Wojna domowa na Ukrainie 13.11.2016r.- 627 dzień od nowego rozejmu.


https://pbs.twimg.com/media/CxC3uHIW8AAA2h-.jpg:large

 

Szef MON Antoni Macierewicz rozpoczął intensywny nabór kadry oficerskiej do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Uroczyste nadanie przez ministra resortu obrony „Patentów” potwierdzających mianowanie na pierwszy stopień oficerski miało miejsce wczoraj w żoliborskim kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie po zakończeniu mszy świętej koncelebrowanej przez biskupa polowego Wojska Polskiego, generała brygady Józefa Guzdka.

Wtedy to odczytano postanowienie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o mianowaniu księży-alumnów na pierwszy stopień oficerski.

Decyzją zwierzchnika Sił Zbrojnych RP, prezydenta Andrzeja Dudy, 132 księży służących zostało mianowanych na stopień podporucznika.

W czasie tej uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wygłosił okolicznościowe przemówienie, które warto przytoczyć w całości:

„Księże Biskupie, przewielebni Księża, Ojcowie- Oficerowie Wojska Polskiego. 

Jestem niesłychanie dumny, że mogę tak dzisiaj do przewielebnych księży powiedzieć, bo oficer Wojska Polskiego to naprawdę wielkie wyzwanie, wielka praca, obowiązek i duma. Trzeba było czterdziestu lat, aby stało się to, co powinno się stać wtedy, kiedy wzięto księży do wojska, kiedy zakończyliście swoją wysługę. Stało się inaczej, ale stało się inaczej dlatego i wiecie to lepiej niż ktokolwiek inny, że tak było z całym narodem. Taki był czas trzeba jasno powiedzieć i te decyzje, które dzisiaj podejmujemy są tego znakiem.

Ludowe Wojsko Polskie, formacja tak się nazywająca, powstała nie dla obrony Ojczyzny, nie dla obrony narodu polskiego, nie dla walki o niepodległość, lecz powstała jako formacja realizująca dokładnie przeciwne zadania. Wy byliście tą elitą narodu, która szczególnie dramatycznie została tym narzędziem represji dotknięci, ale dotykały one całego narodu. I chcemy jasno powiedzieć: dzisiaj wraca sprawiedliwość, dzisiaj wraca prawo. Dobrzy muszą zostać nagrodzeni, źli muszą zostać ukazani dlatego, że dzięki Waszej pracy w olbrzymim stopniu naród polski naród polski się odradza, naród polski powraca do swojej wiary, swojej tradycji i swojej misji, której byliście w tak trudnych okolicznościach ,dramatycznych okolicznościach wierni bardziej niż ktokolwiek inny. Bardziej niż ktokolwiek inny więcej od was wymagano. Realizowaliście swoją misję kapłańską w najtrudniejszych możliwych warunkach i przeszliście przez to z podniesioną głową.

Nie ma słów wdzięczności, nie ma zewnętrznych wyrazów szacunku za to, co zrobiliście. Te patenty, mówiłem to każdemu z Was, są jedynie skromnym symbolem, którym Ojczyzna znaczy Waszą wielką służbę. Dzięki niej Polska jest katolicka. Dzięki niej to hasło Bóg, Honor i Ojczyzna wciąż dla żołnierza polskiego mają głęboki sens, a nie tylko odświętny pozór, nie są błyskotką, nie są czymś co raz się chowa a raz przywraca. Znaczą najgłębszy szlak każdego człowieka, a wiecie to być może lepiej niż wielu innych jak naprawdę trudna i niebezpieczna jest to służba, jak wymaga wiele wysiłku, pracy i tej najgłębszej duchowej odwagi. Każdy żołnierz jest wystawiony na olbrzymią pokusę strachu, ucieczki fizycznej lub wewnętrznej, znalezienia innego rozwiązania byle tylko nie sprostać wyzwaniom. To naprawdę jest najcięższa ze służb jakie Ojczyzna stawia przed swoimi członkami, a wy kształtowaliście armię wtedy, kiedy było najtrudniej całym swoim życiem. Jestem historykiem, ale zostałem uformowany przede wszystkim przez służbę harcerską, przez harcerstwo Rzeczpospolitej, przez skautów polskich. Wiem, co to znaczy całym życiem pełnić służbę, dlatego szczególne podziękowania dla Was za Waszą służbę. Dlatego mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że te patenty porucznikowskie, które dzisiaj miałem zaszczyt wręczyć, tak miałem zaszczyt wręczyć, są równe patentom generalskim, bo jesteście w duszy w sercu i w zasłudze dla Polski, generałami armii Rzeczpospolitej. Dziękuje Wam bardzo.”  

