Wojna domowa na Ukrainie 3.11.2016r.- 617 dzień od nowego rozejmu.


 

Ukraińcy są w szoku po niedawnym ujawnieniu majątków przez elity władzy w ich kraju.

Jeszcze przed ujawnieniem swoich majątków przez przedstawicieli władzy, wśród obywateli Ukrainy rosła frustracja, którzy uważali, że sytuacja z korupcją w kraju jest jeszcze gorsza niż przed Majdanem. Społeczeństwo jest bardzo rozczarowane tym, że prawie trzy lata po rewolucji zmieniło się niewiele, nie ma efektów reform, a korupcja, której zwalczenie było jednym z pretekstów do obalenia poprzedniego prezydenta, pozostała.

Tak więc pomimo nacisków UE, w związku z wprowadzeniem ruchu bezwizowego dla Ukrainy  oraz MFW, który również uzależnił przyznanie kolejnych transz z pomocą w wysokości ponad 3 mld dolarów, od walki z korupcją i ujawnieniu majątków przez urzędników państwowych- szło to jak po grudzie. Co dowodzi siły układu jaki przejął władzę na Ukrainie.

Przypomnę, że po raz pierwszy e-deklaracje na Ukrainie zostały wprowadzone już 15 sierpnia br., ale… w ostatniej chwili wyspecjalizowana agencja ds. ochrony informacji odmówiła wydania systemowi atestu bezpieczeństwa, a rząd uznał, że bez certyfikatu można się przez jakiś czas obejść. Efekt? Owszem, deklaracje można było składać, tyle tylko, że bez groźby kar za poświadczenie nieprawdy. Innymi słowy, każdy urzędnik, który ma coś do ukrycia, mógł pominąć w oświadczeniu kilka drogich gadżetów, a kłamstwo uszłoby mu i tak na sucho. Bo według obowiązujących  przepisów deklarację wypełnia się tylko raz. Proste?

Wniosek z tego jest taki, że agencja ds. ochrony danych odmówiła wtedy certyfikatu nie przez przypadek i miało to podłoże kryminalne. Zaś stała za tym władza, która idzie ręka w rękę z oligarchami i pozoruje reformowanie kraju, aby tym sposobem zamydlić oczy Zachodowi. jak z tego widać ukraińskie władze przeceniają swoją umiejętność ogłupiania swojego narodu jak i zachodniej opinii publicznej.

Jak wynikało z dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego wtedy przez niezależne media, lobbystą, który opierał się e-deklaracjom, był Aleksander Turczynow – szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Ale również rola samego Poroszenki budziła spore wątpliwości. O ile bowiem wcześniej był traktowany jako ofiara nacisków i pionek w grze oligarchów, to niestety obecnie pojawia się coraz więcej dowodów na to, że w dużej mierze sam popierał fałszowanie reform. Jak napisała wtedy „Ukraińska Prawda” („UP”), administracja prezydenta dołożyła wszelkich starań, by również ukraińscy dziennikarze uwierzyli, że system elektroniczny e-deklaracji działa w najlepszym porządku.

Skąd wzięło się w otoczeniu prezydenta Ukrainy nagłe zaufanie do bezpieczeństwa systemu bez atestu? „Kluczowym problemem jest to, że władze państwa wierzą w swoją umiejętność ogłupiania i narodu, i zachodnich społeczeństw” – piała wtedy „UP” i wyjaśniła, że „Dziesiątki tysięcy ludzi z otoczenia Poroszenki będą miały więcej czasu na zatajenie niezgodnych z prawem dochodów”.

Dodam, że sierpniowa afera z e-deklaracjami to nie pojedynczy przypadek, gdyż od dłuższego czasu widać było, ie Narodowe Biuro Antykorupcyjne (NABU), niezależne od rządu biuro powstałe po Majdanie, popada w konflikty ze starymi służbami. Da się odczuć, że NABU, które powstało pod wpływem nacisków zachodnich partnerów, jest bardzo niewygodne dla dużej części elit politycznych na Ukrainie.

Summa summarum, po wprowadzonych niedawno  (30.10.2016r.) certyfikowanych e-deklaracjach, w których urzędnicy państwowi ujawnili swoje majątki, okazało się, że rzeczywistość jest jeszcze gorsza niż przeciętny Ukrainiec sobie wcześniej wyobrażał.

