Wojna domowa na Ukrainie 13.09.2016r.- 566 dzień od nowego rozejmu.


 

Jak poinformował wczoraj Kijów, została usunięta awaria gazociągu polsko-ukraińskiego, tym samym Polska może ponownie tłoczyć gaz na Ukrainę.

Przypomnę, że ze względu na bardzo zły stan techniczny ukraińskiej części gazociągu, doszło tam w piątek do jego rozszczelnienia.

Spowodowało to ograniczenie odbioru gazu w punkcie wejścia Drozdowicze, jak również ograniczenie w przesyle gazu w punkcie Hermanowice kierunek Ukraina.

W poniedziałek około godz. 7 przesył gazu ruszył z normalną dobową wielkością 4,25 mln m3.

Dla Ukrainy połączenia gazowe z krajami UE są kluczowe w związku z podejmowanymi próbami uniezależnienia się od dostaw surowca z kierunku Rosji.

Dzięki temu układowi, Polska ma wątpliwą przyjemność zostać głównym źródłem zaopatrzenia Ukrainy w rosyjski gaz.

Ze względów na „wyższe racje polityczne”, polskie władze przymykają oko na tragiczne zaszłości historyczne, zaś sprawy uczczenia miejsc i polskich ofiar kaźni z rąk ukraińskich sąsiadów są zamiatane pod dywan. Z tej samej przyczyny Polska jest zainteresowana budową nowego transgranicznego połączenia gazowego z Ukrainą, którym gaz z Polski będzie płyną w stronę ukraińskiego odbiorcy.

Dodam, że już obecnie nasz kraj dostarcza „zakupiony” przez Ukrainę na zachodzie Europy gaz. Odbywa się to w punkcie Hermanowice kierunek Ukraina. Dziennie można przesłać tą drogą do nieco ponad 4,25 mln m3 surowca. Oznacza to, że rocznie można tym połączeniem wysłać na Ukrainę nieco ponad 1,5 mld m3 surowca. A to kropla w morzu ukraińskich potrzeb,  gdyż roczne zużycie gazu na Ukrainie oscyluje wokół 40 mld m3 gazu.

Z tego około połowy ilości gazu Kijów zmuszony jest importować (reszta pochodzi z własnego wydobycia). Obecnie, poza rosyjskim gazem tłoczonym z Rosji, głównymi kierunkami importu Ukrainy są Węgry i Słowacja. Jednak zwłaszcza w przypadku Węgier Kijów ma obiekcje. Wynika to z tego, że Budapeszt dość mocno wspiera bowiem władze na Kremlu i nie wiadomo, jaką w przyszłości obierze politykę, zaś oba te kraje mocną wagę przywiązują do regularnego spłacania przez Ukrainę należności za dostarczony przez nie rosyjski gaz. Stąd dość duże zainteresowanie Ukrainy pozyskiwaniem gazu z kierunku  polskiego, gdzie płatności są kredytowane na bezterminowy okres, zaś jego cena jest dumpingowa.

Dlatego też polskie władze mając problem z nierentownym gazoportem, do którego będzie napływał gaz z Kuwejtu, a może następnie nawet z USA, będą usiłowały znaleźć na niego innych nabywców, z których w teorii, ma być także bankrutująca Ukraina.

Nie dość tego w planach polskiego rządu jest import gazu norweskiego, który też trzeba będzie, aby powiększyć rentowność tego pomysłu, jego nadwyżki gdzieś sprzedawać.

Co jednak ważne, w rozumieniu ekipy rządowej, na ewentualnej współpracy mielibyśmy zyskać. Gazoport byłyby lepiej obłożony, co oznaczałoby niższe koszty regazyfikacji, doszedłby dodatkowy atut przemawiający za budową połączenia z Norwegią. Nasz kraj miałby się stać ośrodkiem handlu gazem w Europie Środkowo-Wschodniej.

I wszystko byłoby ok!, gdyby nie to, że Polska nie posiada swoich źródeł gazu, a cała kombinacja ma polegać na pośredniczeniu w jego sprzedaży. Tylko, że właśnie aby wyeliminować pośrednictwo, co eliminuje dodatkowe i niepotrzebne koszty, odbiorcy szukają alternatywnych źródeł zakupu, co kończy się zazwyczaj w ten sposób, że zakupują go bezpośrednio od producenta.

Tym bardziej, że sytuacja w jakiej obecnie znajduje się Ukraina, na której mamy plan zbudowania swojej dominującej pozycji w sprzedaży gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, przeżywa bardzo poważne problemy wewnętrzne i  jej los jest bardzo niepewny, nie mówiąc o tym, że w tej chwili jest ona niewypłacalna, a więc gaz płynący z Polski, tak naprawdę jest naszym prezentem.

Nie ma wzt. pewności kto w ciągu najbliższych miesięcy będzie rządził na Ukrainie- nie mówiąc tu już o latach, bo może następna ekipa będzie prorosyjska, albo po prostu bardziej pragmatyczna i zacznie ponownie kupować gaz bezpośrednio ze źródeł rosyjskich.

I co wtedy będzie?

Ano wtedy, po raz kolejny okaże się, iż polityka naszych postsolidarnościowych elit okazała się niewypałem, a my zostaniemy z nierentownymi bardzo drogimi, przedsięwzięciami, na których zamiast zarabiać będą z budżetu (a więc z naszych kieszeni) pokrywane koszty ich eksploatacji.

I znowu miliardy dolarów zostaną utopione w błocie i nie dość tego będziemy płacili najwyższe stawki za gaz, jako jego indywidualni konsumenci.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym sytuacja na froncie w Donbasie powróciła do normy, czyli do tej jaka miała miejsce przed zawieszeniem w zawieszeniu broni przez stronę ukraińską.

