Wojna domowa na Ukrainie 20.09.2016r- 573 dzień od nowego rozejmu.


„Dobra zmiana” dla Ukrainy?

 

„Żołnierze Wyklęci byli pięknymi ludźmi, wychowanymi w patriotycznej tradycji, w głębokim poczuciu, wartości jaką jest ojczyzna”– powiedział prezydent Andrzej Duda w amerykańskim Doylestone- określanym też mianem polskiej Częstochowy, gdzie wraz z małżonką uczestniczył w odsłonięciu pomnika upamiętniającego „Żołnierzy Wyklętych”.

 

„Nie było dla nich nic bardziej strasznego od tego, by nie było wolnej ojczyzny. A uważali, że jej nie było, mimo że skończyła się druga wojna światowa, że niemiecki okupant został przegnany. Oni widzieli, że wolnej Polski nie ma, że się tylko zmieniło jarzmo. Nie godzili się na udawana wolną Polskę (…) Setki tysięcy młodych ludzi, gotowych ginąć w beznadziejnej sytuacji, bo było wiadomo, że porządku z Jałty nie da się łatwo zmienić. Wiedzieli, że mają przed sobą przeciwnika, który nie zna litości, ale mimo to robili swoje. Dziś doskonale wiadomo, a przede wszystkim wie to także młode pokolenie, że to właśnie oni zachowali się jak trzeba (…) Dzisiaj miliony Polaków składają hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego. Wreszcie. Oni nigdy nie stracili godności, nawet wtedy, kiedy byli najbardziej pobici i zmiażdżeni, nawet wtedy, kiedy leżeli w bezimiennych grobach, bo tacy ludzie zachowują godność na zawsze i ona jest nieśmiertelna tak, jak nieśmiertelne są ich dusze”– powiedział w dalszej części swojego przemówienia prezydent Andrzej Duda.

Na koniec mocno podkreślił, że:

„Polska odzyskuje godność, bo nie ma godności państwo, która nie czci swoich bohaterów”.

Jak widzimy prezydent wszystkich Polaków nie dokonuje wartościowania ludzi ogólnie określanych mianem „Żołnierzy Wyklętych”, a przecież w ich szeregach znalazły miejsce różne postacie, i ci którzy byli szczerymi patriotami, ale bardzo oderwanymi od rzeczywistości fantastami, którzy wbrew porozumieniu „Wielkiej Trójki”o wejściu w orbitę radzieckiej strefy wpływów powojennej Polski, chcieli odwrócić koło historii, co jak wiemy nigdy nikomu jeszcze się nie udało. W efekcie toczyła się po okupacji jeszcze przez kilka lat krwawa wojna domowa, gdzie nie tylko ginęli funkcjonariusze nowego systemu i ukrywający się po lasach „Wyklęci”, ale cierpiała również ludność cywilna, stając się ofiarą tej bezwzględnej wojny.

Czy więc ma rację prezydent Duda, mówiąc, że „Polska odzyskuje godność, czcząc swoich bohaterów”– mając na myśli tzw. „Żołnierzy Wyklętych”?

Jak sądzę, i w tym przypadku nie ma on racji, z czym nie zamierzam polemizować, przedstawiając tylko fakty:

 1.   http://mediumpubliczne.pl/2016/03/jesli-pis-chce-prawdy-o-zolnierzach-wykletych-to-dajmy-im-cala-prawde/,
 2.   http://gazetabaltycka.pl/promowane/nieszczesnikow-mordowano-obuchami-siekier,
 3.   http://www.tygodnikprzeglad.pl/ogien-byl-bandyta-0/,
 4.   https://zolnierzeprzekleci.wordpress.com/zbrodnie/,
 5.   http://okres-prl.blog.onet.pl/2012/03/02/zbrodnie-zolnierzy-wykletych-mordowaligwlacicli-rabowali/,
 6.   http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zolnierze_przekleci_pochwala_zbrodni_262109.html

Jak z powyżej zamieszczonych linków wynika, historia różne ma oblicza, a więc gloryfikacja wszystkich bez warunku „Żołnierzy Wyklętych” jako bohaterów jest zakłamywaniem historii, jednocześnie zaś twierdzenie, że ich wszystkich bezrefleksyjne stawianie na piedestały, jest „odzyskiwaniem godności przez Polskę”, stanowi bardzo poważne nadużycie, choćby w obliczu cierpień ich ofiar.

