Wojna domowa na Ukrainie 30.10.2016r.- 613 dzień od nowego rozejmu.


Ukraiński prezydent Petro Poroszenko naciska na szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, w sprawie zniesienia wiz.

 

Prezydencki minister Andrzej Dera w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” odniósł się do słów szefa MON, który podał wcześniej nieprawdziwą informację na temat sprzedaży francuskich okrętów Mistral przez Egipt do Rosji:

„Pożyjemy, zobaczymy. Czasami na pierwszy rzut oka coś się wydaje nieprawdopodobne, a potem się okazuje prawdą. Poczekajmy czy to jest prawdziwe czy nieprawdziwe. Myślę, że Antoni Macierewicz wie co mówi”.

 

Trudno jest polemizować z taką opinią gdy szef Dreli ma odmienne niż on zdanie.

Otóż rezydent Andrzej Duda, który  wraz z szefem MON odwiedził niedawno Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, został zapytany wieczorem w programie informacyjnym „Polsat News”, czy spytał ministra Macierewicza o tę podaną przez niego informację o sprzedaży Mistrali za jednego dolara.

„Pan minister posługiwał się swoją wiedzą, ja mam swoją wiedzę na ten temat; odmienną niż ta, którą ma pan minister” – odpowiedział prezydent w „Polsat News” pytany o tę sprawę.

Nie chciał przy tym oceniać wypowiedzi szefa MON:

„Ja zasięgnąłem wiedzy i mam wiedzę, która myślę, że odpowiada rzeczywistości”.

Dopytywany, czy jego zdaniem taka wiedza powinna być przekazywana publicznie, prezydent odpowiedział: „widoczne pan minister uznał to za zasadne”.

Potwierdził to później rzecznik Dudy Marek Magierowski, który powiedział, że:

„Prezydent Andrzej Duda ma odmienną wiedzę na ten temat. Rozmawiałem o tym z panem prezydentem. Pan prezydent zapewnia, że te informacje pochodzą z najlepszych, wiarygodnych źródeł i są odmienne od tych, które ma minister Macierewicz, że Egipt nie przekazał Rosji mistrali i nie ma takiego zamiaru. Wczorajsza wypowiedź prezydenta była bardzo precyzyjna. Była jednoznaczna i bardzo jasna”.

W tym momencie chciałoby się zapytać jak dwie najważniejsze w państwie osoby odpowiadające za bezpieczeństwo Polski, mogą mieć tak przeciwstawne sobie opinie w tak istotnej dla niego sprawie? Czego taka sytuacja dowodzi?

Czy prezydent Duda chce odzyskać kontrolę nad siłami zbrojnymi widząc, w jakim kierunku to wszystko zmierza, czy też szykuje się jakaś wewnętrzna wojenka, gdzie ścierać się będą dwie przeciwstawne koncepcje na temat roli polskich sił zbrojnych i komu one mają podlegać?

Żeby było jeszcze weselej szef MON Antoni Macierewicza zapytał publicznie stronę rosyjską o to , czy „Rosja ostatecznie i jednoznacznie rezygnuje z prób nabycia słynnych Mistrali – okrętów desantowych zbudowanych pierwotnie na jej zamówienie, a ostatecznie sprzedanych Egiptowi”.

Jak dotąd na to pytanie był tylko jedna odpowiedź ze strony rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który powiedział, że jest to „całkowita bzdura”, zaś rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konaszenkow określił całą sytuację jako „zwyczajną głupotę”, dodając, że jest „to problem polskich władz, nie naszych”.
Następnego dnia, po tym jak „informacja“ o tajnie zmieniających się właścicielach Mistrali została zdementowana przez wszystkie zainteresowane strony, indagowany przez dziennikarzy Macierewicz nadal upierał się, że „mamy bardzo dobre informacje, bardzo dobre analizy“. Równocześnie zasugerował, że jego zaskakujące wystąpienie mogło spowodować, że Egipt wycofał się z tajnej operacji przekazania okrętów Rosjanom i „to byłby zysk dla pokoju światowego i dobra informacja dla Federacji Rosyjskiej, że nie może sobie na wszystko pozwolić„

Jednocześnie pełniąca obowiązki rzecznika prasowego MON Katarzyna Jakubowska wyjaśniła, że  „w interesie bezpieczeństwa Polski jest to aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo-śmigłowcowych klasy Mistral”. Dodała przy tym, że „oczekujemy jasnego stanowiska od Federacji Rosyjskiej czy zrezygnowała z tego zakupu”.