I tak, w nocy z poniedziałku na wtorek (pomiędzy godziną 21:00, a 00:45) ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm prowadzili intensywny ostrzał w kierunku osiedla Trudowskiego na zachodnich obrzeżach Doniecka, oraz przy użyciu artylerii ciężkiej kaliber 122 mm prowadzili sporadyczny ostrzał dzielnicy Okrjabrskiej w doniecku, w wyniku czego spłonął  dom jednorodzinny.

Ostrzeliwane były również-  w tym z czołgów- Zajcewo i Szirokaja Bałka koło Gorłówki, a także okolice punktu kontrolnego Jasinowata znajdującego się na drodze Donieck-Gorłówka oraz okolice Szirokina na południowym odcinku frontu donieckiego.

Walki w nocy toczyły się w okolicy Marinki, na zachodnich obrzeżach Doniecka, na odcinku miejscowości Awdiejewka-Jasinowata, koło Nowogorodska, Zajcewa i Szirokina.

Poza tym, ukraińscy żołnierze naruszali warunki zawieszenia broni na ługańskim odcinku frontu, gdzie przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, automatycznych wyrzutki granatów, RPG i broni maszynowej ostrzeliwali rejon wsi Kalinowo.

Natomiast w rejonie miejscowości Stanica Ługańska, została rozbita grupa sabotażystów ukraińskich, którzy tam usiłowali przedrzeć się na stronę znajdującego się pod kontrolą władz ŁRL, część ługańszczyzny. W wyniku starcia do jakiego doszło, zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, a pięciu zostało rannych.

Poza tym w nocy z niedzieli na poniedziałek, doszło do eksplozji ładunku wybuchowego zamontowanego na parapecie okna na pierwszym piętrze komisariatu milicji znajdującego się przy ulicy teatralnej nr. 8 w miejscowości Szachtiersk.

W wyniku tego incydentu został tam ranny nocny stróż oraz uszkodzono ramy okienne, wybito szyby i uszkodzono kratę w oknie.

jak an razie nie wiadomo kto jest sprawcą tego zamachu, podejrzewa się jedną z grup terrorystyczno-sabotażową jakie działają w tej chwili na terenie niepodległych republik donieckich.

Na koniec tego wątku jeszcze komunikat za ostatnią dobę dotyczący sytuacji na froncie w strefie ATO sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tam tzw. operację antyterrorystyczną przeciwko rosyjskojęzycznej ludności żyjącej w Donbasie:

***

 

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

117 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.09.2016r.- 566 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam i dziekując za wstępniak dorzucam kilka linków różnych:

  Banderowski propagandzista wypoczywał na Krymie. I mimo zabiegów nikt go tam nie pobił…
  .https://youtu.be/KojZ-f6KlpU

  W Szachtiorsku zamach – jedna osoba ranna
  .https://youtu.be/BWTaYegHVik

  O amerykańskim „kordonie”. Polska też w tym bierze udział
  http://geo-politica.info/troemore–amerikanskiy-zabor-mezhdu-rossiey-i-evropoy.html

  Życie w piwnicach Donbasu
  http://news-front.info/2016/09/12/zhiteli-podzemelya/
  .https://youtu.be/PpSTjaaSs00

  http://news-front.info/2016/09/12/krutaya-balka-zhizn-na-linii-soprikosnoveniya/
  .https://youtu.be/4N3XPMSb5qI

  http://news-front.info/2016/09/12/pravda-o-donbasse-ot-uchitelnicy-iriny-iz-gorlovki/
  .https://youtu.be/oorjjAc8mh0

  Ukraiński poseł mówi prawdę
  .https://youtu.be/nElIucqBGJA
  http://news-front.info/2016/09/13/ukrainskij-deputat-obvinil-oficialnyj-kiev-v-nevypolnenii-minskix-soglashenij/

  Za dwa lata FR zakręci zawory z ropą teraz płynącą rurami przez Pribałtykę
  https://russian.rt.com/inotv/2016-09-13/ERR-K-2018-godu-Rossiya

  Film z ub. roku. Złapany kijowski banderowiec – dobrowolec
  https://vk.com/brusek?z=video-120466297_456239133%2F3d979a2f972c2c1a94%2Fpl_post_-120466297_643

  mem z Obamą archiwalny
  .https://pp.vk.me/c631521/v631521343/4ae72/fTXAiyG1yUE.jpg

  Most na Krym. Zakończono budowe mostu pomocniczego!
  http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201609131117-tq2b.htm

  Dzika Rosja. Społeczeńśtwo pobiło „grinpisiaków” za to że ci dokonywali podpaleń na Kubaniu
  .https://youtu.be/jH8wC3ssl40
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50585%2Fall

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem na Donbasie , trwa „zawieszenie broni”, czyli „bojcy ATO” zasilają szeregi „Niebiańskiego Korpusu'(dawniej „Niebiańska Sotnia”) o czym poinformował doradca Poroszenki Jurij Birjukow;
  http://peremogi.livejournal.com/22175096.html
  No jak zwykle w czasie „zawieszenia broni””bojcy ATO’ sie nudzą więc prawdopodobnie by nie wyjśc z wprawy zorganizowali strzelaninę pomiędzy 28 Brygadą „niezwyciężonej armii kijowskiej” , a członkami formacji tzw. Prawego Sektora, w wyniku czego zginęło dwóch „herojów’…
  https://ria.ru/world/20160913/1476774569.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem do Polski został zaproszony burmistrz Kijowa Witalij Kliczko. Na sobotnią walkę (17 września) Polaka Krzysztofa Głowackiego z Ukraińcem Oleksanderm Usykiem.
  http://www.ringpolska.pl/krzysztof-glowacki/48622-witalij-kliczko-gosciem-gali-glowacki-usyk-2
  Ciekawe jakie będą naciski na wygraną Ukraińca, skoro pofatygowano się zaprosić polityka Poroszenki, a przecież przyjaźń polsko-ukropska kwitnie i czy w razie porażki Ukraińca zostanie mu wręczone zaproszenie do mogilizacji w strefie ATO

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Pilecki, Haller, Inka? PKP Intercity ogłasza plebiscyt na nazwy pociągów”.

