Wojna domowa na Ukrainie 27.10.2016r.- 610 dzień od nowego rozejmu.


 

W dniach 26-27 października, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz bierze udział w sesji ministrów obrony państw NATO, która odbywa się w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

 

Najnowsze plany wzmocnienia wschodniej flanki NATO są tematem numer jeden dwudniowego spotkania szefów MON państw NATO, które rozpoczęło się  wczoraj po południu w Brukseli.

Chodzi o to, że lipcu na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie  przyjęto decyzję wysłania kilku tysięcy żołnierzy NATO do Polski i krajów bałtyckich. Od tamtego czasu gorączkowe przygotowania dotyczące realizacji tej uchwały- o rozmieszczeniu natowskich wojsk, przebiegają na najwyższych obrotach.

Tak wiec, niemiecka Bundeswehra przejmie dowództwo jednego z natowskich batalionów na Litwie. Na Litwie będzie też dowodziła Kanada, zaś  Wlk. Brytania w Estonii,  natomiast Stany Zjednoczone mają osobiście wziąć pod swoją opiekę Polskę.

Decyzja o wzmocnienia wschodniej flanki NATO wprowadzona została pod pretekstem kryzysu ukraińskiego, który notabene kraje NATO spowodowały, oraz obaw państw flanki wschodniej  przed rosyjską agresją.

Kraje bałtyckie i Polska miały poczuć się zagrożone, wtedy gdy mieszkańcy Krymu zadecydowali o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Psychozę zagrożenia wzmocniło przeniesienie do obwodu kaliningradzkiego systemów rakietowych „Iskander” o zasięgu 400 km, które można wyposażyć w głowice jądrowe.

Niepokój dowództwa NATO, wywołuje ponadto wzrost wydatków na uzbrojenie, który ma miejsce w Rosji już od 2000 roku. Jak obliczyli „eksperci” NATO, jest to aż trzykrotny wzrost wydatków.

Stanowi to kolejny pretekst, ale tym razem do podniesienia wydatków na zbrojenia przez poszczególne kraje NATO. Jak wiemy już, z szumnych zapowiedzi szefa polskiego MON, nasz kraj jest w czołówce członków paktu NATO, jeśli chodzi o wydatki na zbrojenia, a nie dość tego ma jeszcze je zwiększać.

Aby podgrzać atmosferę przed spotkaniem szefów MON w Brukseli, jazgot podniosły szwedzkie media donosząc, że  dwie korwety rakietowe rosyjskich sił zbrojnych są w drodze na wody Bałtyku.

Chodzi o to, że dwie rosyjskie korwety klasy „Bujan-M” – będąc w istocie niewielkimi okrętami uzbrojone są m.in. w system rakietowy „Kalibr” z wyrzutnią pionowego o zasięgu ponad 1500 km. NATO-wscy „eksperci” ds. uzbrojenia mówią nawet o zasięgu szacowanym na 2600 km. Ponadto rakiety „Kalibr” mogą być wyposażone również w specjalne głowice jądrowe. Co zaś oznacza określenie „specjalne”, nie podano, ale w sumie to wszystko wywołało panikę u Skandynawów, która udzieliła się także szefowi polskiego MON Antoniemu Macierewiczowi.

Dodam, że korwety te na początku października wypłynęły z portu w Sewastopolu, a ich początkowym celem miało być Morze Śródziemne, z którego zamierzano wspierać rosyjskie wojska walczące w Syrii.

Później okazało się, że podróż obu okrętów nie zakończyła się po założonego wcześniej dopłynięciu do celu. Korwety najpierw widziane były niedaleko Malty, a następnie opłynęły Gibraltar, by we wtorek minąć Duży Bełt w Danii.Prawdopodobnie celem ich podróży jest obwód kaliningradzki, a mimo to wywołało to głębokie zaniepokojenie dowództwa NATO, gdyż według niego pogarsza to sytuację sojuszu na flance północnej i w basenie Morza Bałtyckiego, co może oznaczać zmianę zasad gry w tym regionie.

Oczywiście stanowi to również poważny powód zaniepokojenia szefa MON Antoniego Macierewicza:

„To jest oczywisty powód do zaniepokojenia. Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia, jak słusznie podkreśliło ministerstwo obrony Szwecji, układ sił na Bałtyku i to jest poważna sprawa”

Nie wiem, czy ten niepokój pozwoli mu teraz spokojnie uczestniczyć w spotkaniu szefów MON państw członkowskich NATO w Brukseli, tym bardziej, że ani Obrony Terytorialnej, ani też helikopterów dla polskiego wojska, i rakiet „Patriot” nadal w Polsce nie ma i chyba długo nie będzie, bo pieniądze na obronę naszego kraju przejadają właśnie szczęśliwe rodziny, które objął program „+500”.