W związku z powyższym, nie jest jasne, czy kierując takie pytania do rosyjskich władz szef MON zwracał się do nich jak „do przyjaciół Moskali“, którzy winni uznać, że ich nieprzyzwoite pragnienie posiadania okrętów klasy Mistral koliduje z naszym poczuciem bezpieczeństwa i powinni wyrzec się ich raz na zawsze. Czy też można to zrozumieć jako z lekka tylko zawoalowaną groźbę pod adresem Moskwy?

Po prostu trudno doszukać się w tej hucpie jakiegokolwiek logicznego sensu, po za tym że Antoni Macierewicz publicznie- i już nie po raz pierwszy, ośmieszył Polskę.

Chyba, że poza logiką chodzi tu o coś zupełnie innego, a więc o sianie niezgody i podsycanie napięcia w celu uzasadnienia w ten sposób swojej propagandowej tezy, o zagrożeniu agresją rosyjską?
Tylko, że takowa propaganda nie służy interesowi naszego kraju, a wyłącznie jest ona prowadzona w interesie wcielania w życie geostrategicznych koncepcji zaoceanicznego hegemona.
Dowodzić tego może kolejna koncepcja strategi wojskowej ostatnio mocno akcentowana przez szefa MON, że w tej sytuacji konieczne jest wsparcie sojuszników, a więc i obecność amerykańskich wojsk na terenie naszego kraju. Czyli, że amerykańskie armaty, samoloty, rakiety i broń atomowa ma stanowić gwarancję naszej suwerenności. Problem jest tylko w w tym, że jednocześnie Polska może stać się ewentualnym teatrem działań wojennych w konflikcie pomiędzy mocarstwami. Co gorsza, będzie musiała walczyć w nim w osamotnieniu.
Bo czyż ktoś- jakieś państwo,  dla Polski zaryzykuje konflikt jądrowy, tak jak to miało miejsce we wrześniu 1939 roku, gdy Francja nie chciała wypełnić swojej umowy sojuszniczej, a jej żołnierze- umierać za Gdańsk.
Dlatego też mocno bulwersujące jest przyznanie niedawno szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi nagrody „Patrioty Roku 2016”, bo czyż on zasługuje na takie uhonorowanie?
A więc kolejną już świętość, jakim jest patriotyzm, sięgnęła szamba, zaś ci który tą nagrodę przyznają ośmieszyli ją w oczach opinii publicznej.
Oby tak dalej panowie, a w Polsce zostanie zniszczone wszystko to co stanowi istotę jej historycznego trwania i państwowego istnienia.

http://www.rp.pl/Polityka/161029452-Andrzej-Dera-Antoni-Macierewicz-wie-co-mowi.html#ap-1,

http://www.parlamentarny.pl/ludzie/prezydent-ws-wypowiedzi-szefa-mon-o-mistralach-mam-odmienna-wiedze,16537.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja wzdłuż linii frontu w Donbasie nie uległa radykalnej zmianie i była podobna do tej jaką obserwowaliśmy w ciągu ostatnich dni mijającego tygodnia.

I tak, w godzinach od 18:00 do 02:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, granatników i broni ręcznej, przeprowadzili ostrzał w rejonie Zachodnich obrzeży Doniecka: osiedli Trudowskiego i Aleksandrowki oraz w rejonie donieckiego lotniska i wsi Żabiczewo, a także w rejonie dzielnicy przemysłowej na zachodnich obrzeżach Jasinowatej. Ponadto ostrzelane zostały miejscowości w rejonie południowej części frontu donieckiego: wioski Tawriczeskoje i Nikołajewka w okolicy Telmanowa oraz Sachanka i Leninskw około Nowoazowska.

W rejonie północnych obrzeży dzielnicy Kijowskiej Doniecka w wyniku bezpośredniego trafienia w dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Nowojasinowatskiej nr. 31 zapalił się w nim dach.

Łącznie spadło tam 249 pocisków artyleryjskich i moździerzowych.

Poza tym walki toczyły się w rejonie donieckiego lotniska i Piask, Wołnowachy i Gorłówki.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm ostrzeliwali pozycje obronne sił zbrojnych ŁRL rozmieszczone w okolicach wsi Kalinowo.

Jak podała dziś rano strona ukraińska, w ciągu ostatnich walk zginął jeden żołnierz sił rządowych a 7 zostało rannych.

Poniżej raport dobowy sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z ostrzelanego przez ukraińskich żołnierzy Pierwomajska:

Oraz z Makiewiewki:

***

Jednak służba w oddziałach ochotniczych ukraińskich sił zbrojnych, dla niektórych zakończyła się wyjątkowym sukcesem finansowym.