  Od wczoraj na stronie PKP Intercity trwa plebiscyt na nazwy pociągów. Wśród propozycji nazwiska twórców kultury oraz tytuły ich dzieł a także nazwiska bohaterów walk o niepodległość, m.in. Witolda Pileckiego, Józefa Hallera, Józefa Piłsudskiego, Józefa „Kurasia” Ognia czy Danuty Siedzikówny „Inki”.

  Do niedawna byłam przekonana, że mój odbiór rzeczywistości mieści się w granicach normy, ale zaczynam mieć wątpliwości. W mojej rodzinie tradycją zawsze był patriotyzm, zostałam wychowana w idei patriotyzmu, z przekonania jestem patriotką. Te wszystkie poczynania, które ostatnio mają miejsce nie mają nic wspólnego z patriotyzmem, miłością Ojczyzny. Wszystko to koniunkturalizm i wszystko jest na sprzedaż. Nazwanie pociągu imieniem bohatera narodowego, który walczył, poniósł śmierć w obronie Polski to deprecjonowanie własnego kraju i jego historii. Może jeszcze kioskowi z kiełbaskami na dworcu kolejowym nadać imię któregoś z bohaterów narodowych?

  Czy wzięto pod uwagę przekleństwa pasażerów pod adresem „Pileckiego” czy „Kurasia” za ich spóźnione przybycie na stację kolejową albo brud w wagonach?

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/pilecki-haller-inka-pkp-intercity-oglasza-plebiscyt-na-nazwy-pociagow

  Polubione przez 6 ludzi

   • JP-II (ja wolę klasycznie Carolus Vojtilus) jest przede wszystkim zbrodniarzem wojennym i zbrodniarzem przeciw ludzkości.
    To on, ze swoją prawą ręką Ratzingerem i MSZ szkopów Genscherem, był animatorem rozwalenia Jugosławii, promocji faszysty Tjudmana, wyniesienia na ołtarze zbrodniarza wojennego i on podżegał do wojny na Bałkanach.
    Szczytem hipokryzji było to, co mówił na Wielkanoc w 1999 r.

    Polubione przez 1 osoba

 5. Witam, nie wiem czy było – bo oststnio w niedoczasie jestem i nie zauważam pewnych informacji ze były…

  Takie OT a może i nie?

  W Dagestanie terroryści zabili policjanta, przed kaźnią kazali mu wezwać kolegów by zaprzestali walki

  Работайте, братья…

  В телефоне одного из уничтоженных в Дагестане боевиков обнаружили оригинал записи убийства полицейского Магомеда Нурбагандова и его брата Абдурашида. Бандиты выкинули в интернет отредактированную версию. Что же они вырезали?

  – Скажи, давай, скажи.
  – Что сказать?
  – Сотрудникам. Чтобы не работали.
  – Работайте, братья!
  .https://youtu.be/04DqbihXRug

  Zamordowany bohater został w trybie nadzwyczjnym, posmiernie nagrodzony
  https://russian.rt.com/article/320548-peskov-o-pogibshem-dagestanskom-policeiskom-eto-geroiskii
  https://russian.rt.com/article/320548-peskov-o-pogibshem-dagestanskom-policeiskom-eto-geroiskii
  https://russian.rt.com/inotv/2016-09-13/DM-Ubitogo-boevikami-policejskogo-v

  A potem złapali tych terrorystów
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50584%2Fall
  https://life.ru/t/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/902641/opierator_rasstriela_politsieiskogho_v_daghiestanie_rasskazal_ob_ubiistvie_ghieroia
  .https://youtu.be/7DZ7BIFGLyU

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Witam kilkoma linkami…
  Stare, więc moga byc powtórki…

  Mam. Ukry nadal bawią sie paintszopem
  .https://pp.vk.me/c626628/v626628103/27702/H-owbdX5AXI.jpg

  O MH17.
  28 wrzesnia ma sie pojawić informacja komisji śledczej. jeden z jej członków dokonał „przecieku informacji”. Więc jest to plotka, ale bardzo prawdopodobna.
  Według tej informacji – wniosek komisji jest taki, że zestrzelili MH17 ukraińcy rakieta BUK. Komisja zbadała resztki rakiety i porównała z materiałami producenta. Ukry uzywaja rakiet które nie są na wyposażeniu FR a były robione dla nich w pewnym okresie.
  Komisja ma stwierdzić że był to „nieszczęśliwy wypadek” i pomyłka wojsk ukraińskich
  https://cont.ws/post/366180

  Mem z WWP!
  .https://pp.vk.me/c626719/v626719567/2a8ce/HdzG-YIgSic.jpg

  Od Grahama – fajerwerki z Ługańska
  Graham Phillips Today at 12:44 pm
  Новое!!
  Луганск, День Города 2016, Главные События (концерт)
  Огромное спасибо – Патрик Ланкастер, Павел Чуприна и Сергей Макаренко из Лайф, Олег Сомов для монтаж!
  .https://www.youtube.com/watch?v=v22vv7FqZC4

  A tymczasem WADA pozwoliła siostrom Wiliams ćpaći koksowac się ile tylko dadzą radę!
  https://lenta.ru/news/2016/09/13/williams/?utm_campaign=breaking-news&utm_medium=browser-notification&utm_source=push-notification

  трейлер к фильму „Невыученный урок 14\41”
  .https://youtu.be/RT8TQ-LCNfI

  Ukraińcy już nie chcą płotu Jaceniuka a mają nowy pomysł na nowy płot i chca na to kasy z Unii
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50612%2Fall

