Wojna domowa na Ukrainie 7.09.2016r.- 560 dzień od nowego rozejmu (7 dzień rozejmu w rozejmie?)


Wielka piątka w Krynicy.

„W warunkach, gdy agresja Rosji przeciwko Ukrainie wciąż trwa, a zagrożenie wojskowe ze wschodu jest największym wyzwaniem, kwestia jedności narodowej i konsolidacji politycznej jest dla naszego kraju kwestią życia i śmierci”– powiedział ukraiński prezydent Petro Poroszenko w parlamencie w corocznym orędziu na temat polityki wewnętrznej i zagranicznej Ukrainy.

Dodał, że:

„Wszyscy widzą, jak bardzo zmieniła się nasza armia w ciągu ostatnich dwóch lat. Jest dobrze uzbrojona i gotowa do obrony Ukrainy. Gdyby poprzednie władze poświęcały armii tyle uwagi, jak jest to robione dziś, to żadne zielone ludziki nie wkroczyłyby na Krym i nie widzielibyśmy rosyjskich żołnierzy w Donbasie. Prawie 3 proc. PKB, które wydajemy na obronę, to bardzo dużo w porównaniu z 1 procentem w przeszłości. Ale w warunkach wojny to za mało. Dlatego armia potrzebuje obywatelskiej pomocy i wsparcia”.

Odniósł się również do problemu wdrażania umowy pokojowej podpisanej w Mińsku, mówiąc, iż Ukraina nie wprowadzi zapisanych w mińskim porozumieniu zmian w swojej konstytucji, dotąd aż separatyści nie wykonają swojej części umowy. Podkreślił też , że zachodni partnerzy Ukrainy zaakceptowali takie rozwiązanie.

Następnie przeszedł do tematu obecności rosyjskich sił zbrojnych w zajętym przez separatystów Donbasie, co uzasadnić ma zachodnią pomoc wojskową dla Ukrainy, której ona niecierpliwie oczekuje.

Podał, że łącznie w części Donbasu znajdującego się pod kontrolą separatystów znajdować się ma ponad 38 tysięcy rosyjskich żołnierzy, ponad 600 czołgów, ponad 1,2 tysiąca opancerzonych wozów bojowych oraz 750 systemów artyleryjskich i około 300 wyrzutni rakiet.

Oczywiście oparł się- podając te dane, na faktycznej liczbie żołnierzy i sprzętu, jaki posiadają siły zbrojne obu zbuntowanych republik. Tylko, że nie są to żadne rosyjskie oddziały regularnej armii wysłanej tam aby dokonać inwazji na Ukrainę, tylko utworzone w obronie własnych współrodaków, którym zabronił Kijów mówić w rodzinnym języku- a więc po rosyjsku, składające się wyłącznie z ochotników siły zbrojne samoobrony społecznej, tzw. Milicji Ludowej. Potwierdzić ten fakt mogą dane w ilości sprzętu jaki jest w posiadaniu powstańców, który dokładnie zgadza z jego liczbą jaką utraciły siły rządowe w czasie walk od 2014 roku do 2016 roku.

Na zakończenie swojego wystąpienia w parlamencie Poroszenko, mocno podkreślił, że Ukraina nigdy nie zrezygnuje ze swoich aspiracji do uzyskania członkostwa w NATO:

„Prowadzimy, jak nigdy dotąd, ścisłą współpracę z państwami sojuszu, którą będziemy nadal pogłębiać do pełnej realizacji kryteriów członkostwa. Naszym strategicznym celem jest wejście do NATO”.

