Wojna domowa na Ukrainie 16.10.2016r.- 599 dzień od nowego rozejmu.


Wizytacja w strefie ATO przed rozpoczęciem przez ukraińskie siły zbrojne kolejnej fazy działań wojennych w Donbasie?

 

„Napięcie na Wschodzie sprawia, że musimy odbudować zniszczone jednostki wojskowe” zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas przedwczorajszego spotkania z przedstawicielami władz Nowego Miasta nad Pilicą.

 

Podczas tej wizyty Macierewicz potwierdził, że lotnisko w Nowym Mieście nad Pilicą wraz z jego infrastrukturą, będące dotychczas w zasobach Agencji Mienia Wojskowego, zostaje przeniesione do zasobów resortu, gdzie rozpocznie się proces modernizacji i reaktywacji jednostki wojskowej:

To jestem jedna z wielu strategicznych decyzji, jakie ostatnio podejmujemy. Napięcie na Wschodzie sprawia, że musimy odbudować zniszczone jednostki wojskowe. Zwłaszcza dotyczy to lotniska takiego jak tutaj. Jednego z najważniejszych lotnisk na ścianie wschodniej, współdziałającego z całym systemem lotnisk. Tutaj stworzono dziurę strategiczną, która pojawiła się  na skutek likwidacji tego lotniska (…) Tutaj będą teraz posadowione wojska obrony terytorialnej, siły specjalne, a także przywrócone zostanie współdziałanie z Wyższą Szkołą Oficerską w Dęblinie, która będzie miała tutaj także możliwości szkolenia (…) Uruchomimy także pas lotniskowy. To wszystko zostanie wykonane do 30 października 2017 r. Decyzje zostały już podjęte, gdyż z punktu widzenia strategicznego i bezpieczeństwa kraju są konieczne

Realizując strategię rządową PiS, MON  wykonuje operację powrotu sił zbrojnych do Nowego Miasta nad Pilicą. Obecnie trwają w MON bardzo zaawansowane prace planistyczne nad wykorzystaniem tego terenu.

Kierunkiem działania ma być odtworzenie m.in. funkcji lotniskowej i szkoleniowej terenu. Decyzja podyktowana jest m.in. potrzebami rozwijanych intensywnie i priorytetowo rodzajów wojsk, w tym obrony terytorialnej, sił powietrznych oraz wojsk specjalnych.

Według przyjętego harmonogramu, w 2017 roku nastąpi odtworzenie podstawowej gotowości eksploatacyjnej lotniska, co pozwoli na rozpoczęcie działalności na tym terenie Szkole Orląt z Dęblina. Zaplanowano także, by pod koniec 2019r, rozpoczęło się  szkolenia poddziałów Sił Zbrojnych RP w oparciu o zintegrowany ośrodek szkolenia specjalistycznego.

To nie był jedyna tego dnia wizyta szefa MON, bo uczestniczył on również w uroczystym apelu klas mundurowych, który odbył się na  Rynku Miejskim w Skierniewicach. W ceremonii tej brało udział 140 uczniów z Zespołu Szkół nr 4 „im. ppłk. Romualda Sulińskiego” ze Skierniewic oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Bolimowa i Liceum Ogólnokształcące „im. Cz. Tańskiego” z Puszczy Mariańskiej.

Na uroczystości tej szef MON m.in. powiedział:

„Często słyszę, że jesteście nazywani młodym wojskiem. Myślę, że możecie być z tego dumni nawet wtedy, gdy pada ono nie zawsze w pochlebnych intencjach. Wasz wybór i wasza determinacja powinna być (…) witana z dumą i przekonaniem, że będziecie dobrze służyli ojczyźnie (…) Wiem, że plan odbudowy armii (…) się powiedzie, bo wy jesteście naszą nadzieją. Bo wy jesteście naszą przyszłością. Bo zarówno polska armia w dotychczasowym kształcie, jak i ten jej kształt, który będzie wzmocniony o piąty rodzaj sił zbrojnych – obronę terytorialną, gdy stanie na granicy wraz z naszymi sojusznikami z armii amerykańskiej i innych krajów NATO, zagwarantuje nam bezpieczeństwo. Wy pokazujecie, że Polska jest do tego gotowa”

Na zakończenie apelu minister Antoni Macierewicz wręczył uczniom klas mundurowych wyróżnienia „Wzorowy Uczeń Mundurowy”.

Później Antoni Macierewicz  wziął udział w spotkaniu  dyrektorami miejscowych szkół i ich nauczycielami. Spotkanie to odbyło się w Urzędzie Miasta Skierniewice

 

Jak można skomentować to czego jesteśmy świadkami obecnie świadkami?

Otóż, po dwudziestu sześciu latach tzw. demokracji w Polsce, wychodzi na to, że wróciliśmy ponownie do punktu wyjścia, a więc wg. obecnie obowiązującej wykładni propagandowej ponownie mamy przy swojej granicy śmiertelnego wroga, tylko nie jest nim tym razem zachodni militaryzm pogrobowców Hitlera, ale wschodnie imperium pod przywództwem Putina.

