Wojna domowa na Ukrainie 13.09.2016r.- 566 dzień od nowego rozejmu.


 

Jak poinformował wczoraj Kijów, została usunięta awaria gazociągu polsko-ukraińskiego, tym samym Polska może ponownie tłoczyć gaz na Ukrainę.

Przypomnę, że ze względu na bardzo zły stan techniczny ukraińskiej części gazociągu, doszło tam w piątek do jego rozszczelnienia.

Spowodowało to ograniczenie odbioru gazu w punkcie wejścia Drozdowicze, jak również ograniczenie w przesyle gazu w punkcie Hermanowice kierunek Ukraina.

W poniedziałek około godz. 7 przesył gazu ruszył z normalną dobową wielkością 4,25 mln m3.

Dla Ukrainy połączenia gazowe z krajami UE są kluczowe w związku z podejmowanymi próbami uniezależnienia się od dostaw surowca z kierunku Rosji.

Dzięki temu układowi, Polska ma wątpliwą przyjemność zostać głównym źródłem zaopatrzenia Ukrainy w rosyjski gaz.

Ze względów na „wyższe racje polityczne”, polskie władze przymykają oko na tragiczne zaszłości historyczne, zaś sprawy uczczenia miejsc i polskich ofiar kaźni z rąk ukraińskich sąsiadów są zamiatane pod dywan. Z tej samej przyczyny Polska jest zainteresowana budową nowego transgranicznego połączenia gazowego z Ukrainą, którym gaz z Polski będzie płyną w stronę ukraińskiego odbiorcy.

Dodam, że już obecnie nasz kraj dostarcza „zakupiony” przez Ukrainę na zachodzie Europy gaz. Odbywa się to w punkcie Hermanowice kierunek Ukraina. Dziennie można przesłać tą drogą do nieco ponad 4,25 mln m3 surowca. Oznacza to, że rocznie można tym połączeniem wysłać na Ukrainę nieco ponad 1,5 mld m3 surowca. A to kropla w morzu ukraińskich potrzeb,  gdyż roczne zużycie gazu na Ukrainie oscyluje wokół 40 mld m3 gazu.

Z tego około połowy ilości gazu Kijów zmuszony jest importować (reszta pochodzi z własnego wydobycia). Obecnie, poza rosyjskim gazem tłoczonym z Rosji, głównymi kierunkami importu Ukrainy są Węgry i Słowacja. Jednak zwłaszcza w przypadku Węgier Kijów ma obiekcje. Wynika to z tego, że Budapeszt dość mocno wspiera bowiem władze na Kremlu i nie wiadomo, jaką w przyszłości obierze politykę, zaś oba te kraje mocną wagę przywiązują do regularnego spłacania przez Ukrainę należności za dostarczony przez nie rosyjski gaz. Stąd dość duże zainteresowanie Ukrainy pozyskiwaniem gazu z kierunku  polskiego, gdzie płatności są kredytowane na bezterminowy okres, zaś jego cena jest dumpingowa.

Dlatego też polskie władze mając problem z nierentownym gazoportem, do którego będzie napływał gaz z Kuwejtu, a może następnie nawet z USA, będą usiłowały znaleźć na niego innych nabywców, z których w teorii, ma być także bankrutująca Ukraina.

Nie dość tego w planach polskiego rządu jest import gazu norweskiego, który też trzeba będzie, aby powiększyć rentowność tego pomysłu, jego nadwyżki gdzieś sprzedawać.

Co jednak ważne, w rozumieniu ekipy rządowej, na ewentualnej współpracy mielibyśmy zyskać. Gazoport byłyby lepiej obłożony, co oznaczałoby niższe koszty regazyfikacji, doszedłby dodatkowy atut przemawiający za budową połączenia z Norwegią. Nasz kraj miałby się stać ośrodkiem handlu gazem w Europie Środkowo-Wschodniej.