Jedną z takich osób jest były dowódca nazi-batalionu „Ajdar” Siergiej Mielniczuk, który opublikował niedawno swoją deklarację majątkową za ubiegły rok.

Okazuje się, że zadeklarował on swój stały dochód w postaci wynagrodzenia w wysokości 73 tys. hrywien rocznie (około 3 tys dolarów), a majątek w postaci trzypokojowego mieszkania o powierzchni 65,1 m2 w Winnicy, działki gruntowej o powierzchni 2450 m2, samochodu Jeep Grand Cherokee z 1994 roku i samochodu marki GAZ-2411 z 1988 roku- czyli popularnej „Wołgi”.

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Skutki ostrzelania Pierwomajska przez ukraińskich żołnierzy.

Przedwczoraj w Doniecku w budynku Ministerstwa Edukacji i Nauki DRL uhonorowano laureatów Międzynarodowego Konkursu Pedagogicznego „Kryształowy Kałamarz”, który odbył się stolicy Białorusi, Mińsku.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.10.2016r.- 613 dzień od nowego rozejmu.

 1. Czasami w komentarzach pobrzmiewa nutka pesymizmu i beznadziei co do stanu psychicznego naszych sąsiadów. Komentatorzy są zgodni co do tego że ten stan umysłu zarażonych wirusem banderyzmu i faszyzmu niesie pewne niebezpieczeństwa na przyszłość. Ja jednak jako romantyczny optymista nie demonizuję tego faktu. Leczenie odłamu ukraińskiego społeczeństwa metodami Iwana Pawłowa przyniesie błyskawiczne pozytywne wyniki. Może i zarażeni są tępi ,gnuśni i częściowo odczłowieczeni, (batalion Tornado,Odessa i inne) ale posiadają instynkt. Lekka modyfikacja metody I.Pawłowa i mamy takie coś . Zielona lampka i jest miło. Telewizorek,ciepełko,słoninka i coś „procentowego” i za kobitka się rozejrzeć. Taki szczyt marzeń osobnika działającego w sferze instynktów. A jak przyjdzie coś głupiego do małej główki takiego osobnika , to czerwona lampka i ojojoj….. ale będzie bolało……:)

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Witam i z niedzielnym podziękowaniem za informacje – dorzucam:

  .https://pp.vk.me/c636221/v636221544/3748f/c49SPf_hEaM.jpg
  Grafika pokazująca największych importerów broni na świecie (lata 2010-2014)

  Informacje ze świata:

  Dżungla przeniosła się do Paryża
  https://ofigenno.com/apokalipsis-v-parizhe

  Na Kubaniu trzęsienie ziemi
  https://russian.rt.com/russia/news/329090-kuban-zemletryasenie

  We Włoszech też
  https://russian.rt.com/world/article/329101-italiya-zemletryasenie-foto

  Na pólnocy WŁoch katastrofa budowlana – zawalił sie most
  https://russian.rt.com/world/news/329091-vitalii-most-ruhnul

  Ministerstwo Obrony Litwy drukuje podręczniki w których się pisze jak ma się zachowac ludność po ataku Rosjan
  .https://youtu.be/4CqQ4Jyak54

  Mem adekwatny:
  .https://pp.vk.me/c626221/v626221746/448a5/_7JuKXC-49g.jpg
  W Rosji wydrukowano podręcznik na wypadek ataku Estonii na FR. Zaczyna się tak: „już trzecią dobę nad miastem wisiały estońskie spadochrony”…

  Mem do tego
  .https://pp.vk.me/c636628/v636628287/32be5/wxEk2-Z7MwE.jpg

  W Poludniowej Korei wymyślono bariery na drogi nowego typu
  https://vk.com/brusek?z=video-36635754_456240165%2F313a579f9237b6fb10%2Fpl_post_-123192632_3657

  ROsjanie znaleźli w Jekaterynburgu siatkę amerykańską ale nie taka na zakupy
  http://topnewsrussia.ru/fsb-vskryla-v-ekaterinburge-rezedenturnuyu-set-gosdepa-ssha/

  W Bułgarii protesty antykolonialne
  .https://youtu.be/8QYN-k7Yuh0

  O ukrach – aresztowano ukrainkę za to ze twierdziła że Kijowianie wspomagali kasą i organizacją Striełkowa
  .https://youtu.be/HaeAwqcnMJA
  Снято на Мосфильме. В главной роли – Безруков.

  A tymczasem Eurokomisja daje zielone światło dla Nord Stream 2
  http://expert.ru/2016/10/28/opal/

  W Ługańsku spotkanie z pisarzem
  .https://youtu.be/U022-flrhx4

  Pozdrawiam!

