Wojna domowa na Ukrainie 1.11.2016r- 615 dzień od nowego rozejmu.


Wieś Jasnoje koło Dokuczajewska- skutki ukraińskiego ostrzału.

 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Niemiecko-Rosyjską Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK) w Moskwie, 25% jej członków planuje w Rosji kolejne inwestycje o łącznej wartości około 200 mln euro.

 

Ponadto, wg. wyników ankiety AHK, około 90% przedsiębiorców niemieckich zadeklarowało gotowość utrzymania działalności gospodarczej w Rosji. Stanowi to znaczy wzrost od wiosny tego roku, gdy w podobnej ankiecie chęć pozostawienia swoich biznesów w Rosji zadeklarowało tylko 76% niemieckich firm.

Wynika to z tego, że jak wrócił uwagę szef AHK, Matthias Schepp: rząd Rosji, stwarzając lepsze warunki dla zagranicznych firm, uruchomił dodatkowe bodźce inwestycyjne. Jednocześnie zaostrzone zostały wymagania, jeżeli chodzi o dostęp do przetargów.

Tak więc w tej chwili niemieckie firmy mają do wyboru, albo utratę rosyjskiego rynku, albo też nadal tam produkować.

Ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców z Niemiec spodziewa się jednak w 2017 r. nieznacznej poprawy sytuacji. Zdaniem szefa AHK „sankcje przestały być najważniejszym tematem”. Jednocześnie 86 proc. niemieckich firm opowiada się za ich zniesieniem lub złagodzeniem, co w trudnej sytuacji stawia kanclerz Angelę Merkel, która jednoznacznie opowiedziała się za kontynuowaniem sankcji. W efekcie może dojść do tego, że rząd po cichu zacznie się z nich wycofywać, co w efekcie doprowadzi do przejęcie przez niemieckie firmy całej współpracy Rosji  z Zachodem, a my za to będziemy kupowali broń- najlepiej amerykańską nad czym czuwają już Alfonso D’Amato i senator McCain- i zajadali się smacznymi owocami wyhodowanymi przez naszych rodzimych sadowników.

Ale cóż na to można poradzić, gdy „Antoni wzywa nas do broni”.

Jeśli zaś chodzi i postawę niemieckich przedsiębiorców w odniesieniu do współpracy z Rosją i nałożonych na nią sankcji, to zapewne niemałe znaczenie mają wyniki niemieckiego bilansu handlowego.

Otóż, bilans handlowy Niemiec z Rosją, tylko w okresie od stycznia do maja 2015 roku, zmniejszył się w porównaniu z bardzo słabym rokiem 2014 o kolejne 34 %, o czym poinformowała Komisja Gospodarki Niemieckiej ds. Wschodu (Ostausschuss). Najboleśniej odczuli to handlujący z Rosją producenci maszyn i urządzeń. We wschodnich krajach związkowych Niemiec sankcje najbardziej dotknęły firmy średniej wielkości, które głównie handlują z Rosją:

„Budowane przez całe dziesięciolecia relacje biznesowe i wspólna perspektywa właśnie się załamują, a sankcje gospodarcze odgrywają przy tym kluczową rolę” – powiedział już pod koniec lipca zeszłego roku Eckhard Cordes, przewodniczący Ostausschuss.

Cordes prognozował wtedy, że wartość niemieckiego eksportu do Rosji zmniejszy do się 20 mld euro rocznie. Co stanowi tylko połowę rekordowej wartości 38 mld euro z 2012 roku.

Według analizy sporządzonej przez Komisję Gospodarki Niemieckiej ds. Wschodu na podstawie danych Federalnego Urzędu Statystycznego, zmniejszył się też wywóz z Niemiec do krajów sąsiedzkich Rosji takich jak Kazachstan i Ukraina.

W tym samym czasie jedna piąta z niemieckich firm działających w Rosji pomnożyła swoje dochody w pierwszym półroczu 2015.

Przypomnę, że na terenie Federacji Rosyjskiej działa obecnie 6 tys. niemieckich przedsiębiorstw, a ich liczba wg AHK zmniejszyła się tylko nieznacznie.

Według prezesa AHK w Moskwie, Michaela Harmsa, niemieckie firmy handlujące z Rosją boją się najbardziej jednego – konkurencji chińskich przedsiębiorstw. Harms twierdzi, że obowiązujące do stycznia 2016 roku sankcje niemiecki biznes jeszcze wytrzyma. Problemy pojawią się, gdy sankcje zostaną przedłużone o dwa do trzech lat. Na razie nie ma powodów do paniki, zaznacza Harms:

„To, że Rosja orientuje się na rynek chiński, jest zupełnie naturalnym procesem (…) Obawiamy się jednak nierównej konkurencji, która powstanie przez polityczne naciski”

W kręgach niemieckiego biznesu mówi się o tym, że państwowe instytucje w Rosji sugerują rosyjskim przedsiębiorcom, żeby szukali dostawców na rynkach w Azji. To, jak tłumaczy Harms, może pogorszyć położenie niemieckich firm w Rosji.

