Wojna domowa na Ukrainie 29.09.2016r.- 582 dzień od nowego rozejmu.


 

 

Antoni Macierewicz zadecydował, że Wojska Obrony Terytorialnej będą podporządkowane bezpośrednio jemu- tak podała wczoraj „Rzeczpospolita”.

Decyzja ta od razu wzbudziła znaczne zaniepokojenie. Pojawiły też się zarzuty, że Macierewicz tworzy, albo własną prywatną armię, albo armię podporządkowaną kierownictwu PiS, a więc armią partyjną, na wzór hitlerowskich Oddziałów Szturmowych w skrócie SA ( Die Sturmabteilungen der NSDAP- https://pl.wikipedia.org/wiki/Sturmabteilung).

Liczne grono dowódców wojskowych, zwróciło też uwagę na to, że decyzja Macierewicza zaburzy sprawne funkcjonowanie całości wojska, gdyż podważy zasadę jednoosobowego dowodzenia i odpowiedzialności za przygotowanie sił zbrojnych do kryzysu i wojny. Tak więc osłabi całą armię.

Sprawę tą wyjaśnił generał Waldemar Skrzypczak, który powiedział, że:

„Minister obrony zgodnie ze statutem kieruje urzędem, jakim jest resort obrony narodowej. Jest to struktura, w której skład wchodzą cywilne departamenty i biura oraz zarządy Sztabu Generalnego. Natomiast wojskiem kierują dowódcy (…) Minister obrony zajmuje się wypracowaniem kierunkowych i politycznych decyzji oraz budżetem armii. Za szkolenie i przygotowanie wojska odpowiada Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. To jemu podporządkowane są jednostki wojskowe. Jeśli z tej układanki zostanie wyjęty jeden klocek, czyli Wojska Obrony Terytorialnej, cała misternie budowana przez lata struktura runie jak domek z kart”.

Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że dotychczas obowiązujący system dowodzenia w polskim wojsku, oparty jest i zaakceptowany na wzorcu NATO, w którym chodzi przede wszystkim o dwie zasady:

 1.   Kierowania politycznego, i
 2.   Dowodzenia wojskowego.

Taka struktura jest wywołana dążeniem w krajach demokratycznych do wyraźnego rozdzielenia kompetencji cywilnych i wojskowych.

Dlatego też- jak zauważył były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, generał Stanisław Koziej: „Obrona Terytorialna, jako rodzaj Sił Zbrojnych, nie może nie może być poza wojskiem. Jeśli tak się stanie, to będzie to próba tworzenia alternatywnej armii obok już istniejącej”.

Generał Koziej wyjaśnił, ze :

„W Stanach Zjednoczonych decyzje podejmuje Sekretarz Obrony razem z Przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. Szef tego gremium pełni w amerykańskiej armii najwyższe stanowisko wojskowe. Przewodniczący jest też jednocześnie doradcą prezydenta USA do spraw wojskowych. Tak samo jest w NATO. Tam decyduje Rada Północnoatlantycka zawsze po zasięgnięciu opinii komitetu wojskowego. Te instytucje tworzą swoisty tandem powołany, by utrzymać równowagę w systemie bezpieczeństwa i podejmowania ważnych decyzji wojskowych”

No i u nas właśnie, szef MON Antoni Macierewicz, postanowił zburzyć tą równowagę, a nie dość tego powołał kolejny rodzaj wojsk, który może zostać wykorzystany przy wewnętrznych rozgrywkach politycznych.

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, co powiedział Macierewicz podczas aktualnej wizyty w Stanach Zjednoczonych, gdzie zwracając się do uczestników  8. Forum CEPA w Waszyngtonie przypomniał o wspólnym, tworzonym przez wieki systemie wartości jaki cechuje Zachód, który jak zaznaczył nie jest dany nam raz na zawsze ” Jeśli nie będziemy ich bronić, możemy je w końcu utracić”.

