Wojna domowa na Ukrainie 14.10.2016r.- 597 dzień od nowego rozejmu.


 

Na swojej stronie na Facebooku minister ukraińskiego MSW Arsen Awakow, kilka dni temu ostro skrytykował prezydenta Francji   Hollande zarzucając mu, że chce pójść on na rękę rosyjskiemu przywódcy i doprowadzić do podziału Ukrainy.

 

„Panie Hollande, niech pan nie śmie wskazywać nam, byśmy oddawali terytoria Ukrainy i miliony istnień naszych obywateli reżimowi Putina, bo wydaje się to panu wygodne!”–  Awakow zwrócił się za pośrednictwem Facebooka do prezydenta Francji Françoisa Hollande po tym jak on wystąpił na wtorkowym posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, poruszając tam m.in. problem wdrażania pokojowej umowy podpisanej w lutym ubiegłego roku w Mińsku.
W dalszej części wpisu Awakow poinformował, że francuski prezydent François Hollande „zażądał przeprowadzenia wyborów w Donbasie, a dopiero po nich wycofania okupacyjnych wojsk Rosji z ukraińskiej ziemi i przywrócenia kontroli Ukrainy (…) nad granicą”.

Ta część wypowiedzi Hollande tak bardzo zbulwersowała Awakowa, że nie mógł powstrzymać swojej irytacji pisząc dalej, że „on chce wstrzymania ognia i wycofania wojska? Jakiego wstrzymania ognia? Może takiego jak dziś (tj. we wtorek 11.10.16r.- dopisek mój), kiedy to zginęło dwóch, a rannych zostało siedmiu naszych żołnierzy, do czego doszło właśnie podczas ogłoszonego wstrzymania ognia?”

Awakow dodał również, że Hollande nie powinien sprzedawać „na wulgarnym jarmarku politycznym największego narodu europejskiego, który w obronie europejskiej idei i wartości ogólnoludzkich wyszedł na Majdan płacąc za to życiem swoich najlepszych synów i córek”.

W związku z tym oświadczył, że takie podejście francuskiego prezydenta dowodzi, iż chciałby on przeprowadzenia wyborów w Donbasie „pod lufami rosyjskich wojsk okupacyjnych”, pod którymi łamane są obecnie podstawowe prawa obywatelskie. Zarzucił jednocześnie Hollande, że nie widzi zabijanych tam żołnierzy, ani milionów uchodźców, opowiadając się przy tym za amnestią dla prorosyjskich separatystów odpowiedzialnych za zabijanie cywilów w Donbasie.
Awakow przypomniał też Hollande, w jaki sposób „oświecona Europa” odniosła się kiedyś do rządów Adolfa Hitlera i do czego to w ostateczności doprowadziło, a więc widząc analogię do dzisiejszej sytuacji przestrzegł, że „jeśli wydarzenia na Ukrainie niczego was nie nauczyły, to spójrzcie na Syrię. Czy może otrzeźwiejecie dopiero wtedy, gdy rosyjski ‚hybrydowy’ pokój dojdzie do samych granic Francji?”

Zagroził przy tym, że jeśli Zachód odda Putinowi Ukrainę, to utraci w Europie swoją wolność.
Dlatego też, „panie Hollande, niech pan nie śmie wskazywać nam, byśmy oddawali terytoria Ukrainy i miliony istnień naszych obywateli reżimowi Putina, bo wydaje się to panu wygodne!”- napisał dalej na swojej stronie w Facebooku wściekły szef ukraińskiego MSW, Arsen Awakow.
„Ukraina nie zamierza kupować swojej wolności, lecz zamierza o nią walczyć!” – twardo zaznaczył na koniec swego wpisu szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow.
Nie kończąc- co bardzo dziwne, jak to dotychczas było w zwyczaju, banderowskim wyzwaniem:
„Слава Україні! Героям слава!”

Co może być bardzo znamienne.
Pomimo tak podłych nastrojów wśród niektórych liderów obecnie rządzącej w Kijowie junty, kanclerz Niemiec Angela Merkel przeprowadziła wczoraj rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką na temat sytuacji w Donbasie.
O rozmowie tej poinformował w czwartek wieczorem rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Jak powiedział, Merkel i Poroszenko opowiedzieli się za utrwaleniem zawieszenia broni w Donbasie i za podjęciem kolejnych kroków zmierzających do realizacji porozumień z Mińska.

