Wojna domowa na Ukrainie 14.09.2016r.- 567 dzień od nowego rozejmu.


„To wy – młodzi oficerowie – będziecie dowodzili oddziałami współdziałającymi z wojskami NATO, współdziałającymi z wojskami amerykańskimi. Zawsze przy tym będziecie pamiętali, że waszym obowiązkiem jest poświęcenie i służba Polsce i narodowi polskiemu” – te słowa skierował  Antoni Macierewicz podczas promocji na wrocławskim rynku na pierwszy stopień oficerski do absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych .

 

Wśród 432 absolwentów, którzy otrzymali w sobotę promocję na pierwszy stopień oficerski jest 65 kobiet.

Był to najliczniejszy od lat rocznik, który otrzymał promocje na pierwszy stopień oficerski.

Uroczystość odbyła się się  10 września br. o godz. 13:30 na wrocławskim rynku. Aktu mianowania na stopień podporucznika dokonali: I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – gen. broni Michał Sikora, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych – gen. broni Marek Tomaszycki oraz zastępca szefa SG WP – gen. bryg. Jan Dziedzic.

Absolwenci, na komendę podchodzili po kolei do podium i przyklękali na nim, a promujący wypowiadali słowa „W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mianuję Was podporucznikami Wojska Polskiego”. Po zakończeniu aktu promocji nowo mianowani oficerowie złożyli uroczyste ślubowanie oraz odśpiewali „Pieśń Rycerską”. Za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych i ukończenie Studium Oficerskiego z wyróżnieniem, Minister Obrony Narodowej wyróżnił nagrodą rzeczową: ppor. Dominika Adamkiewicza, ppor. Rafała Skorupkę, ppor. Łukasza Sochaczewskiego, ppor. Marię Kurzawę i ppor. rez. Sylwestra Tomczyka. Rektor-Komendant WSOWL wyróżnił pierścieniami pamiątkowymi WSOWL: ppor. Dominika Adamkiewicza, ppor. Rafała Skorupkę ppor. Łukasza Sochaczewskiego, ppor. Marię Kurzawę, ppor. rez. Sylwestra Tomczyka, ppor. Mateusza Felcenloben i ppor. Przemysława Kowalczyka.
Promocję zakończyła defilada pododdziałów biorących udział w uroczystości.

No ale oddajmy wreszcie głos szefowi MON, który kolejny raz miał okazję zgrabnie powiązać uroczystość promocji na pierwszy stopień oficerski z katastrofą polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku oraz dzięki zaproszeniu małżeństwa Joanny i Andrzeja Gwiazdów z powstaniem związku zawodowego NSZZ „Solidarność i „Porozumieniami Sierpniowymi”.

„Jako rząd, państwo i jako naród jesteśmy z Was niezwykle  dumni. Mamy nadzieję, że do tych wielkich wartości, jakie armia przedstawia, wy tchniecie nowego ducha, umiejętności, nową wiedzę i determinację służenia Polsce (…) Z tą przysięgą bierzecie na siebie wielki obowiązek i wielki trud. Polska armia ma być nie tylko silniejsza i nowocześniejsza; musi być także armią skuteczniejszą, zdolną do współdziałania z naszymi sojusznikami”
Dziękując za obecność na uroczystości przedstawicielom armii USA, Francji i Niemiec, Antoni Macierewicz powiedział:
„To znak, że dziś stoimy razem, by bronić się przed każdą agresją. Już niedługo wojska tych państw staną na naszej wschodniej granicy. Już niedługo to Wy – młodzi oficerowie – będziecie dowodzili oddziałami współdziałającymi z wojskami NATO, współdziałającymi z wojskami amerykańskimi. Zawsze będziecie pamiętali, że Wasz obowiązek, Wasze życie poświęcacie Polsce i narodowi polskiemu – tym,  którym przysięgaliście (…) Do Was zwracam się szczególnie, bo Wasza odpowiedzialność i Wasza misja będzie szczególna. Pamiętajcie o tym, że będziecie działać nie tylko w wojsku, ale także wśród ludności cywilnej. Waszym szczególnym obowiązkiem jest bycie blisko, wspieranie i nawiązywanie relacji z ludnością, której macie służyć. Pamiętajcie także o tym, że zapewne dopiero Wy będziecie realizowali misje i zadania, których wcześniej w wojsku nie było”.

