Wojna domowa na Ukrainie 12.09.2016r.- 564/565 dzień od nowego rozejmu.


Jeszcze trochę takich rządów PiS, a prezydent Polski będzie z taką tabliczką krążył po świecie.

„Mam nadzieję, że dzisiaj już większość moich rodaków rozumie, że bezpieczeństwo nie ma ceny. Nie ma takich pieniędzy, których nie warto zapłacić za to, żeby Polska była krajem bezpiecznym” – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda na targach zbrojeniowych w Kielcach.

Prezydent zaznaczył również, że program modernizacji sił zbrojnych będzie bardzo kosztowny:

„Mam nadzieję, że dzisiaj już większość moich rodaków, w związku z tym podatników, którzy de facto będą dokonywali tych zakupów, bo będą one finansowane z pieniędzy publicznych, rozumie, że bezpieczeństwo nie ma ceny. Nie ma takich pieniędzy, których nie warto zapłacić za to, żeby Polska była krajem bezpiecznym, żebyśmy byli w stanie zminimalizować wszelkie zagrożenia”

Dodał, że:

„Tu nie chodzi o to, żeby ono było tanie. Chodzi o to, żeby jego cena była adekwatna do jego jakości, do tego, w jaki sposób umożliwi żołnierzom i funkcjonariuszom wykonywanie zadań, a przede wszystkim, by mogli służyć i wykonywać swoje zadania bezpiecznie”

Zakończył zaś swoje przemówienie gładką formułką o patriotyzmie, mówiąc, że„niezwykle ważny jest patriotyzm gospodarczy, zarówno w sektorze państwowym, jak i prywatnym”.

Kieleckie targi zbrojeniowe, nawiedził również niestrudzony szef MON, Antoni Macierewicz, mówiąc tam, że:

” Jestem dumny, że możemy powitać ponad 600 wystawców z całego świata (…) wzrost liczby wystawców wskazuje na realny wzrost gospodarczy, który przyniosły rządy PiS.

Rząd Rzeczypospolitej przykłada do przemysłu obronnego kluczowe znaczenie. Wszędzie na świecie jest on kołem zamachowym gospodarki, a rozwój gospodarczy jest naszym priorytetem równocześnie z priorytetem obronnym”

Zaznaczył, że „musi nastąpić synergia między wzrostem polskiej armii i rozwojem polskiego przemysłu obronnego”.

Macierewicz ocenił, że firmy prywatne „są ważnym współczynnikiem rozwoju polskiego bezpieczeństwa, ale trzeba jasno powiedzieć, że państwo polskie będzie przywiązywać dużą wagę do rozwoju przemysłu państwowego”.

Jak widać, szczerze zatroskani o nasze bezpieczeństwa- prezydent Duda i minister Macierewicz zrobią wszystko aby nasza armia została zaopatrzona, bez względu na koszty w najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, co jest oczywiście możliwe tylko dzięki „realnemu wzrostowi gospodarczemu jaki przyniosły rządy PiS”, a który to rozwój polega głównie na rozdawnictwie publicznych pieniędzy pieniędzy w ramach programów „+500”– czyli „rodzina na swoim” i „bezpłatne leki dla seniora” oraz na traceniu kolosalnych pieniędzy na embargu wprowadzonym w handlu z Rosją i wykańczaniu  małych i średnich polskich firm nie mogących sprostać konkurencji ich zachodnich odpowiedników, posiadających w Polsce pozycję uprzywilejowaną.

Natomiast jeśli chodzi o deklarowane wspieranie przez rząd polskiego przemysłu zbrojeniowego, to już np. nieprzemożona chęć zakupu od Amerykanów 8 zestawów obrony powietrznej „Patriot” za kwotę 1 mld dolarów za sztukę, a więc łącznie za około 8 mld dolarów (około 24 mld złotych) jest tego jawnym zaprzeczeniem. Bo po pierwsze rakiety takie nie są nam potrzebne, a obronę naszego terytorium zapewnić nam powinny wojska paktu NATO, zgodnie z umową. Po drugie zaś, nas po prostu na to nie stać, aby wyrzucać kolejne miliardy złotych w błoto.