Natomiast w tym samym czasie premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman zapewnił na Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju, że jego kraj nie zmienia proeuropejskiego kursu:

„Nasz kurs pozostaje niezmienny. Oczywiście, przed UE jest wiele wyzwań, ale korzenie Unii są wspólne. Powinniśmy to sobie uświadomić i zachować to, co mamy; pamiętać, że Unia dała wiele pozytywnych rzeczy narodom państw UE (…) Kiedy ludzie widzieli, że jest zagrożenie wprowadzenia dyktatury i deptania ich praw obywatelskich, wtedy mówili ‚nie’. Jesteśmy Europejczykami, chcemy żyć w jednej europejskiej rodzinie”

A więc z silniejszą- o oddziały ochotników wywodzących się ze skrajnie nacjonalistycznych środowisk politycznych, którzy dopuszczali się zbrodni w Donbasie-armią, z bagażem rozbudzonego neonazizmu i pomnikami stawianymi jego twórcom i „bohaterom” oraz wypaczoną interpretacją swojej historii i doprowadzonym do upadku państwem, Ukraina twardo podąża do celu jakimi są członkostwo w UE i NATO.
Nie zważa nawet na to, że już powoli stygnie  europejski zapał przyjęcia jej do tych organizacji, a więc szanse na uzyskanie członkostwa z każdym  kolejnym miesiącem maleją, zamiast rosnąć.
 Tym bardziej, że tak NATO jak i UE zaczyna sama przeżywać poważne problemy i nie jest im w głowie pogłębienie ich po wzięciu na siebie takiego niechcianego balastu jakim jest Ukraina.
Oczywiście Stany Zjednoczone, bez względu na sytuację, chciałby widzieć Ukrainę natychmiast jako członka NATO, ale europejscy partnerzy sojuszu tym razem ostro postawili się okoniem, dając do zrozumienia hegemonowi, że Europa Zachodnia nie jest jego ubezwłasnowolniona strefą wpływów i podejmuje w swoich sprawach suwerenne decyzje. Co w sytuacji dalszego spodziewanego pogorszenia stosunków z Rosją- jest oczywiste.
Tak więc, wąskie grono najsłabszych krajów w UE, którymi są państwa należące do byłego Bloku Wschodniego, nie wystarcza aby przeforsować amerykański punkt widzenia. Dlatego też hegemon postanowił utworzyć z nich strefę buforową wrogich Rosji państw, z których Ukraina ma odgrywać jedną z najważniejszych ról, aby w ten sposób szczelnie odgrodzić kraje ze starej Unii, od Rosji, tworząc jednocześnie w Europie Środkowo-Wschodniej trwałe źródło napięć, na pograniczu nawet wojny.
Oczywiście kraje byłego Bloku Wschodniego też nie stanowią jakiś zwarty monolit, i wzt. koncepcja ta może rozsypać się jak domek z kart, podobnie jak koncepcja uderzenia w Rosję za pomocą Ukrainy.
Szkoda tylko, że niewdzięczna rola amerykańskiego pachołka przypadła właśnie Polsce, no ale jest to wynikiem wyłonienia się nowych elit władzy po 1989 roku. I póki takich ludzi będziemy wybierać do kierowania naszym państwem, dotąd pretensje o to, że tak właśnie one rządzą, musimy mieć wyłącznie do siebie samych, bo te elity nie zmienią swojej postawy, tylko- korzystając z podstawowego prawa demokratycznego, jakim jest dokonanie wyboru-je należy zmienić .

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym pomimo, że sytuacja militarna w Donbasie uległa znacznemu uspokojeniu, to mimo wszystko ukraińscy żołnierze nie mogli się powstrzymać od prowadzonych lokalnie ostrzałów przy użyciu broni ciężkiej jak i moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, ręcznych wyrzutni granatów i karabinów maszynowych.

I tak, najbardziej intensywny ostrzał został przeprowadzony od godziny 22:20 przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm na teren kopalni „Zasiadki” w dzielnicy Kijowskiej Doniecka. Według ustaleń, kilka pocisków spadło tam nie czyniąc większych szkód materialnych. Nie było też ofiar wśród ludności cywilnej.

Poza tym ostrzeliwane też były okolice Dokuczajewska i wsi Leninskoje na zachód od Nowoazowska.

Tej nocy na ogół nie dochodziło do poważniejszych walk, potyczek i wymiany ognia pomiędzy wrogimi siłami.