Na koniec przypomnę, że wg. analizy z końca czerwca ubiegłego roku sporządzonej przez austriacki Instytut Badań Gospodarczych (WiFo). Jeśli nie dojdzie do znaczących zmian, kryzys będzie kosztował Niemcy w najbliższych latach spadek wyników gospodarczych o ponad 1 %, a około 0,5 mln miejsc pracy zostanie zagrożonych. Z analizy austriackiego instytutu wynika również, że w całej Europie kryzys rosyjski zagroził w perspektywie średnioterminowej tworzeniu wartości rzędu 100 mld euro, z czego 27 mld euro przypada na Niemcy.

Tym samym kryzys w relacjach gospodarczych z Rosją ma o wiele większe konsekwencje dla Unii Europejskiej i Szwajcarii niż do tej pory przypuszczano:

„Straty w eksporcie, które jesienią ubiegłego roku (tj. jeszcze w 2014 roku- dopisek mój) przewidzieliśmy w najgorszym scenariuszu, już stały się rzeczywistością”, powiedział w wywiadzie dla dziennika „Die Welt” autor austriackich badań Oliver Fritz. Decydujące znaczenie odgrywają przy tym sankcje gospodarcze wobec Rosji i rosyjskie embargo na produkty europejskie.

Oczywiście również polscy przedsiębiorcy i rolnicy ponieśli w tym samym czasie bardzo poważne straty, ale o tym nasze media i czynniki rządowe nie informują. Nadal trwa tu propaganda sukcesu i wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Zobaczymy tylko, jak długo uda się jeszcze w ten sposób rządzić?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze nadal eskalowali konflikt zbrojny wzdłuż linii styku w Donbasie.

I tak, jeszcze wczesnym popołudniem rozpoczęli oni ostrzał osiedla Trudowskiego znajdującego się na zachodnich obrzeżach dzielnicy  Piotrowskiej w Doniecku. W wyniku tego ostrzału został ranny 50-letni cywil, Siergiej Jurczenko, który karetką został przewieziony do szpitala miejskiego nr. 14 w Doniecku.

Później, w godzinach 19:00 do 02:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznej broni maszynowej, przeprowadzili ostrzał w rejonie miejscowości Jasinowata, okolic donieckiego lotniska, osiedli Trudowskiego i Aleksandrowki oraz Staromichajłowki na zachodnich obrzeżach Doniecka, Spartakusa i Sachanki oraz Leninska w rejonie nowoazowskim. Łącznie spadło tam około 268 pocisków artyleryjskich i moździerzowych.

Poza tym w rejonie ługańskiej części frontu ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm i ręcznych karabinów maszynowych przeprowadzili ostrzał pozycji obronnych Milicji Ludowej ŁRL, w rejonie wsi Kalinowo i pomnika Kniazia Igora koło mostu na drodze Ługańsk-Stanica Ługańska.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną wobec ludności cywilnej Donbasu:

 

Na koniec tego wątku jeszcze film dokumentujący sytuację w miejscowości Spartakus, na północnych obrzeżach Doniecka:

***

Białoruskie władze odtajniły zapis rozmowy ukraińskiej służby kontroli lotów, a kapitanem samolotu linii pasażerskich „Belavia”, który kilka tygodni temu został pod szantażem zestrzelenia przymuszony do zawrócenie i wylądowania na lotnisku w Kijowie:

***

 
Na koniec kilka zdjęć:

Nowa ukraińska „Wunderwaffe„- czyli jednostka bojowa „Wij”.

A w tym samym czasie, gdy ukraińscy producenci broni zademonstrowali swoją najnowszą „Wunderwaffe„, w Doniecku trwało pierwsze forum młodych biznesmenów „Pokolenie Republiki- 2016 roku”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.11.2016r- 615 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam i pozdrawiam po przeczytaniu na szybko / z podziekowaniem!!!/ – bo juz wyjeżdżam….