I tak to, tym prostym, ale nie wiadomo czy najtańszym sposobem, w dyspozycji Antoniego Macierewicza jako niekwestionowanego i jedynego wodza WOT, znalazło się potencjalnie 132 doświadczonych w bojach oficerów.

Teraz poza znaną już nam „bronią masowego rażenia” w jakie ma zaopatrzyć „osobiście” szef resortu obrony żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, teraz wystarczy dodać kolejne „Die Wunderwaffe” w postaci kieszonkowych kropideł, polowych ołtarzyków i mobilnych konfesjonałów, a wtedy nawet żaden wróg ze Wschodu nie będzie tak szalony aby zaatakować Polskę pod rządami PiS i osobiście odpowiedzialnego za nasze bezpieczeństwo- Antoniego Macierewicza. Nie oddamy nawet jednego guzika od porucznikowskiej sutanny.

Po tej jakże wzniosłej, ale za jakże praktycznej- bogoojczyźnianej uroczystości mianowani oficerowie na czele z biskupem generałem brygady Józefem Guzdkiem oraz szefem MON Antonim Macierewiczem złożyli kwiaty przed grobem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Guzdek,

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/patenty-oficerskie-l2016-11-12/.

***

Na tym kończąc ten krótki wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie nie uległa zmianie i nadal ukraińscy żołnierze prowadzą tam intensywne działania zbrojne.

I tak, wczoraj w godzinach od 18:00 do 02:00, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych, następujących miejscowości i ich okolic: Trudowskiego i Aleksandrowki na zachodnich obrzeżach Doniecka, rejonu lotniska donieckiego, dzielnicy Butowka i miejscowości Spartakus na północ od granic Doniecka, strefy przemysłowej na zachodnich obrzeżach Jasinowatej, okolic Dokuczajewska, a tam wsi Jasnoje, a także Sachanki i Dzierżyńska w  nowoazowskim obwodzie na odcinku frontu południowego, a więc na wschód od Mariupola.

Łącznie w ciągu nocy spadło na ostrzeliwanym terytorium około 280 pocisków wystrzelonych z ciężkiej artylerii oraz moździerzy.

Walki toczyły się w rejonie Dokuczajweska, na wschód od Mariupola oraz w trójkącie dzielnicy Butowki-Spartakusa-Piaski.

W wyniku ostrzelania moździerzami miejscowości Brianka w ŁRL przez ukraińskich żołnierzy został ranny jeden cywil oraz uszkodzono podstację zasilania w energię elektryczną Krasnopole. W wyniku tego został przerwany dopływ prądu do miejscowej kopalni co spowodowało uwięzienie pod ziemią 40 górników. Stan rannego cywila jest stabilny i jego urazy nie są groźne dla życia.

Jak poinformował wczoraj rzecznik MON DRL Eduard Basurin: przedwczoraj w okolicy punktu kontrolnego Jelenowka, na zachodnich obrzeżach Doniecka, ukraińscy żołnierze zastrzelili 16-letniego nastolatka usiłującego przekroczyć linię rozgraniczenia w kierunku Republiki Donieckiej.

Poniżej jeszcze relacja z ostatniej doby sporządzona przez służby prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) przeciwko ludności cywilnej zbuntowanego Donbasu:

„Зведення прес-центру штабу АТО станом
за минулу добу 12 листопада 2016 року

Минулої доби, 12 листопада, ворог активно використовував артилерію та гранатомети. На Маріупольському напрямку наші позиції двічі було обстріляно з 152 міліметрової артилерії в районі Мар’їнки та Широкиного. А зі 122 міліметрових артилерійських установок Талаківку. З мінометів різних калібрів – Широкине, Водяне, Талаківку, Красногорівку, Богданівку. З гранатометів різних типів, озброєння БМП та стрілецької зброї бойовики вели вогонь по Лебединському, Водяному, Павлополю, Широкиному, Тарамчуку, Талаківці. Наші позиції в районі Широкиного та Павлополя обстріляв і снайпер.
На Луганському напрямку з 122 міліметрової артилерії російські окупаційні війська вели вогонь по Новозванівці та Троїцькому. З мінометів, гранатометів та стрілецької зброї – по Кримському, Новозванівці, Валуйському, Малиновому, Новоолександрівці та Троїцькому. На Донецькому зі 122 міліметрової артилерії обстріляли Тоненьке. З мінометів різних калібрів – Авдіївку. Загалом за вказаний період відбулося 64 обстріли. З них на Луганському напрямку – 15, на Донецькому – 6, на Маріупольському – 43