  .https://youtu.be/RpMgTViV90A
  Польская армия показывает свою военную мощь в действии

  Polubione przez 5 ludzi

  • „Komisja ma stwierdzić że był to „nieszczęśliwy wypadek” i pomyłka wojsk ukraińskich”- oczywiście, że była to „pomyłka”, bo bezpośrednio odpowiedzialnych za ten zamach żołnierzy obsługi wyrzutni, poinformowano, że jest to….ruski samolot, w którym leci Putin.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 7. OT ale może warto o tym wspomnieć.
  W Czeczenii zginął dowodzący akcją likwidacji terrorystów na Dubrowce w 2002 r., weteran „Alfy”, Jurij Torszyn. Człowiek, który brał udział w wielu akcjach antyterrorystycznych (również w Biesłanie) nie zginął w walce, ale w wypadku. Jadąc na motocyklu Harley-Davidson usiłował uniknąć zderzenia z innym pojazdem, ale niestety….
  Miał 58 lat.
  https://lenta.ru/news/2016/09/12/torshi
  https://rg.ru/2016/09/12/reg-skfo/v-chechne-pogib-byvshij-komandir-alfy.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. SBU tłumaczy się dlaczego 10 września na lotnisku w Charkowie zatrzymała, a następnie wypuszczono pod warunkiem „dobrowolnego” powrotu do Rosji, obywatelki tego państwa, deportowanej z Turcji, Aminat Babajewej. Według ukraińskiej bezpieki, Babjewa została deportowana z Turcja za „powiązania z tzw.państwem islamskim”. Jak poinformował prawnik zajmujacy sie sprawą Babjewę depiortowano z Turcji, ale pozwolono jej wybrać kraj byłego WNP, gdzie miała się udać po deportacji. Ta wybrała Ukrainę, ale po wylądowaniu w Charkowie została obezwładniona i „siłą wywieziona na granice z Rosją, gdzie przekazano ją Rosjanom”;
  http://obozrevatel.com/crime/81609-v-sbu-obyasnili-pochemu-vyidali-rossii-bezhenku-iz-dagestana.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W Dnieprze (dawniej Dniepropietrowsk) wystawa na temat „ukraińskiego wkładu w IIWŚ” od 1 września (dodano od razu że chodzi o Ukraińcow w szeregach wojska polskiego, co by nikt nie pomyślał o ukraińskich dywersantach działających z rozkazu II Rzeszy), aż do wojny z Japonią (ale w szeregach jakiego wojska juz nie dodano);
  http://nashemisto.dp.ua/2016/09/13/u-dnipri-pratsyuye-vistavka-shho-predstavlyaye-ukrayinskij-vimir-drugoyi-svitovoyi-vijni/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem „samostijną’ od paru dni wstrząsa skandal w związku z występem w Jurmala (Estonia) znanego ukraińskiego kabaretu „95 Kwartał” z Władimirem Zelenskim na czele (ci to kiedyś „produkował się” przed „bojcami ATO”).W czasie występu (przed rosyjskimi turystami w Estonii, jak piszą wściekli „ukraińscy patrioci”) Zelenski miał wysmiewać ukraińskich polityków (m.in. „generalissimusa” Poroszenkę) że „wypraszają u kogo się da pieniądze i gwarantują że ich nie oddadzą’;
  http://peremogi.livejournal.com/22170331.html
  Właściciel kanału telewizyjnego ‚1+1″, oligarcha Kołomojski, z którym „95 Kwartał” ma podpisaną umowę, zapowiedział że w związku z występem w Jurmali, zostanie ona przez niego zerwana;
  http://vchaspik.ua/zhizn/400283-telekanal-11-mozhet-prekratit-sotrudnichat-so-studiey-kvartal-95-iz-za-skandalnogo-vyst

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Rosja „wywróciła do góry nogami całą architekturę bezpieczeństwa w Europie. Rozwaliła ustalenia dotyczące nienaruszalności granic. Rosja jest zagrożeniem, nie ma tu wątpliwości (…) Putin przekroczył chyba czerwoną linię i nie jest wykluczone, że będziemy mieli znowu do czynienia z jakimś aktem prowokacji.(…)
  W tej chwili jest niepowtarzalna szansa, żebyśmy wspólnie z Ukrainą stworzyli lepszą Europę”.

  I kto to mówi? Oczywiście ambasador Polski na Ukrainie – Jan Piekło.

  Cała 19 minutowa wypowiedź tu:
  http://www.rdc.pl/informacje/ambasador-rp-na-ukrainie-putin-przekroczyl-czerwona-linie-nie-wiadomo-co-teraz-zrobi-posluchaj/
  Nie wysłuchałam, bo szkoda mi stracić 19 minut życia.