Na koniec tego wątku jeszcze film dokumentujący fakt ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy okolic mostu łączącego drogę Ługańsk -Stanica Ługańska:

***

Jak zapowiedział Konstanty Elisejew-zastępca szefa biura kancelarii prezydenta Petro Poroszenki, że przy najbliższym spotkaniu grupy kontaktowej w Mińsku, strona ukraińska zaproponuje trwałe zawieszenie broni, które będzie obowiązywać aż do czasu przyłączenia Donbasu do reszty kraju.

Cosik obecne zawieszenie w zawieszeniu broni zaczyna nie wychodzić, a tu taka propozycja.

*

Na Ukrainie opublikowano listę rosyjskich i rosyjskojęzycznych kanałów telewizyjnych, których odbiór tam jest zakazany:

*

W sobotę 3 września przedstawiciel policji z Ugledaru  w tej części Donbasu, która znajduje się pod kontrolą sił rządowych, przekazał informację, że tydzień wcześniej jeden z żołnierzy batalionu „Ajdar” zabił tam nożem cywila. Podejrzany o dokonanie zabójstwa został zatrzymany i wszczęto już przeciwko niemu postępowanie karne.

Na koniec kilka zdjęć:

Pozostałości po ukraińskim ostrzale mostu na drodze Ługańsk-Stanica Ługańska i pomnika Kniazia Igora.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

 

 

Pozdrawiam.

Reklamy

128 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.09.2016r.- 560 dzień od nowego rozejmu (7 dzień rozejmu w rozejmie?)

 1. I jeszcze jeden OT, z naszego „podwórka”, w naszym nieszczęsnym kraju mamy społeczeństwo kastowe?
  https://www.wprost.pl/kraj/10021899/Sedzia-o-swoich-kolegach-Nadzwyczajna-kasta-ludzi.html
  Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Irena Kamińska, środowisko sędziowskie określiła jako „zupełnie nadzwyczajną kastę ludzi”. „Całe życie broniłam sędziów. Uważam, że to jest zupełnie nadzwyczajna kasta ludzi i myślę, proszę państwa, że damy radę”…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. „Dramatyczne wieści z okupowanego Krymu”. Według oficjalnych danych w okresie styczen – sierpień 2016 roku półwysep odwiedziło 4.264.6oo turystów, aż o 26,5 % więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Z czego 45% przyleciało samolotami, 41% skorzystało z przeprawy promowej, a 14% skorzystało z innych środków transportu;
  http://mtur.rk.gov.ru/file/spravochnaya_informatsiya_o_kolichestve_turistov_za_yanvarj_avgust_2016_goda_po_sostoyaniyu_na_01092016.pdf

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińskie mediamatoły w swoim „stylu’, czyli w Doniecku „Nie ma mięsa, jest wódka. Problemy na Donbasie’…
  http://korrespondent.net/ukraine/3741953-miasa-net-vodka-est-prodproblemy-na-donbasse
  A zdjęcie którym „okraszono” artykuł przedstawia…pierwszy dzień po zajęciu Słowiańska przez „niezwyciężona armie kijowską”…
  http://photo.vesti-ukr.com/donbass/2226-slavjansk-pervyj-den-bez-dnr/29255#galleria
  Ps. Znowu się leniom nie chciało nawet zdjęcia ‚podrasować’…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Oskarżany o korupcję deputowany Rady najwyższej Ukrainy Leszczenko uciekł do Gruzji? Według samego Leszczenki poleciał on do Tibilisi na konferencję zorganizowana przez Międzynarodowy Instytut Republikański (zwany „Instytutem McCaina), a o wszystkim miał wiedzieć przewodniczący Rady Najwyższej Parubji, któremu tez miał przekazac wniosek o udzielenie mu z tego powodu urlopu. Jednak Parubij stwierdził że żadnego wniosku o urlop od Leszczenki nie otrzymał;
  http://strana.ua/news/30602-sergej-leshenko-obyasnil-zachem-uletel-v-stolicu-gruzii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Coście s*****y uczynili z tą krainą ….z mojego e maila do Antka -ministra !

