Wojna domowa na Ukrainie 9.09.2016r.- 562 dzień od nowego rozejmu.


Donieck wczoraj świętował 73 rocznicę wyzwolenia Donbasu spod hitlerowskiej okupacji.

Siwowłosy Bawarczyk- Christian Holz jest inicjatorem powstania Kaplicy Pokoju znajdującej się w Rososzce nieopodal Wołgogradu, dawniej Stalingradu, gdzie pochowani są rosyjscy i niemieccy żołnierze walczący tam w przełomowej dla dalszych losów II Wojny Światowej, bitwie.

„Pokój to największe dobro, jakie posiadamy i musimy je też chronić. Gdzie można temu lepiej dać wyraz niż w tym miejscu, które przypomina o przeszłości, ale też stanowi przestrogę dla przyszłych pokoleń” – w ten sposób uzasadnia Christian Holtz swoją misję.

To on jest pomysłodawcą  Kaplicy Pokoju, o realizację której  z determinacją toczył bój z państwową administracją w Rosji. Znalazł jednak do realizacji- tej swojej pasji życiowej, sojuszników i darczyńców w Niemczech. No i projekt powstał jako piękne i trwałe dzieło pamięci i pojednania.

Z dumą też opowiada, że jest w  Rosji 119 raz. Udziela wywiadów płynnie po rosyjsku i życzy sobie, aby tych wiele chmur, które zawisły nad niemiecko-rosyjskimi relacjami, jak najszybciej się znów rozproszyło:

„Dzisiaj na tym polu zapanował pokój o wielkiej sile oddziaływania, skłaniający ludzi do namysłu”

Z drugiej strony  II Wojna Światowa, ciągle jeszcze, jest w sposób bolesny obecna w świadomości Rosjan, których wg. najnowszych badań historycznych zginęło w latach 1941-1945 prawie 30 mln, w tym w samej bitwie stalingradzkiej około 450 tysięcy. Przypomnę, że Niemców i żołnierzy z krajów sojuszniczych poległo tam 750 tysięcy, a 90 tysięcy trafiło do niewoli.

Dlatego też wśród Rosjan- nie tylko mieszkańców Wołgogradu- ciągle trwają zabiegi o powrót do poprzedniej nazwy miasta- Stalingrad, które stało się symbolem zwycięstwa nad niemieckim nazizmem.

Jak na razie centralne władze są nieustępliwe, przypominając o roli Stalina w czasie II Wojny Światowej i zwycięstwie ZSRR nad nazistowskimi Niemcami, czym tuszuje się często własne zbrodnie popełnione za jego sprawą.

Zbrodnie sowieckiego reżimu dokonane na milionach niewinnych ludzi, Rosjan, Ukraińców, ludzi z całego ZSRR oraz na ludności wyzwalanych krajów, którzy umierali w obozach pracy lub też w więzieniach i od kul plutonów egzekucyjnych.

Jednak w Rososzce gdzie jest cmentarz i kaplica poświęcone 20 tysiącom żołnierzy rosyjskich poległych w bitwie pod Stalingradem, którzy spoczywają obok masowego grobu poległych tam niemieckich żołnierzy nastąpiło swoiste pojednanie, bo Rosjanie:

„Spoczywają tam obok niemieckich kolegów” – podkreślił Michaił Balibardin, 94-letni Rosjanin, jeden z nielicznych żyjących jeszcze świadków tamtych wydarzeń.

Michał Balibardin nie może przyjechać do Rososzki, bo jest ciężko chory. Opowiada, że opadły go już siły. Prosi, żeby kwiaty, które otrzymał, położyć na niemieckich grobach, grobach jego kolegów, mówiąc, że :

„Obecnie już nie jesteśmy wrogami”

I te słowa dedykuję polskim elitą politycznym wyłonionym z ruchów antykomunistycznych i antyrosyjskich po 1989 roku. Niech szukają wrogów tam gdzie oni naprawdę są, a nie ulegają ich zgubnym naciskom, pchając Polskę kolejny raz na zatracenie.

