Wojna domowa na Ukrainie 21/22.09.2016r- 574/575 dzień od nowego rozejmu.


Wczorajsze spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku.

Podczas obecnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką w Stanach Zjednoczonych doszło tam również do ich spotkania z przedstawicielami działaczy organizacji żydowskich z USA.

Do spotkania, które trwało aż 1,5 godziny,  doszło w poniedziałek w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku. Ze strony organizacji żydowskich oprócz prezesa Ligii Przeciw Zniesławieniom (ADL), Abrahama Foxmana, wzięli w nim udział również m.in. przedstawiciele Światowego Kongresu Żydowskiego (WJC),  Jewish Council for Public Affairs (JCPA) i Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC).

Można więc powiedzieć, że było to spotkanie na samym szczycie polsko-żydowskie.

Na spotkaniu tym, zgodnie z jego rangą omawiano ważkie dla środowiska żydowskiego kwestie, takie jak: restytucja mienia żydowskiego w Polsce i pomocy polskich władz w zwalczaniu antysemityzmu oraz o stosunkach z Izraelem.

Nie wiadomo, co prezydent Duda tam obiecał, bo jak dotąd nie ukazał się żaden oficjalny komunikat na ten temat, z czego sądzić można, że decyzje jakie tam zapadły będą niekorzystne dla Polski.

Pośrednim dowodem na to są słowa uczestników tego spotkania po stronie żydowskiej.

A więc prezes ADL Abraham Foxman powiedział, że:

„Podziękowaliśmy prezydentowi za wypowiedzi przeciw antysemityzmowi i prosiliśmy, aby nadal występował przeciwko niemu. Powiedzieliśmy, że potrzebujemy jego głosu (…) Prezydent wykazał wiedzę w sprawach stosunków polsko-żydowskich i wrażliwość w sprawach historii”

Jak ujawnił Abraham Foxman podjęto także problem odejścia Polski od zasad demokracji:

„Potrzebujemy jego głosu, bo się martwimy. Martwimy się o demokrację w pewnych krajach bardziej niż w innych. Polska bowiem jest miejscem naszych urodzin i miejscem naszych pogrzebów. Zbyt wielu naszych bliskich tam zmarło”.

Natomiast w kwestii poruszanego tam tematu restytucji mienia żydowskiego w Polsce, rąbka tajemnicy uchyliła przewodnicząca JCPA dr Cheryl Fishbein, która powiedziała, że:

„Myślę, że prezydent Duda jest dobrym człowiekiem i szczerze chce jasnego, uczciwego dialogu ze społecznością żydowską. Myślę, że to, co nam powiedział, było uczciwe i prawdziwe”

Jak z tego wynika, prezydent Andrzej Duda, coś takiego obiecał przedstawicielom organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych, że oni licząc teraz na jego uczciwość mają nadzieję na zrealizowanie przez niego obiecanych rozwiązań.

A jakie to mogą być rozwiązania, to w kwestii pomocy zwalczania przejawów antysemityzmu w Polsce, czy też stosunków polsko-izraelskich, sprawa chyba jest oczywista. To Andrzej Duda będzie szczerze i z całym zapałem popierał.

Niejasna natomiast jest kwestia, podjętych przez niego zobowiązań wobec problemu restytucji mienia żydowskiego w Polsce.

Może na to, co on tam mógł zaproponować, odpowiedź da nam stosunek do tego problemu jaki reprezentował Jarosław Kaczyński w czasie gdy był premierem, bo jak wiadomo PiS utrzymuje kurczowo kurs jaki zapoczątkował w czasie swoich bardzo krótkich rządów Jarosław Kaczyński, i w tej zasadniczej sprawie zapewne jest podobnie.

A więc jaka był opinia premiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie problemu zwrotu mienia żydowskiego w Polsce?

Otóż, 27 lutego 2007 roku, premier Jarosław Kaczyński zapewnił na spotkaniu z delegacją Konfederacją ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych (KŻRM) , że polski rząd pod jego kierunkiem „uczyni wszystko”, aby jeszcze w 2007 roku przyjęta została ustawa o rekompensatach.