  Polubione przez 5 ludzi

  • W sprawie Nord Stream…
   FR odcina sie od Ukrainy, kolejne budowy i inwestycje takie jak South Stream, czy Nord Stream II, stają sie zagrożeniem dla…ukrainskiego budżetu. Z tytułu opłat tranzytowych Ukraina CO ROKU otrzymywała 2 mld $.
   Po zwiększeiu zezwolenie an korzystanie z nitki Nord Stream ( wcześniej nie wykorzystywano w 100% możliwości technicznych) Ukraina straci jakieś 300-400 mln $. Inny projekt-linia gazowa do Turcji ( powstanie do 2019 roku) sprawi, że Ukraina straci podobną kwotę przed 2019.
   Tragedią będzie dla Ukrainy otwarcie w 2019 Nord Stram II -wtedy właściwie CAŁY tranzyt niebieskiego paliwa MOŻE przestać iść przez Ukrainę.
   Jak ważne dla Ukrainy są opłaty z tytułu tranzytu gazu do Europy niech będzie fakt, że koszta przygotowania się do sezonu grzewczego są równoważne z zyskami jakie otrzymywał kraj w wyniku tranzytu. Bez tych pieniędzy kraj czeka zapaść finansowa.
   Jak na razie Ukraina ma inny problem -zyski z tranzytu beda mniejsze w 2017 roku o około 400 mln $ (10-12 miliardów hrywien). Teraz rządzacy będa musieli znaleźć brakujace środki.

   Polubione przez 6 ludzi

 3. Zapomniałem w pierwszym poście odnieść się do linkowanej wczoraj debaty z 20.października tego roku. https://youtu.be/EfTMDRZAv_s . Co tam się działo ,kto rzetelny a kto antypolski to wiadomo z góry. Chce tylko zwrócić uwagę na pewną prawną i moralną dewiację jaką narzucono białym społeczeństwom. Wszyscy się martwią zawsze o stan ducha i samopoczucie oprawców i zbrodniarzy,o ich prawa i samopoczucie a skrzętnie pomijają prawa ofiar. Oczywiście zawsze znajdzie się jakiś argument o wyższej konieczności takiej argumentacji. Nie ważne czy prawdziwy czy wydumany w jakimś pokręconym umyśle. Nie słyszałem nigdzie wypowiedzi o Wołyniu ( to oczywiście skrót myślowy) w kontekście sposobu mordowania. Tej zbrodni nie można porównać nijak do Katynia ,gdzie jeden strzał w tył głowy kończył cierpienia ofiary.Tam oprawcy mordowali na wiele wymyślnych sposobów i czerpali z tego autentyczne zadowolenie . Znaleźli ujście dla drzemiących w nich najniższych instynktów i perwersji.To była sytuacja analogiczna jaka w tym samym mniej więcej czasie miała miejsce w Chorwacji gdzie w równie okrutny sposób i w większej liczbie byli mordowani Serbowie. Taka sama sytuacja ma miejsce w Syrii i Iraku gdzie degeneraci z całego świata mordują ludzi na coraz to bardziej wymyślne sposoby. Coś podobnego ma miejsce w tzw. wymiarze sprawiedliwości większości liczących się państw ,szczególnie w Europie.Mamy do czynienia z coraz bardziej kuriozalnymi wyrokami. Celowa patologia narzucana społeczeństwom.

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Witam w niedzielne południe Szefa i wszystkich tu zaglądających.

  Takie moje uwagi/przemyślenia dotyczące „wstępniaka”.

  Bardzo zaskoczyło mnie, kiedy Egipt zakupił Mistrale. Po co Egiptowi okręty zaprojektowane specjalnie do operowania na zalodzonych północnych morzach?

  Na temat „Patrioty Roku”
  Jeśli w tym kraju (nie napiszę w Polsce, bo byłaby to obraza mojej ojczyzny) patriotami są Łupaszko i Kukliński, to dlaczego nie może być nim Macierewicz?