Tak wiec, zamiast obecnie żyć i rozwijać się w pokoju, obecne elity polityczne zagrożone utratą władzy i wpływów, do czego może dojść w wyniku buntu społecznego,  rozpętują histerię rosyjskiego zagrożenia, co jest pretekstem do przyśpieszonej militaryzacji kraju oraz powołania nowego rodzaju sił zbrojnych, o niewyjaśnionym do dziś statusie i celu jakim ma służyć.

Widać wyraźnie, że ten rząd usiłuje sobie kupić poparcie wojska i części społeczeństwa oraz światowego hegemona, licząc na to, że te działania pozwolą mu bezpiecznie sprawować kwasi dyktatorską władzę, przez co najmniej kolejne tysiąc lat.

Dziś jeszcze takiego niebezpieczeństwa nie ma i reakcja na czas może uchronić ten kraj od kolejnego nieszczęścia. Ale gdy powiedzie im się dokończyć realizację planu ubezwłasnowolnienia społeczeństwa polskiego, to nie będzie już takiej siły, która zdolna by była odwrócić ten scenariusz.

Tak więc, obecnie jesteśmy mniej więcej na etapie pierwszych lat rządów NSDAP w hitlerowskich Niemiec, a co się stało później, chyba nie muszę tu przypominać?

 

No nic, jak będzie to się dopiero okaże, ale już dziś jest jasne, że „Antoni wzywa nas do broni”:

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, sytuacja wzdłuż linii rozgraniczenia nie poprawiła się.

I tak, poza ostrzałem z ciężkiej artylerii i moździerzy prowadzonym w rejonie frontu południowego, w nocy pomiędzy godziną 23:00, a 01:00, ukraińscy żołnierze ostrzelali dzielnicę Piotrowską w Doniecku.

Ukraińskie dowództwo ATO podjęło wczoraj decyzję o przeniesieniu bliżej linii demarkacyjnej ukraińskiego punktu kontrolnego „Zajcewo”.

Poza tym walki trwały w rejonie miejscowości Szczastie na ługańskim odcinku frontu, w rejonie Komiternowa na południowym froncie oraz na północ od Doniecka, pomiędzy miejscowościami Jasinowata-Awdiejewka-Spartakus.

W wyniku przedwczorajszego intensywnego ostrzału przeprowadzonego przez stronę ukraińską w rejonie frontu południowego, zostały tam uszkodzone elektrownie wiatrowe, zakłócając w ten sposób normalne zaopatrzenie okolicznych miejscowości w energię elektryczną.

Na skutek tego samego ostrzału zginęło 3 żołnierzy sił zbrojnych DRL i kolejnych 3 zostało rannych.

Natomiast w rejonie frontu ługańskiego, ukraińscy żołnierze w ciągu ostatniej doby 7 razy przeprowadzili ostrzał stanowisk obronnych Milicji Ludowej ŁRL. Przy użyciu moździerzy zostały ostrzelane okolice wsi Kalinowo i Stachanowa oraz przy użyciu opancerzonych wozów bojowych okolice pomnika Kniazia Igora, koło mostu do Stanicy Ługańskiej.

Na koniec jeszcze sprawozdanie za ostatnią dobę dotyczącą sytuacji wzdłuż linii styku w Donbasie sporządzone przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego ATO:

 

***

Wczorajsze oświadczenie ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenki, o jego osobistej niechęci do wdrażania politycznej części umowy pokojowej podpisanej w lutym zeszłego roku w Mińsku, dowodzą wg. szefa rządu DRL Aleksandra Zacharczenki, że umowa mińska de facto przestała obowiązywać. Wzt. Aleksander Zacharczenko zwołał w trybie pilnym na naradę przedstawicieli władz lokalnych struktur samorządowych DRL, aby omówić z nimi sytuację, pod kątem możliwości kontynuowania kolejnej fazy wrogich działań przez siły zbrojne kijowskiej junty.

***

Na koniec kilka zdjęć:

W donieckiej „Donbas Operze” zakończył się XXII Międzynarodowy Festiwal pt. „Gwiazdy Światowego Baletu”.

http://donbassopera.com/ru/news/zavershilsya-festival-zvezdy-mirovogo-baleta.html

 

Światowej sławy rosyjski pieśniarz operowy Iosif Kobzon przekazał dla przedszkola nr. 297 dary, w tym nowoczesne wyposażenie kuchenne i audiowizualne oraz prezenty dla przedszkolaków.

Słynny rosyjski pieśniarz operowy Iosif Kobzon przekazał instrumenty muzyczne dla najbardziej uzdolnionym uczniom szkoły muzycznej w Doniecku.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

Pozdrawiam.

Reklamy

154 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.10.2016r.- 599 dzień od nowego rozejmu.

  1. Nie bardzo wierzę, że Ukrańcy zrobili to bez pomocy „braci większych”. Jak próbowali wcześniej, to im samym często łapki urywało. USA przegrały w Syrii (na ten moment, a może i na dobre), to kombinują. jak mogą. Co z tego, że już wcześniej próbowali odciągnąć Rosję na Ukrainę i nic im z tego nie wyszło. Kretyństwo to próbowanie ciągle tego samego i oczekiwanie odmiennego rezultatu. Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.