 

Na koniec tego wątku dwa filmy na których zarejestrowano odgłosy walk toczących się w nocy z 12 na 13 listopada br. w rejonie dzielnicy Kijowskiej Doniecka oraz miejscowości Brianka:

Oraz dwa filmy dokumentujące skutki nocnego ostrzału Brianki przez ukraińskich żołnierzy:

***

 

Na koniec aktualnych filmów:

***

***

 

Pozdrawiam.

 

 

 

 

 

 

Reklamy

84 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.11.2016r.- 627 dzień od nowego rozejmu.

 1. Nie znam żadnego kapelana i nigdy nie znałem.
  Literatura pomaga o tyle, że znam Katza ze „Szwejka” i tak widzę ich hurtem.
  Pewnie to niesprawiedliwe.
  A może inaczej opisać się ich nie da?

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Europa już kompletnie „zeszła z uma” jak mawiają Rosjanie. Podczas koncertu z okazji rocznicy zamachów w Paryżu w klubie „BATACLAN” (gdzie islamiści urządzili masakrę na widowni) wyproszono (!) członków zespołu „Eagles of Death Metal” (podczas koncertu którego doszło do rzezi!!), a których organizatorzy rocznicowego koncertu „uznali za osoby niepożądane’ (m.in. przez to że głośno opowiadali że za masakrą stali zatrudnieni w klubie muzułmanie). Warto zauważyć że muzyków zaprosiło stowarzyszenie rodzin ofiar masakry…
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Paryska-sala-Bataclan-rok-po-zamachu-znow-dziala-Dzialalnosc-zainaugurowal-koncert-Stinga,wid,18586379,wiadomosc.html?ticaid=118146
  Ps. Za to śpiewał sobie bez przeszkód Sting i zespół muzułmanów z Senegalu…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Witam niedzielnym popołudniem.

  Taka moja „prywata” dotyczące wstępu.
  Zgodnie z obowiązującym w Polce prawem, dwa lata temu powinienem zostać przeniesiony w stan spoczynku z jednoczesnym mianowaniem na pierwszy stopień oficerski. Ale niestety nie jestem księdzem.
  Jako ciekawostka. W zeszłym roku spotkałem się z kolegą ze studiów (kiedyś spotykaliśmy się na różnych zlotach rocznicowych, teraz przeważnie na pogrzebach).
  Kolega pracował na WAT więc założył mundur. Jest już na wojskowej emeryturze. Kiedy „poskarżyłem” mu się, że wojsko o mnie zapomniało, powiedział, że on, były zawodowy żołnierz, ciągle nie ma uregulowanego statusu. To świadczy to o polskim MON i żaden Antoni tego nie próbuje zmienić.

  Pozdrawiam

  Polubione przez 5 ludzi

  • *5!!!

   „Zgodnie z obowiązującym w Polce prawem, dwa lata temu powinienem zostać przeniesiony w stan spoczynku z jednoczesnym mianowaniem na pierwszy stopień oficerski. Ale niestety nie jestem księdzem.”- a wystarczyło tylko skończyć seminarium duchowne. Dziś może byłbyś generałem z kropidłem w plecaku.

   Pozdrawiam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. Konkurencja pomiedzy Ukraińskimi , a Rosyjskimi rolnikami trwa….

  Według rosyjskiego ministra rolnictwa, eksport cukru w rozpoczętym w sierpniu br. sezonie 2016/2017 może osiągnąć 200 tys. ton. Byłaby to rekordowa ilość od sezonu 2011/2012.
  Wzrost eksportu cukru planuje również Ukraina. Może on osiągnąć największą od 10 lat wartość 500 tys. ton.
  http://www.farmer.pl/agroskop/analizy-i-komentarze/rosja-spodziewa-sie-rekordowego-eksportu-cukru,67817.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Polska Krajowa Rada Izb Rolniczych pragnie wprowadzić zakaz importu zbóż z terenu Ukrainy powodem ma być… wirus Afrykańskiego Pomoru Świń.

