Wojna domowa na Ukrainie 4.10.2016r.- 587 dzień od nowego rozejmu.


 

„Decyzja o powołaniu Akademii Sztuki Wojennej była jedną z pierwszych decyzji, jakie podjąłem po objęciu stanowiska. Taka będzie armia, jacy będą polscy oficerowie. Taki będzie system obrony, jacy będą studenci kończący w Alma Mater Militaris – jaką musi być Akademia Sztuki Wojennej” – powiedział minister Antoni Macierewicz na wczorajszej uroczystej inauguracji roku akademickiego w nowo utworzonej Akademii Sztuki Wojennej.

Przypomnę, że 1 października 2016 r. rozpoczęła funkcjonowanie Akademia Sztuki Wojennej, powołana Ustawą z dnia 20 maja 2016 r. o utworzeniu Akademii Sztuki Wojennej (Dz. U. z dn. 24 czerwca 2016 r., poz. 906).

Według założeń uczelnia ta ma odgrywać istotną rolę w systemie przygotowania i doskonalenia zawodowego kadr dowódczych, sztabowych i logistycznych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich poziomów dowodzenia: taktycznego, operacyjnego i strategicznego, zgodnie z wyzwaniami wynikającymi z potrzeb, wymagań i oczekiwań Wojska Polskiego.

Akademia Sztuki Wojennej, czerpiąc z wieloletniej tradycji uczelni wojskowych, w szczególności z dziedzictwa Wyższej Szkoły Wojennej (1919-1939), ma również realizować swoją misję edukacyjną, naukową, ekspercką i społeczną, opierając się na najwyższych wartościach etycznych i obywatelskich: dążeniu do prawdy, szacunku dla wiedzy, patriotyzmie, rzetelności, otwartości na nowe idee oraz poszanowaniu człowieka.

Można powiedzieć, że przez uczelnią jak i jej absolwentami postawiono bardzo szczytne i odpowiedzialne zadania.

Ciekawe tylko, czy na wysokości zadania staną także  władze polityczne sprawujące nadzór cywilny nad armią?

Jak już wiadomo, urząd szefa MON, sprawowany przez Antoniego Macierewicza wykorzystywany jest do zupełnie prywatnych celów, w tym obsadzeniu bardzo dobrze płatnych stanowisk zarządach poszczególnych spółek w polskim holdingu zbrojeniowym PGZ, czy też na etatach w MON.

Czy stwierdzenie wczoraj, przez Antoniego Macierewicza, że „takie będzie wojsko i takie będzie państwo polskie, jakie wartości będą prezentowali polscy żołnierze i polska kadra oficerska”, nie odnosi się również do nadzoru cywilnego nad armią i do elity politycznej która rządzi tym krajem?

Czy można wymagać od wojska wysokiego morale, jeśli z góry takiego przykładu wojsko nie ma?

A z tym morale, jak wiemy,  bywa różnie: już były różne afery korupcyjne na najwyższych stanowiskach dowódczych, ale także wśród polityków cywilnego nadzoru nad armią.

Czy wzt. Antoni Macierewicz jest osobą bez skazy, żeby mógł wypowiadać tak wzniosłe słowa o wartościach, bezpieczeństwie Polski i patriotyzmie?

A więc jak się ma do głoszonych przez niego wzniosłych, przepojonych patosem słów, realna rzeczywistość?

Jak już zasygnalizowałem wyżej: po pierwsze wykorzystuje on sprawowany przez siebie urząd do realizowania spraw całkowicie prywatnych rozdzielając stanowiska, w podległym sobie MON jak i spółkach holdingu zbrojeniowego PGZ, dla różnych znajomych i współpracowników, których jedyną cechą jest brak odpowiedniego przygotowania do zajmowanych stanowisk i fachowości (wspominam o tym szerzej w tym tekście .https://wordpress.com/stats/day/adnovumteam.wordpress.com).

Czy tak ma wyglądać ten demonstrowany, wszem i wobec, patriotyzm?

Inną sprawą jest ściąganie na teren Polski obcych sił zbrojnych, czy też lobbowanie w interesie amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego?