  Dodaję, że film ze Spartaka jest pracą Pana Dawida – jak linkowane przeze mnie wczoraj informacje i zdjęcia…

  Kapitał nie zna granic tak jak ukraińcy, którzy próbowali sprzedać nerki innych biednych ukraińców w Moskwie
  http://nahnews.org/955185-na-grani-nishhety-ukraincy-pytalis-prodat-v-rossii-svoyu-zemlyachku-na-organy/
  .https://youtu.be/ozkODBKPBcs

  Ukraińców coraz mniej się kocha w Polsce – to znaczy – im mocniej polskie władze ich wspierają tym bardziej nasze społeczeństwo wyraża swój protest
  http://rusvesna.su/news/1477899851
  «Сына дразнят «бандеровским курвом», — украинцы жалуются на притеснения в Польше

  Spoleczeństwo Krainy delikatnie mówiąc szokuje i wkurza bogactwo tych co się na wojnie dorobili:
  .https://pp.vk.me/c637826/v637826804/1771f/_bzSqLjbwsg.jpg
  .https://pp.vk.me/c836236/v836236645/a048/qpwy4EuBNps.jpg

  Taki „ranny w de…” w roku 2014 brał kredyt na kupno telefonu a teraz zadeklarował 45 tysięcy usd…

  Dla ukraińców sposób na nowe życie
  .https://pp.vk.me/c638116/v638116645/7096/0dCw7u4zNzk.jpg

  O produkcji jednego zakładu na DOnbasie
  http://dnr24.com/main/25395-yuzovskiy-metzavod-posle-zapuska-ezhemesyachno-smozhet-proizvodit-okolo-30-tysyach-tonn-stali.html

  Dodatek do linkowanej informacji przez Szefa
  Опубликован диалог пилота „Белавиа” с украинским диспетчером
  http://www.novorosinform.org/news/62729

  Przypomnienie słów Romana Dmowskiego

  http://www.polska-kaliningrad.ru/home/10-newsfrompoland/7118-polskij-politik-ukraina-stala-sborishchem-aferistov-vsego-mira

  O piekle SBU
  .https://youtu.be/w7qj-PiqFRk

  Zaproszenie!

  Pozdrawiam!

  Polubione przez 5 ludzi

 2. POWROTU DO ROSJI NIE BĘDZIE !!!
  Chiny doskonale rozumieją, że właśnie jest ich czas i mogą tak bardzo przyciągnąć Rosję do siebie gospodarczo, że korzyści z tego płynące zapewnią im bogactwo przez kolejne sto może i więcej lat, albowiem nawet delikatne prognozy o bogactwach Arktyki rzucają na kolana jeżeli chodzi o ilość! Przykładowo jedno z odkrytych tam złóż ropy ma szacowaną wstępnie objętość wszystkich znanych złóż Arabii Saudyjskiej. Czy można chcieć więcej?

  Satysfakcji w gabinetach chińskich decydentów towarzyszy zdziwienie i złość w gabinetach części najważniejszych decydentów Zachodu, ponieważ nie jest dla nikogo tajemnicą, że powrotu do Rosji nie będzie! Dotychczasowe pozycje strategiczne firm – potentatów z zachodu, zajmują Chińczycy, Brazylijczycy, Izraelczycy – wszyscy którym nie śmierdzą Ruble.
  Oczywiście wiadomo, że nawet Chiny nie dysponują dzisiaj w pełni taką technologią jaka jest Rosji potrzebna, jednakże tą prędzej czy później będzie można kupić, płacąc za nią odpowiednią cenę i to wszystko – zainteresowani otrzymają swoje pieniądze, jednak surowce popłyną na Wschód. Ta okoliczność zmienia rozłożenie strategicznych akcentów całego procesu i jest jednym z najważniejszych problemów dla świata obecnie.

  Skutki strategicznego zwrotu Rosji w kierunki Azji będą dla Europy opłakane i mogą długofalowo przesądzić o naszej klęsce gospodarczej w wymiarze globalnym. Do tej pory bardzo korzystaliśmy na handlu z Rosją, która uczciwie i po partnersku sprzedawała nam swoje dobra – w zamian licząc na dostawy technologii umożliwiających modernizację jej olbrzymiego terytorium. To było realizowane i w dużej mierze zapewne będzie, jednakże już bez entuzjazmu. Rosjanie po tych nie mających żadnego uzasadnienia sankcjach zrozumieli, że nie mogą traktować Europy Zachodniej jako równorzędnego partnera, ponieważ Europa niestety okazała się partnerem niedojrzałym i niezdolnym do kształtowania własnej polityki. W tym jeszcze tak naiwnym, że pozwoliła się rozprowadzić obcemu mocarstwu – konfliktując się z Rosją, przez co sama wykluczyła się ze strategicznej gry w pierwszej lidze globalizacji.