Jak widać, za obiecane nam bezpieczeństwo przez prezydenta i szefa MON, będziemy musieli z własnych kieszeni słono zapłacić, a nawet przepłacić, bo jak powiedział Andrzej Duda, „że bezpieczeństwo nie ma ceny”.

Dlatego też możemy za amerykańskie „Patrioty” zapłacić trzy razy drożej niż np. taka Finlandia.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/patrioty-dla-polski-3-razy-drozsze,64355.html

http://waldemarnowakowski.bblog.pl/wpis,jakie;sa;koszty;tarczy;i;10;baterii;patriot;;cz;1;,14059.html

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W Donbasie wzdłuż całej linii frontu w ciągu ostatnich dwóch dni nadal ukraińskie wojsko nie przestrzegało warunków zawieszenia broni i wycofania ciężkiej broni poza strefę frontową co zostało przez przedstawicieli Kijowa podpisane 565 dni temu, czyli pod koniec lutego 2015 roku.

I tak z piątku na sobotę, ukraińskie wojsko 136 razy naruszyło warunki zawieszenia broni, w tym przy użyciu artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, granatników i broni ręcznej ostrzeliwało następujące miejscowości: wieś Aleksandrowkę na zachodnich obrzeżach Doniecka, dzielnicę Piortowską w Doniecku, obrzeża Spartakusa, Wasilewkę, Wiesiełoje, Jasinowatą oraz Szirokino i Oktjabr. Łącznie spadło na teren DRL 37 pocisków moździerzowych i 1 pocisk kaliber 122 mm.

W wyniku tego ostrzału zostało zniszczonych 7 domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicach: Szirokiej, Mołodzieżnej, Pobiedy i Oktrjabrskiej w miejscowości Krutaja Bałka leżącej w pobliżu Jasinowatej.

Natomiast z soboty na niedzielę, ukraińskie wojsko 229 razy naruszyło warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał w kierunku terenu znajdującego się pod kontrolą DRL, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, wyrzutni rakiet p.panc, granatników i ręcznej broni maszynowej. Pod obstrzałem znalazły się miejscowość Żeleznaja Bałka koło Gorłowki, Jasiniowata, Wiesiełoje, Sachanka oraz Oktjabr. Ostrzelane zostały również północne i zachodnie obrzeża Doniecka.

Łącznie na teren republiki spadło 164 pociski moździerzowe.

Natomiast w nocy z niedzieli na poniedziałek (od godziny 21:20 do 01:30) ukraińscy żołnierze, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznej broni maszynowej,  przeprowadzili ostrzał przedmieść Jasinowatej, Spartakusa i Sachanki.

Szkody spowodowane tym ostrzałem nie zostały jeszcze określone.

Walki w dniu wczorajszym i w nocy z niedzieli na poniedziałek toczyły się w rejonie Marinki, Spartakusa, Awdiejewki, Komiternowa i Szirokino.

Raport z soboty:

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa dokumentująca skutki ukraińskiego ostrzału wsi Krutaja Bałka:

***

Według słów szefa ukraińskiej dyplomacji Pawlo Klimkina, już od października, a najpóźniej od listopada Ukraińcy będą mogli bez wizowo jeździć do krajów UE, w tym Polski.

Trzymamy za słowo, zawsze prawdomównego ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Natomiast problem polega na tym, że jak dotychczas władze UE nic na ten temat nie wiedzą.

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- uroczystości pogrzebowe bohatera DRL generał majora Aleksandra Nemogaja (1956-2016).

Aleksander Nemogaj był pierwszym dowódcą znanego z dzielności batalionu „Kalmius”, a następnie dowódcą Samodzielnej Brygady Artyleryjskiej.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

Pozdrawiam.

Reklamy

92 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.09.2016r.- 564/565 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wklejam cały fragment jak leci, a poniżej przedstawiam łopatologiczne wyjaśnienie.