  Polubione przez 6 ludzi

 12. Nowy polskojęzyczny nierząd w Warszawie jest zainteresowany dywersyfikacją źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski. Deklaruje, że będzie minimalizował zakupy od Rosji, na korzyść nowych kierunków. Zamierza wrócić do porzuconego na początku wieku projektu uruchomienia dostaw norweskiego gazu do Polski.
  Import gazu z Norwegii do Unii Europejskiej osiągnął rekordowy poziom w czwartym kwartale 2014 roku oraz w pierwszym kwartale 2015 roku, w związku z czym Oslo prześcignęło Rosję w roli głównego dostawcy surowca do Europy. Jednakże zamiana miejsc nastąpiła w drugim kwartale 2015 roku. Według danych z tego okresu UE importowała z Rosji 45 proc. swojego zapotrzebowania na błękitne paliwo podczas gdy z Norwegii 33 proc.
  Obecnie norweski przemysł wydobywczy zmaga się z coraz poważniejszymi problemami wynikającymi z utrzymujących się od 1,5 roku niskich cen ropy. Nakłady inwestycyjne w sektorze wydobywczym na ropą naftową i gaz ziemnym zmniejszą się w tym roku o 10 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. W ślad za mniejszymi inwestycjami spadnie w tym roku wydobycie ropy naftowej. W odwrotnym trendzie znajduję się zaś wydobycie „błękitnego paliwa”. Eksploatacja gazu ziemnego ma systematycznie rosnąć.
  W komunikacie ze stycznia br. Poinformowano, iż zadaniem dla PGNiG jest budowa połączenia gazowego z Norwegią, tak by w perspektywie 2022 roku sprowadzać kilka mld m sześc. gazu, które spółka córka PGNiG będzie na Morzu Północnym wydobywać. Szczegóły dotyczące inwestycji mają zostać przedstawione do końca tego roku.
  Optymalnym rozwiązaniem wydaje się włączenie do projektu także innych krajów obszaru Morza Bałtyckiego. PGNiG planuje zrealizować swój projekt w oparciu o gazociąg Baltic Pipe łączący Polskę z Danią. Sprawą otwartą jest wybudowanie połączenia z Norwegią. Budowa gazociągu do złóż Morza Norweskiego, mogłaby zapewnić części tych państw nowe źródło surowca, na warunkach konkurencyjnych do oferowanych przez Rosjan. Dostawy odbywałyby się przez Polskę, z korzyścią dla budżetu, przy założeniu uzyskania atrakcyjnych opłat tranzytowych. Inwestycja norweska mogłaby być zatem punktem przetargowy w relacjach z partnerami w regionie.
  HISTORIA
  Skanled – planowany gazociąg podmorski biegnący z Norwegii do Danii i Szwecji.
  Jego długość miała wynosić 463 kilometry. Gazociąg rozpoczynać się miał od instalacji w Karsto (jedyny punkt wejścia) – miejsce połaczenia z siecią przesyłową Europipe II. Zakładano 5 punktów wyjścia: Rafnes (Norwegia), Lysekil, Vallby Kile, Bua (Szwecja), Jutlandia (Dania).
  Faza III (projektowa) miała trwać do października 2009 r., wtedy miała zostać podjęta ostateczna decyzja o uruchomieniu środków.
  20 czerwca 2007 PGNiG SA przystąpiło i objęło nieodpłatnie 15% udziałów w konsorcjum budującym gazociąg.
  W lutym 2009 władze w Oslo wsparły projekt kierując do konsorcjum budującego gazociąg państwową firmę Petoro.
  PGNiG zakładało aby planowanym rurociągiem popłynął gaz z przeznaczeniem na polskie potrzeby w ilości 2,5 mld m³ rocznie. Po połączeniu z planowanym gazociągiem Baltic Pipe zwiększyło by to bezpieczeństwo energetyczne Polski.
  Konsorcjum firm planujących inwestycję (Petoro, Skagerak Energi, E.ON Ruhrgas, Energinet.dk, VNG – Verbundnetz Gas AG, Gasunie przystąpiło do projektu zastępując Swedegas w kwietniu 2009 miało złożyć wniosek w jej sprawie władzom Norwegii.
  Budowa gazociągu pozwoliłaby Polsce zdywersyfikować źródła dostaw gazu ziemnego.
  Koncepcja budowy gazociągu Skanled transportującego norweski gaz do Szwecji i Danii, z której miałby być on w przyszłości przesyłany do Polski (prowadzącym do polskiego wybrzeża gazociągiem Baltic Pipe), jest bardzo skomplikowana. Dla zapewnienia ekonomicznej opłacalności tej inwestycji, cześć gazu trzeba doprowadzić do odbiorcy norweskiego, którym jest przemysł chemiczny w regionie Grenland. Jednak do realizacji tego celu, w Rafnes muszą powstać kosztowne instalacje.
  Rurociąg miał kosztować ok. 1,6 mld dolarów, jeśli uczestnicy konsorcjum proporcjonalnie pokrywaliby koszty budowy, to na stronę polską przypadłyby wydatki w wysokości ok. 240 mln dol.
