Wojna domowa na Ukrainie25.10.2016r.- 608 dzień od nowego rozejmu.


 

Czy prezydent Andrzej Duda podpisując nowelizację ustawy o Agencji Mienia Wojskowego otworzył drogę nieodpłatnego przekazania uzbrojenia znajdującego się w gestii resortu obrony i MSWiA na Ukrainę?

W dniu wczorajszym prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (AMW), wprowadzającą zmiany dotyczące zasad powoływania osób kierujących jej pracami oraz zasad działania niektórych jej komórek. Nowelizacja rozszerza między innymi zakres możliwości sprzedaży za granicę uzbrojenia, sprzętu wojskowego i produktów podwójnego zastosowania, będących w dyspozycji resortu obrony czy MSWiA.

Ustawa ta rozszerza możliwość dokonywania przez AMW czynności związanych z przekazywaniem i zbywaniem sprzętu wojskowego lub produktów podwójnego zastosowania i  uzbrojenia, o którym mowa w ustawie z dnia 29 listopada 2000 r. „O obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”. Przyjęta ustawa przewiduje, iż AMW na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej albo ministra MSWiA będzie mogła nieodpłatnie przekazać lub zbyć powyższy sprzęt wojskowy i uzbrojenie, w tym również sprzęt wojskowy i uzbrojenie pozostające we władaniu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej albo ministrowi MSWiA lub przez osoby nadzorowanie, o ile nie są one wykorzystywane do realizacji zadań tych jednostek. Dotychczasowa regulacja przewidywała jedynie wąską możliwość nieodpłatnego przekazywania lub zbywania produktów podwójnego zastosowania i  uzbrojenia, o którym mowa w w/w ustawie z dnia 29 listopada 2000 r. w związku z realizacją umów międzynarodowych, na rzecz sił zbrojnych lub służb państw będących stronami tych umów.

Tak więc po znowelizowaniu ustawy o AMW możliwe staje się na podstawie decyzji podjętej tylko przez szefa MON lub MSWiA bezpłatne przekazywanie broni, sprzętu wojskowego i produktów podwójnego zastosowania, ale to nie wszystko, bo jednocześnie sankcjonuje ona zatrudnianie w AMW na kierowniczych stanowiskach bez żadnego konkursu, a tylko na podstawie decyzji szefa MON kolejnych „misiewiczów”.

Wynika to z tego, że nowelizacja ustawy o AMW po pierwsze umożliwia ministrowi odwoływanie i powoływanie prezesa agencji, po drugie znosi konkursy na stanowiska zastępców prezesa oraz dyrektorów oddziałów regionalnych i ich zastępców. Podobne zasady mają także obowiązywać w biurze prezesa. Zaś o jakie konkretnie stanowiska chodzi w tym wypadku, zdecyduje o tym jednoosobowo szef MON tworząc statut AMW, który określi wewnętrzną strukturę tej instytucji.
Zmiany dotkną również radę nadzorczą AMW, która uzyska kompetencję oceny działalności prezesa i udzielenia (lub nieudzielenia) mu absolutorium. W tym drugim przypadku minister będzie mógł odwołać prezesa.

Tak więc, powstaje w ten sposób nowa bardzo suta w wysokie stanowiska i majątek, enklawa która podlegać będzie wyłącznie szefowi MON- stającym się powoli dyktatorem w resorcie obrony.

Zaś sam MON powoli zaczyna zajmować w strukturach władzy w Polsce pozycję samodzielnego, i nie podlegającego żadnej kontroli- gracza.

Razem z Wojskami Obrony Terytorialnej- podległymi również szefowi MON, tworzy bardzo niebezpieczną mieszankę, która może wskazywać na uwzględnienie przez prezesa PiS i szefa MON sytuacji,  ewentualnego dokonania przy pomocy zaufanej części wojska zamachu konstytucyjnego w naszym kraju i wprowadzenie dyktatury.

Nie wiem, czy taki plan chodzi już niektórym po głowach, bo może też chodzić o to, aby wojsko stało się dla PiS mocną kartą przetargową w jego rękach i jednocześnie PGZ wraz z AMW źródłem ciepłych i bardzo dobrze płatnych stanowisk dla licznej rzeszy znajomych, rodzin i działaczy tej formacji politycznej.

Może też chodzić o jedno i drugie, gdy w momencie kiedy zostanie zagrożona władza PiS-u zastosuje on wariant siłowy. Oczywiście wszystko to dla „dobra” Polski, bo jakiż inny cel inaczej mogliby mieć koncesjonowani „patrioci”?