  Antek s*****e …zamachowcu…farbowany lisie !

  idę już do Ciebie…po Ciebie. Obejrzyj :

  https://web.facebook.com/sokzburaka/videos/1746457982254889/

  https://web.facebook.com/sokzburaka/videos/1746457982254889/

  coście skurwysyny uczynili z tą krainą

  Antek chojraku ….”gieroju” walcz jak umiesz i potrafisz , a jak nie umiesz, boisz się , to proś o pomoc swojego boga, lecz on Ci i tak nie pomoże , bo on gardzi tchórzami i mięczakami.

  Łódź , dnia 7 września 2016 r. dysydent,komandos Michał Jarzyński.

  PS. dzisiaj otrzymałem wiadomość na https://vk.com/feed na którą odpowiedziałem tak :

  https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14238193_2086956611530551_2334626888790303641_n.jpg?oh=6ed4a86c68ae3bb650715b7e97bd7563&oe=5838BC07

  Polubione przez 2 ludzi

  • Miałem przyjemność spotkać się z Panem Antonim w końcu lat 60-tych.
   Dostałem się do liceum, w którym była drużyna harcerska, gdzie harcmistrzem był Pan Antoni. Ja stary harcerz (po rodzicach i kuzynach – wujek był w Szarych Szeregach) przyszedłem na spotkanie informacyjne. Prowadził je Pan M. To co nawiedzony mówił …
   W efekcie odpuściłem sobie harcerstwo i zapisałem się do apolitycznego (tam i wtedy) ZMS.

   Polubione przez 5 ludzi

 6. „Wolność słowa” po ukraińsku. Podczas wywiadu udzielonego ukraińskiemu kanałowi „112.ua’ przewodniczący Narodowej Rady Ukrainy d/s Telewizji i Radiofonii Jurij Artemenko zagroził pracownikom i właścicielom kanału telewizyjnego ‚Inter” że jeżeli się „nie opamiętacie [tzn. nie zaczną nadawać tylko papki propagandowej „pobłogosławionej” przez Kijów], to jutro was zastrzelą’…
  http://www.politnavigator.net/svoboda-slova-po-ukrainski-glava-nacsoveta-po-tv-grozit-interu-esli-ne-opomnites-zavtra-vas-zastrelyat.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Witam i „dobranockuję” kilkoma linkami których nie zauwazyłem….

  Na poczatku Cassad i dwa filmy bez kropki

  http://colonelcassad.livejournal.com/2943834.html
  „Криптомнезия. Убить прошлое”

  Czerkasy:
  .https://youtu.be/9aC60iKIwcg
  И снова Черкассы и снова тот самый памятник…
  Не успела просохнуть красная краска на мордах нацистов Бандеры и Шухевича, нарисованных на постаменте где ранее стоял памятник писателю-антибандеровцу Василию Симоненко, как к ликам нацистов была добавлена пояснительная надпись „Кати”.

  Na DOnbasie dwukrotnie zwiększyła się liczba ostrzałów
  http://dan-news.info/defence/komandovanie-dnr-otmetilo-uvelichenie-kolichestva-obstrelov-so-storony-vsu-za-sutki-v-dva-raza.html

  http://dan-news.info/defence/ukrainskie-voennye-obstrelyali-iz-minometov-poselok-zajcevo-pod-gorlovkoj-prixodko.html

  Zginął Opołczeniec w wyniku ostrzału
  http://dan-news.info/defence/voennosluzhashhij-dnr-pogib-v-rezultate-obstrela-petrovskogo-rajona-so-storony-vsu-komandovanie.html

  Jak wspominałem grupa dywersantów szła na DOnbas i wpadła na minę ukraińską
  http://dan-news.info/defence/gruppa-diversantov-vsu-podorvalas-na-ukrainskoj-mine-pri-popytke-peresech-liniyu-fronta-basurin.html

  Basurin:
  .https://youtu.be/oAIv4CcFhik

  Zabrakło ukraińcom Leninów – likwidują jak leci…
  Во Львове снесли памятник писателю Степану Тудору, который выступал против националистических движений в Галиции.
  .https://pp.vk.me/c637723/v637723710/6f6c/FzUa6jch74s.jpg
  .https://pp.vk.me/c637723/v637723710/6f73/bUyIGB1HfSg.jpg
  .https://pp.vk.me/c637723/v637723710/6f7b/ApSi3SudG84.jpg