I wszystko byłoby ok!, gdyby nie to, że Polska nie posiada swoich źródeł gazu, a cała kombinacja ma polegać na pośredniczeniu w jego sprzedaży. Tylko, że właśnie aby wyeliminować pośrednictwo, co eliminuje dodatkowe i niepotrzebne koszty, odbiorcy szukają alternatywnych źródeł zakupu, co kończy się zazwyczaj w ten sposób, że zakupują go bezpośrednio od producenta.

Tym bardziej, że sytuacja w jakiej obecnie znajduje się Ukraina, na której mamy plan zbudowania swojej dominującej pozycji w sprzedaży gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, przeżywa bardzo poważne problemy wewnętrzne i  jej los jest bardzo niepewny, nie mówiąc o tym, że w tej chwili jest ona niewypłacalna, a więc gaz płynący z Polski, tak naprawdę jest naszym prezentem.

Nie ma wzt. pewności kto w ciągu najbliższych miesięcy będzie rządził na Ukrainie- nie mówiąc tu już o latach, bo może następna ekipa będzie prorosyjska, albo po prostu bardziej pragmatyczna i zacznie ponownie kupować gaz bezpośrednio ze źródeł rosyjskich.

I co wtedy będzie?

Ano wtedy, po raz kolejny okaże się, iż polityka naszych postsolidarnościowych elit okazała się niewypałem, a my zostaniemy z nierentownymi bardzo drogimi, przedsięwzięciami, na których zamiast zarabiać będą z budżetu (a więc z naszych kieszeni) pokrywane koszty ich eksploatacji.

I znowu miliardy dolarów zostaną utopione w błocie i nie dość tego będziemy płacili najwyższe stawki za gaz, jako jego indywidualni konsumenci.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym sytuacja na froncie w Donbasie powróciła do normy, czyli do tej jaka miała miejsce przed zawieszeniem w zawieszeniu broni przez stronę ukraińską.

I tak, w nocy z poniedziałku na wtorek (pomiędzy godziną 21:00, a 00:45) ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm prowadzili intensywny ostrzał w kierunku osiedla Trudowskiego na zachodnich obrzeżach Doniecka, oraz przy użyciu artylerii ciężkiej kaliber 122 mm prowadzili sporadyczny ostrzał dzielnicy Okrjabrskiej w doniecku, w wyniku czego spłonął  dom jednorodzinny.

Ostrzeliwane były również-  w tym z czołgów- Zajcewo i Szirokaja Bałka koło Gorłówki, a także okolice punktu kontrolnego Jasinowata znajdującego się na drodze Donieck-Gorłówka oraz okolice Szirokina na południowym odcinku frontu donieckiego.

Walki w nocy toczyły się w okolicy Marinki, na zachodnich obrzeżach Doniecka, na odcinku miejscowości Awdiejewka-Jasinowata, koło Nowogorodska, Zajcewa i Szirokina.

Poza tym, ukraińscy żołnierze naruszali warunki zawieszenia broni na ługańskim odcinku frontu, gdzie przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, automatycznych wyrzutki granatów, RPG i broni maszynowej ostrzeliwali rejon wsi Kalinowo.

Natomiast w rejonie miejscowości Stanica Ługańska, została rozbita grupa sabotażystów ukraińskich, którzy tam usiłowali przedrzeć się na stronę znajdującego się pod kontrolą władz ŁRL, część ługańszczyzny. W wyniku starcia do jakiego doszło, zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, a pięciu zostało rannych.

Poza tym w nocy z niedzieli na poniedziałek, doszło do eksplozji ładunku wybuchowego zamontowanego na parapecie okna na pierwszym piętrze komisariatu milicji znajdującego się przy ulicy teatralnej nr. 8 w miejscowości Szachtiersk.

W wyniku tego incydentu został tam ranny nocny stróż oraz uszkodzono ramy okienne, wybito szyby i uszkodzono kratę w oknie.

jak an razie nie wiadomo kto jest sprawcą tego zamachu, podejrzewa się jedną z grup terrorystyczno-sabotażową jakie działają w tej chwili na terenie niepodległych republik donieckich.