Te zaślepienie ideologiczne przypomina dokładnie to samo, co się od chwili zwycięstwa majdaniarskiej rewolty w lutym 2014 roku dzieje na Ukrainie. Gdzie twórców zbrodniczej ideologi nacjonalizmu ukraińskiego oraz osoby brutalnie wcielające ją w życie honoruje się tam jako bohaterów, walczących o „samoistną” Ukrainę.

To też wyjaśnia, dlaczego te i poprzednie władze w Polsce tak tolerancyjnie, do odradzającego się neonazizmu ukraińskiego, podchodzą, ale że jest to polityka krótkowzroczna, nie dbająca o dobro narodu jako całości i jego prawa do ujawnienia całej prawdy o zbrodniach popełnionych przez Ukraińców na naszych rodakach żyjących na Kresach Wschodnich II RP. Dlatego też musi się to kiedyś na nas zemścić okrutnie, dokładnie tak samo jak się to stało w czasach II WŚ. gdy Polacy byli narodem skazanym na zagładę.

Czy do tego zmierzają?- zapewne jakaś ich część, ale za to bardzo aktywna- są to polskie środowiska „niepodległościowe” mianujące się „patriotycznymi” i „prawicowymi”.

Jeżeli skutkiem takiego opacznie rozumianego przez nie „patriotyzmu” mają być kolejne traumy narodu polskiego, to dla takiej polityki nie powinno być w Polsce miejsca. To właśnie należy- włączając wreszcie swoje zdolności samodzielnego myślenia i wyciągania właściwych wniosków- dobrze zrozumieć.

http://czestochowa.us/content/view/2870/1/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konferencja_tehera%C5%84ska

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konferencja_ja%C5%82ta%C5%84ska

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konferencja_poczdamska

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym warunki obecnie obowiązującego zawieszenia broni generalnie rzecz biorąc były przestrzegane przez obie strony konfliktu na południowo-wschodniej części Ukrainy.

I, tak przedstawiciel Sztabu Generlanego Sił Zbrojnych  DRL, Eduard Basurin poinformował, że w dniu wczorajszym i w nocy, ukraińscy żołnierze 53 razy złamali warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał w kierunku znajdującego się pod kontrolą DRL terytorium Donbasu. Ostrzał ten prowadzony był przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, wyrzutni granatów oraz różnego rodzaju broni ręcznej.

Ostrzelane w ten sposób zostały osiedla Zajcewo i Żieleznaja Bałka, na północ od Gorłówki oraz północne obrzeża dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku.

Natomiast dziś rano biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego sił ATO w Donbasie podało w swoim komunikacie za ostatnią dobę, że: „rosyjskie okupacyjne wojska 22 razy przeprowadziły ostrzał pozycji ukraińskich żołnierzy”. Z tego 10 razy do naruszenia warunków zawieszenia broni miało dojść w okolicach Doniecka, a więc w rejonie Awdijewki, Ługańskiego, Majorska, Nowosiełowki i Wierchnutoreczkowa. W rejonie Mariupola reżym ciszy miał zostać naruszony 8 razy, a tam w okolicach Pawłopola, Szirokina, Wodjanej Marinki, Staroignatowki i Bogdanowki.

Również 4 razy zostały naruszone warunki zawieszenia broni w rejonie frontu ługańskiego, gdzie „przeciwnik dopuścił się zbrojnych prowokacji” szczególnie w okolicy miejscowości Kalinowki oraz Nowozwanowki i Nowoaleksandrowki.

W związku z obserwowanym od kilku dni rozwojem sytuacji, można już więc powiedzieć, że jest to- albo już się szybko zbliża- kolejne zwycięstwo donieckich powstańców, którzy mieli odwagę przeciwstawić się potędze militarnej ukraińskiego państwa odwołującego się jawnie do zbrodniczej tradycji banderowskiej. Co groziło ludności rosyjskojęzycznej stanowiącej zdecydowanie większość mieszkańców podobny los jak mniejszościom tej części Ukrainy, która znajdowała się pod hitlerowską kontrolą w czasie II Wojny Światowej, z czego mniejszość polska doświadczona została najbardziej tragicznie, co do dziś dnia nie jest odpowiednio uznane i rozliczone.