Dodał też, że:

„…dziś również Ukraina toczy wojnę w obronie cywilizacji zachodniej. W Gruzji nie może być wojny, ale już w 2008 roku kraj ten stracił znaczną część swojego terytorium z powodu wyborów politycznych”

Zwrócił również na inny problem, którym ma być tworzenie przez Rosję radykalny islamski terroryzm i jak to określił- wymyślając przy okazji nowe słowo, „dżihadyzm”:

Mówiąc o ostatnich dwóch zagrożeniach związanych z terroryzmem islamskim i dżihadem, musimy poważnie przemyśleć rolę Rosji w tym zakresie. Najnowsze barbarzyńskie bombardowania Aleppo mogą tylko jeszcze bardziej zdestabilizować region i sprawiają, że katastrofa humanitarna w Syrii będzie jeszcze większa. (…) Wobec powyższego, myślę, że powinniśmy zadać sobie kolejne pytanie: czy jest możliwe, że Rosja obecnie wpływa lub może nawet tworzy radykalny islamski terroryzm i dżihadyzm? Odpowiedź na to pytanie może być fundamentalne dla przetrwania naszej cywilizacji„.

Macierewicz odniósł się również do obecnej sytuacji w Europie, a szczególnie zasygnalizował problem  wzrastającego poparcia społecznego dla ekstremalnych sił prawicowych i lewicowych:

„….wiele z nich powstało z powodu nieprawidłowych zjawisk ekonomicznych i społecznych, które miały miejsce w ostatnich latach. To one stworzyły sytuację, w której wiele osób poczuło się oszukanych przez polityków i elity finansowe, które zubożały w czasie, kiedy wokół powstały wielkie fortuny lub po prostu poczuli, że ich interesy nie były reprezentowane w życiu politycznym. Jest to bardzo niebezpieczny mechanizm, który z czasem może prowadzić do wzrostu radykalizmu”.  

Odpowiedzią na to mają być proste, wg. Macierewicza rozwiązania, które dzięki niemu samemu jak i formacji PiS uzdrowią Europę:

„Dziś Europa Środkowo-Wschodnia, a w szczególności V4 (Grupa Wyszehradzka) może zaoferować unikalne doświadczenie w tej materii. Jesteśmy częścią Zachodu i jesteśmy jeszcze bardzo mocno tradycyjnymi społeczeństwami. Ostatnio w Krynicy, premier Węgier Viktor Orban i przewodniczący rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński  stwierdzili, że kraje Europy Środkowej powinny odbudować tę tradycyjną kulturę europejską. Współpracujemy ściśle także z naszymi przyjaciółmi z trzech państw bałtyckich i Rumunii, w tym ponosząc wspólne wysiłki na rzecz budowy wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance. W związku z tym wspieramy Kanadę jako państwo ramowe na Łotwie i wzajemnie wspieramy się kontyngentami wojskowymi z Rumunią. Uczestniczymy także aktywnie w misji Air Policing dla państw bałtyckich i właśnie rozpoczęliśmy taką samą operację dla Rumunii i Bułgarii. W maju tego roku, ministrowie  obrony  Grupy Wyszehradzkiej podpisali wspólną deklarację, która określa ramy współpracy wojskowej Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jeden z zapisów przewiduje rotacyjną obecność sił zbrojnych V4 w krajach bałtyckich. (…) Bardzo się cieszę, że na Forum tak dużo uwagi zostanie poświęcone Grupie Wyszehradzkiej”

No i właśnie polskie organizacje ekstremistyczne nie zakłóciły wprowadzanie tego ambitnego planu potrzebne są Macierewiczowi, i rządzącej obecnie partii, podległe im siły zbrojne, które oczywiście sfinansowane zostaną- tak jak i inne chore pomysły tej ekipy- z kieszeni podatników.

No to chyba demokracja i praworządność w Polsce dogorywają  swych ostatnich dni?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Waldemar_Skrzypczak

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Koziej

http://www.rp.pl/Sluzby-mundurowe/160929193-Marek-Kozubal-Czy-Macierewicz-zaszkodzi-obronie-terytorialnej.html

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/wizyta-ministra-obrony-w-usa-k2016-09-28/

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal tlił się- z winy ukraińskich żołnierzy, konflikt zbrojny wzdłuż linii styku w Donbasie.

I tak, od godziny 18:00 do 23:30, ukraińscy żołnierze przy użyciu czołgu i moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, ręcznych wyrzutni granatów i broni maszynowej, prowadzili ostrzał w rejonie punktu kontrolnego Jasinowata i we zachodnich obrzeżach strefy przemysłowej miejscowości Jasinowata. Poza tym ostrzelane zostały osiedle Trudowskie i wieś Aleksandrowka na zachodnich obrzeżach Doniecka. W rejonach tych spadło około 19 pocisków wystrzelonych przez czołgi i  ponad 41 pocisków moździerzowych.