Czy tak również postępuje polski patriota?

O sprawie ściągnięcia na teren naszego kraju obcych wojsk, a tym samym dopuszczenie do tego, że Polska może stać się po raz kolejny poligonem zmagających się ze sobą mocarstw, jest obecnie dużo wiadomo, i nic więcej tu nie trzeba dodawać.

Inną sprawą, głęboko dotychczas ukrywaną, jest lobbing w interesie przemysłu zbrojeniowego światowego hegemona, prowadzony przez obecny układ polityczny, z Antonim Macierewiczem na czele. Co jest możliwe w związku z jego cywilnym nadzorem nad całością sił zbrojnych oraz kontrolą nad holdingiem polskich firm zbrojeniowych- PGZ.

A więc, jako że mało jest informacji w temacie lobbingu na rzecz amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego uprawianego przez obecnie rządzącą partię, bo jak wiadomo sam Antoni Macierewicz, bez poparcia tej formacji, nie mógłby nic samodzielnie osiągnąć, czyli jego działania w tym zakresie, zgodne z linią polityczną PiS i jego prezesa

Dlaczego temat ten jest tak mało znany?

Otóż zapewne dlatego, że główne media znajdują się pod kontrolą ekipy rządzącej, jak i z tego powodu, że temat ten jest na tyle niebezpieczny, iż unikany jest on przez nie jak ogień.

A więc, po innym kandydacie z ramienia PiS, na stanowisko szefa MON Jarosławie Gowinie można mówić o braku pojęcia w sprawach obronnych, o tyle w przypadku pełniącego tą zaszczytną funkcję Antonim Macierewiczu można mówić o dyletantyzmie, głupocie i ogólnym braku zaufania wojska do jego osoby. Warto przypomnieć parę faktów, które powodują, iż ta osoba nie wzbudza wśród wojska zaufania. Antoni Macierewicz zostając podsekretarzem stanu MON zakwestionował dochodzenie żandarmerii w sprawie Nangar Khel, który stwierdzał niecelowe ostrzelanie wioski przez polskich żołnierzy. Całe śledztwo w tej sprawie ruszyło dopiero po jego tajnym (acz nieudolnym jak się potem okazało) raporcie („Rzeczpospolita” 16 lipca 2008, „Macierewicz pogrążył żołnierzy?”).

Jak wiadomo w ostateczności uniewinniono oskarżonych wcześniej żołnierzy, ale wyrządzono im krzywdę moralną i nie usłyszeli od MON słów „przepraszam”.

Dodam w kwestii obopólnego zaufania żołnierzy do Macierewicza, i odwrotnie, to warto jeszcze przypomnieć, że w okresie gdy Antoni Macierewicz pełnił stanowisko podsekretarza w  MON, zrezygnował on wtedy z ochrony żandarmerii na rzecz ochrony przez BOR, uzasadniając to brakiem zaufania do wojska. Nie powinno być wielkim zaskoczeniem dla PiS iż wobec takich oświadczeń Pana Macierewicza, wojsko nie ma zaufania do Pana Macierewicza i  jego szerokim gestem rozdawanych nominacji i podwyżek uposażenia żołnierzy, PiS zacznie szybko tracić ten elektorat.

Tak wygląda kwestia zaufania żołnierzy do obecnego szefa MON, a jak wzt. ma się problem zasygnalizowanego wyżej lobbingu?

A więc w tej sprawie, przede wszystkim nie transparentne są działania lobbystyczne Pana Macierewicza wobec toczonych wcześniej przetargów wojskowych. I tak z  kilku źródeł wiadomo, iż działacz PiS Maciej Wnuk (kolega Pana Macierewicza) próbował wpływać na wyniki testów KTO „Rosomak”, zaś niektórzy oficerowie uczestniczący w testach woleli pożegnać się ze służbą, niż podpisać dokumenty, które były nie zgodne z prawdą („Wyborcza” 02.09.2008, „Trybuna” 23.03.2007). Także w trakcie prób na skutek zwykłej głupoty zniszczono radiostację wewnętrzną RRC-9500 „Radmoru” wartą ponad 100 tys. zł (nie wymontowano jej na czas prób). Co ważniejsze  w raporcie Macierewicza o likwidacji WSI, „Rosomaka” opisano jako kliniczny przypadek wojskowego przekrętu. Bo według opinii Macierewicza był on niepotrzebny i miał niemożliwe do usunięcia wady konstrukcyjne. Co jak wiemy mijało się z prawdą. Powstaje uzasadnione pytanie, na czyją rzecz wówczas Pan Antoni Macierewicz lobbował, chcąc de facto skompromitować program zakupu „Rosmaka” przez WP?