Na koniec tego wątku jeszcze komunikat za ostatnią dobę dotyczący sytuacji na froncie w strefie ATO sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tam tzw. operację antyterrorystyczną przeciwko rosyjskojęzycznej ludności żyjącej w Donbasie:

***

 

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

117 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.09.2016r.- 566 dzień od nowego rozejmu.

 1. Polska chce się zbroić, realizując- jako najbardziej zaufany i największy na wschodniej flance NATO sojusznik Stanów Zjednoczonych- amerykańską politykę globalnej hegemonii.
  Tylko czy polskie elity polityczne biorą pod uwagę fakt; co się stanie jeśli ich protektor zacznie bankrutować, pochłaniając świat w odmętach ekonomicznego chaosu i wojen?
  Czy my jako kraj musimy zostać przez kogokolwiek zaatakowani aby wraz z upadającym światowym imperium pójść jego śladem?
  To, że globalny hegemon- jeśli nie wywoła jakiegoś spektakularnego konfliktu na skalę światową- zbankrutuje, jest tylko kwestią czasu. A więc my, jako kraj powiązany bardzo ścisłymi relacjami finansowymi, gospodarczymi, wojskowymi i politycznymi z Zachodem, zostaniemy wraz z nim wciągnięci w otchłań, jest więcej niż prawdopodobne.
  I wcale nie muszą tu spadać bomby, ani nastąpić inwazja jakiś wrogich nam armii, aby osiągnąć podobny skutek. Wystarczy, że zostaną nam odcięte dostawy gazu, aby doprowadzić do ruiny polską gospodarkę, a większą część gospodarstw domowych pozbawić ogrzewania.
  Wyobraźmy sobie ile przedsiębiorstw jest uzależnionych od dostaw gazu i co się z nimi stanie, gdy jego dopływu zostaną pozbawione. Wyobraźmy sobie również miliony rodzin żyjących w blokach, gdzie głównym źródłem energii jest gaz. Czy rodziny te będą mogły sobie ugotować posiłek, czy też ogrzać swoje mieszkania gdy nie będzie gazu?
  Ktoś może odpowiedzieć, że jest jeszcze alternatywne źródło energii, którą jest energia elektryczna. Tylko, że już w chwili obecnej, dzięki polityce prowadzonej przez ostatnie ćwierćwiecze przez nasze postsolidarnościowe elity polityczne, produkcja energii elektrycznej nie wystarcza na bieżące potrzeby kraju.
  Więc co dalej?
  No tak mamy przecież potężne zasoby węgla, który możemy dostarczyć elektrownią aby w ten sposób zwiększyć produkcję prądu, tylko że jednocześnie trzeba by było wybudować kolejne elektrownie, a to trwać będzie jakiś czas i do tego kosztuje, bo nic nie ma w kapitalizmie za darmo. Oczywiście jest to tylko jeden problem, bo kolejnym są linie przesyłowe, które również wraz z budową nowych elektrowni i zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną trzeba by było rozwinąć, a to są kolejne pieniądze i czas.
  Powiedzmy, że w ciągu pięciu lat udałoby się uzupełnić brakującą ilość energii, tylko w jaki sposób tą pięciolatkę przeżyłoby społeczeństwo, szkoły, przedszkola, szpitale, administracja publiczna itd.
  Pięć lat drastycznego niedoboru energii, to śmierć milionów ludzi, to upadek gospodarki i paraliż państwa.
  I to jest realny problem jaki pojawiać się już zaczyna w obliczu konfrontacyjnej linii politycznej z Rosją, a nie zagrożenie militarne z jej strony.
  Wystarczy więc, że w wyniku jakiejś spektakularnej prowokacji doprowadzi się do konfliktu z Rosją, aby ona w odwecie zablokowała dostawy gazu do Polski i przez nasz kraj na Zachód.