Słowa podziękowania za obecność na uroczystości minister skierował do Joanny i Andrzeja Gwiazdów:

„To twórcy Solidarności, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych, które wyprowadziły Polskę ku niepodległości (…). Wasza obecność tu dziś, podczas  tej uroczystości i niezwykłej promocji, jest znakiem szczególnym. To znak, że Polska dziś odzyskuje swoją siłę, swoją młodość, swoją determinację. (…). Jesteście świadectwem wielkości Polski, jesteście dla tych ludzi znakiem wartości, jakie mają im przyświecać (…),  co mają robić, by służyć Ojczyźnie”.

Mówiąc o szczególnym dniu, jakim jest promocja, minister Antoni Macierewicz zwrócił uwagę na symboliczną datę promocji:

„Ta promocja odbywa się 10 września, w dniu, który przypomina o ofierze tych, którzy polegli pod Smoleńskiem – prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, dowódców Wojska Polskiego, tych, którzy dowodzili wojskiem i byli odpowiedzialni za bezpieczeństwo, ale także tej, która patronowała Solidarności – Annie Walentynowicz”.
Jak widać nawet promocja na pierwszy stopień oficerski, jest wykorzystywana przez Antoniego Macierewicza, wykorzystującego swoje stanowisko w rządzie do promowania swojej wizji świata i poglądów politycznych. A przecież w nowej rzeczywistości III RP, wojsko- o co walczyła wspomniana przez Macierewicza „Solidarność”– miało być apolityczne. I może tak było przez ostatnie 26 lat, ale obecnie upolitycznianie wojska i jego indoktrynacja polityczna zaczyna w niecały rok rządzenia MON-em przez przedstawiciela PiS Antoniego Macierewicza najgorsze wzorce rodem z opluwanego przez niego PRL-u.
Zaś skandalem jest to, że przy każdej okazji odnosi się do katastrofy smoleńskiej, określając jej ofiary jako osoby „poległe pod Smoleńskiem”, dając w ten sposób jednoznacznie do zrozumienia, że zginęły one podczas jakiejś wojennej zawieruchy.
A przecież prawda o tym nieszczęśliwym wypadku chyba już została wyjaśniona, a jeśli nie to niech wreszcie Antoni Macierewicz przedstawi jakieś wiarygodne dowody że było inaczej.
Jakoś on bardzo dużo mówi na ten temat, ale jak dotąd nic konkretnego- tylko bicie piany i wypracowywanie na tej tragedii swojej pozycji politycznej i formacji PiS.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo deklaracji o przerwaniu walk, strona ukraińska już od kilku dni eskaluje konflikt na linii styku w Donbasie.

I tak, w dniu wczorajszym od wczesnych godzin nocnych do godziny 01:50 w dniu dzisiejszym, ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm,  następujących miejscowości: Jasinowata, Makiejewka, Gorłówka, Spartakusa, Aleksandrowki, Trudowskiej, Dokuczajewska i Sachanki. Łącznie na teren DRL ukraińskie wojsko wystrzeliło 79 pocisków kaliber 122 mm oraz 237 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm.

W wyniku tego ostrzału w miejscowości Makiejewka zostały ranne dwie osoby: 47-letnia kobieta i 58-letni mężczyzna oraz dwie inne osoby, których urazy były niewielkie i nie zostały skierowane na leczenie do szpitala. Poza tym w tej samej miejscowości zostało uszkodzonych pociskami kaliber 122 mm cztery domy jednorodzinne mieszczące się na ulicach: Lenina, Czernichowa, Serafimowicza oraz Topolewa i szkoła podstawowa nr. 44. Łącznie intensywny ostrzał trwał tam łącznie około dwóch godzin.

Znaczne straty po nocnym ostrzale też są w Gorłówce, gdzie bezpośrednio zostały trafione dwa domy wielorodzinne, przy ulicy Kardyszewa nr. 80 i Badliczkogo nr. 5. Nie odnotowano tam ofiar wśród ludności cywilnej.

Natomiast w Sachance- na wschód od Mariupola, ostała uszkodzona podstacja elektryczna powodując przerwanie dopływu prądu oraz uszkodzonych zostało kilka domów na jej obrzeżu.

Walki i ostrzał prowadzone były w rejonie donieckiego lotniska i wschodnich przedmieść Awdiejewki.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu również dochodziło do incydentów militarnych, gdzie ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm trzy razy ostrzelali pozycje obronne Milicji Ludowej ŁRL znajdujące się w pobliżu miejscowości Kalinowo koło Nowoazowska.