Przedmiotem rozmowy było też planowane od dłuższego czasu spotkanie w tzw. formacie normandzkim – przywódców Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy.  „Istniała zgoda co do tego, że takie spotkanie muszą poprzedzić dalsze narady” – poinformował Steffen Seibert.

W środę o warunkach takiego spotkania rozmawiali przez telefon przywódcy Francji, Niemiec i Rosji. Jak podał Pałac Elizejski, prezydenci Francois Hollande i Władymir Putin oraz kanclerz Angela Merkel zgodzili się, że najbliższe spotkanie w formacie normandzkim „powinno być konstruktywne, z perspektywą zakończenia kryzysu na Ukrainie”.

Rzecznik niemieckiego rządu powiedział też, że warunkami rozwiązania kryzysu na Ukrainie są „trwały rozejm, przyspieszenie procesu wycofania sił i zapewnienie dostępu bez przeszkód misji obserwacyjnej OBWE”. Wśród politycznych warunków zakończenia konfliktu wymieniono „przeprowadzenie wyborów lokalnych w ramach ukraińskiego prawa i z jego poszanowaniem, a także zgodnie ze standardami OBWE”.
Tak więc, pomiędzy tym za czym obecnie optuje prezydent Francji, a tym co podano w komunikacie strony niemieckiej wyłaniają się znaczne różnice zdań, czyli dotychczasowa solidarność i jednomyślność partnerów zachodnich krajów kwartetu normandzkiego, wobec sposobów rozwiązania konfliktu na południowym-wschodzie Ukrainy, zaczyna się rysować i pękać.
Wniosek z tego jest taki, że koncepcja rosyjskiego przywódcy gry na czas i twardego trzymania się  narodowych priorytetów zapewniających bezpieczeństwo Rosji, zaczyna powoli przynosić skutek, tym bardziej, że Zachód już jest zmęczony sankcjami ponosząc z tego tytułu znaczne ciężary oraz powoli ma dość tego amerykańskiego bałaganu do jakiego doprowadzono na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.
Stąd wniosek, że w globalnej konfrontacji, to Stany Zjednoczone są obecnie w odwrocie i zaczęły przegrywać tracąc przy tym- już jakiś czas temu nadszarpnięty, autorytet.

https://web.facebook.com/arsen.avakov.1/posts/1156192261137545,

https://web.facebook.com/arsen.avakov.1?_rdr,

http://www.unian.info/politics/1570502-frances-hollande-says-ready-to-take-part-in-four-way-ukraine-talks-reuters.html,

https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/political-subgroup-minsk-fails-reach-compromise-donbas-elections.html,

http://www.ostro.info/news/1499/,

https://web.facebook.com/petroporoshenko/?_rdr.

A co na to wszystko jeden z filozofów ze „stajni Macierewicza” jaki się objawił ostatnio w rządzie PiS?

Ano, według tego pana „все нормально”, bo:

 

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii frontu w Donbasie zaczęła stabilizować się na podwyższonym stanie napięcia militarnego.

I tak, w godzinach pomiędzy 19:00, a 01:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, przeprowadzili ostrzał w rejonie zachodnich obrzeży Doniecka: wsi Aleksandrowki i Trudowskiego  oraz na południowym odcinku frontu, w okolicach miejscowości, które znajdują się w obwodzie nowoazowskim, a więc: Sachanki, Lenińskiego i Biezimiennego.

Łącznie spadło tam około 225 pocisków kaliber 152, 122, 120 i 82 mm.

Równolegle z prowadzonym ostrzałem artyleryjskim przez stronę ukraińską dochodziło również do walk, wymiany ognia i lokalnych potyczek.

Poniżej jeszcze raport dobowy przekazany przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego biorącego udział w tak zwanej operacji antyterrorystycznej (ATO), która prowadzona jest wobec rosyjskojęzycznej ludności zamieszkującej Donbas. Dodam, że oficjalna strona na Facebooku dowództwa ATO, nadal jest zablokowana przez hakerów 🙂 :

 

Na koniec tego wątku krótka relacja filmowa dokumentująca skutki wczorajszego ukraińskiego ostrzału okolic Pierwomajska:

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

„Donbas Opera”- XXII Międzynarodowy Festiwal „Gwiazdy Światowego Baletu”.