Otóż przy średnim wynagrodzeniu na Ukrainie, które wynosi około 5,3 tys. hrywien (około 830 zł), zaś minimalna pensja to tylko około 50 euro (200 zł), a niektórzy emeryci dostając 80 euro (320 zł) zmuszeni są żyć przy ciągłym wzroście taryf za gaz, prąd, wodę, centralne ogrzewanie, leki, żywność itd, to w tym samym czasie ukraińscy politycy i urzędnicy zadeklarowali w swoich oświadczeniach  majątki wartości przekraczającej miliony euro.

I tak, np. premier Wołodymyr Hrojsman, zaprzyjaźniony z prezydentem Petro Poroszenką, jest nie tylko szefem ukraińskiego rządu, ale także właścicielem nieruchomości. Ich wynajem przynosi mu spore dochody. Majątek premiera opiewa na 1,5 mln dolarów. Do tego dochodzą wpływy z czynszów w wysokości 53 tys. euro.  Natomiast mer Kijowa, bardzo wcześniej zaangażowany finansowo w organizację buntu na majdanie w Kijowie na przełomie jesieni i zimy 2013/2014 roku, Witali Kliczko wpisał do swojego oświadczenia majątkowego ponad 9 mln euro i siedem rowerów, a także nieruchomości i udziały w firmach za granicą.

Pierwszy polityk w państwie, prezydent Petro Poroszenko wiedzie prym na liście najbogatszych Ukraińców na stanowiskach państwowych, bo stan jego konta bankowego to tylko 23,7 mln euro. Cały majątek ukraińskiego prezydenta ocenia się obecnie na 867 mln euro. Poroszenko posiada jeszcze ponad 100 przedsiębiorstw za granicą, m.in. w Rosji, Polsce, Holandii i wielu innych krajach UE. Na Facebooku (https://web.facebook.com/petroporoshenko/?_rdr) prezydent Ukrainy napisał, że wszystkie nieruchomości, cały majątek nabył, kiedy nie był jeszcze prezydentem, czyli przed 2014 rokiem. Tylko nie napisał w jaki sposób go nabył:

„Co się tyczy mojej deklaracji, od razu chcę zauważyć, że cały mój majątek ruchomy i nieruchomości – mieszkania, ziemia, samochody, obrazy i biżuteria – został zakupiony (nie wydzierżawiony) przed objęciem urzędu. Co więcej, w zasadzie majątek został nabyty w czasie, kiedy nie pełniłem jeszcze służby publicznej” – napisał prezydent na Facebooku.

Wymowne w tym wszystkim jest, że Roman Nasirow – stojący na czele ukraińskiego urzędu podatkowego – zadeklarował m.in. 2,2 mln dolarów w gotówce, mieszkania, futra, zegarki, drogą broń myśliwską, zabytkową porcelanę, kryształy i kolekcję win. A to on właśnie jest jedną z najważniejszych twarzy kampanii przeciw korupcji.

Ciekawe jest, że do biednych nie zalicza się także minister sprawiedliwości Pawło Pietrenko, który zadeklarował łącznie 1,5 mln USD.

Opozycja też żyje nie najgorzej, bo np. taki deputowany Michaił Dobkin zadeklarował  posiadanie 1780 butelek luksusowego wina – ceny niektórych z nich dochodzą do 10 tys. USD. Ma też pierwszy egzemplarz powieści „Anna Karenina” wart 5,5 tys. USD.

Wszystkie bogactwa ukraińskich polityków trudno wymienić. Weźmy chociażby deputowanego Andrieja Łozowogo. Jako, że jest członkiem Partii Radykalnej to i majątek ma zdecydowanie radykalny.

A więc posiada on zaledwie: samochód Toyota „Sequoia”, jedno mieszkanie w Kijowie, kolekcję 72 zabytkowych ikon, w tym pereł malarstwa z XVI w., krucyfiks ze świętymi relikwiami z XIII w., ale także zabytki malarstwa świeckiego – kolejne 8 obrazów z XVI w., pięć sztuk luksusowych złotych zegarków, 186 butelek win kolekcjonerskich, meble angielskie i holenderskie z XIX w., zabytkowa broń.

