Wojna domowa na Ukrainie 9.11.2016r.- 623 dzień od nowego rozejmu.


 

W sobotę 5 listopada br. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że 3. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy 4. Dywizji Piechoty (3rd Armored Brigade Combat Team, 4th Infantry Division US Army) z Fort Carson (Kolorado) zostanie rozmieszczony w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

 

Przypuszczalne miejsca stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce:
1. Świętoszów,
2. Żagań,
3. Skwierzyna,
4. Bolesławiec,
5. Orzysz,
6. Elbląg.

W ramach pierwszej rotacji, która rozpocząć się ma w styczniu 2017 roku, trafi do w/w miejsc stacjonowania dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej (3d Battalion, 29th Field Artillery Regiment; Pacesetters) i 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii (4th Squadron, 10th Cavalry Regiment; BlackJack). W marcu natomiast mają jeszcze podobno przybyć do Polski  wydzielone siły 10. Brygady Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej US Army (10th Combat Aviation Brigade, 10th Mountain Division) z Fort Drum w stanie Nowy Jork, na wyposażeniu której znajdą się śmigłowce.

Podobno, również od stycznia przyszłego roku, w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Bemowo Piskie/Orzysz będzie stacjonować batalionowa grupa bojowa NATO w sile 900 oficerów i żołnierzy, w której państwem ramowym będą Stany Zjednoczone z 2. Batalionem 2. Pułku Kawalerii (2nd Squadron „Cougars”; 2nd Cavalry Regiment; 2nd Dragoons).

Oprócz Amerykanów znajdą się w niej żołnierze z Wielkiej Brytanii oraz Rumunii i będą oni aktywnie współpracować z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego (15. BZ), a działania grupy będą koordynowane przez wielonarodowe dowództwo dywizji sformowane w Elblągu.

O miejscu stacjonowania tego dowództwa decyzję podjęto również w trakcie zakończonego w czwartek 27 października dwudniowej sesji ministrów obrony państw NATO, kiedy to po zakończeniu spotkania szef MON Antoni Macierewicz powiedział dziennikarzom, że:

Dowództwo dywizji w Elblągu będzie koordynowało bataliony, które NATO wyśle w 2017 r. do państw bałtyckich. Do Polski taki batalion trafi w kwietniu, z kolei w styczniu rozpocznie się rozmieszczanie w naszym kraju brygady z USA. Temu dowództwu została przypisana rola koordynatora wszystkich czterech bojowych grup batalionowych, które będą działały w związku bezpośrednim z brygadami estońskimi, łotewskimi i litewskimi, ale koordynacja będzie należała do dowództwa sytuowanego w Elblągu.”

Przypomnę, że obecnie w Elblągu znajduje się dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka (16. DZ).

Natomiast w odniesieniu do planowanego rozmieszczenia wojsk amerykańskich w Polsce po spotkaniu w Brukseli Antoni Macierewicz powiedział, że: „oddziały te zostaną rozmieszczone nie po to, żeby prowadzić manewry, lecz po to, żeby być natychmiast gotowymi do walki, jeżeli to będzie konieczne. Myślę, że to pokazuje różnice między różnymi planami, koncepcjami, jakie były formułowane – nie wiem – półtora roku temu czy dawniej i tą rzeczywistością, która została ukształtowana dzięki szczytowi NATO i dzięki rozstrzygnięciu, że flanka wschodnia, ale także południowa, będą bronione przed każdym wrogiem”

Tylko jak zwykle rzeczywistość rozmija się z tym czego chciałby i oczekiwał szef polskiego MON Antoni Macierewicz.

Otóż wystarczy spojrzeć na mapę zamieszczoną na wstępnie, aby się przekonać, że miejsca pobytu rotacyjnej obecności wojsk amerykańskich w Polsce nijak się mają do obrony naszych granic wschodnich, bo główne siły tych wojsk znajdować się będą w pobliżu polskiej granicy zachodniej.

Dodać też trzeba w świetle wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, że sytuacja Polski jako nadgorliwego sojusznika USA, może przestać mieć w polityce globalnej tego kraju jakiekolwiek znaczenia. A dodatkowo zmiana stosunku amerykańskiej administracji do Rosji może spowodować, że pozostaniemy w osamotnieniu wobec rosyjskiej dominacji w jej strefie wpływów. Zaś co taka sytuacja oznacza, wystarczy trochę pogrzebać w tragicznych kartach naszej historii ostatnich trzech wieków, aby się o tym przekonać.

I na nic się nie zda, że:

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/rozmieszczenie-sil-zbrojnych-usa-w-polsce-62016-11-05/

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja było podobna do tej jaką obserwuje się już od kilku tygodni.

I tak, w godzinach popołudniowych, od 17:00, ukraińskie wojsko przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 mm, przeprowadziło ostrzał okolic punktu kontrolnego Jelienowka. Łącznie w rejonie tym spadło około 52 pocisków artyleryjskich i moździerzowych.

Następnie ostrzelana została strefa mieszkaniowa we wiesi Trudowski i Staromichajłowce na zachodnich obrzeża Doniecka, gdzie został w wyniku tego poważnie uszkodzony dom jednorodzinny na ulicy Szestakowa nr 101 i jego właściciel został ranny, zaś kolejny pocisk eksplodował w ogrodzie domu przy ulicy Żukowskiego nr. 17 i oraz przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, automatycznych wyrzutni granatów i ręcznych karabinów maszynowych miejscowość Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki.

Poza tym ostrzeliwane były Aleksandrowka, Szirokaja Belka, okolice Dokuczajewska, gdzie zostały uszkodzone trzy za zniszczone 2 domy jednorodzinne, Kamienka oraz strefa przemysłowa miejscowości Jasinowata. Łącznie na tym terenie spadło około 550 pocisków ciężkiej artylerii, z czołgów i moździerzy. Natomiast podczas walk jakie wywiązały się w rejonie punktu kontrolnego Majorsk, koło Starognatowki w rejonie Dokuczajewska, Krasnogorowki, Toreczka, oraz Nowogorodska i Marinki w użyciu były opancerzone wozy bojowe, wyrzutnie granatów, ciężkie karabiny maszynowe, broń lekka a także artyleria kaliber 152 mm.

Dziś od godziny 08:00 (czasu lokalnego) ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 mm rozpoczęli kolejny ostrzał dzielnicy przemysłowej w miejscowości Jasinowata.

Poniżej raport dobowy służby prasowej ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

Na koniec tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe dokumentujące prowadzenie ostrzału przez ukraińskie wojsko wsi Zajcewo na północ od Gorłówki:

***

W Mariupolu w nocy z soboty na niedzielę (z 5 na 6 listopada br.) ukraiński żołnierz z 1 samodzielnej brygady piechoty morskiej, w stanie upojenia alkoholowego ukradł czołg i pojechał nim na miasto, w wynik tego doszło do zderzenia czołgu z samochodem osobowym, w którym zginęło trzech cywilów.

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- obchody Dnia Robotnika Rolnego.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

69 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.11.2016r.- 623 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.