Wojna domowa na Ukrainie17.09.2016r.- 570 dzień od nowego rozejmu (trzeci dzień kolejnego rozejmu w rozejmie).


Wczoraj podczas konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES) były polski prezydent Aleksander Kwaśniewski zapytany o jego opinię na temat  lipcowej uchwały Sejmu w sprawie zbrodni wołyńskiej, w której określono ją mianem ludobójstwa i przyjętej we wrześniu w odpowiedzi na nią rezolucji parlamentu Ukrainy, Kwaśniewski odpowiedział, że

„Oceniam te kroki za złe. Uważam, że te sprawy są niezwykle dramatyczne i jeżeli będziemy prowadzić taką długą rozmowę z Ukraińcami, to będzie trudno znaleźć wspólną opinię na ten temat. Dlatego, że dla nas (Stepan- dopisek mój) Bandera będzie terrorystą, który zabijał polskich ministrów, a dla nich będzie człowiekiem, walczącym o niepodległą Ukrainę, stosując każdą dostępną metodę, także terroryzm”

Tak więc według Kwaśniewskiego Bandera był tylko „terrorystą, który zabijał polskich ministrów” a nie twórcą i organizatorem zbrodniczej ideologi, która pchnęła- pod wpływem głębokiej nienawiści do innych nacji- Ukraińców do popełnienia okrutnych zbrodni na ich polskich sąsiadach. I nie działo się to tylko w czasach rządów niemieckich nazistów, a także nie tylko na terenach zajmowanych przez Ukrainę, ale również na terenie współczesnej Polski i działo się to długie lata po zakończeniu II Wojny Światowej.

O tym oczywiście Kwaśniewski nie wspomniał.

Ale nie tylko o tym zapomniał powiedzieć, bo również nie wspomniał ofiar cywilnych i wymiaru zbrodni dokonanych przez Ukraińców, jak i tego, że obecne władze państwowe jawnie gloryfikują spuściznę banderowskiej ideologii, w tym też duchu kształtując swoją historię oraz nauczając dzieci i młodzież. W ten sposób odradza się ukraiński nazizm, który zgoła siedemdziesiąt kilka lat temu doprowadził do zbrodni na polskich Kresach Wschodnich i do współuczestnictwa ukraińskiego w zbrodniach popełnianych przez nazistowskie Niemcy, w tym również na Polakach.

Tak więc, jak widać, Aleksander Kwaśniewski z niewiadomych powodów stał się (a może był zawsze) adwokatem sprawy banderyzmu i Ukrainy  stojąc po stronie sprawców zbrodni a nie ich polskich ofiar. I on kiedyś, aż dwie kadencje wybrany został jako głowa państwa polskiego. Nic dziwnego, że z taką głową, daleko żeśmy w tym czasie nie zaszli, ale za to korupcja i bezprawie rozpleniły się  w takiej skali jak to ma miejsce w obecnej Ukrainie, czy wcześniej w Rosji w czasie rządów Jelcyna.

Może właśnie dla tego na Ukrainie Kwaśniewski obecnie odgrywa większą rolę polityczną i jego pozycja jest silniejsza niż w Polsce, bo stał on się zwykłym lobbystą ukraińskich interesów. Ciekawe tylko kto mu za to płaci? Bo jak powszechnie wiadomo za darmo on nic nie robi.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczorajszy dzień i noc minęły w Donbasie tak jakby tam nie obowiązywało żadne zawieszenie broni.

I tak, w nocy z 14 na 15 września został ranny w wyniku ukraińskiego ostrzału prowadzonego na teren donieckiego lotniska znany z kanału „News Front”, dokumentalista filmowy Maksim Fadiejew.

Tej samej nocy, około godziny 23:12, w wyniku  intensywnego ostrzału artyleryjskiego ze strony sił ATO, została uszkodzona linia energetyczna dostarczająca prąd do kopalni „Szegłowska-Głęboka”, w wyniku czego do godziny 03:15- kiedy to udało się awaryjnie przywrócić zasilanie w kopalni, było pod ziemią uwięzionych 289 górników. Na razie kopalnia jest nieczynna.

W tym samym czasie ukraińscy żołnierze przeprowadzili też ostrzał stacji uzdatniania wody dla Doniecka, na kilka godzin uniemożliwiając jej pracę.