Do wymiany ognia dochodziło w rejonie Awdijewka-Jasinowata- lotnisko donieckie oraz w rejonie miejsowości Szirokino na  odcinku frontu mariupolskiego. W rejonie donieckiego lotniska ostrzał trwał też dzisiaj rano.

Dziś rano widoczne w oddali nad donieckim lotniskiem dymy eksplozji  pocisków artylerii ciężkiej.

Poza tym ukraińscy żołnierze ostrzelali okolice mostu w rejonie Stanicy Ługańskiej.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę przekazany przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną w Donbasie:

Na koniec tego wątku jeszcze film dokumentujący prowadzenie ostrzału przez ukraińskich żołnierzy w rejonie donieckiego lotniska i punktu kontrolnego Jasinowata, w nocy z 27 na 28 września:

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

W Doniecku obchodzono orzedwczoraj uroczyście Dzień Święta Pracowników Oświaty i Nauki.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

***

 

 

Pozdrawiam.

Reklamy

106 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.09.2016r.- 582 dzień od nowego rozejmu.

 1. IDIOKRACI z tzw. Unii Europejskiej znowu w akcji…
  http://www.dw.com/pl/uchod%C5%BAcy-w-turcji-dostaj%C4%85-od-ue-karty-p%C5%82atnicze/a-35903385
  „Uchodźcy w Turcji dostają od UE karty płatnicze…Od 1 października uchodźcy w Turcji będą mogli przy pomocy specjalnej karty płatniczej pobierać pieniądze z bankomatu, zrobić zakupy, płacić za wynajem mieszkania lub edukację. Unia Europejska przeznaczyła ogółem 348 mln na program pod nazwą „Emergency Social Safety Net”…
  Ps. „Jak Pan Bóg chce kogo ukarać, to mu najpierw rozum odbiera”, Fiodor Dostojewski powieść ‚Idiota”…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. A Ukraińcy znowu „po prośbie”. Tym razem ukraińska policja PROSI amerykańskie FBI o przyspieszenie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta i dodatkowo POPROSIŁA także władze Niemiec o pomoc…
  http://korrespondent.net/ukraine/3751593-delo-sheremeta-ukrayna-prosyt-hermanyui-pomoch
  Ps. Jeden z komentarzy ‚Сколько можно просить?когда сами работать начнете?” (Ile jeszcze można prosic? Kiedy sami się weźmiecie do roboty?)…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Trudne zadanie! Bo do jest dowcip w dowcipie 🙂

   Na czarno – to co „obowiązywało” w roku 2014 a na czerwono – obecnie

   Russkaja metodiczka 2014 (na czerwono 2016)

   Poroszenko – był: faszysta – jest „legitymny prezydent”
   Erdogan – był przyjacielem, potem wrogiem i znów jest „przyjacielem”
   Odessa 2 maja – skreślono „nie” w „nie zapomnimy”
   Obama – CzMO – teaz pytajniki
   Trump – mołodiec / bez zmian/
   Noworosja – niezalezny doniecki obszar – częśc ukrainy. Skreślono Noworosję niezależną
   Jugowastok – skreślony
   Odłączymy gaz! (teraz – NIE!)
   ich tam nie ma – są ale na Donbasie nie ma
   Skreslono – Słowiańska nie oddamy
   Sawczenko – morderca – teraz obrońca praw
   Janukowicz – legitymny prezydent – skreslone, napisane KTO?
   Holendrzy – pedały. Skreślone i napisane coś że o tym co Holendrzy myślą ale skreślone i znów sa pedałami
   Zestrzelili z BUKa – skreślony „BUK”, dopisany SU-25, skreslony, dopisane CIA i tez skreślone, potem dopisane BUK i coś co nie rozpoznaję
   UFFFFF!

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Blamaż ukraińskich policjantów (z obwodu donieckiego) na ćwiczeniach pod Mariupolem, które miały „symulować warunki zbliżone do bojowych”, czyli atak z dwóch stron ‚grup uzbrojonych w automaty poruszających się samochodami”. Tylko jeden z funkcjonariuszy próbował „stawić opór”, reszta od razu ‚padła”…
  http://korrespondent.net/ukraine/3751564-kopy-donetchyny-ne-smohly-otbyt-ataku-na-uchenyiakh#3