  …7 września znana firma audytorska Deloitte przedstawiła ranking TOP-500 firm w Europie Środkowo-Wschodniej, którego wyniki świadczą o przywróceniu tempa wzrostu gospodarek europejskich i spowolnieniu gospodarczym na Ukrainie. Ukraina już drugi rok z rzędu wykazuje znaczny spadek dochodów w przeliczeniu na euro (-17,4%), ale już na mniejszą skalę niż w 2014 roku, kiedy spadek wyniósł -21,2%. Odpowiednio, zmniejszyła się liczba ukraińskich firm, przedstawionych w europejskim TOP-500 – z 32 do 29, przy czym tylko 6 spółek na koniec 2015 r. zwiększyły poziom swoich dochodów w euro-ekwiwalencie. Obecny ranking pokazał kilka ciekawych osobliwości gospodarki Ukrainy w porównaniu z regionem – ponad 50% ukraińskich firm w rankingu należy do lokalnych inwestorów, natomiast w rankingu wskaźnik ten wynosi zaledwie 15,4%, co świadczy o niskiej atrakcyjności inwestycyjnej Ukrainy dla zagranicznych inwestorów. Kolejną specyfiką ukraińskiego biznesu jest nieproporcjonalnie duża liczba pracowników w ukraińskich firmach wchodzących do rankingu, średnia ilość pracowników wynosi około 35,6 tys. osób, podczas gdy średnio w regionie w największych firmach pracuje średnio 6,6 tys. pracowników. ”

  http://wschodnik.pl/publicystyka/item/7720-tydzien-5-9-wrzesnia-w-gospodarce-ukrainy.html
  Komentarz: Chodzi o to, że zysk firm , stopa zwrotu z inwestycji ( ile dostaniemy co roku kasy za np 1000 zł inwestycji) ciągle spada na Ukrainie.
  Inwestorów interesuje głównie bezpieczeństwo inwestycji (którego nie ma na Ukrainie) i stopa zwrotu czyli ile na tej inwestycji zarobią.
  Zjawisko nie jest niczym dziwnym, po pierwsze obciążenia fiskalne na Ukrainie wciąż rosną, koszty mediów osiągnęły poziom europejski. Mała jest tez wydajność pracy. To bardzo zła wiadomość dla Ukrainy, bo oznacza, że mało inwestorów zechce wyłożyć swój kapitał by zainwestować u naszego sąsiada, a bez nowych inwestycji Ukrainę czeka stagnacja gospodarcza.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. I w tematyce inwestycji na Ukrainie

  Taruta: Żeby uratować gospodarkę Ukrainy potrzeba 250 mld dolarów zagranicznych inwestycji (do 2030 roku).
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/7700-taruta-zeby-uratowac-gospodarke-ukrainy-potrzeba-250-mld-dolarow-zagranicznych-inwestycji.html
  Komentarz: Jak wcześniej pisałem plany te nijak mają się do rzeczywistości. Żeby osiągnąć pułap 250 mld inwestycji inwestorzy musieliby lokować 16,5 mld $ rocznie- takich pieniędzy nikt nie przeznaczy.
  Ostatnio czołowi Ukraińscy politycy mówili o tym ,ze w przyszłym roku uda się ściągnąć UWAGA 5 mld inwestycji. Ale nawet te założenia mogą się okazać zbyt optymistyczne.

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Na co pójdą środki z kredytu od Pani premier Kopacz.
  Zagadkę rozwiązał…. ukraiński ambasador w Polsce Deszczycia
  cytat:

  „Przede wszystkim trzeba korzystać z możliwości, które teraz mamy. Mamy 8 punktów kontrolnych, które można rozszerzyć lub ulepszyć. Wydzielono na to środki z kredytu, który Polska zgodziła się przyznać Ukrainie – to 100 milionów euro. Teraz zależy od Ukrainy, kiedy wniesiemy propozycje projektów, które będą finansowane z tego kredytu”, – zaznaczył ambasador.”

  http://wschodnik.pl/ukraina/item/7705-deszczycia-kraje-europejskie-sa-gotowe-zaplacic-za-stworzenie-nowych-przejsc-granicznych.html
  Komentarz: Innymi słowy za kredyt udzielony Ukrainie zostaną zmodernizowane przygraniczne drogi i służby celne i graniczne.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Małe przypomnienie:
  2 września weszły w życie zmiany do szeregu ustaw, regulujących pobyt w kraju cudzoziemców z polskimi korzeniami w tym zmiany do ustawy o Karcie Polaka
  Poniżej artykuł na ten temat
  http://www.polskieradio.pl/130/2788/Artykul/1664483,Zmiana-ustawy-o-Karcie-Polaka
  Komentarz: W obecnej formie nowa ustawa jest skonstruowana tak, że pomaga „spolszczyć” się Ukraińcom. Daje duże pole do zdobycia przez obywateli Ukrainy NIE mających korzeni polskich prawa do Karty Polaka. Wystarczy dobra znajomość języka polskiego i minimalna znajomość historii naszego kraju.
  Weryfikacji praktycznie nie ma , jest rozmowa z konsulem i … tyle.