Oczywiście cena tego zwycięstwa była wielka, ale zachowanie życia i godności było warte tych ofiar.

 

***

Odessa po nocnych opadach deszczu. Oby do nas ten deszczowy front nie dodarł.

Wczoraj, podczas pierwszego dnia wizyty w Stanach Zjednoczonych, ukraiński prezydent Petro Poroszenko rozmawiał prywatnie z byłym prezydentem USA Billem Clintonem. Spotkanie miało miejsce w prywatnej fundacji Billa Clintona „Clinton Global Initiative”.

***

Na koniec kilka zdjęć:

https://web.facebook.com/bilozerska

W skrajnie nacjonalistycznej ukraińskiej organizacji „Prawy Sektor” powstała w jego zbrojnym ramieniu żydowska sotnia.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

 

Ps.

Jutro ze względu na bardzo poważne obowiązki, uniemożliwiające mi dostęp do komputera relacja z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie nie ukaże się.

181 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.09.2016r- 573 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT, czyli ‚duma” US Navy, „super hiper” niszczyciel USS Zumwalt musi zostać poddany naprawie, ponieważ…przecieka. W poniedziałek załoga okretu miała znaleźć bowiem „morską wodę w układach napędowych”, usuniecie przecieku potrwa prawdopodobnie do 15 października. Dla przypomnienia, budowa USS Zumwalt pochłonęła około 4 miliardy dolarów;
  http://abcnews.go.com/US/wireStory/navys-newest-destroyer-remain-virginia-repairs-42243204

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował o gwałtownym wzroscie przestępczości na Ukrainie, za który odpowiada według niego, toczona na Donbasie wojna (dla przypomnienia działania wojenne toczą się tylko na części dwóch ukraińskich obwodów). Według Łucenki, 70% wszystkich zarejestrowanych przestępstw związanych jest z kradzieżą mienia. Liczba włamań wzrosła o 38%, do liczby 221 tysięcy, rozbojów wzrosła o 40% do 16,2 tysięcy, włamań wzrosła o 30% do 2,4 tys. oraz włamań do samochodów o 16% do 7000. Średnio dziennie na Ukrainie ma być kradzionych 33 samochody;
  http://korrespondent.net/ukraine/3748058-prestupnost-vyrosla-yz-za-voiny-lutsenko

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Na posiedzeniu jednej z komisji parlamentarnej doszło do scysji pomiędzy szefowa ukraińkiej policji Chatią Dekonaidze (pochodząca z Gruzji), a deputowanym Andrejem Łozowojem (Partia Radykalna Ołeha Laszki). Łozowoj zarzucił ukraińskiej policji brutalnośc przy rozpedzaniu wiecu przeciwników burmistrza Odessy i wypomniał Dekonaidze jej pochodzenie z Gruzji. W odpowiedzi szefowa policji stwierdziła że pomimo ze pochodzi z Gruzji, przyjęła obywatelstwo Ukrainy, a Łozowoj jako deputowany powinien zachowywać się „bardziej tolerancyjnie, a nie jak nacjonalista”;
  http://www.pravda.com.ua/news/2016/09/21/7121356/

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Z życia ukraińskich parlamentarzystów, w „stołówce: Rady Najwyższej Ukrainy po wakacyjnej przerwie ceny wzrosły o 5-10%, ale za to w menu pojawiły się krewetki i „pyszne desery”;
  http://www.politnavigator.net/ukrainskie-deputaty-stali-luchshe-i-deshevle-pitatsya-menyu-stolovojj-vr-ukrainy.html
  Na ręce u deputowanego Buchariewa, „doradcy’ Julii Tymoszenko (frakcja” Batkiwszczyna”) ukraińscy dziennikarze wypatrzyli szwajcarski zegarek Girard-Perregaux 1966 z paskiem ze skóry aligatora, za 12,300 dolarów (około 320.000);
  http://strana.ua/articles/private-life/32607-soratnik-timoshenko-nosit-chasy-za-tret-milliona.html
  Nie dziwota że Ukrainą zainteresował sie „znany polski wielbiciel zegarków” Sławomir Nowak;
  http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/slawomir-nowak-pokieruje-panstwowa-agencja-drogowa-na-ukrainie-54907.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraiński ekonomista Maksym Goldarb o nadchodzącym sezonie grzewczym, w którym w związku z podwyżkami cen za ogrzewanie, o dotacje państwowych, tzw. subsydia, może wystąpić aż 9 mln rodzin na Ukrainie, czyli 10-11% populacji, co może spowodować katastrofę dla budżetu państwa. Dodał takze (wraz z innym ekonomistą) ze rząd specjalnie zawyża opłaty za media (ogrzewanie, gaz, prąd, wodę), aby szybko wzbogacić się kosztem zwykłych obywateli;
  http://ru.golos.ua/ekonomika/vlasti_ne_smogut_obespechit_9_millionov_semey_ukraintsev_subsidiyami__ekonomist_6305