  P.S. Dzisiaj oddali nam to co ukradli, czyli godzinę. Tylko dlaczego bez procentów? 🙂

  Pozdrawiam

  Polubione przez 8 ludzi

 5. Jest 1955rok . Na posterunku MO dzwoni telefon.
  -Panie oficerze ,dzwoni Kowalski z mieszkania nr 8. Jako praworządny obywatel pragnę donieść że mój sąsiad Nowak z pod 10tki słucha po nocach radia Wolna Europa a jego córka ma koszulkę z napisem : I love jou USA
  Jest rok 2025 . Na posterunku policji dzwoni telefon.
  -Panie oficerze ,dzwoni Nowak z mieszkania nr.10. Jako praworządny obywatel pragnę donieść że mój sąsiad Kowalski spod 8ki ogląda RT a jego syn ma koszulkę z napisem I love jou Putin

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Politnavigator miał lekki odlot 🙂

  W Ukrainie trwają intensywne prace nad stworzeniem bomby atomowej, która rzekomo zostanie wykorzystana przeciwko Rosji – pisze Politnavigator, powołując się na rosyjskiego politologa Siergieja Markowa.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201610304158817-ukraina-krym-brudna-bomba/
  Komentarz: Na dzien dzisiejszy Ukraina NIE MA technologi do stworzenia bomby atomowej. Kraje demokracji również zapewne nie palą się do przekazania know-how Ukrainie ( w koncu informacje za $$$ mogłyby zostac przekazane niepowołanym osobom).
  Inaczej jest z tzw „brudną bombą”. To nic innego jak klasyczna głowica + promieniotwórcze odpady.
  Stworzenie takiej broni jest tanie i relatywnie proste, ale… ciężko taką inwestycję ukryć.
  Na dzień dzisiejszy większym zagrożeniem dla sąsiadów Ukrainy nie jest jej program nuklearny co … wadliwe elektrownie atomowe.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ta kobieta najwyraźniej została przez coś zaatakowana. Trudno, zdarza się. Natomiast nie wiem, czy ten sam czynnik nie zaatakował reszty rozsądnej ludzkości, bo w zasadzie powinna ona (kobieta) gdzieś na spokojnej werandzie z widokiem na morze popijać dobre winko z A.M., a świat zachowuje się tak, jakby to, co ci obywatele opowiadają, było zupełnie normalne. I to mnie przeraża najbardziej.

   Polubione przez 4 ludzi

 7. Wojciech Balczun dowiedział się o masowych kradzieżach paliwa dzięki działalności „mobilnych grup” zajmujących się walką z korupcją w „Ukrzaliznyci”.
  Skala zjawiska poraża tylkow ciągu 5 miesięcy w wyniku kradzieży paliwa z JEDNEJ zajezdni ukraińskie koleje straciły 1 MILION $.
  http://wschodnik.pl/biznes/item/8502-prezes-zarzadu-ukrzaliznyci-powiedzial-o-masowych-kradziezach-paliwa-w-firmie.html
  Komentrz: Z artykułu wynika, ze na Ukrainie trwa zalegalizowana korupcja- kazdy kradnie. Tylko skala procederu jest różna. Maszynista i jego pomocnik za jeden przekręt z paliwem biorą na lewo 500 hrywien, wyższy urzednik „Ukrzaliznyci” 500…tysięcy.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Blisko sto unikalnych lwowskich budynków może stracić status zabytku architektury. Dotyczy to m.in. katedry ormiańskiej, kaplicy Boimów czy kamienic przy Rynku.

  Chodzi o większej skali przekręt. pomimo tego, że budynki pod względem „wieku”, walorów artystycznych spełniają wszelkie przesłanki by być ZABYTKIEM to dzięki temu, ze zanegowano „praworządność” decyzji z czasów sowieckich budynki przestają być chronione prawnie.

  Przykład na szbko.
  To tak jakby w wyniku błedu drukarskiego zabrakło w spisie polskich zabytków… Wawelu. Królewska Siedzibę może dzięki czemu jakiś bogaty obywatel wykupić, po czym…. część tego zabytku i wyburzyć go ,a następnie postawić na tym miejscu np centrum handlowe.
  To samo dzieje się właśnie we Lwowei, ale też i w innych miastach Ukrainy np Kijowie.
  Dzięki temu zalegalizowanemu bezprawiu wiele zabytków może zostac przejętych przez „biznesmanów” i przerobionych na kawarnir, hotele lub…zrównane z powierzchni ziemi ( takie miejsce miały miejsce w Kijowie).
  Sprawa tym bardziej bulwersuje, że duza część lwowskich zabytków to oczywiście zabytki…polskie.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/lwow-blisko-sto-unikalnych-budynkow-moze-stracic-status-zabytku

  Polubione przez 5 ludzi

  • A zabytki w Polsce?
   Piszę o tym wielokrotnie, bo mnie to boli – „robiłem” przy dokumentacji.
   Kino „Moskwa” w Warszawie. Dokumentacja została złożona w piątek do Konserwatora. Decyzja miała zapaść w poniedziałek. W sobotę przyjechał ciężki sprzęt i zburzył budynek.

