Wojna domowa na Ukrainie 15.10.2016r.- 598 dzień od nowego rozejmu.


Kijów- dzień hańby czyli ukraińscy neonaziści świętują rocznicę powstania UPA- organizacji bezpośrednio odpowiadającej za ukraińskie zbrodnie ludobójstwa w czasach II WŚ.

„Metody zimnej wojny, nowe światowe technologie. Dezinformacja i propaganda zawsze były wykorzystywane podczas wojen. Ale w erze internetu osiągają nowy poziom. Dla UE nadszedł czas walki, z Rosją i jej niezgodnej z prawdą narracji na temat Ukrainy….”– taką tezę zawarto w raporcie sporządzonym przez litewskiego europosła Petrasa Auštrevičiusa dla Parlamentu Europejskiego.

„Rosyjska linia polityczna stała się bardziej agresywna i zaczęła wywierać presję na sąsiadów. Informacja, jako narzędzie wojny, jako środek wywierania wpływu, jest coraz częściej wykorzystywana przeciwko sąsiadom, przeciwko polityce UE, przeciwko Zachodowi”– napisano w dalszej części raportu Petrasa Auštrevičiusa.

„Celem propagandy uprawianej przez rosyjski rząd jest zniszczenie demokratycznych wartości w Europie. Wymierzona jest ona w pojedynczych dziennikarzy i polityków”– takie stwierdzenia zawarte są w rezolucji komisji zagranicznej PE, uchwalonej w poniedziałek (10.10.2016r.). W tym miejscu dodam od siebie, że nikt skuteczniej, niż od rządzących w UE „elit” politycznych, nie niszczy demokratycznych wartości, np. premier Szydło, minister Macierewicz, czy też sam prezes ugrupowania pod nazwą  Prawa i Sprawiedliwości.

Dalej w raporcie zawarto następne bardzo ciekawe tezy, np. takie że:

„Rosyjski rząd w agresywny sposób stosuje szeroki wachlarz środków jak np. think tanki, obcojęzyczne stacje telewizyjne jak ‚Russia Today’, pseudo-agencje prasowe, media społecznościowe i internetowych trolli, by atakować demokratyczne wartości, dzielić Europę, uzyskiwać poparcie w samej Rosji i stwarzać wrażenie, że kraje sąsiadujące na wschodzie z UE upadają”.

W związku z tym eurodeputowani wezwali przedstawicieli mass mediów z Unii Europejskiej, by zbierali dowody tej propagandy. Niepokoi ich też fakt, że niektóre państwa UE, ze względu na brak świadomości rosyjskich działań, mogą stać się celem wzmożonej rosyjskiej propagandy i dezinformacji.

Dlatego też, rosyjskiej propagandzie w UE ma przeciwdziałać specjalna grupa robocza na rzecz strategicznej komunikacji. W rezolucji wskazuje się również na konieczność, by ta grupa została rozbudowana do „pełnowartościowej jednostki wewnątrz unijnej dyplomacji i by została wyposażona  w odpowiedni personel i środki finansowe”.

Czy nie chodzi tu po prostu o wprowadzenie tylnymi drzwiami urzędu cenzury?

Takie podejście mogą sugerować słowa europosłanki Anny Fotygi, która przedstawiła rezolucję w EP, otóż wyraziła ona opinię, że „należy więcej robić dla zdemaskowania mechanizmów propagandowych, wycelowanych w pojedyncze państwa członkowskie, całą Unię Europejską i Zachód”.  Czyli wypisz wymaluj prawilny urząd cenzorski, na wzór tego jaki mieliśmy w pierwszym PRL-u.

Natomiast Margarita Simonjan, redaktor naczelna rosyjskiego kanału informacyjnego „RT” , odnosząc się do raportu komisji spraw zagranicznych PE dostrzegając w jakim kierunku to wszystko zmierza, napisała w swoim oświadczeniu, że rezolucja ta oznacza ingerencję w wolność poglądów Unii Europejskiej:

„Jest to dość interesująca wykładnia tak wielce zachwalanych zachodnich wartości, przede wszystkim swobody wyrażania poglądów. W praktyce oznacza to atak na kilka odmienne brzmiących głosów, wśród dosłownie tysięcy europejskich firm medialnych (…) Jeżeli coś podważa publiczne zaufanie do europejskich instytucji, to właśnie ta rezolucja”.

Przypomnę, że jednym z pomysłodawców i współautorem rezolucji jest mało znany litewski europoseł Petras Auštrevičius, członek  komisji spraw zagranicznych PE.  Poprzez przekazanie tej rezolucji chce on doprowadzić do podjęcia działań przeciwko propagandzie, w tym wzmocnionej współpracy między państwami UE z NATO i wyspecjalizowanymi jednostkami informacyjnymi. Raport ten przyjęto dużą większością głosów.

Oczywiście raport Petrasa  Auštrevičiusa nie zmusza Komisji PE do działania. Ale wiadomo, że i UE, i NATO, mają takie samo stanowisko jeśli chodzi o walkę z propagandą. Raport ma trafić na obrady sesji plenarnej PE w listopadzie.Powiem tylko, że dla niektórych kół politycznych w UE, uściślenie współpracy z NATO jest na tyle ważne, że mogą posunąć się jeszcze dalej, nie tylko oskarżając Rosję o prowadzenie wojny propagandowej i stosowania cenzury.