Za to w gotówce niewiele – bo zaledwie 150 tys. euro i niecałe 100 tys. USD. I jeszcze drobiazg – oficjalna pensja deputowanego – równowartość 3160 USD miesięcznie. Aż trudno uwierzyć jak to się mieści na tych 39 metrach mieszkania, które wykazał w zeznaniu. A jako ostatni składnik swojego majątku deputowany zadeklarował… legitymację partyjną.

Z kolei sam szef Partii Radykalnej Oleg Laszko, który pozuje na „ludowego obrońcę sprawiedliwości społecznej”, wykazał dom i nieruchomości w najbardziej luksusowej dzielnicy Kijowa i 1 mln USD w gotówce. Z taką sumką aż chce się walczyć o tych najuboższych. Natomiast bracia Bohdan i Jarosław Dubniewiczowie z „Bloku Petro Poroszenki” zadeklarowali, że tylko w gotówce mają razem 26 mln USD.

Łącznie swoje aktywa musiało ujawnić ponad 100 tys. osób, w tym prezydent i premier. Informacje na temat majątków wprowadzono do ogólnodostępnej bazy. W zeznaniach znajdziemy m.in. skórę aligatora, drogie zegarki, potężne zasoby gotówki, jaja Fabergé, jacht, a nawet relikwie świętego (należące do członka parlamentu- deputowanego z Winnicy Anatolia Matwijenki, który obiecał przekazać je kościołowi), bilet na lot w kosmos (w posiadaniu mera Kijowa) i prywatny kościół (należący również do parlamentarzysty).

Jednocześnie z analizy deklaracji majątków ukraińskich polityków widać też wyraźnie, że zdecydowanie wolą oni trzymać pieniądze w gotówce pod poduszką lub lokować w luksusowych dobrach, niż składać je w rodzimych bankach, które bankrutują jeden po drugim.

Co prawda na otarcie łez prokurator generalny Jurij Łucenko zapowiedział, że zostaną prześwietlone oświadczenia, w których zgłoszono aktywa o wartości przekraczającej 100 tys. dolarów. Dotyczy to ponad połowy parlamentarzystów, a także samej żony prokuratora. Ale i tu skończy się jak zwykle, czyli niczym.

Do tego, że ukraińscy oligarchowie obracają dziesiątkami miliardów dolarów ludzie na Ukrainie już dawno przywykli. Ale mogli przynajmniej mieć nadzieję, że z politykami jest trochę inaczej. Teraz – po ujawnieniu ich bajecznych majątków – nie należy raczej oczekiwać wysokiej frekwencji w najbliższych wyborach na Ukrainie, natomiast wysoką frekwencję na kolejnym buncie na kijowskim Majdanie- tylko o co oni tam w tej chwili będą walczyć?

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczorajszej doby wzdłuż linii frontu w Donbasie nadal było niespokojnie co było spowodowane eskalacją konfliktu militarnego głównie przez stronę ukraińską.

I tak, już około południa ukraińscy żołnierze przy użyciu czołgów i moździerzy kaliber 120 mm przeprowadzili ostrzał w kierunku wsi Leninskoje na południowym odcinku frontu. W czasie tego krótkiego, ale bardzo intensywnego ostrzału spadło tam około 15 pocisków. Później w godzinach 17:45-18:15 ostrzelana tam została miejscowość Sachanka, gdzie w wyniku tego zostało uszkodzone trzy domy i jeden z odłamków zabił krowę.

Natomiast dziś rano, w tym samym rejonie frontu została ostrzelana przez ukraińskich żołnierzy miejscowość Komiternowo, gdzie w wyniku tego zapalił się dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Kirowa.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze wystrzelili w kierunku DRL 230 pocisków z ciężkiej artylerii kaliber 122 mm i z czołgów oraz z moździerzy kaliber 120 i 82 mm. Poza tym w użyciu były jeszcze opancerzone wozy bojowe, granatniki i ręczna broń maszynowa.

W wyniku tego ostrzału, który rozpoczął się od godziny 18:00 pociski spadły w rejonie Aleksandrowki i Trudowskiej na zachodnich obrzeżach Doniecka, w Żabiczewie w okolicach donieckiego lotniska oraz w części przemysłowej miejscowości Jasinowata. Tak wygląda wdrażanie rozejmu przez stronę ukraińską.