Niestety podobne zachowania Pana Macierewicza, w stosunku do kolejnego przetargu, tym razem na śmigłowce transportowe, możemy obserwować i dziś. Ogłaszanie publiczne, że jakikolwiek przetarg zostanie anulowany i to jeszcze przed zapoznaniem się z jego szczegółowymi warunkami, jest nie tylko przedszkolnym błędem w taktyce negocjacyjnej, ale rodzi poważne podejrzenie o ukryty lobbing na rzecz innych producentów. Jeśli zbada się działalność Pana Macierewicza na przestrzeni ostatnich lat to zwraca uwagę fakt, iż nigdy on nie krytykował amerykańskich kontrahentów i dostawców sprzętu wojskowego. Mało tego, w zasadzie zawsze wspierał i lobbował za amerykańskimi przedsięwzięciami w Polsce (np. zakup samolotów F-16, pomoc wojskowa w Iraku czy też sprawa tarczy antyrakietowej). Będzie też mocno zastanawiające jeśli docelowo za sprawą Macierewicza do WP zostanie zamiast EC-725, dostarczony S-70i. Trudno będzie się wtedy oprzeć wrażeniu, iż nie stosował on ukrytego lobbingu na rzecz innych producentów.

 

Widząc to wszystko, jakiego więc może Antoni Macierewicz domagać się od żołnierzy patriotyzmu i poszanowania dla Ojczyzny?

Bo „taka będzie armia” jacy są politycy sprawujący nad nią cywilny nadzór.

http://www.nowastrategia.org.pl/boze-igrzysko-czyli-mon-w-rekach-politykow-cz-ii-macierewicz-ukrytym-lobbysta/

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym sytuacja wzdłuż linii styku nie uległa zmianie i nadal dochodziło tam do różnych incydentów zbrojnych.

I tak przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznej broni maszynowej ukraińscy żołnierze przeprowadzili w godzinach późnonocnych, od 23:00 do 23:45, krótki, ale za to bardzo intensywny ostrzał w kierunku pozycji obronnych sił powstańczych znajdujących się w rejonie następujących miejscowości: Jasinowata w jej zachodniej części przemysłowej, wieś Trudowskij na zachodnich obrzeżach Doniecka, w rejonie punktu „Łastoczkino” koło Awdiejewki i w rejonie Marinki również leżącej na zachodnich obrzeżach Doniecka.

Do walk i wymiany ognia doszło w rejonie Marinki, zachodnich i północno-zachodnich obrzeży Doniecka oraz w rejonie Marinki i Pietrowskoje na południowych obrzeżach Doniecka.

Natomiast na odcinku frontu ługańskiego było spokojnie i ukraińscy żołnierze przestrzegali warunków nowego zawieszenia broni.

W dniu wczorajszym podczas nadzorowania wycofania sprzętu i wojska przez obserwatorów misji OBWE, zostali oni ostrzelani przez ukraińskich żołnierzy:

 

I jeszcze komunikat za ostatnią dobę sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną w Donbasie:

 

Na koniec tego wątku krótkie relacje filmowe dokumentujące skutki ukraińskiego ostrzału artyleryjskiego w nocy z 2 na 3 października miejscowości Jasinowata:

Oraz ostrzału Jasinowatej w nocy z 3 na 4 października:

***

 

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

94 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.10.2016r.- 587 dzień od nowego rozejmu.