 

http://www.prezydent.pl/download/gfx/prezydent/pl/defaultaktualnosci/5378/382/1/agencja_mienia_wojskowego_-_skrot.rtf

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie w zasadzie nie uległa zmianie i była podobna jak w ciągu ostatnich dwóch tygodni cechując się wzmożoną aktywnością zbrojną strony ukraińskiej.

I tak, w w nocy ukraińscy żołnierze ostrzelali przy użyciu moździerzy osiedle Trudowskie na zachodnich obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej Doniecka, w wyniku czego został tam ranny 54 letni cywil. Ponadto w tej samej miejscowości w wyniku bezpośredniego trafienia pociskiem moździerzowym spłonął dom znajdujący się przy ulicy Mamina Sibiraka nr. 32.

Ostrzelane również przy użyciu moździerzy zostały zachodnie obrzeże miejscowości Spartakus oraz okolice Sosnowskoje w rejonie telmanowskim. Łącznie wystrzelono tam około 70 pocisków moździerzowych.

Walki toczyły się od godzin wieczornych w rejonie miejscowości Marinka- punkt kontrolny Jasinowata. Natomiast w strefie dzielnicy przemysłowej Jasinowatej ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu ciężkiej broni kaliber 122 mm, stanowisk obronnych powstańczych.

Poza tym na odcinku ługańskim frontu ukraińscy żołnierze z kierunku Stanicy Ługańskiej, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, przeprowadzili ostrzał terenu wokół pomnika Kniazia Igora.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) wobec ludności cywilnej Donbasu:

I jeszcze na koniec tego wątku krótka relacja filmowa z Komiternowa znajdującego się na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

Poniżej podobno „wykradziona” przez ukraińskich hakerów korespondencja Surkowa z biurem prezydenta Rosji na Kremlu:

 

***

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

130 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie25.10.2016r.- 608 dzień od nowego rozejmu.

 1. Mam mieszane uczucia.

  Lwów, jest starym polskim miastem, mimo że nie został założony przez Polaków.
  Natomiast okolice nie są szczególnie Polakom przyjazne.
  W połowie lat 30-tych, moja Ciocia nauczycielka, zachorowała na płuca i została skierowana do sanatorium niedaleko Lwowa.
  Zarządzający sanatorium uprzedził, żeby nie oddalała się zbyt daleko od ośrodka, bo tam nie może zagwarantować jej zdrowia i życia.
  W połowie lat 90-tych koleżanka wybrała się z przyjaciółką do sanatorium w Kiejstutach (otwarcie granic, paszporty w domu, euforia). Zarządzający sanatorium powiedział dokładnie to samo, co 60 lat wcześniej mojej Cioci. Nie oddalajcie się od ośrodka, bo nie ręczę za wasze zdrowie i życie. A to ponoć europejska Litwa, a nie dzika Ukraina (jak zwał, tak zwał – i to, i to, to wschód).

  Reasumując. wziąłbym Lwów i najbliższe okolice na zachód, a resztą niech się martwią np.Austriacy – w końcu dzięki nim powstał tam ten burd.l.

  Pozdrawiam

  Polubione przez 5 ludzi

  • Niestety Luk ale trafiłeś w sedno-Ukraińcy są zdesperowani. Poziom życia gwałtownie się obniżył po rewolucji godności,.Tak źle było tylko na początku XXI wieku gdy wybuchł kolejny kryzys.
   Różnica polega na tym, że wtedy zarobki były bardzo niskie, ale… koszty życia również nie były tak wysokie. Obecnie nie dość ,że zarobki i świadczenia to jakaś kpina to jeszcze podatki, media itp itd rosną z dnia na dzień. Ale z tego c słyszę najgorsza jest beznadzieja- Ukraińcy nie wierzą ,że może być lepiej u nich w kraju i uciekają za granice.
   problem w tym, ze w nowym miejscu zamieszkania przenoszą swoje zwyczaje i chcą ludność miejscową pouczać i zmieniać na swoje widzimisię.
   Do tego dochodzą problemy z adaptacją , poczucie krzywdy i … mamy gotowy przepis na niesnaski o podłożu narodowym :/

   Polubione przez 6 ludzi

   • Tam się nigdy nic nie zmieni. To państwo czeka rozpad, pytanie co dalej i jak to wszystko wpłynie na sytuację wewnętrzną u sąsiadów upadłej. Ja bym ich wszystkich wykopał z Polski do Niemiec , niech tam jadą i zarabiają. Niemcy by ich łatwiej zgermanizowali. Ukrainiec to taki patriota, że zarabiając tam więcej szybko zapomniał by o swoim pochodzeniu. O ile w pierwszym pokoleniu pamiętali by skąd przybyli, to kolejne czułyby się Niemcami. 🙂
    To co piszesz też nie napawa zbytnim optymizmem.