Walki toczyły się w rejonie Marinki na zachodnich obrzeżach Doniecka i w rejonie na wschód od Mariupola, na południowym odcinku frontu donieckiego.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze siedmiokrotnie ostrzeliwali pozycje obronne sił Milicji Ludowej ŁRL, w tym przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 wsi Oriechowo, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm okolic pomnika Kniazia Igora koło mostu łączącego drogę Ługańsk-Stanica Ługańska, przy użyciu granatników okolic wsi Kalinowo oraz przy użyciu haubic D-30 kaliber 122 mm rejonu miejscowości Krimskoje.

Dodam jeszcze w celu uzupełnienia wczorajszej relacji, że w wyniku przedwczorajszego ostrzału przeprowadzonego przez żołnierzy ukraińskich w dzielnicy Piotrowskiej Doniecka, zostały uszkodzone trzy budynki i jedna osoba cywilna odniosła rany.

Na koniec jeszcze raport dobowy biura prasowego ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego operację antyterrorystyczną (ATO) wobec ludności cywilnej Donbasu:

***

Według gazety „New York Times” ukraiński oligarcha Wiktor Pińczuk przekazał w 2006 roku na rzecz Fundacji byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona 13 mln dolarów.

Ciekawe ile nasi, byli i jeszcze czynni politycy mają na swoich kontach pieniędzy od ukraińskich oligarchów? Bo chyba nieprzypadkowe jest to ich ślepe poparcie dla tego co tam się dzieje i zamiecenie sprawy ukraińskich zbrodni na naszych rodakach na Kresach Wschodnich?

*

Jak poinformowała wczoraj ambasador USA na Ukrainie Marie Iwanowicz Stany Zjednoczone nie zamierzają przyłączyć się do negocjacji w formacie normandzkim w celu przywrócenia pokoju na południowo-wschodniej Ukrainie.

***

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.11.2016r.- 617 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na Ukrainie nie ma zwycięstw militarnych, nie ma zwycięstw gospodarczych bedą więc zwycięstwa wirtualne.

  Na Ukrainie ukazał się wywiad z hackerem znanym jako RUH8 nieformalnym liderem Ukrainian Cyber Alliance ( Ukraińskiego Sojuszu Cybernetycznego). Grupa ma składać się z kilku patriotycznie nastawionych osób zajmujacych się …uzyskiwaniem informacji poprzez włamania na konta mailowe i komputery słuzbowe urzedników z FR i separatystów.
  Grupa miałaby stać za włamaniem się na konto wysokiego urzednika z otoczenia Putina.
  https://www.theguardian.com/world/2016/oct/26/kremlin-puppet-masters-leaked-emails-vladislav-surkov-east-ukraine
  Chociaż sam atak i to czy rzeczywiście miał miejsce ( sprawa była omawiana na stronie ADnovum) budzi kontrowersje, to Ukraińcy CHCĄ wierzyć, że takowa grupa działa. Po serii klęsk na froncie , walce z korupcją i gospodarczych, Ukraińcy chwytają się każdej pozytywnej ( dla nich) informacji.
  UNIAN: http://www.unian.info/society/1604061-ukraine-hacktivists-exact-digital-revenge-on-aggressor-state-russia.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • „Po serii klęsk na froncie , walce z korupcją i gospodarczych, Ukraińcy chwytają się każdej pozytywnej ( dla nich) informacji”- raczej tworzy się dla nich wirtualną rzeczywistość, której celem jest odciągnięcie od tego co istotne.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Tę iluzję tworzy się od czasu Majdanu, ale nie byłaby ona tak rozpowszechniona gdyby nie to, że część mieszkanców Ukrainy nie chciała żyć tą iluzją.
    Widać wiele kompleksów naszych sąsiadów, którzy za wszelką cenę CHCĄ pokazać, ze mają historię równie ciekawą i siegającą dalej niz ich obecnych sąsiadów (vide piramidy ukraińskie 🙂 ).
    Część społeczeństwa ukrainskiego żyje… nienawiścią do obcych- głównie „Moskali”, ale i Lachy oraz Żydzi zajmują wysoką pozycję w ich zestawieniu. Każda choćby nieistotna przykrość, jaką zadają Ukraińcy swym sąsiadom jest przez te osoby entuzjastycznie witana. Przykładem moga byc deklaracje o nie zezwoleniu na wyświetlenie filmu „Wołyń”, o zakazie odsłoniecia pamiątkowych tablic „cichociemnym” na Ukrainie, o zabraniu fundacji kulturalnej (rosyjskiej) budynku we Lwowie, czy nawet tworzenie grafik i logo, które mają uderzać w „nieprzyjaciół” (przykład : koszulki z napisem Wołyń nasz i zdjeciem Szuchewycza, czy nowe logo kontrwywiadu ukrainskiego-link ponizej)
    http://www.unian.info/society/1604136-trolling-lvl-800-ukrainian-intel-logo-upsetting-kremlin-explained.html
    Ci ludzie nie musza spać w wygodnych łóżkach, jeść w restauracjach czy mieć ogrzanych domów o ile trwa walka ( z wydumanym) wrogiem. To z jednej strony straszne jak i smutne. Grupa ta nie jest zbyt liczna, ale potrafi zastraszyć resztę mieszkanców/zmusić do milczenia.
    Tymczasem na takim podejściu najbardziej traci… Ukraina. Podtrzymuje swoje zdanie, że bez pogodzenia się z sąsiadami Ukraina upadnie- kraj bedzie staczał się w kierunku coraz większej anarchii i gospodarczego upadku, co już od kilku lat obserwujemy.
    Zapaść bedzie tym boleśniejsza, że Ukraińcy traca CZAS na walkę z FR, gdy tymcasem głównym wrogiem Ukrainy jest…system oligarchiczny. Gdyby nie złodziejstwo, korupcja na Ukrainie, kraj miałby szanse na szybki rozwój. Tymczasem zamiast rozwoju mamy stagnację/regres.
    Ukraina ma bardzo mało czasu- infrastruktura kraju niszczeje- trzeba setki miliardów hrywioen na jej naprawę. Trzeba znaleźć setki miliardów hrywien na przyszłe emerytury ( społeczeństwo się starzeje).
    Trzeba znaleźć nowych inwestorów, bo technologicznie Ukraina odstaje ( i to bardzo) od swych sąsiadów.
    To jak wspomniał Adnovum jest istotne i na tych problemach powinni skupic się Ukraincy, tyle, ze nie chcą…