  Śmieci ze Lwowa teraz juz eksportują do Dniepropietrowska
  http://www.politnavigator.net/lvovskijj-musor-teper-vezut-ne-tolko-v-kiev-no-i-v-dnepropetrovsk-filatov-pomog-sadovomu.html

  Podobno Duda i Poroszenko ustalili jakieś „pojednawcze” uroczystości
  http://vognebroda.net/prezident-polshi-i-poroshenko-hotyat-ubedit-polyakov-zabyt-volynskuyu-reznyu

  Podobno istnieje projekt by za kłamanie o rzezi wołyńskiej tak jak za „kłamstwo oświęcimskie”
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50121%2Fall
  http://www.politnavigator.net/v-polshe-za-otricanie-volynskojj-rezni-khotyat-sazhat-v-tyurmu.html

  Uwaga! Mem!
  .https://pp.vk.me/c604818/v604818142/6289/fXnguxwLyGk.jpg

  Kiedyś Ukraina miała po ZSRR dwa piekne statki żaglowe. Jeden jest teraz na Krymie a drugi własnie sprzedali Niemcom
  http://svpressa.ru/society/article/155986/
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50129%2Fall

  Dzisiejsze uroczystości na Sur Mogile
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50128%2Fall
  Zdjęcia: https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50128%2Fall&z=album-76371964_235559643

  DOBRANOC!

  PS
  .https://youtu.be/i6X1yixmdVQ
  Под Норильском по неизвестным причинам река Долдыкан окрасилась в красный цвет.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. To mi się tak spodobało właśnie że trudno nie wkleić!
  .https://pp.vk.me/c631430/v631430765/4b457/w1aUSbvdew4.jpg

  Pan Iszczenko twierdzi, że Ukrainy nie da się już „wskrzesić”. Sprawy poszły za daleko…
  http://x-true.info/43553-rostislav-ischenko-voskresit-ukrainu-uzhe-ne-vozmozhno.html
  https://vk.com/feed?w=wall-94269450_284000

  Ukraińcy dorwali się do Szekspira. Odlotowo będzie! Hamlet grany przez aktorów którzy będą wszyscy leżeć w trumnach!
  http://vognebroda.net/ukraincy-dobralis-do-shekspira

  Ciekawy wpis kogoś kto był właśnie w Polsce. Twierdzi że kolejny majdan szykuje się u nas…
  https://vk.com/feed?w=wall294704095_15990
  .https://pp.vk.me/c636228/v636228285/252e2/wDROV-PsMpQ.jpg

  Podobno polski MSZ chce wznowić dobre stosunki z Federacją bez żadnych warunków wstępnych – cokolwiek to znaczy
  https://ria.ru/world/20160907/1476353771.html

  W Sewastopolu społeczeńśtwo pobiło jegomościa co miał na rowerze naklejki „AZOWA’a”
  http://rusvesna.su/news/1473272590

  O tym co gada Poroszenka
  .https://youtu.be/SkNpYtaXEao

  Dobranoc ponowne:

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukraińscy zawodowi marynarze znaleźli zatrudnienie zagranicą.
  Jak podaje Reuters, od początku 2015 r. włoskie władze zatrzymały 65 Ukraińców podejrzanych o udział w organizowaniu nielegalnej migracji. Kryminalne syndykaty zatrudniają Ukraińców do przewozu nielegalnych migrantów luksusowymi jachtami. Koszt takiej podróży to 6-8 tys. dol..
  We wtorek u wybrzeży Włoch zatrzymano 12-metrowy jacht płynący pod turecką flagą z 50 obywatelami Pakistanu, którzy przez Turcję zamierzali dostać się do Włoch.
  Jachtem kierowało dwóch ukraińskich marynarzy (21 i 25 lat).

  http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/3603127

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.