  Czy trzeba więc wojny na naszym terenie, aby osiągnąć taniej jeszcze bardziej tragiczny skutek zniszczenia kraju?
  Dlatego też obecne elity polityczne, które pociąga z sznurki światowy hegemon, w imię dobra tego kraju, niech otworzą wreszcie oczy i zaczną myśleć w interesie tego kraju i jego obywateli, bo idąc dalej obecną drogą prowadzą one nas prosto ku krawędzi przepaści.
  Dlatego też zamiast wydawać beztrosko wyciągnięte z naszych kieszeni setki miliardów dolarów na finansowanie nikomu nie przydatnego uzbrojenia i armię, niech raczej zmienią swoją politykę, zaś pieniądze ciężko wypracowane przez polskie społeczeństwo wydadzą zgodnie z jego życiowym interesem.
  Jak wiadomo pierwsze ćwierćwiecze „wolnej” Polski okazało się w wielu dziedzinach jej totalną porażką i obyśmy nie byli zmuszeni iść dalej tą drogą klęsk, bo dla wielu milionów naszych rodaków- i dla nas samych- będzie to ostatnie ćwierć wieku przeżyte w tym kraju i w ogóle na tym świecie.
  PS…
  Głos Winnetou: Los Indian – przestrogą. Odwróćmy się od Zachodu – ratunek na Wschodzie.
  Czy Polacy patrząc w wiarołomny i obłudny Zachód, jak w święty obraz, chcą podzielić los Indian Amerykańskich ? Czy skatoliczałym Polakom zostało jeszcze trochę własnego rozumu, żeby zacząć myśleć samodzielnie, a nie wierzyć w różne fałszywe proroctwa, wymyślane dla stadnych owieczek, aby je ogłupić i aby chadzali za fałszywymi pasterzami ?
  Aby nie podzielić losu Indian z przeszłości i aktualnej sytuacji Europejczyków, Polacy muszą WYMUSIĆ zmianę optyki polityki zagranicznej z prozachodniej na prowschodnią i odnowić współpracę z bratnimi Narodami Słowiańskimi. To jest BYĆ ALBO NIE BYĆ.
  Nieżyjący założyciel i długoletni Prezes Klubu Inteligencji Polskiej profesor Rudolf Jaworek napisał kilkanaście lat temu proroczą książkę pt. „Czy grozi nam los Indian ?”.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. „Równoległa rzeczywistość”. Na wiecu w pobliżu jednego z sądów w Kijowie lider banderowskiej partii ‚Swoboda” Ołeh Tiahnybok ogłosił że rok 2017, a Rosja zostanie podzielona na kilka państw narodowych. Dodatkowo zgłosił także pretensje do 1/15 jest terytoriów, złota, waluty oraz diamentów;
  http://riafan.ru/554718-tyagnibok-ukraina-zaberet-u-rossii-115-almaznogo-fonda-zolota-i-territorii
  Ps. ‚Nie dziel skóry na niedźwiedziu’…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Nie zaglądam na żadne plotkarskie portale, ale na ukraiński zajrzałam z powodu tytułu. Przekazuję przeczytane plotki, gdyż wiążą się z polityką i wynika z nich, że nienawiść między Poroszenką i Kołomojskim sięga dawnych czasów a powodem jest żona Poroszenki związana od dawna z Kołomojskim. Podobno konsultuje rozwód.

  http://whoswhos.org/164260-konets-prezidentskoy-skazke-marina-poroshenko-podala-na-razvod/

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Ścieki podały, że: „Polska dołączy do zaplanowanych na środę w Kijowie rozmów szefów MSZ Ukrainy, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Danii w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie – oświadczył we wtorek szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin.”

  Co oznacza taki sposób podania informacji, tzn. powołanie się na wypowiedź Ukraińca? To tak jakby Polska nie była jeszcze zdecydowana na udział (czytaj: kurator jeszcze nie zdecydował).