Po prostu, jakby na to nie patrzeć, po roku rządów PiS, a w szczególności Antoniego Macierewicza na czele MON, Polska została bezbronna. Bo chyba nikt zdrowy na umyśle nie może powiedzieć, iż jedna brygada amerykańskich czołgów oraz jeden batalion sił NATO, może obronić nas przed dwiema rosyjskimi korwetami rakietowymi i kilkoma bateriami rakiet obrony przeciwlotniczej „Iskander” rozmieszczonych w obwodzie Kaliningradzkim.

Oczywiście nie pomoże nam również wstrzymanie małego ruchu przygranicznego z Kaliningradem.

Jestem w strachu 🙂

 

http://www.defence24.pl/287031,rosja-buduje-nowe-okrety-rakietowe-uzbrojone-w-pociski-kalibr-nk,

http://gazetaolsztynska.pl/393439,Rosyjskie-korwety-zdolne-przewozic-bron-atomowa-na-Baltyku.html?sort=newest#axzz4OGgQurYB,

https://twitter.com/hdevreij?ref_src=twsrc%5Etfw,

http://www.thetimes.co.uk/edition/world/putin-sneaks-nuclear-ships-to-baltic-5rhfrxglb,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Korweta.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal w ciągu minionej doby, w wyniku wrogich działań podejmowanych przez ukraińskie siły zbrojne prowadzące operację antyterrorystyczną (ATO) wobec ludności cywilnej Donbasu, sytuacja militarna była napięta.

I tak, już w godzinach przedpołudniowych, od godziny 11:00 do 13:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm z kierunku Awdiejewki przeprowadzili ostrzał okolic dzielnicy przemysłowej na zachodnich obrzeżach Jasinowatej.

Późnej, w godzinach wieczornych, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy ostrzelali osiedle Trudowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka, gdzie w wyniku tego zapalił się dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Anosowa nr. 24.

Następnie w wyniku ostrzału przeprowadzonego około godziny 23:40 przy użyciu moździerzy, we wsi Komiternowo znajdującej się na południowym odcinku frontu donieckiego, został uszkodzony m.in. rurociąg gazowy pozbawiając w ten sposób mieszkańcom dostęp do gazu.

Łącznie w godzinach od 18:00 do 24:00, ukraińscy żołnierze wystrzelili w kierunku terenów znajdujących się pod kontrolą władz DRL około 60 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm. Poza tym w użyciu były opancerzone wozy bojowe, granatniki i broń maszynowa. Ostrzelane zostały, wisoki Aleksandrowka i Trudowskij koło Doniecka, szirokaja bałka joło Gorłówki oraz wieś Leninskoje na południowym odcinku frontu donieckiego.

Poza tym w rejonie frontu ługańskiego ukraińscy żołnierze czterokrotnie ostrzelali przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, automatycznych wyrzutni granatów oraz ciężkiej broni maszynowej pozycje obronne sił Milicji Ludowej ŁRL w rejonie Kalinowa i Mariewki.

W tym samym czasie walki toczyły się w rejonie punktu kontrolnego Majorsk, Gołmowskiego, na wschód  od Mariupola  w rejonie wsi Wodjanoje i Szirokino.

Poniżej jeszcze raport dobowy dotyczący sytuacji militarnej sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Zajcewa:

I jeszcze film dokumentujący skutki ukraińskiego ostrzału Pozycji Milicji Ludowej ŁRL w okolicy Stanicy Ługańskiej:

***

Do Donbasu dotarł 57 konwój z rosyjską pomocą humanitarną. Łącznie 40 ciężarówek przywiozło 400 ton pomocy przekazanej przez Centrum Dońskie Pogotowie Ratunkowe  z Kowaliewki.

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- Narodowe Muzeum Sztuki, wystawa pt. „Historie nie wymyślone”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

99 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.10.2016r.- 610 dzień od nowego rozejmu.