Ciekawe jakie wnioski europosłowie przyjmą w listopadzie w  odpowiedzi na ten raport?

Poniżej przykład wojny propagandowej prowadzonej przez Zachód:

http://www.europarl.europa.eu/meps/pl/124766/cv_home.html,

http://www.europarl.europa.eu/meps/en/124766/PETRAS_AUSTREVICIUS_home.html,

http://www.europarl.europa.eu/meps/pl/124766/_history.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, w porównaniu z dniami poprzednimi, sytuacja wzdłuż linii frontu, drastycznie się zaostrzyła. Spowodowane było to dwoma czynnikami, a więc po pierwsze odreagowaniem ukraińskich bojców z neobanderowskich formacji ochotniczych, po zlikwidowaniu przez powstańców, w czasie próby przekroczenia linii frontu przez ich jeden 60-cio osobowy  specjalny oddział. W czasie tej nieudanej próby zginęło około 15 i zostało rannych zagranicznych najemników, oraz został bardzo poważnie uszkodzony helikopter należący do jednego z krajów NATO. Drugim powodem tego nagłego wzrostu aktywności ukraińskich żołnierzy,  był obchodzony wczoraj dzień hańby, czyli świętowano rocznicę powstania banderowskiej zbrodniczej organizacji UPA.

W celu przypomnienia co to była UPA, kilka linków:

  1.    https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_wo%C5%82y%C5%84ska,
  2.    http://natemat.pl/132609,zamordowali-100-tys-polakow-stosowali-setki-tortur-rzez-wolynska-wciaz-dzieli-dwa-narody,
  3.    http://www.rodaknet.com/rp_art_4643_czytelnia_ludobojstwo_upa.htm

      4.    http://dziennik.artystyczny-margines.pl  /zestawienie-362-metod-tortur-stosowanych-przez-upa-na-polakach/.

I tak, w ciągu ostatniej doby, ukraińscy żołnierze już przed południem kontynuowali ostrzał m.in. przy użyciu haubic 152 mm, na południowym odcinku frontu, usiłując tam wedrzeć się w głąb linii obronnych sił powstańczych. Ten desperacki atak został powstrzymany, ale w jego e efekcie ponad 10 ukraińskich bojców zostało zlikwidowanych, zaś dodatkowo znaczna ich liczba odniosła rany.

Podobnie sytuacja napięta była w rejonie wsi Zajcewo, leżącej na północnych obrzeżach Gorłówki. Tam w godzinach od 20:00 do 00:30, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii i moździerzy przeprowadzili chaotyczny ostrzał rejonu wokół Zajcewa.

Poza tym ostrzelane zostały w godzinach 18:20-02:30 teren byłego lotniska w Doniecku, wsi Aleksandrówki i Trudowskiej na zachodnich obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, okolice Jasinowatej w rejonie Spartakusa i Krutaja Bałka oraz w rejonie Dokuczajewska- w okolicy wsi  i Nowopasła i Biełaja Kamienka. A także na odcinku frontu południowego w rejonie miejscowości Komiternowa, Leninska, Użewki, Wodjannoje i Sachanki.

W wyniku tego ostrzału, we wsi Siergiejewka znajdującej się na zachodnich obrzeżach Sachanki, uszkodzone zostały cztery domy, z tego dwa od bezpośrednich trafień pocisków artyleryjskich. Natomiast na osiedlu Aleksandrowka, na zachodnich obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, został uszkodzony jeden dom znajdujący się przy ulicy Lenina nr. 115. Ofiar w ludziach nie było.

Łącznie podczas tego ostrzału na terytorium DRL, spadło około 217 pocisków ciężkiej artylerii kaliber 252 i 122 mm i około 82 pocisków moździerzowych kaliber 120 mm.

Walki toczyły się w rejonie Szirokina i miejscowości Wodjannoje.

Jeśli chodzi o odcinek frontu ługańskiego, to tam także ukraińscy żołnierze wykazywali wczoraj nadmierną aktywność.

I tak, sześć razy zostały ostrzelane tam przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, granatników, rakiet p.panc i broni ręcznej, okolice wsi Kalinowo. natomiast przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów i ręcznych karabinów maszynowych ostrzelano okolice wsi Mariewki.

Poniżej jeszcze raport dobowy biura prasowego ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie wobec ludności cywilnej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO). Proszę zwrócić uwagę, że BP ATO dorobiło się już nowej swojej strony:

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa dokumentująca skutki ukraińskiego ostrzału Pierwomajska:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Znajdujący się pod czasową okupacją banderowskiej junty z Kijowa, Krasnyj Liman. Jak widać junta, wbrew deklaracjom o pokojowym rozwiązaniu konfliktu w Donbasie, nadal kieruje do strefy ATO, ciężką broń.

Stolica Krymu- Simferopol, wizyta delegacji włoskich działaczy politycznych i samorządowych.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

73 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.10.2016r.- 598 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.