Wojna domowa na Ukrainie 19.09.2016r.- 572 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj pod rosyjską ambasadą w Kijowie.

 

Szef MON Antoni Macierewicz nadal zajmuje się martyrologią. Wczoraj wziął udział w nabożeństwie poświęconym  intencji żołnierzy poległych podczas II WŚ oraz w uroczystościach na Cmentarzu Wojskowym w Kiełpinie upamiętniających 77 rocznicę bitwy pod Łomiankami.

 

Tam też wygłosił przemówienie, które niewiele  różniło się od poprzedniego z soboty, kiedy obchodzono na dziedzińcu Muzeum Katyńskiego 77 rocznicę zajęcia przez  wojska Armii Czerwonej Kresów Wschodnich w dniu 17 września 1939 roku:

„Nie byłoby tego dramatycznego starcia, tego historycznego boju pod Łomiankami, gdyby nie sowiecka napaść i cios w plecy. Nigdy za mało przypominania, jak naprawdę wtedy wyglądał układ sił. 17 września 1939 ponad połowa naszej ojczyzny była wolna od najeźdźcy, a nasza armia się broniła. (…) Trzeba przypominać, trzeba powtarzać zawsze i wciąż, że II wojna światowa była wynikiem zmowy dwóch totalitaryzmów i dwóch opętanych totalitaryzmem – narodów”

Macierewicz w swoim wystąpieniu przypomniał podobieństwo września 1939 roku do Powstania Warszawskiego, kiedy oczekiwano pomocy, a ona nie nadeszła:

Zakazano im pomocy oraz zakazano lądowania tym lotnikom, którzy lecieli na pomoc Warszawie, by dokonywać zrzutów dla walczących Polaków. Cios w plecy w roku 1939, cios w plecy 1944 i wiele dziesiątków lat sowieckiej okupacji. Aby to się nigdy nie powtórzyło państwo polskie musi być silne własnymi możliwościami i sojuszami (…) Chcę podziękować w imieniu rządu RP i swoim własnym, jako ministra obrony, władzom samorządowym Łomianek. Chcę złożyć podziękowania na ręce wszystkich władz samorządowych za to,  że kultywują pamięć polskiego oręża, bohaterstwa, determinacji i polskiej ofiary krwi. To dzięki takim uroczystościom, takim rekonstrukcjom, dzięki przywoływaniu pamięci rzeczywistego przebiegu wydarzeń, Polska powstaje i przypomina sobie jaką powinna być, jaki jest nasz obowiązek, nasz los i sposób by raz na zawsze przerwać tę nić martyrologii i przywrócić czasy chwały i potęgi. (…) Jeśli nie będzie wiary i patriotyzmu, to żadne sojusze nic nie dadzą”

W swym przemówieniu Macierewicz zasugerował, iż układ sił w pierwszej połowie września 1939 roku był taki, że jeszcze wtedy „połowa naszej ojczyzny była wolna” od niemieckiego najeźdźcy. A więc nadal mogła się bronić. Tylko, że już w tym czasie Warszawa prowadziła beznadziejny bój z niemieckim Wehrmachtem, a 6 września ewakuowały się z niej do kurortu w Nałęczowie, pozostawiając mieszkańców stolicy na pastwę losu, centralne władze państwowe z prezydentem RP na czele.

W tym samym czasie pod nawałą niemieckich zagonów pancernych wspomaganych lotnictwem szturmowym polskie wojska ponosiły same klęski, a polska linia obronna przestała istnieć.

Tak się zakończyła bankructwem przedwojenna polityka zagraniczna tamtejszych władz, i do tego odwołuje się z uporem wartym lepszej sprawy, Antoni Macierewicz, ponownie stawiając na nierealną pomoc sojuszników w przypadku wybuchu wojny do czego obecna polityka zmierza. Zamiast więc budować wokół siebie krąg państw pokojowo nastawionych do naszego kraju dolewa się dodatkowo oliwy do ognia podsycając napięcie międzynarodowe w regionie. Proszę zwrócić uwagę, że nieskrywana wrogość wobec Rosji i potrząsanie w jej kierunku przytępioną i zardzewiałą szabelką oraz zmiana układu sił w wyniku poparcia zamachu stanu jaki dokonał się na Ukrainie, jest bezpośrednią przyczyną tego co obecnie obserwujemy. A więc, prowokacje na Bałtyku i Morzem Czarnym, demonstracje siły w postaci prowadzonych równolegle ćwiczeń wojskowych, a także wojna domowa do jakiej doszło dwa lata temu na południowym-wschodzie Ukrainy.