  Oczywiście omawiane procesy będą trwały w czasie, tutaj nie nastąpi nic z dnia na dzień. Rosja może działać ze swojej perspektywy spokojnie – wyczekując nerwowych deklaracji ex-partnerów, samemu realizując swoje cele w sposób, taki jaki uzna za właściwy. Jednakże docelowo będziemy poszkodowani, gdyż jeżeli rzeczywiście nastąpi strategiczny zwrot na Wschód, to będzie przypieczętowanie znaczenia gospodarczego i politycznego Azji w XXI wieku i zmierzch Europy jaką znamy i do jakiej się przyzwyczailiśmy. Natomiast Chiny wzmocnione potencjałem Rosji – będą jeszcze trudniejszym partnerem, zdolnym do realnego konkurowania w rejonie Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, nie tylko za pomocą soft lub money power! Chiny posiadające rosyjskie surowce – będą mogły zacząć uprawiać prawdziwie niezależną politykę, której osią będzie dominacja w regionie obejmującym około 70% zasobów współczesnego świata. Być może nawet – w wyniku znacznego wzmocnienia swojego potencjału, Chiny przestaną traktować ewentualną konfrontację z USA w kategoriach ryzyka, a zaczną w kategoriach szans. To jest niesłychanie ważne przewartościowanie, które przekracza nasze sposoby pojmowania sytuacji międzynarodowej, po prostu w Polsce ostatnio myślano w takich kategoriach za Zygmunta Augusta!
  ZRÓDŁO : https://obserwatorpolityczny.pl/?p=26543

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman nazwał rok 2017 przełomowym w odrodzeniu gospodarki narodowej, czego podstawą stanie się projekt budżetu państwa, rozpatrywany obecnie przez parlament.
  http://wschodnik.pl/polityka/item/8526-hrojsman-nazwal-rok-2017-przelomowym-w-odrodzeniu-gospodarki-ukrainy.html
  Komentarz: Widać ,że na Ukrainie rozpoczyna się kampania wyborcza, politycy przestraszeni tym, ze masy przestana ich popierać, składaja obietnice bez pokrycia.
  Między innymi premier Hrojsman zaczął z grubej rury twierdząc, że na Ukrainie w 2017 roku nastąpi nagła poprawa gospodarki. Tak jednak nie będzie…przynajmniej dane nie świadczą, by miało nastąpić jakieś wielkie ożywienie.
  Po pierwsze spada eksport-konkyrencja firm z UE niszczy ukrainskich przedsiębiorców. Handel z FR utyka w wyniku sankcji. Nie ma też zapowiadanych inwestycji i chyba nie będzie przynajniej dopóki klimat inwestycyjny się nie zmieni.
  Jak informował portal UNIAN, rząd prognozuje wzrost gospodarki Ukrainy na podstawie wyników z bieżącego roku na poziomie 1%, a w 2017 roku – na poziomie 3%. Tymczasem NBU już te prognozy koryguje (w przyszłym roku wzrost ma byc mniejszy i wynieść 2,5%).

  Polubione przez 3 ludzi

 4. E-deklaracji ciąg dalszy…

  Ukraiński premier-minister Wołodymyr Hrojsman wykazał w e-deklaracji posiadanie 870 tysięcy dolarów, 460 tysięcy euro i 2,28 mln hrywien w gotówce, wiele mieszkań, działek i drogich zegarków przy zarobkach w 77270 hrywien (nieco mniej niż 3 tys. dolarów według bieżącego kursu) w ostatnim roku.

  Prezes Narodowego Banku Wałerija Hontarewa zgłosiła 1,831 miliona dolarów na koncie bankowym w państwowym „Ukreximbanku”, dochody ze sprzedaży korporacyjnych praw na sumę 23,518 mln hrywien i dwa drogie auta – Porsche Cayenne i Porsche Panamera.
  Przewodniczący Państwowej Służby Fiskalnej Roman Nasirow wykazał w swojej e-deklaracji 1,16 mln dolarów USA, 450 tys. euro i 4,35 mln hrywien w gotówce, samochody Toyota Camry i Lexus LX600, mieszkanie i dwa domy, 25 działek, drogie zegarki Rolex i Breguet, dużą ilość biżuterii i udziały w brytyjskich firmach.
  „Mistrzem” e-deklaracji zaraz po ludowym deputowanym Serhiju Melnyczuku, który zadeklarował bilion hrywien w gotówce, która jest sumą większą, niż łączna liczba hrywny w obrocie, a potem stwierdził że, to żart, stał się niezrzeszony deputowany do parlamentu Wjaczesław Konstantinowski, który wykazał w deklaracji 14,7 miliona dolarów w gotówce, a także 500 tys. euro i prawie 6,8 mln hrywien.
  http://wschodnik.pl/publicystyka/item/8515-tydzien-24-28-pazdziernika-w-gospodarce-ukrainy.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Zawsze jak czyta o deklaracjach, to przypomina mi się stary dowcip.