   Mogę podać wiele podobnych przypadków, również dotyczących starszych budowli, nawet średniowiecznych.

   Polubione przez 5 ludzi

 9. Podczas manifestacji zwolenników legalizacji tzw. miękkich narkotyków w stolicy Ukrainy doszło do strać z udziałem członków neobanderowskiej „Swobody”. Brali w nich udział także członkowie radykalnych ukraińskich organizacji nacjonalistycznych, „Sokół” i „Biały Młot”.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/kijow-neobanderowcy-kontra-marsz-konopi-video-foto
  filmik z tego zdarzenia znajduje się między innymi we wstepniaku 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Po stronie ukraińskiej na wjazd do Polski czekały w sobotę rano 1372 samochody. Największe oblężenie przeżywa przejście w Rawie Ruskiej.
  Dane o kolejkach na wjazd do Polski podała ukraińska służba graniczna. W Rawie Ruskiej-Hrebennem na wjazd czekało w sobotę 300 samochodów; na przejściu Ustiług- – 250, Krakowiec-Korczowa – 200,
  Jagodzin-Dorohusk – 190; Uhrynów – 150; Szeginie-Medyka- 120, Hruszów-Budomierz -100, Smolnica—Krościenko – 60.
  http://www.rp.pl/Transport/310299965-Gigantyczne-korki-na-granicy-Ukraina-Polska.html#ap-1

  Polubione przez 3 ludzi

  • O kolejkach samochodów na granicy czytałam kiedyś, że są one spowodowane tym, iż bardzo wielu Ukraińców zarejestrowało samochody w Polsce. Podobno to bardzo opłacalny interes. Nie bardzo to rozumiem, więc nie jestem w stanie bliżej wyjaśnić. Zgodnie z przepisami, aby ta rejestracja była ważna, Ukraińcy muszą co określony czas przebywać na terenie Polski. Stąd te sztuczne kolejki samochodów na przejściach granicznych.

   Polubione przez 3 ludzi

   • To troche bardziej skomplikowane i złożone zagadnienie.
    Jesli chodzi o polskie rejestracje w ynika to z tego, ze za rejestrację ponad 5-letniego samochodu na Ukrainie trzeba zapłacić dodatkową opłatę. Więc Ukraincy jeżdzą na polskich 🙂
    Druga sprawa to mandaty de facto Ukrainiec nie mieszkający w Polsce może lekceważyć mandaty o ile posiada …polską rejestrację ( policja nie może namierzyc delikwenta, a ukrainskie służby nie mają zamiaru szukac ,bo samochód jest z …Polski).
    Kilka ciekawostek mozna przeczytać w artykule ponizej (przy czym najlepiej czytać między wierszami)
    http://www.newsweek.pl/swiat/granica-z-ukraina-jak-wyglada-ukrainskie-przejscie-graniczne-,artykuly,399187,1.html
    Co do kolejek- głównym problemem jest słaba infrastruktura. Po prostu przejścia graniczne nie sa przystosowane do takiego zalewu ze wschodu. Obecnie „stara” infrastruktura musi działać pomimo tego, że liczba odwiedzających Ukraińców zwiększyła się blisko dwukrotnie (!). Złą sytuację potęguje przemyt-głównie papierosów i zmniejszenie limitów jakie jeden czlowiek może przewieźć bez cła. Wcześniej był to karton- obecnie tylko 2 paczki. „Mrówki” musza więc kursowac kilka razy, by wykonac normę 🙂
    Za pieniądze „na odbudowę Donbasu” od pani premier Kopacz mają byc wyremontowane i zmodernizowane dwa przejścia graniczne- ponadto ma zostać wybudowane jeszcze jedno przejście graniczne- to powinno trochę poprawic sytuację, o ile napływ Ukrainców do Polski się nie zwiększy.