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Jak można przeczytać w doniesieniu serwisu TSN.ua, Dniepr – duma i symbol Ukrainy – kwitnie, płycieje, zarasta i gnije. Ekolodzy ostrzegają, że rzeka traci zdolność do samooczyszczania, a to może mieć nieodwracalne konsekwencje.
  Do rzeki wpadają zanieczyszczenia z największego miasta Ukrainy-nieprzetworzone ścieki z dużą ilością fosforu i azotu ( powoduje to rozrost glonów)
  Sytuację mogłaby poprawic choćby modernizacja starej oczyszczalni ścieków w Kijowie. Co ciekawe srodki na modernizację obiektu zagwarantowała …Japonia lecz z tego co czytam Ukraińcy nie zdecydowali się na kredyt ( warunkiem udzielenia było, że przynajmniej 30% materiałow potrzebnych do renowacji bedzie made in Japan).
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/7713-szumi-i-jeczy-umierajac-w-mekach-ekolodzy-mowia-o-smierci-dniepru.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. O „Oscara” w kategorii „Najlepszy film w języku obcym” ze strony Ukrainy będzie ubiegać się film „Ukrajinśki szeryfy” („Ukraińscy szeryfowie”) w reżyserii Romana Bondarczuka.

  Poniżej trajler filmu. Gorąco polecam obejrzeć.
  .https://www.youtube.com/watch?v=u81rnJG6ym4
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/7722-ukraina-wybrala-film-nominowany-do-oscara.html
  Komentarz: Jeśli ukraiński komitet oskarowy chciał kompletnie zniechęcić zagraniczną publikę to chyba ten film był najlepszym wyjściem.

  Chyba znalazłem cały dokument niestety w języku niemieckim
  .https://www.youtube.com/watch?v=2eeLQktre6g

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Ciekawe:
  Pracownicy Lwowskiego Urzędu Celnego podczas odprawy towaru pochodzącego z second handu w punkcie „Rawa Ruska ” na granicy z Polską, znaleźli 28,6 tony markowych ubrań i butów – informuje służba prasowa Głównego Zarządu Państwowej Służby Fiskalnej w obwodzie lwowskim, czytamy na portalu korrespondent.net.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/7730-na-granicy-z-polska-skonfiskowano-28-ton-odziezy-z-przemytu.html
  Komentarz: Możliwe ,że ubrania rzeczywiście były używane ( popularne na przykład w Polsce szmateksy) tylko funkcjonariuszom z Ukrainy nie mogło przejść prze myśl ,że ktoś mógłby wyrzucić dobre ubranie .

  Polubione przez 2 ludzi

 8. http://sptnkne.ws/chpj

  Na pieńku z Putinem i Miedwiediewem?

  Już wiem, czemu pan Miedwiediew zawsze nie cieszył się u mnie tak dużą sympatią , jak pan Putin?? Jest canonistą. 🙂

  Jak myślicie państwo, po wyborach parlamentarnych w Rosji, nastąpi zmiana na stanowisku premiera? Czy jest możliwe, że Pana Miedwiediewa zastąpi pani Walentina Matwiejenko ??

  Polubione przez 3 ludzi

  • Pan Miedwiediew jest osobą mało medianą. Robi to co do niego należy. Podobnie jak kiedyś Pan Prezydent Jaruzelski. Mój znajomy politolog (obywatel Europy zachodniej i pracujący na jednym z tamtejszych uniwersytetów) mówił, że co potrzeba co najmniej 50 lat, żeby Polacy docenili prezydenturę Jaruzelskiego.