W wyniku tego prowadzona jest militaryzacja tzw. wschodniej i południowej flanki NATO, w wyniku czego Polska, tak jak w 1939 roku staje się- w przypadku bezpośredniej konfrontacji- państwem frontowym.

Czy wtedy, aby nie powtórzył się cały ciąg klęsk jakie dotknęły Polskę w wyniku bardzo źle prowadzonej polityki międzynarodowej w okresie II RP, wystarczą tylko „własne możliwości i sojusznicy” oraz „wiara i patriotyzm”?

Otóż tak samo jak wtedy nie pomogło to, tak i dziś nie pomoże, a doprowadzi do jeszcze większych ofiar wśród ogłupionego propagandą antyrosyjską narodzie.

Bo nie prowokuje się przeciwnika, z którym nie ma szans na wygranie, tylko stara się z nim tak utrzymywać stosunki, żeby odnosić obopólne korzyści. Tym bardziej, że nasze położenie geograficzne temu właśnie sprzyja. Gdyż jesteśmy faktycznym pomostem łączącym Wschód z Zachodem i Północ z Południem. Ta szansa ostatnio została zaprzepaszczona, a mogła przynieść nam bardzo wymierne korzyści. Zamiast tego wyrzucone zostanie setki miliardy euro, w zbrojenia i na utrzymanie armii, zaś inni wykorzystując to, będą spijać śmietankę nam sprzed nosa.

Dlatego na koniec chciałbym zadać pytanie: czy obecnie rządzące w Polsce środowiska polityczne , reprezentują rzeczywiście patriotyzm- na co się ciągle powołują, czy też odwalają kawał złej i szkodzącej naszemu krajowi roboty?

Przypomnę, że już zapadła decyzja kiedy amerykański batalion zostanie rozmieszczony „rotacyjnie, ale trwale” w Polsce. Te wiekopomne zdarzenie ma mieć miejsce (baju, baju), za rok w maju  🙂

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_%C5%81omiankami

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_Warszawy_(1939)

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w Donbasie było wyjątkowo spokojnie i tylko lokalnie dochodziło do ostrzału i wzajemnej wymiany ognia, do czego najczęściej dochodziło w wyniku prowokacji strony ukraińskiej.

I tak, w godzinach od 06:00 do 18:00, w rejonie Doniecka walki przy użyciu moździerzy i broni maszynowej trwały na wschodnich przedpolach Awdiejewki oraz w rejonie wsi Marinka na zachodnich obrzeżach Doniecka. Do ostrzału przy użyciu broni ciężkiej dochodziło też w rejonie na Wschód od Mariupola koło miejscowości Pawłopole.

Łącznie ukraińskie siły biorące udział w operacji ATO 47 razy w ciągu ostatniej doby naruszyły warunki rozejmu. A więc, przy użyciu wyrzutni rakiet p.panc oraz ręcznej broni maszynowej przeprowadzony został ostrzał w rejonie dzielnicy przemysłowej w miejscowości Jasinowata, Zajcewa oraz obrzeży dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku.

Tak radykalne zmniejszenie się liczby ostrzału przy użyciu ciężkiej artylerii i moździerzy, prawdopodobnie spowodowany jest obecnością zastępcy szefa misji obserwatorów OBWE, Alexandra Huga w Donbasie.

Jeśli napłyną dalsze informacje dotyczące sytuacji na linii frontu w Donbasie, to je natychmiast zamieszczę w dzisiejszej relacji.

***

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

 

 

Pozdrawiam.

131 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.09.2016r.- 572 dzień od nowego rozejmu.

 1. piotr Tyma był w Sejmie poskarżyć się na wzrastającą w Polsce Ukrofobię. Jak sam stwierdził próba wpływu na posłów z Komisji ds. mniejszości narodowych spełzła na niczym.
  cytat”
  Niestety, polskie organy władzy nie rozumieją albo nie chcą rozumieć tych zagrożeń. To posiedzenie tego dowiodło. Odpowiedź jednego z posłów partii „Prawo i Sprawiedliwość” brzmiała tak: „A na Ukrainie biją murzynów!”. Stwierdził on również, że w Polsce są co prawda antyukraińskie wystąpienia, ale jest przekonany, że w Ukrainie jest więcej antypolskich – mimo, że nie przedstawił żadnych danych na ten temat.
  http://www.polukr.net/blog/2016/09/piotr-tyma-antyukrainski-ruch-w-polsce-szerzy-sie-geograficznie/

  Polubione przez 6 ludzi

  • U nas jest tak głęboko posunięta ukrofobia, że aż Polacy zrzucili się na jego naukę w języku ukraińskim w IV Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy.

