Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2016r.- 607 dzień od nowego rozejmu.


 

Nie dalej jak w miniony piątek szef MON Antoni Macierewicz wraz z sekretarzem stanu ze swojego resortu Bartoszem Kownackim wzięli udział w inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej (WSKSiM) Ojca Rydzyka w Toruniu. W trakcie uroczystości minister obrony narodowej wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Polska w systemie bezpieczeństwa światowego”.

 

W swoim wykładzie na WSKSiM, czyli tam gdzie na trzecim roku studiuje były najbliższy współpracownik szefa MON- Bartłomiej Misiewicz, minister Macierewicz przypomniał ustalenia przyjęte na warszawskim szczycie NATO w lipcu br. w tym najważniejsze o rozlokowaniu wojska na tzw. flance wschodniej, co było możliwe tylko dzięki „decyzji, którą podjęto przy urnie wyborczej” w 2015 roku  i objęcia w wyniku tego władzy w Polsce przez PiS:

„I ona zdecydowała o całym ciągu wydarzeń, który doprowadził do decyzji o usytuowaniu wojsk amerykańskich i natowskich na tzw. wschodniej flance NATO. Gdyby do władzy w Polsce nie doszła koalicja pod przewodnictwem PiS, wraz z jej programem zachodnim i niepodległościowym, gdyby Polacy nie podjęli tej decyzji, nigdy szczyt NATO nie rozstrzygnąłby na rzecz stacjonowania tych wojsk”

Idąc dalej tym tokiem rozumowania szef MON orzekł, że:

„Decyzje, które podjęliśmy na warszawskim szczycie NATO mają historyczne znaczenie dla Europy Środkowo-Wschodniej. Odebraliśmy Rosji możliwość decydowania o tym, jakie wojska mają prawo stacjonować w naszej Ojczyźnie (…) Od stycznia rozpocznie się rozlokowywanie batalionowej grupy bojowej na tzw. Przesmyku Suwalskim w sile mniej więcej 1200 żołnierzy, w tym 900 żołnierzy amerykańskich oraz żołnierzy brytyjskich, włoskich i rumuńskich. Będą tworzyli łącznie kontyngent natowski w północno-wschodniej Polsce. Dowodzić całym zgrupowaniem, a więc zarówno, grupą bojową na Łotwie, w Estonii, na Litwie i w Polsce, będzie dowództwo dywizyjne stacjonujące w jednym z północno-wschodnich miast Polski, budowane na podstawie oficerów polskich (…) Od stycznia także rozpocznie się umieszczanie w Polsce ciężkiej brygady amerykańskiej liczącej ponad 4,5 tys. żołnierzy. Łącznie oznacza to, że na terenie Polski będzie trwale – choć zmieniając skład personalny, ci ludzie będą rotowali, ale stale te siły będą w takim samym potencjale – ponad 6 tys. żołnierzy, czyli dwie brygad”

Minister Antoni Macierewicz podkreślił, że nie byłoby to wszystko możliwe również bez skoncentrowanego wysiłku prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego i „w jakimś skromnym wymiarze” kierownictwa MON:

Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński. Tu leży źródło tej wielkiej geopolitycznej zmiany, której beneficjentem przede wszystkim jest naród i państwo polskie, ale które promieniuje na zmianę geopolityczną całego świata” – podkreślił szef MON.

Dodał przy tym, że poprzednie władze skupiały wysiłek na tym, aby wojska sojuszników przebywały w Polsce „w wymiarze ćwiczebnym” i demonstrowały brak wiary w możliwość ich stałej obecności, co jest gwarantem rzeczywistego bezpieczeństwa. Dopiero dojście do władzy PiS uratowało Polskę przed rosyjskim zagrożeniem, twierdzi Macierewicz:

„Ta zamiana, jaką przyniosło PiS, z tego punktu widzenia miała symboliczny i praktyczny wymiar fundamentalny. Za tym poszły decyzje, które często nie były zrozumiane i trudne, ale były niezbędne dla osiągnięcia tego efektu. Pierwszą decyzja był wzrost wydatków na obronę do 2 proc. PKB, liczonych według systemu natowskiego, co oznacza o miliard złotych więcej niż przeznaczały na to poprzednie rządy. W efekcie Polska znalazła się w niesłychanie wąskiej elicie czterech państw NATO, które wydają właśnie 2 proc. na zbrojenia”.

A więc musimy być wszyscy bardzo wdzięczni PiS-owi, prezydentowi Dudzie i premier Szydło, a szczególnie szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi, za to, że obecnie „Polska znalazła się w niesłychanie wąskiej elicie czterech państw NATO, które wydają właśnie 2 procent na zbrojenia”, że będą na naszych ziemiach stacjonować obce wojska, że kraj nasz stał się terenem przyszłych działań frontowych w konflikcie między mocarstwami, no i za to że mimo to powinniśmy się czuć bezpiecznie, nawet wtedy, gdy przez dwa lata (to też dzięki Antoniemu Macierewiczowi) nie będzie nas chroniło 50 helikopterów szturmowych.