Jak wiemy wtedy jego rząd nie dotrwał do końca roku i na szczęście żadna wzt. ustawa o rekompensatach za utracone przez żydów w Polsce mienie nie weszła w życie.

No, ale teraz mamy „dobrą zmianę”, a więc ustawa ta ma wszelkie zapewnione możliwości aby została wprowadzona.

Przypomnę, że żydowska delegacja KŻRM rozmawiała wtedy również z marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem, który zadeklarował po spotkaniu, że Polska chciałaby zakończyć kwestię odszkodowań za mienie żydowskie w obecnej kadencji parlamentu i w okresie działania tego rządu.

KŻRM, która postanowiła domagać się zwrotu majątku utraconego w okresie powojennym uważa, że skarb państwa powinien zwrócić żydom 100 proc. utraconego mienia. Wartość skonfiskowanych dóbr szacują na 65-70 mld zł.

Podczas konferencji prasowej jaka miała miejsce po spotkaniu z premierem i następnie z marszałkiem sejmu, prezes KŻRM  Israel Singer powiedział, że jeśli parlament przyjmie proponowane przez rząd rozwiązanie rekompensaty wynoszącej 15 proc., „będą nieszczęśliwi.”

A co oznacza to określenie, to każdy chyba sobie zdaje sprawę?

Dalej Israel Singer odnosząc się do spotkania z premierem, mówił że była to bardzo szczera dyskusja. Jego zdaniem, premier zgodził się zająć problemem „poważniej niż jego poprzednicy”.

„Mamy nadzieję, że nie będzie to o wiele mniej niż 100 proc” – zaznaczył wtedy Singer. „15 proc. czy 25 proc. to nie jest jak zwrot domu, to zwrot okna czy drzwi. Nie można mieszkać w oknie czy drzwiach” – podkreślił

Zdaniem Singera, zwrot majątku byłym właścicielom powinien być „przejawem naturalnego zachowania” państwa, które jest członkiem UE i NATO. Podkreślił, że zwrot majątków byłby dobry dla „biznesu, turystyki i reputacji Polski” 🙂

Konferencja ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych powstała w 1951 roku w Nowym Jorku aby negocjować w sprawie odszkodowań od RFN za straty poniesione w czasie Holokaustu. Składa się z przedstawicieli 24 największych na świecie organizacji żydowskich oraz innych osób powołanych ad personam. Należą do nich ludzie ocaleni z Holokaustu oraz inni przedstawiciele społeczności żydowskiej.

I mając wtedy złożoną propozycję nie do odrzucenia, zapewne podjęto daleko idące decyzje ze strony  polskiego rządu, co w poniedziałek potwierdzić musiał prezydent Andrzej Duda.

A z danych Ministerstwa Skarbu wynika, że wniosków reprywatyzacyjnych może być ok. 55 tys. Szacuje się też, że wartość zgłoszonych roszczeń może wynieść ok. 60 mld zł (dane z lat 2002- 2003), co dziś można śmiało pomnożyć przez 5 i wyjdzie okrągła sumka tylko 300 mld złotych.

.https://www.youtube.com/watch?v=uX58geCR_OQ

***

Na tym kończąc ten krótki wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

We wtorek i w środę sytuacja na linii frontu w Donbasie była ustabilizowana. Obie strony powstrzymywały się od działań militarnych usiłując wypełnić warunki ostatniego zawieszenia broni.

Pomimo to w ciągu tych ostatnich dwóch dni dochodziło do sporadycznych ostrzałów ze strony ukraińskiej i wymiany ognia sprowokowanej działaniami zbrojnymi ukraińskich żołnierzy.

I tak, w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek, ukraińskie wojsko łącznie 46 razy ostrzelało terytorium DRL, z tego tradycyjnie już w rejonie Zajcewa na północnych obrzeżach Gorłówki, w okolicy Jasinowatej, na zachodnich obrzeżach Donieckiej dzielnicy Piotrowskiej w Żabiczewie oraz  w okolicach osiedli Staromichaiłowka i Aleksandrowka.