  Projekt Skanled był/jest dla Polski elementem jednego z kluczowych projektów dywersyfikacyjnych. Przynajmniej połowa norweskiego gazu, jaki ma trafić nowym rurociągiem do Danii, zostanie bowiem dalej przesłana do Polski – w tym celu z duńskiego Rodvig zostanie poprowadzona rura na polskie Wybrzeże. Planowano, by płynęło nią 2,5 – 3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2009 roku odpowiadało to ok. 18 proc. zapotrzebowania naszego kraju.
  Konsorcjum Skanled planowało uruchomić gazociąg do Danii i Szwecji w 2013 r. Równocześnie powinien był powstać gazociąg z Danii do Polski, za którego budowę odpowiada Gaz System. Jego budowa kosztować miała ok. 400 mln euro.
  Pomimo podejmowanych przez PGNiG starań o realizację projektu Skanled, uczestnicy konsorcjum w dniu 29 kwietnia 2009 roku podjęli decyzję o zawieszeniu realizacji tego przedsięwzięcia. Stało się tak z powodu zmiany warunków makroekonomicznych oraz braku możliwości zapewnienia dostaw surowca, który miał być transportowany tym gazociągiem.
  Wcześniej z projektu wycofało się wiele firm, w większości skandynawskich.
  2016
  Pomysł budowy rurociągów z Norwegii do Danii i z Danii do Polski ponownie powraca w planach obecnego rządu. Rozmowy w tym temacie, na poziomie premierów, odbyły się w Oslo w lutym br.
  Najprawdopodobniej obecnie w grę wchodzi inwestycja odmienna zarówno od planów z 2001 r., jak i planów Skanled. Od 2013 r. norweski gaz – do 3 mld m sześc. rocznie – miał popłynąć przez Danię, a potem podmorskim gazociągiem Baltic Pipe z Danii do Niechorza na polskim Pomorzu Zachodnim. Jednak wiosną 2009 r. plany budowy Skanled zostały zawieszone, oficjalnie z powodu kryzysu gospodarczego, ale faktycznie także z powodu wycofania się z tej inwestycji niemieckiego koncernu E.ON, a także sporów pomiędzy norweskimi udziałowcami konsorcjum.
  We wrześniu zeszłego roku Gazprom zawiązał spółkę z grupą koncernów z Niemiec, Francji, Austrii i Holandii, aby ułożyć przez Bałtyk kolejne rury systemu Nord Stream i podwoić jego moce przesyłowe.
  W Unii Europejskiej plan ten jest forsowany przez Berlin pomimo sprzeciwów państw członkowskich z Europy Środkowej i Parlamentu Europejskiego, które podkreślają, iż ta inwestycja jest sprzeczna z podstawowymi założeniami nowej strategii energetycznej UE i tworzonej w Europie unii energetycznej.
  RYZYKA
  – Podstawowym ryzykiem związanym z realizacją nowego projektu gazociągu z Norwegii do Danii, wydaje się być negatywne nastawienie strony niemieckiej, która prezentuje interesy konsorcjum budującego gazociąg Nord Stream 2.
  ——————————————————————–
  «Северный поток-2» пошел новым путем: без согласования с Польшей и в новом формате
  Подробнее: https://eadaily.com/ru/news/2016/08/13/severnyy-potok-2-poshel-novym-putem-bez-soglasovaniya-s-polshey-i-v-novom-formate
  A POLSKOJĘZYCZNI POLITYCZNI IDIOCI Z ŁAPAMI ZNOWU PO ŁOKCIE W NOCNIKU STRACĄ MILIARDY $
  ———————————————————————
  – Pomimo, wydaje się pozytywnego podejścia strony norweskiej do realizacji nowego projektu, na dalszym etapie mogą się pojawić problemy związane z rzeczywistym zaangażowaniem Norwegów w projekt. Musiałyby się znaleźć firmy, które weszłyby w skład nowego konsorcjum. Już wiadomo, że w planach budowy gazowego połączenia nie zamierza partycypować norweski koncern Statoil.
  – Norwedzy popierają plan rozwoju rynku LNG w Europie, ale nie zgadzają się z pomysłem wspólnych zakupów gazu, jako obniżającym konkurencyjność i niezgodnym z ideą liberalizacji rynku. To pomysł forsowany przez Polskę. Zdaniem Norwegii lepszym rozwiązaniem jest dywersyfikacja źródeł. Mimo to, Polacy optują za dobrowolnym mechanizmem grupowych zakupów gazu. Norwegia, jako jeden z głównych dostawców, nie jest zainteresowana pomysłami poprawiającymi pozycję przetargową jej potencjalnych klientów.
  – Zabezpieczenie kontraktów na odstawy gazu z Norwegii w planowanych wielkościach, może okazać się kłopotliwe, ze względu na obecną kontraktację surowca wydobywanego na norweskim szelfie (Północnym Szelfie Kontynentalnym). Należy zwrócić uwagę, iż w swoim ostatnim raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że wydobycie gazu ziemnego w Norwegii do 2035 roku, spadnie do poziomu 88 mld m3.
  – Brak zaangażowania firm gazowych z Europy Zach. Obecnie najwięksi „gracze” tworzą wspólnie konsorcjum planujące budowę Nord Stream 2.
  – Cena gazu z Norwegii, może okazać się mało konkurencyjna w stosunku do zwiększonych dostaw ze Wschodu do Europy Zach.