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Jak się okazuje zwolniona dzisiaj przez „generalissimusa’ Poroszenkę sędzina jednego z kijowskich sądów, Oksana Carewicz, oficjalnie za „naruszenie przysięgi w czasie prowadzenia spraw przeciwko uczestnikom protestów w 2014 roku”, w 2012 uczestniczyły w orzeczeniu wyroku 4 lat pozbawienia wolności dla byłego szefa MSW Ukrainy Łucenki, obecnego Prokuratora Generalnego…
  https://ria.ru/world/20160929/1478148909.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. OT, ale nie calkiem bo powiązane z osoba obecnego gubernatora Odessy Saakaszwilego. MSW Gruzji poinformowało o odnalezieniu w trudno dostępnych masywach leśnych, zamaskowanych ‚schronów” w których odnaleziono dużą ilość broni palnej, amunicji, materiałów wybuchowych. Według informacji podanej na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji, „schrony” miały zostać przygotowane w latach 2009 – 2011, czyli w okresie gdy prezydentem Gruzji był Saakaszwili;
  http://korrespondent.net/world/3751554-v-hruzyy-nashly-oruzheinye-skhrony-vremen-saakashvyly

  Polubione przez 5 ludzi

 6. „Siedmiu wspaniałych”, czyli siedem najgłośniejszych skandali korupcyjnych wśród ukraińskich polityków w „pomajdanowej” Ukrainie;
  http://mirpolitiki.net/politika/top-sem-korrupcionnyh-skandalov-2016.html
  Nr 7 Deputowany „Frontu Ludowego” „doradca’ Arsenija Jaceniuka, Siergiej Paszinskij, który ‚zasłynął” ostatnimi czasy z próby bandyckiego przejęcia fabryki słodyczy w Żytomierzu oraz z „kolekcjonowania” drogich samochodów, na które nie wiadomo skąd bierze pieniadze…
  Nr 6 „Legendarny sotnik majdanu”, obecnie deputowany Wołodomyr Parasiuk, który zadeklarował dochody w wysokości 6300 hrywien, a stał sie właścicielem trzech drogich samochodów (w tym Forda za 862 tysięcy hrywien). Podobno sa to „prezenty” za ‚wysługę” u oligarchy Kołomojskiego….
  Nr 5 Zagorzała ‚euromajdaniara” i „tępicielka korupcji” oraz deputowana „Bloku Poroszenki” Swietlana Zaliszczuk która jak się okazalo jest właścicielka mieszkania w centrum Kijowa (wycenianego na 13 mln hrywien), a o którym „zapomniała” wspomnieć w deklaracji majątkowej, nie mówiąc o tym że nie potrafi także wyjaśnić skąd miała na nie pieniadze…
  Nr 4 „Najbardziej aryjski z ukraińskich aryjczyków”, załozyciel i były herszt Sonderkommando „Azov”, obecnie deputowany Andrij Biłeckij, który jak sie okazuje obok „zażartej walki o zachowanie europejskich wartości” stał się właścicielem „luksusowego obiektu” na osiedlu mieszkaniowym w Kijowie. Oczywiście tez nie za bardzo potrafi wytłumaczyć skad miał na niego pieniadze…
  Nr 3 szef MSW Ukrainy Arsen Awakow, który na miano aferzysty zasłynął juz przed kijowskim majdanem, „działajac” m.in. w Charkowie w „branży gazowej’. po majdanie tylko rozwinał swoje „możliwości” dopuszczając do „biznesów” synalka (notorycznego hazardzistę), który „wykazał się” przy ‚zakupie” plecaków dal MSW Ukrainy (wartość ponad 14 mln hrywien) kierowanego przez „tatusia”…
  Nr 2 Deputowany Serhij Leszczenko, podobnie jak opisana wyżej Swietlana Zaliszczuk zagorzały ‚euromajdaniarz” i „tępiciel korupcji” (z która zresztą przez jakiś czas miał być w związku), a który również nie potrafi wytłumaczyć skąd ma pieniadze na mieszkanie, wart więcej niż suma jego zarobków zadeklarowanych w ciągu ostatnich 18 lat…
  Nr 1 Deputowany Ihor Mosijczuk, „przy.upas” Ołeha Laszki, który dał sie złapać podczas pobierania „opłat” od biznesmenów, również „kolekcjoner” drogich samochodów (jak Paszinskij) oraz mieszkań i posiadłosci (jak pozostali)…

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Witam z wieczora…

  Fotoreportazę Pana Dawida.