  Komentarz internauty:
  ~DADA 1 godzinę i 6 minut temu
  A co Polska ma do ludzi z donbasu? jakim prawem jakiś zarośnięty dziad ma decydować o losie ludzi tam żyjących, co i kto upoważnił go do układania przyszłości tym ludziom? Kim on jest by decydować o ich losie bez nich? Ten pseudo katolik w doopie ma ich los i ich potrzeby chce tylko się spełnić i wprowadzić w życie swoje chore ambicje aby tylko dokopać ruskim nawet kosztem przymierza z bandytami którzy mordowali naszych obywateli na wołyniu i nie poczuwają się do winy. ten człowiek jest bez honoru i ma tylko swoje ambicje. Parafrazując naszego wieszcza ” spi…..aj dziadu”

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Witold-Waszczykowski-na-Ukrainie-dojdziemy-do-prawdy-o-tragedii-wolynskiej,wid,18503661,wiadomosc.html?ticaid=117b94

  Polubione przez 6 ludzi

 5. DObranoc z kilkoma linkami…

  [18+] Останки бойца ВСУ на разбитых позициях под Лутугино – от разрыва уцелела только нога в ботинке
  .https://youtu.be/BT8EUqZpAlI

  «А потом они попали в плен и заявили, что опаснее черпака ничего не держали»: о любви ВСУ к Донбассу
  .https://youtu.be/DNMoRDblKiY
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50629%2Fall

  banderowscy „wynalzacy” próbuja zrobić rakiety bo im brakuje
  http://mianews.ru/ru/2016/09/13/ukrainskie-brakodely-pytayutsya-sozdat-analogi-sovetskix-raket-iz-za-deficita-boepripasov/

  OT sportowe…
  Witaminki? Czyli amfa? Tak! Meldonin? NIE!!!!
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50628%2Fall
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50628%2Fall&z=video-72671313_456243058%2Fcd4dde0bea65fa1d8d%2Fpl_post_-72671313_807847

  Эксперт: Применявшиеся сестрами Уильямс препараты являются наркотикамиhttp://vz.ru/news/2016/9/13/832262.html .

  Sławny pływak amerykański przyznaje się ze zazywał meldonin, ale amerykański „analog”
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50624%2Fall

  Specjalista mówi
  http://www.interfax.ru/sport/528027

  Węgrzy udowodnili że dzikusy z ukraińy nie mogą wejśc do Unii
  «Украинское племя людоедов» не имеет шансов попасть в ЕС. Доказано Венгрией

  http://antifashist.com/item/ukrainskoe-plemya-lyudoedov-ne-imeet-shansov-popast-v-es-dokazano-vengriej.html

  dobranoc!

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Należący do Aleksieja Gonaczarenki portal „dumskaya.net” przedstawił „dokument” o „rosyjskim śladzie” w sprawie masakry z dnia 2 maja w Domu Związków Zawodowych;
  http://dumskaya.net/news/2-maya-moskovskiy-sled-premera-na-dumskoy-062613/
  O tym że kanał telewizyjny “Думская.ТВ” i popularny portal “Думская.net” należą do Gonaczarenki;
  http://hrabro.com/71485
  http://www.048.ua/news/841504
  I dla przypomnienia, Aleksiej Gonczarenko do były członek Partii Regionów i wielbiciel „tyrana’ Janukowycza;
  http://ru.tsn.ua/politika/temnoe-proshloe-skandalnye-epizody-biografii-deputata-alekseya-goncharenko-413863.html
  Rok 2009, Gonczareko podczas mityngu agituje za kandydaturą Wiktora Janukowycza;
  >https://www.youtube.com/watch?v=xiuGS8Q4npI
  Który po kijowskim Majdanie, stał się „szczerym ukraińskim patriotą” i „zasłynął” z robienia sobie „selfie” z ofiarami masakry w Domu Związków Zawodowych w Odessie;

