Wojna domowa na Ukrainie 3.10.2016r.- 586 dzień od nowego rozejmu.


 

„Wiodące narody świata zachodniego podejmą w tym i w przyszłym roku decyzje, które mogą fundamentalnie zmienić Zachód” – napisał w swoim artykule opublikowanym na łamach  gazety Süddeutsche Zeitung” były szef niemieckiej dyplomacji Joschka Fisher.

Fundamenty świata zachodniego – Europa, relacje transatlantyckie i związanie z Zachodem – uległy zachwianiu” – pisze dalej Joschka Fisher. Spowodowane ma być to m.in. przez brytyjski „Brexit”, zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Donalda Trumpa, a we Francji „przeciwniczki UE” Marie Le Pen.

Według polityka niemieckiej partii „Zielonych”, jeszcze rok temu poważne traktowanie tych ewentualności wydawała się absurdalne, obecnie zaś taki czarny scenariusz jest jak najbardziej możliwy, choć jeszcze nie musi się spełnić.

Jak zauważył w końcu były szef niemieckiego MSZ, ład europejski „znalazł się pod silną presją wewnętrzną i zewnętrzną”. A więc: od wewnątrz poprzez rosnący w siłę nacjonalizm, a z zewnątrz poprzez rosyjską politykę mocarstwową i oferowaną przez nią alternatywę w postaci Unii Eurazjatyckiej.

Ten model oznacza nic innego jak tylko odbudowę rosyjskiej dominacji w Europie Wschodniej”.
Spowodowane jest to, jak wspomniałem wyżej, przez obie siły dążące jednocześnie do „zniszczenia ładu pokojowego, któremu na imię UE”.

 

UE jest zdaniem Joschki Fishera „kluczowym elementem” zachodniego zakotwiczenia Europy. Osłabianie tego elementu jest równoznaczne ze wzmacnianiem opcji wschodniej. Jeżeli przyjmie się, że wybory prezydencki w USA wygra Donald Trump, nie kryjący swego poparcia dla Władimira Putina, oznaczać to będzie „zmierzanie w kierunku Jałty II – kosztem Europy”.

Wielka Brytania i USA już znalazły się na kursie izolacjonistycznym, Francja wychodząca z Europy i zwrócona ku nacjonalizmowi; „to nie musi, ale może się stać w 2017 roku” – stwierdza Joschka Fischer.

W takiej sytuacji Europa Zachodnia „przestałaby być miejscem stabilności, a stałaby się kontynentem chaosu z bardzo niepewną przyszłością” – przestrzega polityk „Zielonych”.

Wg. Joschki Fischera w przypadku fiaska projektu pod nazwą UE, Niemcy zapłaciłyby najwyższą cenę gospodarczą i polityczną, gdyż  „interesy kraju (Niemiec– dopisek mój) są zbyt mocno związane z sukcesem Europy, a w dodatku w żadnym innym kraju renacjonalizacja nie byłaby tak groźna jak w Niemczech” – ostrzega niemiecki polityk.

Zwraca on również uwagę na znaczenie przyszłorocznych wyborów parlamentarnych w Niemczech i na pojawiającym się zagrożeniu „z lewa, jak i z prawa”.

I tak jeżeli kanclerz Angela Merkel zostanie przez swoją partię strącona z piedestału z powodu polityki migracyjnej, to dojdzie do radykalnej zmiany polityki w kierunku zbliżenia CDU do Alternatywy dla Niemiec”  (AfD),  gdyż wg. niego AfD ucieleśnia nacjonalistyczne i jeszcze gorsze siły niemieckiej prawicy i prawicowego konserwatyzmu, które chcą powrotu Niemiec do położenia środkowego (między Wschodem a Zachodem– dopisek mój) ze ścisłym związkiem z Rosją”.

Zdaniem Joschki Fishera identyczne niebezpieczeństwo grozi Niemcom z lewa, bo „koalicja czerwono-czerwono-zielona (SPD, Lewica, Zieloni– dopisek mój) musiałaby zaufać Lewicy, której główne postaci chcą tego samego (co prawica): bliskości z Rosją lub co najmniej poluzowania więzów z Zachodem”.

 

Summa summarum, diagnoza przestawiona przez obecnego polityka partii „Zielonych”, a jednocześnie byłego szefa niemieckiego MSZ, Joschkę Fishera jest słuszna.