    Polubione przez 3 ludzi

 2. Pewien murzyn eksmitowany z Calais we Francji powiedział z wyrzutem w wywiadzie telewizyjnym, że :
  ” chyba wybierze się do Wielkiej Brytanii bo Francja nic interesującego mu nie oferuje ………”.

  Francja jest w kłopocie po takim resume …….

  Polubione przez 6 ludzi

  • Oni tak wszyscy myślą, chcą by im dać dach nad głową, środki na utrzymanie, a o pracy zarobkowej nawet nie wspominają. Likwidacja obozu sprawy nie rozwiązuje, potrzeba systemowych rozwiązań, Przede wszystkim realnego planu pomocy dla Czarnego Lądu, zakończenia konfliktów zbrojnych , inaczej Europa będzie za kilkanaście lat czarna, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Jedynym konkretnym sposobem na likwidację tej leniwej hałastry jest ogłoszenie we wszelkich mediach, o przymusowej kastracji chemicznej wszystkich zdolnych do robienia dzieci chłopów islamskich !! Jestem święcie przekonany ,że w ciągu miesiąca problem sam się rozwiąże !! Pozdrawiam .

    Polubione przez 2 ludzi

  • Było kiedyś w Afryce takie państwo, które odpowiednio traktowało przyjezdnych (zwłaszcza tych bardziej opalonych z mało cywilizowanej północy). Każdy wiedział co mu wolno i było spokojnie , bezpiecznie i porządnie. Ale „wolnemu światu” to się nie podobało i mówili, że to rasizm i apartheid. Więc stworzyli niejakiego Mandele, który z pomocą „demokratycznego” świata wszystko to rozpiep…. I teraz wśród tych, kiedyś ponoć wykluczonych, panuje głód, przestępczość i choroby. Są jednak wreszcie wolni i demokratyczni. Podobnie jak w pewnym środkowo europejskim kraju.nad rzeką na W.

   Pozdrawiam

   Polubione przez 7 ludzi

 3. WItam i na dobranoc linków kilka…

  Władze upadlińskie „rekomendowały” mediom ukraińskim by nie pisały o „fakcie likwidacji” Motoroli
  .https://russian.rt.com/ussr/news/328168-ukraina-smi-ubiistvo-motorola

  Klip
  .https://youtu.be/QXfAkJ5KNI8

  Na UPAdlinę przyjedzie 500 „nauczycieli” z 45 brygady piechoty Obrony Narodowej USA
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_54529%2Fall
  В рамках первой ротации на Украине будет размещен 1-й батальон 179-ого пехотного полка 45-й бригады Национальной гвардии Оклахомы. Во второй ротации примет участие 1-й батальон 279-го пехотного полка той же бригады. Каждая ротация займет полгода.

  .https://youtu.be/vsHD3gmE318
  Спецслужбы Украины взяли в заложники родных офицера Народной милиции ЛНР
  SBU wzieła na zakładników krewnych oficera LNR

  Partia krwawej Julki oświadcza o „nieadekwatności” Mińska-2
  http://sharij.net/66636

  Na Czernochowszczyźnie ktoś załozył „rastiażkę”. Sa ofiary…
  http://infocenter-odessa.com/index.php?newsid=42648

  Ławrow ma nadzieję że Zachód wpłynie na Kijowian. Wcześniej powiedział, że system działa tak, że to chyba nie jest mozliwe bo Zachód wpływa na ukrów by nie realizowali Mińska-2 po to by mozna przedłużać sankcje…
  http://sharij.net/66648

  Ukry przerzucaja samoloty na okupowany DOnbas (7 szt SU-25)
  http://www.novorosinform.org/news/62441

  Tytuł zacny! „Polski >reformator< pomoże kolei ukraińskiej "rozpylić" miliard dolarów"
  http://www.novorosinform.org/articles/7687

  W Doniecku ruszył kolejny zakład!
  http://gentlemanstory.net/2016/10/v-donecke-otkrylsya-novyj-zavod/

  Dobranoc!

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.