Jak wiemy z poprzedniego mojego wpisu, tego samego dnia kiedy Antoni Macierewicz wygłosił powyższy wykład na WSKSiM w Toruniu, wieczorem została przyznana mu przez środowisko Białego Kruka Nagroda im. Kazimierza Odnowiciela „Patriota Roku 2016”.

Otóż, moim skromnym zdaniem to zdecydowanie za mało, bo przy tak wiekopomnych osiągnięciach w czasie zaledwie roku na stanowisku szefa MON Antoniego Macierewicza, która „promieniuje na zmianę geopolityczną całego świata”, należałoby już dziś zacząć uświetniać jego nazwiskiem place, ulice, aleje, ronda i skwery oraz szkoły, instytucje państwowe i użytku publicznego, w w rym tempie osiągnięć aż trudno sobie wyobrazić: co będzie za np. cztery lata?

Może Polska po tym stanie się imperium „międzymorza”?

A co tam „międzymorza”, może od razu „trójmorza”- czego genialny plan już mu chodzi po głowie.

 

A później?

 

Później zostaniemy światowym mocarstwem i to bez jednego wystrzału, tylko przy pomocy przemożnej siły woli i geniuszowi pana Antoniego Macierewicza, wspomaganego w pocie czoła przez prezydenta Dudę i premier Szydło.

 

 

https://twitter.com/MON_GOV_PL?ref_src=twsrc%5Etfw

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W czasie ostatniej doby wzdłuż linii frontu w Donbasie sytuacja militarna nie różniła się zasadniczo od tego co obserwuje się już tam od kilku tygodni.

I tak, między godzinami 19:00 a 00:30, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych przeprowadzili ostrzał w rejonie wsi Staromichajłowka, osiedla Trudowska, gdzie zstały w wyniku tego ranne dwie osoby cywilne- starsza kobieta i jej 31-letni syn, Aleksandrowki- na zachodnich obrzeżach Doniecka, zachodnich obrzeży Jasinowatej, gdzie został uszkodzony budynek mieszkalny  i Sachanki- znajdującej się na południowym odcinku frontu na wschód od Mariupola. Łącznie na teren znajdujący się pod kontrolą władz DRL spadło około 70 pocisków moździerzowych.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, ukraińskie wojsko w dzień i w nocy sześć razy przeprowadzili przy użyciu moździerzy 120 i 82 mm, granatników, automatycznych wyrzutni granatów i wyrzutni pocisków p.panc oraz ręcznych karabinów maszynowych, przeprowadzili ostrzał w rejonie miejscowości Kalinówki, Wiesołej Góry, Krasnego Jara i Rajewki, gdzie w wyniku ostrzału została ranna jedna osoba cywilna..

I jeszcze na koniec codzienny raport dobowy dotyczący sytuacji wzdłuż linii frontu w Donbasie sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) wobec ludności cywilnej:

***

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

 

***

 

 

Pozdrawiam.

Reklamy

77 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2016r.- 607 dzień od nowego rozejmu.

 1. jeszcze jedna informacja…

  A nawet dwie – porównawcze…

  UPAdlina – 2-gi blok Zaporozkiej EA zaraz po remoncie odstawiony na kolejny remont awaryjny
  http://amdn.news/2-i-blok-aes-v-zaporozh-ie-poslie-puska-snova-vstal-na-avariinyi-riemont

  Rosja
  6-ty blok Nowoworoneżskiej EA wszedł na 90% mocy. jest to blok energetyczny nowego pokolenia
  https://vk.com/feed?w=wall303159485_10766
  .https://youtu.be/VMnjcJnhJtk
  http://www.seogan.ru/shestoiy-energoblok-novovoronezhskoiy-aes-viveden-na-90-procentov-moshnosti.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Wkurzony Niemiec na dobranoc
  .https://youtu.be/CyViLdZCB2Y
  Рассерженный немец: Немецкие СМИ утверждают, что нам платит Путин

  Речь Ове Шаттауера на демонстрации в Берлине у Канцлерамта. На демонстрацию собрались более 3000 активистов. Инициатором протеста против действий правительства выступил независимый немецкий журналист Кен Йебсен.

  Polubione przez 1 osoba

  • Najedź myszką na foto, następnie przyciśnij prawy klawisz, po czym pojawi się słowo „kopiuj”.

   W ten sposób możesz teraz przenieść ten zapisany link do zdjęcia w dowolne miejsce, tylko, że musisz ponownie nacisnąć prawy klawisz mysz i tam wejść w hasło „wklej”.

   Proste?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.