Natomiast wczoraj wieczorem ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał strefy przemysłowej w miejscowości Jasinowata. Ostrzał ten prowadzony ze stanowisk ogniowych na wschodnich obrzeżach Awdiejewki został jeszcze powtórzony dwukrotnie o godzinie 20:55 i 22:05. łącznie spadło tam 10 pocisków kaliber 82 mm.

W mijającym tygodniu straty niebojowe wśród ukraińskich żołnierzy sił ATO wyniosły łącznie około 50 żołnierzy.

I tak 10 ukraińskich żołnierzy rezerwy z 14 brygady zmechanizowanej zostało rannych w ubiegły piątek (09.09.16r.) w wyniku nieumiejętnej obsługi granatnika RPG-18.

Następnie 12 września sierżant z 28 brygady zmechanizowanej, z niewiadomych powodów zaczął strzelać z karabinu maszynowego AK-47 w stronę szeregowych żołnierzy. W wyniku tego na miejscu zginęło 5 szeregowych, w tym jeden oficer, a kolejne 5 zostało rannych. Następnymi ofiarami byli trzej żołnierze żandarmerii, którzy zginęli podczas próby zatrzymania sprawcy strzelaniny.

Natomiast w nocy z 12 na 13 września w rejonie linii frontu, zginęło 25 żołnierzy ATO. Do tej tragedii doszło w 1240 dywizjonie rakiet p.lot z 156 pułku rakiet p.lot, gdy rozładowywano, nie zachowując wystarczających środków bezpieczeństwa,amunicję.

W tym samym czasie po stronie DRL, zostało rannych 7 cywilów, w tym dwoje dzieci i zginęło 4 powstańców. Dodatkowo w wyniku ostrzału z broni ciężkiej zostało zniszczonych 6 domów, a 54 uszkodzonych oraz uszkodzeniu uległy linie przesyłowe energii elektrycznej i rury doprowadzające gaz.

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w Doniecku miała miejsce premiera rosyjskiego filmu dokumentalnego pt. „Nieodrobiona  lekcja 14/41”.

Donieck Narodowe Muzeum Sztuki, w środę (14 września) otwarto tam wystawę dzieł malarskich pt. „Wszystkie kolory jesieni”. Wystawa będzie otwarta do końca listopada.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

***

 

 

 

Pozdrawiam.

Reklamy

83 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie17.09.2016r.- 570 dzień od nowego rozejmu (trzeci dzień kolejnego rozejmu w rozejmie).

 1. „W bazie żydowskiej roty Ukraińskiej Armii Ochotniczej otwarto synagogę’ (sic!)

  Tzw. Ukraińska Armia Ochotnicza to twór powołany przez byłego lidera „Prawego Sektora” Dmytro Jarosza, co na to międzynarodowe organizację żydowskie które ostatnio „protestowały” przeciwko „banderyzacji” Ukrainy?!

  Polubione przez 2 ludzi

 2. „Cudowne rozmnożenie” majątku na Ukrainie. Jak zauważył dziennikarz ukraińskiego „5 kanału”, dochody Ministra Sprawiedliwości Ukrainy Petrenki wynosiły w 2013 roku około 3,8 mln hrywien (czyli około 146 tysięcy dolarów przy obowiązującym wówczas kursie wymiany Narodowego Banku Ukrainy), a w 2014 roku wynosiły już około 15 mln hrywien (około 579 tysięcy dolarów), a w 2015 24 mln hrywien (około 926 tysięcy dolarów). Minister odpowiedział dziennikarzowi że sześciokrotne powiększenie jego majątku w ciągu ostatnich trzech lat, to skutek „zmiennego kursu hrywny wobec dolara” (inflacji). Dodał także że część jego dochodów pochodzi także ze sprzedaży działek gruntowych oraz apartamentów, które miał zakupić w latach 2006 – 2007;
  https://ria.ru/world/20160917/1477215019.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Klub miłośników Sonderkommando Azow” (czyli tzw. Korpus Obywatelski ‚Azow”) ruszył w tournee po Ukrainie ze swoimi „wystepami”. Tym razem zaprezentował swój „program artystyczny” w Odessie…
  >https://www.youtube.com/watch?v=uCKfDTVCBLc
  >https://www.youtube.com/watch?v=_3j6JIUYj8s
  Ps. Tam „probanderowscy” Żydzi tu „prawdziwi aryjczycy”, „TO NIE JEST KRAJ DLA NORMALNYCH LUDZI”…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Lider Republiki Donieckiej Aleksander Zacharczenko w udzielonym przez siebie wywiadzie zapowiedział że trwające teraz (oficjalnie) „zawieszenie broni” może się zakończyć już w poniedziałek, jeżeli siły ukraińskie nie przerwą dokonywanych przez siebie ostrzałów terytorium republiki;
  http://www.1tv.ru/news/2016/09/17/310194-vlasti_dnr_rezhim_tishiny_na_yugo_vostoke_ukrainy_mozhet_byt_otmenen_uzhe_v_ponedelnik