 1. Portal 112.ua przeprowadza plebiscyt na największego męża stanu w historii Ukrainy.

  Aktualne wyniki:
  Голосування „Найвидатніший український державник”

  Степан Бандера (Bandera)
  35.5%
  Володимир Великий (Włodzimierz Wielki)
  35.4%
  Богдан Хмельницький (Bohdan Chmielnicki)
  11.7%
  Ярослав Мудрий (Jarosław Mądry)
  5.5%

  http://112.ua/

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Nowe „racje żywnościowe (tzw. suchpaki) dla żołnierzy ukraińskich, które zaprezentowano niedawno na polecenie ministra obrony Stepana Półtoraka, stały się przedmiotem zainteresowania komisji parlamentarnej do zapobiegania i zwalczania korupcji. Według przedstawiceli komisji ukraiński resort obrony dysponuje ogromnymi funduszami, którymi dysponuje według „własnego widzimisię” zasłaniajac się tajemnica wojskową, dlatego też wszystkie przetargi dla armii (m.in przy zakupie „suchpaków”) powinny zostać poddane kontroli publicznej. Pojawiły się takze informacje że przetarg na „suchpaki” został „ustawiony”, a ceny za nie znacznie zawyżone;
  http://24tv.ua/novimi_suhpaykami_minoboroni_zaymetsya_komitet_vru_u_borotbi_z_koruptsiyeyu_n733666
  Ps. Czyli ukraińska „normalka”…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Takie OT z cyklu Dzika Rosja i Zły Putin

  Młodzieżowa armia Władimira Putina
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/mlodziezowa-armia-wladimira-putina/f9gvms
  „Dzieci, które ukończyły 12 lat mogą nauczyć się strzelać z kałasznikowów.”

  Chciałbym zapodać, że jak byłem w harcerstwie w szkole podstawowej, to też mieliśmy zajęcia na strzelnicy (co prawda nie z AK, ale z KBKS) i taktyki (podchody, obozy itp.)

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Rusłąn Kocaba, ukraiński dziennikarz represjonowany za swoją odmowę zgłoszenia sie do „niezwyciężonej armii kijowskiej” i udania się do tzw. strefy ATO na Donbasie, określił ciągłe opowiadanie o „eurointegracji” jako mit wykorzystywany przez władze w Kijowie do ogłupiania mieszkańców Ukrainy. Według niego władzom Ukrainy zależy tylko na wyłudzeniu kolejnych kredytów z Zachodu, a wszelkie obietnice o „dostosowywaniu przepisów panujacych na Ukrainie do tych z UE, to bajki przeznaczone dla potencjalnych kredytodawców’;
  http://www.politnavigator.net/ruslan-kocaba-evrointegraciya-nuzhna-vlastyam-ukrainy-chtoby-klyanchit-kredity-i-razvorovyvat-ikh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dużo dziś wieczorem na temat prezydenta W.Putina, więc i ja nieco dodam.
  Jak wiadomo, pan prezydent osobiście aktywnie uczestniczy w programach ochrony ginących gatunków zwierząt.
  Wczoraj przebywał w rezerwacie, w którym prowadzony jest program odtwarzania populacji konia Przewalskiego. Prezydent wypuścił ze specjalnego woliera 6 koni a następnie przejechał się po stepie pojazdem, którego nazwę jestem w stanie przetłumaczyć jedynie „literalnie” – kwadrocyklem, gdyż taka technika jest mi obca.

  https://lenta.ru/news/2016/10/04/putin_i_koni/ + VIDEO
  https://lenta.ru/news/2016/10/03/horses/

  Przypomniano przy okazji, jak w 2012 r. prezydent Putin nauczył latać białe żurawie. Żurawie urodzone w niewoli uczy się latania wykorzystując specjalny „pojazd” latający (мотодельтаплан), który ptaki uznają za swego przewodnika. Prezydent Putin wykonał trzy loty, w tym dwa z sukcesem.
  Jeszcze kilka lat temu na świecie było zarejestrowanych tylko 20 białych żurawi, ale ostatnio ich populacja wzrosła dzięki specjalistycznym programom.