Jedno co się rzuca w oczy to brak w tej diagnozie przyczyn, które doprowadziły do coraz bardziej dającej o sobie znać europejskiej „chorobie” budzącego się w Europie Zachodniej nacjonalizmu i nastrojów lewicowych, a w konsekwencji osłabienia UE od wewnątrz i wzrostu jej kosztem znaczenia Rosji.
A więc przyczynami są po pierwsze biurokracja unijna, która od pewnego czasu działa, tak jakby stała ponad państwami, narzucając krajom członkowskich swoje często oderwane od realiów politycznych i rzeczywistości, rozwiązania.
Po drugie, wraz z zagubieniem celów do jakich została powołana UE, następowało podporządkowywanie się jej globalnej polityce Stanów Zjednoczonych.
Po trzecie zaś, nie słuchanie przez administracje poszczególnych krajów UE, głosu ludu, gdyż buta władzy w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosła niepomiernie.
W efekcie doprowadziło to do zanikania tożsamości narodowej, unifikacji kulturowej, nie liczenia się administracji z artykułowanym oddolnie przez społeczeństwo różnymi jego problemami, a więc ustawienie się ponad tym społeczeństwem. W kolejnym zaś etapie doprowadziło do- nie mającego precedensu od zakończenia „Zimnej Wojny”- wzrostu napięcia w stosunkach z Rosją i zerwaniu z nią relacji gospodarczych, chaosu na Ukrainie i jej bandyrezacji- czyli odrodzenia się w skrajnej formie nazizmu ukraińskiego, spirali zbrojeń, wielomilionowej emigracji z ogarniętych wojnami i prześladowaniami religijnymi i etnicznymi Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz po prostu braku obiektywnej informacji, a zamiast tego oferując natrętną i prymitywną propagandę no i oczywiście, co jest jednym z najważniejszych przyczyn obecnego stanu rzeczy- kryzys ekonomiczny i tożsamości wspólnoty europejskiej. W wyniku czego coraz więcej państw buntuje się przeciwko autorytarnie wprowadzanym  przez brukselską biurokrację rozwiązaniom i decyzjom politycznym, których społeczeństwa krajów unijnych nie akceptują.
Tak więc wszystko to co dostrzegł niemiecki polityk Joschka Fisher, jest wypadkową czynników jakie pokrótce wymieniłem wyżej.
Dlatego też dziś, ronienie łez nad rozlanym mlekiem, jest zupełnie jałowym biciem piany, które nie zmieni tego do czego doprowadziła oderwana od rzeczywistości i interesów poszczególnych krajów europejskich polityka tak unijna jak i poszczególnych w tych krajach rządów.
Dlatego też obecnie musi nastąpić przesilenie, a jego kierunek- jak sądzę, właściwie wskazał Joschka Fisher.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz  do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj nadal ukraińscy żołnierze nie przestrzegali warunków zawieszenia broni, chociaż natężenie wrogich działań podejmowany przez nich lekko spadło w stosunku do poprzednich dni minionego tygodnia.

i tak, od godziny 23:45 rozpoczął się przy użyciu ostrzał ciężkiej artylerii kaliber  122 mm oraz moździerzy 120 i 82 mm a ponadto opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznej broni maszynowej zachodniej części miejscowości Jasinowata. Łącznie spadło tam około 35 pocisków moździerzowych, w wyniku czego kilka  pocisków trafiło w dziewięć domów jednorodzinnych uszkadzając je oraz dodatkowo trzy samochody.

Poza tym walki trwały w miejscowości Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki.

Natomiast na odcinku frontu ługańskiego, w wyniku ostrzału miejscowości Sokolniki przeprowadzonego przez ukraińskich żołnierzy przy użyciu ciężkiej artylerii  systemu „2S1 Goździk” kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm i granatników, a także ręcznej broni maszynowej, jeden członek Milicji Ludowej ŁRL zginął, a dwóch innych zostało rannych

I jeszcze komunikat dobowy sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności cywilnej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Na koniec tego wątku krótki wywiad z 18-letnim obrońcą Zajcewa:

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Kilka zdjęć z wizyty szefa MON- Antoniego Macierewicza w Stanach Zjednoczonych.

Zdjęcia: ppor. Robert Suchy/CO MON.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

 

Pozdrawiam.

Reklamy

73 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.10.2016r.- 586 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie wprowadzonego z „wielkim hukiem” zwiększenia limitu eksportu towarów (głównie produktów żywnościowych) z Ukrainy do UE, o którym pisał @bladyswit. Sami Ukraińcy piszą ze to bardziej „zagrywka PR-owa”, niż faktyczne otwarcie rynków unijnych dla towarów z Ukrainy…
  http://ubr.ua/market/agricultural-market/novye-kvoty-dlia-ukrainy-ot-evrosouza-bolshe-piara-chem-deneg-438052#disqus_thread?utm_source=gravitec&utm_medium=push&utm_campaign=push

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Witam z wieczora…

  Wygląda na to, że wstrzymano wycofywanie wojsk Noworosji zarówno w DNR iak i LNR
  .https://youtu.be/hk0AXgUNV5I
  СРОЧНО: Разведение сил на Донбассе сорвано по вине Киева, ДНР возвращает войска на позиции
  rusvesna.su/news/1475503848

  Bratnia Białoruś remontuje sprzęt wojenny upadlińców
  .https://www.youtube.com/watch?v=mSPUFpOG22E

  Polka w Opołczeniu
  Polka w armii Ługańskiej Republiki Ludowej
  .http://novorossia.today/polka-w-armii-luganskiej-republiki-ludowej/

  Ukry dostaną nowy kredyt (1 mld USD)?
  http://nahnews.org/936688-novyj-kredit-novye-dolgi-ukraina-poluchit-eshhe-milliard-dollarov-ot-ssha/

  Do Winnicy zwożą śmieci ze Lwowa
  http://rusvesna.su/news/1475523529

  A hakerzy opublikowali kolejny spis sportowców
  http://rusvesna.su/news/1475513900

  OT o tym, że Irlandczycy maja słowiańskie korzenie
  .http://gdavydoff.livejournal.com/157908.html?utm_source=vksharing&utm_medium=social


  Razem do końca!
  Перевод надписи: ВМЕСТЕ И ДО КОНЦА!
  Спасибо за поддержку, Израиль!!!

  Trajler filmy Wołyń
  .https://youtu.be/B-nwg693WCE

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Kolejny reportaż opowiadajcy o życiu mieszkańców Donbasu;

  Na drogach do dzisiaj pozostały wraki samochodów, którymi mieszkańcy Donbasu próbowali dotrzeć do granicy z Rosją, a z których to dróg „niezwyciężona armia ukraińska’ urządziła sobie „strzelnicę do separatystów”…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Cytat „MFW żąda od ukrów „restrukturyzacji” długu wobec FR. I zazanacza że nie ma mowy o umorzeniu” wcześniej wkleiłem artykuł że fundusz żada od nich przyspieszenie „prywatyzacji” co lepszych „kąsków”. No cóż, jak mówią „chopoki na dzielni” LAĆ FRAJERA!

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.