  Polubione przez 4 ludzi

  • To jest ultimatum dla ukrów. Albo skończycie błaznować, albo wam pomożemy. Po wyborach w Rosji pewnie sprawy na upadłej i w Syrii mogą przyspieszyć. Ale malkontenci i niedowiarki dalej jęczą jak stare panie na pchlim targu.

   Powodzenia opołoczeńcy. 🙂

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Mieszkanka „wyzwolonej” przez „bojców ATO’ miejscowości Peski pod Donieckiem, opublikowała zdjęcia jak wygląda jej mieszkanie, po „odwiedzinach” w nim grupy „wyzwolicieli’, „Bojcy ATO” po wylamaniu drzwi (co widac na jednym ze zdjęć) splądrowali mieszkanie, a to czego nie mogli wynieść (albo im sie nie chciało) zniszczyli…
  http://novosti.dn.ua/news/261310-zhytelnyca-pesok-pokazala-posledstvyya-maroderstva-v-poselke

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W Berezniu (obwód kijowski) zbiegłego z kolonii karnej przestępcę (tzw. ZEKA), który dokonał w ich miejscowości brutalnego napadu na sprzedawvczynie jednego z sklepów obezwładniły i przekazały w ręce policji…miejscowe dzieci „uzbrojone w skakanki i paski” (sic!), o czym poinformował naczelnik policji obwodu kijowskiego;
  https://ria.ru/world/20160917/1477216719.html
  Armia grabi „wyzwolonych” przez siebie ludzi, policjanci zabijaja obywateli, a dzieci łapią zbiegłych przestępców, jednym zdaniem UKRAINA…

  Polubione przez 5 ludzi

 7. I jeszcze na noc takie coś. Kanclerz Niemiec Angela Merkel (ps. Adolfina) wezwała Kijów „generalissimusa” Poroszenkę do ‚wypełnienia politycznych zobowiązań uzgodnionych podczas rozmów tzw. Mińska 2’. Poinformował o tym rzeczniczka rządu Niemiec Ulrike Demmer;
  http://korrespondent.net/ukraine/politics/3746456-merkel-pryzvala-poroshenko-k-vypolnenyui-mynska-2
  I znowu będzie „pite na smutno’…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Co się dzieje?
  Na onecie taki artykuł:
  Robert Fico: Ukraina robi mniej niż Rosja w sprawie mińskich porozumień.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/robert-fico-ukraina-robi-mniej-niz-rosja-w-sprawie-minskich-porozumien/lzcgs0
  Dołączam wiodący komentarz który uzyskał prawie 1400 głosów z czego 86% pozytywnych.
  ~szkoda gadac : Jak powiedzial premier Fico, wojna ta sluzy tylko USA. Ukraina zrujnowana, Rosja z sankcjami, UE na tym rowniez cierpi, a jedynym zwyciezca jest USA. Czy nie czas zadbac o nasze interesy? Dlaczego UE, a w szczegolnosci Polska czy baltyckie panstewka, maja dbac glownie o intersy USA a nie wlasne? O ile lepiej mogaby sie rozwijac Polska gdyby nie te idiotyczne sankcje? Wiec po co to ciagnac? Aby pokazac swoja uleglosc wobec hegemolna i poparcie dla banderowcow? O to chodzi…? zwiń
  dzisiaj 19:14 | ocena: 86% | odpowiedzi: 114 odpowiedz Twój głos

  Polubione przez 8 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.