 1. Sacrum-Profanum
  Poroszenko do studentów i wykładowców Ostrożoskiej Akademii:
  « Każdy dzień, kiedy wyśpię się, modlę się. To zajmuje mniej więcej 15-20 minut. Wspominam Biblię, na której dawałem przysięgę jak prezydent Ukrainy »
  http://rusnext.ru/news/1477590222
  Na gigancie rano rzeczywiście trzeba 20 minut sobie przypominać, kto ja, gdzie ja, co wczoraj się działo?… o Boże! Daj siły przypomnieć sobie wszystko! 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Witam tradycyjna wieczorną, małą porcyjka linków – z podziękowaniem za informacje…

  Polskim rusofobom dedykuję:

  W Norwegii odsłonięto po rekonstrukcji pomnik ku czci Armii Czerwonej
  https://ria.ru/world/20161027/1480116734.html
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_54750%2Fall

  W Soczi ma powstać 100 metrowa wieża widokowa
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_54748%2Fall
  .https://pp.vk.me/c836535/v836535537/88c4/rddNz0b3nRA.jpg

  Ukraińskie slużby wykryły w jakims garażu… zakład remontujący silniki i części … do śmigłowców niezwyciężonej armii UPAdliny
  http://eastdiary.livejournal.com/208619.html
  .https://youtu.be/JFuFj7hMJNQ

  Ukraińscy terroryści ostrzelali pozycje Opołczenia z … karetki pogotowia
  Боевики ВСУ обстреляли позиции Народной милиции из машины скорой помощи
  http://www.novorosinform.org/news/62548

  Die Welt twierdzi odkrywczo że nie ma żadnych przyczyn by Europa bała się Federacji. Przestali brac prochy?
  https://russian.rt.com/inotv/2016-10-27/Welt-Lish-hvastuni-da-mastera

  Oczywista ZDRADA! Ukraiński oligarcha i miliarder prosi o obywatelstwo FR!
  http://whoswhos.org/166155-vot-eto-zrada-ukrainskiy-milliarder-eduard-shifrin-poprosil-u-putina-rossiyskoe-grazhdanstvo

  Szef linkował ale to chyba inny odcinek?
  .https://youtu.be/6Mkm-_dyedA
  https://riafan.ru/568789-uchastnica-pravogo-sektora-sdala-bazy-gde-pryachutsya-strelyavshie-na-maidane
  Złapana „szpionka” wyznała gdzie jest baza banderowców gdzie siedzą jej kumple którzy strzelali na majdanie

  Koło miasta Antracyt, w nielegalnej kopalni zginęli trzej górnicy
  .https://youtu.be/VXs-S65DYz0
  http://lug-info.com/news/one/tri-gornyaka-pogibli-pri-avarii-na-nezaregistrirovannoi-shakhte-v-antratsitovskom-raione-mchs-18492

  Ukry za dezercje wsadzają do psychiatryka
  .https://youtu.be/zhaMKutdeEs

  SBU aresztowało obywatela który w sieci VK wzywał do tego by język rosyjski był oficjalnym językiem na UPAdlinie
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_54782%2Fall

  Dysonan poznawszy czyli światy równoległe. Rosja informuje że kończy prace nad likwidacją poradzieckiej broni chemicznej (zlikwidowano 96,5% zapasów) a tymczasem upadlińcy ćwiczą „napady chemiczne”
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_54785%2Fall
  http://www.redstar.ru/index.php/news-menu/vesti/tablo-dnya/item/30978-v-rossii-operezhayut-grafik-unichtozheniya-khimoruzhiya

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Takie coś na dobranoc:
  Grojsman zapewnia, że minimalna pensja w 2017 w Ukrainie będzie wynosić 3200 hrywien.
  A Nasirow go przebił na 7,5 tysiąca:
  http://espreso.tv/news/2016/10/27/u_2017_roci_minimalna_zarplata_zroste_do_7_5_tys_grn_nasirov
  Rozenko zaś postanowił uspokoić plebs i oświadczył, że ci z wierchownej nie wezmą więcej ha ha ha,
  http://espreso.tv/news/2016/10/27/zarplata_ministriv_ne_zminytsya_pislya_pidvyschennya_quotminimalkyquot_rozenko
  Najfajniejsze jest to, że ten rozenko uspakajał oligarchów i uspakajał ich aby nie rwali włosów ze swoich łysych pał!!
  http://espreso.tv/news/2016/10/27/pidvyschennya_quotminimalkyquot_rozenko_zaklykav_quottinovykhquot_pidpryyemciv_ne_rvaty_na_sobi_volossya

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.