Natomiast najbardziej intensywny ostrzał odnotowano wczoraj rejonie Zajcewa, gdzie około godziny 09:30 trzy pociski kaliber 122 mm spadły koło tamtejszego punktu pomocy humanitarnej, a następnie we wczesnych godzinach nocnych przeprowadzono przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm jeszcze jeden ostrzał. Łącznie w wyniku drugiego ostrzału spadło tam 11 pocisków moździerzowych (https://web.facebook.com/ivan.prikhodko.9/posts/1098227260226540). Ostrzeliwane też były około godziny 23:00 przez ukraińskich żołnierzy okolice Dokuczajewska a w rejonie na wschód od Mariupola toczyły się lokalnie mało intensywne walki.

Do sporadycznej wymiany ognia dochodziło w rejonie Marinki na zachodnich obrzeżach Doniecka.

Poniżej raport biura prasowego z dni 20/21.09.16r. ukraińskiego dowództwa wojskowego operacji ATO w Donbasie:

I jeszcze raport strony ukraińskiej za ostatnią dobę:

 

***

W dniu wczorajszym w Mińsku na spotkaniu trójstronnej grupy kontaktowej podpisano porozumienie o wprowadzaniu dalszej deeskalacji konfliktu w Donbasie, na mocy którego strona ukraińska została zobowiązana wraz ze stroną niezależnych republik do wycofania broni o kalibrze mniejszym niż 100 mm oraz żołnierzy na co najmniej dwa kilometry od linii rozgraniczenia. Miejscami, które wybrano do tego pilotażowego procesu są punkty kontrolne gdzie ostatnio dochodziło do najbardziej intensywnych incydentów militarnych, a więc: pk. „Zołotoje”, pk. „Pietrowskoje” i pk. „Stanica Ługańska”.

Na tym samym spotkaniu w Mińsku strony uzgodniły, że zostanie dokonana wymiana więźniów i jeńców na zasadzie „wszyscy za wszystkich”, a więc w stosunku 618 za 47.

*

Jak podała wczoraj agencja informacyjna „Reuters”, w przemówieniu wygłoszonym na spotkaniu  Council on Foreign Relations” w Nowym Jorku, amerykański wiceprezydent Joe Biden miał ostrzec Ukrainę, że mogą zostać zniesione sankcje przeciwko Rosji. Według niego obecnie co najmniej 5 krajów UE jest przeciwnych dalszemu utrzymywaniu sankcji nałożonych dwa lata temu na Rosję.

http://www.reuters.com/article/us-ukraine-crisis-biden-idUSKCN11S059?il=0

https://web.facebook.com/maria.zakharova.167/posts/10210929538264140

***

Na koniec kilka zdjęć:

Ukraiński punkt kontrolny „Zołotoje”.

Ukraiński punkt kontrolny „Marinka”.

Kilka zdjęć z ukraińskich punktów kontrolnych.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

128 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21/22.09.2016r- 574/575 dzień od nowego rozejmu.

 1. Z cyklu „nowe świeckie tradycje na Ukrainie”. W Odessie ewakuowano siedzibę burmistrza Truchanowa po tym jak przeciwnicy burmistrza (tzw. antytruchanowcy) zapowiedzieli ze ją podpalą, jeżeli nie otrzymają pozwolenia na ustawienie nowego „miasteczka namiotowego”, tzw. antytruchanowskiego majdanu. Stary „majdan” jakiś czas temu zlikwidowały służby porządkowe;
  http://timer-odessa.net/news/evakuatsiya_merii_antitruhanovtsi_prigrozili_sjech_zdanie_munitsipaliteta_234.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Czyżby długa łapa Balcerowicza zaczęła grzebać w dorobku banderowców ? no i słusznie !! Wyjaśniam , kto nie przeciwstawia się rozwojowi banderowskiego faszyzmu ,staje się automatycznie banderowcem, aby nie być gołosłownym to za PRL-u wszyscy byliśmy komuchami ! Czyż nie?