   Moskwa, lata 70-te. Milicja dostaje cynk, że jedna niepracująca ma dom i luksusowy samochód.
   Przyjeżdżają , otwiera im młoda kobieta.
   – Ten dom jest wasz?
   – Mój.
   – A samochód wasz?
   – Mój.
   – A wy pracujecie?
   – Nie.
   – To skąd to macie?
   – Lońka mi dał.
   – A kto to taki?
   – Nie wiem, ale mam do niego numer telefonu.
   Dzwonią:
   – Lońka?
   – A kto pyta?
   – Milicja.
   – To dla kogo Lońka, dla tego Lońka, a dla was Towarzysz Breżniew.

   Pozdrawiam :)_

   Polubione przez 5 ludzi

 5. Znane są już plany reform „ukraińskich dróg” wg byłego polskiego ministra Sławomira Nowaka

  Priorytetami pracy nowego szefa Ukrawtodoru Sławomira Nowaka będą reforma przedsiębiorstwa, walka z korupcją i tworzenie funduszu drogowego.
  http://wschodnik.pl/biznes/item/8512-nowy-szef-ukrawtodoru-juz-opracowal-plan-reform.html
  Komentarz: Fundusz Drogowy miał zostać utworzony ZANIM Pan Nowak objął stanowisko na Ukrainie. Środki funduszu to mniej niż 15 mld hrywien z czego połowa środków ma zostac wykorzystana do… zapłaty starych długów. Docelowo budżet ma jednak wynosić 40 mld hrywien- pozostałę 25 mld mają dać …zagraniczni inwestorzy. To czy sie to powiedzie jest na razie bez odpowiedzi. Trwają rozmowy w ramach których zmianie mają podlegac umowy z kredytodawcami i tak np około 25 mln euro z kredytu polskiego ( chodzi o te 100 mln euro od pani premier Kopacz), 400 mln z Banku Światowego pewna kwota z EBOiR-u i KE mają zasilić kasę przedsiębiorstwo, o ile … zgodzą sie na to instytucje.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Kolejny polityk na Ukrainie zaczyna swą kampanię agitacyjną.

  Julia Tymoszenko podczas prezentacji nowego programu rozwoju obszarów wiejskich na Ogólnoukraińskim Wiecu Ludowym ( łącznie zebrało się tam 10 tysięcy rolników) przedstawiła swj plan naprawy wsi ( zarysy planu), oraz kto jest winien obecnej sytuacji.
  cytat:
  Przyczyna takiej niezdarnej polityki zdaniem polityk leży w tym, że „setkami i tysiącami hektarów ziemi włada 11 rodzin, będących blisko z władzą”, które stoją również na czele „rejderów” ziemskich.
  „Strach powiedzieć, czyja jest jedna z tych rodzin. To rodzina prezydenta naszego państwa”. – podsumowała.
  Julia Tymoszenko wyraziła oburzenie, że w ciągu 25 lat żadnym władzom na Ukrainie nie udało się wdrożyć strategii rozwoju wsi i rolnictwa, w szczególności rodzinnych gospodarstw rolnych.
  http://wschodnik.pl/polityka/item/8506-tymoszenko-zaprezentowala-strategie-rozwoju-wsi-na-10-tysiecznym-wiecu-w-kijowie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tych, ktorych dziwi nagła chęć pomocy ubogim wyrazana przez ukrainskich polityków.

  Według najnowszych badan aż 42% Ukrainców chce przedwczesnych wyborów do parlamentu(!). Kolejne 18% jest niezdycydowane. Oznacza to nie mniej ni więcej, że BARDZO PRAWDOPODOBNE są wcześniejsze wybory.
  http://www.unian.info/society/1600467-poll-42-of-ukrainians-want-early-parliament-election.html
  Cóż w takim razie robią politycy z Ukrainy? To samo co polscy przed wyborami 🙂 obiecują wszystko i wszystkim, noe bacząc na to, że ich obietnice są bez pokrycia.
  I tak Prezydent Poroszenko i „jego frakcja” obiecał Dwukrotne zwiększenie minimalnej pensji. Tymoszenko wyskoczyła z pomoca dla rolników. Laszko również nie był gorszy i chce promocji ukrainskiej wsi.
  Planowane są remonty, subsydia itd itp.
  Największym jednak zaskoczeniem jest… zmiana budżetu Ukrainy. We wcześniejszych pracach wpłyneły propozycje zmian (zwiększenia budżetu panstwa na na kwote blisko BILIONA hrywien. Obecnie budżet opiewa na 800 mld hrywien, a gdyby wszystkie poprawki przeszły ma wynosić 1 800 mld hrywien.
  Skąd zebrać brakujące hrywny? Tego żaden polityk nie chce powiedziec