Pierwsza dama na premierze ukraińskiego pełnometrażowego filmu animowanego «Микита Кожум’яка».

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

134 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.10.2016r.- 597 dzień od nowego rozejmu.

 1. W.Kliczko w wywiadzie telewizyjnym wyliczył pługi śnieżne otrzymane z Niemiec twierdząc, że dodając 13 i 3 można otrzymać liczbę 15.
  Jeden z komentarzy: Kliczko się nie pomylił, nie doceniacie go. Po prostu jeden z pługów już podpieprzyli.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. „Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam
  służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej,
  bronić jej niepodległości i granic.
  Stać na straży Konstytucji,
  strzec honoru żołnierza polskiego,
  sztandaru wojskowego bronić.
  Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie,krwi własnej ani życia nie szczędzić.
  Tak mi dopomóż Bóg.”

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Nie mogę spać (to się podobno nazywa starość), więc przeglądam neta i tu linkuję, aby nie przepadło (z mediamatołów)

  Protesty przed Ambasadą Rosji w Kijowie
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-przed-ambasada-rosji-spalono-plakat-z-podobizna-putina/hktr9m

  Demokracja w Ameryce, czyli merytoryczne zastrzeżenia do programu kandydatów.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/trump-odrzuca-zarzuty-o-napastowanie-seksualne-sa-nowe-oskarzycielki/gdsrbp

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/michelle-obama-atakuje-trumpa-za-stosunek-do-kobiet/gh1e9b

  A tak patrząc na wiek kandydatów, to przypomina mi to „wybory” po śmierci Breżniewa. Kandydowali Czernienko i Andropow.. „Wyborcy” mieli problem, czy postawić na wiek czy doświadczenie.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Anatolij Szarij, „dzień UPA” w Kijowie i marsz „ekstrementów banderowskich” ze „Swobody”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=ahhOEf-n7wo
  Ps. Jeden z komentarzy pod filmikiem;
  „С утра опохмелившись половина толпы вернется на заработки в Польшу, а другая половина на заработки в Россию. СУГС!!!”
  (A z rana połowa hołoty na zarobek do Polski, a druga połowa na zarobek do Rosji)…

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Serhij Leszczenko zauważył, że „okres” działania sankcji przeciwko Rosji uchwalony przez Kijów w 2015 roku „wygasł” już we wrześniu. Sankcje te bowiem wprowadzono 16 września 2015 roku wobec 388 osób i 105 podmiotów prawnych na okres jednego roku. Leszczenko stwierdził ze nie przedłużenie tych sankcji może mieć podłoże korupcyjne i zwiazane może być ze wspólnymi interesami łączącymi biznesmenów rosyjskich oraz ukraińskich;
  https://ria.ru/world/20161014/1479278105.html
  KRONIKI ŚWINIOŁACTWA ciąg dalszy. Okazało się, że główna ‚ofiara” „państwa – agresora’ która prowadzi z nim (PODOBNO) ‚wojnę na śmierć i życie” nawet nie stosuje przeciwko niemu sankcji!

  Polubione przez 2 ludzi

  • „Okazało się, że główna ‚ofiara” „państwa – agresora’ która prowadzi z nim (PODOBNO) ‚wojnę na śmierć i życie” nawet nie stosuje przeciwko niemu sankcji!”- ale za to stanowczo domaga się aby te sankcje były kontynuowane (w tym przez polskie władze).

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 6. Jak „wunderwafla” dla „niezwyciężonej armii kijowskiej’ składali, czyli „«Отаман» с головой «Гвоздики» вместо «Рака»” (‚Otaman” z głową Goździka’ zamiast „RAKa”). Okazuje się zamontowanie wieży od samobieznej haubicy „Goździk” wyniknęło prawdopodobnie z powodu niedostarczenia przez polską „Hutę Stalowa Wola’ wieży uzbrojonej w 120 mm moździerz „RAK”;
  http://diana-mihailova.livejournal.com/53062.html#comments
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mo%C5%BAdzierz_RAK
  „Ps. Kliati lachi! „…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.