w działaniach ATO. Jak również po podpisaniu drugiej umowy półtorej roku temu- zresztą z podobnych powodów jak pierwszej, czyli uniknięcia masakry ukraińskich sił ATO- kiedy to postanowienia podpisanej przez siebie umowy władze ukraińskie jawnie sabotują. Nadal też nie wykonując jej podstawowych punktów o wycofaniu broni i zaprzestaniu prowadzenia operacji pacyfikacyjnej w ramach ATO, czyli prowadzenie regularnych działań bojowych.

Jeśli zaś chodzi o punkty polityczne porozumienia to ze strony ukraińskiej jest tylko zwykła obstrukcja i pozorowanie prowadzenia dialogu.

Co więc Frank-Walter Steinmeier ma takiego ukrytego w zanadrzu, że uważa, iż teraz w ciągu kilku miesięcy potrafiłby odwrócić sytuację o sto osiemdziesiąt stopni?

Oczywiście, że NIC!

Także ponownie pojawia się pytanie: jaki cel ma ta ostatnia nadaktywniość szefa niemieckiego MSZ?

Przypomnę, że w miniony piątek, o czym pisałem wczoraj, na łamach niemieckiej gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Frank-Walter Steinemeir wystąpił z jakąś nadzwyczajną inicjatywą dotyczącą rozbrojenia i kontroli zbrojeń na terenie Europy. Co oczywiście dziś, podobnie jak wdrożenie mińskiej umowy pokojowej przez reżym w Kijowie, jest niemożliwe.

Można więc przyjąć, że ta jego akcja jest prowadzona wyłącznie na użytek wewnętrzny, czyli w ramach jakiś gierek politycznych, dzięki którym chce on po pierwsze uspokoić społeczeństwo- przestraszone możliwością wybuchu wojny, jak i kół gospodarczych obiecując im gruszki na wierzbie, czyli wznowienie pełnej współpracy z Rosją.

Jak sądzę, żaden przełom- w postrzeganiu przez niemieckie władze kwestii rosyjskiej i przemieszczania sił NATO na Wschód pod granice z Rosją, tu nie nastąpił i nic na niego nie wskazuje.

Przełom jedynie jest możliwy jeśli światowy hegemon tak zadecyduje, co przy ekipie politycznej, która tam obecnie rządzi, nie jest możliwe.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do kolejnego dnia relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym w Donbasie, pomimo obowiązującej tam nadal stronę ukraińską porozumień podpisanych w Mińsku o zawieszeniu broni i jej wycofaniu poza linię frontu, nadal siły ATO prowadziły aktywne działania zbrojne wobec ludności i wojska zbuntowanych republik ludowych.

I tak, w godzinach od 19:35 do godziny 01:10, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm i czołgów prowadzili ostrzał okolic następujących miejscowości: Jasinowatej, Mineralnoje, Krasnyj Partizan, północnych i zachodnich obrzeży Doniecka oraz Dokuczajewska, Komiternowa i Sosnowskoje.

W dzielnicy Kijowskiej Doniecka kilka pocisków spadło m.in. na teren kopalni im. „A. F. Zasiadki”, które uszkodziły budynek biurowy, zniszczyły kilka obiektów gospodarczych i autobus.

Natomiast, w wyniku ostrzelania tam części mieszkalnej, został ranna kobieta pracująca w kotłowni, a ponadto została uszkodzona poważnie sama kotłownia oraz spłonęło całkowicie jedno z mieszkań w budynku wielorodzinnym, gdy pocisk artyleryjski przebił w nim dach i eksplodował w tym mieszkaniu.

W dzielnicy Piotrowskiej zaś, ukraiński ostrzał uszkodził w trzech miejscach rurociąg gazowy pozbawiając dopływu gazu 50 domów.

Dodatkowo w wyniku wczorajszego ostrzału został jeszcze uszkodzony jeden dom prywatny na obrzeżach Dokuczajewska i przebiegająca obok magistrala gazowa oraz dwa kolejne domy jednorodzinne w miejscowości Mołodieżnoje.

Łącznie na ostrzeliwanym przez ukraińskich bojców  obszarze spadły 153 pociski kaliber 152 i 122 mm oraz 56 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm i jeszcze 6 pocisków wystrzelonych przez czołgi.

W nocy najbardziej intensywne walki toczyły się w trójkącie miejscowości Awdiejewka-Jasinowata-Spartakus oraz na zachodnich obrzeżach Doniecka w okolicy wsi Marinka. Natomiast sporadycznie praktycznie na całej długości frontu, ze szczególnym uwzględnieniem północnych obrzeży Gorłówki w rejonie Zajcewa, a także w rejonie Telmanowa i na wschód od Szirokino.

Poniżej film przedstawiający aktualną sytuację w okolicy Zajcewa:

 

Na koniec tego wątku jeszcze dwa filmy dokumentujące skutki ostrzału w nocy z 28 na 29 sierpnia br. przez ukraińskich żołnierzy Gorłówki:

***

Na koniec kilka zdjęć:

W doniecku wznowiono wydobycie w jedynej tam kopalni piasku.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

87 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.08.2016r.- 552 dzień od nowego rozejmu.