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Dyrektor Wykonawczy Ukrainskiej Telewizji Państwowej,Zurab Alasania został zmuszonydo zrezygnowania ze stanowiska po ostrej krytyce budzetu ukraińskiej TV

  Poszło o przekazanie środków na „Eurowizję” z danych upublicznionych przez byłego dyrektora wynika
  Mianowicie rząd „przekazał” srodki na „Eurowizję” … nakazując TV Publicznej wykonanie tego zadania.
  W wyniku tego w budżecie Ukrainskiej TV liczacej 1 200 mln hrywien pojawiła się znienacka inwestycja warta … 450 mln hrywien (!)
  W jaki sposób TV ma wykonać swoje zadanie skoro zabiera sie jej 1/3 środków? Tego ukrainscy politycy nie przekazali.
  http://www.unian.info/politics/1600901-national-tv-company-head-alasania-resigns-ahead-of-eurovision-in-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „Wojskowi saperzy w strefie operacji antyterrorystycznej w ubiegłym tygodniu oczyścili od min około 2 ha terenów, unieszkodliwiając 234 niebezpiecznych przedmiotów” – powiedział przedstawiciel Ukraińskiego MON-u ,Czernobaj.
  Łącznie Ukraińscy saperzy mieli zlikwidowac 127 tysiące niewybuchów i min na terenie strefy ATO.
  http://zik.ua/pl/news/2016/11/01/ukraiscy_saperzy_unieszkodliwili_prawie_127_tys_min_983587

  Polubione przez 3 ludzi

 10. E-deklaracji ciąg dalszy

  Według stanu na 31 października 2016 roku łączna suma zadeklarowanych przez deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy dochodów wyniosła prawie 12 miliardów hrywien.
  O czym poinformowało wydanie Ekonomiczna Prawda, powołując się na a organizację pozarządową OPORA.

  Według stanu na dzień 31 października swoje deklaracje złożyło 413 posłów ósmej kadencji. Nie udało się znaleźć w rejestrze deklaracji 12 posłów.

  Oto dziesiątka najbogatszych ukraińskich posłów do parlamentu:

  Igor Kotwicki (Front Ludowy) – 1,918 mld UAH

  Witalij Chomutynnik (grupa poselska Partia Odrodzenia) – 492,122 mln UAH

  Bogdan Dubnewycz (Blok Petra Poroszenki) – 441,458 mln UAH

  Jurij Derewianko (bezpartyjny) – 416,210 mln UAH

  Wiaczesław Konstantynowski (bezpartyjny) – 407,506 mln UAH

  Jarosław Dubnewycz (Blok Petra Poroszenki) – 321,463 mln UAH

  Ołeksandr Suprunenko (bezpartyjny) – 304,483 mln UAH

  Nestor Szufrycz (Blok Opozycyjny) – 237,614 mln UAH

  Gennadij Bobow (Partia Odrodzenia) – 209,650 mln UAH

  Walerij Pysarenko (Partia Odrodzenia) – 207,665 mln UAH

  http://zik.ua/pl/news/2016/11/01/ukraiscy_posowie_zadeklarowali_cznie_12_miliardw_hrywien_983463

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Pozytyw

  Odnowiono polski zabytek z XVII wieku- kościół w miejscowości Buszcze w rejonie brzeżańskim w obwodzie tarnopolskim.

  Cytat:
  Kościół Wniebowzięcia NMP zbudowany został w 1644 roku w stylu gotycko-renesansowym. Przez długi czas służył wiernym jako miejsce modlitwy, a jednocześnie był schronieniem podczas najazdów nieprzyjaciół. Świątynia posiadała cztery XVII-wieczne ołtarze i ambonę. Kościół ucierpiał podczas I i II wojen światowych, gdy każdorazowo płonął dach. Jednak największego spustoszenia dokonała władza sowiecka, która urządziła tu w latach 1950–1970 magazyn nawozów sztucznych. Potem zabytek został w ogóle opuszczony i po raz kolejny utracił dach. Z dawnego wystroju wnętrz pozostał jedynie szkielet ołtarza głównego i figury św. Hieronima i Matki Boskiej z Dzieciątkiem na dzwonnicy.