  – Można zakładać, że konsorcjum budujące Nord Stream 2 będzie szukało alternatywnych dróg zbycia surowca ze Wschodu. Bardzo realna jest budowa instalacji skraplającej na niemieckim wybrzeżu (np. Rostock). Terminal skraplający w tym miejscu zdominowałby rynek LNG małej skali w regionie Morza Bałtyckiego. Przede wszystkim uderzyłby bezpośrednio w pozycje Terminalu w Świnoujściu i ponownie zepchnął Polskę na margines. Możliwość pozyskania relatywnie taniego LNG w tym rejonie przekreśli definitywnie plany rozwoju polskiego terminalu, który ma obecnie szansę stać się hubem LNG, pod warunkiem rozbudowy o trzeci zbiornik i instalację do przeładunku LNG na mniejsze jednostki. W przedstawionym scenariuszu nieopłacalne będzie wpływanie większymi jednostkami do Świnoujścia, przeładunek i dalszy transport do Skandynawii, jeśli łatwiej będzie zakontraktować dostawy skroplonego gazu pochodzącego z gazociągu Nord Stream/NS2. Taka sytuacja jednocześnie będzie miała negatywny wpływ na realizację połączenia z Norwegią. Poza Polską i ewentualnie krajami bałtyckimi, nikt nie będzie zainteresowany takim gazociągiem.
  – Niewystarczające finansowanie – przy potencjalnym zaangażowaniu jedynie Polski, Danii i Norwegii, bez wsparcia innych krajów europejskich, prawdopodobnie wystąpi problem z pozyskaniem środków na realizację projektu.
  – Czas – budowa gazociągu norweskiego i Baltic Pipe potrwa minimum ok. 3-4 lat od podjęcia decyzji, których jeszcze nie ma. Prawdopodobnie w tym czasie zostanie zrealizowany NS 2, co znacznie, negatywnie wpłynie na poziom opłacalności realizacji projektu (o czym wspominamy wyżej).
  Z doświadczenia można z dużą dozą pewności stwierdzić, iż cały proces realizacji wspomnianych połączeń i oddanie ich do użytku nastąpi po 2022 roku. Jest to kluczowy dla Polski rok, ze względu na kończący się wtedy kontrakt PGNiG i Gazprom na dostawy gazu ziemnego do Polski. Jeżeli do tego czasu, a właściwie najpóźniej do 2020-2021 roku nie będzie realnej alternatywy na dostawy gazu ze Wschodu, to PGNiG stanie przed koniecznością zawarcia nowego, długoterminowego kontraktu, być może na mniejsze wolumeny, przy zwiększeniu dostaw LNG, ale jednak dalej znaczące. Niestety w takiej sytuacji pozycja negocjacyjna PGNiG wciąż będzie słaba i to strona rosyjska będzie mogła dyktować warunki.
  – Na budowie połączenia Polski z Danią, jakkolwiek zależy obu stronom, to przesłanki jakimi się kierują są różne. Dania od kilku lat boryka się z problemami związanymi z zaopatrzeniem w gaz ziemny. Wydobycie krajowe z jedynego złoża w perspektywie kolejnych 10 lat prawdopodobnie się zakończy. Dostawy realizowane są dodatkowo jedynie z połączenia z norweskim Euroline i połączenia z Niemcami. Stronie duńskiej zależy, aby połączenie z Polską posiadało możliwość przesyłania surowca w obie strony, tak aby móc zabezpieczyć pewne wolumeny poprzez import z Polski. Stronie polskiej natomiast zależy, na możliwości importu gazu norweskiego poprzez gazociąg z Morza Północnego, przez Danię do Polski.
  Wybudowanie jedynie połączenia z Danią nie przyniesie Polsce żadnych wymiernych korzyści, ponieważ nie istnieje realna szansa na pozyskanie znacznych wolumenów z rynku duńskiego. Realizacja projektu Baltic Pipe ma jedynie sens i uzasadnienie ekonomiczne, pod warunkiem realizacji połączenia Danii z Norwegią i zabezpieczenia odpowiednich wolumenów dostaw z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.
  – Wybudowanie nowego połączenia/wejścia do systemu w Niechorzu (Baltic Pipe) wymaga dostosowania do zwiększonych odbiorów (planowane ok 3 mld m3/rok) planowanego/realizowanego gazociągu relacji Szczecin – Gdańsk. Nowe wejście do systemy będzie się znajdowało bardzo blisko Terminalu LNG, przez który może być dostarczane do 5 mld m3 (a nawet do 7,5 po rozbudowie). Już dzisiaj gazociąg Terminal-Goleniów jest w stanie odbierać gaz z Terminalu z pewnymi ograniczeniami, które znikną po zakończeniu realizacji gazociągu do Gdańska, jednak uruchomienie Baltic Pipe spowoduje znaczne zwiększenie dostaw do systemu OGP GAZ-SYSTEM w tym rejonie.
  – Potencjalnie: Trasa gazociągu Baltic Pipe będzie przecinać się z trasą istniejącego i planowanego gazociągu NS i NS 2, co może mieć wpływ na głębokość ułożenia gazociągu na dnie morskim i potencjalnie utrudniać nawigację jednostek pływających.