   Natomiast, zgodnie z nowym ukraińskim ustawodawstwem Polacy mieszkający na terenie Ukrainy mają zakaz porozumiewania się w miejscu publicznym w swoim narodowym języku.

   Tyma weź ty coś bardzo twardego i puknij się w ten swój ukraiński łeb.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Tyma

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 7 ludzi

  • Każdy teraz taki niecierpliwy i chciałby mieć wszystko natychmiast.

   Nie pomyślał o tym, że przecież władze nie były w stanie przewidzieć jego wygranej na olimpiadzie, więc termin roczny budowy mieszkania nie jest znośny.

   Problem w tym, czy te władze przetrwają jeszcze jeden rok i czy wzt. on cokolwiek dostanie 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 6 ludzi

 2. Ukraina straciła jednego z najlepszych obrońców” – napisał na Twitterze prezydent Petro Poroszenko. Zastępca szefa jego administracji, 49-letni generał Andrij Taranow zginął w czasie niedzielnej przejażdżki skuterem wodnym, który nieoczekiwanie zderzył się z barką. Dziennikarze ukraińskiej telewizji Espreso, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, zostali zaatakowani przez nieznanych sprawców.
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-zastepca-szefa-administracji-prezydenckiej-nie-zyje,677327.html

  Polubione przez 4 ludzi

   • Proszę o (jeżeli to możliwe) sprawdzenie tematu pt.: „Macierewicz zbrojnie prowokuje Rosję

    Uzbrojonych polskich żołnierzy wysłano do strefy przyfrontowej w Donbasie. Ktoś chce Polskę i NATO uwikłać w konflikt zbrojny.
    Na polecenie Antoniego Macierewicza na Ukrainę wyjechało 18 polskich komandosów. Towarzyszy im oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
    18 żołnierzy, nawet najlepiej wyszkolonych i wyposażonych, nie zmieni losów tego konfliktu. Ukraina dzięki ich obecności nie odwojuje utraconych ziem wschodnich i Krymu.”
    Artykuł A. Rozenka zamieszczony w gazecie Urbana nr 38/2016.

    Pozdrawiam ! Dziękuję za codzienną dawkę wieści z Donbasu. Stały (stary) czytelnik wiadomości redagowanych przez Pana AdNovum i „Dyskutantów”

    Polubione przez 4 ludzi

  • Wczoraj była ta informacja – ale dzięki za powtórzenie bo warto!
   Zmarły podobno był wysokopostawionym agentem CIA i mózgiem oraz koordynatorem ATO oraz kierował akcjami skierowanymi przeciwko cerkwii patriarchatu moskiewskiego – przynajmniej takie opinie przeczytałem

   Polubione przez 2 ludzi

 3. „Generalissimus” Poroszenko podczas swojego wystąpienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ żalił sie (jak zwykle) na „rosyjską agresję”, która miała spowodować „wewnętrzną falę uchodźców na Ukrainie w wysokości około 1,8 miliona Ukraińców”. A w tym czasie fabryka w Lipiecku pracuje na trzy zmiany…
  >https://www.youtube.com/watch?v=b3-pGkyFtZo
  Ps. Co wódka robi z człowiekiem, przecież to jest wrak…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. O nierealnych założeniach w budżecie Ukrainy jeszcze raz.
  Jak już dzisiaj wspomniałem rzad w Kijowie stwierdził, ze w przyszłym roku w wyniku konfiskaty mienia przywłaszczonego przez osoby z otoczenia byłego Prezydenta Janukowycza Ukraina uzyska około 40 mld hrywien.
  Tyle tylko, ze w tym roku zamiast oczekiwanych 7,7 mld hrywien z tego tytułu odzyskano w I pólroczu …78 tysięcy hrywien.
  http://antac.org.ua/publications/za-pivroku-vid-konfiskatsiji-koruptsijnyh-aktyviv-v-byudzhet-povernuto-78-tysyach-hryven/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Sankcji” wobec Rosji ciąg dalszy. Według rankingu przygotowanego przez „S&P Global Platts” rosyjski ‚Gazprom” powrócił do pierwszej trójki największych koncernów energetycznych na świecie. Pierwsze miejsce zajmuje amerykański „ExxonMobil”. Dodatkowo w pierwszej dziesiątce znalazły się rosyjskie koncerny „Łukoil”, „Rosnieft” i „Surgutnieftiegaz”;
  https://russian.rt.com/article/321695-gazprom-vernulsya-v-troiku-krupneishih-energeticheskih-kompanii