  Jednym słowem wyjątkowe ścierwo nawet na jak na warunki ukraińskie…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT, w przeciągu nadchodzących 10 lat „wielka demokracja” Bliskiego Wschodu (czyli Izrael, znany również jako „metropolia swojego terytorium zamorskiego w Ameryce Północnej”), ma otrzymać od USA w ramach „pomocy wojskowej”, około 38 miliardów dolarów;
  http://www.reuters.com/article/us-usa-israel-idUSKCN11J12R
  A takiej „przyjacielskiej i wiernej” Ukrainie „cedzą” po pare milioników…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I kolejna afera z „ukraińskim pułkownikiem” w roli głownej (była już jednam.in. z byłym „pułkownikiem” Kostia Griszinem alias Semenem Semenczenką). Tym razem ministerstwo obrony Ukrainy ostrzegło przed niejakim Witalijem Kowalenką, który przedstawia się jako „pułkownik dowodzący nie istniejącym batalionem” i prosi w sieci o „finansowe wsparcie”;
  http://korrespondent.net/ukraine/3744209-mynoborony-pokazalo-psevdopolkovnyka-sobyrauischeho-na-ato

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Украинский снайпер застрелил женщину на глазах у 5-ти летнего ребенка, снайпер долгое время не подпускал никого, позже вечером дом семьи был полностью разрушен артналетом, семья осталась без жилья с двумя детьми. Нужна помощь! Украинские военные также стреляют по ногам или над головами детей ради забавы. podobstrelom.ru – тем кто хочет помочь..
  .https://youtu.be/2T5-O9a4d1A

  Анатолий Шарий. Украинские траты села vs польские траты деревни
  .https://youtu.be/m16Pg_dih6c

  Polubione przez 1 osoba

 10. Ukraiński ekonomista Aleksander Ochrimienko o ukraińskiej żebraninie o pieniądze z MFW i o tym jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy każdą kolejną transze „finansowej pomocy” dla Kijowa „obcina” coraz bardziej. A przecież Jaceniuk krzyczał na kijowskim majdanie że „MFW i USA da nam 60 miliardów dolarow jak tylko pogonimy złą władzę’…
  https://pbs.twimg.com/media/CsPwA1sW8AE59AY.jpg:small

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy „Krwawy pastor” Turczynow opowiedział jak to „ratował” podczas kijowskieggo Majdanu parlamentarzystów członków Partii Regionów (Janukowycza) których chcieli powiesić rozwydrzeni majdaniarze. Według niego robił to bo bez nich nie mógłby się zebrać ukraiński parlament, a po ucieczce prezydenta i rządu, był on jedyna (legalną) instytucją władzy jaka pozostała w państwie…
  http://korrespondent.net/ukraine/3744595-turchynov-zaiavyl-chto-spasal-rehyonalov-ot-vyselytsy
  Nie tylko pastor, ale i Zbawiciel…

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Standard na Ukrainie. Jakaś banda (nazywająca siebie „trybunałem narodowym’) zablokowała dawną stacje paliwową koncernu „Łukoil” w Dnieprze, która obecnie (po wykupieniu udziałów) nalezy do ukraińskiej firmy ‚Amic Ukraina”, dodatkowo członkowie „trybunału narodowego’ mieli dokonac także wykolejenia cystern z paliwem, które wjeżdżały na teren stacji paliwowej;
  http://www.litsa.com.ua/show/a/31827
  Ce Europa…

  Polubione przez 3 ludzi

 13. I na dobranoc, „grupą dywersyjna separatystów” jaka miała dokonać ataku na jeden z tzw. blokpostów ukraińskich i doprowadzić do śmierci „bojców ATO” (o czym informował m.in. doradca Poroszenki, Jurij Birjukow) okazał sie być…ich „towarzysz broni”, również „bojec ATO”, który zdezerterował i za którym ukraińska armia rozesłała listy gończe…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.