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Witam wieczorową porą,

  Jak słyszę o Kozakach to mam mieszane uczucia. Była to społeczność tzw „wolnych” ludzi na kresach. Wolni, bo nikomu nie podlegali (co nie do końca jest prawdą) i napadali na sąsiadów. Trochę byli w tym podobni do wczesnych Wikingów z VII-VIII wieku. Polskę, a właściwie rusińskich władców z Rzeczypospolitej zdradzili ale zostali wiernymi poddanymi carów,
  Tu linkuję piękną pieśń kozacką.
  Oprócz walorów muzycznych warto przyjrzeć się dokładnie oprawie plastyczne – zdjęcia świata czasów minionych,

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Analityk „Stratfora” (prywatna agencja wywiadu, zwana „cieniem CIA”) Jay Ogilvy w szoku po ostatniej wizycie w Rosji. Zamiast zobaczyć „ruinę, nędze i rozpacz obywateli’ zobaczył bardzo dobrze radzące sobie i sprawnie funkcjonujące państwo. Zauważył takze że „sankcje” które miały dobić Rosję tak naprawdę przyczyniły się do „stymulacji” wielu zaniedbanych do tej pory gałęzie gospodarki rosyjskiej, po prostu „Rosjanie podążają swoja drogą”;
  https://russian.rt.com/article/322106-idut-svoim-putyom-analitik-stratfor-rasskazal-ob
  Tekst oryginalny;
  https://www.stratfor.com/sample/weekly/color-commentary-russia

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomatycznego Maria Zacharowa stwierdziła ze „Według USA, Putin jest winien wszystkiemu [złemu] co się stało na świecie w przeciągu ostatnich 300 – 400 lat”;
  http://ren.tv/novosti/2016-09-21/zaharova-po-mneniyu-ssha-putin-vinovat-globalno-vo-vsem-uzhe-let-300-400
  ps. Jeden z obrazów niderlandzkiego malarza Hieronymusa Boscha (XV wiek)
  >https://tvk6.ru/upload/cover/blog_Natasha/putin_alive4.JPG
  Portret greckiego generała Valtinosa (XIX wiek)…
  >https://pp.vk.me/c7009/v7009484/eaef/Cf-xRNb2FFc.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Książka „Wall Street i Hitler.”
  Zapraszamy do zapoznania się z książką Antonego C. Suttona „Wall Street i Hitler”. Książka jest białym krukiem wśród książek historycznych i opisuje wnikliwie wpływ zachodnich elit na dojście Hitlera do władzy oraz rozwój na bazie zachodnich patentów machiny wojennej III Rzeszy…
  Tematem niniejszej książki jest transfer potężnych środków finansowych z zachodnich banków do pokonanych po I wojnie światowej Niemiec. Środki te pozwoliły na budowę międzynarodowych karteli chemicznych, stalowych czy elektrycznych. W powstałych dzięki temu firmach, takich jak m.in.: I.G. Farben, Osram, A.E.G., Ford Motor, I.T.T. czy Opel strategicznymi udziałowcami były zachodnie firmy i instytucje finansowe, które zaangażowały się w manipulowanie politycznymi wydarzeniami doprowadzając Hitlera do władzy. Korzystając następnie z uprzywilejowanej pozycji w najwyższych kręgach nazistowskich Niemiec, poprzez transfer niezbędnych do rozpoczęcia wojny technologii, finansów i patentów budowały machinę wojenną Hitlera oraz bez żadnych utrudnień zbijały fortunę na produkcji wojennej dla wszystkich stron konfliktu.