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Dzień dobry,

  wrócę do sprawy próby przewrotu, o której mówił I.Płotnicki.

  A.Zacharczenko poinformował, że dowództwo wojskowe DRL udzieliło sąsiedniej republice pomoc w udaremnieniu przewrotu, przerzucając do ŁRL batalion „Sparta”. Dodał: ” U nas spokojnie. Regularnie prowadzimy dialog ze wszystkimi warstwami społeczeństwa”. Władze nikogo do siebie nie wzywają.
  Aluzja Zacharczenki czytelna.

  Jeżeli portal Lenta.ru podaje informacje powołując się na ukraińskie media, to wiadomości nie są najprawdopodobniej w 100% fałszywe. Tym bardziej, że pod adresem Płotnickiego są zarzuty z różnych środowisk, praktycznie od momentu objęcia przez niego stanowiska przywódcy. I nie tylko pod adresem Płotnickiego. Tam jest jeden wielki bajzel.
  Podobno Płotnicki zamierzał zdymisjonować ministra spraw wewnętrznych oraz bezpieczeństwa państwowego, ponieważ ci zbierali kompromitujące go informacje. Szczególnie chodzi o związki Płotnickiego ze zbliżonym do kręgów SBU przedsiębiorcą Siergiejem Pawlukiem.

  http://dnr24.su/extra-news/16225-zaharchenko-soobschil-o-perebroske-batalona-sparta-v-lnr.html
  https://lenta.ru/news/2016/09/21/perevorot/

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Podpisane wczoraj porozumienie o wycofanie broni ciężkiej z Donbasu, skrytykował Dmitrij Tymczuk (ten od „w strefie ATO bez ofiar’), który stwierdził że Kijów przegrał zgadzając się na użycie w nim terminu „uzbrojone ugrupowania z ukraińskich obwodów donieckiego oraz ługańskiego” na okreslenie „wojsk rosyjsko – terrorystycznych” (Совершенно непонятно, как украинская сторона могла подписать документ, в которой российско-террористические войска на Донбассе названы (только вдумаемся!) «вооружёнными формированиями отдельных районов Донецкой и Луганской областей Украины»);
  >https://www.facebook.com/dmitry.tymchuk/posts/963424807119508

  Polubione przez 6 ludzi

  • Nie wiem czy to tylko plotka, ale podobno ta umowa ma być straszliwą zdradą , bo nakazuje OBU stronom wycofanie się na pozycje ustalone podczas Mińsk-2. Tyle tylko, że ogromnym nakładem kosztów i strat Ukraińska Armia „zdobyła” część ziemi niczyjej ( linii rozgraniczajacej)..
   W tej sytuacji wojska UA musiałyby ,aby wypełnic owe zobowiazania wycofać się ze swych pozycji i oddac BEZ WALKI to co zajeły w ciagu ponad roku (!).
   Na to Ukraińcy nie chcą się zgodzic, protestuja też (może głównie) bataliony ochotnicze.

   Polubione przez 3 ludzi

   • „Nie wiem czy to tylko plotka, ale podobno ta umowa ma być straszliwą zdradą..”- to nie jest żadna plotka, tylko przyznanie się kijowskiej junty, że przegrała sromotnie w Donbasie.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

 5. Rosyjski Komitet Śledczy przekaże Holandii, dane (radiolokacyjne) zebrane przez koncern „PWO Almaz-Antej”, a dokałdnie przez jeden z wchodzących w jego skład zakładów, a dotyczace zestrzelenia malezyjskiego Boeniga nad Donbasem latem 2014 roku;
  http://tass.ru/proisshestviya/3644663
  https://rg.ru/2016/09/22/almaz-antej-peredal-dannye-ob-obstanovke-v-rajone-krusheniia-mh17.html
  Jak skomentowała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa;
  „Речь идет, как я понимаю, о той самой радиолокационной информации, которую так ждали родственники жертв трагедии. Хочется надеется, что эти данные смогут пролить свет на обстоятельства крушения малайзийского самолета”

  Polubione przez 6 ludzi

  • Ciekaw jestem, jeśli dojdzie do ujawnienia prawdy o tej katastrofie, to czy komukolwiek z osób za nią odpowiedzialnych włos z głowy spadnie.