  .http://kuriergalicyjski.com/historia/zabytki/5283-odnowiono-jeszcze-jedna-swiatynie

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Idea polega na tym, żeby pokazać Kresowian w Polsce i ich ogromny wysiłek. Ludzi, którzy są z Kresów, szczególnie z małych środowisk. Oni są prawdziwymi strażnikami pamięci o Kresach. Chcę pokazywać właśnie walkę o tę pamięć – Kresy.pl rozmawiają z Ewa Szakalicką na temat jej programu „Goniec Kresowy”.
  http://www.kresy.pl/publicystyka,omowienia?zobacz/chce-pokazywac-walke-o-pamiec-o-kresach-ewa-szakalicka-o-goncu-kresowym

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, którego wieloletnie starania sprawiły, że płk. Ryszard Kukliński został pośmiertnie uznany generałem, mają nowy cel. Chcą, żeby prezydent Andrzej Duda zdegradował generała Wojciecha Jaruzelskiego. Jeśli im się uda, generał zostanie zdegradowany do stopnia szeregowego. – pisze Fakt24
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/general-jaruzelski-zostanie-posmiertnie-zdegradowany

  Polubione przez 1 osoba

 14. Jakiś czas temu reklamowałem na forum tekst Pana Michała Kozaka z obserwatora finansowego.
  Dzisiaj zajrzałem jeszcze raz na publikowany tekt i w komentarzach znalazłem wiadomość/prośbę skierowaną do autora o pomoc w nagłośnieniu kradzieży dwóch gospodarstw rolnych ( liczących po kilka tysięcy hektarów, sprzet rolniczy i silosy na zboże).
  Farmy zostały oficjalnie „sprzedane” za …. 60$ każda. Pojawili się tez jacyś uzbrojeni „ochroniarze”, którzy wyrzucili obecnych właścicieli
  Poniżej wklejam cały tekst z prośba o pomoc :

  „Dear Michal, thank you for your attention to the economic problems and lack of justice in Ukraine. Right next to the farmer you mentioned above, in the same Dnipro region (Verbuvativka village), there are two other farms that last week were illegally acquired by someone else for only SIXTY$ each, while every farm has a few thousand hectars and agricultural equipment and storages with harvest. We submitted the complaint to the Ministry of Justice and by the time they review it, there will be nothing left. Moreover new „owners” have just sent unknown armed people to fight and take the property and farm. The war is far beyond the Donbass area. We would appreciate if you could help us to bring to the attention to people and government of what is happening here as we receive no assistance and support from our state. Regards,
  Valeriya”

  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/inwestowac-u-siebie-boja-sie-nawet-ukraincy/

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Ukraiński mixer narodowościowy – komentarz Andrzeja Zapałowskiego.

  Nawiasem mówiąc Andrzej Zapałowski wraz z Ewą Siemaszko, Lucyną Kulińską, ks. Isakowicz-Zaleskim oraz kilkoma innymi postaciami polskiej sceny publicznej – stanowią forpocztę ruchu obrony pamięci o męczeństwie polskich Kresów Wschodnich. A bardziej o męczeństwie prostych ludzi tam pomordowanych.

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Ukraińska delegacja, w składzie Attache Obrony Ukrainy generałem majorem Yuri Pavlovem oraz Attache Lotniczym i Morskim Ukrainy pułkownikiem Viacheslav Kolotov, złożyła zapoznawczą wizytę w Dowództwie Generalnym.
  27 października Attache Obrony Ukrainy generał major Yuri Pavlov oraz Attache Lotniczy i Morski Ukrainy pułkownik Viacheslav Kolotov odwiedzili Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Ukraińskich oficerów przyjął Zastępca Dowódcy Generalnego generał dywizji pil. Jan Śliwka.
  http://www.defence24.pl/479433,attache-obrony-ukrainy-w-dowodztwie-generalnym

  Polubione przez 2 ludzi

 17. Witam popołudniową porą.

  Takie OT, aczkolwiek nie do końca.

  Dzisiaj jest Święto Zmarłych.

  Wielokrotnie piszemy tu o opuszczonych i zrujnowanych polskich cmentarzach na Kresach. Mnie w ten dzień przypomina mi się cmentarz na Mazurach.