  Jak informuje KRIR, w opinii producentów świń oraz lekarzy weterynarii podczas zbiorów zbóż istnieje ryzyko kontaktu ziarna z padliną dzików chorych na ASF oraz ich odchodami skażonymi wirusem. „Badania weterynaryjne wskazują na to, że wirus może zachować swoją żywotność do 280 dni. Z dostępnych źródeł wynika, że w niskiej temperaturze ASF jest niezwykle żywotny i zjadliwy. Jest również odporny na wysychanie i gnicie, na terenie Hiszpanii stwierdzono obecność żywotnego wirusa w 18-tygodniowych gnijących zwłokach świń.
  http://www.farmer.pl/fakty/asf-bedzie-powodem-wstrzymania-importu-zboz-z-ukrainy,67814.html

  I jeszcze z wątku rolniczego…

  Dwa tygodnie temu potwierdzono wystąpienie trzech nowych ognisk wirusa ASF na Ukrainie. Nasz wschodni sąsiad ma ogromny problem z postępującą epidemią. Tylko w tym roku uśpiono i zutylizowano ponad 9000 sztuk trzody chlewnej.

  Choć liczba ognisk ASF-u jest zatrważająca, to są to „tylko” oficjalne dane. Na wschodzie nikt nie ukrywa, że część przypadków prawdopodobnie nigdzie nie była zgłaszana. W dwóch obwodach (rowieńskim i wołyńskim) będących w pobliżu granicy z Polską, w sierpniu i wrześniu odnotowano osiem ognisk ASF-u. Jeden z nich pojawił się w miejscowości Kortelisy, oddalonej o niespełna 55 kilometrów od granicy z Polską. W sumie na 24 ukraińskie obwody – ASF-u nie stwierdzono tylko w siedmiu z nich.
  http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/asf-z-ukrainy-niebezpiecznie-blisko-granicy-z-polska,67726.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dzisiaj bardzo rolniczo 😀

  Na Ukrainie trwa rozwój sektora rolnego i sadownictwa.

  Z polskiej szkółki do przedsiębiorstwa „Dnipro” we wsi Azowśke (byłe Frunze) w rejonie geniczeskim dostarczono kolejną partię europejskich sadzonek wysokowydajnych odmian czereśni (1,8 tysięcy sztuk) i brzoskwiń (4,5 tysiąca sztuk)
  http://wschodnik.pl/biznes/item/8717-w-rejonie-geniczeskim-posadzono-sadzonki-czeresni-i-brzoskwini-z-polski.html
  Komentarz: za kilka lat polscy sadownicy będą mieli już prężną konkurencję….

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Witam!

  Człowiek renesansu, archiwista, historyk, socjolog, profesor, doradca, na którego miarę zdaje się być skrojona obecna rzeczywistość, wyjaśnił PAPowi istotę i cele jakie przyświecają temu (forum Ad Novum) i wielu innym miejscom wymiany poglądów.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/zybertowicz-ukraincy-w-donbasie-gina-w-wojnie-w-obronie-wartosci-europejskich

  A oto kilka na platynowych myśli rodzimego Leonardo:
  „Polska poddawana jest zmasowanemu atakowi rosyjskich trolli internetowych mających „urobić” opinię publiczną.”

  „(…)Dlatego w przestrzeni oddziaływania tzw. rosyjskich trolli, np. we wpisach internetowych, widzimy próby budowania w Polsce niechęci do obecności obcych wojsk na naszym terytorium.”

  „…na temat konfliktu w Donbasie: W istocie dzisiaj Ukraińcy giną w wojnie w obronie wartości europejskich.”

  „Zybertowicz nazywa również wzrost nastrojów banderowskich na Ukrainie jedynie rosyjską narracją”

  Profesora Z. pamiętam jeszcze z czasów moich studiów na UMK. Od pierwszego „wejrzenia” sprawiał na mnie wrażenie osoby obłąkanej. No cóż, wygłaszanie banialuk godzących w interes narodowy z uniwersyteckiej katedry dla grona studentów, to jeszcze sprawa intymnej relacji mentor-uczeń. Kiedy jednak ludzie pokroju Zybertowicza czy Macierewicza mają realny wpływ na kierunek, w którym dryfuje dziurawa nawa naszego państwa i ewidentnie kierują ją na skały, robi się naprawdę niewesoło.

  Parafrazując pewien dowcip o 25 rocznicy ślubu:
  Gdybym te dwadzieścia kilka lat temu miał świadomość, że Z. jeśli nie zdrajcą – jest przynajmniej piekielnie niebezpiecznym szaleńcem…. pewnie właśnie wychodziłbym na wolność.

  Pozdrawiam

  Polubione przez 8 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.