Wojna domowa na Ukrainie 5.11.2016r.- 619 dzień od nowego rozejmu.


 

Jak donosi berlińska gazeta „Tageszeitung”, ambasador RP w Niemczech, prof. Andrzej Przyłębski, musi dalej szukać kina, w którym mógłby odbyć się pokaz filmu pt. „Smoleńsk” dla zaproszonych gości.

 

Na planowaną 7 listopada br. premierę w kinie „Cubix” przy Alexanderplatz w Berlinie ambasada RP wysłała już 800 zaproszeń. Ambasador Andrzej Przyłębski optymistycznie określił trudności tylko jako przejściowe i zapowiedział, że pokaz odbędzie się w innym kinie.

Tylko w którym?- tego polski ambasador już nie powiedział

„Gdyby ambasada pokazała ten film w swoich pomieszczeniach w Grunewaldzie, nie obchodziłoby to nawet psa z kulawą nogą, a teraz cała sprawa stała się kwestią polityczną” – skomentowała całą sytuację gazeta „Tageszeitung”.

Przypomnę, że wcześniej została odwołana- mająca się również odbyć w dniu 7 listopada- projekcja filmu „Smoleńsk” w kinie „Delphi”. Wynika to z tego, że kino wycofało się z pierwotnej zgody na zorganizowanie seansu, uzasadniając swoją decyzję, iż „film jest tak kontrowersyjny, że ze względów bezpieczeństwa i dla ochrony gości oraz obiektu rezygnuje z pokazu”. Jenak jak podkreśliło kierownictwo kina, „bardzo chętnie zgodzi się na projekcję jakiegoś innego filmu”.

Berliński dziennik „Tagesspiegel” uważa, że taki nagły zwrot jest czymś „niespotykanym” i „kompromitacją przede wszystkim dla polskiej ambasady”, która musi wycofać się z zaproszenia do kina „Delphi” setek oficjalnych gości. Z drugiej strony, kiedy bliżej rozważa się tę odmowę, zdaje się ona być zrozumiała.

Otóż „film o katastrofie smoleńskiej oddaje dokładnie stanowisko konserwatywnego rządu PiS, uważającego katastrofę za zamach, co stoi w sprzeczności ze szczegółowymi wynikami badań polskiej i rosyjskiej strony” – napisano w gazecie „Tagesspiegel”.

Berlińska gazeta pisze dalej, że taka „zmasowana implementacja tezy spiskowej w polskiej świadomości należy do czynników, które obecnie dzielą kraj. PiS powołał nową komisję śledczą, a ostatnio zdecydowano się na ekshumację zwłok ofiar, co wywołało protesty rodzin”.

Gazeta wyjaśnia, że premiera filmu „Smoleńsk”  w dniu 5 września br. w warszawskim Teatrze Wielkim odbyła się w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i całej wierchuszki formacji PiS. Kilka dni po tej premierze film trafił na ekrany kin, ale niestety nie bardzo dopisuje mu publiczność.

„Tagesspiegel”  pisze również, że : „centralne miejsce katastrofy smoleńskiej na agendzie władz Polski ukazuje także analiza renomowanego tygodnika ‘Newsweek Polska’, który donosił o planie Kaczyńskiego, by zemścić się za Smoleńsk i wyeliminować Donalda Tuska z polskiej polityki. Świadome uplasowanie niemieckiej premiery ‘Smoleńska’ w Berlinie, do tego z powitalnym przemówieniem nowego ambasadora, który od lipca jest tu na placówce, można uznać za część politycznej kampanii, w trakcie której między innymi żyjący w Berlinie Polacy mieliby zostać zaznajomieni z punktem widzenia rządu na tym konkretnym przykładzie. To, że ‘Smoleńsk’ mógłby trafić na ekrany niemieckich kin po tej ‘premierze’ jest mało prawdopodobne; nie inaczej będzie w innych krajach poza Polską”.

„Tagesspiegel” zastanawia się również nad tym, „jakie przemówienie wygłosić miałby polski ambasador, tego nie wiadomo. Lecz na jego kierunek mogłaby wskazać kartka dołączona do zdezaktualizowanego zaproszenia. O filmie ‘Smoleńsk’ napisano tam, że ten film wybitnego polskiego reżysera Antoniego Krauzego jest próbą ukazania prawdopodobnego przebiegu wydarzeń i ich społeczno-politycznego kontekstu, szczególnie w odniesieniu do roli mediów przy zatajaniu faktów i poszukiwaniu prawdy”.