  Od połowy lat 80-tych jeździliśmy wczasować się do ośrodka w Lesie Borowskim. To jest taka wieś na jeziorem niedaleko Mrągowa. Piękne, grzybne lasy, więc dopóki dzieci nie obowiązywał reżym szkolny, jeździliśmy jesienią.
  Jako ciekawostka, był to ośrodek kempingowy KW PZPR. Ale ponieważ był tak „elegancki”, więc nikt z KW tam nie jeździł i całą pulę skierowań przekazywano innym instytucją, a przede wszystkim do SARP (moja teściowa jest architektem).
  Przy drodze, niedaleko ośrodka jest mały, opuszczony cmentarzyk. Kilka grobów, na czarnych granitowych tablicach napisy szwabachą. Imię niemieckie, nazwisko jakieś takie bardziej polskie. Cmentarz niby opuszczony, ale były jakieś znicze, kwiaty, tablice zawsze oczyszczone.
  Nastał czas wolności. Po dwóch lat przerwy (Młody musiał dorosnąć) pojechaliśmy tak w 1991. Ośrodek przeszedł w prywatne ręce, więc nagle zniknęły z domków nie tylko radia i telewizor, ale wszystkie sztućce, naczynia kuchenne (było zwyczajem, że od lat 70-tych stali bywalcy zostawiali sprzęt) ale i kuchenki elektryczne.
  Jak zawsze po przyjeździe poszedłem na spacer i na cmentarz. Płyty nagrobkowe porozbijane, wszystko zdewastowane, tylko gdzieś z boku paliła się jedna mała świeczka.
  Wróciło nowe.

  Więcej tam już nie pojechałem. 😦

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Więcej tam już nie pojechałem”- i słusznie.

   Najciekawsze zaś w tym wszystkim jest to, że większość mieszkańców tamtego terenu to przesiedleni Ukraińcy. Tak więc, źle to świadczy o byłych sojusznikach hitlerowskich Niemiec, że niszczą niemieckie nagrobki.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Dlatego swoje wypociny zatytułowałem „Takie OT, aczkolwiek nie do końca.”
    Drugi taki rejon, w którym nie bardzo rozumiałem język „autochtonów”, to był Trzebiatów, gdzie trafiłem w kamaszach.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 2 ludzi

 18. Witam kilkoma linkami na dobranoc:

  Francuz w Opołczeniu
  .https://youtu.be/dbdCH5G4xdg

  W Kijowie napad na inkasentów
  .http://nahnews.org/956025-ograblenie-inkassatorov-v-kieve-vveden-plan-perexvat/

  Na Łotwie znany sportowiec dokonał samospalenia
  http://nahnews.org/956020-tragediya-v-latvii-izvestnyj-triatlonist-sebya-szheg/
  https://russian.rt.com/ussr/news/329553-chempion-latvia-szhyog-sebya

  Od dziś Kraina nie może wysyłac soli do FR
  http://nahnews.org/955865-pochemu-kievu-zhivetsya-nesladko-ili-ukraina-teryaet-rynki-sbyta/

  Wybuch w Kijowie. Znów wojskowi bawili się granatami?
  .https://youtu.be/SgcRCWhKwBY

  Protesty pod Wierchowną. Prostestujący „Czarnobylcy”
  .https://youtu.be/XyFJHuspFIc

  Informacje LNR
  .https://youtu.be/u4jIA8cV0kY

  Makiejewka szybko liże rany
  .https://youtu.be/X-z2dya7F0M

  Wyremontowano linie energetyczne
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_55259%2Fall

  W linku ulubione filmy Andrieja Fiłatowa z Donbasu
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_55262%2Fall

  Dokuczajewsk wczoraj
  .https://youtu.be/DTOI7D9HbIE

  Na punkcie „przepustowym” zmarła kobieta. Banderowcy nie przepuścili karetki
  https://www.novorosinform.org/news/62754

  Od przyszłego roku ukry chcą przestać importowac „rosyjską energię”.
  http://business.vesti-ukr.com/208178-ukraina-cobralac-polnoctju-otkazatcja-ot-roccijckoho-elektrichectva-v-2017-hodu

  https://vk.com/doc152462264_438624741?hash=7fe4ce6263bda3882a&dl=9a3020f8990c42ea5c

  Ulubioną czapke Motoroli przekazano do Petersburga
  https://inforeactor.ru/47719-v-peterburg-privezli-lyubimuyu-papahu-motoroly-zhestoko-ubitogo-v-donecke

  Chochły śmiecie zaczynają wywozić do Rosji!
  .http://antifashist.com/item/galichane-hotyat-sbrasyvat-svoi-vonyuchie-othody-v-rossiyu-fury-s-musorom-pojmali-na-granice.html

  Mem
  .https://pp.vk.me/c635100/v635100907/9e05/0wqS4RWFGYY.jpg

  Wywiad LNR informuje o przygotowywanym akcie terroru w metrze Kijowa przez banderowców
  .https://youtu.be/4PPWtOfFOzQ
  .https://youtu.be/9FOh_bBonlM

  Nawet Guardian zauważa że ukraińcy są zaszokowani kasą jaką dysponują władze banderowskie
  https://ria.ru/world/20161101/1480444448.html

  OT
  Chińska zabawka
  .https://youtu.be/czquaJA4484
  новый китайский гаджет

  DOBRANOC!

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.