    Polubione przez 8 ludzi

 2. Kto oglądał/czytał Grę o Tron, zapewne wie o co chodzi…
  W strefie ATO żołnierze UA zbudowali replikę tronu z książki George’a R.R. Martina. Orginał był wykuty z setek mieczy pokonanych wrogów. Ochotnicy z UA swoją replikę wykonali z kawałków poniewierającego się szmelcu pobitewnego.
  Zamysł akcji jest prosty- żołnierze chcą uzyskac środki na wyposażenie i prowiant.
  http://www.unian.info/war/1604282-game-of-thrones-on-donbas-frontline-terrific-project-of-ukrainian-fighters-video.html
  Komentarz:The winter is coming…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. I kolejna (dez)informacja ze strony Ukrainskiej.

  Admirał Ukrainskiej floty w wywiadzie miał stwierdzić, że w odbudowie floty wojennej Ukrainy pomoże USA.
  http://www.unian.info/war/1603767-us-helps-ukraine-rebuild-navy-to-counter-russian-build-up-in-crimea-reuters.html
  Na ten cel ma zostać przekazane 30 mln $ z 500 mln pakietu pomocowego jaki zaoferowało USA. Dzięki tym środkom do 2020 flota ma powiększyć się o nowa fregatę i kuter rakietowy. Ponadto w lipcu 2017 ma zostać zwodowane 4 nowe łodzie (zapewne chodzi o Giurza-M). Na dzien dzisiejszy trwa remont okrętu falgowego Ukrainskiej marynarki -„Hetmana Sahaydachnego”.
  http://ukraineinvestigation.com/armored-boat-giurza-m-was-launched-in-kyiv-photo-video/
  http://www.rp.pl/Konflikt-na-Ukrainie/161109813-Wiceadmiral-Ihor-Woronczenko-Ukraina-chce-rozbudowac-flote.html
  Komentarz: Nie za bardzo wierzę w pomoc USA. Pomimo szumnych zapowiedzi dotychczasowa pomoc zza oceanu była dość skromna i wyniosła 111 mln $.
  http://reporters.pl/1325/kto-dal-najwiecej-sprzetu-ukrainskiej-armii-zmiazdza-rosje-w-czapkach-i-akwalungach-z-usa/
  Cztery nowe kutry patrolowe Giurza-M nie sprawdzają się na otwartych akwenach wodnych (maja problemy techniczne- link zapodał Brusek), „Hetman” był już w ostatnich dwóch latach naprawiany…kilkakrotnie.
  Główną siłą sił morskich Ukrainy jest jej… obrona przybrzeżna i wszystko wskazuje na to, że w następnych latach równiez się to nie zmieni.