 1. „szczerzy ukraińscy patrioci’ oburzeni nominacja ‚generalissimusa” Poroszenki, który na nowego szefa swojej administracji mianował byłego gubernatora Charkowa Igora Rajnina, który dodatkowo „podpadł’ udzielając w JĘZYKU ROSYJSKIM wywiadu oskarżanemu o „prorosyjskośc” kanałowi „Inter’ (który wielokrotnie padał ofiara ‚akcji” organizowanych przez „ukraińskich patriotów”);
  http://www.politnavigator.net/ni-dnya-bez-zrady-novyjj-glava-ap-vyzval-yarost-nacionalistov-svoim-intervyu-interu-na-russkom-yazyke.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Na dobranoc kilka linków.

  Mem bez kropki:

  Czernichów. Starszy człowiek zwrócił uwage targującej z ziemi kobiecie
  .https://youtu.be/DL0F_IX2OLc

  Polska. W Szczecinie polscy patrioci odnowili pomnik!
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_49466%2Fall
  Одни ломают, другие восстанавливают. Не все так однозначно в Польше)


  Tankowy biathlon trwa
  .https://www.youtube.com/watch?v=lkwBi5QLoh8

  Ukry biorą się za łby w sprawie odpowiedzialności za Iłowajsk
  .https://youtu.be/0sfDt7RhXWM
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_49464%2Fall

  Banderowcy teraz
  .https://youtu.be/8XIp7RJZWW0
  ВСУ: Арта, стреляйте по центральным улицам! Надо уничтожить поселок! Судя по отрывочным репликам между беспрерывного мата-разговора, украинские агрессоры обстреляли указанные координаты, ждут ответки и хотят вызвать ОБСЕ.

  В середине ролика идет вопль: «мне надо вальнуть всю Дибровку, всю полностью, ПТУРы надо! Вальнуть там всю пид###сню накрыть там». В ответ летит: «я передал координаты. Всё передал, они наводятся, ждите!»
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_49460%2Fall

  Uwolnieni z więzień SBU opowiadają o tym jak biedni sb-cy nie nadążali czyścić korytarzy zalanych krwią
  http://pravdanews.info/uznik-putchistov-v-2014-godu-pol-v-koridorakh-sbu-ne-uspevali-ot-krovi-otmyvat.html

  Teraz czekamy na zdjęcie WWP na pierwszej linii wśród Opołczenia. No, może być Szojgu!
  .https://pp.vk.me/c636530/v636530338/24e49/5lsZjD8R8j4.jpg

  Bomba! Ile było ukraińców w ukraińskiej republice ZSRR w 1925!
  .https://pp.vk.me/c636024/v636024959/27842/tNvmi53iiWA.jpg

  Dobranoc!

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Znowu gorąco w miejscowości Łoszczinowka w obwodzie odeskim, gdzie odbył się pogrzeb 8 – letniej dziewczynki zamordowanej przez Cygana (politpoprawna nowomowa Roma). Do wsi zjeżdżają się mieszkańcy okolicznych miejscowości (m.in z mniejszości bułgarskiej) oraz „szczerzy ukraińscy patrioci” z „klubu miłośników Sonderkommando Azov”, czyli tzw. korpusu obywatelskiego), którzy zapowiadają ze zrobią ‚porządek z Cyganami”;
  http://www.segodnya.ua/regions/odessa/vtoraya-volna-narodnogo-bunta-nazrevaet-v-odesskoy-oblasti-747401.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. UE zaproponuje Ukrainie oraz Turcji (a także Wlk. Brytanii jesli wystąpi ze struktur Unii) „partnerstwo kontynentalne”. Stwierdził tak Guntram Wolf dyrektor „Instytutu Breugla” w Brukseli, dodając że polegałoby ono m.in. na umożliwieniu swobodnego przepływu towaru i usług, partycypowania w unijnym budżecie jednak przy jednoczesnym ograniczeniu swobody poruszania się;
  https://russian.rt.com/inotv/2016-08-30/Euronews-Britanii-Ukraine-i-Turcii

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Amerykański tygodnik „The Nation” z artykułem o tym jak USA, przekształciły podległa sobie Ukrainę w „supermarket nielegalnej broni”, dzięki któremu mogą sprzedawać broń odbiorcom na całym świecie z pominięciem prawa międzynarodowego. Jednym z dowodów na to ma być sytuacja z eksportem (m.in. do Sudanu Południowego) rzekomo ukraińskiej broni, podczas gdy ‚zbrojeniówka” ukraińska nie jest w stanie zaspokoić nawet minimum potrzeb swoich sił zbrojnych;
  https://www.thenation.com/article/the-us-defense-industry-and-the-weaponization-of-american-foreign-policy/

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Oficjalny przedstawiciel Ukrainy w grupie kontaktowej w Mińsku Olga Ajwazowskaja powiedziała, że głosowanie w całym kraju w kwestii statusu Donbasu grozi rozpadem państwa, ponieważ może stac się precedensem, który mogą wykorzystać inne regiony. Według niej może to doprowadzić do tego ze za 5 – 10 lat „państwo Ukraina” będzie obejmowało tylko Kijów oraz kilka obwodów centralnych;
  http://www.vz.ru/news/2016/8/30/829655.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.