   Jeśli to zrobili decydenci z kijowskiej junty, to wiedzieć musieli- a nawet współuczestniczyć w zbrodni, ich zachodni mocodawcy.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 7 ludzi

   • Bardzo by to było fajne, ale jestem raczej sceptyczny w tej kwestii. Podejrzewa że zaraz pojawią się ‚eksperci’ (a’la ten ‚sec od damskiej bielizny” z tzw. „niezależnego(od rozumu)” bellingcat i będą udowadniać ze „koło jest jednak kwadratem”. Ale i tak chwali sie Rosjanom ze pokazują że są gotowi na dialog…

    Polubione przez 6 ludzi

    • „…ponoć zestrzelenie było pomyłką ze strony Ukraińców bo polowali na Putina”- jeśli już poruszyłeś tą hipotezę, to nie jest to jednoznaczna wina kijowskiej junty, tylko tych co ją wprowadzili w błąd.

     Proszę, wziąć pod uwagę fakt, że zestrzelenie samolotu, w którym leciałby prezydent FR, znaczyłoby w tym samym momencie rozpoczęcie aktywnej fazy III WŚ.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 4 ludzi

     • dla mnie ważny jest sam fakt knucia (próby współuczestnictwa) w zamachu na głowę państwa. Inna sprawa że próba zestrzelania samolotu pasażerskiego (gdy nie stanowi żadnego zagrożenia) to wyjątkowe kurestwo…

      Polubione przez 5 ludzi

 6. 1.
  Można więc powiedzieć, że było to spotkanie na samym szczycie polsko-żydowskie.
  // raczej quasi żydowsko-żydowskie

  2.
  mienie porzucone przechodzi na skarb państwa. Mienie przejęte -może być zwròcone po zapłaceniu kosztòw odbudowy. Wszystkie roszczenia rozpatrywane są wyłącznie na rzecz prawnych spadkobiercòw.

  Polubione przez 3 ludzi

  • „raczej quasi żydowsko-żydowskie”- faktycznie- tak, ale formalnie- nie.

   Więc z punktu widzenia stosunku państwo polskie-żydzi, było to spotkanie na szczycie polsko-żydowskie.

   Pozdrawiam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

     • WItam,
      Odnośnie „restytucji” jakiegokolwiek mienia – sprawa była wielokrotnie wałkowana i wyjasniana, choćby przez Przegląd.

      Sprawa jest banalnie prosta – bo Polska po wojnie zawarła z krajami Zachodu stosowne umowy wypłacając gotówką bardzo duże pieniądze tym krajom, które zobowiązały się do wypłaty ewentualnych odszkodowań za „mienie znacjonalizowane” w Polsce obywatelom swych krajów.

      Dlatego, na mocy tych umów, żaden sąd w Polsce ani żadna instytucja państwowa nie ma prawa ani czegokolwiek oddawać komukolwiek ani wypłacać komukolwiek.

      Koniec. Kropka.

      Polubione przez 2 ludzi

  • Nie deportują go, zignorują wniosek. Nie ma podstaw. A władze Uk nie zabronię dziennikarzowi pisać chyba, że chcą własnej zguby. 🙂 Ukry są centralnie oderwane od rzeczywistości.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, kolejna ‚dawka” tzw. rosyjskich opozycjonierów, „antyputinowców”, miłośników euromajdaniarstwa i banderyzmu (również spod „tęczowych” flag), czyli i w Rosji (jak w każdym kraju) nie brak dewiantów oraz półgłówków z lewej oraz prawej strony;
  http://general-ivanoff.livejournal.com/588371.html
  Ps. Ten „błogostan” na twarzy „rosyjskiej opozycjonerki”, gdy „delikatnie wloką cie” dwaj rośli rosyjscy policjanci…
  >https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/255543_4656541811471_540911359_n.jpg?oh=6a92ba20e534747d6e5d39d848f55152&oe=5882CB93