Powyższy wstęp oparty został na artykule jaki opublikowano w polskojęzycznej wersji portalu „Deutsche Welle”, a więc jak sądzić można portal ten jest , wg. opinii jakie wyrażają ogłupieni propagandą ludzie w Polsce-  PROPUTINOWSKI!!!

Do których, ale nie tylko, bo również do kremlowskich trolli oraz agentów Moskwy, a czasami nawet żydów- i ja osobiście mam przyjemność być zaliczanym. Bynajmniej znajduję się w szanownym gronie ludzi, których podziwiam i szanuję, za ich odwagę głoszenia swoich poglądów, brak zaślepienia i ślepej nienawiści oraz tolerancję i obiektywizm.

http://www.dw.com/pl/niemiecko-rosyjskie-pojednanie-w-rososzce/a-19537544

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_stalingradzka

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Jak podano we wczorajszym komunikacie misji OBWE w Donbasie, ilość naruszeń zawieszenia broni przedwczoraj przekroczyła po raz pierwszy- od czasu wprowadzenia rozejmu w rozejmie- liczbę 100. Dzień wcześniej jeszcze było tylko 62 takich naruszeń, a więc ich wzrost jest bardzo dynamiczny i wynosi ponad 60%, w ciągu niespełna doby.

Wczoraj również napięta sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie utrzymywała się i dochodziło tam do licznych naruszeń zawieszenia broni przez stronę ukraińską.

I tak, w godzinach pomiędzy 19:00, a 00:01 ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm w rejonie następujących miejscowości: Aleksandrówki i Trudowskiego na zachodnich obrzeżach Doniecka oraz Sachanki i Komiternowa na wschód od Mariupola. Łącznie spadło tam około 81 pocisków moździerzowych. Jak na razie nie ma zgłoszeń o stratach materialnych i ofiarach wśród ludności cywilnej.

Do walk dochodziło we wczesnych godzinach nocnych na odcinku Jasinowata-Awdiejewka oraz Talakivka-Wodjannoje, a także wczesnym przedpołudniem w rejonie Marinki, Starognatowki i Granitnoje.

Natomiast przedwczoraj ukraińscy żołnierze trzykrotnie ostrzeliwali terytorium ŁRL, gdzie przy użyciu granatników i ciężkiej broni maszynowej prowadzili ogień w rejonie pomnika Kniazia Igora oraz przy użyciu wyrzutni rakiet p.panc.- jak i również ciężkich karabinów maszynowych, rejon miejscowości Kalinówki, a także przy użyciu lekkiej broni maszynowej w kierunki wsi Sizoje.

Obserwatorzy z misji Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni w Donbasie  rozpoczęli postępowanie karne wobec sprawców winnych śmierci żołnierza sił zbrojnych DRL, który zginął przedwczoraj w wyniku ostrzału przeprowadzonego w dzielnicy Piotrowskiej Doniecka przez stronę ukraińską.

Na podsumowanie tego wątku, jeszcze raport za ostatnią dobę dotyczący sytuacji militarnej wzdłuż linii frontu w Donbasie sporządzony przez służby prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego operację antyterrorystyczną wobec jego rosyjskojęzycznych mieszkańców:

***

Sąd Apelacyjny w Kijowie potwierdził wyrok sądu niższej instancji o tym, że Rosja nie prowadzi agresji militarnej przeciwko Ukrainie.

Ciekaw jestem czy nasi polityczni tupeciarze, w tym prezydent, premier, szef MON i wielu innych, odszczekają teraz to co dotychczas wtłaczali do głów temu ogłupionemu przez propagandę i zły system edukacyjny, społeczeństwu, że Ukrainę najechały ruskie wojska.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- obchody 73 rocznicy wyzwolenia Donbasu spod okupacji hitlerowskiej.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

151 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.09.2016r.- 562 dzień od nowego rozejmu.