   Życzę dobrej nocy

   Polubione przez 3 ludzi

 9. Witam,

  Podobno Ministerstwo Roslnictwa DNR prosi Zacharczenkę na wprowadzenie embarga na świninę z upadliny…
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50541%2Fall

  „Hipoteka” według słownika z czasów ZSRR
  .https://pp.vk.me/c543104/v543104179/21f5b/irNrFZLadvA.jpg

  OT paraolimpijskie. W Petersburgu odbył się puchar świata w tańcu na wózkach. Odpowiedni komitet zabronił wręczać medale sportowcom z Rosji o ile by wygrywali. Więc pozostali sportowcy na znak solidarnosci nie nosili wręczanych medali
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50538%2Fall
  http://tass.ru/sport/3614591

  Zadornow na dobranoc!

  Polubione przez 2 ludzi

 10. PS…

  http://antifashist.com/item/ryady-ukrainskoj-policii-popolnyayut-prostitutki.html
  Ряды украинской полиции пополняют проститутки
  Do ukraińskiej policji będą przyjmować panie swobodnych obyczajów!
  ce Jewropa!

  Ciąg dalszy „cejewropy”
  Киевляне закидали помидорами неонацистов «Азова»
  .https://youtu.be/QyUXWqxzG5k

  .https://youtu.be/oBEeDOiVQEU
  Подорвали беседку во дворе нардепа от НФ в Ровно

  В Мариуполе дети нашли гранатомёт 12.09.16
  .https://youtu.be/Vhg8WFGoKWs

  .https://youtu.be/OhxihdIJ8mo
  Конфликт при обыске магазина сына экс-заместителя главы налоговой службы Головача

  Rosja będzie głosować przeciwko udzieleniu przez MFW jakiejkolwiek kasy UPAdlinie (Przypominam, że BRICS ma teraz 15% wkładów w MFW i może wetować co zechce)
  .https://youtu.be/MRG8-I0d0kQ
  https://ria.ru/economy/20160912/1476719238.html

  A po drugiej stronie frontu:
  „Луганску 221 год”
  .https://www.youtube.com/watch?v=QoeDC7IDdjA

  Zdrada w Charkowie!
  Харьков. Ручка двери в самом центре города! Зрадец подкрался незаметно))
  .https://pp.vk.me/c637522/v637522127/de40/MJ1gNIfVXFw.jpg

  Starikow o tym czy Kraina wejdzie w skład Federacji
  .https://youtu.be/gJZfhqKi7_4

  Mem na dobranoc! 🙂
  .https://pp.vk.me/c636925/v636925336/296b2/K4nrjQvKqb4.jpg

  &

  .https://pp.vk.me/c637226/v637226143/c19b/f8JSQauAya4.jpg

  &
  .https://pp.vk.me/c637627/v637627338/d6fe/RQH3pcGZe1I.jpg 😀

  &
  .Страшный российский трейлер для натовской солдатни (после просмотра увольнение в запас)
  .https://youtu.be/B1nWrth8dHg

  Polubione przez 3 ludzi

 11. PIS-dzielski rząd sieroty Jarka i jego sejmowa egzemplifikacja

  https://web.facebook.com/1313674581995187/videos/1391697800859531/

  Szef biura prasowego PiS Krzysztof Wilamowski rzucony tam , gdzie jego miejsce tj. …na posadzkę ….miał trudności z powstaniem. Reakcja marszałka Terleckiego

  http://fakty.interia.pl/polska/news-incydent-w-sejmie-terlecki-zapowiada-zmiany-w-trosce-o-uporz,nId,2267828#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Kim jest Nieznany mężczyzna , który stanął w obronie polskich dzieci z domów dziecka., poddawanych adopcji za granicę ? Ode mnie dla niego słowa najwyższego szacunku.

  Polubione przez 1 osoba

 12. „Mam nadzieję, że dzisiaj już większość moich rodaków rozumie, że bezpieczeństwo nie ma ceny. Nie ma takich pieniędzy, których nie warto zapłacić za to, żeby Polska była krajem bezpiecznym”
  Od razu mówię, że ja dobrowolnie nie oddam ani guzika.

  ” nieprzemożona chęć zakupu od Amerykanów 8 zestawów obrony powietrznej „Patriot” za kwotę 1 mld dolarów za sztukę”
  Ponieważ nikt nie chce kupować amerykańskiego badziewia, to muszą to robić kraje kolonialne, bo przecież Ameryka musi z czegoś wprowadzanie demokracji finansować…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.