  Dom kultury w Nowoswietłowce
  https://vk.com/feed?z=album267213400_236417810

  Muzeum Młodej Gwardii
  https://vk.com/feed?z=album267213400_236417982

  Muzeum MSW w Ługańsku
  https://vk.com/feed?z=album267213400_236418130

  Piekarnia
  .https://vk.com/feed?z=album267213400_236418275

  Skąd u ukrów tradycja padać na kolana? Podobno z „pańskich” czyli polskich czasów
  http://www.e-news.su/in-ukraine/131688-otkuda-u-zapadencev-tradiciya-stoyat-na-kolenyah.html
  Галичан поляки в своё время приучили на колени становиться когда вмерлого пана на кладбище везли,его крепостные рабы должны были стоять на коленях по всему „последнему пути” , выражая покорность и преданность своему хозяину до могилы. Рабский рефлекс перед паном..
  Откуда у западенцев традиция стоять на коленях

  film o banderowcach
  .https://youtu.be/9mAwaxHlnyI
  Украина на службе у Германии. «Бандеровцы».

  „Wujek Sienia” z Zajcewa komentuje „pieriemirie”
  .https://youtu.be/-dobRSEJAp8

  Tymczasem…

  ukraińscy wolontariusze przekazali bojcom ATO niecelne celowniki
  Украинские волонтеры передали ВСУ партию неисправных прицелов для противотанковых пушек — разведка
  http://dan-news.info/defence/dva-klyuchevyx-kandidata-na-post-mera-donecka-proveli-pervuyu-sovmestnuyu-press-konferenciyu.html

  ukraiński zwiad zgubił notebuki z danymi agentury na DOnbasie
  http://dan-news.info/defence/sotrudniki-ukrainskoj-razvedki-poteryali-pod-konstantinovkoj-noutbuki-s-agenturnymi-dannymi-basurin.html

  .https://youtu.be/6OidSmi13OU
  jeden żołnierz kijowski oddał się władzom LNR
  Военнослужащий ВСУ спасся от расправы командиров на бокпосту Народной милиции ЛНР

  Ambulatorium ma nowe pomieszczenie
  .https://youtu.be/1xGmPCOgzhc
  Амбулатория Донецкого центра первичной медико-санитарной помощи получила новое помещение

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Żegnam się z Państwem informacją z Krainy Wesołości która mówi iż zdekomunizowano terminy medyczne. Słowo „erekcja” zamieniono czymś czego nie jestem wstanie przeczytac nie mówiąc o zrozumieniu!

  http://ren.tv/novosti/2016-09-27/ukraincy-vozmutilis-dekommunizaciey-erekcii-v-prutnenapryag
  Украинцы возмутились декоммунизацией „эрекции” в „прутненапряг”

  DOBRANOC!

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Na Espreso.tv Polityczny ekspert Baczo Korczilawa powiedział: że jeszcze dziesięć lat temu Gruzja miała o około 5,5 tyś $ PKB na głowę mieszkańca wynik gorszy od Ukrainy.
  Dzisiaj natomiast Ukraina ma o 2,2 tyś $ PKB na głowę wynik gorszy od Gruzji.
  http://espreso.tv/news/2016/09/29/gruziya_vidstayuchy_vid_ukrayiny_za_vvp_zumila_yiyi_obignaty_korchilava
  Dokonał jeszcze epokowego odkrycia.
  Wyraził taką oto mądrość:
  Jeżeli coś robisz w kraju, a wyniki ekonomiczne są gorsze i gorsze znaczy trzeba szukać przyczyn tego i co ty źle robisz?
  Znalazłem jeszcze taki wykres, ale do 2014 r a 2015r i 2016r to przewidywania.
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_Gruzji#/media/Plik%3AEvolution_of_GDP_per_capita_in_some_former_Soviet_countries.svg
  Z grubsza się zgadza.

  Polubione przez 6 ludzi

 10. „Na UPAdlinie odkryto… 300 nieznanych wczesniej temu państwu przedsiębiorstw”
  O tym pisał „brusek” o 8:32
  A oto jedno z nich które według SBU produkowało broń min. dla bursztynowych nielegalnych kopalń.
  http://espreso.tv/news/2016/09/30/na_chernigivschyni_zakryly_cekh_z_vyrobnyctvoa_zbroyi_dlya_burshtynokopachiv
  PS. Z tych fotografii do tego artykułu raczej wynika, że to nielegalna wytwórnia falsyfikatów broni muzealnej.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.