 1. O zbiorach na Ukrainie…

  W tej chwili zebrano 38 mln ton, dotyczy to zbóż. Z czego 25,5 mln ton to pszenica, której 55% stanowi pszenica spożywcza. Wewnętrzne zapotrzebowanie wynosi 5 mln ton, potencjał eksportowy wynosi 14 mln ton. Liderami plonów są obwody winnicki, chmielnicki, czerkaski, kijowski”, Takie informacje przedstawił minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Kutowy.
  http://wschodnik.pl/biznes/item/7681-ukraina-przygotowuje-14-mln-ton-pszenicy-na-eksport.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Premier Hrojsman określił przyszłoroczne priorytety rządu
  Priorytetowymi kierunkami, które otrzymają wsparcie z budżetu państwa w przyszłym roku, są obrona i bezpieczeństwo, wzrost gospodarczy, wsparcie dla rolników, wsparcie decentralizacji, wdrożenie aktywnego oszczędzania energii, wsparcie budowy maszyn i jakość kształcenia.
  http://wschodnik.pl/polityka/item/7683-hrojsman-okreslil-priorytety-budzetu-panstwa-na-rok-2017.html
  Komentarz: Wypowiedź polityka w porównaniu z konkretnymi działaniami na Ukrainie zakrawa moim zdaniem o cynizm.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Chociaż jak się zastrzegł na wstępie traktuje zajęcie Krymu za złamanie prawa międzynarodowego.

   Ale w tym wszystkim jest najważniejsze, że myśli trzeźwo- w przeciwieństwie do członków junty kijowskiej.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. W Przebrażu na Wołyniu po raz kolejny odbyła się kuriozalna uroczystość. W miejscu gdzie latem 1943 r. ludność polska zorganizowała samoobronę przed UPA, upamiętniono „ofiary polskich szowinistów”, którzy dokonali „masowych egzekucji” Ukraińców.

  „Jest to jeszcze jeden przykład otwartego fałszowania historii na Ukrainie” – skomentował wczorajsze doniesienia z Przebraża Iwan Kaczanowski z Uniwersytetu w Ottawie. Naukowiec napisał na swoim profilu w serwisie Facebook, że wg jego ustaleń, w sierpniu 1943 r. „około 100 upowców i okolicznych mieszkańców zmobilizowanych przez SB UPA zostało zabitych podczas kontrataku polskiej samoobrony i sowieckich partyzantów, do którego doszło w odpowiedzi na atak i próbę masakry polskich mieszkańców kolonii”.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/w-przebrazu-zponownie-upamietniono-ofiary-polskich-szowinistow-foto

  Polubione przez 8 ludzi

 4. Paweł Kukiz w wypowiedzi dla portalu Kresy.pl, odnosząc się do postulatów wicepremiera Morawieckiego, który chce ściągnąć do Polski kilkaset tys. pracowników z Ukrainy mówi: „Dramat polega na tym, że przez ten ucisk fiskalny Polacy są wypędzani z Polski, a na ich miejsce sprowadza się tańszych pracowników, w tym z Ukrainy. Po to, by utrzymał się system służący pewnym uprzywilejowanym politycznie grupom interesów. Oni to wszystko rozpatrują nie z punktu widzenia interesów Polski, tylko z punktu widzenia swoich partykularnych interesów”.

  Istotną sprawą, o której mówi Kukiz w związku z napływem Ukraińców do Polski jest brak ustawowego zakazu propagowania ukraińskiej symboliki nacjonalistycznej w Polsce:„Żeby mówić o polityce asymilacyjnej, to trzeba zacząć od wprowadzenia ustawy zakazującej propagowania banderyzmu. Nie ma możliwości, żeby w Polsce zasymilowali się ludzie, którzy czczą tych, którzy mordowali Polaków, z którymi mają się asymilować. To jest nielogiczne! Podstawową sprawą jest zakaz propagowania banderyzmu i ukraińskiej symboliki nacjonalistycznej. A potem możemy mówić o asymilacji. Czy ktoś wyobraża sobie, żeby  Niemiec, który czci Hitlera zasymilował się w Izraelu?”.

