Wojna domowa na Ukrainie 5.10.2016r.- 588 dzień od nowego rozejmu.


Ćwiczenia wojskowe ukraińskiej 72 brygady zmechanizowanej.

 

Nie jest zapewne dla tej komisji tajemnicą, że polski przemysł zbrojeniowy był przygotowywany do faktycznej likwidacji przez koalicję, która rządziła, przez PO-PSL. PGZ miało być włączone do wielkiego koncernu międzynarodowego, który miał zdominować europejski przemysł zbrojeniowy. Pochodną tej decyzji były (…) szkody dla przemysłu zbrojeniowego, działania, które trzeba nazywać korupcyjnymi. – Efektem tego był spadający eksport, niewypełnianie podstawowych zdań w odniesieniu do państwa, armii i pogłębianie sytuacji patologicznych”- powiedział wczoraj podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej (SKON) szef MON Antoni Macierewicz.

 

W swoim wystąpieniu minister Antoni Macierewicz podkreślił również, że w roku bieżącym- po raz pierwszy od dziewięciu lat, budżet ministerstwa obrony narodowej będzie w pełni zrealizowany:

„Wszystkie pieniądze, jakie polscy podatnicy postanowili przeznaczyć na obronność zostaną wydatkowane”.

Ciekawe tylko, kiedy Macierewicz pytał się „polskich podatników” na co mają zostać wydane ich ciężko zarobione pieniądze?

Szef MON przypomniał przy tej okazji, że na przełomie października i listopada ubiegłego roku gdy przejmował urząd, zastał nie wydatkowane środki finansowe w wysokości 2 mld zł.

Antoni Macierewicz podziękował także wiceministrowi Bartoszowi Kownackiemu za dobrze przeprowadzone zmiany kadrowe, m.in. w radach nadzorczych spółek wchodzących w skład PGZ:

„Wszyscy członkowie rad nadzorczych uzyskali możliwość zweryfikowania swoich swoich kompetencji  na stanowiskach przez ostatnie 3 miesiące”– wyjaśnił minister Macierewicz.

W dalszej części posiedzenia głos zabrał sekretarz stanu Bartosz Kownacki, który  przedstawił szczegóły nieprawidłowości do jakich dochodziło podczas sprawowania nadzoru nad spółkami sektora obronnego za rządów poprzedniej koalicji.

I tak, wg. niego „w ostatnich latach liczba nieterminowych umów wyniosła 142, a łączna ilość nałożonych kar to 90 mln zł i upusty na ponad 100 mln zł”.

Na koniec, szef MON dodał, że zmiany w przemyśle obronnym są konieczne:

My tę sytuację naprawiamy, my sprawiamy, żeby ten przemysł zaczął pracować dla Polski i zaczął pracować skutecznie”.

Wcześniej, przed posiedzeniem SKON-u, miała miejsce konferencja prasowa wiceministra Kownackiego, któremu towarzyszyli dwaj inii „muszkieterowie” Macierewicza.

Najważniejszą kwestią poruszoną przez Bartosza Kownackiego, poza treściami zamieszczonymi na telebimie, który znajdował się za jego plecami, było pochwalenie się, że:

Nowy zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej doprowadził do sytuacji, gdzie już w I kwartale 2016r. dokonano eksportu za kwotę 100 milionów euro. To są efekty prac nowego zarządu”.

Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

Czy rzeczywiście jest to sukces, można przekonać się po analizie wysokości eksportu uzbrojenia PGZ za okres lat 2008-2014 (dane MSZ w euro):

Jak widzimy, kwota w wysokości 100 mln euro za pierwszy kwartał tego roku, nie jest rzeczywiście żadnym sukcesem, tylko dowodzi tego, że holding PZG znajduje się w głębokiej zapaści finansowej, a to że jakoś jeszcze ciągnie do przodu nie jest zasługą zaciągu Macierewicza we władzach spółki, tylko tego, że jakoś siłą rozpędu to jeszcze w miarę sprawnie funkcjonuje.

Zobaczymy więc, za dwa trzy lata, do jakiego stanu doprowadzą fachowcy od prowadzenia aptek, tą newralgiczną część polskiego przemysł?

Dziś wiadomo, że jeśli ich zadaniem jest go zniszczyć, to swoją robotę ja na razie wykonują wzorowo.

Pomimo to, wzorem sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego i jego pryncypała Antoniego Macierewicza, pełen optymizmu jest obecny prezes PGZ, Arkadiusz Siwko, który powiedział, że:

Kondycja naszej spółki jest bezpieczna. Wyniki spółki osiągane w roku 2016 są znacznie większe od zakładanych. Przemysł dzisiaj jest absolutnie bezpieczny. Kontynuujemy proces implementacji produkcji cywilnej i obecności na rynku cywilnym przemysłu obronnego. Związane jest to z integracją przemysłu stoczniowego, którą prowadzimy (…) Przygotowaliśmy nasz przemysł do modernizacji polskiej armii. Jesteśmy obecnie we wszystkich programach, które są już obecnie realizowane oraz w tych, które są w przygotowaniu„.

Najciekawsze zaś w tym wszystkim jest to, dlaczego w tej imprezie propagandowej nie wystąpili inni członkowie poprzednio powołani do zarządu.

Może po prostu nie chcieli się ośmieszyć i wziąć na siebie odpowiedzialności za te gołosłowne deklaracje złożone wczoraj przez „muszkieterów” Antoniego Macierewicza?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo, że wzdłuż linii frontu w Donbasie dochodzi do incydentów zbrojnych i utrzymuje się podwyższone napięcie militarne, to obecnie rozkręcający się konflikt na skalę globalną, jaki zaczął się ostatnio ostro ujawniać, zaczyna powoli dominować nad sytuacją światową. Oczywiście jest to panicznym usiłowaniem zachowania pozycji dominującej w światowej polityce przez Stany Zjednoczone, zaś wojna w Donbasie jest tylko jednym z wielu frontów prowadzonych w tym celu.