  PS…

  KTO ZABRONI POLSKIEMU GOŁODUPCOWI „ZAWIADYWANEMU” PRZEZ POLSKOJEZYCZNYCH PISDZIELCÓW ŻYĆ BOGATO ??? NO KTO ???

  Polska kupuje gaz na Bliskim Wschodzie. Według wstępnych wyliczeń, gaz z Kataru będzie kosztował Polskę 2,5 raza drożej niż rosyjski gaz.Rosyjski gaz kosztuje Polskę 265 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a gaz z Kataru więcej niż 700 dolarów. Ponadto, na wniosek Warszawy, Moskwa daje jej zniżki, a do Kataru Warszawa nawet nie zwróciła się z taką prośbą. A i umowa z bliskowschodnim emiratem została zawarta na zasadzie „bierz albo płać”. A ponieważ według umowy Polska powinna była kupować gaz od 2014 roku, to już zmuszona jest do płacenia. W tej chwili Katar sprzedaje przeznaczony dla Polski gaz innym konsumentom po niższej cenie, a Warszawa płaci różnicę. W rezultacie płaci za gaz, który nie tylko do niej nie trafił, ale który płynie do innych klientów.
  Jednak kiedy drogi katarski gaz zacznie płynąć do Polski, to będzie to oznaczać tylko, że Warszawa obniży dolę taniego rosyjskiego gazu w imporcie z 80% do 60%. Trudno to nazwać osiągnięciem gazowej niezależności od Rosji.
  ====================//==========================
  Amerykański gaz będzie dla Europy droższy, niż rosyjski.Koszty wydobycia szacuje się na 180-200 dolarów za 1 tys. m sześc., to jest imponujące w dzisiejszej Europie, ale to dopiero połowa kosztów. Druga część to transport – bardzo wysoka w przypadku transportu morskiego. Trzeba więc dołożyć ponad 200 dolarów, by dostarczyć ten gaz do Europy. Oznacza to, że na dzisiaj nie będzie on konkurencyjny wobec gazu z Rosji”
  Amerykanie, wykorzystując napięcia między Ukrainą a Rosją, w doskonały sposób prowadzą akwizycję swojego gazu. „W atmosferze wojennej, z pocałowaniem ręki kupimy gaz, który utrwali jedynie konkurencyjne przewagi amerykańskich przedsiębiorstw zużywających gaz ziemny. Oni będą go mieli po 200 dolarów – w Europie zaś będzie on kosztował 400 dolarów”…
  =========================================
  США надеялись использовать экспорт газа в Европу как энергетическое оружие против России, но у них не хватит ресурсов, чтобы обеспечить необходимым количеством энергии всех европейских союзников. Об этом пишет во вторник американское издание Foreign Policy.
  На прошлой неделе в штате Луизиана впервые за почти 50 лет был подготовлен к отправке танкер с несколькими тысячами тонн экспортного сверхзамороженного газа.
  „Это знаменует кульминацию многолетних дискуссий о том, как американский энергетический бум потенциально мог бы дать Вашингтону новое оружие для достижения своих геополитических целей, поставляя дешевую энергию своим союзникам в Европе и Азии, и освободить их от зависимости от российских энергоресурсов”, — отмечает издание.
  Однако, продолжает FP, есть „одна загвоздка”: первое экспортное „голубое топливо” отправляется в Бразилию, а вовсе не в европейские страны.
  „Это подчеркивает, что превращение Америки в энергетического экспортера, хоть и важно для изменения формы глобального рынка, все же автоматически не станет геополитическим оружием для США”, — считает издание.
  Энергетический бум в США — это, прежде всего, явление, происходящее в частном секторе, напрямую не связанном с Вашингтоном. По словам американских дипломатов за рубежом, их буквально осаждают просьбами отправлять дешевую энергию в различные страны. И они замучились объяснять, что энергетический бизнес ведут частные компании, а не Госдепартамент и Минэнерго.
  „Для компании ключевым фактором является экономика, а не политика. Американские фирмы будут продавать газ тем, кто больше заплатит, а не тем, кому это необходимо, чтобы США достигали своих стратегических целей”, — заключает Foreign Policy.
  =====================//=========================
  Bezpośredni gazociąg z Norwegii to niezwykle kosztowny i długi w realizacji projekt. Dodatkowo wg obecnych szacunków gaz dostarczany z Norwegii byłby droższy od gazu importowanego z Rosji. Sensowniejszym więc rozwiązaniem wydaję się być import gazu norweskiego przez Niemcy do Polski. Taki pomysł padł nieoficjalnie ze strony norweskiej, która rozważa nawet zwiększenie dostaw gazu do Niemiec nowym gazociągiem, przeciągniętym do północno – wschodnich Niemiec. W obecnej sytuacji takie rozwiązanie problemu dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski z pewnością warto wziąć pod uwagę. Ponadto połączenie niemieckiego systemu gazowego z polskim pozwoliłoby nie tylko na dostawy norweskiego gazu, ale również rosyjskiego gazu, pochodzącego z gazociągu bałtyckiego, którego budowa jest w chwili obecnej już pewna.
  ========================//============================
  12 lutego 2016 roku w Monachium weszliśmy w nową erę…
  Stany Zjednoczone porozumiały się z Rosją w sprawie podziału stref wpływów w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. W zamian Rosja zobowiązała się do pohamowania rozwoju gospodarczego Chin w Kierunku Europy, poprzez blokadę wszystkich projektów transportowo-lądowych, w tym Nowego Jedwabnego Szlaku. Jednocześnie Niemcy potwierdziły swoje zaangażowanie we wsparcie gospodarcze dla Rosji i zagwarantowały odbiór gazu i innych surowców rosyjskich przez następne dekady. Mniej więcej w tym samym czasie zniesiono sankcje gospodarcze dla Białorusi, co de facto umożliwiło zniesienie sankcji na Rosję, gdyż teraz jej towary będą płynąć przez Białoruś z nowymi etykietami. Innymi słowy, Stany Zjednoczone zdecydowały się również zrekompensować Niemcom i Rosji straty materialne związane z izolacją Chin poprzez oddanie wolnej ręki w Europie Środkowo-Wschodniej oraz odstąpieniem od dalszego wsparcia Turcji na Bliskim Wschodzie.
  Ustalenia i umowy w zakresie nowego ładu na świecie odbyły się za zamkniętymi drzwiami.
  Gdy mocarstwa światowe ustalały podział swoich stref wpływów – ,,polskojezyczni politycy” topili się w oparach absurdu i debatach bez najmniejszego znaczenia dla przyszłości kraju. W nowym układzie sił gwarantem stabilizacji są Stany Zjednoczone, Niemcy i Rosja. Natomiast najbardziej poszkodowane i pominięte są trzy kraje : Polska, Turcja i Chiny. Pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak Rumunia, Czechy, Węgry i Słowacja – nie były praktycznie w ogóle brane pod uwagę jako istotne elementy rosyjskiej strefy wpływów.
  Nowy układ sił zakłada, że Rosja zapewni spokój w Syrii i w Iranie, natomiast USA zapewnią spokój w Iraku i jego peryferiach. Jednocześnie Rosja otrzymała wolną rękę w regionie Europy Wschodniej (były bufor ZSRR), w zamian za dopilnowanie, aby Nowy Jedwabny Szlak nigdy nie powstał. USA będą blokować morskie drogi rozwoju Chin, a Rosja będzie blokować lądowe drogi rozwoju Chin. Rosja zobowiązała się do odstąpienia z agresywnej polityki wobec Japonii, natomiast USA skasowały wszystkie swoje projekty w Europie Środkowo-Wschodniej. Nigdy w Polsce nie powstaną amerykańskie bazy i nigdy w Polsce nie będzie stałej obecności wojsk NATO z USA lub Europy Zachodniej.
  Zaskoczeni ?
  A najbardziej niepokojące są informacje o wycofaniu się zaangażowania USA w Polsce poprzez użycie pretekstu o odsunięciu się naszego kraju od demokracji.

  Polubione przez 1 osoba

 13. Oficjalny komunikat państwowej administracji na Zakarpaciu, „Працівникам державних адміністрацій на Закарпатті немає чим платити зарплату” (Pracownikom administracji państwowej na Zakarpaciu nie ma czym zapłacić). Na dzień 1 lipca tego roku zadłużenie wobec pracowników z powodu niewypłaconych pensji wynosiło 3,8 mln hrywien, a od 1 września doszło dodatkowo 4,8 miliona hrywien, czyli łacznie wynosi 8,3 miliona hrywien;
  http://www.carpathia.gov.ua/ua/publication/content/14202.htm
  Ps. Po tabliczce czekolady ‚Roshen” (obowiązkowo z „żywym nadzieniem”) na drogę i do domu…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.