  Omawialiśmy na tym blogu sprawę nauczania dzieci ukraińskich we wrocławskich szkołach historii i kultury Ukrainy. Czytałam niedawno, że władze Wrocławia poszły jeszcze dalej i stworzono klasy ukraińskie, w których nauczanie odbywa się w języku ukraińskim. Polska więc hoduje u siebie pokolenie młodych banderowców. Podręczniki ukraińskie, nauczyciele ukraińscy. Wszystko to za przyzwoleniem społecznym i najwyższych władz.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/kukiz-dla-kresowpl-przeciwko-deklaracjom-morawieckiego-ws-masowego-sciagania-ukraincow-do-polski-

  Polubione przez 5 ludzi

 5. I kolejny raz o „rosyjskiej opozycji”, tym razem o „rosyjskich nacjonalistach” z „liberalnej rosyjskiej” Partii PARNAS (zwanej w Rosji PORNOS) z niejakim Wiaczesławem Malcewem na czele, miłośnikiem Ukraińskiego majdaniarstwa i banderowców z byłym szefem banderowskiego UNA – UNSO Korczyńskim na czele…
  >https://www.youtube.com/watch?v=fA-0WXI3lXU
  „Бандера и Власов – герои пидрасов!”

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Burmistrz Kijowa Kliczko stwierdził że formacje paramilitarne (czyli tzw. Prawego Sektora, czy tez Korpus Obywatelski „Azow”) zaangażowane są w działalność kryminalna, m.in. w wymuszanie haraczy. Dodał także że powinno zostać przeprowadzone śledztwo w sprawie bezczynności i nieudolności funkcjonariuszy policji w trakcie ostatnich zamieszek w Kijowie, w jakich uczestniczyli m.in. członkowie tzw. Korpusu Obywatelskiego „Azow”;
  http://ru.tsn.ua/politika/klichko-ubezhden-chto-v-kieve-voenizirovannye-formirovaniya-zanimayutsya-reketom-708045.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Komp mi się przegrzewa i wyłącza czasem. Najgorzej nagrzane jest miejsce w którym znajduje się wentylator i twardy dysk . Chyba trzeba go oddać do czyszczenia i sprawdzenia w serwisie. 😦 A wczoraj tak chciałem posiedzieć dłużej, a tu znowu bęc. To już 2 raz w ty miesiącu. 🙂

   Pozdrawiam serwis komputerowy

   Polubione przez 1 osoba

 7. Dobranoc z linkiem nie byłaby dobrą nocą!

  Rosjanie zakręcają Ukrainie kurek z ropą!
  https://ria.ru/economy/20160909/1476541746.html

  A Litwa chce by sąd odwołał czy odszczekał to co tam postanowił niekorzystnego dla Litwy w sprawie sporu z Gazpromem
  .https://ria.ru/economy/20160909/1476551881.html

  Naddniestrze przygotowuje „krymski scenariusz”
  http://svpressa.ru/politic/article/156159/

  Z cyklu dzika Rosja przedstawiamy wzorcowe wysypisko śmieci imienia Bandery Stefana

  В России почтили память Бандере

  Słuszne zdanie od tego vice szatana!
  .https://pp.vk.me/c630319/v630319287/4e543/hwBJTA9pWWc.jpg

  I jeszcze jeden mem na dobranoc!
  .https://pp.vk.me/c630826/v630826338/4ea26/GiH_OeOu3sg.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W związku z nowymi faktami powracam do tematu zastraszania mnie. Otóż wczoraj rozmawiałem ze swoim o wiele młodszym sąsiadem, którego wcześniej znałem stosunkowo słabo. Mieszka w bloku obok, ma ok.30 lat. Tym razem sąsiad ten /nazwiska nie podam / od początku rozmowy nie owijając w bawełnę dał mi do zrozumienia , iż to co robię nie podoba się pewnym ludziom, tak bardzo, iż gotowi są mnie zniszczyć.