Jednak, jako że konflikt ten od wielu lat jest jedynym na tą skalę prowadzonym na ziemi europejskiej, jak sądzę wymusza to do ciągłego monitorowania sytuacji jaka ma tam miejsce.

Wynika to z tego, że wbrew pozorom, ten mały, lokalny konflikt, w pewnych okolicznościach może wyrwać się spod kontroli prowadząc do otwartej wojny pomiędzy „demokratycznym” Zachodem, a „autorytarnym” Wschodem.

Dlatego też tak ważne jest obserwowanie tego co w Donbasie się dzieje, bo daje to możliwość poznania mechanizmów prowadzących do wywołania wojny na skalę globalną.

I tak w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze sił ATO, już od godziny 17:00 rozpoczęli ostrzał dzielnicy przemysłowej w miejscowości Jasinowata. Ostrzał ten prowadzony był przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm z kierunku wschodnich obrzeży Awdiejewki. Łącznie na teren kontrolowany przez powstańców, spadło około 22 pociski moździerzowe. Później w nocy rejon ten ostrzeliwany był przy użyciu czołgów.

Poza tym prowadzony był ostrzał ze strony ukraińskiej i walki, w rejonie północnych obrzeży Gorłówki, a więc w okolicy osiedla Gołmowskij i osady Zajcewo oraz na zachodnich obrzeżach dzielnic Piotrowskiej i Kirowa w Doniecku.

Ostrzelana została również miejscowość Makiejewka gdzie w wyniku tego została uszkodzone szkoły podstawowe nr. 77, nr. 32 i nr. 18 oraz kilka pocisków spadło na teren palcu zabaw dla dzieci mieszczącego się w przedszkolu nr. 154 i zniszczonych zostało kilka podstacji energetycznych odcinając m.in. dopływ prądu do kopani „Szczegłowskaja-Głubokaja”, z której już zostało ewakuowanych 163 górników nocnej zmiany. Łącznie na ten teren spadło ponad 163 pocisków moździerzowych. Poza stratami materialnymi jak dotąd nie ma ofiar wśród ludzi.

Natomiast walki toczyły się w rejonie Marinki i na linii miejscowości Awdiejewka-Jasinowata.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

Na koniec tego wątku krótka relacja filmowa z ostrzelanej przez ukraińskich żołnierzy Staromichajłowki:

I z Jasinowatej:

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Po dwóch latach wstrzymania produkcji, w dniu wczorajszym ruszyła produkcja rur i profilów zamkniętych w zakładzie w Makiejwce. Głównym odbiorcą produkcji ma być FR.

Od ubiegłego piątku (30.09.16r.) w Brukseli prezentowana jest wystawa zdjęć zrobionych przez donieckich fotografików: Olega Nikitina, Siergieja Koszkina i Denisa Grigorjuka, pt. „Donbas. Kroniki aniołów”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

 

 

Reklamy

96 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.10.2016r.- 588 dzień od nowego rozejmu.

 1. Blamaż „nowego oczyszczonego z korupcji ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości”. Sąd Apelacyjny w Kijowie przyznał rację i uznał za bezprawne skargę byłej minister sprawiedliwości Eleny Łukasz (za prezydenta Janukowycza), która wpisano na listę urzedników prezydenta Janukowycza, uznanych za winnych popełnienia przestępstw i objeto sankcjami (m.in. przez UE). Zarzucono jej udział nielegalnym transferze 8,6 mln hrywien ze środków państwowych. Jak się jednak okazało, nie mogła w tym procederze uczestniczyć bo ów bardzo” kontrowersyjny transfer „odbył się dwa miesiące, zanim został mianowana na stanowisko szefowej resortu sprawiedliwości…
  http://www.politnavigator.net/ehks-ministr-vremen-yanukovicha-vyigrala-sud-u-vedomstva-lucenko.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Witam z wieczora…

  Ukraińscy wojskowi którzy razem z wojskowymi z Rosji oraz OBWE tworzyli specjalną grupę do spraw monitoringu przestrzegania „Mińska” dostali rozkaz opuścić tę komisję
  http://vz.ru/news/2016/1/26/790715.html
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_52748%2Fall

  Polecam – to i owo o filmie „Wołyń”
  http://piekarska.blog.pl/?p=137060
  „WOŁYŃ” TO TRZEBA ZOBACZYĆ

  Ukry jadą na Krym. Będą wypoczywać czy co?
  .https://youtu.be/nI8nWR7EXG8

  Młody ukr – jak malowany!
  .https://pp.vk.me/c626216/v626216773/2e693/ELkfipg6IZc.jpg

  Koloniści bija rekordy! Do Włoch dopłynęło 11 tysięcy w ciągu dwóch dni!
  .https://www.youtube.com/watch?v=rqklJbu50oQ

  Dobranoc!

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W udzielonym przez siebie dla ukraińskiego portalu „112.ua’ wywiadzie deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji ‚samopomoc” stwierdził że awaria strony z tzw. e-deklaracjami dla urzędników i parlamentarzystów ukraińskich 4 października, mogła byc skutkiem ataku hakerskiego za który odpowiadają…sami urzędnicy obawiający się że będą musieli ujawnić niewygodne dane na swój temat (m.in o zarobkach, czy posiadanym majątku);
  http://strana.ua/news/34766-sboj-v-sisteme-e-deklaracij-deputat-sobolev-schitaet-hakerskoj-atakoj-organizovannoj-samimi-chinovnikami.html

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.