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Dzicz ukraińska w akcji, zabrakło ludzi to zabrali się za zwierzęta. Rosjanie alarmują że na brzegu Morza Azowskiego na Krymie morze wyrzuciło 66 zabitych delfinów (liczba rośnie). Masakry dokonali kłusownicy na ukraińskim brzegu Morza Azowskiego. Według ekspertów, delfiny które sa gatunkiem chronionym wpisanym do tzw. Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych, zostały pozbawione płetw oraz ogonów, a następnie ciągle żywe (sic!) wyrzucone do morza…
  http://ren.tv/novosti/2016-09-22/ukrainskie-brakonery-zalili-krovyu-delfinov-poberezhe-kryma

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „Dzielenia skóra na niedźwiedziu” w „stylu ukraińskim” ciąg dalszy. Ukraiński parlament zalecił „generalissimusowi” Poroszence zmianę „statusu Autonomicznej Republiki Krymu (której Kijów nie kontroluje), pozbawienie specjalnego statusu miasta Sewastopol (którego także nie kontroluje) oraz uznanie Tatarów Krymskich, Karaimów i Krymczaków za rdzenną ludność Ukrainy’. Postulowana jest także zmiana nazwy na Autonomicznej Republiki Krymu na Autonomiczna Republikę Krymskotatarską;
  https://russian.rt.com/article/322340-rada-rekomendovala-poroshenko-izmenit-status-kryma

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Witam…

  22 сентября 1941 года в Виннице гитлеровцы совместно с украинскими полицаями убивают до 28 тысяч евреев.
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_51434%2Fall

  A według najnowszych badań archeologicznych następnie Niemcy i ukraińcy tą samą metodą zamordowali polskich oficerów

  O gazie a raczej jego braku
  https://www.nalin.ru/praktika-kriterij-istiny-kak-naftogaz-postavit-eksperiment-nad-svoej-truboj-2562

  Od jutra ma się zacząć wycofywanie oddziałów z linii frontu na Donbasie
  http://nahnews.org/927868-donbass-zatail-dyxanie-raboty-po-razvedeniyu-sil-nachnutsya-uzhe-segodnya/
  .https://youtu.be/5Aomm45Zo2Q

  Panika w „Probałtikie” po tym jak FR chce dawać rosyjkim obywatelom tych krajów paszporty
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_51430%2Fall

  Донецкий пенсионер помог ополченцам ДНР разгромить спецназ ВСУ…
  Источник: http://nahnews.org/927815-doneckij-pensioner-pomog-opolchencam-dnr-razgromit-specnaz-vsu/

  В ПАСЕ назвали конфликт в Донбассе войной…
  Источник: http://nahnews.org/928146-v-pase-nazvali-konflikt-v-donbasse-vojnoj/

  В конгрессе США одобрили поставки летального оружия Украине

  Они и так его поставляли нелегально бандеровцам, а теперь будут это делать вполне легально согласно принятому „Акту о стабильности и демократии на Украине”.

  Я уже писал в начале украинского кризиса, что невозможно даже гипотетически представить аналогичную ситуацию с США и Мексикой, когда бы там в результате госпереворота пришло к власти правительство враждебное к США и готовое предоставить враждебным США силам свою территорию и получающее оружие против США. США бы просто этого бы не допустило и давно бы смело эти силы , поставив у власти лояльный себе режим.

  Это только Путин утирается после плевков, оплеух и ножей в спиеу, которые достаются России с 2014 года. Утрется он и в этот раз, прокакивая раз за разом стратегическую безопасность России. Точнее ее остатки. А потом удивляются, что Россию перестали уважать.
  22 сентября 2016
  Буркина Фасо

  O dostawach broni dla ukrów
  http://colonelcassad.livejournal.com/2971175.html

  O karmie dla psów „Ukrainiec”
  http://politikus.ru/events/84381-dlya-ukrainskih-sobak-ukrainskiy-korm-ukrainec.html

  List do Komitetu Noblowskiego
  http://politikus.ru/articles/84376-otkrytoe-pismo-v-nobelevskiy-komitet.html

  Cziczerina na dobranoc

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.