Przypomnę, że na nasz koszt szef MON powołał w swoim resorcie „Podkomisję Smoleńską”, która jak dotąd odbyła kilka spotkań i jak dotychczas, pomimo szumnie w mediach zapowiadanych rewelacji, nic konkretnego nie ustaliła.

Ciekawe czy za tą ewidentną niegospodarność można szefa MON pociągnąć do odpowiedzialności karnej, czy też partyjni dygnitarze na państwowych posadach są zupełnie bezkarni i robić mogą wszystko co im się tylko podoba, traktując podległy sobie urząd jak prywatny folwark, a obywateli jak dojne krowy?

Poniżej roczne dokonania w/w komisji MON:

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykuly/lista-komisja-smolenska/.

*

http://wpolityce.pl/swiat/314272-pokaz-smolenska-w-niemczech-ponownie-przelozony-oba-kina-maja-obawy-dotyczace-bezpieczenstwa,

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-10-29/kino-w-berlinie-odwolalo-projekcje-filmu-smolensk-aby-chronic-gosci/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj sytuacja wzdłuż linii frontu w Donbasie nie odbiegała w sposób istotny od tego co można obserwować już w ciągu ostatnich kilku tygodni.

I tak, poza sporadycznym ostrzałem w okolicach donieckiego lotniska, na linii miejscowości Awdiejewka-Opytnoje-Jasinowata oraz w rejonie frontu południowego w okolicy Szirokino, a także Taramczuka, Wodjanoje i Talakiwki, dochodziło do wymiany ognia i bezpośrednich walk.

W nocy zostało ostrzelane przez ukraińskich żołnierzy, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, Zajcewo, gdzie spadło 19 pocisków. Nie ma informacji o stratach i ofiarach wśród ludności cywilnej.

Komiternowo również w nocy zostało ostrzelane przy użyciu moździerzy, w wyniku czego nadal cała miejscowość pozbawiona jest dopływu prądu i gazu.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm i ręcznych karabinów maszynowych, trzykrotnie przeprowadzili ostrzał w kierunku linii obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL, znajdujące się w okolicy wsi Kalinowo i Łozowo. Łącznie w rejonie tym spadło 57 pocisków moździerzowych.

W ciągu mijającego tygodnia, od 29 października d0 4 listopada br. w wyniku wrogich działań podejmowanych przez ukraińskich żołnierzy ATO, w DRL zostało zabitych pięć osób, w tym czterech powstańców oraz dziewięć osób odniosło rany, w tym trzech cywilów i szczęściu powstańców.

Poniżej raport za ostatnią dobę dotyczący sytuacji wzdłuż linii frontu sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego operacji ATO w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО станом
на 6.00 5 листопада 2016 року

За минулу добу російсько-окупаційні війська 38 разів відкривали вогонь по позиціях українських захисників.
На Маріупольському напрямку відбулось 25 випадків порушення режиму припинення вогню. В Павлополі, Новотроїцькому проти сил АТО бойовики застосували стрілецьку зброю та гранатомети. Поруч з Красногорівкою вогонь вели з мінометів калібру 82мм. В районах Тарамчука, Водяного, Талаківки – з мінометів 120 калібру, а по укріпленнях Збройних Сил України в Гнутовому обстріли тривали з кулеметів та мінометів обох калібрів. В Старогнатівці режим тиші порушено з озброєння БМП, а в Широкіному, окрім цього – зі стрілецької зброї, гранатометів, мінометів та ствольної артилерії 120 та 152 калібрів.
На Донецькому напрямку відбулось 8 випадків відкриття вогню в бік українських позицій. По захисниках Опитного вогонь вели зі стрілецької зброї, в Луганському – з озброєння БМП, а в напрямках Троїцького, Верхньоторецького та Кам’янки окупанти задіяли стрілецьку зброю, кулемети та гранатомети. Різні зразки озброєння, зокрема міномети калібру 82мм, противник використовував також в Зайцевому і Авдіївці.
На Луганському напрямку зафіксовано 5 провокацій проти сил АТО. У напрямку Новоолександрівки російсько-окупаційні війська використовували протитанкові ракетні комплекси, в Лопаскіному та Кримському – гранатомети різних систем. Укріплення українських воїнів у Троїцькому було піддано обстрілам з мінометів калібру 82мм, а в Новозванівці – з мінометів 120 калібру”