  Polubione przez 2 ludzi

  • „. Na dzien dzisiejszy trwa remont okrętu falgowego Ukrainskiej marynarki -„Hetmana Sahaydachnego”.,,- jeśli oni biorą się za przywracanie do życia trupa, to już musi być bardzo źle.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Gdyby pojechali szukać doświadczeń w kontekście zwalczania zagrożenia ze strony Ukraińskiej w wolnym Donbasie, to by miało jakiś sens. A tak to tylko kolejna impreza propagandowa.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Afery z trującą wódą na Ukrainie ciąg dalszy…

  Deputowany Kijowskiej Rady Obwodowej Ołeksij Doroszenko poinformował na Facebooku o niewymienionych w oficjalnej statystyce ofiarach. Doroszenko twierdzi, że rzeczywista liczba zmarłych w wyniku spożycia zatrutej wódki jest znacznie wyższa, niż podano w oficjalnej statystyce. Smierc miało ponieść ponad 100 osób. Przyczyną zaniżenia statystyk jest min to, że z powodu spożycia wódki z alkoholu metylowego zmarło już kilkunastu policjantów.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/8543-ukraina-300-tysiecy-butelek-trujacej-wodki-trafillo-do-sprzedazy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Wypełnienie e-deklaracji przez wszystkich obywateli Ukrainy jest niewykonalne, biorąc pod uwagę sytuację w zakresie przestępczości w kraju.
  Oświadczył o tym prokurator generalny Jurij Łucenko na konferencji prasowej we wtorek, zawiadamia korespondent Ukrinformu.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/8542-lucenko-powiedzial-dlaczego-nie-warto-wprowadzac-pelnego-e-deklarowania.html
  Komentarz: Dzięki temu zabiegowi, biedny prokurator będzie mógł otrzymywać wsparcie od swej niepracującej ąony -posiadaczki kilku domów paru milionów $ i innych drobiazgów…

  Polubione przez 2 ludzi

  • WItam i dodam do tej informacji to co powiedzial Pan Piakin w odpowiedzi na pytanie co to za dziwna pomyłka była w deklaracji jednego z banderowskich dowódców i posłw jednocześnie. On obrócił w żart to co wpisał w deklaracje – nie pamiętam ile tych miliardów dolarów – nie wazne czy 3 czy 300.

   Według WW Piakina – wpisanie tej sumy zalegalizowało te kasę i można takie pieniądze spokojnie wywieźć teraz za granice upadliny. Będą one w świetle prawa czyste jak po proszku z wybielaczem!

   Polubione przez 2 ludzi

  • To akurat jest w pełni zgodne z „unijnymi wytycznymi” stosowanymi np. w stosunku do obecnie izraelskiej Judei i Samarii oraz Golanu, a także Sahary Zachodniej i innych regionów separatystycznych czy „anektowanych” (a de facto – o nie ustalonej przynależności).
   Chodzi o to by łatwiej można było zidentyfikować towary które pragnie się bojkotować.

   Polubione przez 1 osoba

 6. Duży pozytyw

  Polscy śledczy zastosują nową metodę, która może potwierdzić tożsamość oficera Waffen-SS Michaela Karkocia, który ma być odpowiedzialny za zamordowanie co najmniej kilkudziesięciu Polaków podczas II WŚ. Dzięki wspólnym działaniom Kresów.pl oraz brytyjskiego badacza Holokaustu dr Stephena Ankiera, Polska ma szansę oddać sprawiedliwość ofiarom ukraińskiego zbrodniarza.
  http://www.kresy.pl/publicystyka,wydarzenia-tygodnia?zobacz/czy-fotografie-odkryja-prawde-sledczy-uzyja-nowej-metody-by-potwierdzic-tozsamosc-ukrainskiego-zbrodniarza