  Nadmienił, iż naród wybrany już dawno został wybrany przez boga do rządzenia na planecie Ziemi, niezależnie od tego , czy to się komuś podoba , czy też nie . Miał pretensje do mnie oto , że rozpracowałem Jabłonkowskiego /przypomnę zrobiliśmy to razem z Andrzejem Szubertem, Pawłem Ziemińskim i Darkiem Kosiurem/. Powiedział, że wie, że współpracuję z Andrzejem Szubertem , który zieje nienawiścią do Żydów. Stwierdził , iż ja pod wpływem Andrzeja robię to samo.

  Przerwałem mu mówiąc, iż Andrzej Szubert jest osobą o ogromnej wiedzy i doświadczeniu życiowym i nie Nam dane go oceniać. Co do mojej rzekomej nienawiści do Żydów sprostowałem , iż jakakolwiek nienawiść do kogokolwiek na świecie jest mi obca , a ludzie , którzy mi przypisują taką ułomność cechuje prymitywizm myślowy i intelektualny , a jeśli chodzi o ludzi nie lubię jedynie konfidentów, szantażystów i umysłowych gamoni.

  Stwierdził , że nie wiem co byśmy nie robili to nie jesteśmy w stanie pokonać „ciemnych sił” Na tym rozmowę z nim zakończyłem. Rozmowa była prowadzona na wolnym powietrzu w cztery oczy, przed moim blokiem. Rozmowę zakończyliśmy ponieważ podjechał do nas rowerem mój syn z którym byłem wcześniej umówiony na obiad u mnie.

  W najbliższym czasie przy ponownym spotkaniu zaproponuję mu przejście na jasną stronę mocy.

  PS. Jak mawia mój kolega reżyser i scenarzysta Jerzy Morawski najlepsze scenariusze pisze życie i że najlepsze tematy rodzą się za ścianą.

  Święte słowa .Przytoczona rozmowa jest tego znakomitym przykładem .

  Pozdrawiam Michał.

  PS. Trochę zdziwiony jestem , iż do rozmowy ze mną skierowano tak młodego człowieka. Prawdopodobnie zadecydowało to ,iż on mnie wcześniej znał.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Z cyklu PIS-dzielski rząd sieroty Jarka

  PIS -dzielski rząd sieroty Jarka , idącego na smyczy CIA/Mossad w trosce o Nasze „zdrowie” /czytaj : śmierć / przy współudziale kamaryli sejmowej /od lewego do prawego , dodatkowo przy wsparciu ojca Rydzyka/ zaoferował Narodowi Polskiemu nową tzw. specustawę ze szkodą dla Naszego Narodu, a szczególnie chłopów /ludności wiejskiej.

  http://agrobiznes.money.pl/artykul/specustawa-o-asf-przyjeta,147,0,2151827.html

  Pod pretekstem grożącej Polsce epidemii afrykańskiego pomoru świń / w starożytnym Egipcie kapłani faraona straszyli lud zaćmieniem księżyca jako końcem świata, sami grzechów żadnych nie mieli/ niszczone będzie/jest polskie , podstawowe stado hodowlane, co spowoduje już całkowitą zależność Narodu Polskiego od kaprysów okupanta, który jak zechce to weźmie Nas głodem, bo mając taką ustawę i ją realizując sami siebie pozbawiamy wolności , suwerenności żywieniowej.

  Wzywam Naród Polski, w tym szczególnie ludność wiejską /chłopską do bojkotowania tej specustawy.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.