  Autor: Antony C. Sutton
  Data wydania: 2015
  EAN: 9788379830770
  Format: 150×210
  Oprawa: Miękka
  Liczba stron: 183

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Witam z doskoku i dziękuję za wpisy…

  Najlepszy biznes na UPAdlinie – usuwanie tatuaży!

  Podsumowanie wojny
  .https://pp.vk.me/c604526/v604526994/256d3/5epdbwpf3GU.jpg

  W Mińsku podpisano umowę o wycofaniu wojsk z frontu na Donbasie
  .http://новости-новороссии.ru-an.info/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%B2-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE%D0%B5-%D1%81%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D0%BB-%D0%B2-%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B1%D0%B0%D1%81%D1%81%D0%B5/

  Zaleca się obywatelom Zaporoża by udali się do aptek po duże dawki jodu!
  https://cont.ws/post/378678

  Pozytywy! W Lublinie wraca na miejsce pomnik!
  http://vognebroda.net/v-lyubline-vremenno-vernuli-na-mesto-pamyatnik-neizvestnomu-soldatu
  .https://pp.vk.me/c837323/v837323831/87a/_Fwq5XlINBo.jpg

  USA – utrzymano stawki bazowe w bankach. Rubel sie umocnił!
  https://russian.rt.com/article/322127
  https://russian.rt.com/article/322130

  CIA przygotowuje zabicie WWP
  http://tsargrad.tv/article/2016/09/20/reshetnikov-cru-gotovit-ustranenie-putina
  .https://youtu.be/t2Z65RcNdV4

  O ukraińskich uciekinierach info i grafika
  http://nahnews.org/926058-po-miru-pojti-ukrainskie-bezhency-ot-rossii-do-italii-infografika/
  .https://psv4.vk.me/c812120/u380603447/docs/0f54117255f9/WEB_UKRBEZ211.jpg?extra=KaqsDdf3_9hdJG5uIJcVZn0Ns_HfIA9KaJnSeluzPyHQo1WhydLFA1Z_EGsOng0qFPEbeaWwq29mWUkbqJ-GydoIRZapdqppM-qiEv7mA6T_WtMmmHwt1WXPsQ

  Советник генерального конструктора концерна «Алмаз — Антей» Михаил Малышевский и бывший заместитель начальника войсковой ПВО Вооруженных сил РФ Александр Тазехулахов в интервью RT рассказали, кто мог произвести выстрел из злополучного «Бука».
  .https://youtu.be/t3DGyzTerb0

  Ile zarabiają pracownicy budujący most na Krym?
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_51312%2Fall
  .https://pp.vk.me/c626121/v626121206/2db87/GafKF5ni1Wc.jpg

  Dobranoc!

  Polubione przez 3 ludzi

 11. A jednak Kijów także bez ogrzewania. Miejskie przedsiębiorstwo „Kiewenergo” poinformowało że ‚sezon grzewczy” w stolicy Ukrainy rozpocznie się z opóźnieniem. Sami mieszkańcy skarżą się jednak na to że częśc z nich ciepłej wody nie maja już od kilku miesięcy, władze natomiast tłumaczą to „zużyciem sieci ciepłowniczej”. Rada miejska potwierdził te informacje i podała że „Począwszy od 22 września bez ciepłej wody w stolicy jest 436 budynków, w tym budynki administracji”. Jak tłumaczy „Kiewenergo” powodem tego wszystkiego jest problem z remontem i renowacją sieci grzewczej na co ciągle brak pieniędzy. Jednak według specjalistów z branży energetycznej oraz deputowanych z rady miejskiej odpowiedzialnych z pracę w komisji d/s energetycznych problemem jest nieprzygotowanie się przedsiębiorstwa do sezonu grzewczego, czyli brak zakupionych surowców (węgla, gazu, oleju opałowego), choć oficjalnie („na papierze”) wszystko jest w porządku;
  http://replyua.net/news/regiony-ukraine/kiev/40403-kiyiv-lyakayut-zimoyu-bez-garyachoyi-vodi-tepla.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.