  https://lenta.ru/news/2012/09/06/save/
  http://izvestia.ru/news/534544

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Tymczasem we frakcji „Blok Poroszenki” w Radzie Najwyższej Ukrainy w związku z rosnącymi notowaniami partii Julii Tymoszenko „Batkiwszczyna” zaczęli straszyć że przygotowuje ona „ludowe powstanie (tzw. majdan taryfowy) na zlecenie Putina”. Podobno partia Tymoszenko ‚Batkiwszczyna’ zaczęła już tworzyć tzw. samoobronę oficjalnie „w celu obrony ziemi rolników przed zakusami oligarchów”;
  http://www.politnavigator.net/u-poroshenko-zayavili-chto-timoshenko-gotovit-vosstanie-po-zakazu-putina.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „Legendarny sotnik kijowskiego majdanu” i „weteran ATO” (zbiegły porwanym samochodem spod Iłowajska), a obecnie deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Wolodymyr Parasiuk przyznał ze nie potrafi wypełnić tzw. e-deklaracji (która jest jednym z wymogów wprowadzenia ruchu bezwizowego z UE) ponieważ zawiera ona ‚zawiłe frazy”;
  http://korrespondent.net/ukraine/3753652-parasuik-ne-ponial-zaumnye-frazy-v-e-deklaratsyiakh

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Witam, Zdjęcia ze Lwowa – płynące ulicami smieci i fekalia…
  Засранные улицы отсталых городов рюссково мира.
  ШЮТКА!
  Це процветающий цэевропейский Лемберг, причем СЕГОДНЯ. Что сука характерно кадры с плывущим по городу расово украинской культурной столицы мусором и говнами сняты на улице КОЛОМЫЙСКОЙ.
  Загнивает путинский Мордор.
  .https://cs540109.vk.me/c636326/v636326796/293aa/IJdsOrS7xIU.jpg
  .https://pp.vk.me/c636326/v636326796/2939a/NOiMTJNRGDM.jpg
  .https://pp.vk.me/c636326/v636326796/293a3/nWFCrdkNYfQ.jpg
  .https://pp.vk.me/c636326/v636326796/293b2/ven8yX0dM7o.jpg

  Podobno Federacja rozważa wprowadzenie ambarga na dostawy do USA silników rakietowych RD-180
  https://vk.com/feed?w=wall103867104_139840

  Zostało jeszcze 5 ważnych umów amerykańsko-rosyjskich do „zawieszenia”
  http://politvesti.com/?p=18109

  Tymczasem Białoruś ma jakieś problemy z kasą i MFW
  https://russian.rt.com/article/324369

  Po dwóch latach przestoju ruszył zakład produkujący rury w Makiejewce. Na razie pracuje 24 osoby, wkrótce załoga będzie liczyć 100 osób. Tekst i zdjęcia w linku
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_52658%2Fall
  http://dnr-news.com/dnr/35952-zavod-po-proizvodstvu-elektrosvarnyh-trub-otkroetsya-v-makeevke-posle-dvuh-let-prostoya.html

  Odbudowany kościół w DNR
  .https://youtu.be/B95nJLFH6n8

  Патруль ОБСЕ был обстрелян с позиций ВСУ во время отвода техники НМ ДНР. …
  .https://youtu.be/FkM-tnzWpBc

  A Szarapowej cofnięto wszystkie zakazy
  https://russian.rt.com/article/324377

  Na dobranoc zdjęcie-mem
  .https://cs540109.vk.me/c837630/v837630631/36ad/q2SwXHvJ5PU.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OT, robi się coraz goręcej w Gruzji gdzie w nadchodzących wyborach parlamentarnych głównymi konkurentami są rządząca obecnie partia „Gruzińskie Marzenie” oraz „Zjednoczony Ruch Narodowy” byłego prezydenta Gruzji Saakaszwilego (obecnie gubernatora Odessy). W centrum Tbilisi w powietrze wyleciał samochód należący do ‚doradcy” Saakaszwilego, nikt na szczęście nie zginał, a trzy osoby odniosły lekkie obrażenia;
  http://korrespondent.net/world/3753682-v-hruzyy-vzorvaly-avtomobyl-soratnyka-saakashvyly

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.