 

Na koniec tego wątku, krótka relacja filmowa z mostu łączącego drogi z Ługańska do Stanicy Ługańskiej:

***

https://web.facebook.com/maria.zakharova.167/posts/10211375243446491

 

Na koniec kilka zdjęć:

Przedmieścia Kijawa- podręczny arsenał z bronią jakoby odkryty w bunkrze przez ukraińską Służbę Bezpieczeństwa. Nie podano tylko do kogo ten arsenał miał należeć.

 

Donieck- wiec poparcia zorganizowany dla uczczenia drugiej rocznicy wyboru Aleksandra Zacharczenki na stanowisko szefa rządu DRL. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandr_Zacharczenko).

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.11.2016r.- 619 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam z przedpółnocnymi linkami…

  Chyba było o tym, ze w LNR zatrzymano jaczejke banderowców?
  https://russian.rt.com/ussr/news/330530-lnr-zaderzhanie-azov

  Zdjęcie z dzikiej Moskwy
  .https://pp.vk.me/c636019/v636019122/381c0/loEqHOWY0Xg.jpg

  Wczoraj w Czerkasach banderowcy zdobyli siedzibę policji
  http://sharij.net/67423

  Dekanoidze nat „reaguje”
  http://sharij.net/67427

  Jakiś pocisk wybuchł „w rejonie ATO”. Zginęło dwóch zołnirzy ukrińskich. Powstała specjalna komisja więc pewnie wybuchło im w rękach?
  http://sharij.net/67471

  Studenci protestuja w Kijowie
  http://sharij.net/67468

  Strona MSW LNR została zaatakowana hakerami z USA
  http://nahnews.org/958126-oficialnyj-sajt-mgb-lnr-podvergsya-xakerskoj-atake-iz-ssha/

  Pani amerykańska ambasador deklaruje w imieniu banderowców, że nie będą stosować się do „Mińska-2”
  http://nahnews.org/958117-posol-ssha-ukraina-ne-budet-vypolnyat-minsk-2/

  Rusofob Filaret mówi że mieszkańcy Donbasu muszą krwią zmazać swój grzech
  http://nahnews.org/958109-rusofob-filaret-zhiteli-donbassa-dolzhny-iskupit-krov-svoj-grex/

  Kijowianie przygotowują spis towarów jakie mogą byc wwozone na teren Noworosji
  http://nahnews.org/958098-kiev-gotovit-spisok-produktov-dlya-vvoza-v-ldnr/

  Grojsman powiedział że miliard dolarów poszedł „do rezerw walutowych” upadłej Krainy
  http://sharij.net/67425

  Ukry wyliczyły, a może „nasz” muzyk, że dla potrzeb odnowienia parku wagonów zatrudni się 50 tysięcy ukraińców
  http://sharij.net/67431

  Trochę muzyki? Doniecka Filharmonia

  Pismo wiernopoddańcze zdrajcy Chmielnickiego
  .https://cs540109.vk.me/c636019/v636019180/4aeba/H-MQkCsQiSQ.jpg
  https://vk.com/feed?w=wall269888575_40312

  Specnazowcy DNR
  .https://youtu.be/dk3HDgIxA2M

  Dobranoc!

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Bardzo się dziwię tym przekomarzaniom adwersarzy na tym forum odnośnie następstw wyboru w USA nowego prezydenta.
  Moim skromnym zdaniem ten czy tamten a nawet ktoś inny niema to żadnego znaczenia.
  Prezydent USA jest w obecnych czasach politykiem i dyplomatą.
  Ma tłumaczyć to czego dokonały lub nie dokonały decyzyjne służby w sposób propagandowo przekonujący dla żywotnych interesów konsorcjum i trustów ponadnarodowych kierowanych przez nich!!!!

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.