    Polubione przez 2 ludzi

 11. Sławomir Nowak, były szef gabinetu politycznego Donalda Tuska i były minister transportu, który został w październiku powołany przez Radę Ministrów Ukrainy na szefa państwowej agencji drogowej w tym kraju, mówił na antenie Radia Tok FM, dlaczego przyjął tę posadę.
  – To był pomysł ministra z Ukrainy. Od kilku miesięcy rozmawialiśmy o wsparciu ich w tej dziedzinie. Drogi na Ukrainie mają być w najbliższych latach priorytetem. I słusznie – wyjaśnił Sławomir Nowak.
  Pytany, dlaczego przyjął tę propozycje mimo niskiego wynagrodzenia, Nowak stwierdził, że „nie zawsze pieniądze są najważniejsze”. – To nie była łatwa decyzja, bo to jest full time job poza własnym krajem. To rozłąka z rodziną. Całe szczęście Kijów nie jest tak daleko i są tam już loty z Gdańska – powiedział.
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/slawomir-nowak-ukraina-budowa-drog,105,0,2180201.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Pan Świt poinformował o książce Wiatrowycza, więc niejako dla ideologicznej równowagi zasygnalizuję wydanie książki pt.”Dwa królestwa”. Autorem jest bł. bp Grzegorz Chomyszyn, duchowny kościoła grekokatolickiego, antynacjonalista, krytykujący postawę A.Szeptyckiego.

  Z okazji wydania tej książki przez KUL, profesor KUL mówi o awanturze na promocji książki: „Ubrani w ukraińskie haftowane koszule zachowywali się skandalicznie, przerywali spotkanie”.

  O bp. Chomyszynie, jego książce i sprawach z tym związanych w poniższych artykułach:

  http://isakowicz.pl/dwa-krolestwa-ksiazka-bl-bp-grzegorza-chomyszyna-krytykujaca-abp-szeptyckiego/>
  <http://wpolityce.pl/historia/309918-prof-kul-o-awanturze-na-promocji-ksiazki-ubrani-w-ukrainskie-haftowane-koszule-zachowywali-sie-skandalicznie-przerywali-spotkanie-nasz-wywiad?strona=2

  Polubione przez 2 ludzi

  • Dziękuję szukałem informacji jakiś czas temu o promocji książki, ale było cicho.
   Dobrze ,że chociaż książka sprzedaje sie jak ciepłe bułeczki- tylko szkoda ,że na polskojęzyczną wersję trzeba będzie poczekać jeszcze trochę :/
   Pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

 13. Witam porą wieczorową kilkoma linkami przeróżnymi…

  Na Malcie coś wybuchło. Dobrze że Rosjanie tam nie zawinęli – bo by było na nich!
  http://nahnews.org/954329-v-rajone-aeroporta-malty-progremela-seriya-vzryvov/

  Wygląda że prezydentem Mołdawii będzie Igor Dodon
  http://ru.sputnik.md/politics/20161030/9667383/golosa-podsciot-tri-cetverti-lider-dodon.html

  Ukry podobno zakończyli budowę tunelu do Chin… No, miał być może do Chin i moęz go jeszcze zbudują. Na razie zbudowali tunel w Karpatach
  .http://rusvesna.su/news/1477837865

  Кум Путина рассказал, что в ближайшее время будет с Украиной (полная версия интервью)
  .https://youtu.be/JQStDH50Xns

  Graham Phillips today at 12:38 pm
  А насчет центра Ельцина, как и все мои репортажа. Мой репортаж наполовину, ваши комментарии наполовину.
  .https://www.youtube.com/watch?v=pzcB87YqDu0

  Plus
  .https://www.youtube.com/watch?v=15I1vEq_qS4

  W wyniku awarii pół miliona mieszkańców Lwowa ma dziś zimną noc
  .https://vk.com/brusek?w=wall274493429_55074%2Fall

  I tak może być na terenie reszty kraju
  http://news-front.info/2016/10/30/zima-blizko-ukraina-na-grani-texnogennoj-katastrofy-andrej-knyazev/

  Jak USA likwidują ukraińską energetykę atomową
  http://rusvesna.su/news/1477857047

  Cysorz to ma klawe życie – mowa o Poroszence i jego interesach w Rosji
  http://rusvesna.su/news/1477860307
  .https://youtu.be/zlAD2MumcgY

  Ukraińscy terroryśći nadal bombardują DOnbas
  http://rusvesna.su/news/1477849664

  Jeden terrorysta uciekł z frontu i zabrał ze sobą karabin maszynowy z zapasem amunicji
  http://nahnews.org/954302-ryadovoj-vsu-sbezhal-s-fronta-prixvativ-pulemet-i-boekomplekt-k-nemu/

  Nie namawiam do próbowania, ale poczytać może warto – wszak plucha, zimno i mnie samego cos drapie w gardle…
  .https://cs540109.vk.me/c7002/v7002346/2616a/T0DKvy4S3dE.jpg

  Polubione przez 1 osoba

  • „I tak może być na terenie reszty kraju
   http://news-front.info/2016/10/30/zima-blizko-ukraina-na-grani-texnogennoj-katastrofy-andrej-knyazev/