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „Bajery z niezwykłej sfery”, czyli budowany w stoczni w Mikołajowie okręt (korweta) dla „niezwyciężonej floty kijowskiej’ nie będzie się nazywał „Włodzimierz Wielki”, jak zapowiadano, a „Winnica”. Powodem zmiany planowanej nazwy ma być to że „Włodzimierz Wielki” kojarzy się za bardzo z imieniem „prezydenta państwa – agresora”, czyli Prezydenta Rosji Władimira Putina..
  https://inforesist.org/novyiy-ukrainskiy-korvet-peredumali-nazyivat-vladimir-velikiy-iz-za-putina/
  Ps. Jeszcze chwila i kniazia Rusi Kijowskiej Włodzimierza Wielkiego „wywalą” z ukraińskich podręczników…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Jest potwierdzenie moich tez. Premier Hrojsman podał do wiadomości publicznej, że ,aż 9 mln gospodarstw domowych na Ukrainie ( z 15 mln) bedzie kwalfikowało się do otrzymania subsydiów (dopłat) za media (gaz prąd etc).
  http://www.unian.info/economics/1529028-groysman-predicts-about-9-mln-households-to-apply-for-utility-subsidies-soon.html
  Komentarz: Na tego typu pomoc nie starczy środków. Cały budżet opiera się na założeniu, że Ukraina otrzyma pomoc z zewnątrz w nie mniejszej kwocie niż … 6 mld $ – tylko kto te środki zagwarantuje? MFW w tym roku da (może) 2,4 mld $, USA 1 mld (tez może) UE i inne instytucje łącznie też 2 mld.
  i to są ostatnie transze kredytu- zachód ma dosyć wspierania Ukrainy, inwestorzy nie chcą ryzykowac inwestycji w tym kraju, Rosja czeka.
  Ponadto sama idea wyliczania subsydiów jest idiotyczna. Prosze panstwa 60% WSZYSTKICH gospodarstw domowych na Ukrainie kwalifikuje się do pomocy. To jest 9 mln wniosków.+ co miesiąc wyliczanie ile dopłaty się należy (!)Do sprawdzenia tej masy papieru potrzeba będzie ARMII urzedników. Utzrymanie samej administracji kosztowac bedzie krocie, szybszym tańszym i łatwiejszym sposobem byłoby obniżenie stawek za media DLA WSZYSTKICH. Nie byłoby wtedy problemu, ale urzednicy nie mogliby brać „wziątek”….

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Banderowiec Jarosz, były herszt tzw. Prawego Sektora, a obecnie deputowany Rady Najwyższej Ukrainy i herszt tzw. ukraińskiej armii ochotniczej, nazwał Europę ‚starą prostytutką która ulega Rosji”, krytykując stanowisko polityków europejskich w sprawie konfliktu w Donbasie i ich naciski na Kijów w sprawie przyznania mu „specjalnego statusu”;
  http://censor.net.ua/n406643

  Polubione przez 4 ludzi

 9. http://sptnkne.ws/cmuM

  Rosjanie wybrali nowy skład Dumy Państwowej 7. kadencji

  Ostateczne wyniki wyborów do Rosyjskiej Dumy. 🙂

  Może za 3 lata w Polsce partia złożona z sympatyków Ad Novum i wszystkich tych , którzy chcą odsunięcia od koryta całej naszej ,, elity politycznej ” również dostanie 54 % poparcia.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Na dobranoc…
  .https://youtu.be/rqBdWD6RU28

  Jak wygląda „latający Kreml” czyli nowy samolot WWP
  Новый самолёт президента России Владимира Путина – Ил-96-300.
  Как выглядит «летающий Кремль».
  https://vk.com/feed?w=wall8187556_90818

  Валентин Катасонов: Роковое решение по Украине, или Самоубийство МВФ
  http://www.vsesovetnik.ru/archives/17687

  Zacharczenko spotkał się z szefem OBWE
  .https://youtu.be/Yrt1rmGxHo0
  Сегодня, 19 сентября, Глава ДНР Александр Захарченко встретился с первым заместителем руководителя Специальной мониторинговой миссии ОБСЕ на Украине Александром Хугом.