Na koniec tego wątku jeszcze krótki film dokumentujący życie mieszkańców wsi Krutaja Bałka na linii frontu:

***

Szefowie rządów Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej porozumieli się w sprawie wprowadzonego w nocy z 14 na 15 września br. jednostronnego zawieszenia broni. Zobowiązali się do nie prowadzenia od tej daty żadnych operacji militarnych i nie reagowania na ukraińskie prowokacje.

Jednocześnie zaapelowali do rządu w Kijowie, aby siły ATO w Donbasie biorąc z tej inicjatywy przykład zrobiły to samo.

O przestrzeganie umowy o zawieszeniu broni zaapelował również szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier, wyrażając stanowisko, że obie strony konfliktu, w tym Kijów, muszą być gotowe do zawarcia daleko idących kompromisów oraz mieć wolę do wykonania podjętych w Mińsku zobowiązań.

Chyba naciski Zachodu wobec przerwania działań wojennych zaczynają odnosić wpływ wobec  prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę, bo ostatnio coraz częściej zaczął mówić i przypominać o zmianie konstytucji nadające prawo do specjalnego statusu dla Donbasu.

***

Na koniec kilka zdjęć:

Promocja absolwentów na pierwszy stopień oficerski wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

87 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.09.2016r.- 567 dzień od nowego rozejmu.

 1. Informację podawał już Brusek i Mania tutaj nowe zdjęcia i tekst w języku polskim.

  Lwów tonie w śmieciach.
  Jak potwierdziły władze miejskie sytuacja jest „bardzo poważna”. Wczoraj Rada Miasta Lwowa opublikowała oficjalne oświadczenie o tym, że sytuacja z wywozem śmieci jest trudna, ponieważ po zamknięciu miejskiego poligonu w Grzybowicach Wielkich śmiecie ze Lwowa odmawiają się przyjmować inne duże miasta. Wszystkie składowiska odpadów w obwodzie lwowskim i poza jego granicami są zablokowane, za wyjątkiem dwóch, które teraz przyjmują śmieci.
  http://zik.ua/pl/news/2016/09/14/lww_znw_tonie_w_mieciach_862992

  Polubione przez 1 osoba

 2. Witam z wieczora po odrobieniu pracy domowej „po sąsiedzku” 🙂
  Chyba nie było?
  To…
  Pajechali!

  Pod Dniepropietrowskiem młodzież trują „spajsem” – takim smiertelnym narkotykiem
  .https://www.youtube.com/watch?v=SocUiB91tFg
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50735%2Fall

  Koło mostu i przejścia w Stanicy Ługańskiej coś potęznie wybuchło
  .https://youtu.be/dnQsrjKO1oo
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50734%2Fall

  O tym jak Pan Cariew przed Majdanem uprzedzał jak to się wszystko skończy
  http://nk.org.ua/politika/chemodan-vokzal-i-kto-kuda-70764

  Pan Żurawko opowiada:
  .https://youtu.be/73–sN9vFH0
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50732%2Fall

  OT o książce pewnego amerykańskiego lekarza i profesora mówiącej o tym jak zrobić by małe dziecko rosło zdrowo wbrew temu co chcą z nim robić lekarze
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50729%2Fall

  Ranna kobieta po wczorajszym ostrzale
  .https://youtu.be/ae0ozRbcDb0
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50728%2Fall

  mem sportowo-dopingowy.
  .https://pp.vk.me/c626922/v626922749/29f04/mbXIam4VLo4.jpg
  +
  .https://pp.vk.me/c636630/v636630521/26d35/kdmn8OW33EA.jpg

  Podobno dziś w Kijowie rozstrzelano i potopiono sporą ilość psów. Jednego udało się uratować. Psy były owszem, „wałęsające się” ale dokarmiane przez wolontariuszy, wszystkie były tez przez nich wysterylizowane
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_50720%2Fall
  http://vesti-ukr.com/kiev/200284-ubijctvo-cobak-v-kieve-delom-zanjalac-politsija

  Według nowych ustaw czy zaleceń na jednego obywatela Krainy ma przypadać dziennie 100 g chleba a sała będzie dozwolone 2kg na rok itd…
  Новая потребительская корзина: 100 грамм ваты и 2 кг сала на год

  Правительство на днях собирается утвердить потребительскую корзину на 2016 год, проект которой уже опубликован в интернете

  Нормами, в частности, предусмотрено 100 грамм ваты и 2 кг сала на год и один рулон туалетной бумаги на месяц. Об этом говорится в сюжете ТСН.
  В минимуме, который Кабмин считает достаточным для среднестатистического украинца, нет мобильного телефона, однако до сих пор есть радиоприемник. И никаких международных поездок, только пригородные.