   Sytuacja jest zła, ale jeszcze nie tragiczna- wyłączenia ogrzewania rzeczywiście w pierwszej kolejności dotkną uczelnie ( to na szkolnictwu najbardziej „oszczędzano” w ostatnich latach). Szkoły wieskie też mogą miec problemy ( sa finansowane ze środków lokalnych).W miastach zapewne będzie lepiej, ale… systemy ciepłowniecze w miastach sa zintegrowane więc wystarczy tylko „wola polityczna”, żeby pomimo zaległości płacowych dzieci nie marzły.
   Panstwo ukrainskie ma środki na zakup gazu i wegla od EBOiR-u ( kredyt na 500 mln $). Problem w tym, że chociaż środki ma to z przyczyn technicznych na czas mozna nie sprowadzić wystarczającej ilości wegla i gazu.
   Kluczowe są elektrownie…jądrowe- wyłaczenie na dłuższy czas kilku bloków może doprowadzic do black-outów na Ukrainie. Problemem jest stara infrastruktura- awarie takie jak we Lwowie moga nastapić z powodu zuzycia materiałów w KAŻDYM ukrainskim mieście.
   Co do nie płacenia olbrzymich rachunków za media… Ukraiński parlament zabezpieczył się na tą ewentualność. Po pierwsze długi będa odsprzedawane firmom windykacyjnym, po drugie powstały „prywatne podmioty” „gwarantujące” zapłate zaległych środków. To, ze te instytucje nie mają rzeczywiście kasy nie ma znaczenia- tym będą sie martwic Ukraińcy PO sezonie grzewczym. Jak na razie idą na blef 🙂
   I jak zwykle najważniejszym czynnikiem będzie pogoda 🙂 Plamy na słońcu nie napawają optymizmem ta zima może byc naprawdę mroźna.

   Polubione przez 1 osoba

 14. Pani Zacharowa spotkała się z delegacją polskiego towarzystwa patriotycznego „Kursk”
  30.10.16 Пресс-подход Захаровой после встречи с главой Военно-патриотического общества Польши

  Официальный представитель МИД России Мария Захарова провела встречу с председателем польского Военно-патриотического общества «Курск» Ежи Тыцем. О её итогах Захарова сообщает прессе.

  Polubienie

 15. Popularyzacja UPAdliny wśród polskiego społeczeństwa ima się wszelkich możliwych sposobów, rozpełza się jak nowotwór i zaraża zdrowe narządy.

  Najnowszy przykład to ostatni odcinek bardzo fajnych skądinąd podróży Makłowicza, w którym autor uprawia niespotykane wcześniej, niesmaczne wazeliniarstwo wobec konsula UPAdliny. Winnica może i jest fajnym miastem, ale namolne zachwalanie „sała’ to chyba jakiś chory żart… 😦 No i poza tym, reklama UPAdliny jako krainy mlekiem i miodem płynącej…

  Odnosi się wrażanie, że Makłowicz, produkujący swój serial dla TVP2, dostał „propozycję nie do odrzucenia” by zrobić ten odcinek… 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

  • Winnica rzeczywiście jest pięknym miastem- posiadającym polskie korzenie 🙂
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Winnica_(miasto)
   Co do jedzenia i Ukrainy. Sadzę ,że rzecywiście TVP1 chciało pomóc naszemu sąsiadowi, ale zapomnieli dodac, że sało ukraińskie nie może być sprowadzane do Polski. Powodem jest epidemia afrykanskiego pomou świń.
   Plaga rozprzestrzenia się również poprzez produkty spożywcze więc… zakup sała ukrainskiego lub wieprzowiny jest niemożliwy.
   Co do samego programu- ciekawostek duzo i czuć….lokowanie produktu. Prawdopodobnie władze Winnicy pragną zachęcić gości z Polski do odwiedzania ich miasta.
   Niestety dla mieszkańców Ukrainy po rewlucji godności sytuacja gospodarcza ( i finansowa mieszkańców) regionu bardzo sie pogorszyła.
   Obwód Winnicki jest jednym z najuboższych na Ukrainie, a obecnie głównym sposobem na zarobek jest…przemyt i wycinka drzewa. Turystyka utyka i… zapewne właśnie dlatego ten program
   Dla tych co ie oglądali link ponizej 🙂
   https://vod.tvp.pl/27184024/ukraina-winnica

   Polubione przez 2 ludzi

  • „Odnosi się wrażanie, że Makłowicz, produkujący swój serial dla TVP2, dostał „propozycję nie do odrzucenia” by zrobić ten odcinek…”- on to robi tylko i wyłącznie dla pieniędzy, więc wszystko inne się nie liczy.

   Pozdrawiam.

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.