  .https://youtu.be/Ik_wvgdVXE0
  Отправляем поделки ВСУ обратно

  Juz chyba było o tym jak atowcy chcą ziemi?
  .https://youtu.be/EUaGV2n0zz8
  https://vk.com/feed?w=wall-67970175_380371

  Też było, ale warto poogladać! 🙂
  .https://youtu.be/-ed6HZflrZA
  Массовый Mortal Kombat на Полтавщине правохранители vs местное население . Будни евроукраинцев

  DOBRANOC!

  Polubione przez 3 ludzi

 11. I jeszcze cudeńko – dla mnie bomba!
  Czy był język „ukriański” w połowie XIX wieku?
  Ano, można sobie odpowiedzieć na to pytanie pośrednio, zapoznając się z ksiązką
  История Русов или Малой России którą wydano w roku 1846. W książce tej pisze się że język „małorusosjan” czyli po naszemu Rusinów jest taki sam jak język rosyjski. Rózni się tylko kilkoma słowami a odpowiedni słownik zajmuje jedną stronę którą wklejam!
  36 słów, zresztą o polskim pochodzeniu!
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_51206%2Fall

  .https://pp.vk.me/c637629/v637629089/1293b/IsIsKm4poAI.jpg

  Представляем вашему вниманию интереснейшую книгу 1846 года издания: «История Русов или Малой России» (т.е. «Украины», если брать территориально). А если еще конкретнее, то привести следует страницу 273 из данной книги, которая называется: «Объяснение некоторых малороссийских слов из Истории Русов, которые непонятны Великороссиянину».

  Итого: весь «Украинский» язык 1846 года уместился на одной странице в формате 36 слов (вовна, драбына, руйнувать, цвынтарь и т.д). И все! И вот он весь «великий и спивучий» 1846 года!..

  А вы, «Великие Укры», и дальше молитесь и преклоняйтесь великой истории великой Незалежной, отказываясь и надругаясь над своей истинной историей — Историей Русского Мира, и Историей России!..

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Władimir Bondarenko prezes Instytutu Studiów Politycznych im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, stwierdził że wyniki wyborów parlamentarnych w Rosji wywołały popłoch w Kijowie, który zaczął obawiać się, że zacznie narastać „niechęć do Ukrainy”, a dobry rezultat partii Władimira Żyrinowskiego (Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji) może oznaczać że zaczną być „wprowadzane w życie” jej postulaty, czyli m.in. włączenie republik noworosyjskich w skład Rosji;
  http://www.politnavigator.net/na-ukraine-opasayutsya-chto-posle-vyborov-ugrozy-zhirinovskogo-o-vklyuchenii-donbassa-v-sostav-rossii-nachnut-voploshhatsya-v-zhizn.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ukraina jak Kolumbia? Były wysoki funkcjonariusz ukraińskiego MSW (milicji) Walerij Guzenko stwierdził że jest „przerażony tym co widzi w południowych obwodach Ukrainy, a w szczególności tym co widzi w Mikołajowie”. Według niego sa one opanowane przez handlarzy narkotykami, a w proceder ten są zamieszani najwyżsi urzędnicy lokalnej administracji;
  http://blin.mk.ua/news/27356

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Kiedyś pojawił się „wstrząsający” artykuł jak to biedne ‚czyste i higieniczne” Ukrainki muszą sprzątać po „brudnych i flejtuchowatych” Polakach;
  http://wiadomosci.onet.pl/ukrainka-sprzata-u-polakow/dxx66
  A teraz „odbijany” 🙂 Program rozrywkowy z ukraińskiej telewizji w którym występuje tamtejsza „gwiazda”, czyli „najseksualniejsza funkcjonariuszka policji” Ludmiła Milewicz. Warto zwrócić uwagę (2:22 minuta filmiku) gdzie „gwiazda” trzyma swoje wiktuały…
  >https://www.youtube.com/watch?v=u4RP4H7aTDA
  Bon Appetit!

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.