  Мяса на год предусмотрено 30 килограммов: 16 – говядины и 14 – птицы. То есть каждый день один человек может съесть котлету весом 100 грамм. Рыбы – 9,5 кг, то есть около 30 граммов в день. Молока и кефира 60 литров, то есть на день – неполный стакан. Яиц – 220, в среднем получается – 4 на неделю. Впервые в потребительской корзине появились чай, кофе и специи.

  За полтора года украинец должен использовать 6 пар трусов. Ежегодно – 10 пар носков. Зимние сапоги предлагают менять раз в три года. Летнюю обувь – раз в два года. Три года женщинам предлагают носить 9 пар колгот. Впервые в корзине предусмотрены женские брюки: одна пара на четыре года. Платья можно купить два, но раз в семь лет.

  .http://pravdanews.info/novaya-potrebitelskaya-korzina-100-gramm-vaty-i-2-kg-sala-na-god.html
  .https://youtu.be/Gs8OuxMoPhs

  Tymczasem „u separów” na Donbasie otworzyła sie firma produkująca farmaceutyki
  .https://youtu.be/KtqyKK_IAE0

  Porównanie armii ukrów i FR. Ale nie ich mocy czy uzbrojenia ale tego co jedzą żołnierze
  .Сухпаек Армии Украины vs Армии России // ВСУ vs ВС РФ
  Сравнение сухпайков Украинской армии (ВСУ) и Армии России.
  Украинский сухпаек был куплен в Украине за 220 грн.
  Российский сухпаек был куплен за 490 руб.
  .https://youtu.be/lsUN9AQc7t0

  Włoski polityk był w Doniecku
  .https://youtu.be/ONylxeGql-g
  http://www.novorosinform.org/opinions/1712

  .https://youtu.be/6iWNau9cYu8
  Автор ролика- Габриэл Боден https://vk.com/gabrielboden. Был убит 4 июля 2016 года. ОККУПАЦИЯ УКРАИНЫ СЕКТОЙ ХАБАД.

  Это видео содержит информацию, которая возможно сможет помочь многим гражданам как Украины так и России осознать в какой тяжелой ситуации оказалось их общество, а также найти решения выхода их этой ситуации, поэтому я надеюсь на перепост этого видео ролика в различных группах соц сетей, блогах, компентариях к статьям.

  Украинский народ находится в оккупации. Постепенный захват Украины сатанистскими корпорациями может привести к сокращению украинского населения на 80%. Под видом строительства европейского государства иудеи выстраивают для себя отдельное государство, в котором должно остаться только небольшая часть населения для прислуги.

  DOBRANOC!

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Ps
  Zdjęcia dla Krakusów
  .https://pp.vk.me/c623226/v623226964/3797e/DY3B_JnC9Bw.jpg

  Mem dla innych by się nie mylili w znaczeniu słów
  .https://pp.vk.me/c626324/v626324710/26dc5/UI5uIjAgFOU.jpg

  Info dla lotników o Antonowie – który jest bez Rosji jak samolot bez skrzydeł
  http://comitet.su/item/antonov-bez-rossii-kak-samolet-bez-krylev.html

  Młodzi, nastoletni dywersanci opowiadają jak ich ajdarowcy werbowali:
  .https://youtu.be/d1m2uH_gbq0
  .https://youtu.be/xgUqPFefdb4

  O azowcach pisze prasa z Norwegii
  .http://inosmi.ru/politic/20160910/237815030.html

  Obywatelka zwerbowana przez SBU oddała się w ręce władz
  .https://youtu.be/Y93UXgIdf5s
  https://vk.com/feed?w=wall-108222294_119228

  O wspominanej juz awarii na rurze z gazem pod Lwowem
  https://vk.com/feed?w=wall-97934757_138641
  .https://youtu.be/XT3iNfzrAn0

  Podobno Poroszenko zadeklarował że od północy ukry przestana strzelać!
  http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/3621501
  Штайнмайер: Киев гарантировал соблюдение „режима тишины” в Донбассе с 15 сентября

  Z cyklu „dzika ROsja”
  Dobranoc!

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.