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Kolejny artykuł z kresy.pl

  Z okazji 1 listopada na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie pojawiły się kłamliwe banery sugerujące, że w Polsce, niczym w bolszewickiej Rosji, niszczy się krzyże i groby Ukraińców. Posłużono się przy tym zdjęciami nielegalnych pomników ku czci UPA.
  Organizatorem akcji jest ukraiński aktywista Mychajło Hałuszczak, przedstawiany jako historyk oraz były bojownik batalionu „Sicz”. Jak powiedział, czas wystawy nie jest przypadkowy, ponieważ w tych dniach Polacy licznie odwiedzają Cmentarz Łyczakowski. – W ciągu 3 lat w Polsce miało miejsce 14 aktów wandalizmu względem grobów ukraińskich wojskowych (chodzi o członków UPA).
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/katolicka-polska-vs-bolszewicka-rosja-prowokacja-na-cmentarzu-lyczakowskim-we-lwowie-foto

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Było wspomniane już wspomniane na forum-teraz jest potwierdzenie.

  Rada Najwyższe Ukrainy uchwaliła nową ustawę, która ma pomóc jej władzom kontrolować przekaz lokalnych mediów. Ustawa przewiduje nowe kary na za nadawanie treści uznanych za nawoływanie do separatyzmu czy „gloryfikowanie” Rosji. Dotychczas Narodowa Rada Telewizji i Radia najpierw udzialała redkacji ostrzeżenia, a następnie mogła dokonać cofnięcia licencji co oznaczało koniec takiego medium. Nowa ustawa wprowadza możliwość nakładania na media kar pieniężnych.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ukrainskie-media-beda-karane-za-gloryfikowanie-rosji

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Witam i z podziękowaniami kilka linków

  Pani Bondarenko pojawiła się w Wierchownej czym wzburzyła bardzo banderowców!
  http://nahnews.org/957131-bondarenko-prishla-v-radu-dobivatsya-osvobozhdeniya-uznikov-kievskogo-rezhima/
  https://vk.com/video-62358666_456240091
  .https://youtu.be/vjieews1lmo

  Ciekawy tekst z serii „idzie zima”. Czyli o tym, że Europa zaczęła sobie zdawać sprawę że klimat mamy jaki mamy a w związku z tym i sytuacją na UPAdlinie – jest bardzo prawdopodobne że tamtędy gaz z Rosji przestanie płynąć bo ukry zaczną go zwyczajnie kraść. W związku z czym, „spod sankcji” wyjeto niejako gazociąg OPAL, którym teraz może lege artis płynąć „ruski gaz” – zabezpieczając tym samym Europę…
  http://topnewsrussia.ru/a-esli-budut-naglet-otklyuchim-gaz/

  Już linkowałem podobne informacje o tym jak „Ukroboronprom” skupuje w Rosji przez podstawione firmy części do „techniki”
  .http://vpk-news.ru/news/33408

  Kolega Blady Swit spadnie ze śmiechu pod stół po tym jak doczyta że ukry planują zlikwidowac swoja walutę czyli grzywnę i przejść na Euro. Myślę że ruble byłyby pewniejsze 🙂
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_55434%2Fall

  Podobno wszystkie nitki idą do UPAdliny. Chodzi o światową rusofobię i antyrosyjskie wpisy w sieciach. To podobno ukraińcy robią korzystając z serwerów w Wielkiej Brytanii
  http://rusnext.ru/news/1478153646

  Sputnik o Stowarzyszeniu „Kursk”
  https://pl.sputniknews.com/polska/201611024180908-polacy-kursk-jerzy-tyc-wizyta-rosja/

  Sputnik jeszcze raz
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201608243757845-wyrypajew-sztuka-stosunki-polsko-rosyjskie-borys-godunow/

  Podobno w Rzeszowie pobito ukraińca który stanął w obronie zaczepionej Polki
  http://rzeszow-news.pl/brutalne-pobicie-ukrainca-w-rzeszowie-4-osoby-zatrzymane/

  Piszą też że z braku pieniędzy u ukrów mogą ukrainę pozbawić prawa głosu w ONZ?
  http://nahnews.org/957072-chto-to-poshlo-ne-tak-za-dolgi-ukrainu-mogut-lishit-prava-golosa-v-oon/

  Nowe taryfy kar dla kierowców aut z „nieukraińską” rejestracją
  http://nahnews.org/956973-yurist-rasskazal-kakie-shtrafy-grozyat-xozyaevam-avto-s-inostrannoj-registraciej/

  Kijowski szpital dla dzieci
  http://rusvesna.su/news/1478156066

  Pozdrawiam

  Polubione przez 2 ludzi

  • Ostatnie zdanie z artykułu dotyczącego inicjatora pomysłu o wprowadzeniu euro jako waluty Ukrainy wiele tłumaczy 😀
   cytat:
   Напомним, что в свое время Олесь Доний был участником массовой драки в сессионном зале украинского парламента, после которой попал в больницу с сотрясением мозга.
   Wstrząs mózgu wiele usprawiedliwia…

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Szefowa ukraińskiej spółki Czornomornaftohaz Swietłana Nieżnowa wyraziła niezadowolenie, że Rosja wydobywa 2 mld m3 gazu rocznie na szelfie Morza Czarnego – podaje agencja UNIAN.

  „Jeśli ktoś pytał, skąd Krym bierze gaz, odpowiadam, że Rosja za pomocą tej spółki corocznie wydobywa na szelfie Morza Czarnego 2 mld m3 gazu i w ten sposób zaopatruje Krym” — oznajmiła. Nieżnowa jest przekonana, że Rosja wydobywa gaz na akwenie, będącym strefą gospodarczą Ukrainy.
  https://pl.sputniknews.com/gospodarka/201611034181866-Ukraina-Rosja-gaz-Morze-Czarne-Krym/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Kijów zapowiedział, że będzie wykorzystywał technologię szczelinowania, jednak nie posłuży ona do eksploatacji gazu łupkowego, lecz do poprawy wydajności klasycznych złóż.
  Wyjaśnienia Kijowa to odpowiedź na spekulacje, jakoby Ukraina planowała na szeroką skalę wykorzystanie szczelinowania do zwiększenia wydobycia gazu ziemnego.
  Stąd też niechęć do gazu łupkowego może dziwić. Jednak należy pamiętać, że Kijów nie ma zbyt wiele wolnych środków i zwyczajnie nie stać go na rozwijanie drogich, a zarazem nie gwarantujących sukcesu metod wydobycia.
  http://gazownictwo.wnp.pl/ukraina-nie-planuje-wydobycia-gazu-lupkowego,284807_1_0_0.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Witam z wieczora kilkoma linkami na dobranoc…

  Hieroj ATO wpierw chciał skorzystać z kawy w kawiarni wymachując granatnikiem a potem się wysadził
  http://rusvesna.su/news/1478196324

  W Równem odkryto „nielegalny” skład amunicji. Ciekawe jak wyglądają „legalne”
  http://www.novorosinform.org/news/62830

  Poroszenko nie zna geografii Krainy
  .https://youtu.be/E1yMM_U7n2U

  Как разгоняли сегодня митингующих вкладчиков на майдане
  .https://youtu.be/UHj40iw2yxs

  Z Polski: burmistrz Orzysza o amerykańskich sołdatach co mu spadli jak gwiazdka z nieba
  http://www.polska-kaliningrad.ru/home/10-newsfrompoland/7127-amerikanskie-soldaty-eto-dlya-nas-kak-zvezda-s-neba-govorit-mer-goroda-ozhish

  .https://youtu.be/o2wIq1IOs0I
  Dzień ukraińskiego artylerzysty – mordercy

  Mieszkańcy okupowanej Stanicy Ługańskiej chcą przejśc pod władze Opołczenia
  .http://www.novorosinform.org/news/62831

  Ulubiony temat Manii – zbiorczo:
  .https://youtu.be/w_FunNKuunI

  Dwa światy – dwie drogi
  http://pikabu.ru/story/dva_mira_dva_puti_4591031

  1) На Волыни появилась остановка „ПТН ПНХ”

  2) В Симферополе появилась остановка с бесплатным Wi-Fi и зарядкой для телефонов

  Polubione przez 3 ludzi

  • wyższość przystanków ukraińskich nad symferopolskimi – ukraińskie są zaprojektowane bardzo praktyczne, ochronią cię i przed odłamkami i przed szarżującym UAZem a może nawet BMP a przystanek symferopolski to najlepszy przykład hedonizmu i dekadencji, potencjalne żródło śmiercionośnych odłamków….

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.